lliruwe ^riïtsrtjr (iimrant BINNENLAND. Gemengd Nieuws. ABONNEMENT» fper kwartaal In Lelden en In plnnt- Rn waar 'n agentschap gevestigd Is f2.35 Franco per post 2.35 portokosten. Per week f 0.18 Voor hPt Buitenland bij wekelijk- »che tending .*-50 Bu dageiijksche zending „5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7Vi ccn® Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden sn Omstreken Bureau: Breest«"iat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 5016 DONDERDAG 9 NOVEMBER 1933 ADVERTENTIEN Van 1 tot 6 regelsf 1.I7M Elke regel mwr-.1T...T„„— w 0.22VJ 'rgez. Medorleelingen Van 1—5 regels B 2.30 Elke regel meer 1.45 Bil contract belangrijke korting. Voor hel opvragen aan 't bureau wordt berekend f 0.10 14e Jaargang Dit nummer bestaat uit TWEE bladen EERSTE BLAD Werkloozensteun in 't gedrang Waartoe de regeering zich verplicht ziet In ons blad van Maandag 4 November 1.1. gaven we een korte beschouwing over de normen, welke de Regeering gesteld heeft Ivoor het verleenen van bijdragen in de ge meentelijke kosten voor werkloozenzorg .Wij brachten dit in verband met 't geleide- schrijven aan de gemeentebesturen, waarin de minister er nadrukkelijk de aandacht op rvestigt, dat de getroffen regeling alleen geldt voor 1933; omtrent de subsidieregeling [voor 1934, voor welk jaar op het Rijksbudget een belangrijk la ger bedrag dan voor 1933 beschik baar wordt gesteld, zouden spoedig nadere mededeelingen volgen. Het Rijk vordert dus niet van de ge meentebesturen om de steunnormen te ver lagen, maar vermindert het subsidie; zoo .voegden wij er aan toe. Het logisch, maar betreurenswaardige ge volg is, dat de steunnormen toch worden Verlaagd; zoo vreesden wij. Dit laatste nu werd op grond van de mededeelingen der Regeering, welke we Maandag vlak onder de driestar konden op nemen, in twijfel getrokken. Allereerst merken we op, dat onze conclu sie enkel gebouwd was op de mededoeling in genoemde geleidebrief; van de regeling Voor 1934 hadden we nog geen kennis geno men. Het zou dus zeer goed mogelijk zijn, dat we ons vergist hadden. Echter, nauwkeurige lezing van de. rege ling, welke voor 1934 zal gelden, geeft ons helaas geen reden om aan onze eerste opvatting te twijfelen. Daarom zullen we enkele opmerkingen maken over het regee- ringsbesluit, met de uitvoering waarvan drie ministers, Binnenlandsche Zaken, Fi nanciën en Sociale Zaken zich belast hebben. We wijzen daar nadrukkelijk op, omdat straks, als de moeilijkheden zich in 1934 .verdubbelen, alle drie hun invloed op de gemeentebesturen en op de werkloozen- uitkeeringen zullen laten gelden; óók de Minister van Sociale Zaken, als hij beslis singen neemt over de steunnormen. De nieuwe regeling heeft op de oude zeer Veel voor. Wanneer men bedenkt, dat sommige (of vele?) gemeenten thans nog niet definitief weten, welk bedrag zij van de Regeering inzake crisiswerkloozcnsteun over 1932 zul len ontvangen; dan kan men dankbaar zijn .voor een beschikking welke voor 1933 een .volledige beslissing brengt en voor 1934 reeds vastigheid geeft. Vroeger hing het in feite aan een depar tementale commissie hoe hoog het percen tage zou zijn; thans zijn er normen gesteld, waaraan de Regeering zich grosso modo zal houden. Voor het jaar 1933 geeft de regeling en de bepaling, dat 75 miliioen beschikbaar ge steld wordt, het voordeel, dat geen enkele gemeente er slechter aan toe zal zijn dan in 1932; dat vele 10 k 20 meer zullen ontvangen dan toen. Dit worde dankbaar erkend. Ook de regeling voor 1934 is een stap in «de goede richting. Men mag honderd keer beweren, dat werkloozenzorg toch eigenlijk rijkszaak is (er is zeer veel voor te zeggen), ten slotte kan niemand het onbillijk vinden, dat de financieel sterke gemeente percents gewijze meer voor de werkloozen doet. dan haar minder draagkrachtige zuster: de ge meenten