JHratur frihsdje CTourant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden ïn Omstreken EERSTE BLAD BINNENLAND. Gemengd Nieuws. éBONNEMENTl /Per kwartaal In Lelden en In plaat? tan waar 'n agentschap Bevestigd Is f2.35 Franco per poet 2.35 portokosten Per week 10.18 Voor het Buitenland bij wekelijk- nche tending -„1.50 Bu dageiijksche zending „5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7Vi cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 5021 WOENSDAG 15 NOVEMBER 1933 ADVERTENTIEN Van 1 tot 5 regels.......... f L17V? Elke regel meer.......0.22V Irgez. Mededeellngen Van 1—5 regels 2^8 Elke regel meer 0.13 Bij contract belangrilko korting. Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend f 0.10 14e Jaargang üit nummer bestaat uit DRIE bladen GEEN HAAR BETER Iö de grond der zaak is de roode pers toch geen haar beter dan de communisti sche sprekers en schrijvers, met wie thans na het Herzieningsrapport de breuk volkomen zal zijn. Het giftige en kwaad aardige in haar polemiek ontbreekt even min en er zal van tijd tot tijd de aandacht op. gevestigd moeten worden. Het artikel „Woningdictatuur" geeft weer voorbeelden te over. Minister Aalberse gaf in .zijn dagen het parool uit: Bouwen, bou wen! maar weldra werd „in de crisis van het begin dei- twintiger jaren, die als een nachtvorst over alle burgerlijke sociale be vliegingen streek, een spaak in het wiel ge stoken". Hier wel de oude waanvoorstelling over de'gebeurtenissen omstreeks 1918, maar nog geen aantasting van het karakter van poli tieke tegenstanders. Dan heet het echter, dat de woningpolitiek van den heer Van der Kaa, chef van den rijkswoningdienst, or op gericht is „om de gemeentebesturen te dwarsboomen en de verheffing der volks huisvesting te remmen". Dat is reeds kwaadaardig. Maar het wordt erger. De gemeenten slaagden er on danks dat in door leeningen op de open markt, zelf te bouwen, en nü komt er een wetsontwerp om ook dat onmogelijk te maken. „Ook wanneer een gemeentebestuur bui ten het rijk om geld vindt om er woning- voorschotten uit te verleenen, zal de rege.e- ring de bevoegdheid krijgen om zulk eon woningbouw te beletten. De anti-sociaie rijkswoningclictator heeft, wordt dit w ontwerp wet, weer gezegevierd." En dat gebeurt naar de voorstelling der roode pers natuurlijk niet, on gemeenten te beletten zich nog meer in schulden en stroppen te steken; neen, de arbeiderswoningen moeten slechter worden": „Het stuk volksbeschaving, door de ge meentelijke werkzaamheid tot stand gi bracht, moet omlaag geschroefd worden. Het volkshuisvestingspeil moet gepauperi- seerd worden. Het rijk zal onwillige, van hoógere sociale opvattingen vervulde ge meentebesturen achteruit dringen. F.r zal slechts zoo armelijk gebouwd worden, als het den rijkswoningdictator lust" En het slot is dan, dat de ai-me gemeente besturen, die de „rijksreactie niet gewillig volgen, worden geknecht door de maat regelen, welke het rijk aan de verder voor uitziende gemeentebesturen oplegt". Merkwaardige en kwaadaardige demago gie: de regeering mag de „vooruitziende mëentebesturen" niets beletten; doch als deze financieel vastgeloopen zijn, dan is eerste plicht van het rijk om te helpen. Of ook, de „vooruitziende" roode wethouders onttrekken zich aan de verantwoordelijk heid en laten anderen met hün gebroken scherven zitten. Vervolgens komt dan de lastertong ver tellen, dat die anderen met welgevallen en volgens een weldoordacht systeem „de volksbeschaving opzettelijk omlaag schroe- yen". Neen, de