DINSDAG 28 NOVEMBER 1933 EERSTE BUITENLAND HET POLITIEK GEDEELTE Groote belangstelling ging over in doodelijke verveling BOOrVOGELOOGEN EN KINDERGLANS Het Rllksdagbrandproces heeft al twee maanden geduurd, nu een nieuw en belangrijk stadium daar in is ingetreden, met de behandeling van de poli tieke motieven van de brandstichting. Gisteren is daarmee aangevangen en men voor spelt, dat er met dit stadium zeker weer veertieD dagen gemoeid zullen zijn. Tot nu toe zijn van de zijde van den openbaren aanklager ongeveer veer tig getuigen gedagvaard. Blijkbaar houdt men geen rekening met het feit, dat het tegen den beklaagden aangevoerde be schuldigingsmateriaal bitter weinig houvast tegen hen biedt, zoodat er geen voldoende reden aan wezig schijnt de zaak nu nog eens van de poli tieke zijde te belichten. Evenwel is men begonnen met de afwerking van het lang tevoren vastgestelde program. Toen de Rijksdag brandde hebben Hitier en de andere leiders gezegd, dat de communisten het hadden ge daan cn dit moet nu, ondanks het gebrek aan rcchtstreeksch bewijs tegen vier der aangeklaagden worden aangetoond. De eerste getuige van het politiek gedeelte is de heer Heller, Kriminalpohzeirat van het politie- presidium te Berlijn. Deze getuige heeft, op Dultsch-degelljke manier, den heelen zittingsdag, zes lange uren noodig ge had om voor de hoogste Duitsche rechter te be- toogen, dat de communistische partij in Duitsch- land revolutieplannen had, dat dit een belangrijk deel uitmaakte van het internationale omwente lingsplan, dat te Moskou was opgemaakt en dat men inzonderheid van plan was er op los te slaan zöodra de K.P.D. door de nationaal-socialistische regeering verboden zou zijn. In wat de heer Heller vertelde zat eigenlijk geen sikkepitje nieuws. De belangstellenden voor het proces, die heel wat bijzonders hadden verwacht, verveelden zich dan ook geducht onder het eentonig relaas van den politieman en verdwenen successievelijk. De advocaat Sc.ck was de eenige, die na vier uren geduldig dommelend luisteren, verveeld in terrumpeerde. dat wanneer het getuigenverhoor op deze manier moet doorgaan ook de jongsten onder de aanwezigen het einde van het proces niet z den beleven. Van der Lubbe, die al eerder zijn geduld heeft tot uiting gebracht, maakt dus school. De eenige onder degenen die niet vrijwillig onder het betoog van den Kriminalpohzeirat behoefde t- blijven zitten en toch bleef was de tachtigjarige moeder van Dimitrof. Ze was in den loop va zitting binnengekomen, maar zoo lezen w de Bulgaar had het dadelijk gemerkt en over vlammen spattende roofvogeloogen streek een oogenblik een kindcrglans heen ..KRACHT DOOR VREUGDE" In de kleine feestzaal van het gebouw voor den Pruisischen staatsraad is Maan dagmiddag de eerste bijeenkomst gehouden van de „organisatie voor den vrijen tijd van het Duitsche arbeidsfront kracht door vreugde De leider van het Duitsche arbeidsfront, Dr. Ley, verklaarde, dat men in de toe komst waarschijnlijk gedwongen zal woi den uit concurrentic-overwegingen het weri tempo, de werkmethoden, de mechanise, ring en de rationalisatie van bepaalde In dustrieën nog verder te verhoogen, doch dat men aan den anderen kant den werk tijd zal moeten verkorten.Er moet evenwel voor worden gezorgd dat het volk in zijn vrijen tijd een volkomen ontspanning van het overvoerde tempo van iederen dag ver krijgt. De organisatie „Kracht door Vreug de" zal binnen het kader van het arbeids front instanties in het leven roepen voor cultuur, sport, reizen en wandelen e.d. en deze organisatie zal werken volgens het principe, dat men het volk het beste van het beste moet bieden; ook de vacanties zul len worden georganiseerd. In een proclamatie aan de werkende Duitschers wordt verklaard, dat voor dp regeling der arbeidsvoorwaarden binnen kort vormen zullen worden geschapen, wel ke den leider en het personeel in de bedrij ven de positie zullen verschaffen, welke de nationaal-socialistische wereldbeschou wing voorschrijft Alle Duitsche hand- en hoofdarbeiders worden opgewekt tot het Duitsche arbeids front toe te treden, ten einde alle krachten te kunnen verzamelen voor het welslagen van het