llifuiff friitsdjr (Itmrwit BINNENLAND. Gemengd Nieuws. ABONNCMCNTi T»er kwnrinn» In I .pitten en In plant- r?n wan» n iu 'til» Imp gevestigd Is» f 2 38 Franc» pet p><at t 2*35 portokosten Pe« week f 0.18 Vimii het Buitenland bij wpkelljk- »rhe tending a4S0 6u dagelijks» ho tending „S.50 Allo* hij vooruitbetaling Zondagsblad niel alz.onderlijk verkrijgbaar Dagelijks verschijne nd Nieuwsblad voor Leiden sn Omstreken Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 N°. 5035 VRIJDAG 1 DECEMBER 1933 ADVERTENTIEN Van 1 lol regelsf I I^V? Blfcê raeel meer0 22Vj 'r.pet Mede-leelintien Van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer745 Ril contract helnneritke korting. Voor i m>\ inifii iai. t t'i.reau wordt berekent) f O'O 14e Jaargann flit nummer bestaat uit VIER blade* waarbij inbegrepen het Zondagsblaf EERSTE BLAD GECORRIGEERD MISVER STAND Over misverstand hebben wij, vooral wat de lezers uit eigen kring betreft, niet veel te klagen. Doch de laatste dagen deden zich drie gevallen voor, welke we niet ais ingezonden met onderschrift, doch op deze plaats even willen bezien. De eerste brief, een uit Rotterdam, han delt over ons artikeltje: „het groote gezin in 't gedrang". In *t voórbijgaan mogen we even met vreugde constateeren, dat de Regeering ook op dit punt redres heeft aangebracht. Wij betoogden, dat de opmerking juist was voor salarissen van ongeveer f 2200.- en hooger, omdat de nieuwé regeling dA&r tot vermindering van de kindertoeslag zou leiden. Immers, vast stond reeds, dat het minimum van f 60— per kind gehandhaafd bleef. Nu vraagt een onzer lezers ons: Meent gij altemet, dat salarissen boven de f 2200.— regel zijn bij het rijk? Moet ge die nu tot voorbeeld stellen? Ons antwoord luidt: Neen, wij weten beter en hebben dat meermalen doen uit komen, als wij voor de belangen der laagst bezoldigden opkwamen. Doch, over de hoogte des salarissen ging het nu niet; alleen de kindertoeslag was aan de orde. Een dagbladschrijver behoort zich aan het onderwerp te houden, maar de criticus ook. Onze briefschrijver maakt nu tegenovei ons twee fouten: tén eerste zegi hij: waarom praat u over salarissen van 2200,— en hooger, terwijl er zooveel lager zijn? Ons antwoord luidt, er zijn óók bij het rijk salarissen van f 2200 en hooger; wij mochten dus dit voorbeeld kiezen. Echter, en dit in de tweede plaats, we konden deze voorbeelden niet missen, want we moesten aantoonen, dat de lage salarissen ten aanzien van de kindertoe slag door de minimum-grens van f 60.— per kind, veilig gesteld waren en de jaar wedden boven de f 2200.— niet. Ziedaar het eerste corrigendum. OOK MISVERSTAAN Een lezer uit Zwartewaal vraagt ons, In verband met onze opmerkingen over Ar menzorg en werkloozenstcun, of wij soms van meening zijn, dat armlastigen het al te breed hebben en of zij dienst mogen doen „als oefenpatroon tot bevordering der liefdadigheid". Wij antwoorden kortweg: Néén! En wij voegen er aan toe: de inzender heeft niet met de noodige bedachtzaamheid gelezen. Wij herhalen dus: er zijn armlastigen, die het armbestuur beet nemen; er zijn- wellicht, armbesturen, die eens een fout snaken; doch dat was de grondgedachte niet van ons artikel. Ons thema was: blijkbaar verslapt bij sommige diaconiën en kerkelijke instellin gen de energie om de armen in voldoende mate de noodige handreiking te doen en verwijzen ze deze al te gemakkelijk naai het burgerlijk armbestuur. Een markant voorbeeld uit de praktijk. Een plattelandsbuurtschap behoort territo riaal tot de gemeeente A, maar kerkelijk tot de gemeente B. Wat doet nu een diaro nie in de laatste gemeente? Zij zegt tot de armen, die in A