VRIJDAG 17 NOVEMBER 1933 :FRSTE BLAD PAG. STADSNIEUWS VAN HET STADHUIS B. en W. van Leiden brengen ter nlge- meene kennis, dat zij, ten behoeve van de door de stichting ,.De Graal" in het perceel Hooigracht 31, alhier, te houden fancy-fair, voor 19 November a.s. ontheffing hebben verleend van de verbodsbepaling vervat in art. 2, sub a, van de Winkelsluitingswet 1930, S 460. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester VAN STR1JEN, Secretaris. Leiden, 17 November 1933. STEDELIJKE FARIEKEN VAN GAS EN ELECTRICITE1T VERSLAS OVER 1932 Aan bovengenoemd verslag is het vol gende ontleend: Het jaar was voor de Eleetriciteitsfabriek van bijzondere beteekenis, omdat het op 15 October 25 jaar geleden was, dat de stroom- levering in de stad een aanvang genomen had. Met het oog op de tijdsomstandig heden is dit jubileum niet officieel gevierd. De terreinen en gebouwen, in het bezit der fabrieken, besloegen op 31 December een oppervlakte van bijna 7 H.A. De gebouwen, gashouders, toestellen, steenkolen en verdere Inventaris der fa brieken waren tegen brandschade verze kerd voor een bedrag van 7.171.725,—. De openbare verlichting der gemeente Lelden bestond op het eindo des jaars uit 2.444 lantaarns, waarvan 1.417 ingericht yoor gas en 1.027 voor electriciteit. De bruto aflevering van gas is in 1932 slechts gestegen met 52.360 M°. of 3.9 pet. en bedroeg in totaal 18.535.450 M3. In de Koolgiasfabriek werden 41.370 ton gaskolen gedestilleerd, welke gemiddeld 399 MVt. van 4210 kcal/m3 hebben uitgele verd. De geimiddelde prijzen van de kolen, gelost op het terrein, bedroegen 9.S3 pet ton voor do gaskólon en 10,17 voor de cokeskolen (fijn). Het cokesverbruik voor do generatoren bedroeg 16.7 pet. en aan bijproducten wei den verkregen 74.8 pet. cokes en 3.6 pet. kool te er. De Watergasfabriek heeft vrijwel het ge- heele jaar dienst gedaan en droeg 11 pet. bij in de totale productie. Aan grondstoffen werden verbruikt 1.040 ton gascokes en 452 ton gasolie, terwijl de Eleetriciteitsfabriek den benoodigden stroom leverde. Een ton geiicratorcokos leverde gemid deld 1.940 M3. watergas; het olieverbruik bedroek 265 liter per 1000 M3. geproduceerd gas. De draaistroomproductie van olectri- citeit bedroeg over het afgeloopen jaar 43.595.180 kWh. en is ten opzichte van 1931 gestegen met 794.000 kWh. of 1.9 pet. Als maximale belasting werd, evenals in 1931, 14.000 kW. genoteerd. Het. totale brandstoffenverbruik heeft be dragen 35.050 ton, waarmede geproduceerd werden 296.100 ton stoom. Een uitbreiding v^n het ketelhuis met twee moderne ketels (no. 25 en 26) kwam bijna gereed. Het kabelnet werd in den loop van het laar uitgebreid met 32 Km., zoodat de totaio lengte van hoog- en laagspanningskabelnet op 31 December 720 Km. bedroeg. De in het vorige verslag genoemde uitbreiding van het district-Oost met een zesde sectie is ge reed gekomen. Het aantal transformatorruimten ver meerderde met twee stuks. Het totale aan tal, op SI December in gebruik, bedroeg 297, waaronder 37 zuilen. Het zwakstroomkabelnet onderging een -uitbreiding van 11 Km. De totale lengte yverd hierdoor gebracht op bijna 160 Km. Het net van den klokkendienst hau op 31 December een totale lengte van 21 Km. Er waren op aangesloten 92 klokken, waar van veertien ten dienste van de openbare tijdaanwijzing. Het aantal in gebruik zijnde heetwater- 'toestellen vermeerderde van 1000 op 1 Jan. tot 1946 op 31 December. Het totale vermo gen van deze toestellen bedroeg op het ein de des jaars 730 kW. LEIDSCHE EXPL. MIJ VAN ONR. GOEDEREN WIJZIGING DER STATUTEN De Leidsche Exploitatie Maatschappij van Onroerende Goederen hield gisteren opnieuw een buitengewone vergadering van aandeel houders, ter behandeling van enkele wijzi gingen der statuten, welke voornamelijk oen formeel karakter dróegen in verhand met het besluit in een vorige vergadering tot al- stempeling der aandeel en tot 50 pCt. De sta tuten wijzigingen werden goedgekeurd Bij de rondvraag vroeg de heer Stadhou der of de vroegere commissarissen niet kun nen worden aangesproken voor het verlies van de helft van het aandeelenkapitaal. De voorzitter, de heer Van der Werff meende, dat 't beter was geen oude koeien uit de sloot te halen. Directie en commis sarissen zijn gedechargeerd en verhaal lijkt hem thans niet meer mogelijk. Op een vraag over den toestand der mij. antwoordde de voorzitter, dat ds gang van «aken ondanks de slechte tijden met onbe vredigend is en voldoet aan de gekoesterde verwachtingen. Een vraag over de beurs waarde der aandee'en, zeide de voorzitter niet te kunnen beantwoorden. Het zal nog eenlgen tijd duren, alvorens het resultaat van de reorganisatie merkbaar zal zijn op de aandeelen en obkgaties. De heer Stadhouder ontketende een vinnig debat over de positie van den heer De Cler in het bestuur, maar