toch vormen samen het rijk allen te ziamen moeten we voor de onder steuning zorgen. Niet, dat de gemeente zelf wat of veel Voor haar werkloozen moet doen, is in we zen onbillijk; maar wel, dat de door veei werkloosheid verarmde gemeente nu boven dien van haar armoedje voor die groote schare van werkloozen moet opkomen. Als dus de regeering maatregelen neemt, om, zooals zij zegt, de groote ongelijkheid in den druk van de werkloosheidheidslasten op de budgetten der gemeenten tot kleinere afmetingen terug te brengen; dan juichen we dit hartelijk toe. Een gansch andere vraag is echter, of zelfs de zwaarbelaste gemeenten eenig pro fijt zullen hebben van deze egaliseering, nu het totaal der rijksbijdragen met circa 40 procent verminderd wordt. Een mede- oeeling, waaraan wordt toegevoegd: bet be schikbaar gestelde bedrag van 46 miliioen is niet voor verhooging vatbaar; iets, wat in verband met nadere voorschrif ten, dat de gemeenten, die hopeloos vast- loopen, zich tot de regeering moeten wen den, allerlei vragen doet rijzen. De regeeringsmededeeling doet aan Naph- tali denken: „hij geeft schoone woorden"; maar de inhoud der rede is daarmee niet in overeenstemming. Die herinnert soms aan het bakken der tichelsteenen: „stroo zal u niet meer gegeven worden, nochtans moet ge hetzelfde aantal steenen leveren". Of, in de woorden van de ministers: De ge meenten zullen de uitgaven voor steunver lening en werkverschaffing moeten bren gen ten laste van den gewonen dienst der gemeentebegrooting en er desondanks voor moeten zorgdragen, dat het evenwicht tus schen inkomsten en uitgaven, wat den ge wonen dienst betreft, gehandhaafd blijft. Dit beginsel is juist. Zelfs de roodc pers heeft het dezer dagen, met erkenning van vroegere fouten toegegeven: voor werkloo zensteun kan en mag niet geleend worden. Maar dat de regeering zich zelf als voor beeld aanprijst, lijkt ons niet gelukkig. Zij zegt: „De gemeentebesturen zullen daartoe bij 't vaststellen der gemeentebegrootingen voor 1934 dezelfde gedragslijn moeten vol- i, welke de regeering bij het opmaken der rijksbegrooting voor dat jaar heeft toe- ïpast". Heel wel. Maar de rijksregeering voert nieuwe belastingen in, neemt perspecti- ische bezuinigingen en verschuift moei lijkheden naar de toekomst; terwijl vele gemeenten reeds aan de zolder raken en bovendien op de gemeentefondsuitkoering gekort worden. Over de zakelijke beteekenis dezer maat regelen oordeelen wij hier niet; we wijzen slechts op, dat het verwijzen naar eigen gedragslijn o. i. niet zoo heel veel indruk kan maken. Zakelijk staat het als een paal boven wa ter, dat de lasten in zeer veel gevallen zoo hoog mogelijk zijn opgevoerd en dat op de uitgaven zoo sterk mogelijk bezuinigd moest worden. Maar die uitgaven liggen voor geen klein deel vast aan regeeringsvoorschriften. Het eerste obstakel. Ze kunnen voorts niet op stel en sprong verminderd worden. De tweede hindernis. Drastische salarisverlaging van gemeente- personeel kan slechts een klein percentage opleveren van de beslist noodzakelijke uit gaven voor werkloozen. De derde moeilijk heid. De regeering behoeft waarlijk niet te spreken van „omzichtig beleid en rekening houden met de realiteit"; èn wat de inkom sten èn wat de uitgaven betreft, zullen de gemeentebesturen wel tot het uiterste gaan (we laten de enkele rijkaards buiten be spreking). wanneer al het mogelijke dan gedaan is, dan komt voorzeker voor vele gemeen ten het moment, om de regeering aan te toonen, „dat inderdaad het budget geen gelegenheid biedt om een grooter bedrag werkloosheidslasten te dragen, dan (de ontoereikende post) waarmede de bcgroo- ting voor 1934 werd bezwaard". Wat gebeurt er dan? Dat laat de circu laire in het midden. Ze zegt alleen, dat het bedrag van 46 miliioen niet voor verhoo ging vatbaar is; en dat alle gemeenten