groote werk. Een DE LINDBERGHS DE FASCISTISCHE UNIFORM zwart hemd en een „pijlenbundel" In het knoopsgat zal niet langer een voldoende uniform voor leden van de fascistische partij worden geacht. Voortaan, zoo luidt een nieuwe order, moeten alle fascisten de volledige uniform, behoorend bij hun rang dragen. Deze bestaat uit een jacket met epauletten en goudband, riem en een hoofddeksel Gouden sterren worden in overeenstemming met den rang gedragen. Mussolini zelf draagt drie gou den sterren, de hoogste autoriteiten in de hiërar chie der partij dragen er twee en de andere lei ders een. De uniform is voor gewone burgers niet ver plicht LYNCHPARTIJ IN CALIFORNIE Door den gouverneur vergoeliikt. Uit San José, in Californië, werd Maandag gemeld: Een woedende menigte heeft zich meester ge maakt van de beide gevangenen, die verdacht werden, den jongen Hart, die op het strand van de baai van San Francisco werd gevonden, te hebben vermoord. De beide gevangenen werden ernstig mishandeld en vervolgens aan een boom in de nabijheid van de gevangenis opgehangen, onder de lulde toe- Juichingen van de duizenden toeschouwers. De politie was niet bij machte dit te verhinderen, in de pogingen hiertoe werd zelfs een sheriff zoo ernstig gewond, dat hij in een ziekenhuis moest worden opgenomen. Bij het vernemen van de lynchpartij verklaarde de Gouverneur van Californië, Ralph: „Dit is de beste les welke Californië ooit aan het land heeft gegeven". Nader wordt echter gemeld, dat de vader van den gelynchten Jack Holmes aan een geacht zaken man heeft verklaard, dat zijn zoon niets heeft te maken met de ontvoeringsgeschiedenis en dat de jongeman het slachtoffer is geworden van een ver schrikkelijke persoonsverwisseling. Holmes Jr. heeft zijn onschuld staande gehou den, totdat hij door de opgewonden menigte be wusteloos werd geslagen. Hierna werd hij ge lyncht. Het lichaam werd met benzine overgoten en verbrand. De bevolking richt thans scherpe verwijten aan het adres van den gouverneur Ralph, die de ver schrikkelijke daad min of meer heeft vergoelijkt en de door de plaatselijke politie geëlschte verster kingen weigerde. HET KANTON GENEVE STEMT ROOD. Ook Nicole gekozen. Bij de Zondag gehouden verkiezingen voor den kantonnalen raad van Genéve ziju vier sociaal-democraten en drie vertegen woordigers der burgerlijke partijen gekozen, zoodat Genève het eerste kanton is, waar de socialisten een meerderheid hebben. Gekozen is o.a. de journalist Leon Nicole, -die verantwoordelijk is voor de onlusten van November 1932 en pas onlangs uit de gevangenis werd ontslagen. AVENOL NAAR LONDEN. Na zijn bezoek aan Rome is Avenol, de Volkenbondssecretaris, van plan een bezoek aan Londen te brengen, om den toestend in het licht der jongsto gebeurtenissen te be spreken. ANTI-FASCISTISCHE BRANDSTICHTERS. MILAAN, 28 November. In den afgeloo- pen zomer werden in twee kerken te Pavia pogingen tot brandstichting ontdekt, terwijl tegelijkertijd anti-fascistische strooibiljetten \^erden verspreid. De prefect van politie liet een speciale bewakingsdienst instellen, met het gevolg, dat in den afgeloopen nacht twee mannen werden gearresteerd, die juist met behulp van benzine de achterpoort van den Dom in brand hadden gestoken. Een hunner bleek te zijn een Sleiliaan- sche handelsreiziger, de ander was een gymnasiast, die beiden een bekentenis af legden. Zij hadden zoowel de vroegere po gingen tot brandstichting gedaan als de anti-fascistische pamfletten verspreid. CHINA'S VERBROKKELING. Volgens een bericht van het telegraaf- agentschap „Indo Pacific", zou Mongolië binnenkort autonoom worden verklaard. Uit Berlijn: Rijksbisschop Muller heeft Zondag- ond de voorstelling bijgewoond van het stuk: ..Luther oder die hoellische Reise" van Eberhard Moeller. Voor de voorstelling zeide hij tot journalist .dat de redenen van het uittreden vai professoren Wezer, Weisser en Rueckert uil geloofsbeweging van Duitsche Christenen van ver persoonlijken aard waren. De verwijten, die door de tegenpartij worden uitgesproken, zijn van iederen grondslag ontbloot, nu hij verklaard heeft dat de nieuwe Evangelische Kerk zich baseert op Bijbel en belijdenis. Wie hiei een anderen uit leg aan wil geven is een misdadiger tegenovt eenheid van het Duitsche volk. Hij als rijksbis schop Is niet voornemens de onruststokers na te jagen. Hij wil met de nat.