onderzoek in DONDERDAG 2 NOVEMBER 1933 TWEEDE BLAD PAG. R BINNENLAND. OFFICIEELE BERICHTEN HOFBERICHTEN KONINGIN EMMA De Koningiin Moeder is voornemens Don derdagmiddag a.s. van het Loo naar Den Haag terug te keeren. H.M. zal om half 5 aan het.Station Staatsspoor arriveeren. LINDBERGH NAAR AMSTERDAM Gemeld wordt dat -Lindbergh het voornte en heeft, dezer dagen van Parijs naar Am sterdam te vliegen, alwaar hij eenige dagen denkt te verblijven, om vervolgens naar Spanje en de Azoren gaan. Hoewel er nog geen definitieve schikkingen zijn getroffen, hoopt Lindbergh daarna naar Frankrijk te rug te keeren voor een langdurig verblijf aan de Cote d'Az/ur. HET VERTREK VAN DE POSTJAGER Daar hij de kantoren der K.L.M. nog steeds inlichtingen worden gevraagd betreffende het vertrek van den Postjager en ook brie ven ter verzending met d< t vliegtuig worden aangeboden, verzoekt de directie der K.L.M. te berichten, dat zij bedoelde inlichtingen niet kan geven en zich evenmin met de ver zending van de aangeboden brieven kan be lasten, daar zij de voorgenomen vlucht van den Postjager niet organiseert. VRAGEN VAN KAMERLEDEN VROUWENARBEID BIJ BE RIJKS TELEGRAAF Het Kamerlid Kuiper heeft aan den Minister van Binnenlandsche Zaken ge vraagd of het juist is, dat te Rotterdam in de laatsste weken voor 't Rijkstelegraafkan toor solicitanten voor vrouwelijk personeel zijn opgeroepen voor diensten tot nu toe door mannelijk personeel verricht. Hij verzoekt aan den Minister om maat regelen, waardoor bij aanstelling van perso neel in Rijksdienst aan mannelijke, sollici tanten de voorkeur wordt gegeven. ..BELIJDEN EN BELEVEN" —Van bovengenoemd orgaan verscheen he den het eerste nummer, waaniiai opgenomen werden leidraden voor de behandeling van Oude Testament, Nieuwe Testament en Ge loofsbelijdenis. Voorts worden aangekondigd de rubrieken Bondsleven en Vragenhoekje. Medewerkers zijn o.m. Ds H. Jan&sen van Den Haag en Prof. de Bruin van Apeldoorn. Als redactrice treed op mej- G. de Vlieger van Hcogevoen. Ditfc nieuwe orgaan bestiaal vier pagina's, is netjes gedrukt en zal de gebruiksters on getwijfeld van groot nut zijn. EXOTISCHE VISSCHEN IN ARTIS SCHOONMAAK NA DE OVERSTROOMING rden bevrijd van het slib, gevolg van de overstrooming der laalsle DE BEGROOTING VAN HET WEGENFONDS HET TERTIAIRE WEGENNET. Volgens het Voorloopig Verslag der Twee de Kamer werd van meer dan één zijde bezwaar gemaakt tegen de financiering van de voorschotten aan het Wegenfonds. In totaal werd 48 millioen toegestaan. Daar van is 9 millioen verwerkt. Van het niet verwerkte bedrag moet nu door het Wegen fonds 4 pet. rente worden vergoed aan den kapitaaldienst van de begrooting vau Waterstaat. Men achtte dit diefstal ten na- deele van het Wegenfonds. Eenige leden wezen op het verschil m houding bij de regeering ten aanzien van de voortzetting van de gedeeltelijke droog legging der Zuiderzee en de uitvoering van het Rijkswegenplan en de provinciale we genplannen, terwijl het tertiaire wegennet hoe langer hoe meer in het gedrang komt. Zij meenden te moeten vaststellen, dat thans reeds juist blijkt de 'opvatting, dat het ondernemen van de voortzetting van de Zuiderzeewerken het Staatsbudget zeer aan zienlijk zou bezwaren en daardoor verderen voortgang van openbare werken zou belem meren. Dit werd te meer van beteekenis geacht, nu moet worden gevreesd, dat een deel van de weggebruikers belast zal wor den met een deel van het tekort op de ex ploitatie der spoorwegen, zoodat het toe komstbeeld is, meer betalen in verhand met de exploitatie der spoorwegen en minder krijgen in verband met de Zuiderzeewer- Andere leden konden met het denkbeeld der temporiseering instemmen. Door thans te veel aan het wegennet te doen ontneemt men werk voor de toekomst, en ook in de toekomst is werkverschaffing noodig. NEDERL.