wonen: „vervoeg u maar bij het plaatselijk armbestuur in uw eigen burgerlijke gemeente". Het feit trok zoozeer de aandacht, dat het bestuur der gemeente B. een stille hulde bracht aan de diaconie, die zoo dc lasten wist af te schuiven. De grondfout is echter, dat deze diaconie haar taak niet verstaat En al wil men - gezien de stijgende nood nu nog zooveel clementie gebruiken als maar mogelijk is: het feit is niet te loochenen, dat hier en daar de energie verslapt en dat men de armen te gemakkelijk naar de burgerlijke instelling zendt, welke slechts aanvul lend behoort op te treden. Volgens de Armenwet moet de kerkelijke armenzorg voorop gaan. Dat is een echt- Christelijke gedachte. Daarin wordt de arme geëerd en in waarde gehouden. Hij wordt dan niet „bedeeld", maar zijn broe ders en zusters doen hem „Christelijke handreiking". Vooral daórom moet de Christelijke offer zin onder de gemeenteleden aangewakkerd worden, opdat de diaconiën in staat mogen zijn de taak. haar van Godswege opgelegd, naar behooren te vervullen. Dat zulks hier en daar wij generali seeren niet! te wenschcn overlaat, blijkt overduidelijk uit de circulaire, welke op 23 Oct l.l. door den minister aan de gemeen ten gezonden werd, en waarin men leest: „Voor toekenning van de bijdrage tot be kostiging rler werklnozenzorg, zal ten ge noegen van de genoemde Ministers aange toond moeien worden, dat de uitkeering aan behoeftigen, in den zin der Armenwet, voor zoover deze geschieden met gelden uit de gemeentekas, niet in onjuiste verhouding staan tot de uitkeeringen, welke door die Ministers voor werkloozen zijn vastgesteld". In verband hiermee drongen wij er op aan, dat de ondersteuning door het burger lijk armbestuur zooveel mogelijk het aan vullend karakter moet behouden. Echter, dit kan alleen geschieden, als de kerkelijke armenzorg volledig intact en op volle capa citeit blijft Anders zouden de armen de dupe worden. HET DERDE MISVERSTAND De derde opmerking, welke uit „misver stand" opschoot, gewerd ons uit Doetin chem. De schrijver kan het niet met elkaar rij men, dat wij de eene week schrijven: er dienen maatregelen genomen te worden te gen hen, die liegende allerlei kwaad van de overheid en de overheidspersonen spreken; :en week later een hard oordeel vellen I over een raadsfractie, welker critiek, naar ons oordeel, „beneden A P. gezakt is". Eigenlijk kunnen we met een kort ant woord volstaan en zeggen: uit de wijze, waarop ons blad steeds critiek oefent op regeeringen regeeringsdaden blijkt met vol doende duidelijkheid, dat er van eenige te gensteJIing tusschen „leer en leven" geeri sprake is. Echter willen wè ter adstructie wel op een paar factoren wijzen. Wij aarzelen geen oogenblik. wanneer wij zulks plicht acuten, critiek op Me handel i gen der regiering te oefenen, zelfs van nr- meest bevriende regeeringspersonen niet Doch wij benaarstigen ons Immer om het gezag der overheid niet omlaag te halen en brengen nooit de goede trouw, dc integriteit der overheidspersonen in 't ge- De lasterende pers daarentegen geeft slag op slag een leugenachtige voorstelling van de feiten en tast bovendien het karakter der regeeringspersonen aan, door hen moti ven en bedoelingen toe te schrijven, welke geen steun vinden in de maatregelen zelf. Bovendien spreekt zij gaarne op denigroe- rende wijze over de personen. En, om nu de pendant te bekijken: de Amsterdamsche oppositie werd gekenschetst door het woord v&n den communist: „hef i? jujst de be.lopling om aan Burgemees-.o en Wethouders het regeeren onmogelijk te maken". Diarom noemden wij het botte en ste riele oppositie. Daarom schreven wij: als Me oppositie het er