IHettiur £Vih5d)r <£mvmt Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden ïn Omstreken EERSTE BLAD ABONNEMENT* Per kwnrtna' In Lelden en In plaat- ren waar 'n nKontschap gevestigd Is ƒ2.35 Franco per post 2.35 portokosten Pc* week 1ƒ0.18 Voor het Buitenland bij wekelijk- iiche tending „S.50 Bu dagenjksche zending „5.50 Allee bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7Vi cen* Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaai Bureau: Breestr^at 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 ADVERTENTIEN Van 1 tot 5 regels 1 U7V» NO. 5019 MAANDAG 13 NOVEMBER 1933 Elke regel meer...0.22^ Ir.gez. Mededeellngen Van 1S regels 2.30 Elke regel meer«0.45 Bij contract helangriikp korting. Voor het bevragen aan t bureau wordt berekend 0.10 14e Jaargang Uit nummer bestaat uit ORIE bladen HET REGEERINGSANTWOORD Een paar kantteekeningen We. wènschen aan de hand van de na tuurlijk onvolledige kranten v.erslag'en een paar losse opmerkingen te maken over de roiinisterieele redevoeringen, welke Vrij dag in de Tweede Kamer zijn gehouden. We volgen daarbij die betoogingen op de voet, zonder tussohen de verschillende onderwer pen verbant te leggen. Wij zijn de Regeering dankbaar voor de mededeeling, dat een wetsontwerp tegen cu- muleerende pensioenen in aantocht is. Dit belet ons echter niet om ons leedwezen uit te spreken over de wijze, waarop men doorgaat van regeeringswege deze zaak to hespreken. En in de Memorie van Antwoord èn in de rede van Dr. Co lijn wordt alle nadruk gelegd op het feit, dat men de financieele 'beteekenis van cumulatie zoo vreeselijk overdrijft. Goed, laat dat gebeurd zijn - -wij geloo- ven dat hier de minister overdrijft maar wij hebben' er ons nietaan. schuldig ge- maakt, en wij zijn waarlijk niet de -laatsten geweest, die over dit kwaad schreven. Wij en anderen met ons, hebben de finan cieele factor steeds' naar'achteren gescho ven en, de -psychologische naar voren ge bracht. En' daarover' wondt gezwegen. Dót betreuren wij. Wil' men' het nog duidelijker gezegd heb ben, dan herhalen we, wat in ons blad de iVorige'week gestilirevén'werd over de psy-; ohólógisohe werking'van het zichtbare of fer", omdat de toclit,door de, diepte en mis schien nóg verder de diepte in,waarbij het parlementarisme zich aanbiedt als de leider op te treden,, in volle overgave zal worden ondernomen, als de politieke, de geestelijke en de maatschappelijke officieren in het ge meenschappelijk oïfer ook vóóraan - willen Staan." Een tweede onderwerp. Op de resolute toon, den ministerpresi dent eigen, werd verklaard.: „De regeering is niet bereid tot een wet telijke verlaging der hypotheekrente". Wij vermoeden, dat de Regeering voor deze pertinente weigering gegronde motie ven heeft. Maar ze werden hier niet ge noemd. Dat is jammer. Immers, het volk In nood vraagt: Waarom oefent de Regeering wèl druk op de loonen om het levenspeil te ver lagen en veroordeelt men het (wezenlijk af keurenswaardige) verzet tegen elke loons verlaging; maar is zij van oordeel, dat de bepaling der hypotheekrente aan de in vloed der economische wetten moet worden overgelaten. In Engeland is men tevreden met 2% pCt van de staalsleeningen; hier is 4 pCt. nauw- lijks genoeg. De hooge huishuren en de daaruit voort spruitende hooge belastingen zijn bij dalen de inkomsten de groote moeilijkheden voor het arbeidersgezin. De Regeering wil daar aan tegemoet komen; doch op welke wijze, als tegen de hooge rentestandaard niets ge daan. wo ïxl t? Het was Dr Colijn zelf, die Indertijd het denkbeeld opperde, of e<jn couponbelasting wellicht dienstbaar kon worden gemaakt om te hooge rente tegen te gaan; thans wordt dit pertinent afgewezen. Wij vragen, waarom? Een derde opmerking. Met blijdschap vernamen wij, dat