voorloopig maar op 60 pet, moeten reke- Zullen de noodlijdende gemeenten dan op een andere manier worden geholpen of zal de Minister van Sociale Zaken dan herzie ning der steunnormen vorderen? Zooals wij reeds schreven, houden som mige gemeentebesturen reeds rekening met het laatste: de uitkeeringen zullen met 10 b.v. verminderd worden. En op de werkverschaffing moet worden bezuinigd. het eerste mogelijk zonder aan het allernoodzakelijkst levensonderhoud te ra ken, waardoor een categorie van patipeis gekweekt wordt, en zal het tweede voor hoi moreele peil der werkloozen niet noodlot tig zijn? OFFICIEELE BERICHTEN Bij beschikking van den directeur-generaal der P.T.T. ie met Ingang van 16 Nov. 1933 gewezen als beheerder van het bijpost-. tel en telefoonkantoor te 's-Gravenhage Var. kemadelaan, de commies bij den P.T.T.-dlenst T P E Sperna Welland te 's-Gravenhage (Pkt.); Ingang van 1 Dec. 1933 aangewezen bij den P.T.T.-dier i het P.T.T.-kantoe t J. L M. Boot, thai aedts, lnspectei politie aldaar. ARMENRAAD TE GRONINGEN BIJ K. B. Is met ingang van 1 Jan. op verzoek eervol ontslagen met dank mej. A. G. van Gilse, als secretaris van den Armenraad te Gronlnsen NOTARIAAT kantonrechter te GIFT VAN EEN TON AAN DEN STAAT De Minister van Financiën maakt be kend, dat ten behoeve van 's Rijks schat kist van een onbekende is ontvangen een bedrag van 100.512,50. TEGEN HET ZEDENBEDERF WAARSCHUWING VAN DE MINISTER VAN BINNENL. ZAKEN De jeugd moet in de maatschappij kenmerken van beheersching en zedelijke orde aantreffen De minister van Binnenlandsche Zaken heeft de volgende circulaire aan de* ge meentebesturen doen toekomen: In den afgeloopen zomer hebben zich op ele plaatsen excessen geopenbaard in het strand- en badleven en bij de beoefening van de watersport. Deze excessen bestonden voor namelijk hieruit, dat personen zich in het openbaar vertoonden in een kleedij, welke den toets eener zeer gematigde c.itiek op het punt van welvoe^e ijkheid niet kon door staan. Zulks schept het gevaar, dat de grondslag wordt gelegd voar een steeds meer om zich heengrijpende zedenverwildering. In het algemeen is daartegen onvoldoende opgetreden. In verschillende gemeenten werd aan de bestaande voorschriften op g ond waarvan onwelvoegelijke kleeding kan worden ge weerd, niet of niet voldoende de hand ge houden, in andere gemeenten werd ver zuimd zoodanige maatregelen te nemen. De Regeering ziet met zorg deze hoe zeer wellicht aan mode onderhevige en dus tijdelijke ontwikkeling tegemoet en meent niet te mogen nalaten, ernstig te wijzen op de gevaren, niet het minst voor de op groeiende jeugd, verbonden aan een vrij heid van opvattingen omtrent betamelijk heid van in het openbaar te dragen klee ding, die op zichzelf reeds als een exces moet worden beschouwd dan wel recht streeks aanleiding geeft tot excessen. Gezorgd dient te worden, dat de jeugd, waarin krachtige opbouwendo»1 elementen en ideëele stroomingen werken, in de maat schappij kenmerken van beheersching en ze delijke orde aantreft. Zij is van oordeel dat hier allereerst een taak te vervullen is voor de plaatselijke overheidsorganen, aan wie het stellen en handhaven van regelen betreffende open bare orde en zedelijkheid is opgedragen. Deze toch zijn het best in staat, zoodanige re gelen te doen aanpassen aan de plaatselijke omstandigheden. De Regeering vertrouwt dat Uw bestuur reeds thans, nu de gelegenheid tot het tref fen van de noodige maatregelen nog ruim schoots bestaat, zijn bijzondere aandacht aan dit onderwerp zal wijden en het noo dige verrichten, opdat niet alleen de moge lijkheid tot het tegengaan van excessen wordt geschapen (strafverordeningen, con cessies enz.,) maar ook van de reeds be staande mogelijkheden daartoe méér dan tot dusver een daadwerkelijk gebruik zal wor den gemaakt. In dit verband moge ik nog afzonderlijk