legde zich neer bij de verklaring van den voorzitter, dat commis sarissen de L.E.M.V.O.G. niet willen behee- iren zonder den heer De Cler naast zioh als adviseur. Tenslotte deelde de voorzitter nog mede, dat op personeel en salarissen -zeer sterk is bezuinigd, al ie het niet precies 50 ARBEIDSBEURS Op tien 16en Nov. 1933 waren 3128 (vj. 3682) werkzoekenden ingeschreven. ERNSTIGE AANRIJDING Gistermiddag is de 46-jarige fabrikant J. C. S„ wonende alhier, in de Valderstraat. te Wassenaar, ter hoogte van de Mooldrift- schetweg, aangereden door een auto. Mot een limkeronderbeenbreuk, er/i hersenschud ding en een hoofdwonde is hij, in zorgwok- kenden toestand, naar het AcacL Ziekenhuis overgebracht, GEVALLEN Gistermiddag is de J8-jarige J. H. op de Maresingel met zi|n rijwiel geslipt en ge val n. Hij brak de linkervoet en ls door den E.H.D. naar het Acad. Ziekenhuis ge bracht, HET RESIDENTIE-ORKEST TWEEDE ABONNEMENTSCONCERT Myra Hess Het Tweede pianoconcert van Brahms Is wel een der schoonste werken van den meester. Het toont hem van zijn gunstigste zijde, belicht zi|n persoonlijkheid alzijdig op de meest gunstige wijze. Het is een werk waarin de geleerdheid geheel dienstbaar wordt g maakt aan de muzikaliteit Het is vol van Ncord-Duitsche ernst en dlepie: het is als de stuwing van zware wolkgevaarten over de zee; wolkgevaarten met donkere stapel'ng vaü blauwe en grijze en loodzwarte heuvelen, waarvan de randen gouddoorgloord zijn van de zon. Het is vol diepte-perspectieven, vol elegi, vol zang en ten slot ie vol vreugde. Het is een werk, die visueel doet denken aan de glorie van Rembrandts dair-obscuur. Het is een grandioze vertolking van de beste potenties van den Germaanschen geest. Het geeft ons den geheelen Biahms op zijn aller best. Het werk is sterk symphonisch gedacht. Ach neen. niet omdat het tegen den gewonen regel van het genre dat men ..Concert" noemt, uit vier In- plaats "an uit drie deelen bestaat. Dut is slechts een vormkwestie. Doch omdat het svmphonisch van structuur is, omdat orkestpartij en klavierpartij een even groote beteekenis hebben, omdat belde muzlkaal-technisch „ebenbürtig' 'zijn. De k'avier- partij stelt technisch enorme elschen, al Is ze dan niet direct voor 't virtuozendom geschreven. Over al triomfeert de muzikale gedachte en virtuoos meesterschap is slechts een technische voorwaarde, die deze partij in de allereerste plaats elscht om ze daar boven den geweldigen muzikalen inhoud te kunnen geven. In dat opzicht speelde Myra Hess niet anders dan wij op grond van verschillende recitals en vroeger solistisch optreden met het R. O. van haar mochten verwachten. Daar was in de eerste plaats weer die brlllante techniek, die prachtige aanslag, dat onverbeterlijk pedaalge- bruik, die enorme vaardigheid der lenige vingers. Doch daar was daarenboven opnieuw die zeld zame muzikaliteit, die sommen van muzikaal be grip en intuïtie waardoor de partituur levende en bezielde werkelijkheid wordt. Elk werk van welken componist ook, wordt steeds bij het herscheppen uit haar ziel geboren. Zij schept steeds de sfeer, die wij als de juiste aanvoelen. Reeds de mneno- tcchniek, die bij dit werk meer vraagt dan bi) alle planoconcerten die er aan vooraf zijn gegaan, om dat het van het genre geheel afwijkt, dwingt eer bied af. Grootscb is het allegro met zijn donkere span ningen. En welk een rhythmlsche en dynamische afwisseling valt hier le bewonderen. Dan het Alle gro appassionata, waarvan het prachtige thema in wisselend spel tusschen orkest en soliste wordt uit gewerkt, door beide partijen met contrasteerende In het Andante laat Van Isterdael zijn cello gloeien als purper even begeleid door enkele in strumenten. Er is een spanning van weemoed, nog versterkt, wanneer als uit mystieke sferen heel in de hoogte vage vioolsaccoorden komen nanzweven die dalen naar de diepte. Het golft opnieuw om hoog, een melodie van breede statie. En uit deze inleiding komt dan weer de klavierpartij te voor schijn. steeds winnend in kracht en statie om pa relend te zingen wanneer 't orkest zwijgt. Het schijnt nu alles drcom-mysterle te zijn. Dan weer de cello. Dit is zeker een der minst vergankelijke fragmenten door Brahms geschre ven. Eindelijk wordt het werk besloten met een Scherzo, waarin alle duisternis voorgoed heeft plaats gemaakt voor een lichte vreugde. De ver tolking van alles was majestueus. En de huldebe tuigingen, welke Myra Hess, afgezien van de bloemen die naar het podium weiden gebracht, in ontvangst had te nemen, waren ditmaal wel bui tengewoon geestdriftig. De Ouverture „Benvenuto Cellini" van Hector Berlioz was aan Brahms voorafgegaan. Eugen Szenkar, die ook ditmaal de directiestaf voerde, gaf van dit stralend werk een interpretatie dig boven allen lof verheven is. Met de allereerste maten, hartstochtelijk