DINSDAG 21 NOVEMBER 1933 EEnSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND DE SPAANSCHE VERKIEZINGEN OP 3 DECEMBER HERSTEMMING HEN LINKSCH FRONT TEGENOVER HET RECHTSCHE? De totaal-uitslag van de Spaansche verkie zingen zal nog wel een paar dagen op zich laten wachten. De helft van de uitslagen was gisteravond bekend, nl. 236 van de 474. Daaruit blijkt reeds dat de partijen der rechterzijde groote successen hebben behaald, want ongeveer de helft van de bekende uitslagen was rechts. Is de einduitslag nog niet ter beschikking toch nemen de Spaansche avondbladen, zon der onderscheid van politieke richting, reeds do bekende gedeeltelijke resultaten echter reeds tot uitgangspunt van hun commenta ren, waarbij algemeen wordt geconstateerd, dat de verkiezingen een succes zijn gewor den voor de rechterzijde. De rechtsche bladen La Nacion en Infor- maciones doen in verband met dit verkie zingssucces een beroep op het geheele volk tot vreedzame samenwerking en verzoening. Het blad der Marcio-syndicalistische vak- vereenigingen „CN.T." roept de lezers op tot do revolutie en eischt van de arbeiders, dat zij zich voor hoogst alarm gereed houden, daar de overwinning der rechtschen in den klassenstrijd weer goedgemaakt moet wor den. De burgerlijk-re'ublikeinsche dagbladen Luz en Yoz wijzen op den ernst van den toestand, die ontslaan is door de verliezen van het centrum en de versterking van de rechterzijde Het laatste blad gaat zelfs zoo ver den burgeroorlog onvermijdelijk te noe men, ingeval de tweede verkiezingen geen verandering brengen in de verhouding van krachten. De resultaten van de verkiezingen in de hoofdstad zijn nog steeds niet bekend. Naar het schijnt, staan de socialisten en het recht sche front vrijwel even sterk tegenover ei kender, hetgeen een tweede verkiezing ten gevolge zou hebben. Volgens mededeel ingen van den minister van bmneniandsche zaken moeten waar schijnlijk in de helft van alle provinciën her verkiezingen gehouden worden, aangezien slechts in enkele gevallen de voor aanwij zing van den leidenden candidaat en daar mede van de desbotreffende lijst benoodig- de 40 der uitgebrachte 6temmen niet ge haaid is. Deze verkiezingen zullen Zondag 3 December worden gehouden. Naar uit over het algemeen welingelichte bron vernomen wordt, zou de leider der ra dicalen, Lerroux, met het oog op de tot dus ver bekende resultaten der verkiezingen aan de regeering hebben voorgesteld, bij de socia listen en links-republikeinsche groepen stap pen te doen, teneinde een gemeenschappe lijke candidatenlijst te vormen om aldus bij den tweeden stembusgang het rechtsche front met meer kracht te kunnen bestrijden. De regeering zou het voorstel van Lerroux hebben aanvaard. De ministers van verkeerswezen, Emilio Palomo zou in dit verband reeds een onder houd gehad hebben met den vroegeren so- cialistischen voorzitter van de cores, Be- steiro, die hem een korten bedenktijd zou hebben gevraagd, teneinde met het bestuur der socialistische partij overleg te kunnen plegen Bijzonderheden over de stemming De door de „Daily Telegraph" in verband met de Spaansche cortesverkiezingen naar Madrid gezonden journalist Noel Panter deelt In een uitvoerig verslag een aantal in teressante bijzonderheden mede omtrent de deelneming der vrouwen aan de verkiezin gen van Zondag jL Volgens mijn meening, zoo schrijft hij, was het nu niet direct een blijk van Spaan sche ridderlijkheid, dat de vrouwen, voordat zij tot de stemlokalen werden toegelaten, aan de bij de deur opgestelde politieagenten haar parapluies en tompouces moesten afge ven De verdenking dat de geëmancipeerde dames zich geneigd zouden voelen, haar po litieke opinies te onderstrepen met een ze kere force majeure, werd echter wellicht ge rechtvaardigd door een incident te Bilbao, waar een paar vrouwelijke supporters den vroegeren socialistischen minister van open bare werken, Prieto, toen hij zich naar het stemlokaal begaf, een allesbehalve zachtzin- nigen slag in het gezicht gaven. Upvallend was het, dat £et zwakke ge slacht ondanks de dreigementen der sodalis ten (in Madrid hadden de socis aangekon digd dat ze een leger van ratten in de stem lokalen zouden loslaten) zich heelemaal