llirmur ^riitscljr (tfourant Bij Ruwe Handen Purol Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden sn Omstreken ABONNEMENT! 'Per kwartaal In lalden en In plaat- tan waar 'n agentsrhnp gevestigd 19 ƒ2.35 Franco per post 2.35 portokosten. Fe? week 0.18 Voor het Buitenland bij wekelijk- sche tending .4.50 Bu dageiijksche zending 5.50 Alles bi] vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7Vi cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 5015 WOENSDAG 8 NOVEMBER 1933 ADVERTENTIEN Van 1 tot 5 regels1.17% Hike regel meer0-22% ïrgez. Mededeellngen Van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer0.43 Bil contract belangrijke korting. Voor liet bevragen aan 't bureau wordt berekend O.'O 14e Jaargang Dit nummer bestaal uit DRIE bladen EERSTE BLAD DE 200.000. Het is, nu wel duidelijk, dat er onder ons geen eenstemmigheid bestaat over de vraag, of het afmaken van 200.000, bij voorkeur .drachtige koeien, in elk opzicht geoorloofd is. Zeer pertinent zegt de één: als er runderen te veel zijn, dan moet wat overtollig is, maar „vernietigd" worden. Dat woord is wel zeer sterk. Een ander daarentegen getuigt met even groote stelligheid: indien er eens 200.000 beesten stierven tengevolge van een besmettelijke ziekte, zouden we dan geen bid dagen uitschrijven? En, hoe kunnen we dank dagen houden voor het gewas, als we daar aan als 't -ware toevoegen: „behalve, voor ie veestapel, want daarvan hebben we te veel"? Dit laatste doet ons duidelijk zien, hoe angstig ingewikkeld de economische proble men van deze dagen zijn; en hoezeer daarbij bescheidenheid in het oordeelen èn beoor- deelèn van anderen noodzakelijk is. 't Is gebruikelijk, dat een dagblad met volle verzekerdheid en groote beslistheid zijn deel geeft. Dat moet ook, wil er suggestieve kracht van uitgaan en men moet het dus niet wijten' aan zelfingenomenheid met eigen meening. Maar wij willen gaarne erkennen, dat wij in deze kwestie alle bescheidenheid in acht willen nemen en dat we zeker in dit geval geen afwijkende meening zullen verketteren. We gaan dus met niemand polemiseeren. Ook niet met de N. Prov. Gron. Crt., die misschien ook aan ons dacht, toen zij vroeg: „Heeft men bezwaar tegen het afmaken van pasgeboren kalveren? Waarom mag een koe niet gedood worden, als zij bet kalf nog in zich. draagt? Is daarvoor een ordinantie, die voor ons geldt en waaraan wij gehoor zaam moeten zijn?" Wat de vraag naar een ordinantie betreft, willen we opmerken, dat wij in de-loop der jaren wel geleerd hebben om op politiek en economisch gebied zeer voorzichtig te zijn mfet „beginselen en ordinanties". En wat de eerste vraag aangaat, daarop zouden we een algemeen antwoord willen geven, .ook, in verband met de opmerking van het blad; Zit het bezwaar dan in het groote aan tal, dat geslacht wordt op eenmaal? Maar dat zou toch niet houdbaar zijn. De Heilige Schrift verhaalt ons van het slachten op eenmaal \..n meer dan twin tigduizend koeien en honderdtwintig oui- - zend schapen. Het was bij Salomo's tem pel feest. Waarom zou men tot zulken maatregel niet mogen overgaan, als de toestand van het bedrijf daartoe noopt? Wie de Schrift in eenvoudigheid als richt snoer des levens neemt, geheel onvermengd met allerlei menschelij'ke wijsheid, verkeert niet in twijfel over de vraag of het dier ten bate van den mensch geslacht mag worden. En wie dat toestemt, vraagt ook niet naar getal of leeftijd van het dier. Men denke zich nu een eenigszins. analoog geval als bij de tempel wij ding. De regeering of het Nat. Crisiscomité of wie ook stelt tegen de Kerstdagen voor de arme