WOENSDAG 8 NOVEMBER 1933 EERSTE BL.AD PAG. 2 BUITENLAND SIR JOHN SIMON OVER DUITSCHLAND EN DE ONTWAPENING Sir John Sicnon, de Engelsche minister van buitcnlandsche zaken, heeft bij de ope ning van de debatten over de ontwapening dn het Lagerhuis gezegd, dat niets de han delwijze van Duitschland rechtvaardigt Van een booze samenzwering tusschen Engeland en rle andere landen is geen sprake. Hij kwam echter op voor goed begrip van de Duitsche gevoelens en gaf toe, dat de Duit sche ontwapening bedoeld is als de eerste stap naar aigemeene ontwapening en dat de vredesverdragen vermindering der bewape ning eischen tot het laagst mogelijke niveau dat. vereen gbaar is met de nationale veilig heid en de toepassing der internationale verplichtingen door een gemeenschappelijke actie. Na te hebben herinnerd aan alles wat Groot Brittannië ten bate van den vrede en 1 van Duitschland gedaan heeft, zeide sir John dat er geen twijfel over bestaat, dat bepaalde Duitsche verklaringen van recen ten datum de internationale taak, om het ontwapeningsvraagstuk op te lossen, nog moeilijker gemaakt hebben. Evcnm'n is het twijfelachtige dat de grootste bijdrage tot het herstel van vertrouwen in Europa een internationale overeenkomst zijn zou. waar aan ook Duitschland deel zou nemen. Met -een toespeling op de jongste politieke ge beurtenissen zeide sir John, dat men buj moot zijn, een toenadering te kunnen con- -statceien tusschen Italië en Frankrijk. Engelands voornaamste zorg is het, de zaak der ontwapening, welke Duitschland ■door zijn besluit zoo zeer in de war heeft gestuurd, 'voort te zetten. De voornaamste kwestie der huidige politiek is te weten, boe een verzoening tot stand te brengen tus schen den Duts hen eisch inzake recht'ge- i Irjkheid en den F.ans hen v i igheidswensch De herinnering eenerzijds aan den inval en de daaruit voortvloeiende vrees en an derzijds de herinnering am de nederlaag niet. het daarmede gepa ird gaaads gevoe en van vernedering en wrok baart een ontzet tend proble:m. Kan men een anckor zeggen, ging sir John voort, dat deze gevoelens met natuurlijk zijn en dat wij Engelschen ze onder dergelijke omstandigheden met zou den hebben? Ik zou het niet durven zeggen. Ik ben van meening, dat de kracht van Locarno nog niet is u.tgeput. Wij verklaren ons op besliste wijze aan hangers van den volkenbond als zijnde het -beste instrument, dat tot onze beschikking ^staat, om den internationale vrede te hand haven. Wij moeten ons krachtig moreel ge zag niet misbruiken, om een speciaal of ge heim bondgenootschap te sluiten met of te gen onverschillig welk land, maar wij moe ten werken voor den vrede en vriendschap tusschen allen. Met betrekking tot het verdrag van Locar no zeide sir John, dat dit verdrag geen hondgenootschap beteekent van Groot Brit tannië en Frankrijk tegen Duitschland inaar een zuiver defensief verdrag en een Aanvulling van het volkenbondspact is. Lo carno draagt ertoe bij, de krachten in Europa te stabiliseeren en de invloed van •Locarno in dit opzicht is nog niet uitgeput. Ma betrekking tot Duitschlands uittreden vit den Volkenbond zeide Simon nog, dat Duitschland zijn, bppluit zou kunnen annu- Jèeren en dat iedereen moet hopen, dat de gebeurtenissen het in die richting zullen .drijven. Engeland moet de deur naar Duitschland niet als gesloten beschouwen maar van iedere gelegenheid gebruik ma- kèn om met dit land alsook met de andere onderteekenaars van het pact van Locarno in contact/te blijven. Discussie Bij de na Simons rede volgende discussie zeide Lansbury, de labourleicler, o.a., dat de geschriften en redevoeringen van de con servatieven het land verontrusten en dat de koortsachtige werkzaamheid in de wapen fabrieken een andere oorzaak van onrust \ormt. Hij noemde voorts de vredesver dragen de kiemen van nieuwe oorlogen en geide, dat deze herzien moeten worden. Sir Austen Chamberlain sprak o.m. als zijn meening uit, dat Duitschlands uittreden slechts