kennelijk op aanlegt hei besturen onmogelijk te maken, dan moet er zonder die oppositie geregeerd worden. Vergeet niét, dat die oppositie de verani woordelijkheid van zich wierp en nu poogde om anderen het dragen van die verantwoor delijkheid onmogelijk te maken. Zij, die de leiding genomen hebben, mo gen, neen moeten, moties van afkeuring daarom naast zich neer leggen; alleen, els de begrooting verworpen werd, zouden zij daaruit de consekwentie behooren te trek ken. Maar, dan zou de toestand dermate desolaat geworden zijn, dat de hooge Over heid zou moeten ingrijpen om de taak over te nemen, welke een lager Overheidsorgaan tengevolge van een destructieve oppositie, niet kan uitvoeren. Ons dunkt, voor wie niet aan letterknech terij en luchtledig gefilosofeer doet, is de situatie duidelijk genoeg. MR RUYS DE BF.ERENBROUCK LIMBURGER EN DAAROM NEDERLANDER Veel gesmaad en veel geëerd is de staatsman, die heden zijn zestigste ver jaardag viert: Jhr. Mr. Ch. Ruys de See- renbrouck; van geboorte Limburger; van geloof vroom roomsch-katholiek; van over tuiging anti-revolutionair in de breerte, ruime zin. zooals Groen van ,Prinsterer er van sprak; wegens aanleg, opvoeding en talenten regent; door zijn arbeid en beleid DE HEFFING OP KOFFIE Naar het Weekblad voor kruidenierswaren verneemt, zal de heffing op koffie, die bij de millioenennota in uitzicht is gesteld, worden gegoten in den vorm van een in voerrecht op ruwe en niet van een accijns op gebrande koffie, zooals aanvankelijk in de bedoeling lag. Voor zoover de inlichtin gen van het blad gaan, kan een invoer recht van 25 cent per Kg. worden verwacht. Als vermoedelijke datum van inwerkingtre ding der heffing wordt 1 Maart genoemd. HET EUVEL DER UITVERKOOPEN Naar verluidt, bereidt de regeering een voorstel van wet tot beteugeling van het euvel der uitveikoopen voor. Tot secretaris der gemeente Enkhuizen is benoemd de heer J. C. Haspels, hoofdcom mies te Nieuwer-Amstel. De nieuwe funotionaris, die 32 jaar oud is. ontving zijn opleiding ter secretarie te Goudswaard en Pienehil. In 1919 werd hij amblenaar ter secretarie te Spijkenisse en werkte van 1920—1931 a.ls adjunct-commies commies en commies-afd.-chef te Zwijri- drecht. 1 Febr. 1931 trad hij op als hoofd commies-chef van de afd. Financiën te Nieuwer-Amstel. Hij is ook vv.n. gem.-secr. aldaar. De heer Haspels i6 6ccr. van de -\d vieeclub Gwnecntefinanciën, leereer aan de Opleidingscursus Gemeente-administratie medewerker aan de Chr. Ambtenaar en ouderling in de Gcref. Kerk van Nieuwer- Amstel. De heer Haspels behoort tot de A.R. partij. Nederlandsch Christen-staatsman ten voe ten uit; volgens traditie Oranjeklant naai de zuiverste opvatting en zonder bijbedoe lingen. „De edelman, die voor het volk werkt", zóó leest men nog op halfafgesclieurde plakkaten van revolutionair origine. En het bedoelt smaad en hoon voor hem. die in moeilijke jaren eerste dienaar der Krnon en eerstgeroepen wachter voor de belangen les volks was. Waarlijk, de edelman,, die v u>r het volk werkt Toen de nauwelijks dertigjarige Rnvs? de Kamer kwam, met welke hij om zoo te zeggen saumgegroeid is in de volgende dertig jaar, sprak Dr. Kuyper reeds van „den jongen edelman", die voor elk volks belang hart en voor elke Christelijke volks actie belangstelling had. „Als men de „Handelingen" naslaat uit de periode 1905—1918 ziet men onmiddellijk hoe uitgestrekt ook het veld van zijn pon tieke belangstelling was. Schier geen bc- grooting, of Ruys voerde 't woord en zekei niet bij voorkeur over kwesties, liggend* in de neutrale zone", aldus schrijft de Maasbode zeer terechi van den jubilaris. Maar ook Ruys