niet lieten intimideeren Overal zag men de da mes in de eerste rijen. De bekende leider der „Accion Popular" prof dr Gil Robles, wiens leven de laatste weken voortdurend in gevaar verkeerde, ver liet Zondagmorgen 't Katholieke hoofdkwar tier te Madrid, omgeven door de grootste lijf garde welke ooit een Spaansch keizer ver gezelde. Veertig jonge adelllijke personen al len gewapend vergezelden hem in zes auto mobielen. De voorzitters van de stcmbureaux waren, zooals vanzelf spreekt, uit alle partijen ge kozen. Een der Madrileensche bureaux werd gepresideerd door den hertog van Alba, Spanje's grooten maecenas, die Zondagmor gen om zeven uur reeds zijn paleis verliet en 's avonds laat nog druk bezig was met het tellen der stemmen. Opvallend groot was het aantal monar chisten, dat In verband met de verkiezingen uit het buitenland naar Madrid was terug gekeerd. Omtrent het optreden der communisten bij de verkiezingen in SpaDje wordt nog gemeld dat zij in Pueblo de Cilleto de wacht van de gendarmerie binnendringen en elf politiebe ambten gevangen namen Eerst nadat ver sterking was gearriveerd gelukte het een ein de aan het optreden der communisten te maken. In verscheidene andere dorpen moesten Ordezusters zich onder bescherming der po litie stellen, omdat zij door de communisten in het uitoefenen van haar stemrecht gehin derd werden. Opzienbarende arrestatie te Londen Groot opzien heeft te Londen gebaard de arrestatie van captain Miles, den comman dant van het London Salvage Corps, een officieuse, door de Engelsche verzekerings maatschappijen gefinancierde brandweeror ganisatie. De commandant wordt er van be schuldigd, betrokken te zijn bij dc brand stichtingen vanwege het concern Harris c.s., welks led«n onlangs na jarenlangen zwendel op verzekeringsgebied, waarbij het om mil- lioenen ging, zijn veroordeeld tot langdurige gevangenisstraffen. Captain Miles werd na borgstelling van 5000 pond voorloopig weer op vrije voeten gesteltL AMERIKA, RUSLAND EN JAPAN JAPAN VOELT ZICH NIET EXTRA BEDREIGD De wederzijdsche gezanten van de beide groote landen, de Vereenigde Staten en Sovjet-Rusland, die het eens zijn geworden over de hervatting der diplomatieke be trekkingen, zijn benoemd. Trojanowski, oud-geaant van Sovjet-Rus land van Japan, is benoemd tot buitenge woon ambassadeur te Washington. Gelijk reeds gemeld, zal Bullitt ambassa deur der Ver. Staten te Moskou worden. De president van de executieve der Sov jet-Unie, Kalinin, heeft Maandagmiddag een radio-redevoering gehouden voor het Arae- rikaanscho volk, waarbij hij er met nadruk on wees, dat de vreugde over de hervatting der Amerikaansch-Russische betrekkingen deur de ganschb wercla wordt gedoeld. Inmiddels zet Litwinof zijn besprekingen in Amerika voort Hij heeft Maandag met staatssecretaris Philips onderhandeld over de Russisch-Amerikaansche oorlogsschuldei) Naai verluidt, zal hij den 25sten Novem rter uit Washington vertrekken. De vrees, dat Japan zich nu meer be dreigd zou voelen dan tevoren, wordt, offi cieel althans, niet bevestigd. Tokio meldt n.J., dat de Japansche openbare meening «•ustig blijft op hei bericht van de hervat ting der diplomatieke betrekkingen van Amerika en Rusland en er geen bedreiging in ziet. Toch gaan er geruchten in Japan, wel degelijk op onrust aldaar wijzen. Zoo zou Amerika van plan zijn een vlooteskader naar Wladiwostoek te zenden, teneinde den Amerikaanschen handel met Rusland te beschermen. Volgens andere geruchten zou do Sovjet-regeering den Ver. Stolen de ont sluiting van Noora-Sachalin voor Amerika s handel hebben aangeboden. Japans streven om de baas te worden in Oost-Azië en de Westersche invloed daai uit te bannen zou daardoor gedwarsboomd wnrdei. De benoeming van Trojanowski, oud-ge zant te Tokio, is tegenover deze geruchten echter een geruststelling. Tokio erkent dit zelf, want van de zijde van het Japansche departement van buitenlandsche Zaken wordt naar aanleiding van de geruchten verklaard, dat de voor Washington bpsten, de ambassadeur der Sovjetregeering, Tro janowski, een te goed kenner van Japan is, oni een dergelijke ontwikkeling toe te la ten Indien de geruchten juist zouden zijn, wai nog ten zeerste betwijfeld moet wor