i TUSSCHEN AMSTEL EN 1J '(Van onzen Amsterdamschen redacteur) Het was te verwachten, dat de gewijzigde begrooting heel wat critiek zou veroorzaken, niet alleen in de pers der „uiterste linker zijde", maar ook bij het afdeelingsonderzoek in den Gemeenteraad. „Vele leden", de sociaal-democraten, blij ken hun Aerderfelijk optimisme nog niet te hebben afgeleerd. Terwijl men in de ho-> gere instanties van hun partij alle zeilen bij zet om opkomende stormen het hoofd te kunnen bieden en allerlei ballast over boord werpt om de schuit niet te laten zin ken, zelfs erkent dat de crisis niet alleen de arbeiders maar ook andere kringen der be volking treft, kan de sociaal-democrati- sdhe raadsfractie het niet verder h ren ven dan tot de bittere opmerking, dat alleen het Gemeentepersoneel en de arbeiderskinderen slachtoffers worden van de bezuinigings maatregelen van B. en W. Het College beoogt volgens hen weinig minder dan „afbraak" van het door ./de arbeidersklasse" de laatste jaren bereikte voordeel in positie. Zij denken er dan ook niet aan vóór de begrooting te stemmen. Hoorde men voorheen telkens de betui ging, dat de toestand met een paar jaar beter zou worden, thans nu deze bewering moeilijk vol te houden is, pogen de sociaal democraten de lasten te leggen op de schouders van het nageslacht. „Na ons de zondvloed". Amsterdam heeft wel voor heetere vuren gestaan, zeggen zij, en hoewel zakelijke critiek en aanwijzing van andere doeltreffende dekkingsmiddelen hunnerzijds ontbreken, hopen zij toch vurig, dat de be grooting niet zal worden aangenomen en de burgerij mettertijd j,uitspraak" zal doen. De communisten gaan als altijd een stap verder en doen het voorkomen alsof het College er een eigenaardig genoegen in schept loonen en salarissen te drukken en allerlei „verslechteringen"' in te voeren. Zij meenen, dat „de strijd der arbeiders" buiten het Prinsenhof, op straat, moet worden uit gevochten. Ook de sociaal-democraten lieten ln hun critiek doorschemeren, dat het B. en W. niet onwelgevallig is zich naar „Den Haag" te moeten schikken, en niet kunnen inko men in het leed, dat door verlaging van le venspeil wordt veroorzaakt, In hun Zaterdag jl verschenen Memorie van Antwoord betoogen B. en W., dat op deze wijze geen betamelijke critiek wordt ge leverd en terecht weigeren B. en W. hierop in te gaan. Dat de sociaal-democraten in hoofdzaak alleen groot in zijn negatieve cri tiek aoht het College zeer teleurstellend En mocht de begrooting worden verworpen, dan zullen zoowel het College als de Burge meester hun houding nader bepalen. Want dat zou niet anders beteekenen, dan dat de Raad buiten staat is zijn wettelijken plicht te vervullen. Hoezeer B. en W. dit in verband met de gemeentelijke zelfstandigheid zouden betreuren, wanneer de meerderheid van den Raad op een conflict mocht aansturen dan is steeds een vorm te vinden om een beslis sing of oplossing te verkrijgen. Zal de begrooting inderdaad verworpen worden? Laat ik in antwoord op deze vraag even mogen wijzen op de samenstelling van den Raad: 15 sociaal-democraten, 4 officieele communisten, 1 offcieuize (de Dood) en 1 rev. socialist (Kitsz) aan de éene zijde en 7 R.-K., 4 C. H., 3 A.-R., 4 V. B., 2 V.