De uitspraak van het Duitsche Volk VRIJDAG 17 NOVEMBER 1933 BUITENLAND VERANDERDE EISCHEN De internationale politieke situatie ken merkt zich door besluiteloosheid en verle genheid.' De gedachten van alle staatslieden con centreert zich op den poets welken Hitier den Volkenhond en de Ontwapeningsconfe rentie gebakken heeft, door goeden dag te zeggen en heen te gaan toen de onoprecht heid van de Ontwapeningsvooruemens der vroegere vijanden gebleken was. De Fransche leiders schijnen zich ovei Duitschlands vertrek niet zoo bijzonder dr- te maken. Ze verklaren zich bereid tot af zonderlijke besprekingen met de Duitschers Üoch ieder weet van te voren, dat dit toch op niets moet uitloopen, omdat Frankrijk er niet aan denkt te ontwapenen en wel inziet, dat de Duitsche herbewapening toch niet meer tegen te houden is. Het mooie woord en gebaar heeft altijd een groot element uitgemaakt van de Fransche politiek. De Engelschen doen alsof ze zich den toe stand sterk aantrekken. Mac Donald en Simon concentreeren, volgens de „Daily Telegraph" al hun aandacht op de bestudee- ring van methoden om de impasse te doen eindigen. De „Times" komt achteraf met het verwijt aandragen, dat Sir John Simon, door teveel aan het Fransche plan toe te geven, dat de ontwapening aan lange perio den bond, toch wel een deel van de schudt heeft te dragen van de jongste ontwiicke ling. In politieke kringen te Londen geloofde men, dat Mac Donald het daarmee vrijwel eens is en daarom ook met de „Times" van mècnlng is, dat Engeland een nieuw en on afhankelijk initiatief behoort te nemen. Woensdag heeft het Engelsche Kabinet vergaderd, doch tot dusver is nog niets ge bleken van den „vooruitzienden blik en den moed" die de „Times" nu zoo gaarne door de Engelsche regeering zag getoond. Er zijn ook anderen dan de Duitschers, die de realiteit van het huidig oogenblik zien. en durven erkennen. Dat is in de eerste plaats de Italiaanscihe leider Mussolini, die Dinsdag in den na- tionalen raad der corporaties eenvoudig ge constateerd heeft, dat de beginselen van den Volkenbond zich in de practijk als absurd hebben bewezen. En de andere op het moment invloedrijke persoonlijkheid, die de, realiteit begint te tasten, is de idealist Arthur Henderson, de voorzitter van de Ontwapeningsconferentie. Deze heeft nl. een soort ultimatum aan do nog deelnemende mogendheden gesteld. Ko men ze binnen een bepaalden tijd niet te Genève onderhandelen, dan gaan de deuren van de conferentiezaal zonder verdere com- plimenten dicht en op slot. Al9 wij uit de situatie van heden een - conclusie zouden moeten trekken, dan zou het deze zijn, dat de omwenteling in het hart van Europa zijn geweldigen invloed ver buiten Duitschland doet gevoelen en dat een nieuwe politieke oriënteering met era- stigen klem haar rechten komt eischen. Het zal er thans op aankomen of men te Parijs en te Londen de veranderde eischen van don tijd zal begrijpen. Hoe eerder men dat doet, hoe profijtelijker het zal zijn. Reddingspogingen te Genive Simon en Eden gaan naar Genève om Henderson en naar men hoopt ook andere gedelegeerden te raadplegen, teneinde tot een hervatting van het ontwapeningsdebat te komen. Op een verzoek om inlichtingen op het Foreign Office vernam Reuter, dat het denkbeeld om een bijeenkomst van de on- derteelcenaars van het pact-van-vier te Ro me te organiseeren vermoedelijk in de a.s* besprekingen te Genève aan de orde zaJ komen. Ook Paul Boncour gaat naar Genève De Sovjet-gezant te Parijs, Dowgalewski, die zich te Genève bevindt, heeft aan Hen derson verklaard, dat ook hij wil meedoen aan de voortzetting der conferentie-werk zaamheden. De „Petit Parisien" meldt uit Rome, dai men aldaar aan de bijeenroeping denkt van een conferentie der mogendheden, die hef pact van vier teekenderó 1-Iot blad houdt het echter vooralsnog voor onmogelijk, dat sir John Simon en Eden zouden willen pogen, Frankrijk vooi het plan van een dergelijke bijeenkomst te Rome te winnen. ULTIMATUM VAN DE VALERA AAN THOMAS De Valera heeft in antwoord op de verwij ten van den Engelschen minister voor de Dominions een verklaring afgelegd waarin hij nogmaals tot de