de Re geering zoo spoedig mogelijk voor 40 a 50' duizend werkloozen arbeid hoopt te vinden. Dat zou heerlijk zijn. In verband daarmee, staat de meedee- ling van minister Oud, „dat de gevallen van gemeenten, die haar werkloosheidszorg piet zullen kunnen financieren, stuk voor stuk moeten worden uitgezocht. Het rijk kan daarbij wellicht helpen met werkver schaffing. De regeèring zal zich in dit ver band er op toeleggen om het aantal „nood lijdende gemeenten", welke als zoodanig moeten worden geholpen, zoo klein moge lijk te doen zijn." Wij lefcen- hier ook uit, dat het waar schijnlijk zal gaan, zooals wij veronderstel den: de verlaagde werkloozen-subsidies zullen misschien dwingen tot verlaging .der steunnormen. Ook de M. van A. over het nieuwe kor- tiingswet.je wijst in die richting. Iets, wat blijkbaar ook de heer Schouten vreesde,' toen hij vroeg:„moet geen wijzi ging 'worden gebracht in de uitkeeringsme- ihode van 1934? Men moet onderzoeken of er gemeenten zijn, die de werkloozheidsuit- gaven geheel kunnen betalen of voor een grooter deel dan 46/75. Dan komt een be drag vrij, dat voor noodlijdende gemeenten kan worden aangewend". Dat gaat dus over de schaduwzijde van deze dingen. Maar 'de lichtzijde is de her haalde toezegging der Regeering, dat zij de gemeenten wil helpen bij de werkverschaf fing. Het zou ons deugd doen, als het aantal noodlijende gemeenten alleen op deze wijze (dus niet door steunverlaging) zoo klein mogelijk werd gemaakt. Er is in versohillende gemeenten werk gelegenheid en er zijn werkloozen, die steun moeten ontvangen Er zal wel verzet rijzen bij sommigen, als men voor nagenoeg hetzelfde bedrag, dat men aan steunkrijgt, moet werken; maar het moet die richting uit. De beroepswerk- looze dienen onder controle te komen; de bona fide .arbeiders moeten uit de sfeer Ier werkloosheid getrokken worden. Dót doel is een offer waard. BEDE OM HULP We vragen de aandacht voor de „roep om recht" welke elders in dit nummer is opgenomen. Iemand, die thans buiten de marine staat, doch het leven aan boord door en door keilt, vraagt recht voor de organisatie van liet Christelijke Marine personeel. We onderstrepen twee passages in het betoog (dat met dit artikel, tot onzén spijt, vier dagen op plaatsing moest wachten). Het schijnt dat de Minister van Defensie liij zijn loffelijk streven om de marine organisaties te zuiveren niet voldoende re kening gehouden heeft met het groote, overheerschende doel der Christelijke orga nisaties. Het streven van deze was immers meer gericht op een geestelijk réveil op .de vloot (en in het leger), dan op verbetering van de materieele positie, al werd dit voir strekt niet als quantité négligeable be schouwd. De Christelijke organisatie werkte daar om vooral, onder de jongeren om deze voor afdwaling te behoeden. En zij wierf begun stigers om financieel bij dat zeer noodzake lijke werk geholpen te worden. De Minister verbood echter zoowel tyet één als het ander: de organisatie mocht geen adspirant-leden meer toelaten en geen begunstigers inschrijven, wilde ze als be langenvereniging tot het overleg met de Regeering toegelaten worden. De Christelijke organisatie berustte ten slotte, na vergeefsche pogingen om den Minister van gedachten te doen verande ren, in het eerste: de jonge leden werden van de lijst geschrapt. Zij hoopte, dat de tweede eisch vervallen zou. Echter, ook deze hoop bleek ij del. Met miskenning van de geestelijke arbeid wordt zonder pardon geëischt, dat niemand finan cieele steun voor het evangeliseerend werk der organisatie mag verleen en. Dit nu kunnen onze mannen bij de marine en die met hen meeleven, niet ver staan. De noodzakelijkheid van die „gelijk schakeling" zien ze niet in. Vandaar de roep om recht Maar hoe de houding