-soc. beweging, die het Derde Rijk belichaamt, de Kerk bouwen en denkt er niet aan ook maar iets te ondernemen tegen de beweging of haar doeleinden. „Wij zijn voortgeko men (aldus de Rijksbisschop) uit de nat.-soc. be weging en blijven haar en den leider trouw. Wij willen samen, met Adolf Hitler, de nieuwe Duit sche Kerk bouwen." HITLER BIJ HET LIJK VAN SCHUMACHER Hitler heeft te Neurenberg de begrafenis bijge woond van den soldaat Schumacher, die aan de Oostenrijksche grens is doodgeschoten. In een toe spraak zeide hij o.a.: „De moordenaars van dezen Duitschen soldaat zijn niet identiek met de millioenen onzer stam broeders aan de andere zijde van de grens. Indien deze stambroeders de mogelijkheid zouden hebben hun stem v r ij e 1 ij k te verheffen, dan zouden zij zich pjechtig ontdoen van de moordenaar en de principes, waaruit, deze bloedschuld gre-ifde. De ben er van overtuigd, dat de erkenning daarginds ook niet anders zou zijn dan thans reeds hier in het Rijk het geval is. Daarom mag voor ons de ze dood niet een bron van nieuwe verbittering worden, maar worden tot een getuigenis van het geloof, tot een getuigenis voor deze nieuwe Duit sche gemeenschap." Hitler legde vervolgens een krans namens het Duitsche volk en de jeugd. Er werden hierna nog tal van kransen gelegd. Uit Tokio: Het dagblad Nisji-Nisji bevai een speciaal telegram uit Foetsjau, meiden- de, dat troepen van de nieuwe regeering Foekien hebben geschoten op een Japan- sche marinebarkas, die de Japansche vlag voerde en eenige consulaire ambtenaren en Japansche officieren aan boord had, toen de barkas het hoofdkwartier van het 19e Chineesche legercorps passeerde. Gelukkig werd niemand aan boord van de barkas ge troffen. De Japansche consul-generaal pro testeerde onmiddellijk bij de Chineesche autoriteiten en deed mededeeling van het gebeurde aan de regeering te Tokio. Van de zijde van het Japansche ministerie van buitenlandsche zaken wordt verklaard, dat, wanneer de ontvangen mededeelingen juist zijn de mogelijkheid bestaat, dat Japan ge dwongen wordt maatregelen te treffen toi bescherming van leven en eigendom der Japansche onderdanen in Foekien. Japan wenscht niet tusschenbeide te komen in de separatistische beweging in Foekien, doch volgt nauwkeurig alles, wat er geschiedt. ACHT BOMONTPLOFFINGEN IN BARCELONA. Te Barcelona hebben gisteren op acht ver schillende plaatsen herige bomexplosies plaats gehad, die groote materieele schade hebben veroorzaakt. Onder de bevolking is groote onrust ontstaan. Men meent, dat de daders anarcho-syndicalisten zijn. SNEEUW. In het Moezeldepartement ligt al 15 20 c.M. sneeuw. Evenzoo in de Vogezen en de Jura. Te MOnchen is de eerste sneeuw Zon dag gevallen. De sneeuwval duurde den ge- heelen nacht In de Beiersche bergen ligt de al tamelijk hoog. In dc bekende geweldige slachthuizen te Chicago is het werk geheel stilgelegd. 7000 arbeiders zijn wegens de weigering van de door hen geeischte loonsverhooging met 50% in staking gegaan. 700 onbewaakte veetransportauto's blokkeeren de stra ten van een geheel stadsdeel. Men verwacht, dat binnen 48 uur ln de stad gebrek aan vleesch zal zijn. De Engelsche Brigade-generaal Grozier ver klaarde in een rede te Londen, dat de Engelsche regeering in het bezit was van het gevaarlijkste gifgas, dat bestond. Er was nog een tweede groote mogendheid die in het bezit van een zelfde gas was. Technici en wetenschappelijke onderzoekers hebben vergeefs gepoogd een gasmasker tegen dit ve gas te construeeren. Tot de maatregelen welke door den Iaatsten ministerraad te Rome zijn aangenomen, behoort de beperking van bet vrouwelijke personeel bij de openbare diensten. Bij de administratie van staat, provincies en gemeenten zullen niet meer dan 5% vrouwen te werk kunnen worden gesteld voor de hoogere functies en 20% in de lagere rangen. Uit Johannesburg: Een inboorling, waar van men aannam, dat hij wel honderd jaar moet zijn, verdween korten tijd geleden op