LMOLIVE 'n 0u0iAefrLg.en rwebtuj. qje&clfenA BINNENLAND. DINSDAG 28 NOVEMBER 1933 TWFFDE BLAD PAG. ïraar éérst een gracht was.... rijdt nu de tram,. De wagens rollen over 't gedempte deel van de Vijzelgracht te Amsterdam het zal niet lang meer duren of de gedeeltelijke demping van het Rokin te Amsterdam is een feit geworden. Men is druk bezig aan-den houw van de kademuren. Om ski-enthousiasten de sport te leeren, wordt op de zachte glooiing der duinen bij Kraantje Lek (BloemendacoL) een cursus gehouden OFFICIEELE BERICHTEN ONDERSCHEIDINGEN BIJ K. B. is toegekend de eeremedailto de Orde van Oranje-Nassau in brons aan mej. H. C. Bijnaar, wvrkruun In do keuken va melaatsahen-lnriohting „Bethesda" te Surir is toegekend de aan de Orde van Oranje- Nassau verbonden eeremedaille, in zilver, aan J. vain der Meulen, cultuurchef bij de N.V. Kon Kweekerij „Moerhelm" vh. B. Ruys, te Dedema- vaart gemeente Avereest, en aan den buree'- chef der le kl. bij het Centraal Magazijn van militaire kleeding en uitrusting te Woerden, JL W, van der Pas. GEORGANISEERD OVERLEG BIJ beschikking van den minister van Onder wijs is aangewezen als secretaris van de Com missie voor georaniseord overleg in onderwijs zaken en van de Commissie voor georganiseerd overleg als bedoeld in art. 76 van het K B. var 27 Aug. 1931 (St.bï. no. 385) E. W. J. Rosenberg, commies aan het Dep. van Onderwijs. LANDMACHT BIJ K ,B Is benoemd tot commandant van het 15e reg. lnf. de lult.-kol. R. Boomsxna van don etaf van het wapen der inf., toegevoegd aan den inspecteur van den vrijw. landstorm; ls benoemd tot commandant van het korps pontonniers en torpedisten de lult.-kol. P. A. Valllant van den staf van het wapen de rgeni. zijn benoemd bij den staf van het wapen dt. genie tof lult.-kol. de majoor H. U van Roijen van dien staf, werkzaam bij het Dep. van De fensie; tot majoor de kapiteins J. de Ronde Bresser en H. J. H. van Tarel, beiden van dien staf, laatstgenoemde le&raar bij de Hoogere Krijgsschool; tot kapitein bij zijn tcponwoor- dig reg de le-luit. J. J. A, de Ridder var reg- genietroepen; BELASTINGDIENST Bij K. B. Is op hun verzoek eervol on' verleend uit "s RijKi dienst aau; 1.. H. Vee bos, ontvanger der reg. en dom. te Apeld met ingang, van 1 Jan. 1934; P. Schoutens vanger der dir. bel. te Ni Imogen, - met ingang van 31 Dec. 1933; J. M. van Stapele, ontvanger der inv. en acc. te Haarlem, met ingang van 28 Dec. 1933; D. W. Janssen, ontvanger der lnv. en acc. t Schiedam, met ingang van 1 Jan. 1934; W. F. van Rietsdhoten. verificateur der in- i accijnzen te Venlo, met ingang van 31 HET REGLEMENT VAN ORDE DER TWEEDE KAMER WAAROM DE S.D.A.P. NIET MEEDOET I De leiders van een vijftal fracties van de Tweede Kamer hebben het initiatief ge nomen tot een wenschelijk gebleken aanvul ling van het Reglement van Orde derKaimer j Er is in het verleden -wel eens een en ander gepasseerd, dat beter achterwege ge- j bleven ware. Daar werd dan wel tegen op- j gelreden', maar het kon, ten gevolge van de j voorschriften van het Reglement, niet altijd J geschieden op de meest gewenschte snelle en afdoende wijzo. En ook waren de bestaande voorschriften uit preventief oogpunt voor 1> verbetering vatbaar. Onder deze omstandigheden en in dezen tijd is het begrijpelijk, dat de leiders van de fracties zich bezonnen hebben -op een aan- vulling der. bestaande regelen, waalmaan de behoefte sinds geruimen tijd gebleken was en erkend werd door alle serieuse partijen in de Kamer. De nieuwe bepalingen zijn dus ontstaan uif een algemeen toegestemde noodzakelijk heid 'en kunnen daarom niet geacht worden te zijn gericht tegen eenige bepaalde fractie in de Kamer. Elk lid, van welke fractie ook, dat zich misgaat, zal worden zij aan genomen voortaan op de verscherpte or debepalingen stuiten Men zal misschien de opmerking maken, dat het voorstel-Aalberse c.s. slechts door vijf van de zes voorzitters van de grootere fracties der Tweede Kamer onderteekend is en de naam van den leider dèr soc.