ingezet, had hij onmiddellijk sfeer in de Gehoorzaal geschapen. Na die eerste a de plzzlcati van de contrabassen, dan de blazers, daarna de strijkers en eindelijk de ontwik keling ln een rijke weelde van schitterende klank kleuren. een expositie vol romantische gloed, ge tuigenis afleggend van Berlioz wilde genialiteit, zijn zeldzame oorspronkelijkheid, waardoor het allerlei modernen trotseert. Welk een afwis seling en welk een grootsche visies. Een prachtig hobotrekje van Jaap Stotljn, jodelende fluiten, bran dende celli, de bazuinen triomfeeren, het slagwerk bonst en bonkt, een orgie van rhythme en drama- tis-he visies. Dat was het eerste wat Szenkar ons gaf. En na de pauze kwam de Zevende Symphonle van Schubert, in 1828 gecomponeerd, voleindigd slechts korten tijd voor dat de 32-|arlge zijn laat ste rustplaats vond naast den Koning der Sympho- nleën. Een vergeten werk, tien jaar later door Schumann ontdekt en ln 1839 voor het eerst door Mendelssohn te Leipzig uitgevoerd. Duitschland moge zich herinneren dat het ook de Jood Men delssohn was, die 100 jaren na het ontstaan, voor het eerst de Mattheus-Passion van Bach aan dc menschheid teruggaf. Ook inzake Schubert heeft het heel wat aan Mendelssohn te danken. De laatste Symphonle is een werk, dat in het toch al zoo schoone oeuvre van Schubert nauwelijks zijn weerga vindt. Allen die zin hebben voor ro mantische lyriek; allen die zich met volle over gave kunnen geven aan deze tintelende klare stroo men, aan -deze bruisende rhythraiek, aan deze weelde van klankkleuren, aan dat sidderen en tremoleeren van 't geheele orkest, aan het jubilee- ren en droomen, het zingen en mijmeren, aan Schu berts meesterschap, luisteren van het begin tot het einde met toenemende spanning en toenemend ge- Doch op den achtergrond in een stoffig donker zitten de geleerden die de muziekgeschiedenis ma ken, die dc maten en de perioden tellen, die betoo- gen dat hij dit had moeten weglaten en dat bekor ten en wier zielen zoo ontvankelijk zijn als dc huid van een rhinoceros. Wij zullen onze Indrukken van het schoone werk niet uitvoerig weergeven. Genoeg zij het, op te merken, dat het voortref felijk werd gespeeld en dat het R. O. In dirigent Eiugen Szenkar ook ditmaal weer een vurig en be zield leider had gevonden, die de lyriek van Schu bert alle recht deed wedervaren. Het nubliek wis' dit met groote geestdrift te waardeeien, Steinwag-vleugel van de firma F. Rijken en Co. LEIDSCHE CHR. MIDDENSTANDS- VEREENIGING In de gisteravond gehouden vergadering van bovengenoemde Vereen., welke, wegens ongesteldheid van den voorzitter, den neer C. Schout, werd gepresideerd door den heer W. Roodenburg, verkreeg allereerst de heer Ziegelaar het woord, om verslag uit te bren gen over de gelTouden alg, vergadering. De heer A. Roodenburg, auj.-lnspecteur van Financiën in Ned.-Inaië, hield hierna zijn aangekondigde causerie over het on derwerp: Van producent tot consument ;n Ned .-In die. Allereerst zette hij de historie en de be teekenis van den Chineeschen tusschen- handel uiteen, een handel, welke reeds ge durende bijna 1300 jaren bestaat en door de typische Chineesclie verwantschapsverhou- dincren haar vertakkingen over de geheide iverekl heeft. Speciaal zette hij hierna uit een de basis waarop deze handel, ook finan cieel rust en de vorm waarin zij voorkomt. T)e meest karakteristieke eigenschappen van de Chlneeschc zaak en haar eigenaar worden op zeer boeiende wijze geschetst, waarbij een zeer breede uiteenzetting werd gegeven over du verschillende soorten eru diet welke in zwang zijn en de gevolgen wel- Redevoeringen van de heeren 8. Kruithof en J. Vunderink In de stampvolle groote zaal van „Pre. diker" is gisteravond een propaganda-ver- gade ring gehouden van den Leidschen Christelijken Besturenbond. De vergadering stond onder leiding van den heer J. Schu- neveld, die na de opening op de gebruike lijke wijze, in een kort openingswoord erop wees, dat het er op aan zal komen om de Christelijke beginselen, die vanavond weer ontvouwd zullen worden, in ons persoon lijk leven ook inderdaad te beloven. Sor «af daarna het woord aan den heer B. Kruithof, van Arnhem, om te spreken over: Het nieuwe front. Spr. begon met er op te wijzen dat het nationaal-social isme en fascisme niet alleen een politieke richting is. Het ls een levens- en wereldbeschouwing, die ook ingaat te gen onze maatschappelijke ordeningen en zelfs tegen onze kerkelijke organisatie. Het Christendom heeft een strijd op aarde, a'- tiid dezelfde strijd, maar telkens met een ander front Het is de strijd van de dwaas heid van het kruis tegenover de wijsheid der wereld. Da laatste tientallen jaren was de wijsheid der wereld het individualisme, de grond van het liberalistische stelsel. De liberalen hadden de leer van de vrijheid Wat is