den zou Trojanowski ongetwijfeld weten te verhinderen, dat de verwezenlijking van een concentratie van Amerikaansche oor logsschepen te Wladiwostoek en van den verkoop van Noord-Sechalin aan Amerika zou kunnen geschieden. Deze officieele zienswijze blijkt wel juist to zijn. De Amerikaansche ambassadeur heeft n 1. Maandag reeds dadelijk het ministerie van buitenlandsche zaken van Japan een mededeeling doen toekomen, waarin het deparlf ment van marine der Vereenigde Staten er den nadruk op legt, dat de mede- deeling aangaande dirigeering van een es kader naar Wladiwostoek onjuist is. De Amerikaansche marine heeft geenszins die bedoi-ling. DE GROOTE DROOGTE IN ZUID-AFRIKA heimwee naar ons waterlandje. Een onzer lezers, die op oud-Delf shaven woont, was zoo vriendelijk ons inzage te ge ven van een brief uit Bloemfontein, geschre ven door een vroegere ingezetene. Wy nemen daar graag iets uit over. Dat de sinds 1907 in Zuid-Afrika wonende Rotterdammers, die de oude omgeving van Delfshaven gekend hebben, zich moeilijk een vooretelling kunnen maken van de groote ver anderingen die daar hebben plaats gegrepen, valt te begrijpen. Ons interesseert echter vooral wat de br'-f- schrijfster vertelt over de droogte in Zuiii- Afrika. Zij schrijft: „Hier beleven we een langdurige droogte een dagelijks weerkeerende zandstorm. Zand eten we en drinken we. De hemel is dikwijls dagen achtereen onzichtbaar door voortge- zweepte stofwolken van geel zand. De vloeren In de huizen z\jn zand, lakens en dekens moet je uitslaan vóór je gaat slapen en keer je je in bed om, dan ruik en voel je stof en zand. Oudejaarsavond hebben we de laatste stort bui gehad, zoowat 2 a 3 uur lang. En nu ie de aarde als een korst, overal opengebarsten spleten. Mensch en dier lijdt er onder. Het water in boorgatent en putten raakt ook op. Er worden biddagen gehouden om regen, doch men vindt ook in plaatsen op muren ge- rchreven: „God is uit met vacantie", of „God slaapt", enz. Iemand had de „geestigheid" om het karkas van een koe, die door honger en dorst was gestorven, aan een boom te hangen, met een blikje en het opschrift: „Een penny ameblief, om vir die Heer 'n brille te koop, dan sal Hy kan raaksien, hoe verrek ons diere". Dat verraadt den geest van het mensch dom, hoewel de kericen vol waren op dien ver- zoen- en biddag. Tot 20 November is er water te Bloemfon tein als het voor dien niet regent, dan weet Ik niet wat er gedaan kan worden. Voor tui nen en zwembaden enz. mag er geen water meer gebruikt worden. Er zijn dorpen, waar slechts van 9 tot 10 uur in den morgen water In de leiding is. Verder Is alles afgesloten. Vleesch is driemaal zoo duur als drie m den geleden, want ochapen en baesten gaan dood by kudden. Boter is er nog voor twee maanden, doch dat kan ingevoerd worden. En het is niet alleen in den Vrijstaat hoewei het ergste doch ook Natal, Transvaal en het Noorden van Kaapkolonie. Stelen en rooven neemt toe en ook is het moorden erger dan vroeger." Tot zoover de brief over de droogte ln Zuid- Afrika. Is het wonder, dat de schryfster met heim wee denkt aan ons waterlandje: „Menschen, wat zou ik toch weer eens graag naar Hol land gaan. Vooral nu het zoo vreeseiyk droog Is, zie ik steeds Voor- en Achterhaven, oe Parkhaven, de Maas voor mij. En dan daar- narnt het uitgedroogde Vrijstaatsche veld. waar geen sprietje gras meer is, alles bruin zwart. Hoe treurig lykt de wereld dan.. fockien onafhankelijk verklaard HONGKONG, 21 November. In verband met de Zuid-Ch neesche ona"TankeHjkbeidsbeweglng heeft de opperbevelhebber van het 19e legercorps, gene raal Tsai Tlng Kal, „de held van Shanghai" gis teren de provincie Fockien tot zelfstandige repu bliek uitgeroepen. Te Hmoy is het standrecht af gekondigd AMERIKAANSCHE STRATOSFEERTOCHT 17.700 METER REREIKT De Amerikaansche vliegers Settle en Fordney zijn Maandag om 9 uur 35 pl. tijd te Akron opgestegen voor een st ratos toer tocht. Nadat de ballon ongeveer 17.700 me ter hoogte had bereikt, begon aij snel te dalen, daar de twee luchtvaarders besloten hadden vóór zonsondergang te I-anden. Om 2.10 geschiedde dit te Daretown in New- Jersey. Zooals men weet bereikte de Russische ballon een hoogte van 19000 meter. GROOT ENGELSCH VLIEGTUIG VERONGELUKT IN TRANS-JORDANlfl Uit Jerusalem: Er is een vliegtuig omlaag gestort, op weg van Ramleh naar Amman. Het toestel dat 18 personen vervoerde, stort te neer nabij Ramallah, 13 kilometer benoor den Jerusalem. Van de 18 inzittenden werden er 15 in het ziekenhuis opgenomen. Eén van hen is zwaar gewond en vier lichter, terwijl de overige 10 met kneuzingen vrijkwamen. JERUZALEM. 