S.D.A.P. is, althans in haar roe- kelooze pers, geen haar beter dan de revo lutionaire groepen, met wie zij geen ge- gemeenschap wenschx te hebben. En wan neer zij, nog al tendensieus en niet heele- maal juist, melding maakt van onze critiek op regeeringsdaden; dan zal zij toch moeten erkennen, dat deze van ander ka liber is dan haar onbillijke verwijten. met de tegenwoordige salarisverhoudingen" Het komt ons voor, dat deze raadsleden het bij het rechte eind hadden. Hoewel het makkelijk te gissen is, welke gemeente dit betreft, noemen we geen en kele naam, want het gaat ons natuurlijk louter om de zaak. Zelfs willen we er aan toevoegen, dat de kwaliteiten van den nieuwen burgemeester en de grootte der ge meente, met nog andere omstandigheden, de aandrang van Ged. Staten verklaar baar maken. Echter, voor ons geldt de andere vraag: het psychologisch juist gezien van een college als dit, om in deze tijden, nu sala- erlagingen noodzakelijkerwijze aan de orde van de dag zijn, er op aan te dringen, om boven de norm uit te gaan? Is dan de financieele nood zoo groot niet? Hebben zij dan gelijk, die zeggen: de sala rissen behooren veilig gesteld te worden? Natuurlijk, het is niet prettig voor raads leden om hoe sympathiek ze ook tegen over een burgemeester of secretaris staan tegen deze functionarissen te zeggen: op uw salaris moet tot onze spijt een korting worden toegepast Maar Ged. Staten maken het raadsleden, die dit onvermijdelijk achten, nóg moei lijker, als zij op hooger wedde aandringen, dan zij zelf in een regeling hebben vast- ilegd. Het is geen aansporing voor andere func tionarissen om aan de ambtenaren, die raarschijnlijk nergens aan een verlaging ontkomen, een navolgingswaardig voor breid te geven. Het schijnt, dat Ged. Staten van Zuid- Holland in meerderheid althans nog niet voldoende doordrongen zijn van de hoogst-ernstige tijdsomstandigheden. Met leedwezen moet dit geconstateerd worden. OFFICIEELE BERICHTEN van "het" Instituut tot onderwijs van blin den te Huizen (N.H.) BURGEMEESTERS Bij Kon. besluit zijn op hun verzoek met 15 Januari eervol ontslagen mr. W. C. Wende- laar als burgemeestér van Alkmaar en met 15 November J. A. H. Leenhof als burgemees- overgeplaatst naar het •gimen't Grenadiers de kapitein J. K. de Vls- van het 3e regiment infanterie. ZEEDIENST BU Kon. besluit is benoemd tot luitenant ter •e 3e klasse de adelborst der le afdeeling .oor den zeedienst bü het Kon. Instituut voor de Marine te Willemsoord L. E. van Laer. RIJKSBIJDRAGE IN DE WERKLOOZENZORG IN ENKELE GEVALLEN VERHOOGING TOT 89 PCT. De Minister van Binnenl. Zaken heeft een nader schrijven gericht aan de Gemeentebesturen in ver band met de gewijzigde vaststel ling van de, verlaagde, Rijksbij drage in de gemeentelijke uitgaven voor werkloosheidszorg over 1933, ten einde de onzekerheid in dezen binnen zoo eng mogelijke grenzen te beperken. In deze circulaire wordt medegedeeld, dat inge volge art. 5 le lid. het bedrag der rijksbijdrage, wanneer dit berekend is naar het maximum percentage der bij de beschikking behoorende schaal, derhalve naar 76 pet., verhoogd kan wor den met ten hoogste 18 pCt. In procenten van de voor de rijksbijdrage in aanmerking komende uit gaven uitgedrukt zou de rijksbijdrage derhalve kunnen worden verhoogd met ten hdogste 13 pCt. (afgerond) t-t een rijksbijdrage van 89 pCt. in totaal. De Minister is voornemens van de hier be doelde bevoegdheid gebruik te maken voor de door de werkloosheidslasten zwaar getroffen ge- Toekenning van die verboogingen zal alleen