ie tuur jCritisdje (ihwmttt Dagelijks verschijne nd Nieuwsblad voor Leiden sn Omstreken EERSTE BLAD HÖLLANDIA WATER &BON NG M BNTi (per kwartaal In Lalden en In plant- tan tvaar n agentschap gevestigd Is f 2.35 Franco per post f 2.35 portokosten. Per week j 0.18 Vooi het Buitenland bij wekelijk- gche tending «4-50 BU dagetijksche zending „5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7% cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 5026 DINSDAG 21 NOVEMBER 1933 ADVERTENTIEN Van 1 tot 6 regels1.1j •Elke röpel meer0-22VS r.gez. Mededeelingen van 1—5 repels 2.30 Elke regel meer e 0.45 Von Bil contract belangrijkp korting, r het bevragen aan t bureau urdt berekend f f> <i 14e Jaargana Dit nummer bestaat uit TWEE bladen VRIJZINNIG-DEMO CR ATEN EN BEZUINIGING Over dit onderwerp heeft gisteravond do heer Th. M. Ketelaar, lid der Tweede Ka mer, in Amsterdam gesproken. Hij heeft de kwestie breed-politiek bekeken en de houding der vrijz.-dem. ministers verde digd. De bezuiniging, hoe onaangenaam ook, is onvermijdelijk, wil ons land niet in <le ellendige positie komen, dat wij geen crediet meer kunnen krijgen en dus waar lijk armoe-land worden. Dit zijn allemaal algemeene waarheden, waarover elk verstandig mensch het eens is; iets bizonders schuilt er niet in. Wel dient de aandacht gevestigd op wat de spreker zei over de bezuiniging op on derwijs. Minister Marchant zal in dit opzicht geen last hebben van zijn partijgenoot. In tegenstelling met andere vrijz.-democraten ziet de heer Ketelaar niets van de „schan delijke bevoorrechting" van het bizonder onderwijs. Integendeel: hij ontdekte goede kanten aan het wetsontwerp-Marchant, n.l. deze, dat met instemming van rechts de openbare school de voorrang heeft .verkre gen. Welke zij reeds had', kunnen we er aan toevoegen, doch dat is bijzaak. Het voornaamste is, dat hier een voor stander van het openbaar onderwijs erkent: gij allen, die meenen. dat de openbare school extra geknepen wordt, vergist u. Het is juist andersom. Ook over de circulaire tot opheffing van kleine openbare scholen, maakte de spre ker een paar juiste opmerkingen. Hij wees er op, dat niemand had vei- meld, dat reeds een zesde dezer scholen was opgeheven, toen de circulaire .ver scheen. Doch bovendien: „op aandrang van den minister kan men op het oogenblik bij do bizondere scholen een streven constatee- ren om het onderwijs beter te maken". .Deze zinsnede in het korte, onvolledige verslag begrijpen we niet goed. Waar schijnlijk is bedoeld, dat het bizonder on derwijs vrijwillig meewerkt om te bezui nigen, met name wat exploitatie-vergoe ding en boventallige onderwijzers betreft en door combinatie van scholen. Op aandrang van den Minister; zegt de heer Ketelaar. Dat is slechts gedeeltelijk juist Ongetwijfeld wordt via de gemeente besturen bij de schoolbesturen op vrijwil lige bezuiniging aangedrongen; doch veelal was die aanschrijving overbodig. Immers, de schoolbesturen waren in 't algemeen reeds gewoon om goedkooper te leven dan de openbare school en bezorgden daar door de gemeentekassen vaak aanmerkelijk voordeel; en toen er sprake kwam van vergrooting der klassen lieten vele school besturen openkomende vacatures onver vuld, ondanks het feit, dat men meestal toch minder personeel had. Wij gelooven dan ook niet, dat een wets ontwerp noodig zal zijn, om de school besturen „tot de orde te roepen". Behou dens een enkele uitzondering waren zij al tijd aan de zuinige kant. Wèl zou het ons leed doen, wanneer van hoogortoand moest aangedrongen worden op yereeniging van kleine, nagenoeg gelijkge zinde scholen. Ook hier hopen wij op vrijwillige