21 November. Als door een wonder zijn achttien Engelsche vliegers en soldaten gered, toen een groot Engelsch militair vliegtuig van het Vickers Victoria type, waarmee zij van Ranleh naar de Transjordaanscbe hoofdstad Amman wer den gebracht, in de heuvelen van Judet. neerstortte. Tengevolge van den mist raakte het toestel eenige boomen en sloeg zoodanig over den kop, dat de uitgang on bruikbaar werd en de achttien inzittenden in het toestel waren ingesloten. Eén der pi loten wist uit de cockpit te kruipen en redde zijn zeventien mede-passagiers. Vijf tien inzittenden liepen slechts geringe ver wondingen op. De geheime ontwapeniugsbesprekingen te Genève worden nog voortgezet Kans op eenige overeenstemming schijnt niet aan wezig te zijn. Frankrijk heeft gedreigd met een openbaar debat, waardoor de verwijder ni tusschen de verschillende mogendheden inzake het ontwapeningsvraagstuk nog grooter zou worden. Heden komt het bureau bijeen. Men verwacht een verdaging tot ongeveer 20 Januari. Hiermee zou voorloopig de situatie zijn gered en tijd zijn gewonnen om gezamenlijk of afzonder lijk met Duitschland tot overeenstemming te komen. Intusschen blijft het gerucht aanhouden, dat Sir John Simon, die, door aan het Fransche standpunt toe te geven Duitschlands heengaan feitelijk ver oorzaakt heeft, zal aftreden. Het kabinet-Mac Donald zou dit dan niet overleven. Ma.. Dona'd. Baldwin en Simon, de drie „koppen" van de En gelsche nationale regeerig, denken alle drie verschil lend over Het vitale punt der buitenlandsche politiek. De positie te Genève wordt in elk geval als ernstig beschouwd, temeer daar het gerucht gaat dat ook Italië er over denkt den Volkenbond verlaten. De Engelsche regeering zal, naar „Sunday Graphic" mededeelt, dezer dagen de inschrij ving aan besleden van 17 nieuwe oorlogs schepen, bij Engelsche scheepsbouwfirma's De plannen betreffen drie kruisers, zes tor- pedobootjagers, 1 flottieljelelder, drie duik- booten en 2 kanonneerbooten. VLIEGTUIG VERBRAND Twee dooden- Zaterdagmiddag is in de buurt van Rouen een Engelsch militair vliegtuig neergestort en verbrand. De beide inzittenden werden geheel verkoold. Het vliegtuig behoorde tot een groep van 10 vliegtuigen, welke Zaterdag uit Kent naar Egypte is vertrokken. De „Daily Herald" weet mede te deelen, d8t bij het Engelscho ministerie van binnen landsche zaken de beraadslaging over te ne men beschermingsmaatregelen tegen Rifgat- aanvallen in vollen gang zijn. Verscheidene vooraanstaande Engelsche medici en chemi ci nemen aan de beraadslaging deel. Een der plannen heeft o.a. de strekking, de „zenuw-centrale" van het staatsapparaat Ingeval van gevaar uit Londen te verwijde ren, zooals b.v. d« admiraliteit, het departe ment van oorlog en de ministeries van lucht vaart en marine. Voor dit doel zou een ge heime tweede hoofdstad voor het geval van oorlog zijn gekozen, die door haar ligging zoo goed mogelijk tegen aanvallen is be schermd. VEERTIEN NIEUWE SENATOREN IN ITALIË Op voorstel van Mussolini heeft de konin weder 14 nieuwe senatoren benoemd. HET FRANSCHE LUCHTESKADER Uit Parijs: Het luchteskader van generaal Vuillemin is uit Kaye naar Dakar vertrok ken. DE SCHENDERS VAN DEROULèDE'S STANDBEELD De rechtbank te Parijs heeft de beide per sonen, die het standbeeld van Deroulède ver mlnkt hebben, veroordeeld tot een jaar, resp. 6 maanden hechtenis. AVENOL NAAR SCIALOJA'S BEGRAFENIS De secretaris generaal van den Volken bond Avenol is naar Rome vertrokken, waar hij de begrafenis van den Italiaanschen vol kenbondsgedelegeerde en medestichter van den Volkenbond, Scialoja, zal bijwonen. EEN MYSTIFICATIE IN DE „SATERDAY REVIEW". De „Saterday Review" heeft een artikel gepubliceerd, dat onderteekend was door Dr. Gocbbels doch later gebleken is, nooit door den Duitschen propaganda-minister ge schreven te zijn uitgever heeft zijn excuus aangeboden aan Goebbels in een telegram, waarin wordt gezegd, dat het ar tikel onder zoodanige omstandigheden ont vangen werd, dat er niet aan de echtheid viel te twijfelen. Hij betreurt echter, de ver spreiding van het betreffende „Saterday Re- view"-nummer niet te kunnen stopzetten, doch hoopt de eerstvolgende week een be richt van den minister in zijn blad te mogen begroeten. aanslag op wakatsoeki TOKIO. 