van den Minister te verklaren? De schrijver wijst o. i. niet ten onrechte op de voorlichting van liberaal denkende officieren. Onze ervaring schijnt dat te bevestigen. We kwamen meermalen in contact met verschillende adviseurs van den Minister. Over de welwillendheid en hulpvaardig heid van dezen hebben we niets dan lot Van militaire ongenaakbaarheid was geen sprake, precies het tegendeel. Wat echter meermalen opviel was het absolute gemis aan waardeering der Chris telijke actie binnen het raam der militaire ereenigingen. Godsdienst en vroomheid, best; aanbevelenswaardig zelfs voor de mi litaire verhoudingen, Maar geen organisa ties, welke naar eisch van de Christelijke geloofsovertuiging willen leven. Dan is> godsdienst slechts ballast. Dat deze oud-liberale gedachte nog voort leeft in een ietwat afgesloten officieren kring, is verklaarbaar. Het is meer onkun de dan antipathie. Maar de Minister weet en oordeelt an ders. Van hem geldt wat we nog pas in een r.k. dagblad lazen, dat hij zich wil la ten leiden door „de Katholieke mentaliteit, vaak betiteld met den naam van sensus catholicus, d.i. de manier, waarop de Ka tholiek, uit hoofde van zijn Katholiciteit, gewoon is te denken. Den Katholiek is, door zijn opvoeding, eigen een bepaalde denkwijze, een eigen levenshouding. Zon der' eigenlijke redeneering, maar het ais het ware aanvoelend, kiest hij zijn positie tegenover de problemen, welke zich aan hem voordoen". Daarom verstaan we zijn houding in de zen niet. En we hopen, dat er alsnog een oplossing voor de moeilijkheden te vindon zal zijn. Anders schijnt ons do raad aannemelijk n het maar tot een „conflict" met de Re geering te laten komen. Neen, geen revolu tionair conflict, maar de consekwentie dei Christelijke lijdzaamheid. Ze is deze, dat de organisatie van Christelijk marineper soneel den Minister bericht: het geesteliike gaat bij ons voorop, we zullen onze arbeid voor en onder de jongeren dus voortzetten, gesteund door de offervaardigheid van ons Christelijk volksdeel, doch we zullen ons niet inlaten met de behartiging onzer ma- BINNENLAND. FINANCIEELE TOESTAND VAN HAARLEM In de Memorie van Antwoord op het verslag van de afdeelingen betreffende de begrooting 1934, deelen B. cn W. mede, dat de belastingverhooglng voor 1934 niet noodig is, als de Raad een aanta'i nieuwe bezuinigingsmaatregelen aanneemt gn te vens B. en 'W. machtigt mc't verdere bezuinigin gen en versobering .over de geheele linie door te gaan. De verlaging van de Rijksbijdrage werkloozenzorg, werkverschaffing en Maatschap pelijk Hulpbetoon, levert een nadeel (voor de ge wone diensf) van f 300.000. De vermindering var de uitkeering" uit het Gemeentefonds bedraagt vooi 1934 f 265.870. In voorbereiding zijn bij B. en W. de vol gende maatregelen: combinatie van de administra ties van Gas- en Electriciteitsbedrijf; combinatie van kantoor ontvanger en incasso-, stortings ophaaldienst: reorganisatie leiding stadsbibliotheek en archief: opheffing Schooltandartsendienst: ganisatie buitengewoon i o.; reorganisatie v. d. exploitatie van bad- en zweminrichtingen; reorga nisatie havenwezen: opheffing voorbereidend 1. o. DE UITZENDINGEN DER NED. IND. OMROEP MIJ BEGINNEN IN KAART A.S. De Nederlandsch-Indische Radio Omroep Mij. zal in Maart a.s. beginnen,met haar uitzendingen. Aan deze maatschappij (N. 1. R. O. M.) is het uitsluitend recht toegekend in Indië een omroepbedrijf op commerciee-, len grondslag uit te oefenen, zoodat de situatie in onze overzeesche gewesten sterk verschilt van die in' het moederland. In Indië zal men een vergunning van Over heidswege noodig hebben voor het bezitten van een ontvanginrichting en deze vergun ning wordt slechts uitgereikt indien vooraf, tegen betaling van een omroepbijdrage, een