geheimzinnige wijze van zijn kraal in illovo River-district Er werd aan misdaad gedacht en de cri- mineele politie te Durban stelde een uitge breid onderzoek in. Een detective wist al spoedig het mysterie op te lossen. De ver miste man werd lovend en wel te Suther- iands, nabij Maritzburg, gevonden, waar hij bij oen dochter woonde. Hij vertelde de politie, dat hij onaange naamheden met zijn zoons te Illovo had ge had en toen maar had besloten er tusschen uit .c trekken. Hij had den heelen weg naar Sptherlands, een afstand van ongeveer 6(1 mijlen, geloopen. De oude heer scheen er niet aan te denken, dat hij iets bijzonders had ondernomen. Hij deelde mede van plan te zijn, weer naar zijn zoons terug te gaan en de volledige harmonie is daarmede weer in de familie teruggekeerd. FRAUDE In het huis van bewaring te Zutphen is opgesloten K. N., beëedigd klerk en was mend griffier bij het kantongerecht, dacht van fraude in dienstbetrekking. POLEN EN DUITSCHLAND Maandag heeft een onderhoud plaats gehad tusschen maarschalk Pilsoedski en den Duit schen gezant Von Moltke, in tegenwoordi; heid van den minister van buitenlandse! zaken Beek. Opnieuw werd overeenstemming geconstateerd. De filmkeuring te Berlijn heeft de film: „Hans Westmar, einer von vielen. Ein deut- sches Schicksal aus dem Jahre 1929", goed gekeurd. Het manuscript van deze film is vrij bewerkt naar den roman Horst Wessel door Hans Heinz Ewers. Met de onlangs verboden Horst Weaselfilm heeft Hans Westmar alleen de beelden en den tekst gemeen inzake de erovering van het roode Berlijn door de S.A., niet die, welke rechtstreeks 't leven en den dood n Horst Wessel betreffen. De goedkeuring geschied onder beding, dat bü de reclame de vertooning elke zinnpeling op den per- in Horst Wessel en de verboden film ach terwege blyft. Schoolnieuws. LEERSTOEL IN HET FRIESCH Te Amsterdam aan de Gem. Universi teit zal, volgens de „Tel.", de Provinciale Friesche Onderwijsraad worden toegelaten tot het vestigen van een bij zonderen leer stoel in de Friesche Taal- en Letterkunde, buiten bezwaar van de gemeentekas. B. W. der hoofdstad zullen hiertoe als bijzonder hoogleeraar voordragen Dr. G. Gosses, thans 1 eeraar in het Duitsch aan de H.B.S. aa; 3e Van den Boschstraat te Den Haag. ONDERWIJZERSBENOEMINGEN msterdam Geref. School, Nassaukade 124, hoofd E. Roodbergen), E. J. van Broek te Baarn. CHRISTELIJKE SCHOLEN OP GOEREE EN OVERFLAKKEE In de vergadering van 18 dezer, te Mid-' delharnis, Is. naar men ons nader meldt, met nadruk geconstateerd, dat voorloopig niet tot de oprichting van een c„K0|enbon(| kon worden overgegaan, maar dat de actie voor dit doel zou worden voortgezet Voorts dat ter vergadering definitief is opgericht een „Chr. Onderw. Gezelschap op Goeree Overflakkee". Een voorloopig bestuur werd gekozen en de tien aanwezige onder wijzers en onderwijzeressen traden als lid toe. De eerstvolgende vergadering is be paald op 16 Dec. a.s., terwijl alsdan de heei A. Klein een referaat zal houden. Verder was de vergadering ook nog bezocht dooi meerdere leden van schoolbesturen op het eiland. DUUR OPENBAAR ONDERWIJS In zijn prae-advies over de bezuinig!cig bij het Lager Onderwijs, uitgebracht voor da Efficiencydagen, geeft de heer A Fehorwee nog enkele cijfers over de versnippering bi; de openbare scholen speciaal ;n de groote steden. Uit zijn gegevens blijkt dat in Amsterdam het aantel openbare scholen toenam van 189 in 1914 tot 381 in I, terwijl het aantal leerling in gel 'jk bleef; dat in Rotterdam het aant.a openbare scholen van 158 in 1919 steeg tot 319, terwijl ,el aantal leerlingen n-et 60/> dealde: dat in Den Haag voor 1000 leerlingen minder 73 openbare scholen ue-.' zijn ge- omen en in Utrecht voor oOO leerlingen minder 14 scholen meer; dat in Amsterdam in 1929 SI openbare cholen bestonden met minder dan 5 leer krachten, enz. De conclusie ligt o.l. tamelijk wel voor de hand. voor het Openbaar Onderwijs hacfl, men maar raak gebouwd in onze grout." steden Overal waar nieuwe wijken gros'.den werden scholen neergezet, drie, vier tegelijk soms, om de kinderen toch maar te lokken Die opzet is mislukt! De kinderen zijn niet gekomen. Zij