bevolking 200.000 runderen disponibel. Er zou van Christelijke zijde geen enkele be denking rijzen; evenmin als er eenig protest opgegaan is tegen de (mislukte) poging om speenvarkens te distribueeren. Er.is echter een andere kant aan deze zaak en daar hebben wij moeite mee. Wij weten immers ook, dat de Schrift ons leert: De rechtvaardige kent het leven zijner beesten. En wij zien.dat zóó, dat de recht vaardige in elk schepsel een Godsgedachte erkent, hetgeen hem noopt om die zorgvul digheid te betrachten, welke het logisch ge volg van deze erkenning is. Die zorgvuldigheid komt niet in 't gedrang, als we naar rato der mensohelijke behoefte, en met voorkoming van wreede methoden, bet dier ter slachtbank leiden. De Minister heeft gisteravond in zijn radio-rede o.i. veel te vergoelijkend gespro ken van kleine fouten; doch gelukkig j beloofd, dat hij er een eind aan zal maken. Echter rijst toch de vraag of menschelijke willekeur feitelijk mag spelen met het leven der dieren, terwijl toch een mensch het in zijn macht heeft om de voortteling te rege len? Met andere woorden: Aangenomen, dat regeeringsmaatregelen tot beperking van ie veestapel noodzakelijk zijn, had vroeger in grijpen dan niet het drama van deze dagen kunnen voorkomen? DE „WAARHEID BOVENAL"? Dèt is nu toch een bedenkelijke manier van volksvoorlichting. Bij de laatste verkiezingen is er door vele ook anti-revolutionaire sprekers op ge wezen, hoezeer het nationaal vermogen is gedaald: met meer dan dertig procent, is meermalen betoogd. Ja, een enkele is nog verder .gegaan en heeft gezegd, dat het na tionale inkomen sedert 1929 met veertig pro cent is gedaald. Het orgaan der Chr. Dem. Unie herinnert hieraan en zegt dan: „Nu zijn dezer dagen de voorloopige cij fers verschenen. Wat blijkt dan? Dat het nationaal vermoge:? is gedaald met 25 pCt. en het nationaal inkomen met 16 pCt. Dat,scheelt dus nog wel iets met de resp. 30 en 40 pCt." welke door anti-rev. spre kers zijn gegeven. E11 het blad voegt er aan toe, dat het die cijfers altijd heeft bestreden en dus nu gelijk krijgt. Is dat, waar en klopt deze voorlichting met het opschrift: „de waarheid bovenal"? Voor het antwoord op die vraag volge hier een mededeeling uit het Maandschrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek, dat over vermogen en inkomsten vergelijkende cijfers geeft van 1 Mei 1915 af. Uit'de voorlóópige gegevens blijkt, dat het bedrag der zuivere .nkomen'.- vóór den kin deraftrek voor het belastingjaar 1930/1931 liet hoogst is geweest, nl. f4.367 millioen en dat daarop als gevolg van de in 1929 opnieuw ingetreden oeconomische crisis een terug gang is gevolgd tol f'3.657 millioen voor 1932/1933, welke daling 16.26 pCt, uitmaakt van het topjaar 1930/1931. Het gemiddeld inkomen per aangeslagene bedroeg over 1932/'33 maar f2.192, en bereikte hierdoor over dit jaar het laagste punt van alle vergeleken jaren. De aandacht zij er op gevestigd, dat het bedrag van de inkomens in het algemeen be trekking heeft op de inkomsten, genoten in het voorgaande kalenderjaar, zoodat boven genoemd be lrag van f3.657 millioen de in komsten betreft over het kalenderjaar 1931. Het bedrag van de in de vermogensbelas ting vallende vermogens bereikte het hoogste punt over het belastingjaar 1929/1930, nl. f15.666 millioen, waarop een teruggang is gevolgd tot. f 11.718 millioen over 1932-1933 (daling 25 20 pCt.). Het gemiddeld vermogen per aangeslagene was van alle vergeleken jaren ook het laagst over 1932/1933, nl. f 65.000Opgemerkt zij, dat deze bedragen den toestand aangeven bij den aanvang van het belastingjaar