samen werking, welke in elk opzicht zegen zal brengen. ARMEN- EN WERKLOOZEN- ZORG Wij scharen ons aan de zijde van hen, die van oordeel zijn, dat in de laatste plaats op de werkloozenzorg bezuinigd moet wor den. In 't algemeen zijn de normen zoozeei gedaald, niet het minst door de verlaging der contractloonen, dat het steunbedrag nau •welijks toereikend is om het veege lijf te bergen. Ter illustratie moge alleen dienen het toenemend gebruik van onvermengde mar garine. Bedroeg de aflevering in de periode van 1 November tot 14 November 1932 40.00U K.G., in het tijdvak van 29 October tot 12 November 1933 was het kwantum opgeloo- pen tot 138.000 K.G. Vandaar onze vrees, die we onmiddellijk uitgesproken hebben na de eerste geruch ten over subsidie-verlaging aan de gemeen ten; een vrees, welke in steeds breeder kring gedeeld wordt en die voortdurend meer grond krijgt. Immers, het heet nu reeds in het antwooro van den Minister van Financiën: het spreekt wel vanzelf, dat de opdracht van de Regee ring aan de gemeentebesturen niet is: gij moet uitsluitend gaan bezuinigen op uw uitgaven ter bestrijding van de werk loosheid Niet uitsluitend; maar in de beper king ligt een aansporing. En daarom her halen wij, wat we reeds schreven (doch door de roode pers onjuist geciteerd werd), dat er eenige dagen geleden al gemeente besturen waren, welke het in de richting van steunverlaging willen zoeken. QDit moet o. i. liet laatste zijn. Staat het met Armenzorg, waarover de Minister ook sprak, anders? In zeker opzicht, ja. Wij vermeten ons niet, een oordeel uit te spreken over do vraag, of in 't algemeen wat al te gemakkelijk armensteun verleend wordt, ai zal men zoo hier en daar wel een enkel geval weten aan te wijzen. Wel wordt zoo nu en dan onze indruk versterkt, dat niet alle diaconieën en ker kelijke instellingen al het mogelijkt doen om de eigen armen te verzorgen, ter wijl daarentegen die armen zelf wellicht met wat minder schroom dan vroeger zich tot het burgerlijk armbestuur wenden. Hoe hot zij, het schijnt wel vast te staan, dat .de uitgaven voor gemeentelijke armen zorg de laatste jaren zeer snel stijgen. En al geven we grif toe, dat het slechts aan enkele bevoorrechte Kerken mogelijk zal zijn om geheel in den nood van eigen ar men en bovendien van eigen werkloi izen te voorzien; we moeten er zooveel mogelijk voor waken, dat het offeren verleer I wordt. Kan er op burgerlijke armverzorging be zuinigd worden? Wij meenen j a, indien de Christelijke barmhartigheid tot hoogcr ac tiviteit geprikkeld wordt. Hot ware wellicht niet ongewenscht als met de noodige voorzichtigheid en ten 'olie rekening houdend met plaatselijke omstandigheden in verschillende gemeen tebesturen aandaent aan deze zaak werd ge schonken. EEN JOURNALIST VAN GEZAG De Nederlandsche journalisten staan rond het doodsbed van wijlen den heer A. Roodhuyzen, in leven hoofdredacteur van het Vaderland, en brengen elkan der het woord, dat David sprak over Abner met een kleine variatie in herinnering: Weet gij niet, dat heden een vorst ja een groote in ons midden gevallen is? Roodhuyzen was een journalist van ge zag en met singuliere gaven. Het was aan het dagblad, dat hij als politiek hoofdredac teur diende, in de laatste maanden te mer ken, dat zijn pen werkeloos moest blijven liggen; dat de hand het geduchte wapen niet meer voeren kon. Roodhuyzens artikelen hadden, naar veler oordeel, wat te veel van een causerie, van een gezellig praatje. Doch niemand ontken de, dat ze vol leven en actie, vol humor en satyre, vol leering en levenswijsheid zaten. De schrijver bezat een geheugen als een ijzeren pot; zijn studie had