-POOLSCHE KAMER VAN KOOPHANDEL Dinsdag heeft op de Poolsche legatie te Den Haag de oprichting plaats gehad van de Nederlandsch-Poolsche Kamer van Koop handel, welke gevestigd wordt te Amster dam en tevens een afdeeling zal hebben te Rotterdam. In tegenwoordigheid van verscheidene vooraanstaande vertegenwoordigers van den Nederlandschen handel en nijverheid heeft Z.Exc. Dr. W. B a b i n s k i, Poolsch gezant te 's-Gravenhage, een inleidende toesjyaak gehouden. Vervolgens deelde de heer J. P. Kacz- kowski, consul-generaal van Polen te Amsterdam mede, dat een aantal vooraan staande personen uit handel en industrie zich bereid hadden verklaard deel uit te maken van het bestuur van de nieuw op te richten Kamer en haar afdeelingen. De voorzitter der nieuw geconstitueerde Kamer, de heer J. M. T e l d e r s, hield ver volgens een toespraak, waarin hij den ge zant dankte en prees voor het door heni genomen initiatief. De Nederlandsche regeering deed van haar belangstelling blijken door de aanwe zigheid van de heeren Dr. J. A. Neder- bragt, directeur v. Economische Zaken van het Min. van Buitenlandsche Zaken. Men heeft het ons dikwijls kwalijk geno men als wij de zgn. „neutrale" Marinebon den socialistisch noemden en de leiders so cialisten. Vooral dit laatste werd ontkend. Er was, zoo betoogde men dan, zoo goed als geen marineman, die lid was van de S.D.A.P. Maar nu komt de heer Kupers, de voor zitter van bet N.V.V., in het Soc. „Volksblad" van 28 October de oproep ondersteunen om ontslagen marinemannen te helpen. En hij „Onder hen die ontslagen zijn, zitten juist degenen, d.c toen zij nog de vloot beman den, de socialistische arbeiderebeweging met al de trouw en de toewijding, waarover zij beschikten, hebben gediend". Dus toch! laat het R.K. Marineblad hier op volgen en besluit: Deze erkenning heeft ook thans veel waar de! Waarom we ze, zonder verder commen taar, hier vastleggen DICTATUUR VAN DE O.S.P. „Het wordt steeds fraaier met het optreden van de O.S.P., schrijft de roode peis. In de Fakkel van jl. Zaterdag staat het bericht dat de afdeeling Hilveieum van die partij haar Lid Baudrie heeft geroyeerd, omdat hij als voorzitter van de afdeeling van den Alg. Nederl. Bouwarbeidersbond loonsverlaging heeft verdedigd. De beteekenis ven deze beslissing is, kort gezegd, dictatuur van de politieke partij over de vakbeweging, meent Het Volk. De belangen der vakarbeiders en van de vak beweging tevens, worden er zonder meer door opgeofferd aan die van de politieke partij, een situatie, die naar onze meaning geen enkele vakbond kan tolereeren". Vreemde klacht toch! We hebben er nooit Een stevige, gezonde baby? De verstandige aanstaande moeder neemt reeds van te voren dagelijks CHEFARO pepermunt. Een verfrisschen- de, opwekkende versnape ring. Bevat assimileerbaar (licht verteerbaar) calcium. Uw dokter raadt het U aanl PEPERMUNT 10 ct. per rol. Ned. Fabrikaat Ingezonden Mededeeling ROFFELRIJMEN. Een wonder land We leven in een wonder land Waar wonderlijke vragen L'e mensch die denken heeft geleerd Bij nacht en ontij plagen. Ik noem er één: de pers is vrij Te zeggen en te schrijven Wat zij maar wil, zoolang zij van Be ivet iveet vmj te blijven, Maar wie wat strafbaars zegt of schrijft Hoeft ook al niet te vreezen Zoolang hij de politie nog Te glad af blijkt te wezen. Je mag verkoopen ivat je wilt, De lasterlijkste praatjes, De notekrakerlijkste schimp, De vuilste leugenblaadjes, Zoolang de schrijver achterbaks En „onbekend" blijft, blijft-ie Onstraffelijk dus gaat hij door En wat-ie wil dat schrijft-ie. Ik weet het, de politie zoekt En snort en speurt met ijver Naar drukker, smaadschriftredacteur Of cyclostyleschrijver, Ze nachtbraakt in gescherpt gepeins, Doormijmert gansche dagen, Ze schiet wel bokken, maar vermag Slechts zelden wild te jagen. Dat kost veel geld en heel veel tijd En ergernis bij