op 1 Mei 1932. Tot zoover het .uittreksel. De vraag is ge wettigd of de schrijver in de Strijder hiervan een.behoorlijk gebruik heeft gemaakt? Als de daling, overeenkomstig de toestand in 1931 reeds 16 en 25 pCt. bedraagt, hoe zal het dan in 1933 zijn? Hebben de leden der Chr. Dem. Unie er altemet niets van be merkt, dat er in 1932 en begin 1933 iets ver anderde aan inkomens en vermogens? Zoo neen, dan vormen zij waarlijk een bevoor rechte groep. De algemeene indruk is echter, dat de terugloop in 1932 en 1933 veel beden kelijker 'was dan in 1930 en 1931. En toen was de val-reeds beduidend. We vreezen daarom zeer, dat de cijfers over de laatste jaren de sprekers en niet den schrijver in het gelijk zullen stellen. Dat deze nü aanstuurde op „de waarheid bovenal", moeten,we helaas-ontkennen. BINNENLAND. OFFICIEELE BERICHTEN STAATSBOSCHBEHEER Utrecht, bevorderd 1 BURGEMEESTER VAN BOSKOOP BIJ K. B. is m«it 1 Dec. benoemd tot burge- ...eester van - Bcuskcrop Mr E P. Verkerk, met toefcenirfitoigvan gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester van Hedel en Kerkwijk cenisscigeui A. Dees te'Waarde; b. tot.lid bestuur van het waterschap de Valkenis, geul. J. Vogelaar, te Krabbendljke. Vrijdag 10 Nov. EERSTE KAMER De leden der Eerste Kamer zijn ter verga dering bijeengeroepen tegen Woensdag 15 November, des middags twee uur. SALARISVERMINDERING RIJKSPERSONEEL In verband met het door ons overgeno men bericht uit de „Nieuwe Venlosche Crt." wordt medegedeeld, dat het laatstelijk in de centrale commissie voor georganiseerd over leg behandelde regeeringsvoorstel tot sala- 'sverlaging luidt: a. intrekking van de bestaande tijdelijke crisiskorting als bedoeld in Staatsblad 1931 No. 556, juncto Staatsblad 1932 No. 635; b. eene algemeene salarisverlaging van 10 pet.; c. een extra-ongehuwdenaftrek, door naast den reeds bestaanden 3 pet. aftrek te be palen, dat een ongehuwde nimmer méér ontvangt dan 90 pet. van de maximum- wedde, aan zijn ambt verbonden; deze be paling zal, evenmin als. de reeds bestaande 3 pct.-aftrek, toepassing vinden op de zoo genaamde ambtenaren-werklieden, noch op "n gezinsverband levende eenige kost winners; d. eene verhooging van het pensioen-prc- mieverhaal voor eigen pensioen, thans 3 pet- bedragende, met D/o pet.; e. handhaving van het minimumbedrag der kindertoelage op f 60 per kind". OMZETBELASTING. Afgekondigd Gisteren is afgekondigd het Staatsblad No. 546. Wet van den 25sten October 1933, lot heffing van een omzetbelasting. DE BEHANDELING VAN REGEERINGSKOEIEN VRAGEN VAN MEVR. BAKKER— NORT. Het lid der Tweede Kamer, mevr. Bakker- Nort, heeft den minister van Waterstaat ge- Is het den Minister bekend, dat het spoor wegvervoer van .drachtige koeien, die den laatsten tijd in grooten getale ter slacht plaats worden gezonden, vaak plaats vindt op een wijze, dat van mishandeling dezer dieren kan worden gesproken en zoo Minister zulks niet bekend mocht zijn, wil hij dan naar de wijze, waarop bedoeld ve voer plaats heeft een onderzoek doen. ii stellen? Indien den Minister van dierenmishande ling mocht gebleken zijn of blijken, wil Z.Exc. dan maatregelen nemen, waardoor deze voor het vervolg worde voorkomen? BURGEMEESTER VERKERK GAAT VAN HEDEL NAAR BOSKOOP. Zooals we gisteren in een deel onzer 01 lage nog konden melden is mr. E. P. V e r- kerk, thans burgemeester van Hedel en Kerkwijk, benoemd tot burgemeester van Boskoop. Mr Verkerk werd 2.' Juli 1899 te Kuilen burg geboren studeerde te Utrecht in de rechten, dert 12 Aug. 1925 is hij burgemeester der genoemde» ge meenten. Zijn duurste plicht was daar, zoo