voorwendsel was om tot eigen her bewapening te komen en dat daarom aan Duitschland te verstaan moet worden gege ven dat het nooit door geweld zou bereiken •wat het geweigerd had te aanvaarden langs ,den weg van samenwerking. Ook Lloyd George wees op de toenemende fabricage van oorlogstuig en vroeg over legging van cijfers dienaangaande. Churchill verdedigde ten slotte de hand having van een sterk Frankrijk. Z.i. is het 'hoven alles uit stekende feit, dat Duitsch land herbewapent. Engeland kan niet de beschermer van heel de wereld zijn en moet zich ervan onthouden op Frankrijk en de Andere buren van Duitschland sterken druk uit te oefenen in den zin van grooae ver mindering van bewapening. DE ENGELSCHE SCHULD AAN AMERIKA BETALING VAN 7Vz MILLIOEN DOLLAR OP 15 DECEMBER Het Witte Huis deelt mede, dat Engeland 15 December 7y2 millioen dollar zal betalen op de oorlogsschulden. Volgens de officieel? mededeeling beschouwt Amerika Engeland niet als achterstalligen debiteur. DE AMERIKAANSCHE GOUDAANKOOPEN De goudaankoopen door het Amerikaan- eche organisme op de Fransche markt ge schieden in een tempo van vijf millioen aan 'goud per dag. Een ambassadeur wil vrijgezel blijven. Uit Washington: De Italiaansche premier Mussolini heeft een order uitgevaardigd, waarin hij als zijn wensch te kennen geeft, dat alle Italianen in staatsdienst zijnde, huwen, welke order in de eerste plaats geldt voor leden der fascistische partij. De Italiaansche ambassadeur te Washing ton Augusto Rosso, is vrijgezel en schijnt weinig zin in het huwelijk te hebben. Hij verklaarde althans tegenover Ameri- kaansche journalisten, dat hij een beroep wcnscht te doen op zijn diplomatieke immu niteit. Hij wacht inmiddels officieele infor- mates uit Rome af, of ook voor een ambas sadeur Mussolini's jongste order geldt. EEN KILO SUIKER 24 GULDEN Uit Moskou wordt gemeld, dat de prijs voor den vérkoop van suiker in de Sovjet Unie zonder levensmiddelenkaarten is vast gesteld op ruim 24 gulden. Advocaat Teichert in conflict OVER DE KELLNER. DIE DE BULGAREN ..AANBRACHT" Van der Lubbe in conferentie met Bulgaarsch sprekende personen BelhiaCive de reeds verhoorde twee Russi sche getuigen, die nog dagelijks in de recht zaal aanwezig zijn, zijn opnieuw twee vrou wen uit Moskou aangekomen, om voor Po- poff te getuigen. Op de getuigenlijst staan o.a. alle kell- ners van het restaurant Bayernhof in de Potsdamerstrasse, die eveneens op voorstel van rV. verdediging zijn gedagvaard om in lichtingen te geven over de aanwezigheid der Bulgaarsche beklaagden in het restau- Dümdtrctff ie neg niet toegelaten. Dr Sack is vervangen door den advocaat Dr. Seuibert. Als eerste getuige wordt gehoord mevr. S to jan ka Iskrowa, die mededeelt, in Bulgarije lecrares te zijn geweest. Thans werkt zij te Moskou als bibliothecaresse. Haar man, die in het landbouwinstituut re Moskou werkzaam is, zal niet verschijnen. Get. vertelt., dat zij in de badplaats Tomi- lino van 18 Mei tot eind Augustus dikwijls met het. echtpaar Popoff samen is geweest. Bijna dagelijks ging zij heen en weer naar Moskou voor haar werk. Tegen den avond keerde zij dan naar Tomilino terug. Ook Popoff was dikwijls naar Moskou gegaan. Welk werk hij daar verichtte wist zij niet De president merkt op, dat bij alle getuigen een opvallende onbekendheid met Popoff''s werkzaamheden bestaat. Zoodra men vraagt wat Popoff gedaan heeft, wordt geantwoord, dat niemand dat weet. De tui ge verklaart verder, dat zij Po poff na haar terugkeer uit Tomilino naar vtnsknu daar in October weer heeft gezien. Hij was zonder bagage uit de >>adplaat3 Soeksoe op de Krim, wa^rliem liij inmid dels was gegaan, teruggekeerd. D r. Werner spreekt over de valsche namen die Popoff droeg. Getuige antwoordt, dat zij hem slechts onder den naam Popoff gekend heeft. Uit vragen van D r. Werner bleek, dat getuige Bulgaarsch emigrant is en even eens in Sovjet-Rusland woont. Zij zelf is niet veroordeeld. Op een vraag