er van die vrijheid terechtgekomen'' We moeten er onze vaders en grootvaders maar eens naar vragen. De ellende van den arbeider werd steeds grooter. Het liberalis me had den mensch op d« troon gezet En ook hier geldt: wat afvalt van den hnogen God, moet vallen. Na het liberalisme kwam het marxisme met zijn leer van den klas senstrijd. Wat hiervan terecht komt blijkt uit de toestanden ln Rusland, Geen won der! Ook het marxisme wil van God niet weten. Tegen het liberalisme en 't marxis me is nltiid do strijd van de Chr. vakbewe ging geweest Daarnaast komt nu op de jeer van den absoluten staat belichaamd in het fascisme en het nationaal-socialisme. Wat wil dit fascisme? Het predikt tegen over den klassenstrijd de leer van de cor poratieve staat, echter op deze wijze dat 't volk in de corporaties gewrongen wordt. Geheel anders dus als wij het altijd ge leerd hebben. Wij hebben altijd voorge staan een goed georganiseerde maatschap pij, van onderaf opkomend. Het fascisme legt de corporatieve gedachte op van boven af. Het kent geen samenwerking in den Christelijkcn zin. De leider heerscht onbe perkt. In dit stelsel is geen plaats voor af wijkende meeningen, geen plaats voor par tijen. geen plaats ook voor het waarachtig Christen-zijn. De godsdienst is alleen vrij voorzoover hij zich onderwerpt aan den Staat. Wij zien 't in Italië en Duitschland. De gelijkschakeling Is feitelijk in Duitsch land ook tor.epast op de kerk. tDe z.g.n. godsdienstvrijheid die in de fascistische landen bestaat is geen vrijheid naar den eisch van Gods Woord. De Christen kan geen fascist zijn. Iemand die fascist of nationaal-socialist wordt, is in wezen niets anders als een vervolger van den Christen. Het fascisme eindigt bij de dictatuur en de tyrannic. Wij kunnen niet meegaan met deze leer. Wij volgen alleen den Christus. De Chr. vakbeweging heeft den strijd tegen 'n nieuw front. Het is echter de oude strijd. Dat zal de andere spreker nader uiteenzet- De heer J. Vunderink, uit Enschedé, sprak dus over: „De onde strijd". Spr. wees er op, dat men in de geheele wereld zoekt naar iets nieuws. Wij hebben echter niet noodig te voeren een nieuwe strijd. De oude strijd moet ook in de toe komst met kracht worden gestreden. Wij hebben echter speciaal de aandacht te ves tigen op het nieuwe, het verbreede front. Het fascisme heeft dit gevaar ln zich dat er dingen voorgestaan worden die ons aan trekkelijk voorkomen. Het fascisme is voot een sterk gezag en dat trekt ons aan. De leer van den klassenstrijd wordt bestreden. Dat doen wij ook. Een krachtige strijd te gen het communisme wenschen wij ook te voeren. Samenwerking tusschen patroon en arbeider willen wij ook. Het gevaar is groot dat principieel ongeschoolden door de fascistische leuzen worden meegesleurd. Wij staan echter tegenover het fascisme precies zooals wij staan tegenover het so cialisme. Het beginsel is even onaanvaard baar. Liberalisme, socialisme en fascisme zijn loten van dezelfde stam. Spr. zette dit uitvoerig uiteen. Godsdienst moet in alle drie privaatzaak blijven, terwijl wij juist belijden dat het christelijk beginsel moet uitgedragen warden op elk levensterrein. De strijd gaat om het beginsel. Het is de oude strijd. Er is reeds veel gestreden in de Chr. vakbeweging. De strijd is nog niet ten einde. Wij willen zijn een vrij volk, dat zich buigt voor Gods ordinantiën. De Chr. vakbeweging is tegenover de vijandige machten lclein in getal. Wij strijden echter in Gods kracht, in de wetenschap dat al leen het Christendom redding brengen kan. Het gaat niet alleen om materieele waar den. Het gaat om hoogere waarden. Het gaat er om door welk beginsel in de toe komst de maatschappij zal worden be- heerscht. Laten wij daarbij bedenken, dat ons ren sterke Held terzij staat, die God ons heeft verkoren. Spr. wekte ten slotte de aanwezigen op mee te werken aan den arbeid van de Chr. Vakbeweging. Vooral de jongeren hebben hier een taak. Hetgeen door de ouderen i.s tot stand gekomen moet worden verdedigd en uitgebouwd, omdat het Gods werk is. Er is geen reden voor ontmoediging. In 's Heeren kracht \oori- gaando, kunnen wij van de uiteindelijke zege zeker zijn. Ds. cl e W i t, Ned. Herv. predikant, sprak een slotwoord. Spr. wees er op dat er noch een uitroepteekon. noch een vraagteeken achter deze vergadering moet worden gezet ke dit crediet kan hebben voor de geheele Indische samenleving. Duidelijk werd ge maakt hoé zoowel de afzonderlijke toko houders als de z.g.n. kongsi's werkzaam zijn en hoe het steeds weer een geheele bloedverwantengroep is, welke samenwerkt onder de absolute leiding van een' gezins hoofd-tokohouder. Ook wees spr. nog op de pedurendo den loop van dit jaar ontstane felle concurren tiestrijd tusschen Japan en China in onze Oost. welke voor een goed deel ten voor- deele van