heb ben het Openbaar Onderwijs den rug toe gedraaid. Minister Merchant gaat aan het opheftei. hlle verzet in zijn eigen kring ten spijt Hij moet drastisch ingrijpen tegen de open bare „snertschooltjes". Zij hebben het spc» verloren! Het „spel" om de kinderzielen. OPHEFFING VAN OPENBARE SCHOLEN. Te Gameren wordt 1 Jan. '34 de Open bare School gesloten. Aan het personeel ie ontslag verleend. Te L o p i k zal, nu er geen bezwaren meer zijn, de Openbare School definitief worden opgeheven. DE OPLEIDING DER ONDERWIJZERS. De heer B. v. d. K o 1 k te Amersfoort schrijft ons nogmaals o.m. Ons schrijven dient ter voorlichting. Daar om vind ik 't zoo jammer, dat de heer v. Wijlen niet iets dieper op mijn „enkele" opmerkingen waren 't er 25? is in gegaan, vooral de kwestie der finantiën niet breeder heeft bekeken. Want dat is een brandende kwestie. Daarvoor heeft ons land een nationaal kabinet gekregen dat wij allen gaarne willen erkennen. Ons onderwijs was bezig zijn goede naam te verliezen, mede omdat het millioenen vt-r- slond. De dwaze bouw van dure scholen -- een zesklassige school te Amersfoort kostte f 150.000 (1931), een nieuw gymnasium, alte9 Inbegrepen, bijna een half millioen (1WD is uit den booze geweest. De schoolge bouwen moesten ook voldoen aan paedn gogische eischen, maar bovenal moesten hPt monumenten worden, die den architect on sterfelijk maakten. Daartegen protesteerde ik reeds vele jaren maar ook bij ons Chr onderwijs haalde dan menigeen medelijdend de schouders op. Nu eit men met de dure gebouwen, ue pracht is.- aangelegde tuinen, omdat het onderhoud moeilijk tneer te betalen is. In dezelfde lijn doorredeneerende moet ik ook mijn stem verheffen tegen de dure opleiding onzer toekomstige onderwijzers Daarbij is niet de vraag: „wat hebt ge e: voor over?", maar de allesbeheerscl.en Ie vraag in dezen tijd van algemeene ver arming en ik vrees, dat we nog in ge»n tientallen jaren er bovenuit gegroeid zulten zijn is: „met wat kunnen we volstaan op onderwijsgebied, zonder dat vitale belangen geschaad worden." Dat de heer v. Wijlen deze dringende vraag nog niet ziet, is te verklaren M. n ziet niet graag afgebroken, waaraan men jaren met liefde heeft gebouwd We zit>n niet gaarne ons leerlingenaantal en ons onderwijzerstal aan de school verminderen Maar harde noodzakelijkheid dwingt onze regeering tot die maatregelen, evenals to' vermindering onzer salarissen. En wij wij buigen 't hoofd, omdat 't niet andons kan en we toch weten, dat alles, ondanks malaise en tegenslag, veilig ligt in 's Heeren hand. Zullen we dan elkander niet waarschu wen? Zullen we zwijgen, wanneer we meener. dat onze dure onderwijzersopleiding n meer is te betalen? Zullen we ni.'t onze st verheffen, opdat ons volk wete, dat het niet noodig is, cn daarom ook niet meer ge wenscht. dat het rijk z'n millioenen besteedt aan een opleiding, waaraan geen behoe'ri voorhands meer bestaat? De lieer v. Wijlen hehoude dan z'n idea lime, ik men de nuchtere wcrke'ijkheid iti de oogen te moeten zien en heb daarbij dc troost, dat onze voortrekkers, die een andere opleiding genoten, niet de minsten waren onder de broeders. EXAMENS PROMOTIES RIJKSUNIVERSITEIT TE UTRECHT. Gspro- movoerd ls tot Doctor ln de Wis- en Natuur, kunde, op een proefschrift, getiteld: „Beitrftge zur Kcnntnia der Plazentation bel Halen un Reptielen", de heer N. J. ten Cate Hoedeinake: ACADEMISCHE EXAMENS Wis- nd.e> de id. H: cand ex., de hi Hamilton. Apothekersassistent: geëx. 6 cand., gesl. geen RIJKSUNIVERSITEIT TE GRONINGEN. Gesl.: Rechtswetenschap: cand.ex., de heor N F. Hopke. EXAJ-ENS-NED. TAAL AMSTERDAM. 