iHmttre Xrihsrtjr bonmot Dagelijks verschijne nd Nieuwsblad voor L eiden sn Omstreken EERSTE BLAD HOLLANDIA WATER ABONNEMENT» "Per kwartna' In l-elden en In plnnt P2n w«nr n iguilsrlin p gevestigd Is» f 2.35 France pei p«»sl f 2.35 portokosten. •Pe: week *0 18 Vooi hei Buitenland bij wekelijk- iche zending a 4 50 Bu dageiijksrhe tending „5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondugshlad 7Vt cent Zondagsblad niet alzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 5032 DINSDAG 28 NOVEMBER 1933 ADVERTENTIEN Van 1 tot 6 regels...^........... Elke régel meer Ingez MedPdeenngen Van 1—6 regels Elke regel meer Bil contract belangrijke korting. Voor hel bevragen aan 't bureau wordt berekend f 0.10 14e Jaarganq Bit nummer bestaat uit TWEE bladen WAAROM TEGEN HET ROODE Wij hebben indertijd de vraag gesteld, hoe de liberaal-vrijzinnige radio-omroeper toe komen kon in het program op t6 ne men de uitzending van de beginselverkla ring van de Jongeren-Vredes-aetie? Deze vraag ia tot heden onbeantwoord gebleven. Dat er nochtans alle aanleiding bestond om onze verwondering over deze uilzen ding uit te spreken, is de laatste dagen weer duidelijk geworden. Deze Jongeren-Vredes-actie voert name lijk al geruimen tijd een strijd tegen het Roode Kruis, en wel onder het motto: „Oor log dn Roode Kruis zijn één". Of, zooais het staat onder een facsimile van een anti- Roode Kruis-zegel, waar het militarisme met gasmasker staat achter een verpleeg ster: „Roode Kruis en Militarisme zijn één". Deze propaganda is zoo onwaar, onlogisch en ontstellend, dat de bekende voorzitter van „Zonnestraal", de sociaal-democraat Jan van Zutphen er een tang artikel aan wijdt in het orgaan van genoemde vereeni ging. De schrijver gaat alle grieven, aange voerd tegen het Roode Kruis nauwkeurig na. Hij wijst er op, dat de wereldgeschiede nis van de oudste tijden af tot de dagen van Napoleon toe van allerlei vreeselijke en bloedige oorlogen verhaalt, hoewel er geen Roode Kruis was. Hij bestrijdt voorts de domme stelling, dat het Roode Kruis de oorlog verlengt door het „oorlogsmateriaal te repareeren", met de eenvoudige opmerking, dat in de veldhospitalen gewonden van vriend en yijand verpleegd worden. Hij vestigt er ook de aandacht op, dat onder de militaire uniform vaak,een vrede lievend hart - schuilt en dat anderen, van wie meh het niet zou verwachten,'meer haat prediken en tweedracht zaaien, dan yrede maken. En daarom poneert hij. dp stelling,, dat de actie dezer jpngeren tegen „Het Roode Kruis", het lichaam, dat in oorlogstijd echt-menschelijke-hulp biedt, aan alle oor logsverminkten, ongeacht van welke natie, dikwijls met gevaar voor eigen leven niet als anti-Oorlogs-actie of als een anti- Oorlogsdaad beschouwd kan woéden. Déér- om is dit optreden z.i. den jongeren vredes vrienden "onwaardig. En óók, jammer ge noeg, zijn zij daarbij onwaar. Men voert immers die actie onder het motto: „Oorlog en „Roode Kruis" zijn één, blijkbaar met bet doel, „Het Roode Kruis" te vernietigen. Dit slagwoord „Oorlog en Roode Kruis zijn één", is ontstellend van onlogischen zin en daardoor onwaarachtig in merg en heen. SCHRIJNENDE TEGENSTEL LING Het is al weer vele maanden geleden, dat wij tegen onze gewoonte in een hard oordeel uitspraken over het onbarmhartig, 'zelfzuchtig gedrag van een bepaalde firma Doch deze heeren „Van Thiel" te Helmond hadden het er dan ook naar gemaakt. Van öjeze firma moest nu naar volle waarheid getuigd worden, dat zij haar arbeiders „op straat smeet" om zelf geldelijk gewin te .verwerven. Kort gezegd, komt de zaak hierop neer. Er bestaat een verbond van draadnagel- fabrikanten, het zoogenaamde „Drahtnagel- syndikat", waarbij ook de Helmondsche fabriek der Gebr. van Thiel was aangeslo ten. Dit verbond bracht een regeling der productie tot stand en de Helmondsche fa briek mocht jaarlijks 13400 ton producee- ren. De directie vond echter een gemakke lijker middel om winst te maken: zij ver kocht haar recht om dit kwotum in de handel te brengen aan een Belgische en aan een Duitsche fabriek, voor het lieve bedrag van f 160.000.