BINNENLAND. ZATERDAG 25 NOVEMBER 1933 TWFEDE BLAD BAG. OFFICIEELE BERICHTEN Doorn, wonende to 'a-Gravenhage, arbeiders bij voornoemde N.V. departement van binnenl. zaken Bij beschikking van den minister van Binnen landsche Zaken Is met Ingang van 1 Dec. 1933 benoemd tot adjunct-commies mej. L. H. de Lange, thans schrijver le klasse. raad van beroep (o.) te den haag BIJ Kon. besluit zijn benoemd bij den Raad van Beroep (O te 's-Gravenhage: tot plaats vervangend voorzitter: Mr L. M Rollln Conquer- que. administrateur bij het departement van Xolonlön te 's-Gravenhage; tot plaatsvervan gend griffier: mr J J van der Ldp, wonende te TWEEDE KAMER SOCIALE ZAKEN De Tweede Kamer zal haar vergaderingen de volgei.de week ook des Dinsdag- en des Don derdags voortzetten des av- nds acht uur. Aan de orde is dan hoofdstuk Xa der Rijksbegrooting 1934. REGLEMENT VAN ORDE De Tweede Kamer zal op Vrijdag 1 Decera- 8.s. des ochtends elf uur in de afdeelingen behan delen het voorsbei tot wijziging van het reglement van orde der kamer en eenige kleinere wetsont werpen. Het voorstel is. behalve door den heer Aalberse, mede onderteekend door de heeren Bierema (Vrij heidsbond). De Geer (Chr. Hist.), Joekes (Vrijz.- Dem.) en Schouten (Anti-Rev.). DE OMZETBELASTING 1 JAN. 1934 IN WERKING In het Staatsblad nr. 591 is opgenomen een K.B. ;an 14 November |J.. houdende bepaling van den lag van inwerkingtreding van de omzetbelasting- vet. Deze is bepaald op 1 Januari 1934. I AARDAPPELMEELINDUSTRIE De Minister van Economische Zaken heeft be sloten om aan de Aardappelmeel-Industrie bekend té maken, dat zij van den oogst 1933 geen voor jaarscampagne zullen mogen houden. De overwegingen, die tot dat besluit hebben geleid, zijn. dat het bewaren van fabrieksaardappe len. ten einde deze voor consumptie-doeleinden te kunnen uitvoeren, thans geen reden van bestaan meer heeft, nu de uitvoer vrijwel stop staat en dat het ongewenscht is de voorraden aardappelmee' nog te vermeerderen, zoolang voorraden van oudere oogsten nog onverkocht zijn. TREKKEN VAN BOLBLOEMEN BEDRIJF VAN NATIONALE BETEEKEN1S Verdere ontwikkeling moet mogelijk worden gemaakt Men vtrzoekt uit vakkringen ons opname van het volgende: Dertig jaren geleden liep een bloemen- ktyéeker uit Rijnsburg met een kistje vroeg bloeiende tulpenbollen langs de huizen in de Laan van Meerdervoort te Den Haag en bood zijn product te koop aan. Met eenvou dige middelen had hij den bloei van deze bollen vervroegd. Het Haagsche publiek, verbaasd over deze nieuwigheid, vroeg den koopman „wat dat eigenlijk voor dingen waren". Maar men kocht de aardige tulp jes graag. Zóó is de trekkerij van bolbloemen. in Nederland begonnen; een kwarteeuw later werd in dit bedrijf voor millioenen guldens omgezet. Afzet naar het buitenland vond niet aan stonds ingang. De handel stond er nog wat vreemd tegenover. Maar van jaar tot jaar ging het be.ter en na een kwarteeuw, in 1931, gingen duizenden kistjes ons land uit. Vooral na den oorlog is de trekkerij in korten tijd tot grooten bloei gekomen. In Rijnsburg en omgeving, "in het Westland en in enkele andere kweekcentra van ons land werden telkenjarë meer bollen voor de trek kerij opgezet- De bollen komen in den zomer uit den vollen grond; een gedeelte wordt dan eeni- cen tijd in een koelhuis gekoeld, doch het overgroote deel ondergaat een andere vóór- behandeling. Daarna worden zij in kistjes in de trekkassen geforceerd. In het vei- vroegingsproces wordt de natuurlijke ont wikkeling van de bol getrouw nagebootst Het is een riskant werk, want hapcil er iets aan de behandeling, dan geeft de bol geen bloem sn is dus waardeloos geworden. In de trekkas moet de bol gedurende vaste perioden op verschillende temperaturen worden gebracht; er is een bepaalde con stante vochtigheidsgraad noodig. Trekking als werkobject. Deze omvangrijke behandeling geeft aan velen arbeid en brood, juist in het in don tuinbouw anders stille seizoen. In vak kringen heeft men uitgerekend, dat in het seizoen 1931, toen 300 millioen bollen voor de trekkerij waren opgezet, ongeveer zes duizend personen geduren zes maanden doorloopend werk in dit bedrijf hebhen ge had. Gerekend tegen een gemiddeld loon van f 20.