ROODE STER DONDERDAG 16 NOVEMBER 1933 TWEEDE BLAD PAG. 5 BINNENLAND. OFFICIEELE BERICHTEN ONDERSCHEIDING KANTONRECHTERPLAATSVERV ANGER Bü Kon. besluit ia benoemd 'tot kan^onjoch- tftr-Dlaa svorvan„er ui Twentsche Bank RIJKSVERZEKERINGSBANK Bü Kon. besluit zjjn met Ingang: van 1 Jan. 1934 bevorderd tot controleerond geneeskun dige bü de Rijksverzekeringsbank H. van Zan- WAAROM VLIEGEN GAAT De heer Vliegen deelde, zooals we in de roode pers lezen, ter gelegenheid van de gewestelijke bijeenkomst te Tilburg, over zijn terugkeer naar Genève het volgende mede: „Ik heb den minister gezegd, dat de kwes tie vóór hem moeilijker was dan voor mij. Maar als ik dat geweigerd had, zouden wij in het vervolg altijd buiten dergelijke dele gatie blijven. Bovendien had ik mijn ontslag aan een vorige rogeering aangeboden. Trou wens de taak der Conferentie is inmid dels allereerst geworden: den oorlog te voorkomen. Maar van groot belang is ook, dat dit een klap is in het gezicht van mr. Deckers. De sociaal-democraten zijn „onbetrouwbaar"', ende regeering stuurt zoo'n sociaal-de mocraat naar Genevé! Mijn protest, dat ik in Februari uitte, is Van volle kracht gebleven. De regeering is daarvan op de hoogte. Ik hoop in Genève nog één en ander te kunnen doen voor de zaak van de ontwapening". Vragen van Mr. van der Hoeven Het lid der Eerste Kamer Mr. A b r. van <ier H o.e v e n heeft aan de Minister van Buitenlandsche Zaken gevraagd of deze be leid is de motieven mede te deelen, op den DE INDISCHE BEGROOTING INKOMST ENPEIL VAN f 300 MILLIOEN Nog een gat van 35 millioen Ia de Memorie van Toelichting tot de Indische Tegrooting voor 1934 geeft de Re geering het volgende beeld van den gewonen dienst voor 1934: Uitgaven 377.000.000; Ontvangsten 289.000.000Tekort S8.000.000; Af: geraamd overschot op den buitengewonen dienst ad 8.300.000, zoodat het tekort op den geheelen dienst blijft 79.700000. Tegenover een daling van de zuivere ge wone landsuitgaven (in vergelijking met de raming voor 1933) van 37.192.000 staat een afneming van de gewone ontvangsten mei 61.334.000. Bij de opstelling van de raming der ontvangsten is rekening gehouden met: de heffing gedurende 1934 van 100 tijdelijke opcenten op de Vennootschapsbelasting, be stendiging van de heffing gedurende 1934 van de tijdelijke opcenten op de invoerrech ten en op den accijns op gazoline en ben zine, benevens een verhooging van den ac cijns op bier van 3 tot 5 per H.L. Evenals voor het loopend jaar is ook voor 1934 bij het opmaken van de ramingen uit gegaan van den bestaanden toestand en der halve geen rekening gehouden met een voor uitgang of verderen achteruitgang van de conjunctuur. Terug naar oorlogspeil Wanneer in aanmerking genomen wordt, dat de middelen cijfers van de jaren 1931 e.v. voor een steeds toenemend deel gevormd zijn door de opbrengst van drukkende crisishef fingen, welke niet bestemd zijn een blijven de plaats in het middelenbudget in te ne men, da ndient geconstateerd, dat Indië, wat zijn inkomsten betreft, is teruggevallen tot het peil van de oorlogsjaren, toen de be- driegelijke hoogconjunctuur, die daarop volgde en slechts korten tijd door een terug slag werd onderbroken, nog niet haar in vloed op 's Lands financieel bestel uitoefende De gelijkmatigheid waardoor het ontwik kelingstempo van het Land zich tot 1918 kenmerkte, maakte toen plaats voor een sterken uitgroei van het geheele Overheids apparaat vèr boven de intrinsike draag kracht van de maatschappij. In de kosten van dat apparaat nemen de niet of weinig te nemen. De heer Van der Hoeven vraagt of de mi nister na het Volk-artikel, boven aangehaald, waarin de heer Vliegen dezen stap van Zijne Excellentie „een klap in het gezicht van Mr. Deckers" noemt in verband met het be leid van den minister van