Engelsche regeering de vraag richt, of zij thans bereid is te ver klaren: „De vorm der regeering, republiek of monarchie, Is een zaak, waarover alleen het Iersche volk te beslissen heeft De Engelsche regeering zal met de Ieren niet twisten om de door hun te nemen beslissing, hoe deze ook mag uitvallen. Het Iersche volk moet dan echter ook begrijpen, dat het dan geen lid van het Britsche wereldrijk meer kan blijven en de daaraan verbonden rechten en voordeden niet kan geme ten wanneer het zich voor een repu bliek uitspreekt" Een dergelijke verklaring behoort Enge land, volgens de Valera, af te leggen en daar door zou de situatiie principieel gewijzigd worden. De Valera zelf, twijfelt er niet aan, hoe do beslissing van het Iersche volk zou uitvallen, D-TREIN MADRID-LYON ONTSPOORD De D-trein Madrid-Lyon is op Spaansch grondgebied ontspoord. De post- de slaap wagen en 3 arwlere wagons zijn omgevallen. Een man van het treinpersoneel word ge dood, terwijl 6 reizigers gewond werden. DUITSCH-POOLSCHE ONTSPANNING EEN VOORBFF' O VOOR FRANKRIJK VOLDOENING TE PARIJS Tusschen Duitschland en Polen zijn onderhande lingen begonnen over alle kwesties, die den laat- sten tijd bij de Duitsch-Poolsche betrekkingen een De Pooische gezant Llpskl heeft een bezoek aan Rijkskanselier Hitler gebracht en reeds dadelijk Is een zeker tastbaar resultaat verkregen. In gezaghebbende kringen te Berlijn is men van oordeel, dat Frankrijk wel eens een voorbeeld kon nemen aan de besprekingen van gisteren, die hebben aangetoond, hoe men tot directe besprek'n- gen tusschen twee staten kan komen zonder deze bl] voorbaat door voorbehouden te bemoeilijken. Ook In gezaghebbende Fransche kringen toont men zich zeer voldaan over deze onderhandelin gen en de Duitsch-Poolsche ontspanning, welke er het gevolg van is. Zij liggen ook geheel in de lijn der Fransche politiek, eergisteren nog door Paul Boncour uit eengezet, toen hij sprak van Frankrljks zorgen en streven, om een atmosfeer te scheppen, waarin de vredesorganisaties gedijen kunnen. Frankrijk is van oordeel, dat die politiek van bilaterale accoorden volkenbondspolïtlek is en zeer geëigend, om het statuut van Genève te schragen. Daarom ook heeft de Fransche regeering er haar voldoening over uitgesproken, dat in het Oosten non-agressiepacten tot stand kwamen tus schen Rusland en zijn grensstaten, zoomede tus schen Griekenland en Turkije. En, zou het tot rechtstreeksche onderhandelin gen komen tusschen Frankrijk en Duitschland, dan zou het feit, dat reeds tusschen Polen en Duitsch land een preliminair accoord is getroffen, de taak der Fransche regeering aanmerkelijk verlichten. Frankrijk zou dan, zonder de trouw aan zijn allian ties te schenden, zich geheel kunnen wijden aan de oplossing der specifiek Fransch-Duitsche vraag stukken. OVEREENSTEMMING TUSSCHtN LITWINOFF EN ROOSEVELT OP DE SCHULDENKWESTIE NA In politieke kringen te Washington ver luidt, dat president Roosevelt en de Russi sche volkscommissaris van buitenlandsche zaken Litwinoff, in alle aan de orde goweest zijnde kwesties, met uitzondering van het sr.huldenvraagstuk, een compromis hebben bereikt. In officieels kringen hoopt men, dat ook de kwestie der schulden b'nnen de volgende 24 uren zal worden geregeld, terwijl de on derhandelingen anders mogelijk zullen wor den voortgezet te Warmsprings in den staat Georgia, waar Roosevelt van Vrijdag af veer tien dagen zal doorbrengen. De erkenning „de jure" van eovjet-Rus land door de Vereenigde Staten zal waar schijnlijk plaats vinden, direct na de rege ling van de schuldenkwestie. AUTOBUS IN AFGROND GESTORT 21 DOODEN Üit Cordoba wordt bericht: Een autobus die een groof aantal personen vervoerde, die van een socialistische verkiezingsvergade ring huiswaarts keerden, stortte nabij Huescar, in de provincie Granada, fn een af grond. Vie ren twintig inzittenden werden gedood Verscheiden anderen werden gewond, som- nrge zeer ernstig. Een H.N.