Matheid in de liefdevoordeZending Lutherstad Wittenberg DO.'jDERDAG 16 NOVEMBER 1933 FORSTE BLAD PAG. 3 Melle), H. A. de Geus te De Bilt (IJ.). Te Willige Langerak, Lage Vuumche en Rou- veen, cand. K. van de Pol te De Bilt (U.). GEREF. KERKEN Drietal: Te Lemele-Lemelerveld, cand. C Houtman, hulppred. te Enschedé, cand. Th. J. Kerssies te Wilden/^'- A. J. W. Vogelaar, hulppred. te Nijmegen. j ait. CANDIDATEN TOT DEN H. DIENST De heer K. Dekker, Oranjestraat 27 te Zaandam, Theol. cand. aan de Vrye Univer siteit te Amsterdam, is door de Classis Zaan dam der Geref. Kerken praeparatoir geëxami neerd en beroepbaar verklaard. Hij zal gaarne <le Kerken dienen en een event, beroep ter stond in overweging De heer E. Teunis, Theol. cand. te Enschedé, beroepen pred. by de Geref. Kerk van Oostzaan, is door de Class'u Zaandam peremptoir geëxamineerd en toegelaten tot den dienst des Woords en der Sacramenten. De intrede is bepaald op Zondag 10 Dec. a.s., na bevestiging door Ds. H. Meulink, van En schedé. TIEN HULPPREDIKERS Te Den Haag kon men, aldius sprak Dr. K. Dijk ter Generale Synode van Middel burg, in de Geref. Kerken wel 10 Theol. can- didaten als hulpprediker gebruiken. In het „Kerkblad" schrijft hij nu: „Lk heb dit ge zegde in allen ernst bedoeld, want wanneer ik denk aan hulp bij de catechisaties, hulp bij het bezoeken van nalatige catechisanten hulp in den ygrderen pastoralen arbeid, hulp in den Jeugdarbeid van onze vereeni- gingen, hulp bij de evangelisatie en hulp in de administratie, om van den predikdienst nog maar te zwijgen, dan zouden in groot- Den Haag, laat ik nu Scheveningen en Lonsduinen er maar bij nemen, tien candi- daten volop werk vinden Ds. S. VAN DER MOLEN., Naar wij vernemen, is Ds. S. van der Molen. „KERKOPBOUW" Prof. Dr. C G. Wagenaar heeft ter vergadering van de Ned. Herv. Vereeniging .Kerkopbouw" nog een rede gehouden o\er ,Ue uitwerking van de beginselen in de verschillende Reglementen". Spr. achtte het een belangrijk feit, dat de zoo heterogeen saamgesteldo Commissie voor het Reorganisatie-rapport zich una niem met de formuleering van de funda menteels eerste artikelen van het ontwerp vereenigd heeft. Daarin wordt uitgesproken het christocentrisch karakter der Kerk, een belijdenis waartoe het persoonlijk getu'^e- nis moet aanzwellen, ai mag persoonlijke differentiatie niet ontbreken. Op dezen grondslag stelt de Kerk zich de verkondi ging van het Woord Gods ten doel. De Kerk mag bij herziening de Belijdenis noch loslaten noch voor eeuwig geldend vastleggen. De historische belijdenis omvat de Drie Formulieren van Eenigiheid bene vens wat in symbool en liturgie wordt be leden. Spr. ging aan de hand van de eerste zes artikelen uitvoerig op een en ander in. l.a.v. leertucht en kerkvisitatie moet wel ketterjagerij vermeden, maar ook togen ex cessen worden opgetreden. Al is er vc?i the oretisch verschil over tucht, in de tijik leeft een groote overeenstemming. idig reglement noch Kerkherstel-ontwerp bieden iels dergelijks. Er moge voorts waardeering zijn voor het vele en goede werk der Kerkelijke bestu ren, zij zijn toch niet een vertegenwoordi ging der kerk, waarom principieel voorge steld wordt hun vervanging door Kerkelij ke vergaderingen. De nieuwe bestuursver- deeling werd voorts artikelsgewijze bespro ken, gelijk ook de diverse werkcommissies. De reorganisatie wenscht ook o.m. het pas sieve kiesrecht voor de vrouwelijke lidma ten. Wat de voorgestelde huisgemeente betreft iemand die niet op den grondslag der Keik staat, hoort ook daar niet thuis. Maar zit kan levende en actieve lidmaten binnen de houden en niet aan de Evangelisatie overlaten. Aan de neiging van velen tot de vanning van kleine, intieme groepen wordt door de huisgemeente tegemoetgekomen: ze fdan een vereeniging, minder dan der Chr. Geref. Kerk te Rotterdam een kerkgemeente, en blijft in de histori (Centrum), die geruimen tijd en ernstig sche lijn van de kerk. Het met Christus wa ongesteld is geweest, van zijn verblijf elders gende, zullen al deze veranderingen ook tot weer in zijn woning terut gekeerd en hoopt verbeteringen worden, hi] a.s. Zondagmorgen ook weer in de bedie- I De nieuwe instellingen van Kerkvisitatie ning des Woords voor zijn Gemeente op te en moderator moeten helpen om het Kerk- treden. karakter te