27 Nov. M.O. Akte K7. Geëx. 2 cand., gesl. geen. EXAMENS-GESCHIEDENIS AMSTERDAM, 27 Nov. M.O. Akte K8. Geëx. 2, gesl. 1 cand., nl. mej. M. W. J. Swarts te Rotterdam. EXAMENS-STAATHUISHOUDKUNDE EXAMENS-MACHINIST DEN HAAG. 27 Nov. Gesl. voor diploma B. d« heeren A. Llesket nn TK. Weismann. geiden le Utrecht, en Jï C. N. KeIjzer te Middelburg. EXAMENS-LICHAMELIJKE OEFENING kend. Deze cijfers bedroeg 'oor dit belangrijk onderdeel i men-programma een veel beter n reikten Eenige vooruitgang viel van het vorige Jaar te constateeren; tage onvoldoende liep van 43 tot 31 5 t ■oldoende cijfers bleef hetzelfde. Kunst cn Letteren. BOEKENSCHOUW 15 Nov. '33. Pater Van Heugten opent met een lofzang Aan Joost van den Vondel. Enkele citaten gen er uit worden aangehaald: „Niemand heeft als gij het geheim geweten van het Hollandsche woord, het klankzware, malsche, drulfkleu- rige, het sapdrui- pende woord. van overvloed, op blinkt als op versch ontgra' aarde, hoezeer de zeewind het ook verstroefd heeft tot een keelgeluid......" onmiskenbaarste groot eer eigen lippen hebt allen de schoonste woordverbeeldingen ln ons omdragen, woord •erbeeldingen. die als vorstelijke geluiden in ont roerende herinnering blijven en waario voor het eerst het nieuwe Nederlandsche woord houding en gebaar aanneemt. Niemand heeft als gi] de grauwe woorden van den dag uit den Holland- schen mist weten op t: beffen in den goudglans n, heeft ze zoo weten om te smeden tot gouden drijfwerk, waarin al de soliede pracht van uw volk verbeeld staat." Vondel, gij hebt aldus spreekt de auteur den dichter toe: te veel geschreven. En ook was uw i niet zeer romantisch! En de mensch®n willen graag het grillige, het avontuurlijke. Maar Vondel .dit groote, heerlijke bezat gij. iets waar de mode.ne mensch niet réken kan: „de r IJ k- h, de Pater van Heugten „Dit is uw allereerste i heid. dut gij het woord geadeld, dat wij allen e 1 d. eloofsbele Domenico GiulotÜ We Paplni vertelt over dezen merkwaardiger auteur dat zij elkaar te Florence als jongelui van 18 jaar hadden gekend. Tien jaar later ontmoette Papinl Giulotti te Rome opnieuw. Maar het verschil was „Ik had hem verlaten als rijmelaar en anarchist ik vond hem terug als dichter en profeet". De anarchist Giulotti werd onder Invloed van Fransch-katholleke schrijvers tot de Roomsche kerk bekeerd en tracht thans evenals Papini com- sten, anarchisten, socialisten cn llberalisten de waarde van het geloof 'e overtuigen. Hij doet dat ln gesprekken, in brieven, in boeken. Zijn taai is direct en treffend. Aan een geleerd Sinoloog, zijn vriend Mario Chini. schrijft Giulotti: „Het is noodig. dat je je ervan bewust wordt, dat toen je een kind was en alleen de catechismus kende, je geleerd was en dat nu. waar je zoovele dingen weet. maar dat ééne niet meer kent, je een deerniswaardige onw«^nde bent." Ad. Sassen publiceert een interessant inter- Antoon Cool en Antoon Cooien woont, na eenige jaren in Hilversum verblijf te hebben ge houden, weer in Deurne „Om in het land zelf te zijn van de menschen over wie ik tot heden uit sluitend schreef. Om dat ik van dit dorp, van deze streek houd". De invloeden, waaronder Cooien vooral tot schrijven is gekomen, waren Streuvels en zijn vriend, de reeds overleden historicus H. N. Ouwerling. Het lezen van Streuvels' romans wekte in Cooien het ver langen óók zoo iets te schrijven. En: „tusschen het Vlaamsche en Kempische leven en landschap en tusschen de karaktereologie van den boer Streuvels en die van den boer dezer streek geen noemenswaardige verschillen". Cooien stelde zich vanzelf scherp te weer. Sassen het gesprek hierop bracht, tegen Marsmans verwerping van de regionale roman, dat is de roman, die gelocaliseeH is in een bepaalde, liefst minder gecultiveerde streek, een roman ook. waarin dialect gesproken wordt. Cooien Antoon Zooien i Duitschland de regionale an Timmermans, had hij er bij 1 en welkome ontvangst geniet HENDRIK CONSCIENCE Vlaanderen maakt zich op om 3 December de vijftigste verjaardag te herdenken van Conscl ce's overlijden. Gelijk wij reeds meldden. zal de Vlaamsche Acade mie in het Academie paleis te Brussel een groote herden kingssamenkomst houden met als pro- Dr. J. Muls over: Het Letterkun dig Milieu van Conscience. Prof. Vermeylen Vlaamsche Hendrik Consience Beweging. Dr. Maurits Sabbe: Het idyllische vai Felix Timmermans: Conscience al: volksverteller. De Koninklijke Familie zal de plechtige zitting der Akademie bijwonen. Het moet tot hun ee: zegd,' dat onze Vlaamsche Stamverwanten er slag van hebben, op doeltreffende wijze, de be langstelling van het publiek op hun beste kunste naars, gestorvenen zoowel als levenden, te rich- ATHENAION-KALENDER „KULTUR UND