-telegram geeft de volgende le zing van het ongeluk. Een autobus, waarin 24 mannen en een vrouw gezeten waren, die van een socialis tische vergadering terugkeerden nam een ge vaarlijke bocht, die langs een 80 meter die pen afgrond liep, te kort, zoodat het voertuig naar beneden stortte. Van de inzittenden werden er 24, waaronder de vrouw gedood. De 25ste ontkwam als door een wonder aan den dood. Hij sprong uit den wagen en bleef in zijn val aan een boom hanger TRANSATLANTISCHE VLIEG- D1ENST Een 24-uursd'enst op Europa De Amerikaansche staatssecretaris van handel, Roper, beeft gisteren mededeeling gedaan van een groot opgezet plan om te komen tot een regelma- tigen trans-Atlantischen vliegdienst van de kust van Virginia naar Spanje. Om dit te kunnen bereiken, zullen op afstanden van 500 zeemijlen van elkaar drijvende vlieg- statlons met landingsplatformen, in den Oceaan worden verankerd. De onderneming zou geëxploiteerd worden door de Amerikaansche rggeerlng en het departement voor openbare werken hee( reeds een bedrag van dertig millioen dollar beschikbaar gesteld. Zoodra het plan door president Roosevelt en het staatsdepartement definitief zal zijn goedge keurd, zullen onderhandelingen geopend worden met de belanghebbende mogendheden. Voor experimenteele doeleinden zal voorlooplg een kwart van een landingsplatform worden ge bouwd. De kosten van een geheel compleet plat form worden geraamd op zes millioen dollar. Men hoopt met behulp van de platformen een 24 uursdienst op Europa te kunnen onderhouden. Bl] uitvoering van dit plan zullen ongeveer tien duizend menschen te werk gesteld kunnen worden. KOORD OP EEN BANKLOOPER Bij Gent is gearresteerd de recidivist Inghels, die enkele uren te voren een bank- looper in een hinderlaag had gelokt en ver moord. Hij werd gevonden terwijl hij in een café rustig aan het biljarten was. De moord heeft hem maar 300 francs opgebracht om dat de banklooper pas aan zijn dagtaak be gonnen was. DE SAMUELIETEN IN DE OPPOSITIE Uit Londen: De liberale groep, aan wier hoofd Herbert Samuel staat, heeft met alge meene stemmen besloten, in het lagerhuis In oppositie te gaan. EEN HONGERMARSCH NAAR PARIJS? Do politie in Noord Frankrijk heeft om vangrijke maatregelen getroffen, om een hon germarsch naar Parijs te verhinderen. Over al zijn bekendmakingen verspreid, dat Iedere poging om een dergelljken marsch te organiseeren met de scherpste middelen on derdrukt zal wordqn. DE FRANSCHE ESKADERVLUCHT Het eskader van Vuillemin is van Gao naar Mopti en vandaar naar Bamoho gevlogen. Onvoorwaardelijk stelt zioh ruim 90 pCt. achter Adolf Hitler Maar nu gaat de strijd om Duitsch lands eerherstel pas beginnen (Van onzen Duitschen correspondent) Dingen en waarden zijn in den loop der tijden aan verandering onderhevig. Bepaalde begrippen kunnen onder den Invloed der omstandigheden grootur of kleiner van betee- konis worden. Zoo hebben zich ook zeden en gebruiken gewijzigd. Wat voor een zekere- generate nis het hr-ogste geldt en verhoer-', lijkt wordt, dat kan een ander geslacht be lachelijk en zelfs verwerpolijk toeschijnen. Deze tendentie komt 't sterkst tot uiting iri woorden, die een vast begrip weergeven. In de middeleeuwen kon iedere man zijn le vensgezellin als „wijf" aanduiden, zonder dat deze aanduiding als vulgair gevoeld werd on in het plntcluitsch kan men ook in onzen tijd nog van een „nette Deern" hooren ver tellen, terwijl toch het woord „Dime" in het hongdultsch een vorwerpolijk begrip karak teriseert Een soortgelijke verandering heeft in den loop der jaren ook het begrip „volk" onder- gaan. Nog niet heel lang geleden was het de weorgave eener recht- en bezitlooze klasse, werd hiermede do klassenstrijd aangeduid, dacht men aan verdeeldheid en vijandigheid en toch ging 't hier slechts om een klein onderdeel van volken, die meerdere milli- oenen omvatten. Zijn eerste wijziging onderging het begrip „volk" in Duitschland» toen in den zomer van 1914 millioenen mannen naar het front en do loopgraven marcheerden, om met elkan der hun vaderland te verdedigen. Toen werd men gewaar, dat er in de samenleving nog iets hoogers bestond dan een aantal klassen en partijen: de algemeene saamhoorigheid, de volksgemeenschap waarbij ieder zich een onderdeel voelt van het geheel en zijn plicht erkende, om de groote machinerie van den staat in voortdurende beweging te