kunnen plaats hebben, wanneer het gemeente bestuur deze aanvraagt en er naar het oordeel van de Regeering in slaag, aan te toonen. dat het budget in 1933 geen gelegenheid biedt om grooter bedrag aan werkloosheidslasten te en, dan na toekenning van de verhooging het geval zou zijn. Indien het gemeentebestuur hierin slechts ten deele slaagt, wordt van het bedrag, der verhooging een zoodanig gedeelte gekort als gelijk staat met bet bedrag, waarvoor het budget in 1933 alsnog ruimte bood Aanvragen tot verkrijging van deze verhooging •orden voor 1 Maart 1934 ingewacht. In de tweede plaats opent" art. 5 der beschikking nog de mogelijkheid tot een verhooging van de Rijks bijdragen. waarop de beschikking aanspraak geeft, met 10 ten honderd. In tegenstelling met de voor behouden bevoegdheid tot verhooging van het mdaximum percentage, waarover hierboven werd gehandeld en waarbij de buitengewone hoogte van de crisiswerkloosheidslasten den doorslag geeft welk verschijnsel in een bepaalde groep van gemeenten optreedt zal de thans besproken bevoegdheid, evenals trouwens de mede in het aan-' gehaalde artikel en in art. 13 2de lid begrepen bevoegdheid tot verlaging der rijksbijdrage met 1.0 honderd, slechts in gevallen, waarin bijzondere omstandigheden in een bepaalde gemeente daartoe aanleiding geven, gehanteerd worden. Een uiterst spaarzaam gebruik van de bev <egdheid tot ver hooging ligt in het voornemen. Met het oog hierop zullen de Gemeentebesturen op generlei wijze bij voorbaat met de toekenning van de hier bespro ken verhooging rekening mogen houden. Nadrukkelijk wordt onder de aandacht ge bracht, dat de nieuwe regeling der Rijksbijdrage voorzoover de kosten van steunverlening betreft, alleen betrekking heeft op den steun, verstrekt aan werkloozen, die door de Regeering als crisiswerk- loozen zijn aangemerkt. De steunuitkeeringen die zijn gedaan aan niet-crisiswerkloozen oefenen noch op het percentage der Rijksbijdrage, noch op het totaal der uitgave, waarover de bijdrage werd be rekend, eenigen invloed uit het kantongerecht Mulder, thans te Delft NOTARIAAT BH Kon. besluit is benoemd tot notaris bin nen het arrondissement 'a-Gravenhage. ter standplaats 's-Gravenhage, H. Hartogh Heys, candidaat-notarl8 te 's-Gravenhage. REGENT GEVANGENISSEN BU Kon. besluit is aan H. Kemper, op rijn verzoek eervol ontslag verleend uit zon be trekking van lid van het College van Regen- ten ovei de Gevangenissen te 's-Gravenhage. onder dankbetuiging voor de als zoodanig be wezen diensten. - RIJKSACADEMIE VAN BEELDENDE KUNSTEN Bil Kon. besulit is benoemd tot lid ^an d® Commissie van toezicht op de Rijksacademie hooMpnrt,-- kunsten te Amsterdam: J. A. van Regtereu Alten», conservator bü den ge- meentelüken museumdlenst te Amsterdam. m WEER MIS Het komt ons voor, dat het beleid Ged. Staten van Zuid-Holland in de laatste maanden een en ander te wenschen over laat. Onlangs gleed dit college, dat toezicht op de gemeentelijke financiën dient te houden en dus met de zorgelijke omstandigheden wel op de hoogte zal zijn, van het goede pad af, door ten aanzien van de salarisrege lingen ten onrechte een afwachtende hou ding aan te nemen. Deze misstap is in dc Tweede Kamer openlijk afgekeurd en we hebben niet ge merkt, dat de houding van Ged. Staten ver dedigd is. Thans is het naar onze meening weer mis en ditmaal door al te groote voort varendheid. Het college heeft n.l. aan een gemeente bestuur een schrijven gericht, houdende „het verzoek het gevoelen van den Raad in te winnen ten opzichte van hun