— per jaar. Het gevolg was wél, dat er subiet 250 arbeiders op straat gesmeten en aan de liefdadigheid overgeleverd werden of ten laste van de reeds verarmde gemeente kwamen; maar daarover had men geen zorg: de zoete winst werd slapende vei- diend. Jazoo lang het duurt. Want. men zou haast zeggen: nu komt der Fluch dei' bösen Tat: de wrekende gerechtigheid gaai zich met het geval bemoeien en boontje komt thans om zijn loontje. Hoewel de buitenlandsche fabrieken voor het uitschakelen van 250 arbeiders f 100.000 moesten betalen (men lette ook eens op dezeonevenredigheid!), konden zij dc overige Nederlandsche fabrieken nog zoc scherp beconcurreeren, dat de Rcgecring eindelijk beschermende maatregelen nam en de invoer van draadnagels ging con tingenteeren. De gevolgen laten zich denken. De ar- beidsiooze winst komt in gevaar, want de buitenlandsche fabrieken zeggen:^wanneer. wij toch geen draadnagels mogen invoeren, hebben we aan het recht van fabricage niets. Wie had ook op zoo'n kink in de kabel kunnen rekenen? Het is force ma jeure, zeggen de buitenlanders. De Helmondsche firma denkt er natuur lijk Anders over. Haar schoorsteenen rooken niet en haar raderen draaien niet om juist daardoor de duizenden te kunnen op strijken. En dus zullen ze om die duizen den een proces beginnen: het Recht moet uitspraak doen. Hoe die uitspraak ook moge zijn, het Recht is en blijft moreel geschonden, zoo lang het contract gehandhaafd blijft, dat aan enkele arbeidsloozen opgestapelde winst verschafte en 250 arbeidsloozen aan de armenzorg prijs gaf. Het Recht zou pas hersteld worden, als de firma van het kwade pad terugkwam, haar schuld tegenover personeel, gemeente en land beleed en haar energie opnieuw in dienst stelde, niet alleen van het eigen, maar ook van het nationale belang. Die daad zou waardeering vinden. BINNENLAND. DE NIJVERHEIDSRAAD OVER LANDBOUWSTEUN ONDERHOUD MET DEN MINISTER De Minister van Econ. Zaken heeft een deputatie uit de Nijverheidsraad ontvangen om te spreken over de bezwaren, die de laatste heeft tegen de landbouwcrisis- maatregelen. De daling dër kosten 'van het levensonderhoud wordt tegengehouden en de industrie kon door- productiekosten zich niet snel genoeg 'aanpassen bij buitenland sche concurrentie. Zé lijdt zware verliezen. Hierbij merkte de min. op, dat als alleen econ. gedacht werd. de maatregelen anders zouden uitvallen, doch er zijn andere fac toren waarmede rekening gehouden moet worden. In verband met een ander punt zegde de Minister toe, na, te zullen gaan of het mo gelijk en wenschelijk is, om voor maatrege len, waarvoor de vertegenwoordiger van (te industrie in genoemde Commissie het notr dig oordeelt, op 'korten termijn het advies van den Nijverhpidsraad of de daarvoor door den Raad aangewezen commissie in te winnen. - -. - Ernstig wilde de Minister onderzoeken of het goed was de industrie minder dan tot nu toe bij de landbouwsteunmaatrege len te betrekken en dan alleen die produc ten welke het oorspronkelijk landbouw- artikel kunnen vervangen. De Ministerverklaarde nog ,de adviezen van den Middenstandsraad over industriee- le aangelegenheden de landbouwbouwsteun betreffende zeer op prijs te stellen. WATERSCHAP DE REGGE VERMINDERING DER PACHTSOMMEN In de gehouden hoofdbestuursvergadenng van