bewees, gelijk elke Christen-staatsman, dat een po sitieve belijdenis nationaal besef niet in Me weg staat, doch bevordert. Want toen Ruys in 1918 voor het eerst als minister-president optrad toonde hij zich duidelijker dan ooit: Limburger en diiarom Nederlander. En toen een golf van revolutie in dat jaar ook ons land bedreigde, toen reageerde het na tionale bewustzijn zuiver en duidelijk opi d- houding der nationale regeering. Minister Ruys, die in iedere regeeringsperiode zón soepel was, dat men hem menigmaal on vastheid van beleid verweet, toonde in het uur. toen het werkelijk noodig bleek, dat hij regent geboren was. „„Ruys regeert God is met Nederland zei een Minister, wiens sarcasme in velt kringen soms ontsteltenis wekt. maar die daarmee onwillekeurig aan een diepe ovei tuiging uiting gaf'; zoo citeeren we andermaal uit de Maas bode. Wij zouden zeggen: Ruv« regeert en bidt. dat God met Nederland moge zijn Want Ruys hebben we gezien, gehoord en gesproken onder allerlei omstandigheden en in allerlei kwaliteiten en menige aar dige herinnering zouden we kunnen opha len. Maar twee momenten b'.even ons altrui voor de geest staan. De erste was een ontmoeting op het Binnenhof. In de Kamer was een beslissing gevallen, welke den „drankbestrijder" Ruys grootelijks teleurstelde. En toen hij '»ns na afloop passeerde, vroegen wij, zonder m e« Wat nu? En het antwoord luidde: de pre paganda onder het volk met verdub belde kracht voortzetten. Dat was de man, die voor het volk Het andere moment, waaraan we herin neren. is van jonger datum. Ruys sprak, als minister-president bij het jubileum van de Vrije Universiteit. En het hoogtepunt van zijn rede was de geloofsbelijdenis- Als geloovig roomsch-katholiek sta ik met u. mannen en vrouwen der Vrije Univetsiten, aan de zelfde zijde der grenslijn: dén God en Vader bidden wij aan in Jezus Christus, onzen Koning. Dat is Ruys. Dat is de Christen-edPlman, die voor het volk gewerkt heeft cn werken wil, zoolang God hem daartoe kracht geeft Hem op deze dag onze hulde, de verzc kering onzer hoogachting en het geben voor allen, die in hoogheid gezeten zijn. VREESELIJKE ONTPLOFFING TE PRINCENHAGE EEN DOODE, VELE GEWONDEN Toen te Princenhage de 21-jarige C. Nagelkerke in de Saval-labriek bezig was met het vullen van een pers met kruit voor het vervaardigen van lucifers, sprong plosteling deze pers, tengevolge waarvan N. werd getroffen. Hij werd zoo ernstig gewond, dat hij overleden is. Het ongeluk had plaats terwijl eenige werklieden bezig waren met een waterpers, waarin chemische stoffen worden samengeperst, welke stoffen, waar van de samenstelling geheim is. plotsel'ng kwamen te ontploffen. De luchtdruk, door deze explosie ontwikkeld, was zoo hevig, dat de ramen uit de spanningen werden gerukt, deuren werden ontzet en een muur scheurde, terwijl de 2 werklieden die de pers bedienden meters ver werden weggeslin gerd. Een van hen. een zekere K. bekwam hierbij, hoewel zijn kleeren in flarden rond zijn licha.im hingen, slechts gering letsel. De 2e echter, de 21- (arige C. Nagelkerke, werd met zulk een kracht tegen een andere machine geslingerd, dat hij vrl|- wel op slag werd gedocd. Eenige andere werklie den kregen door de rondvliegende chemische sub stantie brandwonden aan gelaat en handen Door den hevigen knal kwamen van verschillende kanten de omwonenden toegesneld. Behalve de officieele autoriteiten werd echter niemand in de fabriek toe gelaten. Het lijk van den arbeider Nagelkerke ;s naar het St. Ignatius Ziekenhuis te Breda over gebracht. Het BredaSche parket was spoedig op de p'a.its van het onheil tot het instellen van een onderzoek. STEEKPARTIJ TE VREESWIJK HET SLACHTOFFER OVERLEDEN Donderdagnam'ddag omstreeks vijf uur heeft zich op den Lekdijk te Vreeswijk een drama afge speeld. hetwelk aan een persoon het leven heeft Op dien tijd bevonden zich nabij bet peilbuis op den dijk twee personen, zekere Th. van Houten en zekere H. C. van Straten, beiden inwoners van Vreeswijk. Vermoedelijk In verband met een stroo- persaangelegenheid is oneenigheid tusschen beide Wat er precies gebeurd is, Is nog niet komen vast te staan, doch op een gegeven oogenblik werd van S. met een vijl of een mes in de buikstreek gestoken, waardoor hij levensgevaarlijk gewond werd. De dader vluchtte daarna weg. Van S. kon strompelend en met veel bloedverlies zijn w< bereiken, waar hij ineen zakte. Geneeskundige hulp was spoedig aanwezig, doch 's avonds is het slacht offer. gehuwd en vader van 4 kinderen, aan ce gevolgen vair de bekomen verwondingen overla den. Vóór zijn dood kon van S. nog mededeelen. dat hij door van H. was neergestoken. De dad.-r is door de politie van Vreeswijk in zijn woning ge arresteerd Op het gemeentehuis is hem een loopig verhoor afgenomen, waarbij hij bekende de daad te hebben gepleeegd. Het onderzoek wor. voortgezet. Het parket van Utrecht kwam 's avon< nog ter plaatse om een onderzoek in te stellen. EEN GEVAARLIJKE VONDST. Onder Zuilen (Utr.) werd bij baggerwerk in do Vecht een oud model granaat of bom ontdekt ter lengte van plm. 6 c.M. Op verzoek zijn enkele militairen van de genie komen kijken en deze heoren, waar- onder een luitenant, kwamen na onderzoek tot de conclusie dat de gevonden bom een huskruitgranaat moest zijn van omstreeks het jaar 1S90 Gebleken was verder dat do granaat wel afgeschoten was .maar niet ont ploft. Dit werd geconstateerd aan «Ie insnij dingen, die duidelijk vielen waar te nemen Daar middel van een lont heeft 'Ie genie het gevaarlijk projectiel lot ontploffing gebracht Door de explosie werd oen gat van ongeveer een halven meter in den grond geslagen Ondanks ijverige nasporingen heeft nien geen enkel stuk granaat teruggevonden. EEN HARTIGE INVAL Men meldt ons uit Ouderkerk a. d. IJssel: Amb enaren van den vleeschkeuringsdienst. bij gestaan door het hoofd der politie en den gemeen teveldwachter. hebben deze week een inval gedain I in de schuur op het erf van F. S.. in de slagerij j van K R. M in de won ng van C. N. van K.. bij F. D. van L.. bij S. D en van M.. alien al- I hier. Bij S. werd ondeugdelijk vleesch aangetroffen. I hij M. vond men een half varken voor huissiach- I ting bestemd en ongestempel rundvleesch in de I ijskast-, van K. bleek eenige geiten te hebben ge- slacht zonder vergunning waarvan het vleesch reeds gereed was voor verzending: van L. bleek een half varken van S. in bezit te hebben. Ook S D. en J. van M. bleken de vleesehkeuringsve:- ordeningen overtreden te hebben. Het gevo-.dene werd in beslag genomen en tegen elk werd proces verbaal opgemaakt. PKANDEN Te D i n t e 1 o o i d brandde de groote la* dbouw- schuur van dhr. C. Sneep geheel af. Alles wa zich in de schuur bevond, vlas. gr=ivn. landbouw. mach neriën etc. werd een prooi der vlammen. Viei paarden kwamen hierbij om he- leven. De juiste oorzaak is nog niet bekend. Men vermoedt kort sluiting. Gedeeltelijk dekt verzekering de schade. Te Bre ek op Laigendl.k (N.H.) werd door één t er omw i..enden 's nachts omstreeks 1 uur brand ei idekt in he ra«c cenp-jkhuu van de lir- ni.i Soï f'.i-nnet. staan Ie aan hef Mandenpjö. In allerijl '»i de brandv.