voornemen om de bezoldiging van den nieuwen burge meester dezer gemeente zoodanig te rege len, dat hij met ingang van zijn benoeming aanstonds, in het genot wordt gesteld van het maximum", dat anders over acht jaren bereikt zou worden. Slechts twee liberale raadsleden hebben zich tegen deze salarisverhooging verzet, bomdat zaj deze regeling in strijd vonden HET AMSTERDAM-RIJNKANAAL OP WELK PEIL ZAL HET KOMEN? In den Gemeenteraad van Utrecht heeft de heer Wou da gevraagd of de tak door Utrecht van het AmsterdamRijnkanaal zal komen op het bestaande peil dan wel op Amstellands peil. Wethouder A. H. Smul ders heeft daarop al- volgt geantwoord: Op het oogenblik schijnt het voornemen te bestaan bij de directie van den Rijks waterstaat om den tak door Utrecht van het Amsterdam—Rijnkanaal te laten op het huidige peil, maar dan onder het nieuw te graven gedeelte te brengen op Amstellands peil. Dan zou niet alleen de bestaande sluis behouden worden, maar ook een sluis ko men bij de Liesboscb. Daarover wordt thans onderhandeld tussohen de gemeente Utrecht en den Rijkswaterstaat. Als ook het Utrecht sche gedeelte op Amstellands peil zöu ko men, dan zouden de industrieën, die zich aan het bestaande kanaak gevestigd heb ben, ook vrije vaart op Amsterdam en Rijn hebben zonder te behoeven tc schutten, maar men kan de zaak ook zoo stellen, dat aan het bestaande kanaal op hooger peil industrieën zouden komen, die voor Utrecht werken en aan het nieuwe kanaal op lager peil dan industrieën zouden kunnen komen die voor de internationale markt werken. Maar resultaat is er nog niet B. en W. hen ben advies gevraagd aan de Kamer van Koophandel en de zaak wordt aan alle kan ten bezieru DE BEGROOTING VAN KOLONIËN Blijkens de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer inzake de begrooting van Koloniën heeft de Minister nogmaals te kennen gegeven, dat er geen bezorgdheid behoeft te bestaan ten aanzien van de vraag, of hij. naast rijn werkzaamheid als kabinetsleider en internationalen arbkid, indien hij daartoe geroepen zou worden, aan de koloniale aangelegenheden naar den eisch zijn aandacht kan wijden. De steunverleening aan de voor 1920 ge- pensionneerde (gegapeerde) militairen, die buiten eigen schuld in moeilijke omstan digheden zijn geraakt, geschiedt voor zoo ver daaraan bepaaldelijk behoefte bestaat, terwijl op de besteding van de toegekende gelden voor zooveel mogelijk en gewenscht toezicht wordt uitgeoefend. Dat steun wordt geweigerd, indien de aanvragers althans buiten hun schuld, dringend be hoefte hebben, is den minister niet geble ken. Hij houdt zich gaarne aanbevolen om te worden ingelicht omtrent klachten, dat niet naar redelijkheid of op onjuiste wijze werd gehandeld. Wat betreft het met den gouverneur- generaal gepleegd overleg inzake terugvor dering van studietoelagen, wordt medege deeld, dat de larfdvoogd zich bereid heeft verklaard mede te werken tot een voorzie ning. welke de mogelijkheid opent om, uitsluitend voor die gevallen, waarin tij dens de studie van een voor den Indischen dienst in opleiding genomen persoon blijkt, dat hij wegens gemis van den noodigen aanleg, doch overigens geheel buiten zijn schuld en toedoen, niet in staat is zijn studie te volbrengen, vrijstelling te verlee nen van de terugbetaling van de genoten studietoelage. De daartoe noodige wijzigin gen van de desbetreffende besluiten en gelingen zijn bij de Indische regeering voorbereiding. DE RADIO-PRIJSVRAAG VAN HET N. C .C. TOEZENDING DER PRIJZEN. De prijzenlijsten van de