-dem club er onder ontbreekt. Die opmerking is ongetwijfeld volkomen juist, rnaar men over drijve de beteekenis van dit feit niet. Im mers de heer Albarda is in het gevoerde overleg betrokken geweest en ook hij is voorstander van strenge ordehandhaving. De oorzaak, dat hij ten slotte zijn handt.eeke- ning aan het orde-voorstel heeft onthouden, is dan ook niet gelegen in de strekking der nieuwe voorschriften, maar is te vinden in de groote z.i. te groote bevoegdheid welke aan den president der Kamer zal worden verleend. Deze zal n.l. zonder meer een indisciplinair lid van de verdere bij woning eener vergadering of de vergade ringen, welke op denzclfden dag gehouden worden, kunnen uitsluiten, zonder daartoe eerst verlof aan de Kamer te vragen en zonder eerst te hebben gewaarschuwd. Tot uitsluitingen van langer duur moet echter de Kamer zelf besluiten. Wie de werking der thans geldende be palingen meegemaakt heeft, verwondert zich eenigszins over dit bezwaar. Van het op behoorlijke wijze verlof vragen om uit te sluiten te midden van hevige con sternatie en heftige bewogenheid komt een voudig niets terecht Een ander bezwaar van den heer Albarda gpldt de toekenning aan den president van het recht om gedeelten bedoeld worden gedeelten van opruiende strekking uit het stenografisch Kamerverslag te schrap pen, zulks evenwel na overleg met de Kamer-Commissie voor de Stenografie. De weg te nemen gedeelten worden ver wijderd, omdat daarvan eer. verkeerd ge bruik kan worden gemaakt B.v. in Indie en als in agitatielectuur die passages veelal uit het verband gerukt worden geciteerd. Echter gaan de gecoupeerde ge deelten niet verloren. In de Handelingen komt niet alleen een aanteekening, dat een passus der rede geschrapt is, maar uit den aard der zaak zullen ook de notulen der Kamer van het geval molding moeten maken. En ongetwijfeld zal daarbij de .ge ïncrimineerde passage vermeld of aan de notulen gehecht worden. Wie rekening houdt met den aard van dezen ordemaatregel, behoeft o.L hier geen overdrevèn bezwaren in te zien. Tenslotte is van soc.-dem. zijde bedenking geopperd tegen de mogelijkheid,dat de voorzitter ook zal kunnen optreden tegen leden, die al verstoren ze niet de orde in een rede of bij interruptie blijk geven van instemming met staatkundig onwet tige handelingen,, die tegen den staat en zijn organen zijn gericht De heler is zoo goed als de steler, zou men kunnen zeggen. Het verzet der soc. dein. op de genoemde punten wordt ingegeven door de vrees voor 'ïllekeur bij de handhaving d£r orde en daarom verzetten re zich tegen wat ze noemen „meerderheidsdictatuur". We meenèn, dat de heeren, die in politieke en economische, zaken, steeds van e.en onge breideld optimisme plegen, blijk te geven, ditmaal al te pessimistisch zich voordoen. Per doos van 3 stuks voor het St. Nicolaas-feest is ongetwijfeld onze luxe doos, met drie stukken Palmolive zeep. De aantrekkelijke, zachtgroene feestverpak- king is het symbool van de natuurlijke kleur der olijfolie, die in zoo ruime mate verwerkt wordt in onze zeep. Kleurstoffen of dierlijke vetten worden niet gebruikt: daardoor is Palmolive zeep zoo goed! Pak bij Uw surprises óók zoon aardige luxe doos Palmolive zeep. Geen nuttiger geschenk voor jong en oud! Ingezonden Mededee'ing Zij hadden, naar het ons wil voorkomen, beter gedaan, over hun bedenkingen, die toch waarlijk niet zoo onoverkomelijk, kun nen zijn,, heen te stappen. Het maakt thans den indruk, dat de valsche democratie hun weer parten speelt en geleid heeft- tot een houding, die er op neerkomt te zeggen: theoretisch zijn we voor ordehandhaving, maar practisch moe ten we er weinig van hebben. We blijven liever vrij met het oog op bepaalde situaties die zich kunnen voordoen. De bekende tweeslachtigheid dus. De soc.