bewaren, niet als bisschoppen, maar als menschen met moreelen invloed. De geestelijke en administratieve leiding komen o.ider hun beheer, waarin het per soonlijk element onmisbaar is. Als het op zicht faalt, is dan tucht noodig. Spr. besloot met de uitspraak, dat de toekomst der Kerk in sterker handen ligt dan in de onze. Na deze inleiding werd Prof. Brou wer machtiging verleend, het Reorgani satie-ontwerp in de Kerk te sturen. Voorts werd nog de wensch geuit, dat de Synode een kerkvisitalor en moderator zou toe staan. Bij de verduidelijking van nog en kele punten van het rapport en ontwerp, teekendc de inleider nog het verschil tus sohen kerk- en huisgemeente. In de eerste spreekt het ontwerp van bediening en ver kondiging des Woords, in de laatste van Evangel ieverkondiging. Aan de Commissie van Rapport werd voor haar moeilijken arbeid groote hulde gebracht. VERKIEZINGEN In de Ned. Herv. Kerk: Sneek. Voor 7 Notabelen. De rechtz. can- didaten werden met overgroote meerderheid gekozen, BLOEMEN IN DE KERK Te Rotterdam gaat in de Geref. Kerk in Herst. Verband een kleine commissie van zusters trouw de gemeente rond, liefst zich aansluitend bij familie-omstandighe den en vraagt bloemen voor de kerk. Het „Kerkblad" schrijft: Het is een vreugde, week aan weetk de fijn-verzorgde bloemen op het podium in de kerk te zien. Velen, die het in den aanvang een vreemd gebruik vonden, zouden het nu izeer missen, als er eens geen bloemen stonden. Veelal gaan de bloemen uit de kerk geheel of gedeeltelijk naar zieken der gemeente. Ook met de bloe men, die de gemeentevergadering „aanklee- den", gaat het zoo. PREDIKANTSWONINGEN Te A pel doorn Is voor de pastorie der Ev. Luth Gemeente door A. G Monod Windt de eerste steen gelegd. algem. synodale commissie ned. herv. kerk NAJAARSVERGADERING. r Tweede zitting. De President opent met gebed. In het officieel orgaan der kerk zal een oproeping worden geplaatst in het voorjaar ter vervulling der vacature voor een secun dus van den Secretaris der Alg. Synode in plaats van wijlen Ds. B. Tichelman te Scheveningen. Tijdelijk neemt P. Bokma te Schiedam dit secundaat waar. Langdurige besprekingen worden ge voerd over de aanvrage van een predikant ter herziening eener uitspraak eener Syno- dus Contracts, Een schrijven van Prof. Dr. A. M. Brou wer te Utrecht betreffende de opleiding van aanstaande Evangeliedienaren wordt gesteld in handen der Commissie ad hoe. Benoemd worden tot commissie voor de afschriften en staten van kosten Ds. bar bas, de heer Slagter en Mr. Cost Budde. Een schrijven betreffende de Belgischs Zendingskerk om steun van de hand van den heer L, Hoiyois wordt gesteld in han den der commissie voor de correspondentie met de buitenlandsche kerken; eveneens een schrijven van den Reichsbischof vaD Duitschland, inhoudende bericht zijner ambtsaanvaarding, en een verzoek om uit betaling vaai den Oecumenischen Raad voor Praktisch Christendom. Ds. v. Zwet doet voorlezing van den door hem opgestelden collectebrief voor het Fonds voor Noodlijdende kerken en perso- non, die zal worden uitgevaardigd. Een hooger beroep van den kerkeraad van Arkel, Kedichem en Nijkerk van een besluit van het Prov. Kerkbestuur in hun ressort zal bij de Alg. Synode worden over gebracht, terwijl de aangevochten beslui ten, in afwachting van het hooger beroep, van kracht blijven. Ingekomen is een klacht van den heer A. G v. d. Walle te Haarlem over kerke lijke toestanden te Haarlem en Schoten. Een schrijven van het Alg. College van Toezicht inhoudende inlichting over het plaatsen der bijdrage aan de kas tot aan vulling enz. op de begrooting van Kerk voogden eener gemeente in Drenthe, wordt Voor kennisgeving aangenomen. Aan den Pensioenraad wordt, op zijn verzoek betreffende toepassing van art. 3 e Regl. Pensioenfonds op de Vrijz. Chr. Jeugd- centrale, toestemming verleeyd. Aan Kerkvoogden te Herwen en Aerdt zal worden medegedeeld op een desbetref fend verzoek, dat zij met het herstellings werk aan het kerkgebouw mogen beginnen, zonder dat dit eenige consequentie met zich medebrengt inzake toestaan uit de Syn. fondsen der aangevraagde subsidie. Van Ds. C. W.'Coolsma te Groningen is ingekomen een opmerking over de voorloo- pig aangenomen wijziging van art. 14 Regl. Kerkeraden. Deze opmerking blijkt onjuist. Kerkvoogden