luisterovereenkomst is gesloten met de Nirom. Evenals in vrijwel alle Europeesche landen buiten Nederland, zullen dus de luisteraars in Indië verplicht zijn tot beta ling van een vaste omroepbijdrage, welke in een bepaalde verhouding aan het Gou vernement en de Nirom ten goede komt. De Nirom heeft daartegenover de verplich ting om aanvankelijk over Java en later over den geheelen Archipel een goed hoor baren omroep te geven. Ook reclame zal worden uitgezonden, hetgeen In zekeren zin een noviteit is. Zooals bekend is, wordt de directie van de Nirom gevoerd door de Ned. Telegraaf- Mij. „Radio-Holland" N.V. en de N.V. Han delsvennootschap voorheen Maintz Co. zetelt zij te Amsterdam. Keizersgracht 562.' CHR. MARINEPERSONEEL In „Ons Baken" het orgaan van de Bond van Chr. Marinepersoneel beneden de rang van officier, komt het verslag voor van een vergadering in Den Helder, handelend over het verbod tot het hebben van donateurs. (Aansluiting bij het T.b.c.-fonds D. E. L. wél toegelaten.) Over-het begunstigers-verbod werd aller eerst opgemerkt; dat de Minister niet kan hebben voordien dat het verbod tot het hebben van donateurs voor de organisatie zoo ernstige gevolgen zou hebben. Van hoofdhestuurszijde werd de zaak principieel zuiver gesteld met de vraag: „o! in een Christelijk land orthodoxe Christe nen een orthodoxe organisatie die met trots op haar verleden kan wijzen met dunatiën mogen steunen voor haar arbeid op geestelijk terrein, i. c. de bevordering der doorwerking van de Christelijke beginselen op de vloot". Vier middelen worden aangegeven: a. ontbinding der organisatie, het geld vastzetten en wachten tot later 'misschien onder gunstiger omstandigheden weder-op- richting kan worden overwogen; b. alle voorgestelde wijzigingen intrekken en als Koninklijk goedgekeurde vereeniging op den ouden voet blijven voortbestaan; c. aan dc daarvoor in aanmerking komen de rechtsche Tweede Kamer-fracties den toe stand bloot leggen; d. een afzonderlijke, militaire belangen vereniging oprichten. Besloten wordt het advies van het hoofd bestuur op te volgen om, alvorens nadere stappen te doen dén Minister van Defensie bij uitvoerig gemotiveerd schrijven den toe stand uiteen te zetten en intrekking van het verbod te verzoeken. Tot leden van het h. b. worden gekozèn de kwartmr. T. Eikelenboom en stoker le kl. W. Renden, GRAFISCHE TENTOONSTELLING TER GELEGENHEID VAN 'T ZILVEREN JUBILEUM DER FEDERATIE VAN WERK- GEVERSORG. IN 'T DRUKKERSBEDRIJF. De Grafische Tentoonstelling, welke te Utrecht gehouden zal worden van 24 Octo ber tot 10 November 1934 ter gelegenheid van het zilveren feest van de Federatie der Werkgeversorganisatiën in het Boekdruk- kersbedrijf, trekt reeds algemeen de aan dacht. Ter gelegenheid van deze expositie heeft de Raad van Beheer van het Internationaal Bureau der Boekdrukkersvereenigingen een groot Internationaal congres uitgeschreven. Dit wordt het vierde congres. Het eerste werd gehouden in 1923 te Gotenburg. het tweede tijdens de Pressa te Keulen in 1928 en het derde te Londen tijdens de grafische tentoonstelling in de Olympia Hall in Deze congressen zijn steeds van gi beteekenis gebleken voor de grafische ge meenschap en werden door een groot aan tal afgevaardigden en belangstellenden uit alle landen van Europa bezocht. Ook voor Utrecht bestaat groote belang stelling, zooals gebleken is op een voorbe reidende vergadering, welke verleden week te Brussel is gehouden. GEDENKBOEK VEREENIGING „HET HOOGELAND" De Christelijke Reclasseerings Vereeniging „Het Hoogeland" heeft ter gelegenheid van haar 40- jarig jubileum een keurig „Gedenkboek" uitge geven. Meer dan 40 personen, uit allerlei levenskring, die het werk dezer organisatie van nabij of :rre hebben gevolgd, zonden een bijdrage. Het