Reconstructie bij het onderwijs MAANDAG 4 DECEMBER 1933 TWEEDE BLAD PAG NIEUWE WETSVOORSTELLEN TE WACHTEN Aanhangige voorstellen worden ingetrokken Verschenen is de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer inzake de bcgrooting van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen Voor 1934. Daarin verklaart de Minister, dat zijn onderwijspolitiek eerst zal kunnen worden beoordeeld, wanneer zijn constructieve plannen ter tafel zullen zijn gebracnt. Dat uit zijn tot dusver voorgestelde incidenteclo maatregelen niet de toeleg zou spreken om de vitale onderwijsbelangen zooveel moge lijk te ontzien, kan niemand redelijk vol houden. De Ministerraad heeft het cijfer van 15y2 milliocn bezuiniging, die moet worden aan" gebracht vastgesteld. Wie verantwoordelijk is voor de handhaving van goed onderwijs, kan zulk een bezuiniging niet aanbrengen van vandaag op morgen. Het is alleen mo gelijk door reconstructie van het onderwijs bestel in zijn geheel. Hiertoe heeft de Mi nister zich gezet, De Minister vertrouwt, dat een wetsvoor stel.tot algemcene regeling van het onder wijs in zijn geheel binnen enkele maanden de Tweede Kamer zal hebben bereikt. Van dit wetsvoorstel zullen de drie hangende groote wetsontwerpen niet het uitgangs punt zijn. Concentratie en betere distributie van 't voortgezet onderwijs acht de Minister ge boden. Het systeem van percentsgewijze bezuiniging heeft voor den Minister weinig bekoring. Aldus wordt met de relatieve waarde van het object geen rekening ge houden. Op het hooger onderwijs bezuinigt de Minister, ondanks respectabel verzet, wat hii kan. De denkbeelden der leden, die zich aan dienen met 't beroep op art. 36 der Nederl. Geloofsbelijdenis zijn voor Nederland vol slagen i reëel. Hun beschouwingen bovenal zijn on-Nederlandsch. De Minister is voornemens, machtiging te verzoeken van de kroon om de nog aan hangige wetsontwerpen in te trekken, zoo dra hij zijn ontwerp, houdende een alge mcene regeling, bij de Kamer zal kunnen Ifidienen. Opheffing van de inspectie van het voor bereidend onderwijs is een bezuinigings maatregel, die geenszins beteekent, dat van een wettelijke regeling van dit onderwijs is De vrees, dat de vrouwelijke schoolopzie ners van het voorbereidend onderwijs niet geschikt zouden zijn, om ook als school opziener bij het gewoon en uitgebreid lager onderwijs op te treden, acht de Minister niet gegrond. Na kennisneming van een in de pers ver schenen bericht dat een lid van den raad der gemeente Amsterdam zich tot B. en W. had gewend met vragen omtrent het ver spreiden van communistische blaadjes op openbare lagere scholen aldaar, heeft de Minister zich tot den burgemeester gewend met verzoek hem omstandig in te lichten omtrent de getroffen maatregelen, die van zoodanigen aard behooren te zijn, dat her haling van het aan den dag getreden euvel voor goed is uitgesloten, zoowel in als in de omgeving van de scholen. Reorganisatie Hooger Onderwijs. Zoodra het wetsontwerp, houdende de al- gemeene maatregelen voor het onderwijs, zal zijn ingediend, zal automatisch de re organisatie van net Hcoger Onderwijs aan de orde zijn. Op concentratie zal daarbij moeten wor den aangestuurd. Het betrekken in deze concentratie van de landbouwhoogeschool maakt een onderwerp uit van gedachten- wisseling tusschen den Minister en zijn ambtgenoot van Economische Zaken. Het in het voorloopig verslag bedoeld ge rucht betreffende verhooging der college gelden, moet op een misverstand berusten l)e wet van 15 September 1933 betreffende de inschrijving van buitenlandsche studen ten, heeft geen toepassing gevonden voorde Technische 1-Ioogesehool te Delft, voor de faculteiten der godgeleerdheid, die der let teren en wijsbegeerte en de vereenigde fa culteiten der rechtsgeleerdheid en der let teren en wijsbegeerte aan de Rijksuniversi teit te Leiden en voor de faculteiten der godgeleerdheid, der rechtsgeleerdheid en der letteren en wijsbegeerte aan de Rijks universiteit te Groningen. Met betrekking tot de andere faculteiten wordt voor ied"r geval afzonderlijk na overleg met het col lege van curatoren beslist, of de plaats ruimte inwilliging van een verzoek toelaat Een verbinding tusschen de Rottcrdam- sche Handelshoogoschool en de Leidsche Universiteit acht hij op zich zelf wensche- liik. Over de vraag, op welke wijze deze ver binding eventueel zal kunnen worden tot stand gebracht kan hij zich thans niet uit- Omtrent den leerstoel in de geschiedenis van bet Christendom te Leiden is nog niets beslist De excessen, die zijn voorgekomen bij het ontgroenen van