het Waterschap „De Regge" te Almelo werd de rekening over 1932 vastgesteld. Zij sluit in inkomsten en uitgaven als volgt: Gewone diénst: inkomsten f 283.677.96: uit gaven f 208.495.48; batig aldo f 75.182.48. Kapitaaldienst: inkomsten f 2.211.508.93; uitgaven f 1.421.839.63; batig saldo f 789.669.30 Evenwichtige posten: inkomsten en uit gaven f 2.423.493.19. Aangenomen werd een voorstel tot ge deeltelijke conversie van een geldleening van f 200.000 'en tót sluiting van tijdelijke en kasgeldleenmgen voor het dienstjaar '34. Besloten werd tot vermindering van de graspachtsommen met het oog op de econo misch slechte tijdsomstandigheden met 30%. VER. TER BEVORDERING VAN GEREF. ZIEKENVERPLEGING VEERTIGJARIG JUBILEUM Naar we vernemen zal de .viering van 't veertig-jarig jubileum dezer vereeniging, die a s. Donderdag 30 Nov. te Ermelo, waar de vereeniging met de stichting van het zie kenhuis „Salem" haar arbeid begon, zal plaats vinden, worden bijgewoond door deri Minister van Sociale Zaken Z. Exc. Dr J. R Slotemakerde Bruine, zoomede dooi den commissaris der Koningin der provincie Gelderland, Z. Exc. Mr S. Baron v. Heem stra. Aangezien nu reeds bleek, dat het aantal belangstellenden voor de openbare middag samenkomst te groot zou zijn voor het Ge bouw van Volksbelangen te Ermelo, zaï deze vergadering worden gehouden in de Geref. Kerk bij het Station, des namiddags om half drie. Zooals bekend gemaakt werd zal in deze vergadering de secretaris der vereeniging Ds B. van Halsema een herdenkingsrede uitspreken, terwijl mede 't woord gevoerd zal worden door Ds R. Bartlema en Ds B. Batelaan. Na afloop daarvan zal het bestuur recep tic houden voor alle belangstellenden in 't werk der vereeniging. AANVOER PEKEL- EN STEURHARING Na 5 December verboden De Minister van Econ. Zaken heeft, bij be schikking van 25 November, bepaald, dat de aanvoer van 1 pekel- en steurharing in Nederland, ha 5 December a.s verboden wordt, zoodat alle haringschepen moeten zórgen uiterlijk 4 December a.s. binnen te zijn. Wie later binnenkomt stelt zich bloot aan toepassing van de wettelijke strafhepa- ling. Bij deze beschikking is geen uitzon dering gemaakt voor de schepen, varend onder Poolsciie vlag. F.on verbod inzake het venverken aan den wal van versche haring tot sten- f pekelharing is in voorbereiding. CONFERENTIE OVER DE RADIO VAN DE MINISTER MET DE OMROEPORGANISATIES Naar wij vernemen heeft de Minis ter van Binpenlandsche Zaken tegen Vrijdagmiddag een Conferen tie belegd met de besturen van de vier groote omroepvereenigingen. De Conferentie, welke in het ge bouw van het Hoofdbestuur der - P.T.T. te Den Haag zal plaats vin den en door de Minister zal worden gepresideerd, zal ook worden bij gewoond door den voorzitter van den Radioraad. RECHT DE GESCHIEDENIS IS LEERZAAM Men schrijft ons: Artikel XI van het „Reglement houdende beginselen nopens de werkzaamheid van Mi litaire belangenverenigingen, toegelatenv'ooi miltairen beneden den rang van officier", luidt: „De militaire belangenvereniging op gods- dienstigen grondslag kan zich laten bystaan door een geestelijk adviseur. De geestelijk ad viseur heeft het recht alle vergaderingen var bestuur en leden bij te wonen" Er is op het oogenblik een conflict tusschen den Minister van Defensie en de ordelieven de. confeesioneele organisaties bï.i de Marine. Dat is een buitengewoon, bedenkelijk, verschijn sel. De vraag rijst: „Waardoor is dit conflict ontstaan Het antwoord is: „Vrees". Wat toch is het geval Onder het bewind van Minister Westerveld kwam tot stand het Georganiseerd Overleg. Er bestond toen nog geen Chr. vakorganisatie bij de marine, wel waren een aantal militairen der zeemacht vereenigd