NATUR" De Athenalon-kalender „Kultur und Natur voor 1934 is weer een zeer fraai stuk werk van Duitsche boekdrukkerskunst. Elk blad geldt voor twee dagen, behalve de Zondagen. Deze laatste hebben het datumdjfer in rood gedrukt en hebben een heel blad voor zich alleen. Boven elk blad is een foto opgenomen var of ander kuituur- of natuurbeeld. Ge wordt nu gesteld voor een reproductie van een beroemd schilderstuk, dan weer voor een woest bergland schap in de Dolomieten, of ge bevindt u tegen over een paar waterscheppers in de ongerepte natuur in een Fransche kolonie. Soms is er een korte beschrijving bijgevoegd. Daarna volgen de gedenkdagen, die op de datums van het blad be trekking hebben. Dit laatste is niet van belang ontbloot in deze tijd, waarin men graag van alles en nog jubileums wil maken. Sommige schrijvers vc sen de redacties van dagbladen nog ai eens de mededeeling, dat deze of gene beroemdheid zooveel jaar (bijv. 10. 20. 25, 40. 50. 75. 100. 200. 300, 400 enz.) geleden hetzij gestorven, hetzij ge boren is. Ook gebeurt het wel. dat het zooveel jaar geleden ls, dat iemand een bepaalde daad heeft verricht of een bepaald boek heeft geschre ven. Ook dat zijn dan jubileums. Zulk een mede deeling aan een redactieadres gaat dan gewoonlijk gepaard met het verzoek er een artikel over te mogen -chrijven. „Voor dezulken is de ..Athenaion- kalender Kultur und Natur" een uitkomst. Natuur lijk ook voor de redacties zelf; want die kunnen zich dan tijdig op het ontvangen van zulke zoeken instellen. Afgezien daarvan echter vinden we deze kalen der een prachtig stuk werk, dat een sieraad voor elke huis-, werk- of stuceerkamer. De kalender bevat eet* wedstrijd, waaraan prijzen verbonden zijn. Het geheel is een uitge van „Artibus et Uteris", Gesellschaft für Gelstes- und Naturwissenschaften, te Berlijn-Nowawes. Wetenschap. Prof. EINSTEINS BOEK „MEIN WELTBILD" VERSCHIJNT. Het Querido Verlag, de Duitsche afdee- ling van de N.V. Querido's Uitgevers Mij. te Amsterdam, heeft met Prof. Alberl Einstein een overeenkomst gesloten, waarbij het de wereldrechten (Amerika uitgezonderd) en het recht van uitgave verkreeg van het thans reeds geheel persklaar boek van Prof. Albert Einstein, getiteld „Mein Welthild". Het boek.zal Januari 1934 het licht zien. Gemengd Nieuws KOMMERVOLLE OMSTANDIGHEDEN VAN HET GEZIN VAN EEN COMMUNISTISCH KAMERLID Naar in de Indische bladen wordt medege deeld. leeft het gezin van het communisti sche Kamerlid Roestam Effendi te Batavia in kommervolle omstandigheden, daar deze reeds geruimen tijd geen gelden, voor le vensonderhoud heeft gezonden. Zijn vijfjarig zoontje werd van September tot half No vember in de Centrale Burgerlijke Ziekenin- inrichting verpleegd, maar de kosten daar van konden niet betaald worden. Men wacht te op een geldzending uit Nederland. Een paar weken geleden is dit kamerlid failliet verklaard. Daarbij is gebleken, dal hij voor eigen behoeften nogal wat over had. Het beste is maar, dat zoo mogelijk, op zijn vergoeding als Kamerlid ten deele be slag wordt gelegd ten behoeve van het ge zin in Indië en dan liefst zooveel, dat de be langrijke bijdrage, welke communistische Knmerl.Jen naar verluidt aan de par tijkas afstaan, ten goede van het verarmde gezin komt, Hoogste stand te Helsingfors 775.2. Laagste stand te Reykjavik 747.6. Stand vanmorgen halftwaalf 763.2. WEERVERWACHTING (Medegedeeld dooi bel Ron. Ned. MeteoroL Instituut te De Bilt) Zwakke tot matige O. wind, nevelig tot zwaar bewolkt, weinig of geen neerslag, tem peratuur om het vriespunt. BUITENLANDSCH WEERBERICHT De hooge drukkint in Scandinavië nam belangrijk toe en in Finland ligt een kern boven 775 mM. De ondiepe depressie in Duitschland is vrijwel verdwenen en de diepe op dsn Oceaan heelt zich in tweeën gedeeld, waarvan één aee! naar Duitschland, het andere naar Spanje trok. Terwijl dus de Oostenwinden overal aanhouden, is de voch tigheid van de luc.it in Duitschland weer belangrijk toegenomen, ook in het hooge drukgebied is i.e vorst alleen in Finland van beteeken is. In Frankrijk daaldt de temperatuur bijna overal onder het vriesnunt plaatselijk zelfs tot 5 gr. daaronder. In Duitschland. België en tot in Limburg viel er geringe tot matige hoeveelheden sneeuw. Op de Britsche eilan den klaagde, na dc sterke regen in Schot land de iucht op, in Ierland en bij het Ka naal waaien krachtige Z.O. winden. In Noord-Scandinavi regent het bij stormach tige Westelijke wind. In onze omgeving is slechts uitenst langzaam dalende tempera tuur te wachten. TEMPERATUUR Stand vanmorgen halftwaalf 2.6 C. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTT-.m OP HEBBEN 29 NOVEMBER. Van 's avonds 4.21 uur tot 's morgens 7J.7 uur WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig Wurtzburg 0.00 0 00 Straatsburg 0.00 0 00 Breisach 1.04 1.04 Rheinfelden 0.0) 2.06 K-hl 2.39 2.41 Maxan 3.80 3.84 Diedesheim 0 65 0.34 Mannheim L-.hr Mainz Hingen Caub 2.40 2.43 1.05 1.08 0.22 0.18 1.36 1.34 Cobiens Trier Keulen Rührort Wesel Emmerik Dusseldorf Maastricht Venlo Heden Vorig 1.48 143 1.15 1.13 1.55 1.52 0.52 0.51 1.10 -OA* 0.41 -0.72 0.72 045 0.-6 0.50 0.45 41.15 41-00 10.88.10.97 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS 29 November Delfzijl 9-04 21 4» Hellevoetsl 0.53 13.17 Terschelling 6.22 18.56 Willemstad 1.63 14.12 Har in gen 7.15 19. 0 Brouwersh. 0.05 12A9 Den Hélder 4.45 17.35 Zierikzee 0.35 1244 H vHolland 1.04 13.24 Wemeldlnge 0.57 13.17 lJmui en 016 12.45 Viissingen 11.35 Scheveningen '.26 12.55 Terneazen 1208 - Rotterdam 2.22 14.25 Hansweert 028 12.37 In de Duitsche grenspiaats Stralen hield een auto met vier Nederlanders stil voor een café, dat eenige meters van de Nederland- sche grens gelegen is. Twee der inzittenden gingen het café binnen en gelastten de waar din de gordijnen dicht te schuiven, terwijl zij zelf de deur sloten. De vrouw wilde toen het raam openen om hulp te roepen maar toen kwamen ook de beide andere heeren door dat raam de gelagkamer binnen. Zij trokken een portret van Hitler van den wand, dat zij achter de auto bonden en ver dwenen toen over de Nederlandsche grens in de richting Arcen, het portret achter hen aan sleepende. Dit incident veroorzaakte in de grensstreek groote consternatie. De Duitsche politie heeft zich met de Ne derlandsche politie in verbinding gesteld om de daders op te sporen. STROOPERSDRAMA TE NIEUWKOOP Men meldt ons uit Utrecht: Veertien dagen geleden slond voor de Utrechtsche Rechtbank terecht de gepensio neerd majoor van de Rijksveldwacht, die zich te Nieuwkoop had schuldig gemaakt aan het veroorzaken van zwaar lichamelijk letsel door schuld. Het betrof hier het z.g, stroopersdrama, waarbij een visscher door een geweerschot werd gewond, tengevolge waarvan hij het licht uit beide oogen ver loor. Verd. zeide bij zijn fuiken een stellage te hebben gemaakt, waarop een geweer rustte. Het slachtoffer daarentegen verklaarde dai staande op hem geschoten was. De officier van de Rechtbank eischte 3 maanden gevangenisstraf. Mr. Wierda trad als verdediger op. De Rechtbank heden uitspraak doende heeft verd. conform den eisch veroordeeld en overwoog daarbij dat het verweer van verd. daf hij niet de bedoeling had iemand te lereffen voor haar onaannemelijk was. De ver dachte heeft zich van een ontoelaatbaar mui del bediend dat ingrijpender was dan hét kwaad dat hij bestrijden wilde. Zij besloot voorts rekening te houden met de ernstige gevolgen van de daad, maar overwoogan- derzijds de plaatselijke omstandigheden en den staat van dienst die verd. bij de Rijks veldwacht achter den rug heeft BEGRAFENIS A. VAN ONCK Maandagnamiddag om half een had te Vianen de begrafenis plaats van den aldaar iinds korten tijd. woonachtigen heer A. van Onck. De overledene is in den leeftijd van 66 jaar overleden en was bij zijn leven Regent an het Geuzengestieht te Brielle en te Utrecht. Op de begraafplaats waren aanwe- ig behalve vele vrienden uit Vianen, Zeist en Utrecht een aantal weezen uit genoemd gesticht, de Regenten van het weeshuis. Ds. Van Ri|s, Ned. Herv. pred. te Vianen. dok ter Gomperts, een deputatie uit den kerke- raad van de Geref. Kerk alhier. Aan het graf werd gesproken door Ds. D. Zemel, Ds. G. Vorrij en den heer H. Hessel. De zoon dank te voor de eer zijn vader bewezen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2