van D r. P a r i s i u s of zij onder ecde kan verklaren, dat Popoff als bij naar Moskou ging nog denzelfden dag naar Tomilino terugkeerde, antwoordt zij, dat zij het niet met volkomen zekerheid kan zeggen. Get. heeft indertijd Dimitrofï nog in Bulgarije en Tanef in Moskou lee- ren kennen. Popoff kent zij sedert 1913. Popoff: In 1931 en 1932 heb ik mij overal waar ik woonde onder den naam Petkof laten inschrijven. Velen wisten dat niet en noemden mij bij den juistcn naam. President: Na het verhoor van get. Weiss en Arbore neem ik aan, dat deze u niet Popoff maar Petkof hebben genoemd. Dat was toch in dezelfde periode? Get. Weiss verklaart, dat zij Popoff al- tiid bii den voornaam Janco of Pamen heeft genoemd. Een uitvoerige discussie tusschen Iskro wa, Weiss, Popoff, Tanef, de tolk en Dr. Werner levert weinig resultaat op. Mevr. D r. Bojknwna. een te Moskou gevestigd arts, verklaart, dat in de helft van Mei haar man samen met Popoff en zijn wouw een villa had gehuurd te Tomi lino bij Moskou. Men was daar tot eind van Juni gebleven en toen was Popoff naar de Krim vertrokken. Uit Tomilino was hij eiken dag naar Moskou gereisd. Zij heeft Popoff in Sept. weer te Moskou teruggezien. Pres.: Kan 't niet in Oct. geweest zijn? Get.: Dat zou ook kunnen zijn. Pres.: U bent arts, en uw man? Get.: Hij is letterkundige en Bulgaar. Hij schrijft ook op politiek en historisch ge bied. Bojkowna is de schrijversnaam van mijn man. Óp vragen van de procureur-generaal hoe P. werd genoemd, verklaart de get dat zijn vrouw hem Janco noemde, dat zij zelf hem Janco of Blagoy noemde en op een vraag hoe de werkelijke familienaam van haai man is, noemt zij een naam die ongeveer als Wassili luidt Over de werkzaamheden van P. kan get. weinig mededeelen en men sprak hierover weinig. Wanneer hebt u vernomen dat Tanef Iwanow heette? Get.: Uit een krantenfotografie. Get. her kent hem thans ook als Iwanow. Dr. Bünger vraagt get. of zij bewijzen hebben waaruit P.'s verblijf in Tominilo blijkt. Dit kunnen zij thans niet. Uliitvodriige vertiooren, waahbij ook get. Weiss weer betrokken werd, leverden geen belangrijke resultaten op. Nu gaat een nieuwe episode vain het pro ces in met het ve'rlliactr van den thans ziai wationaail-sociiellast namenden kellliner Hei- mer, die de aandacht der poUriltle gevestigd heeft op de Bulgaren, die vaak in restaurant B&yernhiclf kwamen. Hij had dit eerst ge daan toen de politie een groote aanbrengsom had uitgeloofd. Helm er verklaart ook meer mallen Van der Lubbe met de Bulgaren in levendig gesprek te hebben gezien. Diimi- tiroff had steeds de leiding en betaal]de ie ocmeumptiies. Vain der Luibbe zou in het voorjaar 1932 voor de eerste maal in Bayern hof zijn geweest. De President constateert, dat de ver klaring van dezen getuige wél is waar niet in tegenspraak is met zekere constateerin gen over het verblijf van v. d. Lubbe in Holland, doch dat is vastgesteld, dat v. d Luibbe intuesohen ook in Hclllland is ge weeet, o.m. in die gevangenis en in een zie- kernhuis. Dr Teiicihert verklaart, dat daze mede deelimigen van gebuige voor de Bulgaarsche beklaagden van zeer groote beteekenis is. Dr Bünger constateert, dat v. d. Lubbe van 21 Juni tot 14 Juli en van 2 October tot 3 November vrij is geweest. Dr Teichert, verdediger van de Bul garen, wijst op het feit, dat getuige zich herüiaaJdelijk tegenspreekt en toont dan het onwaarschijnlijke van het verhaart van tneir aan. Hij eindigde met te betreuren, dart de rechter van instructie zich door dezen man op een spo >r had larten brengen, dat in een arrestatie uitliep, wélke den Duiisdhen naam in den vreemde groot nadeell hoeft berokkend. r»e procureur-generaal] «tond dian in ver ontwaardiging op en verklaarde, dat de pensoonllij'ke meening van Mr Teiobert hem niets hoegenaamd aangaat en dat de rechter van instructie niets andere dan zijn plicht gedaan heeft. (Reheereoht bravogeroep op de rijen van het meer uitgelezen publiek). Mr