in de nationale Ver eeniging Pro Rege", voorzitter Ds. T, J Hagen, te Delft. Waar vooral in den aanvang nog al .wat van het G-O. verwacht werd, ligt het vooi de hand, dat ook op prijs gesteld zou worden, het doordringen van het Chr. geluid in de com missie. De marineleden van Pro Rege verzochten zulks en het werd geweigerd, omdat. P.R. géén vakvereeniging was. Wilde het Chr. marine personeel zitting nemen in het G.O., dan moest er een vakvereeniging op Chr. grond slag worden opgericht. Aldus geschiedde op aandrang van de Over heid. Trouwens, art. XI van het nieuwe reglement voor de belangenvereenigingengeeft een er kenning van de confessioneele organisaties in de weermacht. Dit reglement is ontstaan door de Indwdie gebeurtenissen, waaraan de leiding van Chr. en Roomsch georganiseerd personeel part noch deel had en uit „vrees" voor het neutrale en verder op links geörienteerde deel van de ma rine past de minister gelijkschakeling toe. Maar waarom dan art. XI opgenomen in het reglement militaire belangenvereenigingen als het toch in de bedoeling lag, dat soort ver- eeniTingen weg te werken. Elke godsdienstige vakvereeniging bezit haar grondslag ideëele doelstellingen en dat vormt a.h.w. het cardinal? verschilpunt met vakbewegingen als het N.V.V. Schakelt men nu die verschillen uit, dan ligt het voor de hand, dat de Overheid zelf het .Goedwillende deel van de Weermacht lam Air. het mogelijk is voor de officieren-ver- eenigingen een uitzondering te maken, dan kan zulks ook. voor vereenigingen beneden den rang van officier op godsdienstigen grond- sla"-. Ook zy verkeeren in een uitzonderings positie. De Minister verwondere er zich, niet. over dat zijn maatregelen tegenover Roomsch- en Chr. georganiseerd op hevig verzet stuiten. Want nu legde de Min'oter de nadruk op de woorden: „de vereenigingen, welke uitslui tend het geestelijk-zedelijk welzijn wen- schen te verhoogen ondervinden geen moeilijk heden en kunnen zich laten steunen by dien arbeid". Maar door een vroeger streven van Regee- ringswege Zijn de Chr. organisaties in de Weermacht niet uitsluitend belast met het behartigen van de geestelijk-zedelijke verzorging harer léden. Ze zijn vereenigingen als bedoeld in art. XI. En als zoodanig verzoeken zij hun werk onder de jeugdige leden en met steun van ons Chr. volk te mogen voortzetten. Dat nu maakt de Minister onmogelijk en ''oor een zich krampachtig en handig vast klemmen aan het woordje „uitsluitend" is nu de indruk gewekt, alsof er geen onrecht ge schied is aan de organisaties op godsdiensti- Tegen deze onwezenlijke voorstelling van zaken, past een waardig protest. Al het water van de zee kan dat niet uit wissen. En nu moge, blijkens ons blad van Zaterdag 18 November, de heer P. J. van Breugel het niet in orde vinden, dat in dit verband de of ficieren zijn genoemd, wij voor one zyn niet zoo gerust, dat deze in de onderhavige kwes tie vrij uit gaan: de algeheele geelykschake- ling zou weermacht en personeel schade doen. GEEN FITTERIGE MAATREGELEN We laten op het bovenstaande volgen, de kern van een uitvoerig schrijven ons toege zonden door een oud-onderofficier; van welk stuk we in 't onzekere verkeeren of het als ingezonden dan wel als inlichting bedoeld De schrijver verhaalt van een jifdeelings- vergadering door een roomsch-kath. militaire organisatie gehouden, waar namens den gar ni zoems-commandant een officier aanwezig Gevolg van deze aanwezigheid was blijk baar, dat één der leden van de organisatie de volgende dag van den commandant een ducht standje ontving, omdat..hy zich op de vergadering door den voorzitter had la ten toespreken alsmijnheer! Hy had onmiddellijk moeten vorderen, dat de voorzit ter zijn mditaire titel had gebruikt. Aan zulk een kleinzielig optreden, ergert zich onze briefschrijver, die het hartelijk toe juicht, dat minister Deckers krasse maatrege len zal nemen, maar die hoopt, dat de Regée- ring niet vergeten zal, hoe zij steeds op de Christelijk- en R.