hoopen, En ondertusschen blijft het zwijn Op vrije voeten loopen. Wat is dat hier toch voor een land Waarom schept men geen roetten Om aan dat ondergrondsch bedrijf Snel pacd en perk te zetten Waarom niet wie er colporteert Zóó bij de kraag genomen? Je zou es zien hoe gauw zoo'n prul Was aan zin end gekomen! (Nadruk verboden.) LEO LENS* iets van gemerkt, dat de roode peis het af keurt, als raadsleden, die loonsverlaging verdedigen, als zoodanig worden geroveerd en de vakbeweging dus dictatuur oefent over de politieke partij. Zelfs niet, nadat de heer Drees in de Kamer het gesol in Am- sier.larp en Zaandam heeft afgekeurd. dii^d.tegCndeel! Die dictatuur is d'ik verde- XLVI Slotbeschouwing (2) Nationaal-socialisme geen exportartikel. (H.D.) Het nationaal-socialisme^ gelijk het zich in Duitsch- land openbaart en de overwinning heeft behaald, is geen export artikel, hetwelk met of zonder invoerrechten ons land kan binnenkomen, om hier het echt vaderlandsclie product naar de kroon te steken. Het stelsel is zuiver voor Duitschland uitgedacht, om dit land te verlossen van de geestelijke en maatschappelijke misère. /Daarom juist is het zoo vreemd, dat de pro's en de contra's in ons land zoo in de uitersten vervallen. De voorstan ders zoeken hier naar een persoon, die Hitler of Mussolini moet nadoen en zij zien het belachelijke van deze nabootsing niet in. Een volks leider, niet een voorman in stad of dorp, maai één voor de geheele natie, wordt geboren, doch niet gemaakt. Vandaar de worsteling hier tusschen Mussert, Baars, Haighton, en wie nog meer, Professor Gerretson staat ons te hoog, om hem le noemen in den strijd om de leiderefunctie en de concurrentie tusschen al de zoo maar uit den grond verrezen partijen en groepen. Mussert heeft in den tijd van de Neder- landsch-Belgische kanaalvraagstukken ons land groote diensten bewezen, maar evenmin als een knappe staatsman nu ook tegelijk een goed ingenieur is, evenmin is dit omgekeerd het geval. Maar de tegenstanders moeten ook niet alle proporties uit het oog verliezen, ook in onze kringen niet Zoo lazen wij al, dat hel Duitsch-nationalisme heenwees naar de komst van den Anti-Christ. In korten tijd is nu al zesderlei in verband gebracht met den Anti-Christ Achtereenvolgens de Paus van Rome; Napoleon I; de distributie-zwarigheid met verbod van vrij handeldrijven; het verplichte lidmaatschap voor organisaties van patroons en arbeiders; het Russisch communisme, en nu weer het nationaal-socialisme. Laat men toch voorzichtig zijn met het vastkoppelen van in zekeren zin verborgen dingen uit 't Woord Gods aan deze of die beweging, welke ons persoonlijk buitengewoon onsympathiek is. Duitschland is dezen weg opgedreven van stap tot stap. Het eind stond niemand duidelijk voor oogen. Ook de knapste leiders van het nationaal-socialisme zelf niet. Dit is herhaaldelijk gebleken, zoowel bij dc maatregelen tegen de vakbeweging, in do Volkenbondskwestie, en meer plotseling opgekomen regee- ringsdaden. Dat daarbij dan telkens instituten werden getroffen, welke waren opgekomen uit den democratischen gedachtengang van West-Europa, is alléén hiervan een gevolg, dat de voor naamste Europeesche democratische volken nog steeds voort bouwen aan het systeem van Versailles. En dit is hef Duitsche volk een gruwel. Het oordeelt, dat er nu genoeg boete is gedaan door de overwonnen partij in een oorlog, waarvan het nog steeds niet vast staat, wie de eigenlijke aanstichters waren, en waar van de voornaamste figuren allen reeds verdwenen zijn uit den toonaangevenden wereldkring. En zoo is het Duitseh nationaal-socialisme geheel terug te brengen tot den oorlog, gel ij k goed beschouwd ook het Russisch bolsjewisme. Zonder oorlog zou het Duitsche staats- en maatschappijleven zich steeds meer aangesloten hebben bij dat van Engeland, Frankrijk cn de overige