— per week is aan deze menschen dien winter drie millioen gulden aan loon uitbetaald. Zonder het bestaap der trekkerij zou het meerendeel van deze arbeiders werkloos zijn geweest F.en dergelijk loonbedrag toont reeds aan tot welk een beteekenis het bedrijf in lut tele jaren tijds wrs gegroeid. In 1931 be droeg de uitvoer van levende bloemen bij na 6V2 millioen kilo ter waarde van onge veer acht millioen gulden. Men kan gevoe gelijk aannemen dat hierin voor ongeveer viif tn>llioen gulden aan bolbloemen begrepen was. Het buitenland kocht onze bolbloemen graag en betaalde er grif goede prijzen voor. In het seizoen 1930—'31 gingen meer malen vier- a vijfduizend kistjes bolbloe men per dag naar Londen, welke daar soms meer dan een pond sterling per stuk op brachten. Trekkerij is nationale welvaart. Groote beteekenis heeft het trekkersbe- drij f voor de nationale welvaart. Het werkt mede ter verkrijging van een gunstige han delsbalans, verschaft aan velen Werk en heeft groote behoeften aan grondstoffen en materialen. Voor het trekken van 300 mil lioen bollen b.v. is ongeveer 50.000 ton brandstof noodig, waarvan de aankoop- waarde f600.000 bedraagt. Een gelijk be drag van zes ton moet worden besteed aan de benoodigde vier millioen exportkistjes. Het aantal arbeiders, werkzaam in de ex portbedrijven van snijbloemen kan gesteld worden op vierhonderd personen, die per jaar f 175.000 aan loonen ontvangen. Het veilingwezen te Rijnsburg en de centrale bloemenveiling in het Westland is meeren- deels door de bolbloemen groot geworden De veilingvereeniging „Flora" te Rijnsburg betaalde het vorig jaar aan loonen f27.000 en de VVestlandsche veiling f 21.000. Groote bedragen worden besteed aan het per vrachtauto, spoor en schip vervoeren der millioenen bolbloemen naar het buiten land. Naast de papierfabrieken hebben de ambachtspatcoons, zooals timmerlieden, smeden, schilders, glazenmakers en bou wers van centrale verwarmingen belang bij een goeden gang van het trekkerijbedrijf. Zeker niet in de laatste plaats dient te worden gewezen op het belang van het bollenkweekers- bedrijf bij een gezonde ontwikkeling van de trek kerij. Een afzet van eenige honderden mil lioenen bollen, bestemd voor de trekkassen, is toch niet te versmaden! De bolbloemen zijn de wegbereiders geweest voor de afzet- vergrooting van onze bloembollen. Hot trekkersbedrijf was gefundeerd op een gezonde vraag van het publiek; er wa ren groote afzetmogelijkheden en er zou voor de geforceerde hol bloem een groote toe komst weggelegd kunnen zijn. Trekkerij en baitenlandsche maat regelen. Het heeft niet zoo mogen zijnDe han delsbelemmeringen hebben aan dit bedrijf gevoelige slagen toegebracht. De schuld zal niet hij de crisis, maar in de gevolgen daar van. De val van het Engelsche pond b.v. biacht geweldige verliezen onder de trek kers en exporteurs. Milliopnen bollen, ge kocht tegen hooge prijzen, waren opgezet; de blopmen brachten, na een dure behande ling, niet voldoende op om de kosten der •bollen te dekken. De omringende landen bouwden tolbar- ricres. die tenslotte zoo hoog werden, dat de bolhloem er bijna niet meer overheen kon komen. Aangenomen mag