te Tzummarum verzoeken quotum-verlaging. Hierop kunnen zij terug komen bij de a.s. vijfjaarlijksche regeling der quotisatie. Aan Ds. L. W. Bakhuizen v. d. Brink te 's-Hage, oud-secr. der Synode wordt opge dragen, voor den in het voorjaar te ver schijnen 5den herzienen druk van de Re glementen der Ned. Herv. Kerk met aan- teekeningen, verzorgd door den President en den Secretaris der Synode, het Register te hewerken. Kerkelijko Hoogleeraren te Leiden ver zoeken, de benoodigde gelden toe te staan tot het doen houden van verschillende voordrachten. De vergadering acht zich niet bevoegd, uit te gaan boven het door Ie Synode toegestane bedrag. Ingekomen is een verzoek om cassatie van J. Hars te Capelle aan den IJssel van een uitspraak in hooger beroep van het Classikaal Bestuur van Rotterdam en een verzoek van H. Bongers e. a. te Capelle aan den IJssel om cassatie \an een besluit in hooger beroep van d<atzelfde bestuur. Deze beide cassatie-verzoeken worden verworpen. (Van onzen Duitschen correspondent.) Minstens tweemaal per maand moest men ons, die gedwongen zijn, in de drukte der wereldstad te leven en te werken, in de gelegenheid stellen, een stille provincie stad te bezoeken. Men komt er op andere gedachten, voelt met een gevoel van schaamte de onbelangrijkheid van het vela dat dagen achtereen onze aandacht in be slag neemt, kijkt verbaasd naar de men schen die zoo kalm en bezadigd hun weg en ondervindt de stilte der straten als een ontspanning. Eigenlijk is er maar een groote straat, aan beide kanten omgeven door bosch en park en weiland. Twee oude, zware eiken geven den officieelen toegang tot de Luther stad Wittenberg. Honderd jaar geleden werd een dezer hoornen geplant „Ter her innering aan de daad van Dr. Maarten Lu ther op den lOen December 1520". Opzette lijk, uit tactische overwegingen, schijnt men de daad, waar het in dezen om gaat, 'egen te hebben: het publiek verhran- an den pauselijken banvloek. Ook zij, die het met deze handelswijze van den re formator niet eens zijn, kunnen Witten berg binnenwandelen, zonder onnoodig ge krenkt te worden. Broederlijk staam zij naast elkaar, Luther en Melanchton en de opengeslagen Bijbel herinnert aan den strijd, dien zij gevoerd Te Heer Hugowaard hebben enkele hebben. Ik wandel het Augusteum binnen, reebtrinnigen uit de Ned. Herv. Gemeente,het seminarium voor jonge predikanten en naar de „N. R. Ct." me'dt, zich met een aan- |oes op een der halken: Niemand geve het tal verspreid wonende geestverwanten uit geloof prijs, omdat God van hem een groo- verschil'ende omliggende Gemeenten ver- te daad verlangt! De jonge I.uther de gan- eenigd tot een Comité, dat zich ten doel stelt sche hervorming ligt in dezen eenen zin de verstrooid wonende orthodoxen weer tot opgesloten. Ieder van ons wordt geroepen. KerVeb"k leven on te wekken. In verschillen- op bevel van God een moeilijke taak te de Gemeenten zullen, bij gebrek aan een or-vervullen en wee hem, die zich aan deze thodoxen voorganger in de kerk, „Gemeente- opdracht onttrekt. Hier ademt men den avonden" worden gehouden. 1 geest eener sterke persoonlijkheid en over- TWEEDE GEREF. MISS. PRED. TE DJ 0 KJ A afvaardiging van ds g. j. van reenen Ds. G. J. van Reeneti, tweede missio naire predikant vanwege de Geref. Kerk var Amsterdam en de overige Geref. Kerken ir Noord-Holland, is gisterenavond in de Kei- zersgrachtkerk te Amsterdam in zyn ambt bevestigd. Als bevestiger ':rad op zyn vader, D van Reenen, predikant by de Geref. Kerk van Sleeuwyk, die daartoe tot tek koos Openb. 3:8. In zijn in'eidend woord Ds. van Reenen er op hoe verheugend het mag genoemd worden dat in dezen 'cyd beperking van arbeid, de Koning der Kerk niettemin opnieuw op Midden-Java „een opende deur" aanwyst. Hierna ontwikkelde de bevestiger de bo;eekenis van den tekst den arbeid der Zending, om zich ten slotte in een persoonlijk woord te richten tot zijn zoon, voor wien dit uur de vervulling var diens levensideaal beteekende en wien Spr Gods zegen toebad. Na de bevestiging trad de beroepen Die naar des Woords, D s. G. J. van Reenen. voor de gemeente op met een predikatie over Ram. 1530, waarin hij er van gewaagde dat deze dag voor hem van groove blijdschap was nu hij geroepen wordt om te gaan naar het zendingsveld, waarvoor hy en zijn