hem een rijke dosis parate literatuur-kennis verschaft; politieke en parlementaire praktijk hadden hem een benijdenswaardige ervaring ge schonken en dit alles was in dagelijksche oefening gerijpt en gelouterd; zoodat het fonkelend vernuft immer weer gelegenheid kreeg om de dingen van de dag in verras send licht te stellen. Waarlijk, we voelden deze weken in ons journalistieke bestaan, dat we onze overtui ging niet scherpen konden aan zijn critiek; want, naar het Fransche spreekwoord zegt, we konden met hem polemiseeren, omdat er een gemeenschappelijke basis was voor discussie. De ouderen onder ons hebben vooral de heugenis aan een jongeren Roodhuyzen, voor wien de „antithese van Dr. Kuyper" een nachtmerrie geworden was en die de scherpste pijlen afschoot op hen, die vol gens hem de eenheid van ons volk ver stoord hadden. In de laatste jaren echter was er vaak een meer verdraagzame toon te beluisteren; de neiging om de dingen objectiever te zien, werd blijkbaar sterker; het was, alsof de schrijver aanvoelde, dat uit de rijen van hen, die hij zoo vaak scheurmakers had genoemd, wel eens mannen konden op staan, die de nationale gedachte beter tot uitdrukking wisten te brengen, dan tot heden aan anderen gelukt was. Met deze ietwat lange zin hebben we te vens de s t ij 1 van den heer Roodhuyzen aangegeven, welke alevel iets merkwaar digs en iets eigens had; langgerekte zinnen met veel d a ts er in, zoodat de gedach ten als in eentonige cadans kwamen aan- gesliert; en nochtans zoo, dat de begrijpe lijkheid er niet onder leed. Er kwam ook nog iets eigenaardigs bij in de schrijfwijze van sommige woorden: het meest frappante was, dat Roodhuyzen met groote harnekkigheid en telkens weer schreef „naardemaal", terwijl' hij „nade- maaT bedoelde; en wellicht was hij het ook, die tegen het algemeen en officieel gebruik in, met angstige nauwgezetheid immer laat schrijven: werkeloos in plaats van werkloos. Och, groote mannen hebben doorgaans iets aparts en Roodhuyzen wis een groote onder ons. Dat bleek niet altijd wanneer hij als Prins Joris politieke leiding gaf in de gewestelijke pers van Noord-Holland; evenmin wanneer hij in openbare politieke vergaderingen meer op de lachlust, dan op de overtuiging werkte (och, die openbare debatvergaderingen waren vaak ook meer als publiek amusement bedoeld!); maar als .het er op aan kwam, al in tijden van politieke bewogenheid, zooals hij die als politiek hoofdredacteur van het Vader land meemaakte en onderging; d&n- hield hij zijn beginsel vast; dan bleef hij onverzettelijk liberaal, doch nam tevens de vrijheid om desnoods, eigen vrienden in parlement en Regeering te critisetren en tegenstanders te loven. En daarin toonde hij zich een journalist van karakter. Daarom kunnen ook wij, die meermalen met hem den degen moesten èn mochten kruisen, zijn nagedachtenis ecnigszins in zijn eigen stiji, naar wij mee nen eeren als van een der beste gilde- broeders, die dp dingen anders zag dan wij, doch evengoed als wij, naar eigen overtui ging, het welzijn voor het gemeene vaderland zocht. BINNENLAND. ONZE LEGATIE TE LONDEN Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging en verhooging van het derde hoofdstuk der Rijksbe- grooting voor 1933. De toelichting zegt o.m. het volgende: Te Londen werd tot dusver aan H. Ms. gezant overgelaten, een woning te huren. De tegenwoordige titutaris bewoont sinds 1928 het hoekhuis aan de N.W.