-K. georganiseerde militairen volkomen kan rekenen. s er in het leger menschen geweeet zyn, die de revolutionaire beginselen bestreden hebben, dan zijn het vooral geweest de N.C. O.O.V. en van St. Martinus. In een tyd, dat de officieren in overgroote meerderheid met zekere minachting neerzagen op degenen die de Militaire Tehuizen steunden en bezoch ten en zich gaven voor de Chr. actie in de Weermacht, waren het de leden van deze bonden, die het gevoelden, dat onverschillig heid en z.g.n. neutraliteit ten opzichte van de geestelyke dingen, er toe leiden om revolütie- begripen te doen opkomen. Langzamerhand is echter aan de heeren dui delijk geworden, waar de betrouwbare mapnen te vinden waren. In 1918. en ook bij andere ge legenheden als hier of daar relletjes dreigden, mochten de Militaire Tehuizen zich verheugen in een drukker bezoek van officieren dan ge woonlijk. Zij dienen er nu ook naar behan deld te worden. PROEFVLUCHT POSTJAGER De eerste groote proefvlucht van de „rostjager" is gehouden over de route: Schiphol, Den Helder, langs de Noord- Hollandsche- en Wadden-eilanden tot Bor- kum, Groningen. Enschedé, Deventer, Arn hem, Nijmegen, Roermond, Breda, Bergen op Zoom, Vlissingen, Rotterdam, Den Haag, Leiden,, Soesterberg, Amersfoort, Schiphol Daar de tocht 'zeven uur moest duren, was men te vroeg terug én ging toen nog even naar Enkhuizen vliegen. Het maximum gewicht der lading was 5500 K.G. De snel heden varieerden van 250 tot 360 K.M. per uur. Vermoedelijk zal nu midden December naar fndië worden vertrokken. CENTRALE VAN HOOGERE RIJKS AMBTENAREN Zaterdag heeft de vereenigingsraad van de Centrale van. Hoogere Rijksambtenaren te Amsterdam onder voorzitterschap van ir. N. G. de Voogt haar jaarvergadering gehouden. Van bestuurszijde werden ver trouwelijke mededeelingen gedaan over de besprekingen in het Centraal Georgani seerd Overleg betreffende de nieuwe sala ris-verlaging. In de hieruit ontstane ge- dachtenwisseling wezen verscheidene ver tegenwoordigers op de gevolgen der ver laging voor de pensioenen. De grondslagen daarvan worden eveneens lager, hetgeen toi gevolg heeft, dat de ambtenaren jarenlang bijdragen hebben gestort, die nu voor een deel geen nut zullen opleveren. De verga dering stemde algeméén in met het ver zoek, door hel bestuur aan de Regeering gedaan, om het handhaven van een maai bereikte grondslagen mogelijk te maken. Zij drong er bij het bestuur op aan, dat alle pogingen in het werk gesteld zullen wor den om die oplossing te verkrijgen. Het be leid van het bestuur werd met algemèene stemmen goedgekeurd. De aftredende bestuursleden rar. N. C. Couvée en ir. N. G. de Vooet werden bij en kele candidaaistelling herkozen. Naar aanleiding van het bekende besluit van den Ministerraad betreffende optreden van amhtenaren in het openbaar, hield mr. K. J. van Nieukerken, rechtskundig raadsman der Centrale, een lezing, ove „Vrijheid van meening en meeningsuiting voor amhtenaren". Deze lezing, die met groote belangstelling werd aangehoord, zal in het Correspondentieblad der Centrale vorden opgenomen. UIT DE ANTI-REV. PARTIJ STATENKIESKRING RIDDERKERK Do jaarvergadering van de Statenkies- kring Ridderkerk zal gehouden worden op Zaterdag 2 December a.s., des middags twee uur in Gebouw „DeEendracht" te Rotter dam. De heer J. Schouten, voorz'ittej van hét Centraal Comité van Antirev. kies- vereenigingwn zal een rede houden. STATENCENTRALE „OLDEBROEK". Te Zwolle werd in het bijgebouw van hotel „Geitenbeek" een algemeene vergadering ge houden van de Statenkieskring-Cerftrale „Ot debroek", waarvoor veel belangstelling be stond. De jaarverslagen van den secretaris, den heer A. de Jonge, en van den penning meester, den heer H. Tromp, stonden in opti- mistischen toon. De heer Chr. van den Heuvel, lid van de Tweede Kamer, hield een rede over „de da den van het kabinet-Golyn". Spr. stond in het bijzonder stil byvier punten, nl. het werkloosheidsvraagstuk, de economische maat regelen, de handhaving van het gezag, en het sluitend maken der begrooting. Een drukke discussie volgde, waarop de heer Van den Heuvel zeer uitvoerig antwoordde. Na eenige huishoudeliike aangelegenheden geregeld te hebben, werd de goed geslaagde RHOON. De A. R. Kiesver. kwam defcer daecn in vergadering, bijeen. Na opening met gebed van de voorzitter en afhandeling van de ingekomen stukken kreeg de heer J Spruijt het woord, welke inleidde het onder werp: „Het gebed in de raadsvergadering" Bidden, zegt spr., is spreken met God. Er is verschil tusschen het particulier gebed, en het publiek gebed in de raadsvergadering. De gemeenteraad is overheid, en daarom vooral is het gebed daar op zijn plaats, om dat zij daardoor de Souvereiniteit Gods er kent. Het gebed moet zijn, sober van in houd, het best leent zich daarvoor een for muliergebed dat zich plaatst op het terrein der gemeente gratie, opdat eén ieder er aan knn deelnemen. Op deze inleiding volgen vele vragen, wel ke door den inleider worden beantwoord. Na de rondvraag, wordt deze vergadering door den voorz. gesloten, en door den inlei der met dankzegging geëindigd. ZWOLLE. De A.R.J.A.-Club „Pro Rege" vergaderde in het „Eigen Gebouw" onder leiding van den voórzitter, den heer D. van Utven. Inleider was op verzoek de heer J. v. Westenbrugge. voorzitter' van de kieskring centrale „Zwolle", over „De beginselen van bet Nationaal Socialisme", waarop een druk ke bespreking volgde. De volgende vergadering wordt gehouden Vry'dag 16 Dec. waarop door den heer F. J. Schootstra, de studieschefcs over „Groen van Prinsterer" zal worden ingeleid. AMSTERDAM HET CONFLICT BIJ DE „CITAX" BE-EJNDIGD. De directie van de „Citax" en de besturen in de gezamenlijke organisaties van werk luiers in het transportbedrijf, waann een groot deel van de „Citax"-chauffeurs zijn opgenomen, zijn samen tot een volledige en bevredigende oplossing van het geschil by de „Citax" gekomen, waarmede het conflict beëindigd. Hedenochtend te 7 uur is het bedrijf op normale wijze hervat met de oude chauffeurs. ZOLDERSCHUIT OMGEKANTELD. Maandagavond is in de Zoutkeetsgracht een met steenen geladen schuit omgekanteld. Aanvankelijk vermoedde men, dat een wactats zich nog aan booTd bevond. De bfand- werd gealarmeerd. Doch deze kon wei nig hulp bieden. Intusschen stelde de politie een onderzoek in en tenslotte bleek dat het loos alarm was geweest. De wachtsman werd op het kantoor van de bewakingsmaatschappij gevonden. EEN GEORGANISEERDE BENDE VAN RIJWIELD1EVEN? Door de rechercheurs Loman en de Weile van de centrale recherche zijn in de afge- loopen week zeven personen gearresteerd, verdacht van heling van rijwielen. De dachten zijn ingesloten in het huis van waring. Het aantal rijwieldiefstallen hier ter stede was in den laatsten tijd weer groot. Het ver moeden, dat de recherche hier een georgani seerde bende op het spoor is, is niet ongegrond WAGEN MET MEEL TE WATER. Maandagmiddag is een met meel beladen sleeperswagen, welke zonder bespanning perceel 32 aan den Oudezij ds Voorburgwal geparkeerd ston,d, door onbekende oorzaak te water geraakt. De wagen sleepte in zijn val een