defensie in zake 'de Sociaal-Democratische Arbeiderspartij, nóg van meening is, dat 't landsbelang door het opnieuw zitting nemen van den heer Vliegen in de Nederlandsche delegatie is ge diend. elastische uitgaven voor personeel en schuld verplichtingen een dermate groote plaats in dat een volledige aanpassing van 's Lands huishouding aan het in weinige jaren tot de helft van zijn vroegere hoogte terug gevallen inkomstenbudget niet te bewerkstelligen bleek. Daarom aanvaardde de regeering ra het begin van dit jaar als naastliggend eind doel voor haar financieel program een ge wonen dienst, welke na uitschakeling van de schuldaflossing in evenwicht zou zijn op een inkomsten basis van 300 millioen. Hoewel hiernaar bij de samenstelling van de onderhavige begrooting met grooten ernst gestreefd werd, is de Indische regeering er niet in geslaagd dit plan te verwezenlijken. Dat dit peil spoedig zal kunnen worden be reikt, valt niet te verwachten. Onder deze omstandigheden zou het zeker verantwoord zijn de verwachtingen omtrent de inkomsten, waarop voor bestrijding van de Indische huishouding in de naaste toe komst gerekend mag worden, niet hooger te stellen dan het cijfer, dat het midden houdt tusschen de opbrengsten van 1932 en 1933 en de raming voor 1934, zijnde 270 millipen Niettemin meent de minister het door de Indische regeering aangenomen cijfer van 300 millioen althans voorshands nog te mogen aanhouden als hypothetische werk basis voor het uitstippelen van een financi- eele politiek, die op eenigszins verwijderde toekomst het oog gericht houdt, zulks omdat dit bedrag niet belangrijk boven het huidig middelenniveau uitsteekt en in een toekomst beschouwing eenigermate ruimte mag wor den gelaten voor een verheffing van den eco- nomischen toestand boven het uiterst lage peil van het oogenblik. Aanvaarding van deze werkbasis voor be paling van de draagkracht der Indische sa menleving brengt dan echter tevens mede de consequentie, dat het evenwicht in de Landshuishoudine' alleen hersteld kan wor den door de uil gaven zoover terug te bren gen, dat zij in een lange reeks van jaren het peil van 3z0 millioen niet te boven gaan. De raming voor 1934 bedraagt na door voering van de pensioenkorting en de salaris herziening 377 millioen. Er dient dus nog een bedrag van 35 millioen te worden ge vonden. Noodzakelijke bezuiniging De minister is niet zonder hoop door be zuiniging op de defensieuitgaven met inacht neming van een gewijzigde verdeeling der maritieme lasten tusschen Nederland en Indië, waartoe onlangs een commissie werd ingesteld, het Indische budget met 15 mil lioen te kunnen ontlasten. Veiligheidshalve zal ook o" een mogelijk overschot op den buitengewonen dienst (voor 1934 op rond 8 millioen geraamd) beslag gelegd moeten worden. In verband hiermede zal het genoemde bedrag van 35 millioen in zijn geheel moe ten worden verkregen door verdere bezuini gin» op de uitgaven, andere dan die vooj leeningen en defensie. De minister ontveinst zich niet, dat dit een zeer zware eisch is. Daaraan moet echter worden voldaan, wil men erin slagen den Verstikkenden aanwas van schuld te stuiten geeft minstens 10 UUR van het hoogste rookgenot voor slechts 13 cent! Mef bons voor Niemeijer's be leefde kwali teit s-cadeaux. Rekent U dat eens om per uur. En dan per pijp! Vraagt Uzelf dan eens af, of er voor U nog de minste reden bestaat om niet op Roode Ster over te gaan. U weet dat Roode Ster HOLLAND'S POPULAIRSTE MERK is, koopt nu eens zoo'n pakje en U weet ook waarom. Wat Niemeijer's Roode Ster aan smaak en geur biedt voor slechts 13 cent, dat is zelfs voor een rooker van een veel duurder merk een openbaring! NIEMEIJER'S RQODE S7ER BiJend de Ingezonden Mededeeling daarmede de eerste voorwaarde te schep pen voor een langzaam