kleinere democratische landen. Daarmede willen wij niet zeggen, dat de parlementaire en economische democratie tot het eind der dagen zich rustig had kunnen blijven ontwik kelen. Er is niets b 1 ij vend in den gang der eeuwen, dan alleen de Schepper van hemel en a'airde. Het menschenleven is één knip der oogen in de historie van Schepping tot Voleinding, en onze zoogenaamde democra tische instellingen zullen slechts voor een bepaald tijdperk hun dienst kunnen verleenen. Het woord van den Heiland: „Zoekt eerst het Koninkrijk Gods" is daarom het woord voor alle geslachten in elke periode van de wereldhistorie. Maar, goed beschouwd, hebben deWest-Europeesche grootmachten door hun imperialistisch overwinningsfestijn van Versailles, al werd dit dan opgeluisterd door zoogenaamden democratischen vlaggentooi, het nationaal-socialisme in Duitschland opgeroepen. De schuldenlast van meer dan honderd milliard bedoelde een reeks van geslachten geldelijk afhankelijk te doen zijn van de overwinnaars. De totale ontwapening was het toppunt van ver nedering voor een volk, als het Duitsche. De vernedering zou slechts te dragen zijn, wanneer volgens de belofte ook de over winnaars tot ontwapening zouden zijn overgegaan, wat niet gebeurd is. Alle koloniën werden Duitschland afgenomen, terwijl Enge- Deze twee in Duitschland veel aangetroffen portretten toonen aan, hoe men opziet naar Hitier, als de verwachte redder uit den volksnood. Dit portret stelt dan voor Hitier, de „vader des volks". land en Frankrijk hun bezit in alle dealen der wereld steeds meer uitbreidden. Engeland heeft aan koloniën en mandaten een oppervlakte van ruim 39 millioen vierkante kilometer, dat is ongeveer 120 maal de grootte van het Engelsche rijk in En dit: Hitier, de „bouwer". Europa. Alles levert wel geen pleizier op, als nu bijvoorbeeld Palestina, maar men heeft het toch gewild om de machtssfeer steeds meer uit te breiden. Frankrijk heeft aan koloniën en mandaten een oppervlakte van ongeveer 11 millioen vierkante kilometer, of 20 maal de grootte van het Fransche rijk in Europa. Duitschland, een volk van 65 millioen zielen, met nog 40 millioen Duitschers in andere landen, heeft niet één vierkante meter koloniaal bezit meer, waaraan de uitvliegende jonge bevolking haar krachten kan wijden. Was er waarlijk christenzin bij de groote volken, dan zou men van die groote gebieden brokken onbewoonde grond afstaan ter bebouwing, maar de machts wellust en het onderling wantrouwen in onze „beschaafde" wereld zullen dat niet toelaten. Tot op een bepaald oogenblik het onheil uitbarst, gelijk bij Japan, dat zijn sterk aanzwellende bevolking niet bergen kan op zijn eilanden. Dan heeft men in den zoogenaamden Corridor groote stukken echt Duitsch land weggeschonken en een aantal Duitschers doen wonen op een gebied, gescheiden van het eigenlijke rijk. Dit alles, waarvan steeds meerderen in de wereld het ver keerde inzien, maar hetwelk anderen met alle macht willen handhaven, heeft Duitschland zich doen afwenden van de zoo genaamde democratie en van het parlementarisme. 'Vanneer die hooggeroemde westersche democratie geen ander doel heeft, dan om Duitschland blijvend te vernederen en maatschappelijk in groote ellende te doen leven, en aan de vereenzaming over te geven, dan is dit, uit Duitschen gezichtshoek bezien, het meest verwerpelijk stelsel, en dient men het den rug toe te keeren. De rassenverheerlijking, voor ons onaanvaardbaar, is ook als een verlengstuk van dit nieuwe denken te beschouwen. Nu kan men, als wij, de fouten der overwinnaars hoog aan slaan, en het Verdrag van Versailles hot begin noemen van ontzaglijk veel ellende, waarvan de wereld zich in geen jaren kan bevrijden, en niettemin ook Duitschland veel schuld aan rekenen, maar het m e n s c h e 1 ijk e in den mensch gnat nu eenmaal minstens evenveel uit naar