Teichert ls door dozen aanval ontdaan, maar spreekt toch beheerecht een woord wam zelfverdediging. Hij wordt echter baiwch in de rede geval len door den procureur-generaal die zegt: Ge micogt overtuigd zijn van de onschuld uwer cliënten, doe hert hof is er om dart uit te maken. (Men denike hier even aan de woorden, die Goering zonder protest tegen de beklaagden heeft geuit). Arte het buitenland niet tevreden is met onze rechts- pelging aldus Dr Werner dan. is dat nog geen reden om van „voor DuirtsoMand noodllot/liiig" te spreken. (Bravo-geuoap en applaus). Op de vraag van den voorzitter, of Teo ohert all uitgesproken is, neemt deze dan .->p- nieuw het woord en zet uiteen, dart de reolv tur vun inert nu-otne door de verpletteren Je stelligheid van dezen ke'Jlner (van wien Teichert overtuigd is dat hij zich vergist) or boe ge kernen is de drie Bulgaren te arrr-s- teeren en verder niet naar medeplichtigen te zoeken. Het gevolg daavan is zoo is Je strekking van het betoog van Dr Teichert dart de ware medeprtiidhrtigen op vrije voeten zijn gebleven en naar de parbi-onOiere "mea ning van Dr Teichert is dart voor Duitsch land noodlottig. Heden voortzetting. Dr. Goebbels zal als getuige optreden. LITWINOF BIJ ROOSEVELT De Russische Volkscommissaris van Bui- tenlandsche Zaken der Sovjet-Unie, Lit- winof, is Dinsdag aan boord van de Beren- garia te New-York aangekomen. Hij werd bij het Quarantaine-station door den chef van het protocol, Dunn, verwelkomd en aan boord van een regeeringsschip naar Jersey City gebracht, vanwaar hij per extra-trein nr.;it wasiiin-.ton zal reizen. De Amerikaansche politie-autoriteiten hadden voor de aankomst van Litwinof bij zondere voorzorgsmaatregelen getioffen. Tal van rechercheurs en meer clan honderd agenten zorgden voor de ve.ligheid van Lit winof. Litwinof ontvangt alle eerbewijzen van oen bijzondei en ambassadeur. Roosevelt heeft gister nog Litwinof in het Witte Hu s ontvangen, waar hem een ban ket werd aangeboden. Litwinof houdt verblijf ten huize van den leider der Sovjet-Russisohe handelsvertcgen- oordiging in de Vereen. Staten. Aan boord van de Berengaria heeft Litwi nof een toespraak gehouden tot de aan wezige journalisten, waarbij hij o.a. zeide, dat de tusschen Rusland en de Vereenigde Staten bestaande moeilijkheden binnen een half uur zouden kunnen worden geregeld. De beide grootste republieken ter wereld, de Vereenigde Staten en Rusland, hebben in de afgeloopen vijftien jaren dezelfde \yedes- politiek gevoerd. Deze parallellen moeten door de hervatting der diplomatieke betrek kingen met elkander worden verbonden, waardoor de zekerste garantje voor den vrede der wereld wordt tot stand gebracht. Litwinof beantwoordde alle vragen der persvertegenwoord'gers, behalve die, welke betrekking heeft op de Russisch-Amerikaan sche houding jegens Japan. Hij verklaarde zoolang in Amerika te zullen blijven als noodzakelijk zal blijken. Mevrouw Litwinof blijft te New-York OECUMENISCH CHR. PERSBUREAU VAN BERLIJN NAAR GENèVE Ingevolge een der besluiten van den Oecumenischen Raad voor pra-ctisch Ohris- tendom (Stockholm-beweging), onlangs te Novi-Sad (Neusatz) in Joego-Slavië verga derd, zou de Internationale Christelijke perscommissie, welke sinds 1926 haar zeteJ te Berlijn heeft en aldaar staat onder lei ding van prof. dr. A. Ilinderer, haar hoofd zetel van Berlijn naar Genève verleggen. Dit is thans geschied. Het Oecomeniscb Christelijk Persbureau te Genève heeft op het bekende centrale adres der Christelijke actie te Genève rue de Montchoisy 2 haar kantoren geopend en haar werkzaamheden aangevat. Leider van het Oecumenisch Christelijk Persbureau blijft prof. dr. Hin- derer, die als voorzitter der Internationale Christel. Perscommissie van Berlijn uit den arbeid blijft besturen. Secretaris en prac f.isch uitvoerder van het werk te Genève is Alexander von Wëymarn. Aan dit bureau wordt medegewerkt, be halve door den Oecumenischen Raad voor