-zijde van Portman Square. Jhr. de Marees van Swinderen verkreeg dit gebouw de dusgenaamde „leasehold" (soort erfpacht). Jhr. de Marees van Swindereii, die, evenals de regeering, het belang inziet van "n wel verzekerde goede huisvesting van H. Ms. gezant schap te Londen, heeft zich bereid verklaard, zijn recht van „leasehold", dat nog tot 15 Maart 1981 loopt en zoowel hoofd- als bijgebouwen omvat, over te dragen aan het rijk, voor' f 243.000, een in de omstandigheden redelijken prijs. Het rijk dient dit bod te aanvaarden, aldus zou >or ongeveer een halve eeuw de beschikking worden verkregen over een alleszins geschikt ge zantschapsgebouw met kanselarij, gelegen in een daartoe zeer goed gelegen gedeelte van Londen. Het jaarlijksch erfpachtsrecht bedraagt 450 pond, dat voor rekening van het Rijk zal komen. Daar tegenover staat, dat de huur van de kanselarij, waarvoor het rijk thans een gelijk bedrag betaalt, zou komen te vervallen, terwijl de (reeds ten vo- rigen jare aanmerkelijk verlaagde) verblijfsvergoe ding van Jhr. de Marees van Swinderen uit hoofde van huisvesting in een regeeringsgebouw nader met f 3000 ware té verminderen, zulks in overeen stemming met den regel. J. HUIZ1NGA 25 JAREN BURGEMEESTER Het zal 2 Dec. a.s. 25 jaren geleden zijn, dat de heer J. Huizinga tot burgemees ter benoemd werd van Axel, welke plaats in Mei 1912 door hem verwisseld werd met Terneuzen waai- hij sindsdien dit ambt is blijven vervullen. De heer J. Huizinga, die 2 April 1868 te Iluizum geboren werd en zich later te Kam pen vestigde, heeft geheel zijn leven bij zonder veel arbeid verricht op het kerke lijk en politiek gebied. Al spoedig werd hij lid van de gemeenteraad. In 1905 en ook in 1909 was hij candidaat voor de Tweede Kamer respect, in het district Soho- terland en Amsterdam III, twee uitgespro ken „roode districten. Als lid van het hoofdbestuur van Patrimonium werd hij in 1906 benoemd tot propagandist van deze ver ceniging. Hierop volgde in 190S zijn benoe ming tot burgemeester door Minister Heems kerk. In Terneuzen heeft de heer Huizinga als burgemeester een lang niet altijd gemakke lijke taak gehad. De aard van de bevolking, het contact met België, sterker nog dan met Nederland, de stroom van Belgische vluchtelingen in den oorlog, die door Ter neuzen leidde, de actie van België indertijd om Zeeuiwsch-Vlaanderen over te nemen, 't waren al moeiten, die de heer H. veel beslommeringen gaven, doch al deze moeiten heeft hij het hoofd weten te bieden. Buiten zijn ambtsbezigheden beweegt de a.s. jubila ris zich nog op sociaal terrein, terwijl ook de evangelisatie de liefde van zijn hart heeft. Het politiek terrein heeft hij ver laten. Onze Koningin benoemde hem tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Ook van de Belgische regeering ontving hij een on derscheiding voor het vele werk ten bate der Belgische vluchtelingen verricht. AMBTENARENGERECHT ZAAK J. A. VALBRACHT Het Ambtenaren-gerecht heeft uit spraak gedaan in de vaak van J. A. Val- bracht, sergeant-majoor-instructeur der ge nietroepen te Utrecht tegen den Minister van Defensie. Het gerecht spreekt uit, dat klager niet ongeschikt is, om bij de land macht te dienen en vernietigt het besluit van den Minister waarbij hem eervol ont slag is verleend. HAAGSCHE TRAMTARIEVEN BELANGRIJKE VERLAGING De Haagsche Tramweg Mij. heeft met in gang van 1 December a.s. eenige van haar tarieven belangrijk verlaagd. Met dien datum zal de prijs van een lijn-abonnement per maand bedragen 7, (thans 9,en van een net-abonnement 10,— (thans 15,—). De prijzen vooi een jaarabonnement zullen dan bedragen 70,- voor één lijn en 100,- Tor het geheele net Voorts zal met ingang van een nader te bepalen dag een 5-cents tarief worden ingevoerd voor gedeelten van een traject aan de uiteinden van eenige liinen. HET OVERLIJDEN VAN DE HEER A.ROODHUYZEN In