worden, dat de totale export over dit jaar niet vee] meer dan dertig procent van dien van 1931 zal bedragen. Trekkerij en regeeringsmaatregelen. De honderden kleine kweekers, die in de trekkerij van bolbloemen meerendeels hun I bestaan moeten vinden, bezitten niet de daarkracht om de verliezen op te vangen Velen konden de op crediet geleverde bol len niet betalen; zijn gaan thans gebukt on der groote financieele zorgen. Herhaalde pogingen van de veilingbesturen om vooi dezp werkers steun te verkrijgen hebben ge faald. Er was tot heden niets te bespeuren van de resultaten der pogingen, aangewend door de veilingbesturen om de exportmoge lijkheden voor bolbloemen en daarmede de bestaansmogelijkheden van het trekkers- bedrijf te behouden. Een verzoek om de trekkers vrij te stellen van de verplichting tot inlevering van hun leverbare bol ten werd weliswaar ingewil ligd, maar de toestemming kwam zóó laat, dat de meeste trekkers reeds hadden inge leverd. Alleen hij die heeft getalmd met het nakomen van zijn plicht tot die inlevering, profiteert daar nu van. Door dergelijke maatregelen wordt het toch al reeds zoo zwaar getroffen trekkers- bedrijf aan den ondergang prijs gegeven en het is dan ook wel verklaarbaar, dat men in de kringen der betrokken kweekers, han delaars en exporteurs klanken van verbit tering hoort. Toch zou het zeer te betreuren zijn indien een bedrijf, dat zich in korten tijd tot natio nale belangrijkheid ontwikkelde, dat de naam van de Hollandsche kweekerskunst in het buitenland zoo uitnemend hoog hield en ongekende mogelijkheden bezat voor de toekomst, mede door gebrek aan belangstel ling en hulp in eigen land gedoemd werd te verdwijnen. UIT DE ANTI-REV. PARTIJ A.R.J.A. de tweede jaargang van het orgaan. Heden verscheen het eerste nummer van den tweeden jaargang van „Arja", orgaan van de Anti-Rev. Jongeren Actie. De redac teur Dr. Joh. H. Scheurer, geeft daarin uiting van de dankbaarheid van de organi satie .omdat de eerste jaargang materieel en financieel met zulk een verrassend resul taat is kunnen worden afgesloten. Er is een batig saldo, hoewel klein, zoodat met een reservepotje de nieuwe jaargang wordt ingegaan. Voorts heeft de groei, die de Arja- bcweging kenmerkte ook het orgaan aan gegrepen, waardoor het abonnementental bij de week rees. Het bestuur is door dezen gang verrast, want de stap om een orgaan uit te geven, werd met vrees en beven ge daan. Klachten van emstigen aard bereikten de redactie niet, maar wel bewees het aantal boekjes, die diverse uitgevers de redactie ter bespreking toezonden, dat bespreking in dit blad, met z'n groot getal serieus le zende ahonné's op prijs wordt gesteld. De hoofdschotel van het orgaan blijft al tijd de studieschets. In dit eerste nummer van den Tweeden jaargang is er weer éen opgenomen van de hand van den redacteur over: „De ontwikkeling van de Volken bondsgedachte". Abonnementsopgave kan geschieden aan den heer C v. Ruller Aalten. j*.. ROFFFLRIJMEN. Gelukkig vaderland Wat leven wij hier vrij en blij Wanneer w' ons vergelijken Bij andre kleine al dan niet Onthoofde koninkrijken! 0 Ik lees van Bulgarije iets Dat iets voor ons zou wezen En je gelooft je oogen niet Wanneer je 't hebt gelezen: Het is daar streng verboden om Je sigaret te rollen; De Staat, die 't monopolie heeft Laat heusch niet met zich sollen. De Staat aldaar fabriekt nog meer Dan rijksmerksigaretten En op het eigen fabrikaat Toepasselijke wetten: r De Staat maakt prima lucifers, Enlucifers met koppen: Ze heeft het monopolie, dus De winst en nimmer stroppen. Maar aangezien ook de Bulgaar Belasting wil ontduiken Pleegt hij een aansteekapparaat Bij voorkeur te gebruiken. Dat werd