-c-- gca'anneerd. welke met slangen op de wa'cle-ding en de brar.d ERNSTIG AUTO-ONGELUK TE AMERSFOORT EEN DOODE, TWEE GEWONDEN Gisteravond is op het Stationsplein te Amersfoort een vrahetauto met kippen hij het uitwijken vnnr een wiel rijdster omge slagen. Twee der inzittenden werden uit dp cabine geslingerd en bekwamen hoofd wonden, ekere Van Doorn, uit Woerden, die bovenop* dp lading zat. wprd eveneens van de auto geslingerd, waarbij hij een zware hersenschudding opliep. In de afgeloopen nacht is hij overleden. JACHT OP EEN SMOKKELAUTO. Op den weg onder Nispen (N.Br.) reed 's avonds een met 500 kg. suiker beladen 3 ut o met eon flinke vaart uit de richting Esschen (België). Nabij het douanekantoor stonden de kom miezen geposteerd, gewapend met roode vlag en roode lantaarn en deden duidelijk blijken dat de auto moest stoppon; maar ondanks al die teekenon, werd aan de vordering niet voldaan en moeste» de ambtenaren tijdig zor gen van den rijweg te komen om niet om vor te worden gei eden. Een paai- schoten werden nog nagezonden, doch troffen geen doel. Per telefoon werd de marechaussee-kazer ne te Roosendaal gewaarschuwd. Weldra wa ren een paar marechaussees op weg en in dp van Gilsestraat te Roosendaal zagen z.ii dat de gezochte smokkelauto juist oen pak huis zou inrijden. Auto en lading werden •n beslag genomen en rle smokkelaar meegp- nompn naar de kazerne. „MOEDER" Naar wij 'ernerncn zal er binnenkort bij N V. Gebr. Zomer en Keuning's Uitgevers- Mij te Wageningen een nieuw tijdschrift vemchijnen onder den titel „Moeder". Hoe wel ons lond een zeer groot aantal voor treffelijke tijdschriften heeft, ook van Christelijke zijde, was er tot nog toe geen. dat zich speciaal ten doel stelde, de vrouw in haar took ale moeder te steunen. In die leemte hoopt „Moeder" te voorzien. In een periode, in A'elke allerlei banden worue'i losgemaakt, n een tijd, in welke de worste ling om het behoud van ons geslacht hevig is, wordt er van onze moeders bijzonder veel gevraagd. In verband daarmede wordt dit nieuwe rijdschrift begonnen. Prof. Dr J. Waterink heeft de alaemccne leid'ing; rondom hem heeft zich een staf van mede werkers gevormd, die op verschillend ter rein deskundig zijn. Want het tijdschrift „Moeder" wil alle terreinen bestrijken welke voor de vrouw als moeder belang wekkend zijn. Wij hopen binnenkort op deze uitgave terug te tornen. het v Het pakhuis brandde geheel van bir waardoor een groote hoeveelheid zakken der vlammen werden. Om 4 uur was brand meester. Omtrent de oorzaak brand tast men in het duister. uit. AMSTERDAM WASCH GEMAKKELIJK EN VOORDEELIG. Voor een groot aantal genoodigden is dezer dagen vertoond de première van een propa- gonda-klankfilm, die E. Ostermann Co.' Handel Mij. N.V. te Amsterdam liet vervaal digen onder bovenstaanden titel. Het aantrekkelijke van deze film is. dat, terwijl men meende voor een speciale reclame film geïnviteerd te zijn. men een speelfilm te zien kreeg, die wat inhoud en strekking be treft, de toeschouwers aangenaam bezig Op prettige, boeiende wqze werden de vele dames ingelicht omtrent de fabricage en het gebruik van het bekende zelfwerkende wasch- middel Persil, terwyl ook de overige reini gingsmiddelen, Henco, Ata, Imi en Sil de revue passeerden. In onderscheidene plaatsen zal deze film, naar wij vernemen, voor huisvrouwen en andere belangstellenden worden vertoond. DE AMSTERDAMSCHE BEGROOTING. De Centrale A.-R. kiesvereeniging .Neder land en Oranje" te Amsterdam heelt op 21 December e.k. des avonds 8 uur een ledenver gadering belegd, waar de gemeentebegrootmg wordt besproken. In deze bijeenkomst, saam geroepen in de Veilingzaal van het Beursge bouw aan het Damrak, treden op als sjirekers ile raadsleden Wethouder G. Baas Kzn. en Prof. Dr. R. H. Woltjer. BRANDEN. Woensdagmiddag brak brand uit in het houten leegstaande huisje Amsteldijk 71, dat links en rechts wordt geflankeerd door even oude twee verdiepingen hooge houten huisjes. De brand die gel ikvloers was uitgebroken, liet zich aanvankelijk nog al ernstig aanzien. De brandweer gaf met vier stralen water. Het perceel brandde voor het grootste ge deelte uit. De oorzaak is onbekend. 