21 Nov. Vanmorgen Is een aanslag ge pleegd op bet leven van den voormallgen Japan- schen minister Baron Wakatsoeki. De aanslag mis lukte ecbt'r. Duurder dan een huishouding Wanneer muizen zich toegang weten te verschaffen tot Uw provlstekast, s Inken de voorraden veel sneller dan wanneer een groote familie er van eet. Muizen zijn tevens verspieiders van besmettelijke ziekten, zoodat het niet alleen eigenbelang maar ook een plicht is dit ongedierte te bestrijden. Geen kat of val Is in staat vijftig muizen in één nacht te vangen, doch met één doosje Rodent verdelgde de Heer A. te K. In 2 avonden 113 muizen. Rodent faalt nimmer; het trekt muizen en ratten onweersiarnbaar aan en reeds het eerste hapje is doodelljk. Koop dus nog heden een enkele doos 50 ct. of een dub bele doos 90 ct. en mo gen zult U van dit on- gpde hevrljd zijn. imp.: Fa. B. Meindersma, Den Haag. B 45 Ingezonden Mederirrhn DE DUITSCHE LUTHERDAG BOODSCHAP VAN DEN RIJKSBISSCHOP Rijksbisschop Mueller publiceerde naar aan leiding van den Zondag jl. gevlerden Luther- dag, de volgende boodschap: „Onze herdenking van dr. Maarten Luther is eerst dan geheel waar en echt, wanneer wij ons bezinnen op datgene, wat de groote hervormer zelf als het beslissende en ge wichtigste in zijn leven heeft beschouwd. Eén ging hem boven alles: Jezus Christus de Heiland, de openbaarder Gods, de Weg, de Waarheid en het Loven. Om dezen Heer en het beleven Zijner waarheid heeft Luther in een eenzame kloostercel geworsteld. Daar bij heeft hij de wonderbaarlijke ervaring ge had, dat God barmhartig zich wendt tot hen die dezen innerlijken strijd mannelijk en eerlijk voeren. Hij heeft echter ook ervaren, dat een dergelijk streven naar eerlijkheid alleen nog niet voldoende is om waar, vrij, en vroolijk te worden, om leven en zaligheid te verwerven.Eén ding moet voorop staan en van tevoren ontvangen zijn: de vergeving der zonden. Vergeving der zonden echter is er slechts daar, waar de mensch dooi het besef zijner zonden zoozeer wordt aangegrepen, dat hij nog slechts om één ding kan bidden en smeeken: de genade en barmhartigheid van den eeuwigen God. Want niets vermogen wij menschen uit eigen kracht zoo te behouden, als in overeenstemming zou zijn met de vol maaktheid en den wil van God. De reinheid des harten en de vrijheid van een goed ge weten moften wij ons door God uit louter genade en goedheid laten schenken. Dat alles is geschonken, het is niet onze verdienste en zeer zeker niet het door ons zelf gemaakte werk. Het grootste geschenk van God echter is onze innerlijke verlossing het werkelijk innerlijk vrij worden. Duizend maal heeft Luther het herhaald: wij ontvan gen de rechtvaardiging alleen uit het geloof. Deze belevenis en belijdenis van Maarten Lutbér zijn de diepste en zuiverste bron nen voor de vernieuwing van ons volk. Wij willen op dezen Lutheraag opnieuw de ge lofte doen, dat wij daaruit de kracht voor de wedergeboorte scheppen. (w.g.) LUDWIG MUELLER Rijksbisschop der Duitsch Evang. Kerk EDWARD ELGAR ZIEK. Uit Londen: Sir Edward Elgar, de beroem de componist, die zes weken geleden een ernstige operatie heeft ondergaan, is Zon dagavond ingestort. Zijn toestand is ernstig. De officieele Pruisische persdienst deplt mede, dat de vice-president van politie te Berlijn, Dr. Mosl, is ontslagen. BOEDAPEST, 21 November. Gister werd ter gelegenheid van den 21sten verjaardag van Otto van Habsburg te Boedapest een groote legitlmistische vergadering gehouden, waarin graaf Joseph Karolyi, de leider der der Hongaarsche legitimisten, er op wees dat het legitimisme nauw verbonden is met de Hongaarsche grondwet. Gedurende en na het feestdiner werd in de omgeving een rumoerige anti Habsburgsche betooging gehouden. DORPSBRAND IN EGYPTE CAIRO, 21 November. In het dorpje Ak- scheir nabij Adalia brak een brand uit die zich met groote snelheid uitbreidde en een reusachtige omvang aannam. 