paar handkarren mede. De reddingwagen van de brandweer heeft de drenkelingen in den loop van den middag op het droge ge bracht. De partij meel ging verloren. VECHTPARTIJ. Zaterdagnacht omstreeks twee uur is de Madelievenstraat het tooneel geweest van vrij ernstige vechtpartij, waarbij ongeveer veertig bewoners dezer straat waren betroK- ken. Toen twee agenten een einde aan hel opstootje wilden maken, nam het publiek eer dreigende houding-tegen hen aan en vanuit de ramen daalde een regen van bloempotten en huishoudelijke voorwerpen van ailerle,i aard naar omlaag. De agenten zagen zicb toen gedwongen een charge uit te voi waarbij zij gebruik hebben gemaakt vai sabel. Een der politiemannen kreeg van onbekend gebleven persoon een klap in het gezicht. Toen een man een der agenten, te lijf wilde gaan heeft deze hem met den revolver bedreigd. Door middel van den politiemelder verscheen zeer spoedig een der nieuwe uitrukauto's, maar op dat moment de menigte reeds verspreid en de rust v gekeerd. DEN HAAG GEMEENTERAAD Er valt van deze raadsvergadering niet veel te zeggen. Als raadslid werd de heer J. W. Akker toegelaten. Na een discussie van 5 kwartier werd beslist, dat aan de Wal dorpstraat geen beendermeelfabriek zal mo gen verrijzen. Uit vrees voor stank wilde de Raad daarvoor geen toestemming geven. In beroep zal worden gegaan bij de Kroon van de beslissing van Gedep. Staten, waar bij werd beslièt, dat aan de door een drie tal personen ingediende verzoeken om vergoeding in dé kosten verbonden aan het bezoeken door hun kinderen van de bijz. (Kersteniaansohe) school aan de Escamp- laan, alsnog moest worden voldaan. De Raad had deze vergoeding op 23 Mei jl. ge weigerd, evenals voorheen zulks geschied was op gronden door den toenmaligen wet houder van onderwijs, Mr. Marchant, aan gevoerd. Venvacht wordt, dat Minister Marchant gunstig over het Haagsche beroepschrift zal advigeeren, zoodat mag worden aangenomen dat de drie vragers nul op het rekest krij gen en de gemeente in het gelijk gesteld zal worden. De antirev. Smitskamp, v. d. Loo en Van Steenbergen verklaarden zich tégen deze voorziening in beroep. Een niet onaardig debatje ontstond naar aanleiding van het voorstel om in het plan Moerweg 2300 M2. grond uit te geven in erf pacht tegen f 0.55 per M2. voor den bouw van arbeiderswoningen. De huur mag niet hooger worden dan f 5.50, tenzij ten genoe gen van R. en W. zou kunnen worden aan getoond, dat zonder huurverhooging geen sluitende rekening zou kunnen worden ver kregen. Het geldt heir particuliere bouw. De Raad had al eens om zoo iets ge vraagd, maar nu het er was, haastte ieder zich om het voorstel als een proef te be schouwen. Niemand had er groote verwach tingen van. Maar mén stemde er tóch maar voor, zelfs gelijk de heer Folmer danks de verklaring, dat het voorstel de economische wetten vrijwel op den kop zet. Ook wij hechten aan deze „proef" geen groote beteekenis. Ten opzichte van 't huur nrohleem schiet men er niets mee op. Prav tisch beteekeivt de huurlimiet weinig, mede omdat omtrent verkoop niets is bepaald. Wil men met uitgifte van goedkoopen grond aan particulieren succes hebben, dan zal eerst voor moeten worden gezorgd, dat de algemeene huurwaarde niet ligt boven de aangegeven grens. Zondra de duizenden ver- ecnieines- en gemeentewnnineen in huur naar beneden gaan tot gemiddeld f 5.50, dan eerst ontstaat eenige mogelijkheid, dat een dalende beweging komt in de overige buren. Nu gaat hpt nog zoo. dat de lagere buren zich aan de hoogere omhoog trek- Wé zijn benieuwd hoe het met het thans ondernomen experiment loopen zal. Groot- DRINKT het Kalk- en Jodiumhoudend HET BESTE TAFELWATER Ingezonden Mededeeling Voornaamste Nieuws* (hl*. 