ver nemen wij uit de gemeente zelf,' de financiën gezond te houden en dit is wonderwel gelukt, want de rekening van de kleine gemeente IIedel, die slechts 16S9 inwoners telt, sloot over het jaar 1932 nog met een batig saldo van f4141. Wij meenen, dat Boskoop een burgemees ter krijgt, zooals deze gemeente noodig heeft; Mr. Verkerk weet wat hij wil en zal zich met groote toewijding geven aan zijn nieuwe taak. De nieuwe burgemeester behoort tot de anti-rev. partij en is lid der Ned. Herv. Kerk. Als secretaris van het Prov. Comité van Anti-rev. Kiesvereenigingen heeft hij veel voor de propaganda en veel voor de Christelijke pers gedaan. Van zijn beroemde „statistieken" op politiek gebied hebben we meermalen een .dankbaar gebruik gemaakt. Óver „de stand der partijen" in Gelderland vroegen we nooit tevergeefs inlichtingen. De bereidvaardigheid evenaarde steeds de bereidheid. Met leedwezen ziet Hedel zijn burgemees ter gaan;, van harte gunt men echter den burgemeester de gelegenheid om zijn gaven en'talenten in dienst van een grootere ge meente-te stellen. DE LINDBERGHS OP WAALHAVEN GELAND Gistermiddag omstreeks halfvijf zijn dé Lindberghs met hun vliegtuig gedaald in de Waalhaven. Dit onverwachte bezoek was het gevolg van het buitengewoon slechte /eer, dat zij op hun tocht naar Genève bo en Frankrijk hebben ontmoet en dat hen noopte terug te lteeren. Om ruim halftwaalf waren zij te Schellingwoude gestart en zij hebben ongeveer 350 K.M. in de richting in het-doel hunner tocht afgelegd. Het was, vooral boven Frankrijk, buiten gewoon mistig. Lindbergh vloog dan ook bov.en. den mist op zijn instrumenten. Toen hij-ver in Frankrijk was heeft hij getracht gaatje te vinden om zich te kunnen oriënteeren. Het was echter potdicht. Aan gezien de weerberichten voor het Zuiden ongunstig waren en die voor het Noorden gunstiger, werd besloten terug te keeren. Lindbergh is toen op zijn instrumenten in Noordelijke richting teruggevlogen. Het weer werd toen langzamerhand beter. Oorspronkelijk was hij van plan naar Am sterdam door te vliegen, maar toen hij zich boven Rotterdam bevond, achtte hij het in verband met de invallende duisternis raad- ïrner aldaar te dalen. Hij vloog eerst ■•enige malen boven het vliegveld om de aandacht te trekken en voer de daarna, de daling uit Personeel van het liegveld Waalhaven schoot onmiddellijk toe met roeibootjes om assistentie te verleenen. Het toestel werd aan een vlonder gemeerd. Nadat het echtpaar Lindbergh in het ge: bouw de Aeroclub was ontvangen heeft het zich naar hotel Weimar begeven. Vanmorgen wilde Lindbergh profoeeren te vertrekken. Om 10 uur besloot hij echter te wachten tot 12 uur om latere weerberichten af te wachten. CRISIS-ARBITRAGEREGLEMENT CRISIS-ARBITRAGE-COMMISSIE KOMT. De Minister van Economische Zaken heeft vastgesteld een Crisis-Arbitrage-reglement. Ingesteld wordt een commissie, bestaande it een lid-voorzitter, een of meer leden- ondervóorzitters en een door den Minister an Economische Zaken te bepalen aantal leden, die alleen door den Minister voor een door dezen te bepalen tijdsduur wor den benoemd. Deze commissie zal den naatu dragen van Crisis-Arbitrage-commissie. Zij wordt bijgestaan door een secretaris. Ge schillen als bedoeld in artikel 3a onder 5e an het CrisiS-Organisatiebesluit 1933, wel ke hij de statuten eener crisis-organisate ter beslissing worden opgedragen aan scheidslieden, worden berecht door deze commissie. De commissie wordt verdeeld in een aantal kamers, elk bestaande uit een lid voorzitter en twee andere leden. De met de behandeling van de zaak be laste Kamer