practise!) Christendom, van wie het bureau uitgaat, door den Wereldbond voor interna tionalen vriendschapsarbeid der kerken (meest kortaf den Wereldbond der kerken genaamd), den Wereldbond van Christe lijke Jongelingsvereenigingen, den Wereld bond der Christelijke vereenigingen van de vrouwelijke jeugd, den Christeliiken Stu dentenwereldbond en de Onderzoek-afdee- ling van den Internationalen Zendingsraad. De bedoeling is, dat de Christelijke Pers- bureaux in elk land ter wereld mede als correspondenten van het Oecumenisch Christel. Persbureau optreden en dal voorts in elk land dezelfde wereldorganisaties,die te Genève samenwerken, zoo mogelijk ook landelijk hun publiciteitsactie centralisee- ren in de landelijke Christelijke persbu- reaux. Het Oecumenisch Christelijk Persbureau geeft zijn bulletins uit in het Fransch, het Duitsch en het Engelsch. Mede is het de bedoeling, dat de Christe lijke wereldorganisaties het nieuwe bureau te Genève ook voor informatie gebruiken. HET FARMERSCONFLICT IN AMERIKA Toenemende terreurdaden Uit Des Moines in den Staat Iowa, wordt gemeld, dat de stakende farmers in de mid den-westelijke staten steeds meer tot daden van terreur overgaan. In Nebraska werd een postende staker bij een vechtpartij ge dood. Een spoorbrug werd verbrand e Iowa werd een trein met levensmiddelen overvallen en geplunderd. In Misconsin werden telefoonlijnen doorgesneden markten geblokkeerd, zoodat de kooplieden de markten niet konden bereiken. In Min nesota werden vijfduizend farmers door de stakingsleiding gemobiliseerd en een groot aantal vrouwen, gewapend met stokken en andere voorwerpen, trachtte te beletten dat levensmiddelen werden verscheept. De voorzitter van de National Farm Holi day Association, Milo Reno, verklaarde' „Het zal een harde en bittere strijd zijn. Geen glimlachen en geen huichelarij kan verandering in de situatie brengen". Een tegenbeweging gevormd NEW YORK, S Nov. Bij de farmersstaking wenschen enkele groepen niet deel te ne men. Uit Iowa wordt gemeld, dat zich een liga voor wet en orde heeft gevormd een 100-tal farmers, die hun producten op de markt wenschen te brengen en een soort weerkorps hebben gevormd om zich tegen molesteerende stakers te beschermen. ENGELAND ZEGT TARIEFBESTAND OP De Engelsche regeering heeft Jen interna tionalen tariefwapenstilstand tegen 4 Dec. opgezegd. In de toelichting wordt verklaard dat de regeering tot de overtuiging is geko men dat aan dezen wapenstilstand geen prac tische waarde meer toegekend kan worden. LA GUARDIA BURGEMEESTER VAN NEW YORK NEW-YORK, 8 November. De radicale democratische candidaat La Guardia is bij de New-Yorlcsche burgemeestersverkiezin gen met een meerderheid van bijna J/t mil lioen stemmen gekozen. Dit beteekent niet alleen een nederlaag voor den door Presi dent Roosevelt gesteunden candidaat Mr Kee, maar ook voor de machtige partij van Tammany Hall, wier candidaat, do aftre dende w.n. burgemeester O'Brien, eveneens werd verslagen. Van de 3842 stembureaux was in den loop van don nacht officieel het resultaat van 2500 stembureaux bekend. De candidaat Fiorello la Guardia, een Italiaan van geboorte, die bij deze verkie zingen de stemmen van bijna alle democra tische en radicale elementen opzich ver zamelde, verkreeg in deze 2500 districten 543.21S stemmen, terwijl Mc Kee 392.502 stemmen en O'Brien 385.371 stemmen be haalde. De verkiezingsnacht had, zooals gewoon lijk, een zeer rumoerig verloop. Vooral in de Oostelijke districten kwam het tot ern stige gevechten en werd overwogen den gouverneur van den Staat New-York te verzoeken staatstroepen beschikbaar te stel len. Ook in ander opzicht was de stad rumoe rig en druk. De verkiezingsnacht werd door groote menschenmossa's in hotels, restau rants en café's gevierd. GEMENGD NIEUWS GOERING BIJ MUSSOLINI Duitschland inschikkelijker inzake ontwapening? Uit Rome wordt gemeld: Inzake het bezoek van Goering bij Mussolini kan nog worden cemeld. dat