houden. Men dacht er op dit oogenblik niet meer aan, zich met beide ellebogen den weg te banen voor eigen voordeel, men leerde elkaar ken nen, begrijpen, helpen en ondersteunen. Het begrip volksgemeenschap werd werkelijkheid onder de leuze: een voor allen, allen voor een. Geen partijen meer. Deze verbondenheid is niet kunstmatig, zij is een natuurlijk verschijnsel, waaraan nie mand zich kan onttrekken. Wanneer men de vraag stelt, welk positief resultaat de oorlog eigenlijk heeft opgeleverd, dan moet hierop geantwoord worden: het opwekken van den kameraadschappelijke geest, van het front- socialisme, van een verbondenheid, die tijdens het trommelvuur geboren en in den levensgevaarlijken strijd ontwikkeld werd. Na de ineenstorting geraakte dit begrip der gemeenschap weer al te gauw in vergetel heid. Opnieuw begon de klassenstrijd. Men dacht weer aan eigen belangen en overzag, dat niemand zich op den duur ongestraft van het algemeen belang kan uitschakelen .Zoo doende moest het tot wrijving komen, toen de nationaal-socialistischo beweging groeide, bij millioenen Duitsche mannen en vrouwen het besef herleefde, dat het eigenbelang moest wijken voor het nut van 't algemeen.' Thans; needs Ben goed half jaar, nadat aan Hitier de" mogelijkheid geboden werd, zijn gedachten in daden" om te zetten, kent men in Duitschland geen partijen meer, geen klas senverschil, ook al blijven er overal nog twijfelaars en weerspannigen over, die zich doelloos tegen den logischen gang der histo rische feiten verzetten. Naar hun protest wordt door niemand geluisterd en gaan zij over tot verzet, dan moeten zij de gevolgen hunner weerspannigheid voor hun rekening nemen. Deze volksgemeenschap beteekent echter nog meer: zij is het voortvloeiende leven, het resultaat van verleden, heden en toekomst Dit Duitsche volk van welhaast zeventig millioen menschen is niet veei meer dan een druppel in den oceaan der algemeene ontwik keling, gebonden aan een bepaalden tijd; de elkander opvolgende generaties doen denken aan de golven van een stroom, die naar de monding toevloeit. Elke golf, ieder geslacht heeft een eigen taak, een bepaalde opdracht, welke moet bijdragen tot het algemeen be lang. Daarom is elke generatie verbonden met het verleden en met de toekomst en moet iedere staatsman in vollen omvang de plicht erkennen, welke hem verbindt met zijn volk. Wat Hitier zich tot taak had gesteld Het is de groote verdienste van Adolf Hitler, dat hij veertien jaar geleden deze taak voor de gemeenschap heeft vastgesteld en van dit oogenblik af het plichtbewustzijn in het Duitsche volk heeft aangewakkerd. Bin nen en buiten Duitschland kwam hij tegen over een wereld van tegenstanders te staan en zelfs door vertrouwensmannen uit zijn naaste omgeving werd hij in den steek ge laten. Die hem trouw bleven stonden bloot aan vervolging, moord en doodslag en hun strijd tegen het marxisme werd als barba risme gebrandmerkt. Met profetischen blik voorspelde hij reeds jaren geleden de gevolgen der inflatie en met al zijn kracht keerde hij zich tegen de vervullingspolitiek der toenmalige regeerin gen. Voor een dwaas werd hij uitgescholden, toen hij de nadeelen van het Dawes-plan uit werkte en reeds een jaar na zijn verzet tegen het Young-plan had de nuchtere werkelijk heid hem gelijk gegeven. Welke harde aan vallen moest rijkskanselier von Papen zich laten welgevallen en hoe moeilijk werd het dr. Brüning gemaakt zich tegen de aanval len der nationaal-socialisten te werenl Beiden genoten het vertrouwen van Hindenburg, maar het gansche volk, of ook maar een kleine meerderheid had geen hunner achter zich. Daarom zonden zij de volksvertegen woordigers huiswaarts en sloegen den weg der dictatuur in. Maar ook dat heeft niet ge holpen en tenslotte was het von Papen, die den „Alten Herrn" dringend verzocht, AdolT Hitler nu eindelijk een kans te geven. Ge makkelijk is het hem, die zich met zijn ge weten gebonden voelde aan de parlementaire grondwet van Weimar, niet gevallen, een genaturaliseerden .Oostenrijker tot rijkskan selier te beroepen, maar het volk, de massa der tienduizenden gaf hem gelijk en demons treerde tot in den