ons blad van gister maakten wij reeds mel ding van het overlijden van den heer A. Rood- De volgende bizonderheden over deze bekende i veel gewaardeerde figuur meenen wij als aan vulling van wat wij reeds meedeelden, nog te moeten geven: Op 27 Januari 1859 te Amsterdam geboren, heeft Antonie Roodhuyzen zijn eerste onderwijs genoten aan het instituut van zijn vader, H. G. Roodhuyzen. Hij werd in 1S76 student in de klas sieke letteren aan het toenmalige Athenaeum te Am sterdam. Als doctorandus in de klassieke letteren zag de thans overledene zich in 1883 benoemd tot leeraar aan de, destijds aan dc Hoogere Burger- School te Enkhuizen, verbonden, afdceling voor oude talen en tot leeraar In de geschiedenis aan deze school zelve Te Enkhuizen heeft de heer Roodhuyzen de xste schreden op politiek terrein gezet. Tijdens den strijd over de kieswet-Tak schreef hij politieke artikelen in de Enkhuizer Courant, het begin van zijn tientallen jaren lange medewerking aan dit blad. onder den naam van Prins Joris. Zijn journa listieke bijdragen trokken ook buiten Enkhuizen de aandacht. Wanneer zij een brandende politieke kwestie tot onderwerp hadden, werden zij geregeld doof de andere bladen ir hjn persoverzichten ge citeerd. Voorts noodigde niet het minst ais gevolg van zijn arukelen, de Enkhuizer Kiesvereeniging den heer Roodhuyzen uit, het voorzitterschap te 'aarden en al ras \olgde zijn benoeming tot zitter van de Centrale Liberale in het district Enkhuizen, in welke kwaliteit hij tevens afgevaar digde was naar de algemeene vergadering van de Liberale Unie. In dezen kring kwamen zijn groote politieke gaven in het volle licht. In 1901 werd de heer Roodhuyzen benoemd tot lid van het hoofdbe stuur der Liberale Unie en in de eerste vergadering der nieuwgekozen bestuursleden (het wa. na de uittreding van de vrijzinnig-democraten uit de Unie) tot haar secretaris. In deze betrekking, welke hij tot zijn bedanken in 1918 bekleedde, heeft hij groote diensten aan de Liberale Unie bewezen. Bovendien ook als spreker op vergaderingen. Zoo werd de heer Roodhuyzen als politieke persoonlijkheid overal in het land bekend. Tijdens zijn ruim dertienjarig Kamerlidmaatschap 1905— 1918) heeft de heer Roodhuyzen zich doen kennen als een nauwgezet, begaafd en ijverig volksverte- tenwoordlger, die het oor van de Kamer had en die de liberale beginselen zoodanig verdedigde, dat hij ook bij zijn tegenstanders groote achting en waar- deering gnoot. Na zijn aftreding als volksvertegenwoordiger heeft hij aan zijn hoofdredacteurschap zijn geheele werkkracht gegeven. Zijn hoofdartikelen, levendig en vaak tintelend van humor, getuigende van een sterk geheugen en een rijke ervaring uit het staat kundig leven, waren voor een breede schaar van lezers een immer wellende bron van leering en geestelijk genot. Deze artikelen hadden een geheel eigen karakter; er sprak een oorspronkelijke en on afhankelijke persoonlijkheid uit. SCHRIFTELIJKE CURSUS VOOR EEN „WELTFREMD" JOURNALIST Aan Ls in een zusterblad Komt u maar binnen, meneer Ls. U wou zoo graag even bij ons in de keuken kijken? Uitnemend, dat mag gerust. Een re dactie-geheim? meent U! Geen sprake van. Een doodgewoon geval, zooals gedurig voor komt J.a, ja, het is heel goed, dat U ons blad van a tot z nauwkeurig leest Echt leerzaam voor jonge journalisten. Ga zoo voort, mijn zoon, en gij zult nog meer versche spinazie eten. En, omdat uw vorming ons ter harte gaat gaat, krijgt ge tekst en exegese beide. In een redactioneel artikel van 14 Nov. steldeu we de vraag aan de Regeering: hoe lang nog zal toegelaten worden, dat de hit- sers des volks, liegende, allerlei