WEKELIJKSCHE B IJ LAGE StoomWasch- en Strijkinrichting „Aurora" W, SnierRnb'irïC.Wzn A, GRASMAYER ZOON Handige maniertjes Om het haar zacht en glanzend te krijgen., hoeft men niets anders te doen dan bij het wasschen, in het laatste spoelwater, het sap van een citroen te voegen. Om een vettige spons op te knappen, moet men kalkwater gebruiken. Men vermeng? een eierlepeltje kalk in water, tot het water meiTkwit ziet. Borat- knijpt men 'n pear maal do spons er in uit en laat zo daarna een tijdje staan. Ten slotte naspoelen in schoon water. De mode van den dag Ve anderingen Bijgaande afbeelding toont u één der nieuwste modellen middagjurken. HeeJ apart en kostbaar ziet het er uit. Toch kan het heel gemakkelijk vervaardigd worden van onze zijden middagjurk van verleden jaar. Het bovendeel wordt vervangen door een pas van zware witte zijde, waarop ruit vormig zwart lint wordt gestikt. De kleine volant aan de boveninouw doet zien dat de draagster zeer up-to-date is. De mantel is eveneens van verleden jaar; maar zoo met bont bewerkt dat men zou gelooven een Parijsche creatie te zien. De hoedies, die hierbij gedragen worden zijn uitgesproken modern. Ons eigen honk Restjes uit de vliegenkast We willen vandaag onze aandacht eens geven aan de vliegenkast, waar we verschil lende restjes één ja zelfs twee dagen op bergen Maar tenslotte moeten ze toch worden op gebruikt;- «n het -hangt van de vindingrijk heid der huisvrouw Jn hoofdzaak af, of het weer op tafel verschijnen van restjes tot vreugde aanleiding ral geven of tot verdriet Het koude, harde restje vleesch b.v., dat, omdat het eem'go dagen heeft gestaan, nu toch eindeliik eens op moet en dus in al zijn saaiheid in hii ia oneetbare vorm op de bor den wordt verdeeld wat had het een be tere kans gehad wanneer er een paar uur vroeger aan gedacht was het nu in do vorm van vieesrhkookjes op tafel was verschenen Lasrig om er zooveel werk van te maken? Ik hoop dat dit recept u het bewijs van het tegendeel zal geven. Bn de aardappelen die we ook nDg al eens in de vliegenkast aantreffen? Ik wil niet beweren dat gebakken aard appelen of nariappelpurée onsmakelijk zijn, maar is het wel noodig, om a I t ij d de aard appelrestjes in die vorm weer op te war- Em dun melksausje met wat boter en pe tersol. e er in, of wel een stoofsausie met wat ui en azijn kunnen ons even goed hel pen *an het opmaken van onzo restjes. Of valt misschien aan aardappelomelette moer in de smaak? Ook die is gemakkelijk uit zou'n beetje overgebleven aardappelen sair.en te stellen; met de een of andere sla er bij, kunnen we er zelfs een heel praeti- sche maaltijd van maken, waarbij de eieren in de omelette het vleesch zouden kunnen vervangen. Hebt ge van een gekookt vischmaal wat visch en wat aardappelen overgehouden, dan bestaat er een bijzondere handige ma nier, om daarvan een soort panvisch te be reiden, zonder dat er een vuurvaste schotel ol 'eer, over; noodig is. Vleeschkoekjes (zeer geschikt voor bij de boterham). 250 gr. (anderhalf pond) vleeschresten lo ei. 1 flinke snee oud brood zonder korst (of sen paar fijngewreven koude aardappelen). Wat peper, zout, nootmuskaat. Ben paar lepels melk of overgebleven jus. Een theelepe' aroma of soja. Plm. 2 afgestreken eetlepels boter of vet, en wat paneermeel. Maak het vleesch goed fijn, b.v. door het to hakken, werk het goed doorelkaar met het in de melk (of de jus) geweekte brood, do eierdooier, het zout en de verschillende kruiderijen. Vorm het mengsel tot niet te groote bal leties, sla die wat plat, doop ze in het eenigs zins losgek'ople eiwit, wentel ze door de paneermeel en bak ze In een heete koekepan met het dampende vet, of de lichtbruin ge braden boter rondom bruin en knappend. Gestoofde aardappelblokjes 1 K.G. koude aardapnelen. 