de Europeesche consument is, daar de prijzen van verschillende artikelen belangrijk zijn gedaald. Nadat de heer Breebaart als oudste aan wezige dank had gebracht aan den inlei der ging hij op verzoek van den voorzitter voor in dankgebed. Degenen van de leden, die dezen avond verzuimden, hebben ook thans weer een uiterst interessanten avond gemist, die hen een ruimen kijk zou hebben verschaft 'n de toestanden in het Indische winkelbedrijf. maar een verbindingsteeken. We hebben vanavond theorie gehad en moeten deze thans in practijk gaan brengen. Wij 6taan I in den strijd van liet leven. Wij zijn soldu- ten. Spr. wil zich een oogenblik met een veldprediker vergelijken en er clan op wij-1 ven. dat wij onze strijd wettelijk moeien strijden, naar de regels die God in Zijn Woord heeft gegeven. We moeten luisteren naar Jezus Christus, den Oppersten Leids man in den krijg. Een Christen-strijder zoekt het niet allereerst in het materieele maar in den vrede voor de ziel. Laten wij dat vooral gedenken en de strijd aanvaar den met het woord van den profeet in ons hart: Hob de waarheid en de vrede lief. Beide kunnen wij vinden in Jezus Christus, dc Waarheid en Vorst des Vredes. Ds. cle Wit ging ton slotte voor in dank gebed. De vergadering word afgewisseld door muziek en voordrachten van den heer C. Spaanderman. HJfl. DE KONINGIN H.M. de Koningin is gistermiddag met HK.H. Prinses Juliana, komende uit den Haag en gaande naar het Loo onze stad ge passeerd. BURGERLIJKE STAND BEVALLEÏ f D C M Bergers—Hoppezak z; A van Kampen-v d Berg z R J B v Rün—Kus- teelen d. OVERLEDEN: E Hellmanfl—Haasbeek wed 45 j.; J v d Meüv EtJk vr 46 J. GEHUWD: L Zaalberg en E M van Elk. ONDERTROUWD: J Vlsscher 24 enCvd Spek 20 j.; J Wesael 24 en A Kwaadgras 24 j; A O van Lunsen 30 j en 1 van Houten 26 j. Uit den Omtrek KATWIJK AAN DEN RIJN TUINBOUW. Zooals verwacht werd is thans iets be kend geworden uit olficieele bron betref fende de teeltregeling 1934. 't Zijn wel geen definitieve, doch wel voorloopige cijfers, maar men zal goed doen van een en ander al vast goede nota te nemen. En vooral met de opmerking, dat iedere uitbreiding van de teelt, naar den toestand van 1933, zal zijn verboden, zal men rekening hebben te houden. En ook hiermede, dat cle beper king zal worden toegepast naar de grootte van het bedrijf. En het allereerst en it» belangrijke mate komen hiervoor in aan merking landbouwbedrijven. Voor deze omgeving zal echter voorname lijk gelden de bepaling, dat uitbreiding niet is toegestaan. Het is dus zeer gevaar lijk meer land te gaan betalen dan in 1933 Want na alle waarschuwingen, hiervoor reeds gegeven zal men zich later niet be hoeven te beroepen op onwetendheid. Het is ieders plicht om aan de saneering van den tuinbouw mede te werken en de goede trouw en collegialiteit moesten reeds vol doende zijn om tot gezamenlijko beperking te komen. Zoover is het echter nog niet en diwang vanwege de regeering is nog een eisch. Waakzaamheid van den kant der tuinders zelf, blijft zelfs geboden. Want nu dezer dagen bij de nieuwe onderhandsche verpachting van gronden van Baron v.. Was senaer v. Catwijck verschillende tuinders dit land wegens veel te hooge pachtsom, varieerend van f 0.60 tot f0.80 per R. R., de nieuwe huurtermijn niet opnieuw hebben durven aanvaarden, komen diverse percee- len vrij. Dan zal het taaie zijn van de tuin ders uit te zien, dat geen ongerechtighe den geschieden. Want ongeoorloofde uitbrei ding van het cene bedrijf, gaat ten koste van het andere. Gelukkig komt er steeds meer en meer saamhoorigheid onder de tuinders. Dit bleek nog dezer dagen in een vergadering van tuinders waar gesproken moest worden over eventueel to aanvaar den pachten, die thans veel te hoog zijn en waar vooraanstaande personen meenden te moeten waarschuwen, omdat het minstens onverantwoordelijk zou zijn tegen dergelijke prijs in te huren. Vanuit de vergadering werd dit ook nog zelfmoord genoemd. Men heeft de wenken niet in den wind geslagen. Verschillenden hebben niet gehuurd, de overtuiging hebbende met een dergelijke pachtsom zichzelf en z'n gezin op straat te brengen. Er zijn nog meer feiten aan te wijzen, die duiden op een toenemend saamhoorigheids- gevoel. Hierover later. De commissie tot be hartiging van de belangen der tuinders is dezer cïagen in geheel afgetreden, doch met bijna alg. st,. in een best bezochte ver gadering herkozen. Men ziet z'n belangen dus veilig in handen der commissie. Met alg. stemmen werd ook de werkwijze dei- commissie goedgekeurd. Doch laten nu degenen, die meenen zich wel een en ander te mogen veroorloven ten koste van hun vakgenoóten, begrijpen dat de regeering dergelijke personen straks zal weten te vinden. Die willens en wetens trachten de beperkingsvoorschriften te ontduiken, anderen door verboden uitbrei ding