-dem. dragen naar gewoonte, met ;ze houding weer koren op den fascisti- schen molen. HOOGER LANDBOUW ONDERWIJS DE BETALING DER COLLEGEGELDEN Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging en aanvulling der wet van 15 December 1917 tot regeling van het hooger landbouw onderwijs, laatstelijk gewijzigd bij de wet van 29 Juni 1925. Dit wetsontwerp heeft blijkens de toelich ting, in de eerste plaats tot doel, de inkom sten.van dit onderwijs te vermeerderen. De voorgestelde wijzigingen hebben tot strek king: Opheffing van de vrijstelling van beta ling van collegegeld, nadat dit viermaal is betaald, met dien verstande, dat de vigeeren de bepaling, dat de verplichting tot betaling vervalt,, wanneer de betrokkene het examen met civiel effect heeft behaald,, intact blijft. b. Afschaffing van de bepaling, dat in ge val van afwijzing voor de eerste herhaling van een examen geen betaling van examen geld wordt gevorderd. c. Het openstellen van de mogelijkheid voor onderwijsbenoodigdheden, die aan stu denten .worden verstrekt, van hen betaling jte vorderen. Door het opnemen van een overgangsbepa ling wordt, tegemoet gekomen aan de belan gen van de studeerenden, die reeds aan de fchans nog van kracht zijnde voorschriften omtrent de betaling van collegegeld hebben voldaan of daarvan waren vrijgesteld. Voorts verklaart de minister an .economische za ken zich bereid om, indien door verzorgers var, een student aannemelijk wordt gemaakt dat zij zich thans genoodzaakt zouden zien den betrokken student zijn studie te doen onderbreken, een tegemoetkoming in ern stige overweging ie zullen nemen. Ten slotte is hier ook een bepaling voor gesteld zoo noodig vreemde studenten te weren. EEN VERGISSING -Wij hebben in ons nummer van gisteren een citaat gegeven uit de rede van minister Oud, waarin hij o.m. zei: „Wanneer een gemeente zeer in het bij zonder gebukt gaat onder de werkloos heidsuitgaven, zoo erg, dat zij die uitgaven niet uit haar gewoon budget kan financie ren, dan kan dat voor het Rijk aanleiding zijn om maatregelen van werkverruiming en werkverschaffing in die gemeente aan te vatten, omdat dat ook om een andere reden doelmatig kan zijn. omdat daar. waar de werkloosheid het grootst is, men ook het meest reden heeft om maatregelen te nemen." Bij het nalezen der Handelingen blijkt, dat de Minister zich. |hier vergist heeft. In zijn repliek toch zei de Minister: „Nu zegt de heer, IJsselmuiden: gij wilt dien gemeenten, die een bedrag hebben „uitgestooten" tegemoet komen door werk- 7ersehaffirig, maar dat helpt niet, want van le werkverschaffing moeten de gemeenten jok wèei een-deel betalen: Ik heb met 'oordacht het woord „werkverschaffing", niet gebezigd,,-maar wel het woord „werk- verruiming", een geheel ander begrip. Jk weet volkomen, dat wij bij de werk verschaffing, waarin de gemeenten zelf toch betalen, in dit opzicht natuurlijk niet op schieten, maar het gaat over de werkver ruiming, het ondernemenvan werken voor rekening van-het Rijk. waarbij nog komt, dat die werken zoo mogelijk zullen worden ondernomen, daar waar de druk van de werkloosheid het grootst is. De heer Drees zegt, dat ik heb gesproken van werkverruiming en werkverschaffing maar dan is dit laatste woord een vergis sing geweest Maar tenslotte kan het eind van het lied zijn, dat men voor de noodzakelijkheid zal komen te staan, hier