240 huizen wer den een prooi der vlammen. Er zijn drie dooden gevonden. Men vreest dat er nog meer slachtoffers onder de rookende puin- hoopen bedolven zijn TORGLERS VERDEDIGER TE AMSTERDAM geïnterviewd over het proces Dr. Sack werd gisteren ontdekt opde Am- sterdamsche Zesdaagsche! Rijksdagbrandproccs en een verwoede sportstrijd les extréraes se couchent. Het iigt voor de hand, dat een 100 onverwachte toeschouwer bij de wielerwedstrijden een oogenbllk al onze aandacht trok zoo schrijft Vas Diaz en wij ons gedrongen voelden hem eenige vragen te stellen, die Dr. Sack uiterst welwillend beant woordde. ..Het doel van mijn bezoek aan Amsterdam" aldus Torglers verdediger „staat in geen enkel verband tot het proces. Wel ben ik hier gekomen in verband met beroepsaangelegenheden, maar deze gaan volkomen bulten de verdediging van Torgler om. Ik kan U trouwens wat Torgler betreft mede- deelen, dat ik groote bewondering voet voor dezen man. wiens idealisme Ik bulten twijfel acht en wiens geestkracht mij uiterst sympathiek is. Een man die wat kan en ie een overtuiging heeft, kan aliijo op mijn waardeering en sympathie rekenen, ook al ben ik het volslagen met zijn inzichten on eens. En ik ben dermate van zijn onschuld aan het stichten van den brand in het Rijksdaggebouw over tuigd, dat ik mijn pleidooi zal aanvangen met een verzoek om onmiddellijke lnvrijheidsstelling. De ge tuigenverklaring van Minister-president Goering was voor de verdediging van Torgler van ieder belang ontbloot. Torglers positie werd er niet in het minst door getroffen en stond er geheel buiten". En hiermede was het korte onderhoud ten einde. Begrijpelijkerwijze kon Dr. Sack over aspecten in het Rijksdagbrandproces, die niet onmiddellijk de verdediging van Torgler raakten, geen mededeelin gen doen of persoonlijke opvattingen uiten. ODOL-tandpasta dagelijks gebruikt voorkomt het leelijke verkleuren der tanden en een onwelriekenden adem. Ingezonden Mededeellng. Gemengd Nieuws OUDE VROUW VERBRAND Te dicht bi] een kachel gaan zitten Men meldt ons uit Rotterdam: Gistermiddag om kwart voor twee is in een woning aan de Drievriendenstraat een ernstig ongeluk gebeurd. De 84-jarige mei- J. Vrolijk-Goverts was met een oude man. die blind is, alleen thuis Zij heeft de pot kachel roodgloeiend opgestookt en is er vlak bij gaan zitten om zich te verwarmen. Op een gegeven oogenblik zijn haar kleeren in brand geraakt. Voordat de te hulp ge snelde buren de brandende kleeren van de vrouw konden dnoven, was zij reeds deer lijk verbrand. Per auto van den Geneeskun digen Dienst is zij met brandverwondingen tot den tweeden graad over het geheeld lichaam naar het ziekenhuis aan den Cool- singel vervoerd, waar zij in hoogst ernstige toestand ter verpleging werd opgenomen. In den loop van den dag is de vrouw aan de bekomen brandwon. en overleden. ..VERRASSING" OP DE VOLENDAM Aan boord van het s.s. Volendam van Holland—Amerika Lijn Is de vorige week gebleken, dat 300 vaten mastiek tijdens de reis vloeibaar waren geworden, nadat de vaten waren gesprongen en daarna ver hard, zondat de toegang tot de ruimen was afgp.sloten. Met electrische boren slat men er in, in drie taken van vier uur u'k, dus in het tijdsverloop van twaalf uur, naar schatting den inhoud van niet minder dan twintig vaten weg te werken. De nieuw-benoemde Duitsche gezant te Moskou, von Nadolny, heeft in de groote zaal van het Kremlin zijn geloofsbrieven overhandigd aan Kalinin, den voorzitter van de executieve commissie der Sovjet-Unie. Nadolny 9prak daarbij een rede uit, waarin hij de hoop uitte, dat de traditioneele vriend schappelijke betrekkingen tusschen Duitsch land en Rusland gehandhaafd zullen blij ven. Hij beschouwde het als zijn taak, de nauwe betrekkingen op verschillend gebied tusschen beide landen nog nauwer aan te halen. Kalinin antwoordde met een toe spraak in denzelfden geest, CAMPAGNE VOOR DE WINTERHULP Te Berlijn heeft de Hitlerjeugd de cam pagne ingezet voor de winterhulp. Rijkspre sident v. Hindenburg, Dr. Goebbels en tel vooraanstaande