2 afgestreken eetlepels boter. 4 afgestreken eetlepels bloem. 1 ui (niet te groot). Een halve liter water met 2 bouillon blokjes. 1 a 2 eetlepels azijn. Wat peper en zout en fijngehakte peter selie. I.aat do fijn gesnipperde ui lichtbruin worden in de boter, strooi er de bloem in en laat die mee een lichtbruino kleur aanne men; roer er wat peper en zout door, wrijf er bouillonblokjes in en giet er dan onder voortdurend roeren langzamerhand het ko kende water hij en de azijn. Snij de koudo aardappelen in niet te kleine blokjee, doe ze in de eaus en laat ze in de gesloten pan zachtjes stoven (onge veer een kwartier). Schud voor het opdoen de fijngehakte peterselie door het gerecht. Vlug bereide panvisch 1 pond k"udo aardappelen. 1 pond ontgiate visch. 2 uien. Een halve theelepel mosterd. Een bouillonblokje, opgelost in 1 dL. ko kend watpr. 2 en een halve afgestreken eetlepel boter. Laat in 'n ijzeren potje de visoü heet wor den. doe er een koude aardappel in en laa* dio goudbruin bakken, nu en dan de pan schuddende. Leg er de ontgrato visch op, de gesnip perde uien, de mosterd, de peper en de bouillon laat alles zachtjes met elkaa-' doorbakken, maar blijft voortdurend met een pannekoekmes in het mengsel hakken en roeren tot tenslotte alles tot een gelijk moes is geworden, lichtbruin van kleur. Als het koud is dragen we no. 1: lichtkleurige mantel van dikke wollen stof met een kraag van Per- sianer. Eenvoudig recht model met een zeer aparte mouwoplossng. No. 2: complet, bestaande uit een kort jaquette van veulen, met een rok van wol len Schotsche ruit en eenzelfde das. Een klein gebreid mutsje voltooit het geheel. No. 3: Een lichte mantel van dikke wollen stof; verbreede schouderlijn. De mantel wordt gesloten door een leeren knoop. Handwerken Een gehaakte zellstrikker Voor jie hierbij afgebeelde gehaakte zeil strikker, ontleend aan het November-num mer van Artsilk, is benoodigd 5 kluwen haakzijde. Men kan deze das het beste ver vaardigen van donkerblauw materiaal. Op zetten 28 steken. In de derde steek haakt men 1 vaste, 2 k. st-, 1 vaste, 1 st. over slaan, in den volgende weer 1 vaste, 2 k. st., 1 vaste, en zoo vervolgens. Voor het omkee ren gebruikt men 3 kettingst., nu haakt men telkens in de twee k.s. van de vorige toer 1 vaste, 2 k. st., 1 vaste. Voor het lange eind haakt men plus mi nus 30 c.M., dan beginnen te minderen, steeds in het midden van de toer om do E WEG NAAR'! HART RUNDERROLLETJES. Benoodigd: 6 kleine, platte bliefstukjes van den haas (elk niet zwaarder dan 1 ons, V/2 ons varkensgehakt, 1 eetlepel gehakte peterselie, 6 dunne plakjes spek, 1 uitje, 1 worteltje, 1 laurierblad, paar takjes peter selie, wat peper en zout, 1 bouillonblokje, 1 ons boter. Bereiding: maak het varkensgehakt aan met de gehakte peterselie, wat peper en wat zout; spreid het als een dun laagje uit over de lapjes, die met wat peper en zout zijn ingewreven, rol de lapjes op en beves tig ze met een touwtje, wikkel dan ieder roI>tje in een plakje spek. Doe in