-D. aan de andere zijde, een verhouding dus van 21 tegen 20. Telt men bij de „burgerlijke" groe pen Dr. den Hartogh (onafh.) en de 3 mid denstanders dan komt men op 24, de grootst mogelijke meerderheid, die het College kan halen. Op 't kantje af kunnen we er dus net komen, en ik vermoed dat het tenslotte zóo in den Raad zal komen te staan. Maar zoo ver zijn we nog niet, want vermoedelijk zul len in het begin der volgende week de be- grootingsdebatten beginnen. Ik hoop, dat tegenover de stelselmatige roode oppositie zich een kleine maar toch flinke meerderheid zal stellen. Het afdee lingsonderzoek, waarvan ik in den aanvang gewaagde, biedt hiervoor gegronde verwach ting. want tegenover de ongebreidelde roo de oppositie stonden „onderscheidene, som mige en eenige leden", die B. en W. hulde en dank hebben betuigd voor hun optreden; die meenden dat de sociaal-dcmocrat ».n juist op tijd aan den haal waren gegaan; die het College prezen, dat het de dreigende „bankroetierspolitiek" der sociaal-democra ten heeft gestuit; die het met B. en W. betreurden, dat de positie van het gemeente- personeel moest worden aangetast, maar toch van meening waren dat alleen de bur gerij het tekort niet kon en mocht dekken; die kortom aan de zijde van het College ston den, al willen zij - zooals behoorlijk is de begrootingsdiscussie aanwenden om on derscheidene desiderata onder de aandacht te brengen. In de afgeloopen week heeft de wethouder voor Sociale zaken, Mr. Kropman (r.-k.) met het Georganiseerd Overleg geconfereerd. Hoewel deze bijeenkomsten geheim zijn is voldoende van de besprekingen uitgelekt: le. om te weten wat B. en W. aan het G. O. voorstellen; 2e. om te kunnen nagaan den loop der discussies. „Officieel" weet de bur gerij nog niets, maar inderdaad is ieder er van overtuigd, dat het „overleg" niet zal worden verkregen. Dan komt de loonvoor- dracht in den Raad, die ook officieel nog niets weet en klaagde over de geheimzin nigheid van het College. Men vergeet wel eens, dat voor overleg een sfeer noodig is, die ongunstig zou worden beïnvloed, wan neer in het G.O. gehandeld zou moeten worden over voorstellen, die reeds een pu bliek karakter verkregen. Zoowel voor Mr. Kropman als voor de vertegenwoordigers der verschillende Bon den is de situatie zeer moeilijk. (Een uitzon dering moet hierop worden gemaakt voor de onlangs uitgeworpen maar weer in gunst aangenomen Federatie, die automa tisch „neen" zegt). Mr. Kropman verklaart zich bereid tot onderhandelen, maarer mag geen cent af, en de vertegenwoordigers der organisa ties begrijpen met meerdere of mindere toeschietelijkheid dat verlaging moet ko men. Bij elke bezuiniging doet evenwel het „domme potlood" (zooals de heer Wibaut het eens uitdrukte) veel kwaad. Zoo ook nu. En te hopen is dat plooien kunnen glad gestreken worden. Dezer dagen zijn hier ter stede veel ver standige woorden gesproken over „Efficien cy" die in aMe bescheidenheid worden aanibe volen aan hen, die leiding geven aan Ge meentezaken, met name personeelzaken. Want vele zijn de klachten over onge- wenschte toestanden onder het gemeente- personeel: gehuwde vrouwen, die pracht- posities bekleeden, en huisvaders die maar niet verder kunnen komen of hun wacht geld in 't verschiet zien; ambtenaren en werklieden, die hun taak al te gemakkelijk opnemen, meermalen dit wel moeten doen, want het „dek je op je voorman" is een gevleugeld woord in gemeentedienst. Deze klachten zijn niet ongerechtvaardigd en worden meermalen'zoo sterk geaccen tueerd, dat wel eens vergeten wordt te letten op de tallooze ambtenaren en werk lieden, die trouw hun plicht doen en een sieraad voor hun omgeving zijn. FRISO. BINNENLAND. BEGROOTING VAN BINNENLANDSCHE ZAKEN GEEN STELSELMATIGE NIEUWE GEMEENTE-INDEELING De positie van den burgemeester Aan de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer op heï Voorloopig Verslag Inz de begrooting van Blnnenlandsche Zaken, ont- Het vraagstuk van den zomertöd heeft de belangstelling van den minister en