bevat artikelen, om maar slechts enkele na- en te noemen, van: den oud-Minister van Justitie Mr. J. Donner, Dr. K. Dijk, Freule H. S. Hartsen, mevr. A. van HoogstratenSchoch, wijlen mej. H. S. S. Kuyper, Ds. Herm. Knoop, Ds. P. Prins. Prof. J. J. v. d. Schuit, Ds. A. K. Straatsma, Mr. Dr. J. Wijnveldt en vele anderen. Tal van foto's, waaronder tevens de portretten in de schrijvers (sters) verluchten dit boek. Voor wie iets weten wil van het werk der barm hartigheid zijn in dit „Gedenkboek" tal van mooie bijdragen te vinden. De arbeid van deze Vereeniging heeft behoefte 3n sympathie en steun, waaraan ieder Christen .1. dient mee te werken. Een schoone gelegenheid is er nu, door het koo- en van dit aantrekkelijk „Gedenkboek", hetwelk ezer dagen zal worden aangeboden. Zoodoende leert men van nabij kennis maken, met dezen tak van Christelijk philantropischen ar beid en steunt dien tegelijker tijd. GENEESHEER-DIRECTEUR PSYCHIATRISCHE INRICHTING TE ASSEN Tot geneesheer-directeur van de in aanbouw zijnde psychiatrische inrichting te Assen van de Ned. Herv. Vereeniging is benoemd Dr.' A G. Audier, geneesheer aan de inrichting „Zon en Schild" nabij Amersfoort. terieele belangen; we treden dus niet toe tot het georganiseerd overleg. Dat zal een offer zijn, maar een offer, zooals Christenen het meer gebracht lieb- DE BEGROOTING VAN UTRECHT HET TEKORT WEGGEWERKT. Verschenen is de provinciale begroo- ijting van Utrecht voor 1934. Ged. Staten deelen aan de Prov. Staten mee, dat een aanzienlijk tekort overbrugd moest worden. De maatregelen welke zij voorstellen komen neer op vermindering van de subsidies met tien procent, uitgenomen de subsidies voor on- en minvermogen de tuberculoselijders, de verzorging van armlastige krankzinnigen, verhoo ging van de korting op de jaarwedden met 11/2^ voor de gehuwden en voor de ongehuwden (de kindertoelage uitgezonderd) en verhooging van be lastingen. Voor de belastingverhooging wen- 6chen Ged. Staten in aanmerking te doen komen de opcenten op de hoofd sommen der inkomsten- en vermogens belasting. Deze opcenten zullen voor elk dezer belastingen met twee opcenten verhoogd moeten worden. Geraamd is 500.000 voor de uit voering van het provinciaal wegenplan De begrooting sluit in inkomsten en uitgaven voor den gewonen dienst mei f "3.457.220,55, voQr den kapitaalsdiensi met 15.990.925. De hoogere korting wenschen Ged. Staten ook te zien toegepast op hun eigen jaarwedden evenals de vorige korting. TERAARDEBESTELLING NOTARIS L. G. JAMES Te Maorssen had onder zeer groote be langstelling de teraardebestelling plaats van notaris L. G. J a m e s. De kist werd graf waarts gedragen door leden der Chr. Jong. Vereen. „Eben-Haëzer", waarvan de over ledene eere-voorzitter was, voorafgegaan door de meisjes van het Meisjeshuis welke „Veilig in Jezus' amenzongen. Nadat de kist in de groeve was neergelaten trad als eerste spreker naar voren Ds. P. Veen uit Utrecht, die zeide in de geest van de over ledene te handelen als hij weinig over hem zelf sprak, 't Was God die ons James gaf. Al vroeg gaf hij zich op christelijk terrein. Als candidaat-notaris richtte hij hier al spoedig de Chr. J.V. op. Hoe gaf hij zich aan de Evangelische Alliantie, Licht im Osten, de Christenen in Rusland, het Ned. Jong. Verbond. Hij was een kind van God en daarom ligt ook over deze begrafenis een feestelijke glans. Eens stond hij voor eenige honderden jongelingen en sprak over: nie mand zorgt voor mijn ziel. Christus kende hij en gaf Hem door. Op zijn sterfbed ge tuigde hij: het kleine licht gaat uit maar het groote Licht gaat op. Jkvr. Hartsen van Den Haag getuigde dat het leven hem Christus was dus het sterven gewin, veertig jaar heeft spr. hem gekend als Christen, als raadsman, aan wien