gewag maken van een in den laatsten tijd toenemend verschijnsel, de oprichting van z.g. natuurbaden, waarbij veelal de gelde lijke voordeelen, voor een gemeente aan die oprichting verbonden, een niet onbelan^rij ken invloed op de beslissing uitoefenen. Ook te dezer zake moge hier een waarschuwend woord zijn plaats vinden en een aanmaning, om de zedelijke goederen, welke hier op het spel staan, niet te verwaarioozen. POOLSCH-NEDERLANDSCHE HANDELSOVEREENKOMST Naar wij vernemen, hebben dato 2 Oct. te Parijs aangevangen Poolsche onderhande lingen welke van Nederlandsche zijde zijn gevoerd door den heer Lamping, dircteur van den Economischen Voorlichtingsdienst, en van Poolsche zijde door Dr. Lykhowsk», directeur van het ministerie van handel te Warschau, dato 8 dezer geleid tot de para feering van een taricfaocoord door ge noemde hoofdambtenaren. De tekst van het aecoord zal binnenkort worden bekend ge maakt. WIJZIGING DER WINKELSLUITINGSWET ONTWERP SPOEDIG GEREED Het wetsontwerp tot wijziging der Win kelsluitingswet verkeert thans in vergevoi- derden staat van voorbereiding. Naar de Tel. meldt, moeten er nog enkele adviezen worden afgewacht van buiten-departemen tale instanties. Daardoor is niet nauwkeu rig te zeggen, hoeveel weken het nog zal duren voor het ontwerp de Kamer zal wor den aangeboden. In ieder geval zal het echter spoedig geschieden. GOOISCHE ACTIEGROEP TEGEN VOLKSVERWILDERING De Gooische Actiegroep tegen volksver wildering heeft een uitvoerig gedocumen teerd schrijven gericht aan de A.R., C.II. en R.K. Kamerfractie, alsmede aan de be sturen van deze drie Christelijke partijen. In dit schrijven wordt als uitgangspunt gesteld, dat een driest optredende, onbe schaamde minderheid, haar met de chris telijke moraal strijdige zedelijkheids- theorieën aan de meerderheid oplegt. Aan dezt overhcersching van de minderheids opvatting kan paal en perk wordei» ge steld. Bij eendrachtig willen is van mach teloosheid geen sprake. Overal in de bestu ren van land, gewest en stad kan de stem van de aanhangers der christelijke wereld beschouwing doordringen. Het adres herinnert er aan dat de aan hangers der christelijke partijen welspre kende cijfers van hun meerderheidsinvloed in de officiecle statistiek bezitten. Het doel van het schrijven aan de drie christelijke partijen is dan ook te hereiken, dat door den steun van deze partijen een krachtige actie wordt ingezet om de optre dende volksverwildering nog tijdig to« stil stand te brengen. BEGROOTING SOCIALE ZAKEN HET VRAAGSTUK VAN DEN ARBEIDSDUUR De hooge woninghuren Aan het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over de begrooting van Sociale Za ken ontleenen wij: Wederom drongen verscheidene leden aan op het tot stand brengen van een wettelijke rpgeling, die bindendverklaring van collac- arbcidsovereenkomsten mogelijk maakt. Andere leden meenden tegen bindendver- klaring der collectie.e arbeidsovereenkom sten te moeten waarschuwen. Deze zal nieuwe lasten leggen juist op die bedrijven welke het zwakst staan en welke dienten gevolge te gronde zouden gaan. Sommige leden achtten naast de Bedrijfs- radenwet een anderp wet noodig, die de. omische samenwer! ing tusschen de on derneming bevordert en zoo noodig voor schrijft. Andere leden zouden tegen een dergelijke samenwerking uitsluitend van ondernemers bezwaren hebben, zij meenden dat alle be drijfsgroepen daarin moesten worden bi- trokken. De Arbeidsduur. Vele leden vroegen den Minister, wat diens plannen zijn met betrekking tot een wettelijke verkorting van den arbeidsduur in daarvoor in aanmerking komende be drijven. Wat is de regeering voornemens te doen naar aanleiding van de daaromtrent door den Hoogen Raad van Arbeid uitge brachte rapport? Opnieuw werd erop gewezen, dat voor een aantal groepen van werknemers «ie bepalingen der Arbeidswet