h(j sluit zijn oogen niet voor de bezwaren, aan de hui dige regeling verbonden. Behoorlijke toepassing der Zondagswet Is een zaak, die den minister ter harte gaat ZUn aandacht bluft op dit punt gevestigd. Ten aanzien van de opmerkingen betreffende openbare dansgelegenheden geeft de minister de verzekering van een behoorlijke toepassing der desbetreffende bepalingen, waartoe hü de medewerking van zijn ambtgenoot van sociale zaken behoeft De burgerwacht De vraag of de Regeering wel volkomen zeker ls van de betrouwbaarheid van allen, die Landstorm öecl uitmaken, moet bevestigend worden beantwoord, onder opmerking, dat de Kegeering zich steeds voor oogon houdt, dat op dit terrein voor haar een nimmer eindigen de bemoeiing ls weggelegd, en dat zü er steeds op uit ls, de controle ter zake te verbeteren en te verscherpen. Alle aanwijzingen omtrent het optreden van verschijnselen In de richting van vuldig nagegaan, waarbij, zoo noodig. maatre gelen niet uitblijven. Al kan met lof worden gewaagd van het exclusivlstische optreden der genoemde organen uit eigen beweging, de Mi nister ls er zich van bewust, dat controle van hnogerhand nimmer mag ontbreken. Lucht-bescherming Ken wettelijke regeling van de maatregelen tot bescherming van de bevolking tegen aan vallen uit de lucht ls ln voorbereiding in een Interdepartementale commissie, waarin ook het Departement van Defensie ls vertegenwoordigd sie Vinnen^"iforten" tüd het ""resultaat "van haar arbeid kunnen aanbieden. Geen nieuwe gemeentelijke Indeeling Vaar aanleiding van de vraag van verschei dene leden, welk standpunt de Minister in neemt ten aanzien van eon stelselmatige her ziening van onze gemeentelijke Indeeling. zij medegedeeld dat hij van zulk een stelselmatige herziening geen heil verwacht. De al dan niet wenschelükheld van wijziging der gemeente wórden geVouwd^Met* het 'oo^o™ dt°iaarult te verwachten bezuiniging wordt voorts door sommige leden combinatie van kleine gemeen ten op groote schaal bepleit. Indien met com binatie op groote schaal wordt bedoeld, het geldt daartegen het hierboven opgemerkte. Do ging. hoewel onder de huidige* tijdsomstandig heden een uiterst belangrijke, niet ln die mate overwegend mag z|jn, dat op dien grond alleen, zoDder Inachtneming of zelfs miskenning van omstandigheden, welke een combinatie minder worden doorgezet. Burgemeestersbenoemingen In deze tijden ls meer dan ooit noodig een krachtige gezagshandhavlng, gepaard aan tact en beleid en begrip voor de moeilijkheden, waarmede bijna alle bevolkingsgroepen te kam pen hebben. Deze situatie stelt hooge eischen aan hen. die zoo centraal als plaatselijk, met de handhaving van het gezag zijn belast. Wan neer de Kamer dan ook in dit verband bijzon deze aandacht wüdt aan de burgemeesters, vindt zü den minister geheel aan haar zijde. Ter zake van de klacht over partijdigheid bij merkt de' minister op. dat voor alles gaat de geschiktheid voor het ambt Wat betreft de combinatie van burgemeester schap en Kamerlidmaatschap meent de minis ter In het algemeen, dat da buitengewoon groote toeneming van bemoeiingen van den bur gemeester. gepaard gaande met den eveneens steeds drukker wordenden werkkring van Ka merleden. meer en meer bezwaren tegen dez»- C°TenDaanzien van de kwestie met den burge- op het vertrouwelijke karakter van kabtnets- 1 Ineen Vedaa'n kunnen worden. We] moge hU mededeelen. dat hll niet geaarzeld zou hebben te dragen, wanneer niet een bevredigende open Hike herroeping van de ontoelaatbare daad ONZE RIJNVAARTBELANGEN EN DE DUITSCHE SPOORWEG-POLITIEK Het streven, het natuurlijke goederenver voer over