kwaad van de Regeering en de Overheidspersonen spreken? U las die vraag en U dacht bij U zelf: daar ben ik het roerend mee eens en in uw hart prees U ons blad. Om nog meer te leeren een mensch is er nooit te oud en ook meestal niet te jong voordit troos- te Ul speurde U verder en vond U op de zelfde pagina de mededeeling in de Memo rie van Antwoord van den minister van Justitie (niet van ons, hoor), dat er reeds een wetsontwerp over bovenstaande aange legenheid aangekondigd is. En d° mee acht U onze vraag overbodig; erger nog: U meent, dat het antwoord er vóór deja, waarom het verzwegenidiote vraag was. Heelemaal juist was dat niet Er kan vlug gewerkt worden op departe menten en in het parlement, dat is in de laatste maanden wel gebleken. Maar een aangekondigd wetsontwerp sor teert nog niet heel veel effect; zal het wer kelijk iets doen, dan moet het eerstin gediend, behandeld, aangenomen, bekrach tigd en afgekondigd worden. Dat U in jeugdig enthousiasme zulks over het hoofd ziet, is niet onbegrijpelijk en mot genoegen bieden we U deze gratis cursus aan. Tekst en exegese bij elkaar. Een enkel toepasselijk woordje moge er nog aan toegevoegd worden. Afgezien van het bovenstaande gebeurt het bij sommige kranten wel eensdat door overvloed van dringende copie een stukje, dat voor Vrijdag geschreven is. Maandag of Dinsdag d.a.v pas in het licht verschijnt Misschien maakt U dat ook nog wel eens mee ROTTERDAM LLOYD-RAPIDE i De firma Ruys Co., Hoofd-Agente van de N. V. Rotterdamsche Lloyd meldt, dat de Rotterdam Lloyd Rapide, rijdende in aansluiting op het heden te Marseille aan gekomen m.s. „Indrapoera", morgenochtend (22 Nov.) om 6.58 te Roosendaal, S.— te Rot terdam D. P., en 8.28 te Den Haag H S. M zal aankomen Aankomst Amsterdam 9.34. AMSTERDAM DE WERKLOOSHEID STIJGT WEER Blijkens de opgave van de Arbeidsbeurs is het aantal werkloozen in October met 1055 gestegen; het bedroeg aar het eind dezer raaand 45939. !n dezelfde maand van het vorig jaar was dit a 44.218. Zaterdag vierde de heer J. van Aartsen onder zeer groote belangstelling zijn veer tigjarig jubileum als deurwaarder hij het Kantongerecht. Vele collega's, practizijns, rechtskundig adviseurs en led^n van het personeel van het kantongerecht bezochten de receptie om den jubilaris met dezen dag geluk te wenschen. Don heer Van Aartsen is de gouden me daille, verbonden aan de Oranje Nassau Orde, toegekend. EEN BANKBILJETTENREGEN. Sinds enkele dagen is de politie van het bureau Singel bezig met liet uitzoeken van een geschiedenis, die Vrijdagmiddag jongst leden reeds een aanvang heeft genomen, toen een loopjongen van een firma, die een bankbiljet van f 1000 had gewisseld en daarvoor in de plaats vijftig bankjes van tien en twintig van 25 gulden had ontvan gen en op het Rokin deze blauwe en roode papiertjes uit zijn handen liet vallen. De wind deed de rest en blies de kostbare pa piertjes in alle richtingen heen. Volgens den jongen maakten de voorbijgangers bezit van de briefjes. De politie is er in geslaagd een viertal mensch en te arresteeren, die zich aan deze verduistering zouden hebben schuldig ge maakt. Het zijn een 31-jarige kgopman, een 16-jarige fabrieksarbeider, een 22-jarige los- werkman en de 19-jarige echtgenoote van dezen laatste. Enkele van deze menschen hebben toege geven eenige biljetten te hebben opgeraapt, doch ze direct ter hand gesteld te hebben aan een onbekenden man, die beweerd zou hebben dat de biljetten hem toekwamen en die met het geld verdwenen is. Op de anderen werden bij fouilleering wel briefjes van tien en vijfentwintig gulden gevonden, maar daar de nummers van de, weggewaaide