Qitxwt QTimritttt Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken eerste" blad ABONNEMENT» Per kwnrtaa' In Lelden en In plaat rsn waar 'ti agentschap gevestigd ls ƒ2.35 Franco per post 2.35 portokosten. Per week 0.18 Voor het Buitenland bi] wekelijk- sche tending «4.50 Bu dugelijksche tending „5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad V/% cent Zondagsblad niet aftonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 5010 ADVERTENTIEN Tas 1 tot S regels. Elke regel meer......... fcgez. Mededeellngen Yan 1—5 regels Elke regel meer DONDERDAG 2 NOVEMBER 1933 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 14e Jaargang Oil nummer bestaat uit DRIE bladen GEEN MUILKORF, MAAR HALSTER Het modem comité ter behartiging van de algemeene belangen van Overheidspersoneel j(A.C.O.P.) vestigt er in een propag de aandacht op, dat is komen vast te staan, dat het houden van openbare vergaderingen niet in strijd is met de beslissing van den Ministerraad, waarin de ambtenaren opge legd wordt zich te onthouden van elke open bare actie tegen de Overheid en haar beleid. Er vormt zich dus van lieverlede een „ju risprudentie" over het besluit der Regeering nopens de openbare actie der ambtenaren. Een regel der toepassing, waar wij ons wel mee kunnen vereenigen blijkens hetgeen .wij de vorige week schreven. Wij hebben toen de opmerking gemaakt, dat het in de praktijk wel mee zal vallen, als men zich mutatis mutandis draagt naar de uitspraak van het Hoog Mi litair Gerechtshof opgenomen in „De prak tijk van het Militair Tuchtrecht". Het beroep op deze uitspraak, welke met militaire minutieuse zorgvuldigheid en pre ciesheid is opgesteld, deed de roode pers schrijven, dat dus naar onze opvatting „tienduizenden Nederlandsche staatsbur gers in volle vrijheid onder het militaire tuchtrecht (behooren) te leven". Wij zouden nu op onze beurt willen vra gen met een veelgebruikte term uit deze pers: Wat is dat nu voorflodderjour- nalistiek? Zeer nadrukkelijk begonnen we onze be schouwing met de verklarende tusschenvoe- ging: mutatis mutandis; wat hier zeggen wil: toegepast naar den aard der betrek king. En aan het slot zeiden we nogmaals: „Deze verklaring kan o. i. wel als leidraad dienen". Daarom, als men zich houdt aan het milde voorschrift van het Hoog Militair Gerechtshof, dat „de gedachten en gevoelens worden kleed in een vorm en gesteld in een toon, die niet alleen aan de volstrekte zakelijk heid der beschouwingen geen afbreuk doen, maar ook doen zien, dat bij het opstellende eerbied voor de autoriteit, geen oogenbiik is uit het oog verloren"; dan kan het A.C.O.P. gerust openbare ver gaderingen beleggen en de Regeeringsmaatr regelen, waarmee men het niet eens is, be spreken. Dan zal het" precies kloppen op de mee- ning, welke De Morgen uitsprak en die door de roode pers met instemming citèerd werd: „Gezonde volksinvloed Veronderstelt ook critiek; critiek, welke, mits ze zich nimmer aan de waarheid vergrijpt en ook passende vormen kiest, niet anders dan heilzaam kan zijn voor het gezag." Een opvatting, welke ook in De Vrij- Ii e i d tot uiting komt in deze woorden: Zakelijke, technische of wetenschappe lijke critiek van ambtenaren op wetsont werpen zal wel geen bedenking ontmoe ten; maar zoodna daarbij de Regeering wordt betrokken en haar beleid op sma lende wijze wordt afgekeurd, is een der gelijke critiek, alweder den ambtenaar niet toegestaan. De ambtenaar behoort ook in het openbaar eerbied voor het ge zag te toonen en het niet af te breken of te ondermijnen. De voorzitter van den ministerraad heeft gezegd, dat het niets anders is dan een waarschuwing aan de ambtenaren om in en huiten dienst behoorlijke grenzen in acht te nemen. De roode pers bezigt met voorliefde het beeld van de muilkorf en deelt