zr'len benadeeler», verkeeren in het groote gevaar van alle steun of toeslag te worden uitgesloten. Verschillende waarschu wingen zijn reeds gegeven, 't Is te hopen, dat men er naar za| doen. Een gewaarschuwd man geldt voor twee. ONVEILIG DUIN Het schietterrein bij de cantlne en om geving zal volgende week wegens schieten onveilig zijn op Maandag—Woensdag en Vrijdag van 9 u. v.m. tot 3 uur n.m. AARDAPPELEN. Bij den handelaar A. is een partij aard appelen in beslag genomen, waarvoor geen bewijs van betaalde heffing aanwezig was. HINDER. De tuinders die hun landerijen hebben in de Nieuwe Zanderij ondervinden steeds veel hinder, doordat in de zanderijvaart, bij de daar aanwezige gemeentevuilnisbelt, ve lerlei soort voorwerpen, als afgedankte kinderwagens, zelfs chassis van automobie len worden aangetroffen, waardoor het niet meer mogelijk is met een half geladen schuit te passeeren. Bedoeling is een ver zoele aan B. en W. te richten om deze hin dernissen te doen verwijderen. De vereeniging „Onderlinge Hulpkas bij Ziekte" voor Katwijk aan den Rijn en Om streken hield haar jaarvergadering in de zaal der Geref. Kerk. Aanwezig waren 20 leden en Ds. H. Me.ijerir.g als lid van de Commissie voor advies. Van de heeren Dr. J. Hueting en J. v. d. Perk, eveneens le den van deze commissie, was bericht van verhindering ingekomen. De voorzitter, do heer G. Varkc-visser opende op cle gebruikelijke wijze en sprak een kort openingswoord. Hierna las de secretaris, de heer P. Slin gerland de notulen, die onveranderd wer den vastgesteld. Uit het jaarverslag bleek, dat het ledental met 9 is vooruitgegaan; dit bedraagt thans 47. Daar de penningmeester, de heer G. Rous Sr., wegens ongesteldheid niet aanwezig was, bracht de secretaris ook het financi eel verslag uit. Met liet batig slot van het vorige jaar bedroegen de inkomsten [862.741/A; uitgegeven werd f310.66, zooclal liet batig slot f552.08l/2 bedroeg. 10 leden trokken gedurende bet laatste boekjaar, dat an 1 Nov. tot en met 31 Oct loopt, uit de kas wegens ziekte of ongeval. Na bespreking werd de contributie en uit keering voor dit j,aar vastgesteld op het zelfde bedrag als het vorige jaar. B-ij de gehouden bestuursverkiezing wer den herkozen de bestuursleden G. Rous Sr, J. P. Bekker en W. liotermans. Een voorstel van het bestuur inzake over gang naar een hoogere uitkeerings-klasso werd aangenomen. Na rondvraag volgde sluiting met dank I gebed. KATWIJK AAN ZEE VERGADERING V. V. V. Gisteravond werd in Casa Cara een ver gadering gehouden, die buitengewoon druk bezocht was. Deze groote belangstelling was wel het gevolg van liet feit, dat het hier een buitengewone vergadering betrof, door een Rental leden der Vereeniging verzocht, voor namelijk ter bespreking van het kampeer bedrijf en de belangen der badplaats. De voorzitter, Dr Eikelenboom, verwel komt de aanwezigen en gewaagt van de bui tengewone opkomst der leden. In do tegen woordigheid van enkele aanwezigen van buiten de gemeente bemerkt Spr., dat de Vereeniging ook daar van invloed is. Spr. hoopt dat de bespreking een zakelijk en waardig karakter zal dragen. De secretaris, de heer .1. II. van de Wijn gaart, leest hierop do notulen, die behoudens een enkele opmerking worden goodgekcuro. De voorzitter verzocht een der hoeren, die deze vergadering hebben aangevraagd, nu besprekingen in te leiden, waaraan de hee. J. Arnoldus gevolg geeft. De spreker zet un een, hoe oorspronkelijk te dezer plaatse visscherijbedrijf en tuinderij hoofdbedrijven waren, en het badbedrijf slechts een zeer ondergeschikte plaats innam, in den loop der jaren heeft dit laatste zich echter bij zonder gunstig ontwikkeld. Voorul de be bouwing van het Zuiderkwartier heeft Hier toe bijgedragen. Van groot belang hierbij ls de betere huisvesting van de aldaar wonen den, die dank zij het verhuren aan badgas ten, beter wonen dan anders het geval zou zijn. Spr. is bevreesd dat door oen vorgroo- ting van de kampeergelegenheid de aanvra gen om gemeubileerde kamers of pension- aanvragen zullen afnemen, tot schade der neringdoenden en huiseigenaren. Spr. be cijfert het bedrag door 4500 kampeerders aan zuivere winst aan kampeergelden voor de gemeentekas op f 1100. De neringdoen den, winkeliers enz., worden z. i. te veel moei lijkheden in den weg gelegd bij de leven hunner waren. Spr. ziet het als een on billijkheid, dat den kampwachter een zeker percentage moet worden betaald als bemid delaar. Naar oordeel van den spreker moe ten de tarieven voor kampeergelegenheiu worden verhoogd, daar het niet aangaat om hier voor f 8 per maand te verblijven. De heeren Houwaard en Brouwer zijn het hiermede eens. De voorzitter onderschrijft hetgeen de heet Arnoldus zeide over de verbeterde volks huisvesting. Veranderingen op het kampeer terrein of in de aangelegenheden hiervan