Radioprijsvraag van het Nationaal Crisis Comité kan men schriftelijk aanvragen, onder bijvoeging van f 0.20, aan het bureau Kneuterdijk 20 te Den Haag. De prijzen worden aan de winnaars per soonlijk toegezonden. VAN HET BINNENHOF Bovenstaande uitgave van do N.V. „De Graafschap" tc Aalten en waarvan reeds No. 2 van de tweede jaargang verscheen, DE ROTTERDAMSCHE GEMEENTEBEGROOÏING EN DE INVLOED VAN ALLERLEI REGEERINGSMAATREGELEN Zooals het zich laat aanzien zal de Rotterdamsche Gemeentebegrooting 1934 begin Januari behandeld kunnen worden. Het onderzoek in de afdeelingen is be ëindigd en de rapporteurs zijn aangewe zen. Eindrapporteur zal Dr. C. M. Klei- pool zijn. Uiteraard zal de memorie van beant woording van het college van B. en W. nog wel eenigen tijd vorderen omdat zich sedert het verschijnen van de begrooting verschillende nieuwe omstandigheden hebben voorgedaan, die financieele ge- •olgen voor deze begrooting hebben. Vermoedelijk zullen, evenals dat in 1931 is gebeurd, in de memorie van beantwoording nieuwe maatregelen tot het opnieuw sluitend maken moe ten worden voorgesteld. De invloed der jongste regeerings- maatregelen inzake de werkloozen- zorg en de bepaling, dat voor de crisisuitgayen niet meer geleend mag worden, zou voor Rotterdam betee- kenen. dat uit dien hoofde Wx/i 12 millioén gevonden moet worden. De omzetbelasting zal ook de gemeente bedrijven, met name het gas- en electriciteitsbedrijf, treffen. Hiermee zal een bedrag van eenige tonnen ge moeid zijn. De invloed van het z.g. „kortingswetje" dat de uitkeering uit het gemeentefonds voor vele gemeen ten terug zal brengen, blijkt wat mee te vallen. Werd aanvankelijk gere kend op een kortingsbedrag van 2.4 millioén over een vol jaar en 1.8 mil lioén voor 1934 (twee derde), de jongste wijzigingen zullen tot gevolg hebben, dat dit kortingsbedrag aan zienlijk lager is. Evenwel is nog gebleken, dat de in den geleidebrief geuite verwach ting juist is en dat de geraamde op brengst van een opcent op de ge meentefondsbelasting dusdanig is ge zakt. dat op een millioén minder belasting opbrengst gerekend moet worden. Dit alles zou dus beteekenen. dat op de gemeentebegrooting nog rónd 14 millioén gulden gevonden zou moeten worden, nadat reeds een aanvankelijk tekort van 7 millioén gedekt is; Het zal wel geen betoog behoeven, dat dergelijke bedragen op de reeds uitge mergelde begrooting van Rotterdam niet te vinden zullen zijn. Over den druk der werkloosheidslasten zal nog wel nader met de regeering gesproken moeten t den en zelfs indien daarvoor een bevre digende oplossing gevonden wordt zal het nog moeite genoeg kosten om de 1)^ a 2 millioén te vinden waarmee uit hoofde van andere Regeeringsmaatrêgelen en de ïg vart de belastingopbrengst de begrooting gedrukt wordt. MILITAIRE BELANGENVEREEN. HET BEDANKEN VAN R.-K. BESTUURS LEDEN. Ter opheldering, zonder er verder op m te gaan, deelt de Aalmoezenier der Kon. Marine in het R.-K. Marineweekblad het volgende mee: „le. Ik zelf heb de militaire Bestuursle- 3n van Sint Christophorus verzocht hun Ontslag als zoodanig te nemen, in verband met de reorganisatie van het vereenigings- leven bij de Marine, als gevolg van de mi- nisterieele bepalingen, terwijl ik ze ver zocht heb, eventueel op mijn verzoek, be stuurslid te willen worden van het Aposto laat ter Zee, of de Militaire Broederschap zoodra alles daarvoor gereed is. 2e. Wat besloten is op de laatste jaarver gadering, n.l. de aansluiting bij het Aposto laat ter zee en de daarna gehouden bespre king op 3 October, om te trachten een orgaan te doen redigeeren door de Gods dienstige vereeniging, onder leiding van den geestelijken directeur, dat is verleden week begonnen te gebeuren met een voorloopige «tap in die richting, namelijk dat ik zelf de redactie en de verantwoordelijkheid op me heb genomen van het R.