laten nacht in de Wil- helmstrasse, zong vaderlaijdsche liederen en juichte beiden hartstochtelijk toe: den hoog bejaarden generaal-veldmaarschalk en zijn jeugdigen volkskanselier. Van meet of aan was het Hitlers plan, dit millioenenvolk op te voeden tot een natie, welke aan plichtbesef en verantwoordelijk heidsgevoel voor andere volken niet onder doet. Aan de kleinstaterij werd voorgoed een eind gemaakt en de vroeger zoo machtige partijen verdwenen als sneeuw voor de zon. Wat niemand ooit voor mogelijk gehouden heeft, is thans een onaantastbaar feit gewor den: het Duitsche volk is zonder ondcrs'heid van stand of religie een eenheidsbegrip ge worden en het eens zoo verachtelijk .litge- sproken woord „volk" verdient met een hoofdletter geschreven te worden. Met een gloed, zooals men die tevoren niet beleefde, kon men de laatste wekon bij iedere Luthsr- herdenking hooren zingen: Na de volksuitspraak. „Und wenn die Welt voll Teufel wiir', Und wollt uris gar verschllngen, „So fürchten wir uns nicht sosehr Es wird uns doch gelingen!" De stem des volks is luid geworden. Ruim 90 pCt. der bevolking heeft zie' onvoor-' aar- delijk achter Adolf Hitler g.-plaatst Volks petitie en rijksdagverkiezinficn hobbet. aan getoond, dat deze volkskanselier het alge meene vertrouwen geniet, dat men aan zijn woorden een geloof schenkt, dat gpen zijner voorgangers ooit wen! toegekend Hitler zelf, hoezeer hij ook dankbaar is voor de/.r. aan hankelijkheid van het volk en d i officieele erkent óhkboid van ri'kspresüent e: rijks- regeering lant zich door dit succes niet misleiden. Hij is zich klaar bewust, dat de strijd om Duitschlands eerherstel nu pas gaat beginnen. Om dezen moeilijken kamp te wagen, had hij het absolute vertrouwen der gansche natie noodig. Hiervan hing zijn ondernemingsgeest en zijn slagvaardigheid af. Hij wil hierbij door niemand gestoord of be-invloed worden. Daarom heeft hij dr. Goobbsls opgedragen een pauze in hot poli tieke leven aan te kondigen. Voorloopig wor den de geduldige luisteraars noch in hun woning noch in de vergaderzaal op propa gandistische redevoeringen onthaald. Het was dan ook werkelijk genoeg geworden. De vlaggen zijn ingehaald, het gewone arbeids leven moet weer tot zijn recht komen. Op dagen van spanning moeten weken van orde en regelmaat volgen. Naast de nationale plichten mag de huiselijke gezelligheid niet vergeten worden. De wintermaanden moeten voorts in dienst gesteld worden van de gees telijke volksontwikkeling en wij verheugen ons over de duidelijkheid, waarmede rijks bisschop Miiller zich in het openbaar keert tegen uitlatingen, welke de heiligheid van het Oude en het Nieuwe Testament aantas ten. Niet slechts de rijksregeering, ook de Kerk heeft een zware taak, om de belangstel ling der groote massa te herwinnen. De jeug dige doortastendheid der „Duitsche Christe nen" heeft vooral in orthodoxe kringen aan leiding gegeven tot bezorgdheid en kritiek. Plotseling wil men een scheidingslijn trek ken tusschen Kerk en Staat. Men overziet, dat beiden in de geschiedenis van het Duit sche Rijk op elkaar waren aangewezen. Hitler zal nimmer toelaten, dat het geloofs leven wordt aangetast, maar wel verwacht hij van de Kerk, dat zij don Staat zal helpen bij de veeleischende taak der volksopvoe ding. Berlijn, 16 Nov. 1933. Ontoelaatbare critlek op Oude Testament Uit Berlijn: De rijksbisschop heeft zich in een vorklaring gekeerd tegen de uitlatingen welke op een vergadering van het district groot-Berlijn van de Duiitsche Christenen werden gedaan, en waarin op ongehoorde wijze het Oude Testament werd aangevallen en zelfs het Nieuwe Testament aan een ker kelijk ontoelaatbare1 crit.iek werd onderwor pen. De bisschop noemde een en ander niets anders dan een onverdragelijken aanval op de belijdenis van de kerk: De leiding van de Duitsche Evangelische kerk.wijst de critiek met beslistheid af. De rijksbisschop zal nim mer toelaten, dat een dergelijke dwaalleer in de Evangelische kerk ingang zal vinden. Het verluidt te Madrid, dat de Spaansche fascisten a,s. Zondag ter gelegenheid van de verkiezingen hun eerste straatbetooging zul len houden. 