echt- genoote zeer dankbaar zyn. Voor hen beiden is dit gaan dus geen offer, omdat zij de lei dende hand Gods hierin mogen zien. Een of fer brengen wel hun wederzijdsche ouders, maar Spr. hoopte en wist, dat zy dit voor den dienst van God met bereidheid des har ten willen brengen. Van menschelyke zijde bezien blijft niettemin voor hem en zijn echt- genoote het afscheid zwaar en spr vroeg daar-m het biddend medeleven der gemeente. Bij de ontvouwing van zyn tekst -vees Spr. de gemeente er op, dat zij het Zendingswerk niet mag overlaten aan de enkele arbeiders op liet Zendingsveld. Als echte Zendingskerk he^ft zy mede tc bidden mede te leven _n te strijden, opdat de zendende keric èn de gezondenen na:'.* Java h"n kracht eo eenheid in hristus Jo/us mogen zien. De a«fzendinv van Spr. naar Djocjakarta in dezen tijd spreplt intusschen van de liefde der gemeen te tot Gods dienst en haar gehoorzaamheid aan Christus' Zendingsbevel. Deze uitzending legt haar een uitgebreider taak op, waartoe de Heere haar moge bekrachtigen, en wat spr. betreft hy ziet als ideaal, dat Java, heel Indië, ja heel de wereld voor Christus moge worden gewonnen. Tenslotte sprak Ds. van Reenen woorden van dank tot de Kerk van Amsterdam en de Kerken van Noord-Holland, die hem behulp zaam waren by de voorbereiding tot zyn ge wichtige taak. De kroon op de blijdschap van dezen dag is het feit, dat hy tot zyn zen- dingsarbeid mag utgaan en dat sprs. vader hem tot dit heerlijk werk heeft mogen in- Na dé beëindiging van den dienst zong de gemeente den scheidenden mïssionairen pre dikant de zegenbede uit Psalm 134 toe, en maakten daarna nog velen gebruik van de gelegenheid om hem en zyn echtgenoote de hand te drukken. KERKGEBOUWEN Te Leeuwarden Js de vernieuwde kerk der Vrij-Evang. Gemeente (600 zitpL) in ge bruik genomen. Ds. D. W. Veldkamp sprak over 2 Kron. 6 20. Voorts spraken nog le den der Bouwcommissie, van den Kerkeraad. de architect en een afgevaardigde van de Ge meente van Franeker. Te Kerkwijk (Gld.) zal in het kerk gebouw der Ned. Herv. Gemeente een electri- sche verlichtingsinstallaltie worden aange bracht. JEUGDZONDAG Bondsbestuur van het Ned. Jongelingsverbond aan Zondag 19 Nov. a.s. het karakter van een „jeugdzondag" worden gegeven. De predi king zal in 't by zonder gewyd worden aan den nood, de vragen en de uitkomst voor jon gens en jongeren in dezen crisistyd. JA VA-COMlTE SCHRIJNEND TEKORT IN DE FINANCIEN Afvaardiging van Zendeling Ph. van Akkeren Deze oudste Amsterdamsche Zendings corporatie kwam gistermiddag in het Ame rican Hotel te Amsterdam bijeen. Het was de 78e jaarvergadering, die haar bijzonden beteekenis ontleende aan het optreden van een nieuwen voorzitter, Ds. R. D ij k s t Ned. Herv. predikant te Amsterdam, als mede door de afvaardiging van zendeling P h. v an Akkeren. Nadat leden en afgevaardigden door het bestuur waren ontvangen, ving de jaarver gadering aan met een inleidend w- den heer E. Réné van Ouwe die eenige grepen deed uit de rijke geschie denis van het Java-Comité. Bijzonder her dacht spr. mannen als Ds. Barbas, die het Java-Comité in vroeger dagen als voorzit ter diende, en zendeling H. Kuperus, een der voorheen zeer bekende zendelingen. Vervolgens heette de heer Réné Ouwenalier den nieuw opgetreden voorzit ter hartelijk welkom. De nieuwe voorzitter. Ds. Dijkstra verklaarde zijn taak met schroom te aanvaarden, hoewel reeds jaren geleden de uitnoodiging tot het voor zitterschap hem bereikte. De omstandigh' den waren toen niet gunstig, thans wilde spr. gaarne opzettelijk meczorgen en mee bidden. Zes jaar lang is het goed gegaan onder de leiding van den vice-voorzitter, den heer Kreijenbroek, en de voorzitt' verzocht nu de medewerking van allen die in het Java-Comité arbeiden. Een bijzonder welkom riep spr. toe het modcramen van het Zendingsbureau, als mede den heer P h. van Akkeren, cn diens verloofde, mej. R i s t j o u w. Het Zendingsveld. Ds. D. Crommelin, van Oegstgeest, deed mededeelingen over den arbeid Indië, speciaal op Java. Het werk op Su matra is overgenomen door de Toba-Batak- sche Kerk en gelukkig mag worden ge tuigd, dat het Zendingswerk daar goed gaat De arbeid van het Java-Comité heeft zich geconcentreerd op Oosl-Java en spr. memo reerde dankbaar zijn ondervindingen bij het bezoek van de