Dinsdagavond een tweede onder houd zal plaats vinden. Naar verluidt is Goering echter reeds thans zeer tevreden over de eerste vorderingen die reeds thans bij de besprekingen gemaakt zijn en hef ft hij een reeks vriendschappelijke voorstellen n;iir Berlijn doorgeseind, waarvan Musso lini hoopt, dat zij er toe zullen bijdragen, dat Hitier een inschikkelijker houding zal aan nemen. met betrekking tot het ontwapenings probleem. Intusschen verluidt verder uit be trouwbare bron, dat Mussolini Londen en Parijs polst over het bijeenroepen van de reeds te berde gebrachte viermogendheden- conferentie. hetgeen dan op zoodanige wijze, met speciale gedelegeerden zou moeten worden geregeld, dat de eerste besprekingen een formeel karakter zouden dragen. Reeds is de stemming in verschillende kringen op timistischer, hoewel men ook thans nog niet volkomen er van overtuigd is, dat Mussolini er in zal slagen een uitweg uit de ontwape- nings-impasse te vinden. De Daily Herald meent te weten, dat door het bezoek van Goering de spanning om Oostenrijk al uit den weg is geruimd en Duitchland zou hebben meegedeeld, dat het voorloopig het denkbeeld van aansluiting heeft laten varen. DE NIET-ARIERS VERGADEREN IN HET OPENBAAR Uit Berlijn: Onder voorzitterschap van dr. Guenther Katz is hier Zondag de eerste open bare vergadering gehouden van „De liga van christelijke Duitsche burgers, óf niet- Ariërs, óf van niet zuiver Arische afstam- Dr. Katz wees op de noodzaak, een een- he.idsfroDl te vormen van niet-Ariërs, ten einde de regeering te laten zien, hoe een groot aantal burgers buit; l de wet is ge steld. Wij zijn Duitschers, betoogde dr. Katz, en Christenen en wij allen steunen de regeering in haar strijd tegen alles, wat niet Duitsch is, tegen het extreme intellectualisme, paci fisme en communisme. Wij trekken de verdiensten der regeering, Duitschland gevrijwaard te hebben voor het bolsjewisme, niet in twijfel. Dr. Katz las vervolgens eenige brieven voor van niet-Arische ouders van Christelijk geloof, waarin dezen hun bezorgdheid uiten voor de toekomst hunner kinderen. Wat is Duitsch? vroeg dr. Katz. Zijn mannen als Manfred von Richthofen, Baron van Huehnefeld en anderen geen Duitschers, omdat zij volgens de geest van de wet niet-Ariërs zijn? Wij wenschen met niemand een contro verse over rassenkwestie, maar wij verkla ren, dat er niet slechts een gemeenschaps des bloeds, maar ook een gemeenschaps des volks bestaat, welke geboren is uit een ge meenschappelijk lot, gemeenschappelijke er varingen en een gemeenschappelijk gevoe len. Namens de katholieken gaf mgr. Lichten berg uiting aan zijn voldoening over het feit, dat de regeering geen bezwaar had •gemaakt tegen de vorming van deze liga, ■waardoor, naar hij zeide, wordt aangetoond, dat de regeering de hardste bepalingen van ■de Arier-paragraaf wil schrappen. Namens de Protestant§che geestelijken sloot dominee Draeger zich hierbij aan. Gistermorgen hadden onbekenden in de Weensohe Universiteit voor de college-zaal van Prof. Spann een glazen kolf met traan gas neergelegd, die door de eerste bezoekore werd etukgeitraprt, waardoor hert on moge. ijk was de zaal te betreden. Tegelijkertijd word een 2 Meter le/nge hakenkruis vlag uit aen der ramen vian de Universiteit ontplooid Ook voetzoekers ontploften in de buurt van de aula. Ook in de collegezaal voor anato mie ven Prof. Tandler werd het verblijf door traangas onmogelijk gemaakt Uit het Sociale Leven. Hedenmorgen is een staking uitgebroken de bij N.V. De Sphinx, v.h. Petrus Regout te Maasstricht. nadat door de roomsche^a socialistische arbeidersorganisaties 'n voor stel van de directie, om de loonsverlaging op te schorten tot 10 Dec. a.s., was verwor pen, hoewel de bestuurders met klem ad viseerden het door de arbeiders gestelde ultimatum op te schorten en vóór 20 Nov. a.s. nog toenadering te zoeken. Met alge- raeente instemming werd door de leden van heide organisaties besloten te staken. Ook