berusten echter niet bij V.V.V. doch alleen bij B. en W. Spr. kan niet inzien dat de be langen van het kampeerterrein strijdig zijn met die van de badplaats, te meer waar dii goeddeels door jonge menschen, echte kam peerders wordt bezocht. Spr. meent dat hei kampeerterrein meerdere bekendheid geeft aan de badplaats, dus mede uit het oogpunt van reclame van groot belang is. De kampeer gelden zullen, naar spr. ter oore kwam, met a'J tot 100 pet. worden verhoogd. Do heer Huisken kwam luex tegen op, daar on vermogen cleu dan geweerd werden, hier bij gesteund door den beer VV. Vooys, die kampeerbclasting naar vermogen bepleitte, aldus den kampeerders willende noodzaken hun aanslagbiljet Inkomstenbelasting mee te dragen. Een klacht uit de vergadering omtrept minder gewenschte toestanden op zedelijk gebied wijst de voorzitter op besliste wijzo ai. Aan verschillende oudere personen, die dit jaar kampeerden, is na hun vertrek schril- lelijk gevraagd, of zich op dit gebied dingen in dezen geest hadden voorgedaan, in zeer besliste btwoprdingen hebben deze neen geantwoord, dat hun hiervan absoluut niets is gebleken, dat zij het kampeerterrein 'e Katwijk als een der best geëxploiteerde, meest preferabele uit het land beschouwen en zouden betreuren als tot opheffing word besloten. Uit deze antwoorden, dio door dei voorzitter werden voorgelezen, kwani even eens vast te staan, dat bij opheffing het hu ren van kamers te Katwijk niet in aaninex- king zou komen, daar het den rasechten kampeerder nergens zoo goed bevalt als de vrije natuur. Als een der oudste kampeerders verkreeg de heer G. Bordewijk, uit Den Haag, het woord, die in een uitvoerig betoog uiteen zette dat de actie der oppusanten noch het belang van V.V.V. geldt, noch het algemeen belang en dat van den middenstand, noen iiet persoonlijk belang. Spr. toonde met voor beelden aan hoe ten enkele kampoerriers- familie soms vier of vijf families naar Kat wijk doet komen om daar tijdelijk te huren en ook de neringdoenden hier wel bij varen. Spr, geeft in overweging, om de bestaande misstanden weg te nemen, aldus den bloei bevorderende. De heer Mooijekind geeft enkele voorbeel den van gevallen waardoor de pensions wer den geschaad. De heer M. Bonefaas waar schuwt voor overdrijving van beide zijden, zou niet gaarne opheffing zien, doch wol be grenzing. De heeren Houwaard en van Ton geren bepleitten scherpere maatregelen to gen het rondloopen in minder vvelg, vocg- lijke klpedü on straat De heer van Tongeren moet toegeven dat 't op enkele badplaatsen nog erger is dan hier, doch hooDt dat he# bestuur van V.V.V. ter bevoegdor plaats* hiertecren za! ageeren De Voorzitter zegt, nat hieromtrent, reeds stappen zijn gedaan, de secretaris, de heer v. cl, Wijngaart zegt, als inspecteur van po litie, dat door de agenten steeds streng wordt toegezien, maar dat hét zeer moeilijk is naar de letter cler wet hiertegen op te treden. Op voorstijl van een der leden besloot de voorzitter de behandeling van het Wrdere der agenda uit te stellen tot de jaarverga dering, waarna sluiting volgde van deze zeer geanimeerde vergadering. KOUDEKERK „DE LIEFDE STICHT". Gistermiddag en -avond had in het koor der Ned. Herv. Kerk alhier de verkoop plaats van de goederen gemaakt door de V "oil wen vereeniging „De liefde sticht". R"eds hij het binnenkomen in de koo"zaal viel het op. dat door deze vereeniging weer iets moois tot stand was gebracht. Het was eer genoegen te zien alles wat bijeenge bracht, maar bovenal wat d.KU' de dames GEM. ÏIADIO-DISTIUBUTIE VRIJ DAG 17 NOVEMBER Programma 3- 11 20—12.20 lOilitndborjs; 12 20 14.20 Luxemburg; 14.20—16.20 Kalundbnrg: 16.20—19.50 Berom unster; 19.50— 241.20 Partis (Eiffol): 20.20—afloop Boedapest, daarnu Da- Lungenberg; 12.20 .7.35 Londen Keg; 7.25- 1-8 20 Londen Nut: 18.20—20^1,cltand Reg 2 Dubb. Mann. kw. Inter Nos, 3 A 't Hart, ipia nidt)23—afloop: I.angenberg ZATERDAG 18 NOVEMBER Programma 3: 11.2012.20 Knlundborg; 12 20 14 20 Luxemburg; 14.2016.30 Kalundtoovg; 16.30—17.20 Milaan; 17.20—19.50 Biuesel VI; 10.60—nf 1- Mot.ala (Stockholm): daarna: Lan- genberg Programn Laatste JNieuws. KERKNIEUWS GEREF. KERKEN Aangenomen: Naar Hhenen, M. M. Horjus te Ryssen. SCHOOLNIEUWS ACADEMISCHE EXAMENS RIJKSUNIVERSITEIT TE LEI DEN. Gesl. arts., mej. F 11. Braln te Leiden «n de heer P. H. den Pfartog te Lelden; seml-arteex. de heeren Maa Agoes en G. Siregar, beiden te Leidon. vervaardigd was en hoe aan het geheel een fijn cachet was gfegovcn. Te hall dr e opende Ds Odé de bazar op de gebruikelijke wijze. Hij bracht de Vrouwen- vereeniging dank voor alles wat geboden werd en hoopte, dat het eindresultaat de ver- wachtingor moge overtref en. Terstond daarna zagen we een gezellige drukte bij vcnschil lende stands, waarbij ook de gezellige zitjes weer niet ontbraken. Na afloop