bepaalt welk bedrag door den aanvrager tot dekking van de arbitrage- kosten moet worden gestort. Deze kosten komen ten goede aan het Landbouw-Crisis- fonds. Zij worden gebracht ten laste van do partii die in het ongelijk is gesteld. De economische zorgen van regeering en volk RADIOREDE VAN MINISTER VERSCHUUR Na minister Oud is nu ook minister Ver schuur voor de microfoon getreden om een uiteenzetting te geven van de geweldige moeilijkheden waarmede in dezen crisis tijd het Nederlandsche volk en niet minder zijn regeering te worstelen geeft. Dit nader contact tusschen regeering en volk achten wij van groot belang. En wan neer dit geschiedt, op de populaire wijze, waarin tevens een warm sociaal gevoel spreekt, als waarvan gisteravond de radio rede van minister Verschuur getuigde dan zal dit nieuwste middel van contact zoeken ongetwijfeld vrucht afwerpen. Ofschoon vele lezers deze rede met be- langsthelling zullen beluisterd hebben, willen wij ze hier toch nog in eenige groote trekken weergeven. De minister begon met te herinneren aan het jaar 1929, toen ook niet alle menschen tevreden waren. Maar nu lijkt ons die tijd een ver loren tooverland. Scheepvaart, han del en industrie tierden toen, onze mijnen hadden volop werk, land en tuinbouw voer den millioenen ki logram producten uit Maar de crisis wierp onze wel vaart als een kaar Die sombere hand doofde onze fabrieksschoor- steenen en sloot haar poorten. Verschilende oorzaken werkten daartoe mee: Zoo heeft o.m. Japan ons in Indië ver drongen. Dit land en vele andere, door Europa geholpen zich te industrialiseeren, komen ons nu beconcurréeren. Vroegere crises waren een storm maar deze crisis is een orkaan, die alom nood en el lende verspreidt. Alle groepen der bevolking moeten meehelpen dezen nood te dragen. Laten we daarop vooral letten, zegt Sj.ir., onze volkseenheid zou er door gesterkt wor den. Alles en allen lijden,onder deze crisis: scheepvaart, industrie, winkeliers, tuinders, landarbeiders enz. En met weedom denkt Spr. aan de legioenen werkloozen. Laat mij allen verklaren: mijn hart krimpt vaak Ineen als ik geroepen word het leed te pei len. Hoe staat de regeering tegenover dit beeld van algemeene ontreddering? Zij wil voor zeker helpen de gevolgen te lenigen, maar moet toch vooral op de oorzaken letten en niet 't minst op de economische toekomst van ons volk. Zij vernedert zich voor Gods hand, die de geschiedenis maakt, maar dat doet haar tevens onwrikbaar zijn in 't ver vullen van haar piicht. De regeering is geen goochelaar, die het geld maar voor 't. schudden heeft. De grens van 't mogelijke is thans spoedig bereikt En 't ergste is wel, dat zoovele hoofden en handen niet kunnen arbeiden; dat is een der oorzaken, waardoor het nationale vermogen zoo zeer afneemt Vaak hoort men peggen: laat de Staat dan toch leenen, maar hij, die niet voorzichtig leent, verliest zijn crediet en dat wil de Staat niet Ook de sprong in het duister: in flatie, wil, mag en zal de regeering niet maken. DEFENSIEBEGROOTING 1934 Volgens de Memorie van Antwoord aan, de Tweede Kamer inzake de begrooting van Defensie sluit de minister zich aan bij het in het voorloopig verslag uitgesproken oor deel, dat, hangende het onderzoek door de commissie-Idenburg, het thans nog niet het juiste tijdstip is, om een uitvoerige gedaeh- tenwisseling van algemeenen aard over de Defcnsiebogrooting te houden. De minister sluit zich gaarne aan bij de meening der leden, die betoogen, dat, daar aan het onderwerp der nationale ontwape ning meermalen uitvoerige beschouwingen zijn gewijd, het geen reden heeft de weder- zijdsche standpunten opnieuw in den bree- de uiteen te zetten. De belangen-vrereenigingen De gebeurtenissen op de vloot in Ned.