verboden, doch wat doet Het handige Buig aart,j Hij steekt z'n sigaretje aan Aan andersmans sigaartje! Het werd verboden; wie vuur gééft Of vraagt ontvangteen boetel Ik zal niet zeggen dat er daar Geen wetten wezen moeten..., Maar weer staat de Bulgaar gereed De kracht der wet te breken: Hij waagt zijn nieuwe sigaret Aan 't peukje aan te steken! Het wordt verboden, kort en goed: De lucifer moet gloeien Opdat belastingduiten in De schatkist zullen vloeien... Het is een schitterend systeem, Geknipt voor de Bulgaren, Maar 'k wou niet graag dat wij zoo n& Met de citroenpers waren. (Nadruk verboden.) LEO LENS* Hnupitm type K 78a 85* ƒ105* ƒ125* R.R. ƒ185* Ingezonden Medede*Unj Ingezonden Mcdedeeling ARR.-RECHTBANK TE ROTTERDAM Bij K.B. zijn aangewezen In de enkelvoudige kamer voor de berechting van burgerlijke en han delszaken van de arrondissementsrechtbank te Rot terdam: tot lid mr. dr. B. I. Zijlstra. rechter, en tot plaatsvervangend lid mr. S. N JB. Halbertsma. ZIEKTEVERZEKERING WERK VERSCHAFFING Van 8 op 5 gebracht In het Staatsblad is opgenomen een Kon. Besluit waarbij de premiën voor de ziekteverzekering bi) de werkverschaffingen worden teruggebracht van 8 op 5 Deze vermindering wordt voor de eerste maal toegepast bij de vaststelling der premie, verschul digd over loon, uitbetaald na 31 December 1933. GENEESK. ONDERZOEK PENSIOENWET Korting op honoraria BIJ K. B. Is bepaald, dat met Ingang van I De cember 1933 een tijdelijke korting van 10 wordt toegepast op de honoraria en vergoedingen, ver schuldigd wegens of in verband met geneeskundig onderzoek, dat is verricht ingevolge artikel 71, 76 of 78 der Pensioenwet DE NIEUWE RECHTERLIJKE INDEELING 1 Jan. 1934 In werking In het Staatsblad no. 623 Is opgenomen het kon. besluit van 23 November Jj.. tot bepaling van het tijdstip van inwerkingtreding van de wetten van 17 Nov. J.I., betrekkelijk de nieuwe vaststelling van rechtsgebied en zetels van de rechtbanken en kantongerechten. De dag van inwerkingtreding is 1 Januari 1934. rijksvoorschotten arbeiders woningbouw Bij Kon. Besluit is ingetrokken het Kon. Besluit van 1 Augustus 1924, betreffende het verleenen van voorschot onder verband van tweede hypotheek ten behoeve van den bouw van arbeiderswoningen, zulks echter met dien verstande, dat onder de gestelde voorwaarden en bepalingen gehandhaafd blijven alle voorschotten, die ingevolge dat besluit zijn verleend. Bij bovenvermeld besluit werd de moge lijkheid geschapen, ten behoeve van den bouw van arbeiderswoningen voorschot te verleenen onder verband van tweede hypo theek, tot een maximum van f 600 per wo ning. arbeidscontractanten in rijks dienst. De voorzitter van den Ministerraad heeft medegedeeld, dat de arbeidscontractanten in Rijksdienst voortaan een minimum verlof zullen genieten van 12 dienstdagen per jaar ln plaats van 8 dagen, zooals gebruikelijk De pijler waarop het verkeersobstakel van den Muider- straatweg draaidewordt afgebroken met behulp van hoeveelheden springstof. Een hang van vluggen over de balustrade van het Berlijn- sche sportpaleis, bij de St. Vincentius-feesten. Aan de hand van een model legt de heer van Hooi werf f het jachttuig uit, aan leerlingen van een zeil- 2 cursus te Den Haag. - De plaats waar tijdens het bombar dement van Havanna een voltreffer het fort Atares vernielde. In hei gebouw der Handelmaatschappij worden met kleine modellen v*r- keerscursussen gegeven, aa** d* Cimsterdamsche schooljeugd. De lastigste kiezers in Spanje waren de studenten en de bereden politie had handen vol werk om de politieke heet hoofden in bedwang te houden. Voor het stemlokaal in de studentenwijk.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 5