nog steeds niet In het bijzonder werd rnet kracht aange drongen op invoering der Arbeidswet voor de chauffeurs. Ook voor het kantoorpersoneel werd door verscheidene leden een werktijdenregeling gevraagd. Verscheiden leden waren van oordeel, dat maatregelen genomen moeten worden tot èrgaande beperking van vrouwenarbeid, speciaal van dien der gehuwde vrouw. Nu de werkloosheid zoo groot is bestaat daar toe nog te meer reden. Sommige leden zou den zelfs een volstrekt verbod van loon arbeid der gehuwde vrouw wenschen, met uitzondering slechts voor kostwinsters. Verscheiden leden drongen aan op in stelling van een rijkskinderbijslagfonds. De zware lasten, die in dezen tijd op den consument worden gelegd, doen hun druk vooral gevoelen op de groote gezinnen. ■om moeten maatregelen worden ge troffen om dien gezinnen het dragen dier lasten eenigszins gemakkelijker te maken. Verlaging van woninghuren. Ten einde de huurprijzen der bestaande woningen te kunnen verminderen werd er op aangedrongen, dat het riik op de voor- schotten, krachtens de Woningwet ver strekt, een flink gedeelte zal afschrijven. Ook werd gepleit voor verlaging van de rente dezer vocischott -n Van verschillende zijden werd de vraag gesteld, waarom de verleden jaar in hetuit- iclit gestelde crprlieten voor het „op gang helpen" van de bouwnijverheid, meer spe ciaal de miliioen voor den particulieren wo- ninchnuw. niet verstrekt zijn. Verscheidene leden hadden ernstig be zwaar tegen het besluit van den Minister de biidraeen voor onderhoud van Woning wetwoningen te verminderen met f 5, resp. f 10 per jaar. Bijdragen aan werkloozenkassen. Verscheidene leden arbttpn het bedrag, uitgetrokken voor het verleenen van bijdra gen aan wprkloozenkassen, voor zoover zij meer hedragen dan 100 pcL van de biidra gen dpr leden, onvoldoende. Deze vrepsden dat bij een verlaging van 2ö0 tot 200 pet d? verzekering niet in stand te houden zal zijn: reserves zijn thans niet meer aanwe zig. Zii drongen er daarom op aan. niet *i strak aan het maximum van 200 net. vast te houden en eventueel een aanvullend diet aan tp vragen. Er moet tegpn gewaakt worden, dat de werkloosheidsverzekerin: tengevolge van de economische crisis in el kaar zou schrompel .n. Men kan de contri butie der leden ook niet onbeperkt v hoogen. Voor de jonge werkloozen Vele leden kwamen op voor de belangen der jonge werkloozen Tn bet bijzonder werd den Minister gevraagd te willen bevorderen, dat algpmeon vormend of vakonderwijs vpr plicht worde gesteld voor jeugdige werk loozen en dat cenige finaneieele steun /or de verleend aan de deelnemers der verplicht te stellen cursussen. Verscheidene leden drongen aan op ver strekking van goedkoope aardappelen aan werkloozen. ^en slofte vroegen eenige leden, of in de 'vilze van stemnelpn niet een verandering kan worden gebracht, ten einde de werk loozen zooveel mogeliik weg te honden uit de omgeving der stempellokalen, die broei nesten zijn van het extremisme. REVEUE VAN LEO LENS EERSTE GREEP VAN 25 ROFFELS Wie I.eo Lens is? En wat „roffels" zijn? Voor onze lezers is 't volmaakt overbodig daarop antwoord te geven. Sinds voorjaar 1931 hehooren de roffels tot het daeelijksch menu, dat we onze lezers voorzetten, en we weten, dat vooral ook dit deel van den maaltijd in breede kringen gewaardeerd wordt Uit die honderden roffels Is een keur garve van 25 saamgelezen; door Neerbosch' Ropkliandel en Uitgeverij wordt ons dit bundeltje thans toegezonden: keurig ge zet en gedrukt, in een waarlijk artistiek omslagje. (Voor verdere bijzonderheden zie men de advertentie in dit blad). 