de Nederlandsche Rijnhavens ten voordeele van andere landen van die ha vens af te trekken, heeft reeds gedurende tal van jaren de aandacht van de regeering Pogingen om aan dit jtreven een einde te maken, zoo erkent de Memorie van ant woord aan de Tweede Kamer inz. de begroo ting van Buitenlandsche zaken, mochten niet gelukken. Dat men van Duitsche zijde geneigd zou zijn aan de spoorwegtarievenpolitiek een einde te maken is uit niets gebleken. Wel is te bevoegder plaatse de meening uitge sproken, dat een internationale rcgcTng tot leniging van den nood in het Rijnscheep vaartbedrijf moeilijk tot stand zou kunnen komen, indien de Duitsche spoorwegpolitiek niet in gunstigen zin zou worden gewijzigd. Inderdaad worden den laatsten tijd klachten vernomen van de zijde van de Nederlandsche Rijnschippers ten aanz en van de bevrachtingen in Duitschland. Voor zoover daartoe op grond van den aard dier klachten aanleiding bestaat worden geregeld stappen bij de Duitsche regeering gedaan om te trachten in dien onbevredigenden toe stand een verbetering te brengen. Zulks geldt eveneens ten aanzien van het optreden van de zijde van de Duitsche onderdanen ten opzichte van Nederlandsche schippers, indien dit niet met de geldende internatio nale voorschriften in overeenstemming is. HET DUITSCHE TRANSFER MORATORIUM EEN GEHEIM PROTOCOL Met 't oog op de verhouding van Duitsch land tot andere landen kan het protocol be treffende de uitvoering van het Duitsche fransfer-tnora'orinm, welk protocol op 28 October jl. te 's Gravonhage werd ondertec- kend, niet openbaar gemaakt worden, aldus verklaart de Minister van Buitenlandsche Zaken in zijn memorie van antwoord aan de Tweede Kamer. De regeering zal dus, gelet op evengenoem de bijzondere omstandigheid en op art. 5S der Grondwet, zich er toe moeten bepalen de tot stand gekomen regeling als vertrouwelijk stuk aan de Stat en-Gen era al mede te deelen. De regeering gaat niet in op door niets ge staafde uitingen van twijfel aangaande de vraag of zij ten aanzien van deze aangelegen heid wel met de noodige doortastendheid is opgetreden. Het handelsverdrag Naar aanleiding van den geuiten wensch, dat de voorbereiding van een nieuw han delsverdrag met Duitschland tijdig ter hand zou worden genomen, zij opgemerkt, dat in- m ddels tusschen een Nederlandsche en een Duitsche delegatie, die daartoe speciaal wer den aangewezen, besprekingen worden ge voerd ter regeling van den toestand, die na 31 December 1933 tusschen Nederland en Duitschland zal gelden. Met den wensch, dat tijdens de onderhandelingen in ruime mate van den bijstand van deskundigen ge bruik zal worden gemaakt, wordt rekening gehouden. GOED VOORGAAN DOET GOED VOLGEN. In een polemiek met een ander Chr.-hist. weekblad merkt Rotterdam's Unie blad (c.h.) op, „dat er, op een hooge uit zondering na, geen Kamerleden zijn, die niet nog een beroep of bedrijf uitoefenen, om maar niet te spreken van de groote sommen door vele Kamerleden bovendien uit de Rijks-, Provinciale of Gemeentelijke Kas als „pensioen" te ontvangen". De redactie zou, desgevraagd, wel een. lijstje van Christel ij ke kamerleden willen publiceeren, maar zal liever zeggen, waar het om gaat: „Het Vaderland is in ge vaar, de financiën zijn meer dan slecht; Minister Slotemaker de bruine heeft verle den week in de Kamer duidelijk en onom wonden gezegd en aangetoond, dat „het zoo niet langer gaat, dat wij bezig zijn te kelde ren". Welnu, waarom begint men niet, als Hitier, die heel zijn salaris er aan geeft als Rijkskanselier, dit disponibel stelt en juist door dit voorbeeld de harten heeft gewon nen. Goed