biljetten niet bekend zijn, valt het natuurlijs moeilijk om aan te too- nen, dat de gevonden biljetten inderdaad dezelfde zijn. De politie zet het onderzoek met kracht voort. Gemengd Nieuws. BEDRIJFSSLAPTE. Bij de N.V.. Chemische Wasscherij en Ververij v.h. Gebr. Palthe te Almelo, is we gens slapte in het bedrijf en rationalisatie een 40-tal arbeiders ontslagen. INBRAAK. Men meldt ons uit Amersfoort: Gisteravond is tijdens afwezigheid dei- bewoners ingebroken in het perceel Emma- laan 4, bewoond door mevr. Licvrinks-Baart de la Faille. Door verbreken van een ruit wist men zich toegang te verschaffen. Be halve een bedrag van ongeveer f 100, wordt een aantal juweelen, gouden en zilveren voorwerpen vermist. Het spoor van den da der wijst in de richting Hilversum, waar heen naar de politie vermoedt de man zich met zijn buit in een taxi heeft laten rijden. AARDBEVING. Men meldt ons uit Do Bilt: Gisteravond om 23 uur 28 min. 45 sec. G. T. werd aan het K.N.M.I. te De Bilt een zeer sterke aardbeving geregistreerd, af stand 3900 K.M., oorsprong in de Baffine- baai (Westelijk van Groenland) of in N.O. Afrika (Zuidelijk van de Lyberische woes tijn). BRANDSTICHTING IN HET GROOT. Het onderzoek van de politie naar de hooibergbranden in de gemeente Zwoller kerspel heeft uitgewezen, dat opzet de oor zaak van den brand moet zijn; De brand stichter heeft ideale omstandigheden uitge zocht. Door den zwaren mist was het hooi aan de buitenzijde vochtig, hetgeen de fel heid van den brand bevordert. De sterke Noordoosten wind moest, het vuur naar de volgende hooibergen doen overslaan. Naar de motieven voor den brand zoekt men nog. Wel waren alle hooibergen verzekerd, maar de meeste zeer laag. De omstandig heid. dat het hier gebruikshooi betreft, noodzaakt de landbouwers tegen duurdere prijzen hooi in te koopen. De brandweer wist enkele hooimijten, die door de windrichting gespaard bleven, nat te houden. Door de windrichting bleef mede een woning in de nabijheid, van J. Seinen, gespaard. DOODELIJK AUTO ONGELUK Zaterdagmiddag greep te Brunssum (L.) bij den Langenberg een droevig ongeluk plaats. Een meisje van den beer Bons stond achter een stilstaande auto. De chauffeur, dit niet wetende, reed bij het aanzetten iets achteruit, waardoor het kind onder de wie len raakte en op slag gedood werd. STEEKPARTIJ. Te Boxtel heeft in het café van Van Ma ren aan den Schijndelschendijk een ernsti ge steekpartij plaats gehad. Een bezoeker, een zekere L„ uit St.. Michielsgestel, werd. omdat hij lastig was, den toegang tot het caie geweigerd. Hij verliet het onder het uitroepen van „Tk heb er een scherpe in Kort daarna kwam hij in gezelschap van zijn vader en '/oer terug. De vader en een der zoons trokken met open mes op een der bezoekers af; deze, een zekere v. d. M., werd ernstig aan liet hoofd gewond Hij' bekwam steken van 15 c.M. diepte. De twee de zoon bewerkte een anderen bezoeker met steenen in een zakdoek geknoopt. De daders werden 's nachts door de gemeente-politie gearresteerd en in verzekerde bewaring ge steld. INBRAAK Almelo is ingebroken ten huize van H. 0,_iv>n den Booms hoek weg en een bedrag Van r 1100 ontvreemd. Men meent de dader(s) op 't spoor te zijn. EEN WOESTELING Zaterdagavond werd zeer ernstig de orde verstoord op Den Hoorn te Zegwanrt, door dat de kippen koopman J. 3. bij eon v roe- geren vriend van hem de ruiten insloeg m in dronkenschap op oen openbaren weg woest met een mos in het rond zwaaide. De pol.tio heeit a;,n di* w: Igelijk tooneel een o crnmi orde hersteld. DRINKT het Kalk- en Jodiumhoudend HET BESTE TAFELWATER Ingezonden Mededeeling Voornaamste Nieuws. (blz. 1) Een