1) De Minister van Binnenlandsche Zaken zal met de besturen der Omroeporganisaties m Conferentie houden. De Post jager heeft gister een geslaagde proefvlucht gemaakt en zal vermoedelijk midden December naar Indië vertrekken. Blz. 3. De Regeering heeft een wetsontwerp inge diend, hetwelk ten doel heeft den looptijd der schatkistbiljetten tot ten hoogste vijf jaai te verlengen. (blz. 8) Te Ütrecht is de jaarvergadering gehou den van de Nat. Chi. Officieren Vereen.- Rieten dak door ratten vernield Het rieten dak van een boerderij In de buurt van Alkmaar vertoonde aan de binnenzijde groote gaten, die door ratten werden veroorzaakt Ten einde raadi nam de eigenaar een proef met Rodent met het ge-i volg dat hij 's morgens tal van doode ratten vond enl nadien geen rat meer heeft gehoord of gezien. Eéoi doosje Rodent heeft hem voor honderden guldenS reparatiekosten gevrijwaard. Laat Uw eigendommen niet door dit schadelijke ongedierte vernielen. Maaicl voor goed een eind aan de rattenplaag door aanwen-I ding van Rodent Het trekt ratten en muizen on-l weerstaanbaar aan. Koop nog heden een enkele doos) è50ctof een dubbele doos a 90 ct en morgen zult I U van rat en muis bevrijd zijn. O. a. bij alle dro- j gisten. Imp.: Fa. B. Meindersma - Den Haag. B47J Ingezonden Mededeeliiuj kan echter onze verwachting niet zijn. Zonder debat en zonder stemming werd ten slotte besloten om voor f 75.000 het mu ziekhistorisch museum Scheurleer aan te koopen. Een buitengewoon koopje, naar des» kundigen ons verzekerd hebben. „VREDEHOF". De bouw van een Tehuis voor ouden van d3gen (dat den naam „Vredehof' zal dra gen) aan den Velperweg. voor rekening van het Prot. Bestedelingenhuis aldaar, is opgedragen aan de laagste inschrijvers, Gebr. Tebbe te Enschede, voor fl6S.OOO. Naar wjj vernemen, zullen op 4 December a.s. in het Georganiseerd Overleg voor amb tenaren en werklieden der gemeente een aantal wyzigingen worden behandeld van do verordening op de arbeidsvoorwaarden voor ambtenaren en werklieden. De voorstellen van B. en W. komen hierop neer, dat ontslag wordt verleend aan da vrouwelijke ambtenaar, die in het huwelijk treedt. Voor onderwijzeressen bij het L. O. geldt deze bepaling alleen als zy vóór den 45-jarigen leeftijd in het huwelyk treden. De ambtenares die in concubinaat leeft, wordt ontslagen zoodra dit bekend is geworden. Voorts wordt voorgesteld te bepalen, dat ontslag wordt verleend aan revolutionaire ambtenaren. Ook wordt voorgesteld te verbieden, het dragen van bepaalde insignes, zooals om schreven bij de bekende ministerieele be schikking. Gemengd Nieuws, ZEVENTIG JAAR GETROUWD Hoewel het ons reeds eerder bekend was hebben wij op verzoek van de familie niet van te voren melding gemaakt van een zeer zeldzaam jubileum. Het betreft den heer L. van Dorsten en mevr. J. P. van D o r s t e n-G e r r 11 s e n wo nende Vlierboomstraat 80 te Den Haag. die Maan dag den dag hebben herdacht, waarop zij vóör zeventig jaar te Zwolle in den echt werden ver bonden. De heer des huizes is 93 Jaar oud, terwijl zijn vrouw 90 jaren telt. De heer van Dorsten was van 1882—1907 als sluismeester aan de Groote Sluis te Zwartsluis werkzaam en heeft bekendheid verworven in Schipperskringen. Het echtpaar van Dorsten geniet nog een goede gezondheid. BRANDEN. Te Diever (Dr.) ontstond brand in het ge bouw van de reclasseeringsinrichting in de buurtschap Zorgvliet Van den inboedel ging alies verloren en een twintigtal reclas- seeringsjongens moest zich haasten, om het bven te redden. Daar iri dit heidegebied geen brandspuit is, brandde het van hout opgetrokken gebouw geheel af.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1