's Avonds half 10 brak een felle uitslaande brand uit in de vrijstaande villa aan den We teringschans 24 alhier, bewoond door L. Schnitzler. Met zeven stralen, waarvan een over den ladder werd geleid, heeft de brandweer water gegeven. Binnen een half uur was men den brand, die op de eerste verdieping was ont- Voornaamste Nieuws. Te Vreeswijk heeft zich een drama afge speeld, tengevolge waarvan één persoon is overleden. (Blz. 2) De geloofsheweging der Duitsrhe Chris tenen is door Rijksh scliop Mi.»'ler, in over leg met Hitier. ontbonden. Het KerknnHis torie, dat onder leiding van bisschop llos- senfelder stond, is ontslagen. (blz. 5). Voortgezette behandeling van de Ge- mcentebegrooting van Amsterdam. Blz 3. De Vereeniging tot Bevordering van Geref. Ziekenverzorging heeft gisler Ic Er- inclo het \ecrtig,arig jubileum gevierd. (blz 91 De Tweede Kamer heeft de begrootinaen van Landbouw en Sociale Zaken verder be handeld. staan, meester. In totaal zjjn zeven kamers uitgebrand. De benedenverdieping heeft ern stige waterschade gekregen. De oorzaak is onbekend; verzekering dekt de schade. ZET DE WASCHHUTZEN STOP1 Het bestuur van den Bond van Waschindu- strieelen in Nederland heeft aan den ge meenteraad een schrijven gezonden, waarin het, op grond van de gepubliceerde cijiers van de gemeentelijke Waschinrichting en het gemeentelijk Waschhuis aan de Linnaeusstraat berekent, dat de gemeente door stopzetting van deze beide inrichtingen voor de gemeen tekas een bezuiniging kan verkrijgen van f 159030.72%. ROTTERDAM DE „ROODE TENT" VERDWIJNT En daarmede revolutionaire propaganda op de woekmarkt In antwoord op de vragen van Mr. L. A Donker hebben B. en VV. den Gemeenteraad medegedeeld, dat zij voor 1934 geweigerd hebben standplaats te verlecncn op de wepfc- mnrkt aan den Goudscliesingel aan den ex ploitant van de z.g.n. „Roode Tent", zoomede voor de tent van de Vrijdenkersvereeniging ..De Dageraad". Dit besluit steunt op do overweging dat de Overheid haar marktter rein niet bcsclnkl»aar mag stellen voor den verkoop van lectuur, gericht op aantasting van het wettig gezag. T'gen uitgifte van standplaatsen ten behoeve van „Het Viseh- net". de „Vredestent" en „Het Zoeklicht" behoefde uit dien hoofde geen bedanking te worden gemaakt. UIT HET SOCIALE LEVEN De Comnrssie van Vertegenwoordigers van Werkgeversorganisaties in de meuhelmu- ke is-, Stoffeerders en aanverwante bedrij ven heeft namens de door haar vertegen woordigde bonden ,n.l. den Bond van Meu belfabrikanten in Nederland en den Ned. R. K. Hanzebond van Meubelfabrikanten enz. „S! Reinoldus de collectieve arbeidsover eenkomst, welke 3 Maart 1934 afloopt .opge zegd. Men meldt ons uit Apeldoorn: Inverhand met de slechte naleving van het Landelijk Collectief Contract voor de bouw vakken is een controle-comm'ssie in het le ven geroepen bestaande voor de helft uit leden der gecontractee-de geze'len organisa ties, welke commissie tot taak hee t exces sen op te sporen en te onderzoeken .terwijl tevens de hulp hij het opsporen van exces sen wordt ingeroepen van alle lden dezer or ganisaties Gisteren heeft Dr. J. P. And-om, benoemd imru provincie Gron' n afscheid genomen r.ls Burgemeester genomen tijdens Je afscheidsrede van den Burgemeester.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1