-K. Marineweek blad. Ik achtte het juiste moment toen ge komen". Dat is dus een bevestiging van ie gevolg trekking, welke wij de vorige week maak ten: de R.-K. marinemannen zullen blijk baar de consekwenties trekken en een. ver eeniging stichten, welke geen toelating tot het Georganiseerd Overleg vraagt Merkwaardig is voorts een artikel van den Aalmoezenier over het goed recht van principieele organisaties. Deze belemmeren noch het saamhoorigheidsgevoel noch de kameraadschap op de vloot. Maar, zoo luidt het slot, deze lijden wel schade, „indien men in 't déne harnas van één zoogenaam de neutraio vereeniging uiterlijk dwingt on knelt allerlei menschen, die innerlijk ge heel andere levensbeschouwing aanhangen. Dan kan er alleen goede kameraadschap bestaan, indien katholieken met hun begin sel gaan schipperen, het gaan verbergen, het buiten werking gaan stellen en het gaan verliezen. Dit laatste is fout want de waarheid moe ten wij meer liefhebben dan de vriend schap". wordt nu actueel. Belangrijke redevoeringen uit de begrootingsdebatten worden natuur lijk opgenomen en deze wil iedereen, die politiek meeleeft, graag lezen en bewaren. BEGROOTING VAN UTRECHT BEHANDELING ONDER BIZ0NDERE OMSTANDIGHEDEN Is de tijd der lange redevoeringen voorbij Onze Utrechtsche redacteur schrijft ons: De behandeling der gemeentebegrooting vindt in de vierde stad des lands wel onder zeer bijzondere omstandigheden plaats, om dat haar burgemeester. Dr. J. P. F o c k e- ma Andreae, die juist voor de twintigste maal als Raadsvoorzitter de begroot ingscle- baten leidt, deze maand als de laatste van zijn ambtstijd te Utrecht beschouwen kan. Dit legt den Raad reeds beperking op, om men Dr. Fockema Andreae zooveel mo gelijk tijd wil vrijlaten; bovendien veroor zaakt de crisis, dat er minder gediscus sieerd wordt dan andere jaren, ook meer zakelijk. De vroedschap kwam na vijf zit tingen met de algemeene beschouwingen gereed. Deze beschouwingen waren trou wens toch. reeds te lang, omdat het resul taat nihil was, óf het moest alleen zijn ge weest, dat de Raad over sorürnige kleinere dingen een beter inzicht had gekregen. De oorstellen van R. en W. werden aanvaard en de voorstellen van dé oppositie (de twaalf man sterke soc.-dem. raadsfractie) werden verworpen. We krijgen in Utrechts dus een verhoo ging van de opcenten op de gemeentefonds belasting van 60 tot 67 bovendien 25 op centen op de vermogensbelasting, met auto matische verhooging, wanneer een bepaalde grens van dc personeele belasting wordt bereikt. Verder werd ingevoerd een belas- tig op niet-openbare vermakelijkheden. Ver worpen werd een söc.-dem. voorstel om een adres tot de regeering tc richten inzake de voorgenomen korting op de uitkeering uit het gemeentefonds. Over dit .onderwerp is heel wat gezegd; juist leek het ons, wat de wethouder voor de financiën, Mr. de Boer (lib.) aanvoerde, die toegaf, dat de regee ring in de noodzakelijkheid zou verkeeren om korting toe te passen, die ook het recht der regeering wel wilde erkennen, doch er bezwaar tegen maakte, dat dergelijke din gen door de rijksregeling geschiedden zon der overleg. Het is verkeerd dat de regee ring alle gemeenten over één kam scheert, alle groote gemeenten afmeet