inlandsche gemeenten, toen spr. het vorig jaar op zijn Indische reis den arbeid van het Java-Comité van zeer dich' bij heeft gezien. Begonnen met den arbeid onder de on ontwikkelde en gesloten Madoereezen, heeft het Java-Comité zich gaandeweg meer ge wijd aan de meer beschaafde Jjvanen. Met droefheid bracht spr. in herinnering den deplorabelen toestand van de oorspronke lijke Madoereesche gemeenten, kasplantjes temidden van de Mohammedaansche omge ving. Zendeling van Schelf horst wil daarom met colportage-arbeid beproeven wegen te vinden en gehoopt wordt dat hier door nieuw leven mag worden gewekt voor de verbreiding van het Evangelie. In dit verband sprak s^r. met groote waardeering over den arbeid van zendeling Van der Spiegel, die werd opgevolgd door zendeling De Dekker. Begonnen met het Madoereesche werk, thans bijzaak, is de Javaansche arbeid leidelijk de voornaamste geworden. Uitvoe rig schetste spr. de ontwikkeling van de in landsche gemeenten, in de laatste jaren ontvoogd en dus meer zelfstandig, hetgeen de offervaardigheid zeer heeft bevorderd. BalL Spr. deelde een en ander mede over den voortgang van het Evangelie op Bali, de Zending nog niet is toegelaten. De Oost- Javaansche Kerk heeft hier haar voorpos ten, die veel hinder ondervinden van de tegenwerking zoowel van Europeesche amb tenaren als van Balineesche hoofden.' Tekort in Zendingsliefde. Over den arbeid in Nederland voor de Zending, uitgaande van de Samenwerkende Zendingscorporaties, sprak Ds. B. J. C. I R ij n d e r s. van Oegstgeest, die van de matheid der liefde voor de Zending, welke heeft geleid tot een bedenkelijken achterstand in de financiën, hetgeen spr. aantoonde door me ie te deelen, dat op 1 November j.l. f 400.000 te weinig voor het Zendingswerk is ontvangen. een bezoek aan de stad van de groote hervormer Een oude stad met een lieflijke omgeving al hooren wij de stem van hem, die hier leefde. Over de binnenplaats bereiken we de eigenlijke woning van Luther met het slan ke trappenhuis. Ik klauter naar boven en bevind mij in een der vroegere monniks- cellen; hier kijkt men door het getraliede venster in dep tuin, waar eenmaal Frau Kiithe onder de appelboomen groente ge plant heeft Alles is nog net eender als vroeger. De breede stadsmuur omvat den tuin en ver achter den muur ziet men de Dübener Heide liggen. De Elbe glinstert in de herfstzon als een zilveren lint Hier, waar alles om ons heen wijd en stil is, kon Luther denken, werken, leven. Hoe dit alles ontstond, groeide en tot stand gebracht werd, kaai men gewaar worden in de Luther-Halle, vijftig jaar ge leden ingewijd door den toenmaligen kroon prins Friedrich met de ernstige vermaning, hier voor gewetensvrijheid en verdraag zaamheid te ijveren. Uit deze oorspronke lijk bescheiden aanvang is in den loop der jaren een groot reformatorisch museum van historische beteekenis gegroeid onder leiding van den ondernemenden directeur lie. Oskar Thulin. Op zijn initiatief werd op de tweede etage het refectorium onder gebracht., de oude eetzaal der monniken. Men gebruikt deze gothische ruimte als ge hoorzaal, want hier valt niet slechts aller- hand te zien, hier kan men ook luisteren. De „Freunde der Lutherhalle" hebben goed werk verricht, want men vindt hier alles, wat met het leven van Luther en de ge schiedenis der hervorming verbonden was. Een voorbeeld ter verduidelijking: men vindt in dit museum 2400 verschillende portretten van Luther, ongetwijfeld de grootste Luther-collectie ter wereld, een weelde van penteekeningen, etsen, gravu res en schilderijen van Tranach en andere meesters. Als strijdende monnik is hij nog mager van figuur, als doctor der theologie heeft zijn gelaat reeds een forsche uitdruk king gekregen, als Junker Jiirg draad hit een haard, als professor omstreeks 15?" -i-r men den hreeden kop met den dien i'nnr- dringenden blik, zooals we hem 't hest Ken nen. Overal ziet men 't gelaat van den strijder, van den sterken Duitscher, die zich tegenover een wereld van tegenstanders moest handhaven. Zoo zien wij hem ook op het imposante doek van Corinth: een donkere breed ge bouwde reus met vlammende oogen, de vuist op het opengeslagen Boek en op den achtergrond de Wartburg. Kostbare documenten worden ons voorge legd op een tentoonstelling „Der gegenwar- tige Luther", de