't Deed ons goed deze oude kennissen weer eens te ontmoeten. Wie herinnert zich niet die aardige roffels: 't Was .Tulianadag Het spoorboekje. Vijftig jaar, Nico en zoo vele andere? Deze roffels leenen zich uitnemend om van buiten geleerd en voorgedragen te REGELING VAN HET SPELLINGVRAAGSTUK EEN COMMISSIE BENOEMD Naar de „Tel." verneemt, ligt het in de bedoeling van den Minis ter van Onderwijs zich over het spellingvraagstuk te laten voor lichten door een commissie, waar van de instelling dezer dagen te verwachten is. Men venvacht dat in deze com missie o. a. zitting zullen nemen prof. dr. C. G. VV. de Vooys uit Utrecht en prof. dr. Van Ginneken uit Nijmegen. Van het resultaat van de besprekingen zal het afhan gen of de minister later nog zal overgaan tot het instellen van een staatscommissie. R.K. MARINEPERSONEEL CONFLICT MET DEN VICE-ADMIRAAL? Het viel ons op, dat in het juist-versche- nen nummer van het R.K. Marineweekblad met vette letters het volgende bericht voor kwam. onderteekend door den vloot-aalmoe- zenier H. J. M. M. Alink: „Ondergeteekende beschikt voorloopig althans, over een geheel orgaan, om aan de overal verspreide Katholieken op de vloot, alles ter kennis te brengen, wat hij als Vlootaalmoezenier meent ter kennis te moeten brengen, en draagt voor al het in dit orgaan geschrevene alleen de ver antwoordelijkheid, en alle verantwoorde lijkheid." Uit de kop was ook weggenomen de boven ttfr'l: St. Christophorus en de ondertitel: Officieel orgaan van de Ned, R.K. Vereen, van Marine-personeel. Het heet nu enkel: R.K. Marineweekblad, „Orgaan ter uiteenzetting der Katholieke beginselen", onder redactie van vlootaal moezenier H. J. M. M. Alink. Daarom bevreemdt het ons niet in d e Volkskrant te lezen: „In Den Helder gaan hardnekkige geruch ten, dat het hoofdbestuur van de Nederl R.K. Vereen, van Marinepersoneel wegens ernstig meeningsverschil met den vice- admiraal Brutel de la Rivière en bloc zou zijn afgetreden. Op ons verzoek om inlichtingen aan het secretariaat van het hoofdbestuur, weiger- men ons pertinent dit bericht te beves tigen" of tegen te spreken. Men meende, dat het onder de huidige omstandigheden niet opportuun was, mededeelingen van welken aard ook te doen Ons wendend tot enkele hoofdbestuursle den persoonlijk deelden dezen ons mee dat zij inderdaad hun functie als hoofdbestuur der ter beschikking hadden gesteld, naar zij meedeelden „om particuliere redenen"." In dit verband verwijzen we ook naar een verslag uit „Ons Baken", van het Chris telijk marinepersoneel en naar hetgeen we morgen hopen te pufclicceren. MAJESTEITSSCHENNIS WAT HET VOLK MOET WETEN Op een fascistenvergadering liet een de bater zich zeer onbehoorlijk uit over het in komen der Kroon. Waaraan is dat toe te schrijven, vraagt Bte in „De Vrijheid". En hij antwoordt: F.envoudig aan onvoldoende kennis van zaken. Wanneer de menschen, die zóó den ken of spreken, eens wisten, hoe weinig van deze groote inkomens (hoe hoog ze precies zijn, doet niet veel ter zake) door de leden der Koninklijke Familie voor eigen gebruik wordt aangewend en hoeveel daarvan be stemd is om anderen in bet leven te hel pen houder^ dan zouden zij een geheel an deren kijk op de dingen krijgen. Weet men om maar iets te noemen, dat niet minder dan 500 personen, in dienst der Koningin, met hun gezinnen uit haar inko men hun levensnderhoud trekken; dat er daarnaast 375 gepensionneerden zijn, die met hun gezinnen uit dat in inkomen leven? Weet men. welke enorme bedragen aan steun tallooze instellingen en partieul' uit de inkomens der Koninklijke Familie ontvangen? Bedenkt men wel eens, hoe belangrijk de bestellingen zijn, die de Nederlandsche nij verheid uit die inkomens krijgen, hoeveel de winkeliers, de ambachtslieden, de arbei ders in ons land aan leveringen en werk zaamheden ten behoeve van de Koninklijke Familie en haar paleizen enz. verdienen, hoeveel werkgelegenheid daardoor in dezen tijd van crisis en werkloosheid aan talloo- zen verschaft wordt? Wanneer men dat al les in aanmerking neemt, dan moet men het een zegen achten, dat de Koninklijke