daar mee de ambtenaren in bij de hondenbrigade, of erger, bij de gladdakkers (de Indische kamponghonden, die niet kieskeurig zijn). Welnu, als men dan toch zijn beeldspraak aan de dierenwereld wil ontleenen, dan zou den wij zeggen: de Ministerraad heeft de ambtenaren, die in 't regeeringsapparaat loopen, herinnerd aan den halster (van het paardetuig) welke zij, door tot het ambtenarencorps toe te treden, vrijwillig aanvaard hebben. Een band, die niet knelt, zoolang de vermaning overbodig is: Wil toch niet stug, gelijk een paard weerstre- ONBEVREDIGEND ANTWOORD Het bescheid, dat de anders zoo .radicale" minister van Onderwijs gegeven heeft op de .vragen van mejuffrouw Mr. Frida Katz over de ontgroeningsschandalen (ze worden reeds vergoelijkend ontgroenings- m o e i 1 ij lc h e- d e n genoemd) is weinig bevredigend. De minister heeft wèl kennis genomen Van het ongeval dat zich heeft voorgedaan bij de jongste ontgroening der aanstaande leden van het Utrechtsche studentencorps; maar onbeantwoord blijft feitelijk de vraag, of de minister tegen dergelijke excessen, welke zich bij herhaling voordoen, langs anderen dan strafrechtelijken weg, optre den zal. BINNENLAND DE RIJKSBEGROOTING 1934 HET BEGRIP „CORPORATIEVE STAAT" VERWERPELIJK Verschenen is de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag van de Tweede Kamer inzake de algemeene beschouwingen over de Rijksbegrooting. In dezen hachlijken tijd, zegt de Regeering overweegt één vraag alle andere: zal de Regeering haar taak kunnen vervullen in gestadige samenwerking met de vertegen woordiging des volks of zal, ook in ons land. de loop der zaken een zoodanige worden, dat dit verband verbroken zal worden? De Regeering acht het eerste onmisbare voor waarde voor een doeltreffend staatsbewind het laatste zou zij een ramp voor ons volk achten. De thans plotseling naar voren komende be langstelling voor ingrijpende wijziging onzer staatsinstellingen, is op zichzelf geenszins zonder beteekenis. Maar dit is niet de hoofd- g. Die hoofdvraag is of zulk een wijzi ging urgent moet worden geacht Het begrip „corporatieve staat" in zijn meest gangbare beteekenis acht de regeering volstrekt ver werpelijk, omdat het 't maatschappelijk leven in al zijn geledingen aan de staats macht onderwerpt, omdat het kerk en gods dienst, wetenschap en bedrijf van zijn na tuurlijke vrijheden berooft- Ter beoordee ling van dit begrip heeft de Regeering de voorlichting van een staatscommissie niet noodig. Andere staat zij tegenover de ont- ik keling der maatschappij in orporatieven zin. Hieraan wil e regeering medewerken. Zij wenscht echter te waarschuwen, zich niet te spoedig gevangen te geven aan de leuzen van den dag. Voor zooveel de Regee ring zou oordeelen- dat wijzigingen in de Grondwet nodozakelijk zijn, zal zij niet aar zelen, daarvoor te zijner tijd voorstellen in te dienen. Naar straffer bewind Een wetsontwerp, beoogende o.a. een scher pere repressie van ontoelaatbare uitingen het openbaar, zal de Kamer weldra be reiken. De kwestie van het zich houden aan door volksvertegenwoordigers afgelegde eeden of beloften, wil de regeering aan een commis sie voorleggen. Het wetsontwerp eener steunregeling voor ten gevolge van de crisis in liquidatiemoei- lijkheden geraakte middenstandsbedrijven zal niet lang meer op zich doen wachten. Tot verlaging der loodsgelden is besloten, terwijl eveneens zal worden overgegaan tot afgifte van loodscertificaten- De regeering is niet de meening toegedaan dat een toezicht op het bankwezen wensche- lijk is. Aan een Industriebank bestaat geen behoefte. Werkverschaffing Bij haar beschouwingen over de werkloos heid zet de Regeering uiteen, dat zij voor nemens is, den versnelden bruggenbouw door te zetten. Zij heeft daartoe een plan ontworpen, waarbij