spr. ontzettend veel te danken heeft. Ds. C 0 u v e e van de Stadszending te Utrecht sprak over de liefde voor deze arbeid van de gestorvene. Als spreker met hem sprak dan was 't Christus en dien ge kruisigd. Tot slot liet deze spr. zingen een der lievelingsliederen en wel Gez. 49 2, waarna het Onze Vader gebeden werd. Ds. S. H. J. James uit Rotterdam, broer an den overledene, las nog een gedeelte der Heilige Schrift cn strooide onder het uitspreken der Drieëenheidsformule zand 1 de groeve. De oudste zoon dankte voor de belang stelling, in het bijzonder het Meisjeshuis, de Chr. J.V. en de trouwe dienstbode. R.K. MARINEPERSONEEL WAT ER BIJ DE MARINE GEBEURDE. Een artikel in de Heldersche Post bevestigt onze opmerking in ons blad van Vrijdag, dat de R.K. Ver. van marine-perso neel geen militaire-belangenovereenkomst zal zijn in de gangbare beteekenis des woords. Zij zal, zoo lezen we, „het ook nimmer worden in den geest van den Vice- Admiraal, die de voornaamste taak van de Katholieke Organisaties n.l. de behartiging der godsdiehstig-zedelijke en cültureele be langen in strijd acht met de Krijgstucht." Over het conflict wordt verder nog gedeeld: le. dat drie van de zeven in den Helder aanwezige leden van het Hoofdbestuur St. Christophorus Donderdag 2 Nov. bij d'en Commandant der Marine den .Vice Admi raal waren ontboden, doch het onderhoud werd wegens het motordefect van de M 2 op Vrijdag bepaald. In dit onderhoud werd door den vice-admiraal zijn zienswijze gedeeld met betrekking tot de katholieke marinebeweging. Deze zienswijze werd, op schrift gesteld, aan de drie I-I.B.-leden over handigd waarover geen bespreking was toe gestaan. De Vlootaalmoezenier die tevens Geest. Adviseur is van het Hoofdbestuur kon eerst daarna kennis nemen van de inhoud van dit schrijven, zoo ook de overige leden van het Hoofdbestuur. 2e. Naar de overtuiging van het Hoofd bestuur mede in verhand met een van den minister van defensie ontvangen schrij ven en gelet op de Memorie van Antwoord op 't Voorloopig Verslag betreffende de Ma- rinebegrooting moeten de mededoelingen van den vice-admiraal op een misverstand berusten. Zoolang dit misverstand niet op gelost is en het Kath. Vereenigingsleven minder juist beoordeeld kan worden, zou den de militaire hoofdbestuurders moeilijk heden kunnen ondervinden. 3e. Vorige week kwamen bij het hoofdbe stuur twee brieven binnen, Zondag één en in den loop van deze week nog twee waar in achtereenvolgens en ieder afzonderlijk, 5 Hoofdbestuursleden bedankten. Dit bedan ken geschiedde op verzoek. Zóó staan de zaken. Hoewel de moeilijkheden voor de katho lieke marinebeweging daardoor ernstig zijn geworden, hebben wij goede hoop dat de misverstanden tot juiste oplossing zullen komen en behoeft er voor de katholieken bij de Marine geen ongerustheid te bestaan, te meer niet omdat zij zich gedragen weten door de steun en de sympathie van geheel Katholiek Nederland. Men schrijft ons: Dat men in het algemeen meer tot het in zicht komt, dat men niet meer volstaan kan met een neutrale Patroonsorganisatie, be wijst wel de gestadige groei van boyenge noemden bond. Er zijn dit jaar zes nieuwe afdeelingen opgericht, nl. Veendam, Hattem, Urk, Apeldoorn, Hilversum en Zaandam. Bovendien zijn andere afdeelingen ver sterkt en werden er ook heel wat versprei de leden ingeschreven, zoodat de ledenaan winst in 1933 ongeveer 200 zal worden. Nog in andere plaatsen wordt de oprich ting yon een afdeeling voorbereid, zoodat binnenkort nog meer uitbreiding zal plaats hebben. DE NEDERLAND-EXPRESS. De speciale trein met passagiers en post in aansluiting op het m.s. „Christiaan Huy- gens zal Dinsdagmorgen 14 Nov. om 10.20 van Genua vertrekken. Aankomst Woens dagmorgen 15 Nov. 7.02 te Zevenaar, 7.57 Arnhem, 