een ijze ren notie de gesnipperde ui, het gesnipper de worteltje, de peterselie en het laurier blad met de boter; voeg er de rolletjes bij en verder het bouillonblokje, dat in een paar eetlepels kokend water is opgelost. Dek de pan goed dicht en laat het vleesch gaar smoren, nu en dan de rolletjes omkee- rende of bedruipende met de tijdens de be reiding gevormde saus. Reken voor het smoren ongeveer 2 uur, vul, als het noodig blijkt, de vloeistof af en toe aan met een klein scheutje water. Schik de rolleijes op een verwarmden schotel, giet er de gezeef de saus over. VANILLEVLA MET BITTER KOEKJES. bi-nowiligd: 34 Liter melk (of Vz Liter melk en *4 Liter room), 50 Gram suiker, stukje vanille, 30 Gram maïzena, 1 ei, 100 Gram bitterkoekjes, een paar lepels jam. Bereiding: breng de melk (of de melk met den room) langzaam aan de kook met de vanille, zoodat de vanillesmaak zich goed aan de melk kon meedèelen; laat er ten slotte de suiker in oplossen. Klop intus- schen het ei en meng daarmee de maïzena aan (zonder klontjes!). Neem de melk van het vuur; verdun voorzichtig het maïzena- mengsel met een paar lepels van de warme vloeistof en giet het dan (onder voortdu rend roeren) in de heete melk over. Zet de pan opnieuw op een zacht vuur en blijf roeren, tot de vla voldoende gebonden Ï3. Laat de vla koua worden; maar roer van tijd tot tijd om te voorkomen, dat zich aan de oppervlakte een vlies vormt; breng de vla niet in de vla-schaal over, voor ze ge heel bekoeld is. Leg in de schaal een laagje hitterkoekjes, besmeerd met wat jam, giet er de koude vla over en garneer den hoven- kant met kleine plukjes jam (of met ge- coiifijte vruchtjes). WINTERSOEP. Benoodigd: 2 Liter water, 6 bouillonblok jes, 1 d.L. (1 gewoon theekopje) melk. stukje wortel, plakje koolraap, 1 prei, 1 kleine selderijknol, 10 spruitjes. 4 tamelijk groote aardappelen, 50 Gram {l/2 <>ns) ho~ ter of vet van jus, zout, 1 eetlepel gehakte peterselie en selderij. Bereiding: laat de fijngesnipperde groen ten en in blikjes gesneden aardappelen m de gesloten pan zachtjes gaar smoren met de boter of hot vet. voeg er, als de pan te droog zou worden een klein scheutje water bij. Wrijf met een stevigen houten lepel al les tot een gelijke purée, verdun die lang zamerhand met het kokende water, waarin de bouillonblokjes zijn opgelost en laat ver volgens de soep zachtjes nog een half uur tje doorkoken (af en toe roerende), tot f.e ZULLEN WE ETEN? ZONDAG: selderij soep; runderrolle tjes, spruitjes, gekookte aardappe len; vla met bitterkoekjes. MAANDAG: saucijsjes, bloemkool met gekookte aardappelen DINSDAG: wintersoep; biefstuk, an- dijviesla, gekookte aardappelen, fruit. WOENSDAG: filosoof; eierpudding met rozijnen. DONDERDAG: bruine boonensoep osselapjes, roode kool, gekookte aard appelen; citroenvla. VRIJDAG: gestoofde kabeljauw, ge kookte aardappelen; rijst met abri kozen. ZATERDAG: gehakt (half om half), bieten, gekookte aardappelen; bes- senpudding met vanillesaus. gelijkmatig gebonden is. Voeg er ten slotte de melk bij, de gehakte peterselie en zoo veel zout als voor smaak noodig blijkt. Benoodigd: ^1 K.G. koude gekookte aard appelen. 