- Indië hebben doen uitkomen, dat het ver een igingswezen van beroepsmilitairen ge leidelijk meer en meer in verkeerde banen vas geraakt, niet wat alle militaire belau- genvereenigingen betreft, maar .ten aanzien een deel van deze vereenigingeri. Het noodig daaraan paal en perk te stellen door een regeling het reglement betref fende de militaire belangenvereenigingcn welke beoogt aan de geschetste uitwassen, welke de krijgstucht dreigden te ondermij nen, een einde te maken. Den militairen ambtenaren onder wie m. de beroeps- en verlofsofficieren zijn be grepen is het deel uitmaken van, of op eenigerlei wijze steun verleenen aan groe pen of vereenigingen van personen op fas- cistischen grondslag verboden. De Natio naal Socialistische Bewegign wordt als een organisatie op fascistischen grondslag aan gemerkt. Verminderde ultkeeringen Voor de vermindering van de bedragen der geldelijke uitkeèringen aan de z.g. mo bilisatie-slachtoffers bestond gereede aan leiding. De oorspronkelijke bedragen der uitkeeringen steunden op hetgeen bij den toenmaals geldenden loonstandaard gemid deld als uitkeering ingevolge de Ziektewet kon wórden genoten. Nu de loonstandaard echter is gedaald, mochten vorenbedoelde bedragen niet langer worden gehandhaafd. Luchtbescherming Omtrent de uit de maatregelen ter be- (che.rming van de bevolking tegen lucht aanvallen voortvloeiende kosten kan de re geering geen gegevens verstrekken, omdat In 1928 was het Nederlandsche bedrijf vooral ingericht voor export naar het bui tenland. Van de S5 millioen Kg. boter bijv. hielden we 42 millioen Kg. voor ons zelf, de rest hadden we over. handel gespaard kan blijven, verdient voor al onze zorg. Nieuwe afzetgebieden moeten worden gezocht, de oude met hand en tand verdedigd. Vandaar dan ook de regeeringsmaatrege len ten opzichte van onzen varkensuitvoer naar Engeland. Het doel daarvan werd be reikt: het contingent werd verkregen. In dit opzicht, zegt Spr., is aan den heer Zwanen berg veel te danken, ondanks de hetze van een kleine maar luidruchtige groep. Ook de boterexport naar Engeland kon blijven gehandhaafd, terwijl de export van agrarische producten naar Duitschland de volle aandacht der regeering heeft. Door de graanregeling' kon de betaling van z.g. scrips worden bevorderd. Al zullen voor export alle krachten worden ingespan nen, toch zat na de crisis een belangrijke vermindering zijn te constateeren. Over 1934 zullen we geen plaats hebben voor alle melk en melkproducten. Vandaar dat onze beste adviseurs vermindering van 1 koe op elke 7 noodzakelijk achten. Teeltregèling is onvermijdelijk. De regee ring moet tijdig maatregelen nemen, wil het in '34 en '35 niet geheel misloopen. Door dezen maatregel zullen tevens de belangen van de werkloozen worden bevorderd, daar 't geconserveerd vleech, door afslachting ver kregen, tegen 35 cent per kilo beschikbaar zal worden gesteld. Bij deze afslachting van 200.000 stuks vee moet getracht worden zooveel mogelijk die renleed te voorkomen. Aan de kleine maar zeer te betreuren fouten, die hierbij voorkwa men, zal door Spr. een einde worden ge maakt. Deze laakbare feiten zijn ook gevolg van het feit, dat men zich niet voldoende gehouden heeft aan het 'voorschrift hoog- drachtig vee niet af te geven. Is men prin cipieel niet gekant tegen slachting, dan kan men, .volgens Spr., pok geen bezwaar heb ben tegén het dooden van de ongeboren vrucht. Om des tijds wille kan Spr. niet verder uitweiden over