studenten hehben ook den Minister geërgerd Echter ziet hij in een verbod van groenloopen geen heil. Opheffing middelbare scholen Tot de taak van den Minister behoort ook, na te gaan, welke scholen voor voorberei dend hooger en middelbaar onderwijs zon der ovenvegend bezwaar kunnen worden gemist. Ook aan de Rijks Hoogere Burger scholen te Enkhuizen, Alkmaar en Heldar zal daarbij aandacht worden geschonken. Bij de overweging van de vraag, welke scholen voor opheffing in aanmerking moe ten komen, zal, gelijk vanzelf spreekt, ook op de belangen van de bewoners van het platteland worden gelet Salarisregeling leeraren Door den Minister wordt de salarisrege ling der leeraren onder de oogen gezien, o.m. ten einde na tc gaan in hoeverre in do techniek dier regeling verbetering valt »e brengen zonder de kosten te verhoogen Dat 't mogelijk zou zijn aan alle leeraren een vast salaris te verschaffen onafhank'* ijk van hun aantal lessen is buitengesloten. De korten op de subsidies ten behoeve van de gymnasia en hoogere burgerscholen aan gemeenten toe te kennen, beeft nog niet haar beslag gekregen. Wel ligt het in het voornemen van den Minister ze over "t dienstjaar 1934 te bevorderen. N ij verheldsonderwijs Ten aanzien van 't nijverheidsonderwijs deelt de minister mede, dat hij het onder wijs voor jongens en meisjes, met inbegrip van het landbouwonderwijs en daaronder zoker niet het minst de ambachts- en vak scholen voor jongens in dezen tijd van werkloosheid en econcmischcn nood van zeer veel belang acht voor de volksopvoe ding en voor de economische weermacht van Nederland. Van een sterke besnoeiing of feitelijke inkrimping van dit onderwijs is dan ook geen sprake. Opleiding groote vaart Verder gaande bozuiniging en inkrimping van bet zeevaart- en machinisten-onderwijs ligt in het voornemen van den Minister, aangezien naar zijn meening met een ge ringer aantal opleidingsscholen voor de groote vaart kan worden volstaan, zonder dat de vrees behoeft te bestaar., dat ér een tekort aan geschoolde stuurlieden of machi nisten zal ontstaan Bij een voldoende bezetting zijn de kosten van verschillende cursussen gering Het ligt echter niet in het voornemen van den minis ter te bevorderen, dat voor nieuw op te rich ten cursussen, voorloopig althans, rijkssub sidie wordt toegekend. Examens nijverheidsonderwijs Een voorstel om de examens ter verkrij ging van een bevoegdheid voor het geven van nijverheidsonderwijs om te zetten in school examens is van den minister niet te verwachten. Omtrent de akte kan de minis ter geen definitieve mededeclingen doen Deze zaak is nog in onderzoek. Lichamelijke opvoeding Opheffing van het algemeen college van advies voor 1e lichamelijke opvoeding en van den centralen jeugdraad acht de minis ter niet wcnschelijk, vandaar, dat hij een bezuinizing en reorganisatie heeft voorge- gesteW Opschortinz van de verplichting om op 1 Januari 1936 het vak lichamelijke oefe ning algemeen in te voeren, acht hij voor alsnog niet nood:g, omdat de invoering zal kunnen geschieden met vermijding van vee! kosten, fntusschen kan dit nog nader wor den onderzocht. Kweekelingen met acte Het denkbeeld om door wetswijziging mo gelijk te maken, dat kweekelingen met de akte als onderwijzer zonder onmiddellijk toezicht in de school werkzaam kunnen zijn, wil de minister overwegen. De minister overweegt een aanvulling te bevorderen van het betreffende Kon. besluit in di°n zin, dat een leeftijdsgrens voor toe lating ook voor het tweede leerjaar zou worden vastgesteld. De onderwijzers en 1 Mei Indien er onderwijzers zijn, die de vie ring van den len Mei op de scholen bevor deren en -die den verjaardag van de Ko ningin tegengaan, dan ligt het op den weg van de gemeente- en schoolbesturen, in wier dienst zij zijn, hieraan een eind tc maken, evenals het aan die besturen is overgela ten bij de benoeming van onderwijzers er voor zoover mogelijk op te letten, of een zoodanig optreden is te duchten. Den Mi nister is van een dergelijk optreden in de school niet gebleken. Mochten excessen in dit opzicht te zijner kennis komen, dan zal hij niet aarzelen na onderzoek, zoo daartoe aanleiding bestaat, in te grijpen met de middelen, die de wet hem geeft. Onderwijs schipperskinderen Voor het onderwijs aan schipperskinderen kan geen hooger bedrag beschikbaar wor den gesteld. Het Friescb op school Omtrent bet vraagstuk van het onderwijs in de Friesche taa| op dc lagere scholen in Friesland heeft de minister zijn standpunt nog niet bepaald. Onze spelling Het zal don minister een voldoening zijn, als hij het vraagstuk van de