de niet bij het conflct betrokken groepen arbeiders van de Sphinx hebben ziph met hun makkers solidair verklaard. Bij de staking zijn 1600 arbeiders betrok- Vanmorgen is niemand de fabrieken bin nengegaan. Vreeselijk ongeluk te Bunnik TWEE MANNEN ONDER HOUT STAPELS GEDOOD Men meldt ons uit Bunnik: Dinsdagmiddag heeft op het terrein vai. de N.V. Houthandel v.h. A. v. Dam te Bun nik een ernstig ongeval plaats gehad. Vier arbeiders waren bezig met het lossen vat. een wagen timmerhout, welk hout, zooais gewoonlijk, werd opgestapeld. Twee nrbe» ders stonden op de eenige meters hooge- itapels. Twee andere werklieden bevonden zich tusschen den stapel en den wagen. Op een moment dat één der in de hoog te staande arbeiders naar beneden was ge klauterd, had een vreeselijk ongeval plaats. De stapel hout sloeg plotseling om. De ar beider, die zich nog op den stapel bevond, °en zekere Van Doorn, viel gedeeltelijk met den stapel mee, doch kon onderweg op een anderen stapel springen. Hieraan heeft hij zijn leven te danken. De stapel hout kwam terecht op de twee op den grond staande arbeiders, den 43-jarigen C. de Kruiff uit Langbroek en den 31-jarigen P. Pauw uit Utrecht. Onmiddellijk werd met man en machl de stapel hout opgeruimd, om de slacht offers te bevrijden. Toen men hen te voorschijn had ge bracht, bleken beiden te zijn overleden. De geneeskundige hulp constateerde, dat de beide arbeiders op slag gedood waren. De Kruiff laat een vrouw en twee kin deren achter. Omtrent de oorzaak van het ongeval tast men in het duister. De arbeiders waren zeer bekwaam in het stapelen van hout, dat zij reeds vele jaren deden. Hedenmorgen heeft de arbeidsinspectie uit Utrecht een onderzoek ingesteld. De lijken van de beide slachtoffers zullen na dit onderzoek worden vrijgegeven. IN DEN SLAAP GEDOOD Men meldt ons uit Terheyden (N.Br.): In de afgeloopen nacht, omstreeks 12 ui alhier in de natheid van Breda een vrachtauto van de Mij. Trans Hollandia Expres, tegen boom gereden, waarbij de 27-jarige bestuurder E. C. Vos, afkomstig uit Barendrecht ernstig werd gewond en later overleed. De 17-jarige J. v. d. Klis uit Bodegraven, die naast hem was gezeten, liep ernstige verwondingen op. De auto is zwaar beschadigd. De beide slacht offers zijn naar het St. Ignatiusziekenhuis overge bracht. Men vermoedt dat de chauffeur in slaap Weerbericht. VLEESCHVERGIFTIGING MAAKT TWAALF SLACHTOFFERS Te Haelen (L.) werd bij twaalf perso nen vleeschvergiftiging geconstateerd. Alle slachtoffers zijn naar het St. Lauren- tiusziekenhuis te Roermond overgebracht. SMOKKELAARS-SLUWHEID Bij Arcen (L.) hebben smokkelaars door middel van een draad de telefoondraden z.g.n. geaard, waardoor het den ontvanger van het grenskantoor onmogelijk wordt gemaakt zich met de marechaus see in andere plaatsen in verbinding te stellen bi] passeeren van smokkelauto's. OVER DE GRENS GELOKT Een zekere W. uit Well (L.) werd door eenige Duitsche douaniers uitgenoodigd mee te gaan in verband met W.'s chauffeur, die gearresteerd was wegens smokkelarij van groenten. De niets ver moedende W. ging me- en werd even over de grens gearresteerd; om welke oorzaak wordt geheim gehouden. BOTSING TUSSCHEN TWEE AUTO'S Men meldt ons uit Amsterdam: Dinsdagavond omstreeks 11 uur heeft op den hoek van de Heerengracht en Raadhuisstraat een botsing plaats gehad tusschen een luxe auto welke bestuurd werd door een dame, en een vrachtauto, bestuurd door een inwoner uit Hem. De luxe auto welke op de Heerengracht reed komende van ae Gasthuismolensteeg en gaande in de richting van de Nieuwe Leliegracht werd door de vrachtauto in den linkerflank aangereden en vervolgens tegen een hek geslingerd dat voor perceel Heerengracht 211 stond, dat vernield werd. Persoonlijke ongeluk ken hadden niet plaats, de bestuurster van de luxe auto had slechts een klein schrammetje bekomen. Het ongeluk bleef beperkt tot materieele schade aan beide wagens. Hoogste stand te Valentia 769.9. Laagste stand te Hydisfjord 750.1. Stand vanmorgen half-twaalf: 767.5. WEERVERWACHTING (Medegedeeld door bet Kon. Ned. MeteoroL Instituut te De Bilt) Verwachting. Zwakke tot matige winden uit W. richting, nevelig tot zwaar bewolkt, later waarschijnlijk eenige regen en iets zachter. BUITENLANDSCH WEERBERICHT (Medegedeeld door het Ron. Ned. MeteoroL Instituut te ""'e Bilt) De hooge druk breidt zich L. O. richting uit en naam ten W. van Ierland af. De depressies bij IJsland werden dieper en bewegen zich O.