dankte l)s Odé allen, die tot het welslagen van deze bazar hadden medege werkt, waarna met de Avondzang werd ge sloten. LEIDERDORP CHR. BESTURENBOND De Chr. Besturenbond vergaderde Woens dagavond in Irene. De vergadering werd geopend met het zingen van vs. 33 1 en ge- oeu uoor tien heer 'u. de Haas. Deze heette üe sprekers en de verdere aanwezigen wel kom en gal' dadelijk het woord aan den heer F. Eikerbout, voorz. van de Chr. Metaai- bewe. aersbond. Deze schetste in korte trek ken *d houding van de Chr. Vakbeweging tegenover revolutionaire stroomingen, iiij wees op Duitschland, waar de sociaal-de mocratie niets bereikt heeit en op Kusiancl waar Gods Woord als opium beschouwd wordt. Thans staan we tegenover een nieuw front: het fascisme of 0111 in eigen omgeving te blijven: het nationaal-socialisme, hetwein de vakbonden aantast, ook de Christelijke vakbeweging niet vrij zal laten. Het na tionaal-socialisme plaatst zich boven de kerk. Om deze redenen zal de Chr. vakbs-\ weging zioh verzetten tegen het nationaal^ socialisme, evenals in Nov. 1918 tegen de sociaal-democraten. Hierna bracht een dubbel-kwartet van do Chr. Zangvereeniging „Excelsior een drietal liederen ten gehoore. Tweede spreker voor dezen avond was de heer L. Oosterbos, hoofdbestuurder van deu Bond van Chr. Fabrieks- en Transportarbei ders. Deze spreker sprak over „De oudo strijd". In de geschiedenis, aldus spr., blijkt telkens, dat doordat men zich van God af wendt moeilijke tijden worden doorgemaakt. In dezen tijd komen nationaal-socialisme en fascisme op. Spr. bespreekt verschillende programpunten van deze groepen. Nat-sm.. gaat niet uit van de leer van God, maar van de leer van den r. i nsch. Ten aanzien van de economische depressie zegt spr., da» de dictatuur er evenmin in geslaagd is deze te bestrijden. Hij wijst op werkloosheid in Duitschland en in Italië en eindigt met ie zeggen dat de Rots waar men op moet bou wen Christus is. Excelsior zingt dan nog een lied. Hierna spreekt Ds. Dijk nog enkole woor den en dankt de Voorzitter allen voor hun medewerking, waarna Ds. Dijk met dankzeg ging sluit. LEIMUIDEN VERGADERING WINKELWEEK COMMISSIE In bet café van den heer J. Keiijzer alhier werd een vergadering gehouden van de Winkelweek Commissie, waar bijna alle deelnemers aanwezig waren. De Voorziiter, de heer J. Steenbergen, opent de vergadering, en het doet hem genoegen, dat zooveel deelnemers tegenwoordig zijn; kij spreekt de wensch uit, dat op 22 Nov. a.s. wan neer de winkelweek geopend wordt) alle deelne mers aanwezig zullen zijn. De notulen van de vori ge vergadering worden vastgesteld. De Voorzitter zegt. dat B. en W. hun mede werking hebben toegezegd, daar de winkel gedu rende dezen tijd des avonds open mogen blijven tot 10 uur en Zaterdags tot 11 uur, tevens hebben ze vergunning gekregen tot het maken van muziek op straat, door middel van luidsprekers. De Voorzitter deelt daarna mede, dat het plan van de commissie de volle sympathie van den burg?mcester heeft, en leest het voorwoord door den burgemeester in de Winkelweekcourant ge schreven voor. Deze wijst er op. dat het goed is, eens te laten zie., wat de Lelmuidsche nering doenden kunnen. De verbindingsmiddelen zijn tegen woordig van dien aard, dat een groot deel der burgers haar :nkoopen ln de stad doet. Dat moet men zoo veel mogelijk probeeren tegen te gaan. Vooral in een tijd van economische depressie is men verplicht zoo veel mogelijk in eigen plaats te koopen en op die wijze bij te dragen tot de bestrijding der werkloosheid in eigen plaats. Veel moeite, aldus spreker, heeft het gekost een winkelweek te organlseeren. Nog verscheidene per sonen, die toegezegd hebben deel te zullen nemen, zijn de mecnlng toegedaan: wat schieten we er eigenlijk mee op Het ls juist de lauwheid van de middenstand hier ter plaatse, die oorzaak ls dat het publiek liever zijn inkoopen ln de stad doet. Wij moeten toonen, evenfis de stadswinkeliers, door sensatie de aandacht van het publiek le trek ken. Hij hoopt dat de lauwen, zich dezen avond zullen laten hcoren, hij zal dan met alle kracht probeeren deze lauwheid ln enthousiasme om te De Voorzitter gaat daarna over tot de bespre king van het programma. De etalages zullen op 22 Nov. des n.m. 2 uur geooend worden. Om half vier zal St. N'colaas door de schoolkinderen der drie scholen per auto worden afgehaald van het stat on. Om 4 uur zal in de groote zaal van den heer Sncebocr de offlcieele opening dcor den bur gemeester der gemeente plaats hebben. Spr. hoopt dat alle deelnemers goed voor hun etalages zullen zorg dragen en de driekleur zullen laten wapperen. Een Winkelweekcourant, die in de naaste om- gevlnq zal verspreid worden, wordt uitgegeven. In die courant, komen tal van drukfouten voor, die

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2