8.46 Utrecht (C.S.), 9-45 Den Haag (S.S.), 9.29 Amsterdam (YV.P.), 9.51 Amster dam (C.S.), 9.56 Rotterdam (Maas). Gemengd Nieuws. Zondagavond van zes tot zeven uur heeft de geheele provincie Groningen door een storing In het Proviciaal Electriciteitsbedrijf in het duister verkeerd. In de stad Groningen trad van 6 tot 7 net onderbrekingen van enkele minuten, drie maal een storing op, welke gezocht moet worden in het gelijkstroomnet. Men heeft met kaarsen een noodverlichting moeten aanbrengen. t Als 't even kan Rookt „EDELMAN" Ingezonden Mededeeling. Voornaamste Nieuws. (blz. 2) Aan de stemming in Duitschland is door y/ procent der kiezers deelgenomen. Het aantal „ja"-stemmen bedroeg 93.6 procent, terwijl 92.4 procent op de Nat.-soc. Rijks, daghjst stemden. Schending, van den wapenstilstandsdag in Engeland. Uitgebreide arrestaties in Oostenrijk. Het geheim van deVolkskanselier. (Vaiï onzen Duitschen correspondent). Blz. 3. Een roep om recht voor het Christelijk Marinepersoneel. (blz. 5) Verschenen is de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer betreffende het wetsontwerp inzake de ophefing van rechtbanken en kanton gerechten. (blz. 9) De Duitsche Staat en de Pers. (Van onzen Duitschen correspondent). Selma Lagerlöf. II. WIE KENT DEZE PERSONEN?, De Commissaris van Politie der afdeeling B te 's-Gravenhage verzoekt hun, die inlich tingen k 111: en verstrekken over bovenstaan-' de personen, in het bijzonder met betrekking tot hun verblijf, zich voor het geven van inlichtingen ten spoedigste te willen ver voegen aan het bureau zijner afdeeling kamer no. 9, Alexanderplein 17 te 's-Graven hage of anders tot de Politie in hun woon- DOOR DRONKEN AUTOMOBILIST GEDOOD Op den Utrechtschen weg onder Zeist is de heer van Eek, die daar met zijn verloof de aan het wandelen was, door een auto, bestuurd door Jhr. v- V. aangereden en op slag gedood. De bestuurder van de auto ver keerde in hooge mate onder den invloed van sterken drank. Hij is door de politie in ar rest genomen, terwijl op zijn auto beslag werd gelegd. Het stoffelijk overschot van. het slachtoffer is naar het ziekenhuis to Zeist overgebracht. BRAND Men meldt ons uit Den Haag: Gisteravond omstreeks half zeven heeft - een felle brand gewoed in hét perceel Regentèsselaan waarin is gevestigd een winkel van verband- artikelen van den heer N. Er was niemand thuis, zoodat de brandweer zich toegang moest verschaf fen door verbreking van een paneel van de win keldeur. Met eenige stralen van de motorspuit uit de Archimedesstraat is het vuur gebluscht. De oorzaak van den brand is onbekend. „GEEFT NIET AAN TREINMUZIKANTEN" Nog altijd ondervinden de passagiers dct spoorwegen veel last van treinmuzikanten, die gedurende den rit muziek 11x1 ken <-n dan bij de reizigers geld ophalen. Daar men vooral in de electrisclve treinen tusschen Amsterdam, Leiden en Rotterdam er veel last van heeft, heeft de directie bordjes met het volgende opschrift in de rijtuigen aan gebracht: „Geeft niet aan treinmuzikanteuj maar waarschuw den conducteur". VROUW LEVEND VERBRAND In het St E1 isabethsgesticht te Goir'-e (N.Br.) is overleden een vrouw, die zware brandwonden bekwam, doordat haar klee- ren bij de kaohel in brand raakten. TACHTIG JAAR JONGELINGSVEREENIGING Dezer dagen is het 80 jaar geleden dat te Zwolle de „Christelijke Jongelingsvereeni- ging" werd opgericht. Eerste voorzitter was da heer S. H. Serné (1853-1878). Aanvanke lijk was deze vereeniging (tot 1888) een af deeling ui. het-Ned. Jongelingsverbond, na uittreding a-om de Hervormde leden sloot zo zich in 1891 aan bij den bond van Jonge- lingsvereenigingen op Gereformeerden grond slag. Den 16en Nov. wordt een herdenkings samenkomst gehouden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1