schrijfwijze onzer taal tol een bevredigende oplossing kan brengen. Hij is in die richting werk- Omzctting rijkskweekscholen Het ligt in de bedoeling met Sept. 1934 de 23 bestaande vicr-jarige rijkskweekscho len in drie-jarige om te zetten. Subsidie Jeugdorganisaties De Minister zou er slechts in geval van uiterste noodzaak toe willen medewerken om de subsidies voor de jeugdorganisaties te laten vervallen, juist omdat het in den tcgenwoordigen tijd voor dergelijke veree- nigingen uiterst bezwaarlijk, zoo niet on mogelijk, is een inkomst, die vervalt te ver vangen door contributies of vrijwillige gif ten van particuliere zijde, en omdat er wel veel aan gelegen is te bevorderen dat, wat op het gebied van het jeugdwerk bestaat, niet verloren zal gaan. Muzlek-subsldies De orkesten hebben zonder uitzondering met ernstige financieels moeilijkheden te kampen. Intrekking van overheidssubsidies zou gelijk staan met een besluit tot ophef fing. Aangezien het hedendaagsch muziek leven voor een goed deel steunt op deze in stellingen, waaronder er zijn van interna tionalen naam. zou hun ondergang een zoo danige aantasting zijn van een cultureel belang van de eerste orde. dat de regeering daartoe stellig niet de hand mag lecnen De St Laurenstoren Het herstel van den SL Laurenstoren te Rotterdam behoort tot de vele gevallen, dia alleen reeds uit financieele overwegingen voor 1934 niet voor subsidieering in aan merking komen. Dit is aan het gemeente- hestuur medegedeeld. Getracht zal worden de noodige middelen te vinden voor enkele aanvullende ningen aan de kerk te Borculo, waarvoor geen gelden meer beschikbaar waren. Archltectentitel liet vraagstuk van de bescherming van den architcctentitel heeft de aandacht van den minister. OFFICIEELE BERICHTEN AUDIëNTIES De gewone audiëntie van den Minister van •ociale Zaken zal ook Woensdag 6 December plaats hebben. RIJESLANDBOUWWINTERSCHOOL De gewone audiëntie van den Minister van Economische Zaken ls met Ingang van 1 Dec benoemd tot lid van de Commissie van Toe zicht op de Rükslondbouwwlnterschool te Hen- celo (O.). O J Klumpers te Markelo. ROFFELRIJMEN. Even afwachten TELEGRAAF, 't Lage landje, aan de golven Met zoo zwaar geziooeg ontrukt, Heeft zich dan ten tweeden male Voor de baren niet gebukt. Heeft zich uit de aethergolven IVorstelend omhoog gewerkt En de eenheid van de natie Is daar krachtig door gesterkt. Onder leiding van De Wilde Kwam aan het gezwam een end, En mij dunkt we mochten zeggen: Excellentie, excellent! Elk behoorlijk Nederlander Zou je denken, vindt het fijn Dat de nare zenderkwestip Eindlijk aan zfn end zal zijn. Elk behoorlijk Nederlander, Zou je denken, prijst het zeer Dat het zóó staat: deze kwestie Is voor ons geen kwestie meer. Elk behoorlijk Nederlandert Zou je denken, is verblijd Dat we goede zenders krijgen Binnen niet te lange tijd Niet alzoo de liberale Magistrale Telegraaf. De schier radikaal-neutrale Splijtzwamvrije fonograaf. Die het sectaristisch plaatje Noggeris heeft opgezet Dat het „welig tierend onkruid" (Dat zijn wij!) te kijken zet Laten wij ootmoedig zwijgen: 't Sectaristisch omroepzaad Blijkt misschien wel vruchtbaar voedsel, In licht-zinnigheid versmaad. (Nadruk verboden.) LEO LENS. Uit Oost-Indie BATAVIA, 1 Dec. (Aneta). De gewezen leider van de. fascisten, de heer De Bree, ambtrnaar bij de Rekenkamer, is per ulti mo December as. wegens ongesch ktheid ontslagen. Aan den betrokkene is medege deeld, dat dit ontslag verband houdt me- de door hem gedane poging om een ambtenaar van het Departemen' van Landbouw. Nijver heid en Handel te Buitenzorg te bewegen hem gegevens over personeelszaken te ver strekken. In de Rijschool te Amersfoort had de uitreiking plaats van den Rijschoolbeker. Overste v. Reeden overhandigt den beker. Het stadhuis van Utrecht, aan de Oude Gracht, staat wegens reparatie in de steigers. De heer J. Huizinga, thans Burgemeester van Temeuzen, herdacht Zaterdag den dag, dat hij voor 25 jaar het ambt aanvaardde. bantu Lucia, de welbekende wijk van Napels, vertoont den laatsten ttjd de ken nelijke sporen van de crisis. De prachtige wandelwegen aan de kust zijn verlatent en er komen geen vreemdelingen meer. Links: Monumentale klok in den tuin van den heer Loos Sr. te Hillegersberg, die dezer dagen zal worden onthuld. Zij werd ontworpen door den heer Bieling. Bogenbouw van de kapel van het ucuirseminarie, dat voor het Aartsbisdom te Apeldoorn m aanbouw is. Duitsche propaganda voor het eten van een sober maal; het bespaarde is voor den arme.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 5