samenwerking met particulieren zal worden gezocht en dat, indien het slaagt, intrekking van 't aanhangige wets-ontwerp ten gevolge zal hebben. De Regeering zal voor de uitvoering van groote werken een beroep op de geldmarkt doen, zoodra dit mogelijk zal zijn. Een voor loopig plan van vervroegd en versneld uit te voeren werken omvat o.m. den aanleg van kanalen en vec-rhavens, normalisatie van rivieren, wegenbouw, bruggenbouw- spoorwegwerken, aanleg van vliegvelden, tginningswerken en ook het begin van de droogmaking van den N.O. Zuiderzeepolder te zamen tot een bedrag, dat voor 1934 op GO millioen is geraamd. Een ontwerp, houdende maatregelen ter voorkoming van executie van landelijke eigendommen, is in voorbereiding1 De kwestie van de rechtspositie der poli tieke vluchtelingen heeft de volle aandacht der Regeering. In dit opzicht wordt de moge lijkheid van een voorziening onder de oogen NAAR GEZAMENLIJKE EXPLOI TATIE DER ZENDERS PLAN VAN MINISTER DE WILDE Volgens een publicatie in de roomsche en socialistische bladen, zijn de vertegenwoordigers der vier omroeporganisaties bij Minister De Wilde geweest ter bespreking van plannen der regeering om te komen tot het gezamenlijk exploi- teeren der zenders. Volgens mede- deeling van den leider der V.A.R.A., den heer Zwertbroek, heeft de Minister hem met nadruk verzekerd, dat hij zich bij de zend tijdregeling zal baseeren op den bestaanden toestand, die als feit door hem wordt aanvaard. De rector-magnificus en de senaat zijn do autoriteiten, die tegen overtreding van de tucht of bij wangedrag repressief optreden. En deze autoriteit is in het Utrechtsche geval thans diligent, zegt de minister. Moeten wij bizondere nadruk leggen op het Utrechtsche geval en op het woordje thans? Dat zou beteekenen, dat het Delftsche schandaal behoorlijk in de watten der vergetelheid wordt gelegd; dat bedoelde autoriteit zich eindelijk met de zaak in Utrecht bemoeid heeft en dat wij het goed er zelfs van een straf rechterlijke vervolging geen sprake is. Evenwel, al is dit wat te kwaaddenkend, dan geeft het antwoord nóg geen bevredi ging. Ook in vroeger jaren hebben de minis ters van onderwijs geantwoord, dat de eerst- geroepen autoriteiten zeldzaam diligent waren in zulke aangelegenheiden. Zo raak ten er zóó ij v e r i g mee bezig en ze onder zochten alles zoo minutieus, dat ze blijk baar nog niet gereed' gekomen zijn. En wij vreezen met groote vreeze, dat nen ook thans weer zóó diligent zal zijn en lat men zóó gestadig zijn aandacht aan deze zaak zal blijven wijden, dat men bij het publiek, dat even opgeschrikt is, een toe stand van indolentie kweekt, die trage, lustelooze onverschilligheid, welke gelegen heid geeft om de nieuwe schandalen bij de oude weg te stoppen, zonder dat iemand er nog erg in heeft. DE WATERSTAATSBEGROOTING GELEGENHEID VOOR WERKVERRUIMING De K.L.M. Volgens het Voorloopig Verslag der Twee de Kamer inz. de V'aterstaatsbegrooting werd door vele leden gewezen op de groote beteekenis van de waterstaatswerken als gelegenheid voor werkverruiming. Zij dron gen er dan ook krachtig op aan dat de uit voering van die werken met voortvarend heid ter hand zal worden genomen. Door enkele leden werd betwijfeld, ofwel in voldoende mate aanwezig is de bereid willigheid, om de gelegenheid voor werk- iiTuiming aan te grijpen.. F.enige leden betreurden, dat de rekening van de K.L.M. nog steeds blijft sluiten met een nadeelig saldo, dat voor rekening van het Rijk komt. Het subsidie is dientenge volge reeds opgeloopen tot f 654.000. Deze leden vroegen zich af, of dit zoo maar door kon gaan. Is er wel genoeg controle op een zuinig beheer? Eenige leden zouden gaar ne vernemen, of de regeering tegenover de belangrijke subsidies, die worden verleend aan de K.L.M., zich het