Fami lie de beschikking heeft over ruime inkom sten omdat zij daarmede, dank zij de op vatting welke zij heeft van haar sociale taak en haar plichten jesens het Nederland sche volk, in zoo ruimen kring kan weldoen en zoo velen werk en brood kan verschaffen. HET RIJK EN DE WERKLOOZENZORG Op initiatief van de gemeentebesturen van Deventer en Almelo had Woensdag morgen ten stadhuize te Almelo een confe rentie plaats tusschen de verschillende ge meentebesturen van Overijssel ter bespre king van de bekende circulaire inzake de vermindering der Rijksbijdragen voor Werkloozenzorg. Uit Twente waren bijna alle gemeentebe sturen tegenwoordig. De moeilijkheden zijn voor laatstgenoemde gemeenten wel buiten gewoon groot! Inaezorden Mededeelinij Voornaamste Nieuws* (blz. 1) De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft aan de gemeentebesturen een circu laire gericht waarin verzocht wordt maat regelen te treffen tegen onwelvoeglijke kleeding. Er zou een commissie benoemd zijn om de minister van voorlichting te dienen over het Spellingvraagstuk. Verschenen is het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over de begrooting voor So ciale Zaken. Göbbels getuigt in het Rijlcsdagproces. Hij is niet bang voor Dimitroffs tragen. Voor de Bulgaren komt uitkomst door getuigen de kellners. Sir John Simon niet naar Genève. De Lindberghs te Genève. Bij een ernstig ongeluk te Zuidhom zijtf een moeder en haar dochter gedood. Te Eindhoven zag een moeder haar kind voor haar oogen doodrijden. De Tweede Kamer heeft de algemeene beschouwingen over de Staatsbegrooting 1934 voortgezet Te Katwijk aan Zee is de Provinciale Dia conale Conferentie gehouden der Ned. Herv, Kerk in Zuid-Holland. Te Utrecht is de jaarvergadering gehou den van de Bond van Vereenigingen voor Christelijk Middelbaar en Voorbereidend Hooger Onderwijs. Het C. N. V. heeft besloten uit de Alge meene Raad tot bevordering van het Zie kenfondswezen te treden. WINTERCAMPAGNE DER CHR. ORANJEVEREEN. Mr. DONNER VOOR DE MICROFOON De Bond van Christel. Oranjevereenigin- gen in Nederland, welke thans 'n bloeiend bestaan heeft en in 92 afdeelingen 20.000 leden telt, heeft besloten voortaan eiken winter minstens twee groote samonKom- sten te houden in plaatsen waar grooie af deelingen bestaan en begint voor dezen winter met de eerste dezer samenkomsten te Rotterdam op Donderdag 16 Nov. as. Deze samenkomst, opgeluisterd door Tang en muziek, vindt plaats in de Groote of St. Laurenskerk. Opening door ds. 1. Voor- steegh, van 's-Gravenhage, bondsvoor zitter; spreker de oud-minister van justitie mr. dr. J. D o n n o r; slotwoord dr. J. R. Call en bach, Ned. Horv. predikant te Rotterdam. Voorts is nog een bijzonderheid, dnt deze samenkomst niet alleen via Huizen (N.C.R.V.) per radio zal worden uitgezon den, maar dat de Bond van Chr. Oranjever- eenigingen* ook al haar afdeelingen ver zocht heeft dien avond vergaderingen te beleggen en mede te luisteren. Men hoopt zoodoende de wintersamenkomst tegelijk een nationalen feestavond voor Christelijke Oranjevereenigingen in het geheele land te kunnen maken. VLOT OMGESLAGEN TWEE MANNEN VERDRONKEN Heden is in den vroegen morgen een on geval gebeurd in de Wierlngermeer. De ar beiders uit Barsingerborn en Midden Meer moesten per vlot een der kanalen overste ken en in den regel gaan op dat vlot dat aanstonds door een brug zal worden ver vangen. zooveel mogelijk arbeiders Toen het vanmorgen nog duister was, is dit vlot door onbekende oorzaak geknnfeld en geraakten vier arbeiders te water. Een wist zich aan het vlot vast te klampen, ecu tweede werd gered, doch twee arbeiders zijn verdronken. Deze zijn zekere Potter uit Midden Meer en Mandemaker uit Barsinger horn. De politie uit Medemblik en Midden Meer stelde een onderzoek in.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1