10.000 met revolvers en gummi stokken bewapende demonstranten zouden op de been worden gebracht. EEN ONTVOERDE AMERIKAAN VERMOORD Uit San José (Califomië) wordt gemeld: Donderdag is bekend geworden, dat Brooke- hart Jr., de zoon van een rijken handelaar te San José, die onlangs werd ontvoerd, door zijn ontvoerders is vermoord. Het bericht werd verspreid door mr. Oneal een vooraanstaand plaatselijk advocaat, die namens den heer Brookehart Sr., was opge treden als bemiddelaar tusschen hem en de bandieten. Twee vardachte personen zijn gearresteerd en, naar Oneal verklaart, heeft een hunner bekend, dat Brookehart Jr. kort na de ont voering is gedood, waarna zijn lijk in de baai van San Francisco is geworpen. Uit Belgrado: Door de vroegtijdig ingetre den vorst zijn groote troepen wolven van de heuvelen naar de dalen gekomen. Uitge hongerd overvielen zij een zigeunerkamp en verslonden dirie paarden. De zigeuners sloegen op de vlucht naar een naburig dorp en weigerden later naar het kamp terug te keeren, tenzij onder po- litiegejeide. Zij kregen tenslotte een standplaats aan den rand van het dorp. DOOR DE HAAIEN VERSLONDEN Te Lissabon zijn bijzonderheden ontvan gen over het tragisch einde van een groep van 18 menschen in de Braziliaansche ha ven Maranho. Het gezelschap 20 personen in totaal, waaronder zes vrouwen, werd door haaien verscheurd, toen een bootje waarmede men overstak van het schip naar de kust om sloeg juist midden in een school haaien, die zich terstond van hun slachtoffers meester maakten. De monsters waren zóó snel, dat in de buurt liggende vaartuigen die te hulp snel den, slechts 2 personen konden redden. De andere 18 vonden den dood. VERGELIJKENDE CIJFERS De groote vloten der wereld In antwoord op een gestelde vraag betref fende de effectieven van de vloot, in verge lijking met 1914 deelde de eerste lord der Britsche admiraliteit In het Lagerhuis mede dat de Vereenigde Staten hun effectieven in ronde cijfers met 39.700 man hebben vermeer derd, Japan met ongeveer 40.000 man, terwijl Groot Brittannië de zijne met 55.400 heeft verminderd. NAPOLEONS HUIS OP ST. HELENA Te Parijs heeft zich een comité gevormd, dat zich tot taak stelt, het huis op St. Hele na, waar Napoleon leefde en stierf, te res- taureeren. Vijftig ton materialen zullen de zer dagen tot rlat doel naar het eiland wor den verscheept „Als ik begon te hoesten duurde het wel een kwartier voor ik tot bedaren kwam. Ik was zoo vermoeid en afgemat, dat ik niet heen of weer kon. Toon ik echter met Abdijsiroop begon, ging ik met den dag vooruit en na het gebruik van een flesch ben ik weer geheel de oude geworden in 4 dagen tijd. Ik klim bij ons de trap op van 40 treden zonder hoest of benauwdheid. Voor mijn zoontje, waar voor ik verschillende middelen heb ge bruikt zonder succes, heb ik altijd een flesch Abdijsiroop in huis, welke hem direct helpt". Zoo schrijft ons de lieer D. D. v. E. te A., wiens origineele brief voor iedereen ter inzage ligt Akker's Abdijsiroop bevrijdt de adem halingsorganen van slijm en andere ziekte verwekkende stoffen. Abdijsiroop verruimt de ademhaling, verdrijft benauwdheden, heelt de aangedane en ontstoken, plekken. Onovertroffen bij Hoest, Bronchitis, In fluenza, Asthma. Alom verkrijgbaar. Thans per flesch 1.1.50 en 2.75. Vraagt voor gebruik buitenshuis Abdij siroop-Bonbons („gestolde" Abdijsiroop) even geneeskrachtig! 35 en 60 ct. p. doos. (Adv.) Gemengd Nieuws» AUTO- EN MOTOR-ONGELUKKEN Te Made (N.-Br.) had op den centralen weg bij den spoorwegovergang een zeer ernstig auto-ongeval plaats. Vermoedelijk door te snel rijden zijn de gebr. van Groe- zon met hun vrachtauto tegen een boom gereden, waarbij belde broeders zeer ern stig zijn verwond. Een hunner brak een been en de andere werd zeer ernstig ver wond aan het gezicht door het breken van do voorruit. Beiden zijn naar het zieken huis te Geertrui denberg overgebracht. Te N u 1 a n d (N.-Br.) slipte de motorist van R. uit Giffen en reed tegen een boom. De motorist kreeg inwendige kneuzingen en een gebroken been. De motorfiets was ge heel vernield. Te R ij s w ij k (Z.