en daar de steunnor- men te verlagen. Ik ontken dat niet De Regeering zal haar uiterste best doen om er aan te ontkomen, maar men kan er voor komen te staan en het is eerlijker en op rechter om uit te spreken, dat de mogelijk heid bestaat dan een struisvogelpolitiek te voeren en te doen alsof dit niet zou behoe ven voor te komen. De Min. van Binnenlandsche Zaken zegt in een nota aan de Tweede Kamer, naar aanleiding van het verslag over de begroo ting van het algemeen burgerlijk pensioen fonds o.a.: De verhooging van het maximum wedu- wenpensioen zou onvermijdelijk een ver hooging van de bijdragen voor het gezins pensioen ten gevolge hebben. Hieraan kan in deze tijden niet worden gedacht. De vorige minister van Financiën heeft reeds overwogen of het wenschelijk is de regeling van art 62a van de pensioenwet uit te breiden tot de gevallen van ontslag op eigen verzoek-:-Bij het ontwerpen van de eerstvolgende wijziging der pensioenwet zal hierover worden beslist ROFFELRIJ MEN, Winiertijd Fijne tijd van bruine boonen 1 En van erwtensoep» met worst, Van geducht gezonde honger En van appels voor de dorst, Tijd van karnemelkschegrutten Met vet spek en dikke stroop, Van goudgelige andijvie, En van tong met zure doop, Fijne tijd van capucijners, Nieuwe oogst, met schaggen spek, Van een gloeiend groentesoepje En onmetelijke trek, Tijd van zuurkoolstamp met rook- [worstr Spruitjes, zoet als suikergoed, Van gezellig lauwe pudding Badende in bessenbloed, Fijne tijd van oliebollen, Boontjes uit de keulsche pot, Van gesmoorde zeelt en snoekbaars, Paling en gebakken bot, Tijd van dikke pannekoeken, Hutspot met een klapstukstuk, Van gepofte pofkastanjes En van smakelijk geluk, Fijne tijd van winter kostjes, Van groot moederlijk talent, Van veel warms en veel behoefte Aan voUdoening, permanent, Tijd van warm geschonken gaven En nog warmere ontvangst Je voldoet meer dan voldoende Aan mijn innigste verlangst! (Nadruk verboden) LEO LENS EX-KROONPRINS WILHELM IN ONS LAND Bezoek aan Wieringen Gistermiddag heeft ex-kroonprins Wilhelm: per auto een bezoek gebracht aan Wierin gen. De ex-kroonprins was vergezeld van da heeren Wölck en Coumou, de laatste opzich ter van den Rijkswaterstaat te Amsterdam. Per auto van Doorn gekomen begaf men zich naar burgemeester Kolff, waar dei lunch werd gebruikt Vandaar werd gereden! naar den hoefsmid van Wieringen, den heer J. Luy, terwijl ook een bezoek werd gebracht aan de voormalige pastorie te Oos- terland, destijds de woning van den Duit- schen ex-kroonprins. Tenslotte werd nog een bezoek gebracht aan de Zuiderzeewerken op den Oever, waar ir Ringelingh de gasten rondleidde, terwijl; ook de Wieringermeerpolder een beurt kreeg, o.m. de dorpen Slootdorp en de Terp. Om ongeveer 5 uur vertok men van Wie ringen naar Amsterdam, vanwaar de ex- kroonprins met den trein van half acht naai" Duitschland terugkeerde. DE BURGEMEESTER VAN AMEIDE Aan den heer C. J. Luyendijk, burgemees ter van Ameide en Tienhoven, is voor deö tijd van zes maanden, met ingang van 29 November a.s. een ziekteverlof toegestaan! en bij beschikking van den Commissaris der Koningin, burgemeester S. Hoogenboom van: Vianen met de waarneming van het ambt van burgemeester van Ameide en Tien* hoven belast Schietoefeningen gedurende een cursus van Italiaansehe grenswachters in deAlpen De gehavende wagen van den Amerikaanschen miüioenair Vanderbilt, die op den weg van Rid,qeland (Am.) veronge lukte. William Vanderbilt overleed aan de bekomen verwon dingen; twee andere inzittenden werden gewond. Camilla Chautemps wordt na zijn onder houd met president Lebrun door de ver tegenwoordigers van de pers ondervraagd

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 5