eerste druk zijner geschrif ten, beschouwingen over den aflaat, brief wisseling met vrienden en tegenstandei's en het getemperd licht, dat in deze stille vertrekken binnenvalt, roept in onze her innering de „tafelgesprekken" wakker, welke aan den eikenhouten disch gevoerd werden. In de Kollegienstrasse wandel ik aan het huis voorbij, dat eenmaal dienst deed als universiteit De Stadtkirche, waar Luther herhaaldelijk het woord voerde, staat nog onaangetast als een zinnebeeld der refor matie. Eerst wordt onze aandacht getrok ken door het geelkleurige stadhuis, maar een paar stappen verder duikt tusschen de huizen met hun smalle gevels opeens het gezochte bedehuis met zijn beide torens op. Deze kerk hoort bij Luther al net eender als het machtige altaar, een meesterwerk van Cranach. Uiterlijk maakt de Schlosskirche een minder lutherschen indruk met haar slan ken toren en pas later toegebouwden koe pel, maar historisch is zij van belang, want iuist hier heeft Luther zijn thesen aan de deur geplakt Tijdens den zevenjarigen oorlog werd de oude poort stukgeschoten, maar met lief de en toewijding werd in denzelfden stijl een nieuwe poort ontworpen en de 95 strijd vragen werden er voor latere geslachten in gegraveerd. Hier, waar de hervorming be gonnen werd. vonden belden. Luther en Me lanchton, hun laatste rustplaats. Het is oen oude stad, Wittenberg, maar de lieflijke omgeving geeft haar een jeugdig aandoend beeld. De bewoners herinneren graag aan den tijd, toen hier nog drie dui zend soldaten in garnizoen lagen en zij ho pen, dat deze traditie weldra in eere hersteld wordt Ik weet niet, of deze wensch in afzien- baren tijd vervulbaar zal blijken, maar een andere wensch is werkelijkheid geworden: officieel heet de stad der hervorming tegen woordig „Lutherstad Wittenberg", een blij vende herinnering aan den 450sten geboor tedag van doy grootên hervormer. Berlijn, 14 November 1933. Jaarverslagen. De secretins van het ava-Comité. de heer H. D k p r over den arbeid te Amsterdam uit, waaruit wij aanstippen dat vooral kinderen belang stelling en toewijding voor de Zending toonen. Getracht zal worden met veel Chris telijke kringen contact te verkrijgen. Van de f 6000, die door velerlei arbeid werd ver kregen, brachten alleen de kinderen ruim f 4300 bijeen. Dr. K. J. Br ou wer, van Oegstgeest, bracht het financieel verslag van het Java- Comité uit, waaruit een tekort van f 2944 bleek. Wat de algemeene financieele toe stand van de Samenwerkende Zendingscor poraties betreft, deelde spr. mede, dat de inkomsten op 1 Nov. j.!., vergeleken met het vorig jaar, ruim een ton waren achter- uitgeloopen. Wel werd op de uitgaven be zuinigd, maar hierdoor kon het tekort niet worclen gedekt. Spr. hord tenslotte de ver gadering den nood der Zending op 't hart. De voorzitter van de Oost-Javaansche Kerk, zendeling C. W. Nortier, sprak nu over het ondenverp „Het Java-Comité in verhand met den arbeid van hot Ned. Zen J. Genootschap op Oost-Java en de Oost-Ja vaansche Kerk". Toen de inlandsche gemeenten in één Kerkverband werden opgenomen, sprak het vanzelf (gelet op dé aangename samen werking tusschen de beide Zendings-corpo- raties) dat ook de gemeenten van het Ja va-Comité zich aansloten. Uitvoerig toonde spr. aan de groote ver schillen. die in de onderlinge verhoudingen ontstonden door de institueering van de Oost-.Tavaansche Kerk. Op den arbeid van de Zendingsvereenipingen mag dit geen in vloed hebben. Integendeel, juist de jonge Inlandsche kerken hebben den steun van de zendelingen en de Zendingsvereenigin- gen zeer noodig. De Zendingstaak van beide Zendingsvereenigingen is dus nog lang niet afgeloopen en heide vereenigingen mogen op hun post blijven om de prediking van hpf Evangelie der genade Gods mogelijk te blijven maken. Alsnu kwam men toe aan het plechtig oogenblik van den middag, de afvaardiging van zendeling Ph. van Akkeren. De voorzitter verblijdde zich over de be reidvaardigheid van den heer Van Akkeren om dezen gewichtigen stap te doen. Namens het bestuur legde de voorzitter hem eenige vragen voor, waarop de a.s. zendeling-leeraar toestemmend antwoordde. De heer Van Akkeren verbond zich hierdoor tot het recht en zuiver prediken van het Evangelie, de bediening der Sacra menten, de stichting van een zelfstandige