-waarts. Ónder de Invloed van hooge drukking met opkla ring in de bovenlucht, is de temperatuur bijna overal gedaald en is in Duitschland en ons land plaatselijk weer vorst en mist is voorgekomen. In Scandinavië nam de vorst toe. Het mistgebied met zwakke wind heeft zich nu naar M. Europa verplaatst In Engeland is plaatselijke mist. Schot land heeft opklaring maar komt onder invloed der N.W. depressie, die in Noorwegen reeds weer regen brengt, terwijl Zwaden opklaring heeft met sterk afgenomen wind. Ook in Z. Frankrijk is wind stilte en veel mist. De aigemeene toestand wijst tijging van de temperatuur met toenemende kans op regen. TEMPERATUUR Stand vanmorgen half-twaalf: 9.2 C. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 9 NOVEMBER. Van 's avonds 4.46 uur tot 's morgens 6.43 uur WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Voria Heden Vorle Wnrtzhnra P.oo n.no Canb 2.13 2.18 Straat-hart; C.(V> -0.00 Ems 120 1.27 Rrvia h 1.3' 1.<7 Cohlenz 2.°4 9.14 RhHnMden 2.91 2.29 Trier 0.82 0.°8 Kehl 2.73 2.76 Kenlen 2.9i 2.35 Maxaa 4.21 4.2ft Rahrort 0.74 0.77 Dledeshelm 0.72 0.73 W-sel 0.78 0.73 Mannheim 2.89 3.0ft Emmerik 2.06 1.94 Lohr 1.35 1.38 Dnsseldori 1.68 1.74 Mainz 0.73 -0.87 Maastricht 41.22 41.12 Ringen 1.82 1.93 Venlo 10.88 <0.75 HOOGWATER NED ZEEHAVENS 9 Nov- mber Delfzijl 2.46 1ft.2l HellevoetsL 6.ft8 19.18 Terschelllne 0.02 12.H2 Willemstad 7..ftft 2<'.)9 llarlinyen O.iO 13.05 Hrouwersb. 6.1 m 18.30 Den Helder ir.fll 2-2.45 Zierikzee 631 19.u0 IJmul'ien 7.05 19.26 Wemeldina<- 7-0 19.25 II v. Holland H.i7 1*.34 VllssinaeD 5.12 17.44 Scheveniiiken 6.-.7 K44 Terneuzen 6.44 18.14 Rett rdam 8.03 '20.42 Hansweert 6.20 18.53 Drie-en-twintig s s vee in vlammen. Te B a r n e v e 1 d is de kapitale boerderij A. Fikse afgebrand. Een groote voorraad graan en de inboedel werden een prooi der vlammen. Twintig koeien, een stier en twee paarden kwamen in de vlammen om. Persoonlijke ongevallen kwamen niet voor. Verzekering dekt de schade. Uit Oost-lndie AUTO-ONGELUK. SOERABAJA, 6 Nov. (Aneta). Een auto, bestuurd door den heer L. V. Schalkwijk, bedrijfsingenieur bij het Marine-Etablisse ment te Soerabaja, is Zaterdagmiddag bij Gempol tegen een boom gebotst. De heer Schalkwijk werd ernstig aan de borst gewond door het finaal afgebroken stuur. De naast hem zittende chauffeur werd door het indringen van den motor, aan de beenen gewond. De heer Schalkwijk is naar de Kliniek te Pandaan vervoerd. DE GEBROEDERS KNOOPENSCHAAR Door G. TH. ROTMAN 91 Ja, het werd zóó erg, dat ze bijna aan 't vechten raakten, en toen de ruzie uit was, was de melkboer vertrokken. „Daar zal 'k een eind aan maken!" dacht Pieter. Hij nam een lange stok, maakte aan 't eind een katrolletje, waarover een lang touw liej). Dit vernuftig instrument werd buiten het raam gestoken en aan de ven sterbank bevestigd, terwijl het eene eind van het touw aan een poot van 't ledikant gebonden werd. 92. Het gemak, dat ze van Pieters geniale uit\inding hadden, was geweldig. Toen de melkboer den anderen ochtend belde, liet Pieter, van zijn bed uit, den emmer zak ken en brulde vervolgens met een stem als een genpraal: „Twee literrr!" waarop de melkboer de melk in 't emmertje deed, en Pieter het ojjhaalde. Hij had maar even z'n handen buiten het raam te steken en het. cm mertje neer te zetten, en kon toen zoo weer onder de dekens duiken. (Wordt Vrijdag vervolgd.)'

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2