voorgaan, doet goed volgen, en in dien in Nederland, door onze hoogstaande Nederlandsche Zonen met verla ging of disponibel stellen van eigen salaris (daar zijn toch inderdaad mannen onder, die er geen boterham minder om zouden behoeven te eten) het voorbeeld gegeven ware, ach dan zouden niet alleen anderen het gemakkelijker slikken, maarèn marxistische én fascistische bestrijding ware ontzenuwd!" DE OPHEFFING RECHTBANKEN EN KANTONGERECHTEN VOOR 1934 EEN BEZUINIGING VAN RUIM TWEE TON! Aan de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer inz. de opheffing van rechtbanken en kantonge rechten ontleen en wij: Door de opheffing van 39 kantongerechten wordt een redelijke rechterlijke indeeling verkregen. Bovendien zulen hierdoor vooral minder griffiers noodig zijn. Uiteraard zullen bij het bestaan van min* der kantongerechten de afstanden voor ver* schilende gemeente iets grooter worden. Dat zij te groot zouden worden, kan de minister niet tegeven. Zou een kantongerecht te zwaar belast worden om door één rechter te worden waargenomen, dan is er gelegenheid tot benoeming van een tweeden kantonrech* ter. Over het betrekkelijke der te verkrijgen besparing kunnen de meerlingen uiteenloo* pen. De minister acht het jaarlijks te bepa- ren bedrag niet te versmaden. Elk bedrag, dat de staat uitwint, komt ten goede aan de gemeenschap. Het ongemak, dat voor de justitiabelen zou zijn te duchten, worde toch vooral niet overdreven. De minister meent don ook, dat in de praktijk zal blijken dat aan ommegaande kantonrechters nauwelijks behoefte bestaat, indien men zich maar een maal bij het feit der opheffing zal hebbeni neergelegd. Zonder met wachtgelden rekening te hou den zal de opheffing van 2 rechtbanken en! '39 kantongerechten, indien drie ambtenaren, van het openbaar ministerie bij kantonge rechten worden uitgespaard en ook het huis van bewaring te Winschoten kan vervallen, opleveren 337.352. Op wachtgelden is voor 193-1 te rekenen op 117.255. Voor 1931 zou derhalve een reëele bezuiniging overblijven van 220.097. DE MAASDIJK-KWESTIE GESCHIL TUSSCHEN „DELFLAND" EN GEDEP. "TA TEN OPGELOST I Reeds eenige (aren bestond er tusschen he€ Hoogheemraadschap Delfland en Gedep. Staten van Zuid-Holland een conflict, waarvan een groot deel van het weggebruikend publiek de dupe was. Het betrof hier een kwestie over de verbetering van den Maasdijk, den voornaamsten verbindings weg van Rotterdam, Vlaardingen en Schiedam met Hoek van Holland en het Westland. Teneinde dien drukken verkeersweg te reconstrueeren. had den Ged. St. de overdracht van den Maasdijk ia eigendom en beheer van Delfland verzocht. Het Hoogheemraadschap weigerde zulks op wa terstaatkundige gronden: het meende n.l. dat de Maasdijk als waterkeerirg voor den Nieuwen Wa terweg nog beteekenis he- ft. Dit werd evenwel door Ged. Staten ontkend. Omdat geen ovei eenstemming was te verkrijgen, volvoerde de provincie de verbetering van den weg niet. hoewel zulks toch hoogst noodzakelijk was. Vooral des zomers wanneer tienduizenden uit Rotterdam enz. per auto of rijwiel zich naar Hoek van Holland begeven, werd het publiek de dupe van dit meeningsverschil. Maar ook de bewoners langs den Maasdijk ondervonden er de minder prettige gevolgen van. terwijl de tuinbouwproduc ten bij het vervoer over dezen weg veel te lijden hadden. Tal van adressen enz. werden door vereenigin- gen en ook door de Comm van Westl. Belangen tot de beide Colleges gericht. Na vier jaar. is thans een oplossing voor het conflict gevonden, indien de Vereenigde vergade ring het voorstel van Dijkgraaf en Hoogheemraden zal