Volkskerk, schoolonderwijs en catechisatie. Voorts beloofde hij niet alleen op het oog te hebben de bekeering van enkelingen, maar ook de kerstening van het volk in zijn geheel, terwijl pogingen tit verbetering van den sociaal-economischen toestand der in landsche bevolking hem werden aanbevolen. De voorzitter sprak den heer Van Akke ren hartelijk toe, waarna de middagverga dering gesloten werd. Ds. S. F. H. J. Berkelbach van 4 r Sprenkel sprak een Zendingsrede uit, terwijl de ordenjng en inzegening tot zen- drting-leeraar van den heer Van Akkeren geschiedde door Ds. R. Dijkstra. Meteen toepasselijk woord overhandigde D s. J. Rauws een Biibel aan den eerlang ver- trekkenden zendeling-leeraar, die hierna zich tot de saamgekomenen richtte, inzon derheid tot het bestuur van het Java-Comité en de afgevaardigden van het Zendings bureau te Oegstgeest De Gemeente heeft den heer Van Akkeren en zijn echtgenoote tenslotte toegezongen. MANNENVEREENIGINGEN Tot den Bond van Ned. Herv. M.V. op Geref. grondslag (voorz. Prof. Dr. H. Visscher, Ds. P. A. A. Klüsener) traden in den laat- sten tyd toe de Mannenvereenigingen te Hil- un, Zeist, Krimpen a. d. Ij6sel, Jaars veld, Huizen en Rhenen. Er volgen er meer. Door toedoen van den Bond zyn ook verschil lende nieuwe M.V. opgericht. OUD-KATHOLIEKE KERK Onder voorzitterschap van Prof. Dr. 0. G. m Riel (Amsterdam) is opgericht een Oud- Kath. Oecumenische Vereeniging, bedoelende: 1. het bevorderen van den oec. arbeid der Kerken; 2. samenwerking te zoeken met de reeds op dit gebied werkzaam zijnde perso on vereenigingen; en 3. het in studie ne- van maatschappelijke vraagstukken, Kerkelijk standpunt bezien. KERK EN ZENDING In de Chr. Geref. Kerk van Noord-Ame- rika komt een neiging op om de Zending meer aan de plaatselijke Kerk te onttrek ken en daarmee dus aan het ambt, en haar te maken tot een zaak van Zendingsbestu- ren, Zondagsscholen, Zendingsfeesten enz. Ds. I. van Dellen heeft nu In de Classis Pel- la in een rapport gepleit voor een meer le vend contact tusschen de plaatselijke Ker ken en het opzienersambt eenerzijds en do Zending anderzijds. Hij acht herziening van de Zendingsorde naar de beginselen van het Geref. Kerkrecht zeer gewenscht Opgemerkt werd, dat de dwalingen vaak dc Kerk bin nensluipen door de kanalen van seminaries Zendingsbesturen (als in de Presb. Kerk in Noord). „HET ANKER" EN „T ANKEK" Vanwege het bureau van ,,'t Anker" (Geref. Evangelisatie onder de schippers), gevestigd Schoolstraat 116 to Voorschoten, vraagt men -ns plaats voor het volgende: In dit blad vonden we Zaterdag 11 Nov. j.I. een stukje onder de titel: Jlet Anker ver schijnt niet meer". Thans Wijkt, dat door dit stukje eenige verwarring is ontstaan. „Het Anker" was het orgaan van den rooden Ma- rinebond. Dat dét orgaan niet meer verschijnt, achten wy een zegen voor ons varensvolk. Er is echter nog een ander orgaan, op de klank af hetzelfde We bedoelen „*t Anker", een orgaan, ook bestemd voor het varensvolk. Dit orgaan wil ons varenevolk terugbrengen tot het Evangelie van Jezus Christus. Het wil den geloovigen schipper steunen in den gees telijken strijd. Bij honderden exemplaren wordt dit orgaan gratis onder de varenslieden ver spreid. Zelfs onder de Nederlandsche schip pers in buitenlandsche havens. De verschijning dit orgaan, wordt door de schippers ge waardeerd. Echter heeft men ook hier met groote moeiliikheden te kampen. Alleen wan neer het aantal betalende abonnés zich uit breidt, zal de uitgave van dit orgaan voort gang kunnen hebben. Proefnummers met prys opgaaf en alie inlicht» gen worden aan bè- langstellendden door bovengenoemd bureau gaarne gratis toegezonden. GIFTEN EN LEGATEN Te K o 11 u m werd aan de Ned. Herv, Diaconie door wylen H. H. Gorter een bedrag van f 5.000 gelegateerd. Schoolnieuws. Dr. J. T. H. PETERS. Naar wij vernemen is Dr. J. T. H. Peters te Haarlem, privaat-docent te Leiden, door leden van de Medische Faculteit te Gent aan gezocht om aldaar het professoraat te aan vaarden voor Inwendige Geneeskunde als opvolger van Prof. Vernieuwe. Naar wy uit goede bron vernemen, heeft Dr. Peters het eervolle aanzoek afgewezen in verband met de kortelings door hem gestichte klinieken voor Inwendige Ziekten te Haarlem en Den Haag. SCHOOL VOOR KUNSTNIJVERHEID Te Arnhem is, in tegenwoordigheid