den verdrukte, als naar den overheerscher. Ook weten wij wel, dat hij een overwinning van Duitschland misschien evenveel overwinnaarezouden zouden zijn begaan, maar op dit oogenblik verklaren wij s'-chts de ontwikkeling der dingen, gelijk wij die zien. Zoo is dih de steeds sterter gebroeide anti-parlementaire beweging in Duitschland, welke is uitgemond in het nationaal- socialisme terug te brengen tot den oorlog cn de nederlaag. Tegelijk legt nu de democratie Het loodje Do overbrenging van dit systeem naar andere landen, als Nederland, heeft dus in geen enkel opzicht sin. Wij hebben geen oor 1 ogg gehad en oen r .0ï verloren. Dit export-artike 1 kun nen wij hier niet gebruiken. Maar voor Duitschland was hier misschien een geneesmiddel aanwezig, al is er bij de samenstellende doelen heel wat, het- geen wij op grond van onze beginselen moeten afkeuren Dat echter aan de communistische beweging' een halt is toegeroepen, achten wij voor de wereld van veel grooter belang, dan men thans no» wil De üjcl zal hierover straks wel meer nuchter" doen oordeelen De haat van velen tegenover het nationaal-socialisme schijnt tot gevolg te hebben, dat men het communisme met rn totale ontkenning van Goddelijke waarheden een geringer kwaad gaat achten. Dat men nu in andere landen al veel meer krachtig kan en durft optreden, is voor een niet gering deel te danken aan de nederlaag van het Duitsche communisme. Bij een stijgen van den bolsjewistischen vloed in Duitschland zou het elders niet zoo gemakkelijk zijn gegaan. Men deuke aan' 1918, toen er bij ons heel wat brave burgers, mitsgaders hun leiders waren, die genegen waren de sterk opdringende klassen- stnjdbeweging met allerlei strijkages tegemoet te treden. Aldus beschouwd, behoeft het niet zoo buitengewoon te ver- bazen, wanneer men telkens in Duitschland de aanvoerders der nationalistische beweging, ook in christelijke kringen hoort betitelen als een Godsgeschenk. Dit klinkt overdreven in onze ooren, maar men moet zich het leed en de tweedracht van een verscheurd volk indenken, om nu de dankbaarheid te kunnen plaatsen. Tegenover de versplintering staat thans de eenheid, tegenover de leer van het eigenbelang de roepstem van het algemeen belang. Wat geen keizer en geen parlement tot stand konden brengen, is gelukt aan den nationaal-socialisten aan voerder en zijn mannen. De chaos op straat en bij den arbeid is veranderd in rust, en de aanval op de werkloosheid, erger dan in welk ander ook door de crisis geteisterd land, wordt mpt man en macht beproefd. Het communisme met zijn zes millioen aanhangers, waarvoor 'n doodelijke vrees bestond, legde op alles een beklemming, en die beklemming is nu verdwenen. Moge de toekomst aan de verwachting en de hoop beantwoord den! Of het woord Godsgeschenk profanatie, ontheiliging, in houdt? Dit is niet noodig, wanneer wij Hoogere leiding in de geschiedenis erkennen. Ook bij ons is wel gesproken over vau God gegeven Leider, waaruit dan ook groote dankbaarheid sprak. Wij gelooven, dat na korter of langer tijd de roep om het volk meer invloed te geven op het staatsbestel, opnieuw zal beluis terd worden, gelijk ook de Kerk zich los zal maken uit hnnden, welke haar niet mogen aangelegd worden. Evenwel de herinne ring aan de periode, waarin de na-oorlogsrhe weeën op maat schappelijk en op cultureel gebied i,ulk een groote ontreddering hadden teweeggebracht, zal een terugkeeren van de ongebonden vrijheid absoluut verhinderen. Duidelijk is voor wie goed opmerkt, dat de oorlog en het Duitsche natio na a-socialisme dus in eikaars verlengde liggen. liet nationaal- socialisme is echter niet te beschouwen als een noodwendig verlengstuk van het regee- ringsstclsel in ons land. Wij hebben het hier slechts af te wijzen, wijl het niet past op onze toestanden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 5