de vele maatregelen, die in 't belang van land- en tuinbouw moesten worden genomen. Zeer tot ons leedwezen moest een en ander maal een aanslag- wor den gedaan op de beurs van den consument maar deze zou toch zeker niet willen, dat zonder die geringe prijsverhooging de pro ducent te. gronde zou gaan. Want alle maat regelen saam hebben tot gevolg gehad een- verhooging van 3 pCt; Om groote rampen te keeren was dit offer toch zeker niet te hoog. Elke crisismaatregel heeft zijn nadeelen. Dat beseft de regeering levendig en daarom tracht zij die bezwaren tot de kleinste af metingen te beperken. Contingenteering kan echter niet de eene industrie helpen zonder een andere te schaden. Deze bezwaren moe ten worden afgemeten naar den algemeenen toestand. Spr.'s doel met deze rede zal bereikt zijn, wanneer de onmatigheid in veler critiek zal zijn aangetoond en de eene groep iets zal gaan vermoeden van de lasten, die op an dere groepen drukken. De minister eindigde met den wensch, dat zijn uiteenzetting mag bijdragen tot be vordering van die sfeer van vertrouwen, die zooveel kan bijdragen tot heil des volks. eerst na de totstandkoming van de thans in .voorbereiding zijnde wettelijke voorzie ningen een overzicht kan worden verkre gen van wat iri dit opzicht zal moeten ge schieden. Binnen korten tijd zal het ver slag van de interdepartementale commis sie, aan welke is opgedragen van advies te dienen inzake de. wettelijke voorzieningen, de regeering hebben bereikt. NED. VER. VOOR ARMENZORG EN WELDADIGHEID Op 16 November a.s. bestaat de Ned. Ver- eeniging voor Armenzorg en Weldadigheid 25 jaar. Ter gelegenheid daarvan zal op 16 en 17 November te 's-Gravenhagc de buiten gewone algemeene vergadering; plaats heb ben, in de Ridderzaal. De voorzitter der ver- eeniging, Mr. A. J. A. A. baron van Heemstra, zal de bijeenkomst openen, waarin o. m. het woord zal worden gevoerd door de Ministers Mr. J. A. de Wil d e en Dr. J. R. Slotemaker de Bruine. Op het programma staan voorts excursies naar instellingen van weldadigheid en so ciale zorg te Den Haag;. Het ligt in het voornemen van het Haag- sche gemeentebestuur de deelnemers aan dit congres op den avond van den eersten congresdag officieel te ontvangen. DE HEER VLIEGEN WEER NAAR GENEVE Men herinnert zich, dat het socialistisch Tweede Kamerlid Vliegen het .lidmaatschap van de Nederlandsche delegatie naar de ontwapeningsconferentie ter beschikking stelde, toen de regeering een bom had laten werpen op „De Zeven Provinciën", terwijl de delegatie in overeenstemming met de regeering te Genève werkte in de richting van een internationaal verbod tot het wor pen van bommen uit vliegtuigen. Thans heeft de heer Vliegen op uilnoo- diging van den Minister van Buitenland- sche Zaken, onder handhaving van zijn grief, besloten zijn werkzaamheden als Ld der delegatie te hervatten. Voornaamste Nieuws. (blz. 1) Minister Verschuur heeft voor de radio een rede gehouden over de economische zorgen voor volk en regeering. Verschenen, is de Memorie van Antwoord over de Begrooting van Defensie. Door de minister van Economische Zaken is een crisis-arbitrage-commissie ingesteld. Mr. E. P. Verkerk, burgemeester van He del is benoemd tot burgemeester van Bos. De Lindberghs zijn gister wegens de on gunstige weersomstandigheden teruggekeerd op huu tocht naar Genève, en in Rotterdam, op Waalhaven geland. (blz. 2) Het proces te Berlijn. Advocaat TeicherE in contlict met den openbaren aanklager. Rede van Sir John Simon in het Lager*' huis over Duitschland. Engeland zal, om goeden wil te toonen, op 15 December w eer 7.5 millioen