-H.) had Woensdag avond te ongeveer 8 uur op den Kleiweg, nabij den Schaapweg, een aanrijding plaats tusschen een vrachtauto, bestuurd door P. v. d. H. uit 's-Gravenzande en een bestuur der van een V.I.O.S.-bus uit Wateringen. De vrachtauto wilde de bus links inhalen juist op een punt waar ook de bus linksaf sloeg om een anderen weg op te rijden. Een 18-jarige meisje, dat in de cabine van de vrachtauto zat, vloog met een schok door de voorruit, waardoor zij eenige snij- wonden boven het oog opliep. Zij is ver bonden door Dr. J. uit Wateringen en kon zich naar huis begeven. De vrachtauo moest worden weggesleept, terwijl de bus aan de achterzijde was ingedrukt. Te T e g e 1 e n (L.) botste een autobus tegen een vrachtauto. De laatste reed in volle vaart tegen een langs den weg staan de woning, waardoor woning en vrachtauto zware schade opliepen. Door een auto werd een wijkverpleegster tegen den grond ge smakt Zij bleef bewusteloos liggen. Het slachtoffer heeft ernstige kneuzingen opge- loopen. Bij Dulvendrecht wilden twee uit tegenovergestelde richting komende auto's elkaar passeeren ,toen op het laatste oogen blik een motorrijder, komende uit de rich ting Utrecht nog tusschen beide wagens wilde doorrijden. Dit gelukte niet met het gevolg, dat de motorrijder, een inwoner uit Amster dam door een der auto's werd gegrepen. De motorrijder werd tegen den grond gewor pen en zeer ernstig gewond. Dr. Balfoort uit Diemen verleende de eerste hulp, waarna het slachtoffer naar het Burgerziekenhuis te Amsterdam werd overgebracht, waar hij ter verpleging is opgenomen. Het motorrijwiel en de auto, die bij deze aanrijding betrokken was, zijn beschadigd. Een onderzoek wordt ingesteld. DOODELIJK AUTO-ONGELUK- Te Meppel is het ongeveer 12-jarig zoontje van mevr. de wed. Brink-Keur door een auto overreden FRAUDE MET DEVIEZEN. In het Duitsche grensplaatsje Hinsbeck bij Venlo werd de vroegere beheerder der Stoomzuivelfabriek aldaar, naar aanleiding van fraude met deviezen, gearresteerd. Bij een huiszoeking in de fabriek werd in een brandkast een groot bedrag aan Nederland- sche guldens gevonden, waarvan aangifte verplicht was, terwijl dit niet was geschied De fraudepleger is naar. Dusseldorf over gebracht. EEN ZELDZAAM ZEEDIER. De trawler „Utrecht" bracht van zijn reis een zeerat mede, die op meer clan 300 M. diepte nabij Denemarken was gevangen. Het dier is ongeveer 85 c.M. lang en heeft 2 stel zwemvinnen, de voorste zijn 37 c.M. lang. Overeenkomsten met een landrat zijn: de staart en do bek, waarin lange fijne knaagtandjes. Het voorste gedeelte van den kop is zeer zacht, waarin vele kleine gaat jes; daaronder bevindt zich de bek. De oogen zijn zeer groot en glinsterend. Achter op den kop zijn twee groote openingen, terwijl op den rug een 15 c.M. lange staalharde pen zich bevindt. De zeerat is een zoogdier en blijkbaar zoo zeldzaam, dat oude visschers nimmer zulk een exemplaar hadden gezien. Zoo mogelijk wordt hij voor wetenschap pelijke doeleinden opgezonden. HET GEBEURDE TE LOPIK. J. J. de G. te Lopik, die in verband met het plotseling overlijden van mej. C. v. V. was aangehouden, is op vrije voeten gesteld. Het onderzoek naar de doodsoorzaak duurt voort. AMSTERDAM SLUITING VAN EEN WASCHHUIS B. en W. brengen ter openbare kennis, dat zij in hun vergadering van 26 Oct. 1933 heb ben besloten het waschhuis aan de Linnaeus- straat in verband met het onvoldoende ge bruik, dat daarvan wordt gemaakt, met in gang van 1 Januari 1934 voorlooplg te sluiten AUTO-ONGELUK Op het Oosteinde werd een man door een auto aangereden. Met een hersenschudding is hij naar het Wilhelmina Gasthuis overge bracht. EEN ONGEWENSCHT BEZOEKER 's Avonds omstreeks kwart voor tien be merkte een waker, die in het nog niet vol tooide Rungehuis in de Spuistraat bij de Paleisstiaat de wacht houdt, dat zich in Weerbericht. Het dunne pifltje geeft den vorigen stand Stand vanmorgen halftwaalf 758.9. Hoogste stand te Haparanda 774.7. Laagste stand te La Coruna 748.0. WEERVER WACHTING (Medegedeeld door het Kon. Ned. MeteoroL Instituut te De Bilt) Meest matige O. tot N.O. wind, nevelig tot: half of zwaar bewolkt, weinig of geen neer slag, iets kouder. TEMPERATUUR Stand vanmorgen halftwaalf 2.4 C. 18 NOVEMBER. Zonsopgang 7.27 uur, zonsondergang 4.02 uur' VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 18 NOVEMBER. Van 's avonds 4.32 uur tot 's morgens 6.59 uur) WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig Wurtzburg 0.00 0CK> Straatsburg 0.00 0 00 Rreisp"1, n,iD nno ltheir Kehl Maxau 3.66 3.72 Diedesheim 0 61 0.50 Caub Ems Coblens Trier Keulen Rührort Wesel Emmerik Dusseldorf 1.16 1.14 5.54 1.5a 0.38 0.4ll 1.15 1.211 0.24 O.ii -0.52 0.4;-' 0.80 0.8*. 