IJmuider stoomtrawler is op de Zui derzee gezonken. De negen opvarenden zijn gered. fblz. 2) De Ariër-paragraaf door de Duitsche rijks bisschop buiten werking gesteld. De Spaansche verkiezingen. Een linkBcli front tegen het reehtscl.e wordt overwogen. De Aiuarikaansche stratosfecrvliegers heb ben een hoogte van 17.700 M. bereikt. Een groot vliegongeluk in Palestina. Te Amsterdam wordt onder auspiciën van bet Comité „Practisch Werken" een drie- daagsche tentoonstelling gehouden voor de coratieve bloemsierkunst» (blz. 8) De Commissie-Schouten, die had na to gaan welke toetsingsnormen kunnen worden aangelegd voor de beoordeeling van de be zoldiging van personeel in dienst van pro vinciën, gemeenten enz., heeft haar rapport ingediend. AANVARINGEN OP DE NOORDZEE IJMUIDER STOOMTRAWLER GEZONKEN Maandagmiddag om vijf uur is te IJmui den van de visscherij teruggekeerd de stoomtrawler „Rotterdam", IJm. 112, van: de reederij de Vem, met aan boord dé bemanning van de eveneens te IJmui- den thuisbehoorende stoomtrawler „Jo hanna Marie". Beide schepen zijn onï twee uur op ongeveer tien mijl ten Noordwesten van IJmuiden, tengevolge van de dikke mist, met elkaar in aan varing geweest. De Rotterdam", die thuisvarende was, raakte de „Johanna Marie" aan de bakboordboeg. Laatstge noemd schip werd zoo ernstig bescha digd, dat het voorschip spoedig begon te zinken. Onmiddellijk heeft men de reddingboot te water gelaten, waarna de negen opvarenden zich daarin be gaven. Zij roeiden naar de „Rotterdam" waar zij eenige minuten, nadat de aan varing was geschied, aan boord werden genomen. Het bleek, dat in die korte spanne tijds de „Johanna Marie" reeds in de diepte was verdwenen. De opvarenden, die allen ongedeerd ble ven, hpbben al hun hebben en houden verloren. Maandagmiddag, ook omstreeks twee uur is in de buitenhaven van IJmuiden de uit varende logger „Katwijk S9" tengevolge van de mist aangevaren door het binnenkomen de s.s. „Irene" van de K.N.S.M. De logger bekwam een groot gat boven de waterlijn en is naar de Visschershaven teruggekeerd. De „Irene" kon doorstoomen naar Amster dam. Uit de Antirev. Partij. BROEK Op LANGENDIJK. De Anti-Rev. Kiesvereeniging kwam in de Chr. School in jaarvergadering bijeen. Aangaande den arbeid betreffende het op richten eener Chr. Pers voor Alkmaar en O. werd medegedeeld dat deze nog in een begtin-staddum verkeert in verband met de finantieëele moeilijkheden daaaran verbon den. Machtiging werd verleend Lot het bijwo nen eener vergadering van belanghebbenden, zonder zich op eenigerlei wijze te verbinden. Als afgevaardigden naar het Prov. Comité werden aangewezen de heeren A. Hoogland en P. v. 't Riet. Drie bestuurs- en 'twee leden vergaderingen zijn gehouden. De rekening van den penningmeester sloot met een na- deelig saldo van f6.13. Wegens verplichte aftreding van den heer H. Schelhaas werd in het bestuur gekozen de heer W. Dirkmaat. Als afgevaardigden naar de deputaten-vergadering werden be noemd de heeren H. Schelhaas en A. Slot- Kok. De heer P. v. 't Riet hield een inleiding over Fascisme of Calvinisme. DINTELOORD. Vrijdag j.l. vergaderde weer voor het eerst in dezen winter de Anti-Rev. Kiesvereen..De Voorzitter, de heer A. A. de Jong hield een inleiding over „Lof zangen en Klaagliederen". Breedvoerig werd de oprichting van een A.RJ.A.-club bespro ken. De meerderheid was van meeninig dat in deze gemeente een dergelijke club in geen behoefte zou voorzien, zulks in verband mé; het feit, dat op Meisjes- en Jongelingsver- eeniging de studie van de A.-R. beginselen reeds geregeld plaats vindt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1