naar enkele groote gemeenten welk het haar lastig maken: de regeering moest meer vertrou wen schenken, dan zou zij van do. zijde der gemeentebesturen ook meer vertrouwen ont vangen. Interessant was hetgeen werd opgemerkt inzake de politieke, optochten. De s.d.a.p. had er bezwaar tegen, dat pen bepaalde op tocht niet was toegestaan, maar de anti-rev. wethouder de heer Botterweg heeft o.i. terecht aangetoond, dat het niets met de burgerlijke vrij'heid te maken heeft of een politieke optocht wordt toegestaan, ja dan neen en men zich moet afvragen of bij de huidige ontwikkeling der dingen het wel schelijk is dat de politieke optochten plaatsvinden, die het verkeer stagneeren. Bij het debat over de werkloosheidsvoor ziening heeft wethouder Bekker (r.k.) er nog eens met den heer van Ni erop (a.r) de aandacht op gevestigd, dat er geen land ter wereld is, waar de werkloozen zoo goed verzorgd worden als in het onze; een groote zegen, waarvoor we God mogen dankbaar De verwachting bestaat, dat de Raad deze week zal gereedkomen met de behandeling der begrooting. Als dit zou geschieden, dan zou het inderdaad een veel kortere behan deling zijn dan wé in jaren gewend waren; Dinsdag zijn we al een heel stuk ingeloo- pen, omdat op één dag werden behandeld de hegrooting van het Werkloozenfonds en van Maatschappelijk Hulpbetoon en van Gemeentewerken: drie begrootingen, waar over in andere jaren men zittingen kon zoek brengen. Ook de vroede vaders en moeders leeren dus, van de tijdsomstandigheden en Utrecht kan ook ïn dezen andere groote gemeenten ten voorbeeld strekken. HET COMMUNISTISCH KAMERLID ROESTAM IN DE GEVANGENIS EN FAILLIET. Het communistisch Tweede Kamerlid Roestam Effendi, die na verwerping van zijn cassatieberoep door den Hóogen Raad. wegens opruiing 30 dagen gevangenisstraf moest gaan uitzitten, is thans bezig de hem opgelegde straf te ondergaan. Ook is de heer' Roestam gisteren door d* Amsterdamsche Rech'tbajik failliet ver- klaard.- Nog een der andere communistische hoog- edelgestrengen schijnt ook voor dit laatste ernstig in aanmerking te komen. EEN K.L.M.-KERSTVLUCHT NAAR IN DIE IN VIJF DAGEN? De K.L.M.-directie overweegt het nieuwe toestel Fokker F 20 tegen Kerstmis een snelle Indië-vlucht te laten maken waarbij de 14.000 K.M. in 5 dagen zouden worden afgelegd. De F 20 heeft een gemiddelde kruissnelheid uan 250 K.M. Men zou dage lijks 11 uur moeten vliegen! MEVR. BRONSVELD-VITRINGA t In het St Anthonius Ziekenhuis te Utrecht is op 62-jarigon leeftijd overleden mevrouw S. C. C. B r o n s v e 1 d-V i t r i n ga, oud-lid van den Hoornschen gemeen teraad en van 1922 tot 1925 R. K. Tweede- Kamerlid. Mevrouw Bronsveld was de eerste R. K. vrouw die haar intrede deed in onze volks vertegenwoordiging. Bij de verkiezingen in 1925 stelde zij zich echter niet he-kiesbaar. daar zij roeping was gaan gevoelen vóór hel kloosterleven. Zes jaar heeft zij daarop in een Belgisch Benedictinesser klooster doorgebracht Voornaamste Nieuws. (hlz. 1) Nieuwe circulaire van de Minister in zake de Rijksbijdrage voor de Werkloozen- iwrg. Verschenen is de Memorie van Antwoord /an de Tweede Kamer over de begrooting i an Koloniën. De Rotterdamsche Gemeentebegrooting en de invloed van allerlei Regeeringsmaat- regelen. (blz. 2) Sarraut antwoordt de Duitsche rijks- regeering. Frankrijk is bereid tot onder handelen. Mussolini noemt den Volkenbond een on gerijmdheid. Henderson maakt ernst met zijn ontslag plan. Hij geeft Italië de schuld van den toestand op de Ontwapeningsconferentie. Thomas