0.69 0.61 1.30 1.36 Venlo Maastricht 40.81 40.: 10 84 ïolïüj HOOGWATER NED. ZEEHAVENS 18 November Delfzijl 10.23 23.50 HellevoetsL 2.51 15.14 Terschelling 5 "Willemstad 3.42 16.0!; Harlingen 9.35 21.5 Brouwersh. 2.03 14. Den Helder 7.15 1945 Zierlkzee H.v.Holland 2.62 1610 Wemeldinge IJmuliien 2.01 14.24 Vil—' Scheveningen 2,11 14.34 Tei 4.15 16.2' 2.43 15.01 Rotterdam Hansweert een lokaal, waarin materiaal was opgesla gen, een ongenoode gast bevond. Daar hij vn de zijde wara hij zich bevond, het lokaal niet kon betreden, spoedde hij zich naar hel Singel om den man daar op te vangen. Deze was inmiddels reeds door een raam geklom men en had de vlucht genomen. Eenige bur gers hadden dit gezien en waarschuwden de politie, die den onbekenden achterna'gingen, die echter spoorloos verdwenen was.1 Onge veer een uur later hoorde de waker Weder-' om onraad. Hij waarschuwde onmiddellijk de politie. Eenige rechercheurs en agöqten van het bureau Singel hefbben daarop een uitgebreid onderzoek ingesteld, echter zon der iets te vinden. BOEKEN EN GESCHRIFTEN AAN DEN INGANG. Leiddraad voor öe oateohLsatiën voor aanstaandi der Ned Herv. Kerk, door B Fred, te D Groningen '-ojte Gebroken Dit boekje is aten der Ned. He ede is een afzonderlijk hoofdstuk gewijd .rganisatie dezer kerk lm ons vaderland. Is met de vraag- en antwoor» lueuiooe, cue in de meeste cateohisatieboekji voorkomt. Op elke les volgt een stel ge lettere vragen, die den leerling moeten helpen, o: uit ieder hoofdstuk de hoofdzaken naar vore ;ngon. Verder een stel genummerde vn die tot zelfstandig nadenken prikkele; Ijl het gevonden antwoord een volgende met den leermeester kan besproken woi Methodisch lijkt ons dit boekje bijzonder slaagd. Echter, met den inhoud kunnen wij niet geheel vereenigen Zoo lazen we op pag. .58. dat in Gen 3 ons wordt geteekend, hoe volgens zonde fn de wereld zou zijn gekomen. Wij ge den schrijver vati het Scheppingsver] looven echter, dat In Gen. 3 God-ons 01 hoe de zond- -- - Dat Ds ter gen, die terwijl srband de wereld "gekomen fs*""jbairt' Haar wel gelooft-aan de mogelijk- deren, verricht door Christus, doel larbij d 1 -.v-.» -. eegedeeli zijn verricht, geeft ik waarlijk djooi el het bowhjs, dat hij de; Met blijdschap spreken we echter u4t. dat seh; erkent de historische waarheid en de. rij' beteekenls van Christus' lijden, sterven en o standing ten derden dage. Rechtzaken VERBODEN COLLECTE Tijdens do stucadoorsstaking te Amsterda werd In October Jl. door een aantal person» gecolporteerd met blaadjes, die 2 cent kostte De opbrengst was voor steun aan de staken» stiucadoors. Wegens het houden van „en Ve boden collecte werd tegen elf personen proce verhaal opgemaakt. Zij stonden terecht vó den Amster dams dien kanton r»x:h ter. Het O. L- elschte tegen leder der verdachten 3 boete. De kantonrechter, onmiddellijk vonnis wijzend veroordeelde de verdachten; leder tot 0.5e DE RELLETJES BU DE WERK VERSCHAFFING De officier van justitie bij de rQchtbanl Almelo heeft hooger beroep aangeteèkend gen het vonnis dier rechtbank, waarbij J. E te Enschedé werd veroordeeld tot 6 maand»: gevangenisstraf wegens mishandeling van de opzichter der Ned, Helde-Mij J. D. bij een loor kwestie aan de werken van het Twente-Rijr VERDUISTERING VAN VEE? jchtbankto Rotterdam had den 42-jarI- do N.V. „De Utrecht, veroordeeld tot drie maanden g -- welk vonnis v. d. D. In liöögw het HaagScho beroep terecht stond vooi rechtshof, wiens presld-en het contract, opgemaakt tuss de La.ndbouwbank, klinkende -generaal meende, dat volgen. Uitspraak 29 November a.s. d. D,. ijspraai

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 6