van den Burgemeester, drie Wethouders en den Inspecteur M. J. van Alphen de Veer voor het N.O., officieel geopend het nieuwe ge bouw van de Middelb. School voor Kunstnij verheid. ONDERWIJZERSBENOEMINGEN Alblasserdam (U.L.O., hoofd J. Pols) H. F. van Neutegem te Sliedrecht. Aang. BEZUINIGING Te Amsterdam stellen B. en W. den Raad voor de avondscholen voor schipperskin deren 1 Jan. '34 op te heffen en de Scholen voor Voortgezet L.O. van twee leerjaren te veranderen in cursussen voor één leerjaar, door in Febr. '34 geen nieuwe leerlingen voor een 2de klas aan te nemen. Ook wordt voor gesteld de schoolgelden aan de Openbare Be waarscholen te verhoogen tot een bedrag, on geveer 10% lager dan de schoolgelden aan de gewone Openbare Scholen voor L.O. Te Middelburg stellen B. en W. den Raad voor een Commissie te benoemen voor onderzoek naar mogelijke bezuiniging op het Openbaar U.L.O. door combinatie van scho len of reorganisatie. EXAMENS Doctor in de Lettei Wijsbegeerte, op proefschrift: ..De motiveering van onzen opstand", de heer A. C. J. de Vrank. mde proefbarin Liem Gieta TJlang. geb. te Sawah-Loento. RIJKSUNIVERSITEIT TE GRONINGEN. Ge promoveerd is tot Doctor in de W-U- en Natuur kunde. op proefschrift: „Een iocolutie in da Kegelsneden-ruimte", de heer C. J. A, Jansen 8. J., geb. te Utrecht. Rotterdam en J. Frummel te Sappe- Scheepsboinvkunde: ing.ex., de heer Ir H. Ai W. Bax te Magelang. RIJKSUNIVERSITEIT TE LEIDEN. Gesl.J i heer S. L. J. van Gesfl.: Wis- en Natuurkunde: cand.ex.. de heer K. G. Postma en mej. M. N. Landman; ld., hoofd vak Plantkunde: doet. ex., mej. Ch. A, Andreas. Geneeskunde: artsex., de heeren Jj Bijl ta Tanta en H. Aris te Amsterdam: semi-arteex., de. heeren J. H. Buzaglo t» Hamburg en Tjau Eng Kdong te Saaoe. RIJKSUNIVERSITEIT TE UTRECHT. Gesl.J Gcneeskund-r-i cand.ex. de heer S. A. Bij ma. Apotheke«"Vissiisent, de dames G. B. Soliarp to Arnhem. J C. M. Haan te Amersfoort. S. M. Kleijn te Èuilen en de heer M. Sw&ab te Am sterdam. EXAMENS-M.U.L-0. Totaal-Uitslag van 1933 Is: geëx. 5032 A-cand, en 659 B-oand. Geslaagd 3979 cand. voor A- en 529 voor B-diploma. De resultaten van Openb, en Chr. Mulo liepen weinig uiteen en bedroegen resp. voor A SO.26 en 77.41 en voor B 81.84 en 85.63 Het gemiddelde was voor Openb. Mulo in totaal (Aen B) 80.68 en voor. Chr. Mulo 78.83 Het algemeen totaal der cand. van Openb, Chr. en R.K. Mulo was In 1933 voor de geëxa- mineerden 8081, waarvan slaagden 6461 cand. EXAMENS MECHANICA DEN HAAG. 15 Nov. M.O. Akte K2. Geëx. en gesl. 1 cand., nL de heer H. Sanders te Utrecht, EXAMENS-STAATHUISHOUDKUNDE DEN HAAG. 15 Nov. M.O. Akte K10. Geëx. 2, gesl. 1 cand., nl. de heer A. van den .Bosch ta Den Haag. and., gesl. geen. EXAMENS-STUURMAN DEN HAAG. 15 Nov. Gesl. voor Sden etuur- ivan gr. stoom v.. de heeren M. R. E. de Jong mneau en A. Stada, Kunst cn Letteren. rembrandts „jeremia" teruggevonden EEN POOL ALS MEDEPLICHTIGE? Naar een Reuterbericht uit Stockholm! meldt, is de gestolen Rembrandt door da politie ontdekt onder een hoop oude takken in een bosch nabij Stockholm. Een Duitsch metaalbewerker, Blaich, is gistermorgen in verband met den diefstal gearresteerd. Hij heeft verklaard, dat hij geen medeplichtigen heeft. Een ander bericht daarentegen meldt, dat de Duitscher nog een medeplichtige heeft gehad, een Pool, Woizick, genaamd. Na zijn arrestatie, waarbij de politie eeni ge malen van haar revolvers gebruik moes; maken, zou Blaich hebben verklaard, dat hij deskundige is op het gebied van edel© metalen, terwijl zijn medeplichtige kunst kenner zou zijn. Blaich zou ook hebben bekend, de inbraak bij den kanselier der universiteit, oud-minis ter-president Trygger te ebben gepleegd. UIT HET SOCIALE LEVEN MASSA-ONTSLAG BIJ DE MIJNEN Op do Staatsmijnen Juliana en Laura te Heerlen is een massa-ontslag aangekondigd van buitenlandsche arbeiders. Tegen 1 De cember a.s. is reeds aan 170 arbeiders mede- deeling gedaan, dat de arbeidsovereen komst is geëindigd. AMSTERDAM FEES"MAL I D Z-'FR. CE ANT, In 't Amstelhotel heeft de Nederlandsch- Zuid-Afrikaansrhe Vereeniging gisteravond een feestmaaltijd gegeven ter eere van den Z.-Afrikaanschen gezant Dr. van Broek huizen. Ook burgemeester Dc Vlugt was onder de genoodigden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 3