500 Gram (1 pond) overgebleven gekookt of gebraden vleesch, 4 middelmatig groote uien, 60 Gram (3 afgestreken eet lepels) vet van jus (of boter), 1 theelepel kerry (of wat peper), wat nootmuskaat, theelepel aroma of soja, 4 d.L. (4 gewone theekopjes) met water verdund „mager' van jus of water met 2 bouillonblokjes. Bereiding: fruit in een diep ijzeren potje de fijngesnipperde ui met de kerry en 2/3 van het vet (of de boter) lichtbruin. Maak intusschen de aardappelen fijn en maal of hak het vleesch. Breng alles over bij de gefruite uien en maak het mengsel vol doende vochtig met de verdunde jus <»f deu bouillon; maak het verder op smaak af met wat nootmuskaat en aroma of soja. Doe het mengsel in een vuurvasten schotel, be strooi den bovenkant met wat paneermeel en verdeel daarop de rest van de boter. Zet het schoteltje in een vrij warmen oven, zoo dat zich vlug een korstje kan SELDERIJSOEP. Benoodigd: 2 Liter water, 4 bouillonblok jes, 1 middelmatig groote selderijknol, 80 Gram (8 afgestreken eetlepels) bloem, 80 Gram (4 afgestreken eetlepels) boter, 1 ei, 2 eetlepels melk of room. Bereiding: snijd den selderijknol in plak ken, schil ze en verdeel ze in kleine dob belsteentjes; laat ze in de gesloten pan met de boter ongeveer 10 minuten smoren, ech ter zoo zacht, dat de boter niet bruin wordt. Strooi er de bloem in en giet er onder voortdurend roeren, langzamerhand het ko kende water bij, waarin de bouillonblokjes zijn opgelost. Laat de soep zachtjes door koken tot de selderij gaar is. Klop in de soepterrine het ei, roer er de melk of den room door en giet er dan (flink roerende) de warme soep hij. Blijf daarna nog even roeren, om schiften te voorkomen. Maak de soep op smaak af met wat zout. kanten mooi .gelijk te houden. Inplaats van het gewone 1 v., 2 k. s., 1 v., haakt men dan in de 2 k. s. alleen 1 vaste, die dan in de volgende toer geheel wordt overgeslagen. Dan een toer zonder minderen. Zoo minde ren we gelijkmatig tot we 4 patroontjes hebben overgehouden. Hierop haken we plus minus 28 c.M., vooral niet te lang ma ken, daar dit eind in het gebruik meesi nog een paar centimeter rekt. Daarna meer deren we op dezelfde wijze als de minde ring, d. w. z. steeds in het midden van de toer, de ecne toer 1 vaste er bij maken, die in de volgende toer tot 1 v., 2 k. s., 1 v., wordt vermeerderd. Een toer zonder meer deren. Hebben we zoo de noodige breedte gekregen dan haken we ongev. nog 25 c.M. Voor een jongensdas kunnen we met minder breedte volstaan, b.v. 22 steken op zetten. Geweven élui voor opvouwbare kleerhangers In het tijdschrift „Artsilk", dat dikwijls zulke mooie patronen biedt, uit te voeren op een Artsilk-weeftoestel, troffen wij een geweven étui aan voor opvouwbare kleer hangers. Voor de weefsters onder onze leze ressen nemen wij het hier over. Het is vervaardigd van Artsilkfil 4dr. Be noodigd materiaal 1 streng rood (no. 521) en 1 streng grijs (no. 503). We knippen 54 draden rood en 24 draden grijs, op een lengte van 90 cM. De onderspanning begint bij het 32ste gleufje: 4 dr. grijs, 5 dr. rood, 4 dr. grijs, 5 dr. rood, 6 dr. rood, 4 dr. grijs, 5 dr. rood, 4 dr. grijs, 5 dr. rood, 6 dr. rood, 4 dr. grijs, 5 dr. rood, 4 dr. grijs, 5 dr. rood. Bovenspanning: 5 dr. rood, 4 dr. grijs, 5 dr. rood, 4 dr. grijs, 6 dr. rood, 5 dr. rood, 4 dr. grijs, 5 dr. rood, 4 dr. grijs, 6 dr. rood, 5 dr. rood, 4 dr. grijs, 5 di. rood, 4 dr. grijs. Het doorweven is als volgt: Eerst ander half cM. grijs, 3 cM. rood, 1 cM. grijs. Vervolgens: 1 dr. rood, 1 dr. grijs, 1 dr. rood, 1 dr. grijs, 1 dr. rood, 1 dr. rood, 1 dr. grijs, 1 dr. rood, 1 dr. grijs, 1 dr. rood, dan 