bekrachtigen. Er wordt dan een eeuwigdurende erfpacht uitgegeven voor den Maasdijk, waardoor de provincie op deze wijze in het bezit van den Maasdijk komt. Er wordt dan een crlpachtcanon geheven van plm. f 2COO. Wanneer deze overeenkomst wordt goedgekeurd, zal dus nu eindelijk de zoo lang verwachte verbe tering van den Maasdijk beginnen. Het zal door velen met vreugde worden ver- De MAANDAG 13 NOVE •i-c - 33 WEEDE BLAD PAG. 7 eerste bloembollen gaan den grond weer in. Met Paschen zien we 't resultaat. Het Spartan-vliegtuig „Failhful City", waarmede de EngéLsche Par lementsleden Crawford Green en Lord Apsley een studiereis maken van Engeland naar Australië, landde op de doorreis te Soerabaja. Eerste-steen-legging voor de nieuwe Geref. Kerk van Oegstgeest. Onze foto geeft een overzicht van de aanwezigen bij de plechtigheid. Inzet:. Ds. Jac. Eringa, pastor-loei, verricht de plechtigheid. en zy hebben de benoemingen wederom mocht zich in 'n warm applaus verheugen, kleine schemerlamp en twee theemutsen. De trekking geschiedde op verzoek van den voorzitter door den secretaresse, mevr. v. d. Vijver-v. d. Voet Hierna kwam nogmaals de heer Spaan derman op de planken, die weer eenige nummers ten beste gaf en den aanwezigen, dames zoowel als heeren, gelegenheid gaf zich ook eens te doen hooren, door hen tel kens een refreintje te doen meezingen. Tenslotte gaf de Mondaccurdeonafdeeling nog eenige nummers, waarna de voorzitter eenige slotwoorden sprak en het publiek welvoldaan huiswaarts keerde. LUTHER-HERDENKING In de Ned. Herv. Kerk op het Dorpsplein werd de 450ste geboortedag van Maarten Luther her dacht. Dr. Honders had hierbij de leiding. De bijeenkomst werd opgeluisterd door het nieuw ge vormde kerkkoor dat enkele liederen ten gehoore bracht. Onder groote belangstelling werd door Dr. Honders de herdenkingsrede uitgesproken naar aanleiding van Hebr. 13 vers 7 en 8. Spreker waarschuwde er zeer ernstig tegen dat ons heden- daagsch Christendom niet in dezelfde fout vervalt als de R.K. kerk in de dagen van Luther en thans ook nog vervalt door de traditie der kerk hooger te gaan stellen dan Gods Woord. De Coöp. Broodbakkerij en Verbruiksvereeniging „Ons Doel" U.A. hield haar algemeene vergade ring. Het ledental was in het afgeloopen jaar met een tiental vooruitgegaan. De toestand der vereeniging kan gezond ge noemd worden. De commissarissen stelden voor ook dit jaar aan de leden verbruikers 10% divi dend uit te keeren. De aftr. bestuursleden de hee ren D. van Barneveld voorz. en T. de Wit algera. bestuurslid en de aftr. comm. de heer Provokluit werden met bijna algemeene stemmen herkozen. Ze aanvaardden hun benoeming. Ook dit jaar werd weer f 1000 van de hypotheek afgelost. Het afwerken van het monument, dat op den openingsdag van de brug bij Zaltbommel zal worden overgedragen aan de Kamers van Koophandel te Den Bosch, Eindhoven, Tilburg, Utrecht en Tiel. AANBESTEDING Door B. en W. werd aanbesteed het bouwen /an een noodslachthuis, keuringslokalen en keur meesterswoning te bouwen op een terrein nabij gasfabriek aan de haven. Veertien inschrijvini biljetten waren ingeleverd. Deze inschrijving mo jweeledig geschieden: a. met z.g.n. van Arkels gewapend betonpalen en vloer, b. met gemetselde fundeering. Hoogste inschrijfster was de firma de_ Boer en Dekker van Wormen"»»- 5p de Siemens fabrieken zijn rede hield, üag der verkiezingen. kii deF^ Rechts: De Koning en Koningin van Engeland verlaten het paleis van hun dochter, die een operatie heeft ondergaan. JrHeil Hitlerl" Zoo klonk de ee~ En zoo zal 'i

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 5