aan Ame rika betalen, nu xnen nog niet tot een ver gelijk is gekomen. Engeland zegt het tariefbestand op. Het doel van Goerings bezoek bij Mus solini.. Do candidaten van Roosevelt en Tamma- ny-hali tijdens de nederlaag bij de burge meestersverkiezing te New-York. Te Bunnik is een vreeselijk ongeval ge beurd: twee mannen zijn onder hout stapels gedood. Blz. 3. Gisteravond heeft de gemeenteraad vein IJsselrnonde kunnen vergaderen, nadat twee vorige zitetingen wegens onvoltalligheid niet konden doorgaan. (blz. 5) De Tweede Kamer heeft gisteren een aan-, vang gemaakt met de algemeene beschou wingen over de Rijksbegrooiing voor 1931. (blz. 9) De nieuwe havenwerken van de gemeente Vlissingen, UTRECHTSCHE COLLECTEN MOOIE CIJFERS BEREIKT De Maandag te Utrecht gehouden collect te voor het Crisis-Comité heeft opgebracht de som van 7.749,17. De verwachting is, dat nog ..verschillende nagiftcn zullen komen. In de Geref. Kerk van Utrecht was Zon dags tevoren de wintercollecte gehouden, die totaal opbracht 9.050,77. Wanneer men let op de moeilijke om standigheden, waaronder velen gebukt' gaan, zijn dit zeer zeker cijfers, die tot groote tevredenheid stemmen. BELEEDIGING VAN MINISTER DONNER Het Haagsche Gerechtshof heeft heden arrest gewezen in de zaak tegen den 45- jQrigen accountant R. Heine, gewezen hoofd van den Rijksaccountantsdienet te Rotter dam, die dcor d»> rechtbank aldaar wegens beleediging van de oud-Minister van Justitie Mr J .Donner, is veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf. Het Gerechtshof heeft, met vernietiging van het. vonnis van de Rotterdamsche recht bank, den verdachte schuldig verklaard aan eenvoudige beleediging van een ambtenaar in de uitoefening van zijn functie, en net vonnis wait de straf betreft, bevestigd. MARGARINE IN BESLAG GENOMEN De politie te Rotterdam heeft eon goede slag geslagen. De laatste maanden heeft zij regelmatig gspeurd naar margarine-smok' keiaars. Dit onderzoek is thans niet succes bekroond. Zaterdagavond is het gelukt een partij van 500 K.G. gesmokkelde Duitscho margarine in een pand aan de Spanjaard-" straat in beslag te nemen, waarbij tegen een tweetal mannen proces-verbaal werd opge- Maandagavond heeft men in een ander stadsdeel een nieuw succes behaald. Een in specteur van politie, die met een tweetal rechercheurs op onderzoek was uitgetrokken, bemerkte voor een rijwielstalling aan het Zomerhofplein plotseling iets verdachts. Daar hield een motorcarrier stil, waarvan de lading geheel was afgedekt met een zeil doek. Even later stopte voor deze rijwiel handel ook een luxe auto, waarna een aantal mannen onmiddellijk begonnen een groote hoeveelheid doozen en pakken over te la den van de carrier in.de auto. De politie mannen vonden de zaak verdacht en beslo ten onmiddellijk in te grijpen. Een zevental personen, die bij het overladen hielpen, wer den'gearresteerd, terwijl de geheele partij doozen en pakken in beslag werd genomen. Het bleek aldra, dat men te doen had met een partij margarine, die clandestien was •vervaardigd. De verpakking voldeed niet aan de wettelijke voorschriften, terwijl men den indruk wekte, dat de inhoud uit gloei lampen bestond. De zeven arrestanten wer den naar het hoofdbureau van politie over gebracht en aan een verhoor onderworpen. Dit had tot resultaat dat tegen vier hunner procesverbaal werd opgemaakt, n.l. tegen den 37-jarigen fruitwerker L. O., de 30-jarigo rijwielhersteller G. G. D., de 31-jarige bak ker F. F. K. en de 28-jarige chauffeur P. B. De recherche zet het onderzoek voort.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1