personen hebben eveneens .schildjes" aangebracht, DE BEZITTINGEN VAN EINSTEIN GECONFISQUEERD Volgens een officieele mededeeling te Berlijn zijn alle bezittingen van prof. Einstein en zijn cchtge- noote geconfisqueerd. Op den Fehrbellinerplatz te Berlijn is Za terdag een gedenksteen voor de gevallenen der nat. soc. beweging ingewyd. Een menigte van 150.000 menschen had zich hier verza meld. Aanwezig was ook minister Goering, die dooreen ondergane kaakoperatie echter niet kon spreken. Voor hem werd het woord gevoerd door den minister van justitie, Kerrl GEEN COLLECTE-UITWASSEN MEER BIJ DE SJL De chef van den staf der S. A. Roehm heeft en verordening uitgevaardigd naar aanleiding van een misbruik, dat van den S.A. uniform wordt gemaakt bij de talrijke collectes en bij het co.porteeren van bladen door S. A. lieden op straat, in café s, theaters enz., waardoor een moreelen druk op de bevolking wordt uitgeoefend en de populariteit en het aanzien der S. A. worden geschaad. Daarom wordt het collecteeren en het verkoopen van kran ten. boeken of andere voorwerpen in S.A. uniform verboden. Uit Papenburg: In het proces tegen de zoo genaamde Hemmlinger smokkelbende werd gister een boete van niet minder dan 31 mil- lioen rijkksmark geëi6cht. Verder werden ge vangenisstraffen van in totaal 28 jaren, als mede 27 jaren eerverlies geëischt. De Hemmlinger smokkelbende heeft inder tijd tabak, thee en koffie bij tonnen gewichts over de D u itsch-Ne der land sche grens gesmokkeld. Er zijn 34 personen als beklaagden gedag vaard. DE VORST VAN GELEEN Do zich noemende „Vorst van Geleen", mr Leufkens, heeft bij de Roermondsche rec'it- bank toelating verzocht als lid der balie. Reeds eerder heeft mr Leufkens zich met alle titels en benoemingen, waarop hij voor geeft recht te hebben, willen doen inschrij ven bij de Maaslrichtsche rechtbank als advocaat De Rechtbank wees echter zijn verzoek af. WIEG IN BRAND Te Montfoort vloog, tijdens het stoomen met een petroleumstel, plotseling de wieg in brand bij N W. W., waarin het jongste kind lag to sluimeren. Direct werd de arme kleino er uit gehaald en de brandende wieg naar bulten gebracht Gelukkig bekwam de kleine geen brandwonden. In „De Brigade" lezen wij: Er verdronken in September 15 jongens beneden 8 jaar, din bij het spelen te water geraakten; óók nog 11 meisjes beneden dien leeftijd, tezamen 26. Er verdrongen 2 jon gens tusschen 8 en 16 Jaar; één viel te water, de ander gleed van een vlotje af; dat zijn 28 gevallen zonder dat van baden of zwemmen sprake was. De mannenlijst is weer grooter: er dronken 20 mannen boven 16 jaar. 10 van deze verdrinkingsgevallen werden veroor zaakt door te ver in zee gaan of bij badeu in te diep water geraken. Van de 48 geval len staan er dus slechts 10 in verband met baden en zwemmen. Gered van den verdrinkingsdood werden: 9 jongens en 6 meisjes tot 16 jaar; óók 15 mannen (waarvan 7 uit een te water ge raakte auto) en 11 vrouwen, waarvan 8 bij auto-ongevallen. Aan 't ovorgroote deel der 41 geredden werd zwemmend hulp geboden. Onder de redders waren 2 jongens van 13 en 14 jaar, "n heer van 60 jaar, die pas ziek was geweest en bovendien niet kon zwem men! en een koene redder van ?2 jaar. BRANDSTICHTING Te Zaandam zijn tegen den bewoner van een noodwoning, welk huis is uitgebrand, vermoedens van brandstichting gerezon, mede in verband met kortelings gedane uil laringen. Een onderzoek ter pl' .tse werd Ingesteld. De man is aan een verhoor on der worp°n. Weerbericht. Hoogste stand te Riga 778.7. Laagste stand te Biarritz 756.3. Stand vanmorgen nalftwaalf 762.4. WEERVERW ACHTING (Medegedeeld dooi bet Kon. Ned. MeteoroL Instituut te De Bilt) Matige tot zwakke O. tot Z.O. wind. neve lig tot licht of half bewolkt, weinig of geen Deeislag, lichte vomt des nachts, overdag weinig verandering in temperatuur. BUITENLANDSCH WEERBERICHT (Medegedeeld dooi bet Kou. Ned. MeteoroL Instituut te ~te Bilt) De hooge drukking verplaatste zich naar de Finsche Golf, maar het in het Z.W. ko mend stijggehied lieeft z:ch over de Britsche eilanden uitgebreid. De depressie over Frank rijk is iets afgenomen, maar uit het N.W. nadert weer een vrije diepe depressie, die vermoedelijk naar "te Golf van Biskaye zal trekken. Een zeer groot deel van Europa blijft dientengevolge onder den 'mvloed van de Oostelijke strooming. ofschoon in Duitsch land en ons land de verwachte opklaring in trad, bleef in West-Duitschland en ons land tengevolge van toenemende windkracht en bovenlucht de vorst nog uit In Oost- Duitschland is nog strenge vorst ingetreden en ook 'n midden-Scandinavië bleef de vorst streng. In Zuid-Frankrijk en Spanje viel zware regen, in midden-Frankrijk is het windstil en mistig. Op de Britsche eilanden valt bij betrokken lucht hier en daar mot regen. Bij het ve -dei optrekken van de bo venlucht is voor onze omgev'ng zeer lichte vonst des nachts met zacht weer overdag ta wachten. TEMPERATUUR Stand vanmorgen halftwaalf 5.8 C. 22 NOVEMBER. Zonsopgang 7.34 uur, zonsondergang 8.58 uur VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 22 NOVEMBER. Van 's avonds 4.28 uur tot 's morgens 7.06 uur WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig Wurtzburg 0.00 0 00 Straatsburg 0.00 0 00 Rrelsach 0.99 0.96 Rheinfelden l.'-'8 1.94 Kehl 2 35 233 Maxau Dledeshetm Mannheim L"hr Matnz blDgen 3.64 3.71 0 42 0.46 2.24 2.21 1.10 1.12 0.09 0.11 1.22 1.26 Ems Coblens Trier Kenlen Rührort Wesel Emmerik Dusseldorf Maastricht Venlo Hoden Vorig 1.46 1.87 1.16 1.15 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS 22 November Delfzijl 2.03 14.43 Hellevoetsl. 6.14 17 33 Terschelling 1151Willemstad 656 )9 18 Harlingen 0.05 12 40 Brouwersh. 5.19 17.88 1 Den Helder 10.45 2230 Zierlkzee 5.4< 1 .10 1 H.v.Holland 6.06 18 31 Wemeldinge 6.12 18.34 I IJmui en 5.17 1734 Vlisslngen 4.10 U-.41 Scheveningen 5 27 1/.4I Terneuzen 3.56 16.20 1 Rotterdam 7.18 19.52 Hansweert 6.37 18.06 EEN MOOIE VANGST De visschers M. van D. en D. K. K, te Nieuwkoop, vingen een spiegelkarper van 24 pond en een edelkarper van 29 pond Ingezonden Stukken. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie) ABONNEMENT-KAARTHOUDERS Handelsreizigers, waarom plaagt gij hen? Geachte collega's! Mag ik eens een oogenblikje met jullie praten? En dan op zoo n eenvoudige onge dwongen toon, zooals wij in den trein ge woon zijn? Je moet dan weten, dat ik zeer dikwijls bemerkt heb, dat niet alleen de con ducteurs in den trein, maar ook de controle beambten bij den in- of uitgang van een sta^ tion, soms min of meer, soms zelfs vrij bru taal worden toegesproken door abonnement- kaarthouders. Ln waarom? Omdat die man zijn plicht doet? Is het die hoeren?.'? mis schien te lastig, dat iedere dienstdoende conducteur of controleur op de abonnement- kaart moet kunnen zien, of de daarvoor gel dige einddatum ook voorbij is? Waarom vin den diie heeren dat nu lastig? Zij hebben het immers zelf gewild. Er moest en zou bij de N. S. worden aangedrongen om de abon- nementkaarten op meerdere datums dan de eerste en eenige van een maand verkrijg baar te stellen, ik zag het gevaar van knoeie rijen, zooals men dat noemt, wel aankomen, omdat het o zoo verleidelijk Is om langer dan den daarvoor bestemden tijd een abon nement te gebruiken. En toen vorig jaar de N. S. besloot om den knoop door te hakken heb ik direct gezegd: „Nu komen de knoeie rijen! 't Is goed voor oplichters, doch niet voor een fatsoenlijke reiziger, want voor die is het een vervelend iets om telkens zijn prentje te laten bewonderen!". Welnu dan collega's, gij wordt heusch niet geplaagd, maar gij wordt herinnerd aan den plicht, die gij u zelf hebt opgelegd. Bedenkt, dat gij voor uw broodje op reis gaat en dat het trein- en statlonspersoncel volgens opdracht van hun meerderen voor hun broodje werkt, 'k Heb tientallen van jaren ook voor mijn broodje gereisd, doch de eerste keer moet nog komen, dat ik door mijn eigen schuld j last van het spoorwegpersoneel krijg. 'I Is geen plageiij, maar hun dure plicht om nauwkeurig te control' eren. De voor de zoo- veelste maal herhaalde opdracht aan dat personeel om toch zeer nauwkeurig te cou- troleeren bewijst, dat er op ergerlijke wijze geknoeid wordt, "t Is diefstal ten koste van de spoorweg, dus ook ten uwen koste. Nette menschen stelen niet, dus toont, dat gij oen net en eerlijk mensch wilt zijn. OPMERKER.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2