uit een bedreiging aan het adres van. Ierland. Het nieuwe Roemeensche kabinet. Vergadering van het Duitsche rijks kabinet Popoff wordt zijn alibi in den zomer van 1932 betwist door een gewezen tuchthuis boef. Blz. 3. Eerste zitting van de Najaarsvergadering der Algemeene Synodale Commissie der Ned. Herv. Kerk. De Ned. Herv. Vereeniging Kerkopbouw heeft een algemeene ledenvergadering ge houden ter bespreking van het Reorganisa tierapport Op onderzoek in Duitschland, L-(Slot)', (blz. 8) Uit een Zweedsche verzameling is ge stolen Rembrandts 'schilderij „Jeremia wee- nende over de ondergang van Jeruzalem". Een raadslid van de gemeente Barne- veld is, verdacht van brandstichting, ge arresteerd. De Waardigheid van het Hof. (Van - on zen Duitschen correspondent). Selma Lagerlöf. III (Slot). (blz. 9) De Tweede Kamer heeft de algemeene beschouwingen over de begroeiing voort gezet In de avondvergadering is de begroo ting van Defensie behandeld. (blz 10) De Goudvoorraad dér Nedérlandsche Bank is in de afgeloopen week opnieuw toegenomen. PUROL er op! Als Uw Handen ruw zijn of gesprongen en Uw lippen schraal en pijnlijk: maar vooral ook bij brand- en snij won den, ontvellingen en allerlei huidverwondingen Het verzacht en geneest Ingezonden Mededeeling. ROOFOVERVAL TE OSS Dinsdagavond omstreeks 8 uur werd de caféhouder van der Camp uit Herpen op den Berchemscbenweg te Oss door eenige personen aangevallen, toen deze uit een café kwam. Hij werd tegen den grond ge slagen, waarna men hem van eenige jassen ontdeed. In een dezer jassen zat een porte feuille, inhoudende ongeveer f 800 aan bankbiljetten. De aanvallers sloegen daarna op de vlucht met medeneming van de buit. Het slachtoffer waarschuwde in een naburig café onmiddellijk de marechaussee te Oss, terwijl ook de gemeentepolitie spoedig ter plaatse verscheen. Dadelijk werd een uitge breid onderzoek ingesteld. Men neemt aan. dat twee of drie personen den ov-rval heb ben gepleegd. Van der G. het slachtoffer, werd op het politiebureau aan een verhoor onderworpen, zonder dat dit eenifl licht bracht omtrent de identiteit der daders. AUTOBUSONGEVAL Te Sittard-Rijksweg Zuid reed een autobus van de firma Martens uit Sittard. waarin 7 personen gezeten waren. Van tegenovergestelde richting na derde een zware vrachtauto van de firma Muyres, aannemers te Sittard. Vermoedelijk door verblin dende lichten zijn beide auto's op elkaar ingereden. Gelukkig was de snelheid van beide wagens niet groot, zoodat de botsing niet zoo hevig was. Beide auto's werden zwair beschadigd, terwijl een der passagiers van de bus. een vrouw uit Sittard. een beenbreuk door den schok bekwam. Zij moest in het ziekenhuis te Sittard ter verpleging worden op genomen. De andere passagiers kwamen met den schrik vrij. De politie te Sittard en personeel van het zie kenhuis waren spoedig ter plaatse om hulp te ver- ker.en. Een onderzoek naar de oorzaak wordt in- VOERTUIG IN VLAMMEN Te Amersfoort is tijdens het repareeren van den motor brand uitgebroken in de 200 tonsaak ..Ver andering. schipper Meinen, welk schip met zand geladen in de Eem lag. Het vuur greep zeer snel om zich heen. zoodat binnen enkele minuten de vlammen hoog boven het dak uitsloegen. De Amers foortsche brandweer slaagde er in het vuur te blusschen. waardoor het gevaar voor het springen van een benzinetank geweken was. De schipper werd met brandwonden aan hoofd en handen naar het St. Elizabethsgasthuis overgebracht. De mon teur is licht gewond.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1