3 cM. rood. Dit om de beurt herhalen tot men 8 maal een blokje rood, en 9 maal een blokje grijs gewerkt heeft De heele lengte van het étui is 57 cM. De eerste 6 cM. is voor overslag bestemd. Het andere gedeelte wordt dubbel gelegd, en aan elkaar genaaid. Een voering wordt aan de binnenkant genaaid voor het weg werken van de franje. Voor sluiting worden een paar lusjes aan gehaakt eu knoopjes aangenaaid. WEKELIJKSCH KNIPPATROON Een speciale aanbieding Hoewel onze knippatronen zeer goedkoop zijn, hebben we gemeend onze lezeressen een speciale aanbieding te moeten doen, toneinde hen zooveel mogelijk in de gel©- genheid te stellen kennis te maken met onze uitstekende modellen. We hebben daarom het volgende bedacht: we geven eens in de twee maanden een patroon tegen den buitengewoon lagen prijs van 35 cent per stuk. Dit patroon is dan echter in één maat te verkrijgen en wel de volgende: bovenwijdte 102 c.M. taillewijdte 82 c.M. heupwijdte 107 c.M. Dit is de maat, die ongeveer tusschen de confectiematen 44 en 46 ligt. Een normaal gezet figuur dus. Het werken met dit patroon behoeft in het geheel geeu moeilijkheden op te leve ren: omdat we het voor ons eigen figuur geschikt kunnen maken, door al of niet aanknippen van naden. Voor het eerste „standaard patroon" ko zen we bijgaand model: no. 198. Het wordt vervaardigd van een soepel groen wollen stofje, de gni-ncering bestaat uit een vestje van geruite zijde, terwijl ook de manchetten hrermee afgebiesd worden. Het model is er speciaal op berekend onze niet zoo slanke lezeressen toch de ge- wenschte modelijn te doen hebben. Benoodigd materiaal: 3 M. stof van 130 c.M. breed en 40 c.M. zijde van 90 c.M. breed. We herhalen nog eens: het patroon is slechts in bovengenoemde maat te ver krijgen tegen den prijs, van 35 cent per stuk bij de „Afdeeling Knippatronen" van de Uitgevers Maatschappij „De Mijlpaal", postbox 175 te Amsterdam. Toezending geschiedt na ontvangst van het bedrag, dat kan worden overgemaakt per postwissel, in postzegels of per post giro no. 41632. De lezeressen worden vriendelijk ver zocht bij bestelling niet alleen het nummer op te geven, maar er tevens bij te zetten: „Een speciale aanbieding". Gelieve verder naam en adres duidelijk te vermelden. Men voorkomt daarmee ver traging in de opsturing. MAISON VISSER ZWART JANSTRAAT 46. over de 2e Pijnackerstraat Telefoon 44085 ROTTERDAM DAMES- en KINDER-HOEDEN Ruime sort, in alle maten en kleuren MEVROUW, Met een JUNO Haardkachel, voorzien van buizenrirriilatie, capac'teit 150 M3. hebt U volop WARMTE voor weinig geld. Prijs f 55.fijn verchroomde deelenl! Gegarandeerd emaille! J. v. d. TOORN Co. - ROTTERDAM Mathenesserweg 77/79 Telel. 33623 - VRAAGT PRIJSCOURANT SLANGEN SLANGEN Prima Rubber Stofzaigerslangen f 3.75 Onderdcelen v. alle soorten Stofzuigers „DE ST0FZUIGERD0KTER" Benthnizerstraat 72, Tel. 43129, R'dam Speciale REPARATIE - INRICHTING UTRECHT KONINGSWEG 56 - Telefoon 11165 Postrek. No. 43430 Opgericht 1853 Geheel naar de eischen des fijds ingericht Wascht uitsluitend met nortonwater. VRAAGT TARIEVEN «crrrtcon.nr.TiR: tapijten, gor dijnen, linoleum's GROOTE SOnTF.F.RINC, wollen dekens lek,..„ scherp CONCURREERENOK Prijzen!!!! AANBEVELEND, UTRECHT Oosterstraat 11 - Telefoon 14810 WONING-INRICHTING BEHANGERS - STOFFEERDERS VP.AAGT ONS EENS PRIJSOPGAVE

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 8