herstel. Het bestaan an den Staat zelf staat hierb" op hét spel. Daarom zal vastberaden en met voortva rendheid dienen te worden ingegrenen, ten einde den geheelen Indischen Staatsdienst op belangrijk eenvoudiger voet te schoeien. In vorenstaanden geest is de minister met de Indische Regeering in overleg getreden nopens de in de naaste toekomst te volgen financieele politiek waarbij derhalve het- t het kort herhaald de volgende richt lijnen zijn te volgen: I. Als eerste etappe: een in 1935 te berei ken budget, dat geen toeneming van schuld vertoont. II. Als einddoel: een uitgavenbudget 300 millioen, of zooveel minder als met het bedrag aan inkomsten zal blijken overeen te stemmen; aan dit laatste bedrag dient te worden vastgehouden tot. het gelukt is den schuldenlast merkbaar te verlichten. KAART DER BEVRACHTINGSDISTRICTEN Verschenen is een kaart van de „Distric ten der Bevrachtings-commissies, ingestela door de Kamers van Koophandel en Fabrie ken in Nederland". De kaart is naar een be werking van den heer S. de Hoo, secretaris van den Raad van Beroep van Bevrachtings Jeugdige werkloozpn uit Rot terdam bezig met 't maken van, en bergloods te Goirle, Twee van de nieuwe machines die Egypte in Engeland kocht en door Egyptische piloten onder deskundige Engelsche leiding liet invliegen tijdens een proefvlucht boven de luchthaven Lympne iv a verschillende zware branden van den laatsten tijd, heeft men aan de brandweer-af deeling van de Japansche stad Fukui vrouwelijke leden toegevoegd. De nieuwe af deeling op pad. ROFFELRIJMEN Dure dagen Een of andre malle kwibus Schrijft in een neutrale krant Dat het leven toch zoo duur is In oris dwaze vaderland. 't Hoort niet tot zijn competentie" Zegt hij en passant er bij. Ons een uitweg aan te wijzen Zeker, dat gelooven wij! Als ik dan „Het Dure Leven"t Dat artikel, verder lees Kruipt er langs m'n ruggewervels Een vreemdsoortig soort van vreest Want Meneer-de-Hoofdredactie Van dat liberale blad Heeft, een pagina'tje verder, Nog iets anders in het vat:. Heele groote advertenties Met veel nieuws op f ilmgebied! Merk jij wat van lage prijzen Bij de bioscoopIk niet! En toch staan er negen groote Advertenties in die krant; Zie jij hier iets van de armoe ln ons dure vaderland? Duizenden (nog gave) guldens Worden aan de pret besteed; Voel jij iets van het markante Transparante levensleed? Dertien groote autobussen Stonden Zondag voor m'n huis Vol aanbidders van de voetbal; Voel jij hier iets van een kruis?, Kijk eens even in de snoepzaak Waar ze op een rijtje staan; Wat een armoe staat er tusschen; Voel jij je niet aangedaan? 't Hoort niet tot mijn competentie Boos te worden op dien man Die in z'n neutrale krantje Alles zoo niet zeggen kan, Maar als hij van wantoestanden En van dure dagen spreekt Vrees ik, dat hem durf en doorzicKii En gezonde zin ontbreekt. (Nadruk verboden.)] LEO LENS zaken, In kleurendruk uitgevoerd door den- Topografischen Dienst te 's-Gravenhage. Bij gevoegd is een alphabetische lijst yan alle gemeenten in Nederland, met vermelding van de districten, waartoe zij behooren. Da uitgave geschiedt tegen kostprijs (f0.35 pen exemplaar) door het Onderwijsfonds voort de Scheepvaart, Binnenkant 22 te Amster dam-C. I De zware heimachine in actie bij de werkzaamheden aan het landhoofd der nieuwe brug bij Vianen. Rechts: Het nieuwe, ruime gebouw der Rivierpolitie te Rotterdam. Z. Exc. Jhr. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer voor het monument van den Onbekenden Soldaat te Brussel, waar hij een krans legde. De in Italië verblijvende Duit- schers hadden gelegenheid, om aan boord van de „Duisburg" hun stem uit te brengen. Drukte op de boot, die de kie zers naar de Duisburg" zou overbrengen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 5