recht heeft voorbe houden tot beoordeeling der arbeidsvoor waarden, waaronder het personeel der K.L.M. werkt. Het had deze leden onaange naam getroffen, dat in het conflict met de Indië-vliegere de directie had blijk gegeven /an een verouderde opvatting omtrent het •echt van organisatie. Bovendien meenden zij, dat speciaal in den genoemden dienst, de salarissen en arbeidsvoorwaarden zooda nig moeten zijn, dat het personeel onbe zorgd de zware diensten kan verrichten. Verscheidene leden wezen op de wensche- lïjkheid. om voor de drie groote steden tot. m centraal vliegveld te komen. Eenige leden stelden de vraag, wanneer de minister denkt te laten beginnen met den aanleg van den spoorweg over den af sluitdijk en wat er zal gebeuren met den veerdienst DekhuizenStavoren. BEGROOTING ZUIDERZEEFONDS DE INPOLDERING. Blijkens het Voorloopig Verslag der wee- de Kamer werd algemeen aangedrongen op een stellige verklaring van de regeering be treffende haar plannen in zake de voort zetting der inpolderingen. Een aantal leden bepleitte de voortzet ting der inpoldering ook in Je huidige om- standighedin, met het oog op de lehoefte bij jonge bieren aan vjor cultuur geschik ten grond en vooral met het c og op de wcj'kverruoiing, die er het gevolg •-••in zal zijn. Eenige leden waren van oordeel, dat, mochten de werkzaamheden inzake de in poldering voortgang vinden, inpoldering van den Zuidwestpolder de voorkeur ver dient boven die van den Noordoostpolder, aangezien in het aangelegen land van Noord-Holland meer behoefte aan cultuur grond bestaat clan aan den Frieschen of Gelderschen wal. W i e r i n g e r m e e r. Eenige leden had den bezwaren tegen de groote bedragen, welke nog steeds voor proefnemingen wor den uitgetrokken. Verscheidene leden verklaarden zich te genstanders van staatsexploitatie der gron- Andere leden waren van oordeel, dat, ge zien de tegenwoordige economische verhou dingen, staatsexploitatie de meest ge- wenschte vorm van exploitatie is. BEGROOTING DER STAATS MIJNEN In het Voorloopig Verslag der Tweede Kemer inz. de begrooting dér Staatsmijnen werd o.ra. gewezen op de uiterst moeilijke toestand, waarin thans het mijnbedrijf ver- De vraag werd dan ook gesteld welke vraagstukken de regeering denkt te nemen om ten aanzien van dit economisch zooveel beteekenencl bedrijf een catastrophe te voor komen. GRAFMONUMENT Mr. H. VAN DER VEGTE Naar wij vernemen heeft zich een comité gevormd tot het plaatsen van een monu ment op het graf van Mr. H. van der Vegte, welk comité bestaat uit de hoeren: Ds. H. A. Munnik, Geref. predikant, voor zitter, Zwolle; G. H. P. Bloemen, lid Ged. Staten, Oldenzaal; J. Ellerman, 's-Gravenha- ge; Prof. Dr. T. Hoekstra, Kampen; Mr. P. Kapteyn, Zwolle; Mr. Dr. R. Koppe, Gro ningen; Mr. L. Lindeboom Czn., 's-Graven- hage; Ds. L. van Loon, Scherpenzeel (Gld.) Dr. J. Noordtzij, Zwolle; Jhr. Ir. M. A. F. H. de Ranitz, Zwolle; Mr .Dr. I. A. van Roven, Zwolle; Jhr. Mr. M. A. de Savornin Lohman, Zwolle; C. Spanhaak, Zwolle; Dr. G. J. van Thienen, Zwolle; Mr. W. M. Wijt, Zwolle; .J. D. Mevborg, secretaris-penning meester, Melkmarkt 20, Zwolle. Zij die geen circulaire, waarin een en an der nader is uiteengezet, ontvingen en toch van hun sympathie met het plan willen doen bliiken, hebben daartoe gelegenheid door storting hunner bijdrage op postreke ning 34586 ten name van de Ned. Midden- standsbank N.V. te Zwolle, met aanteeke- ning „Comité Mr. H. van der Vegte". C.A.O. IN DE TYPOGRAFIE Thans door alle partijen aanvaard De Federatie van Werkgevers in het boekdrukkersbedrijf heeft na een inleiding van den heer J. H. van Lonkhuyzen de nieuwe collectieve arbeidsovereenkomst in de typografie voor het tijdvak van 5 Nov. 1933 tot 4 April 1936 aan vaard. De Ned. Chr. Grafische Bond heeft gister te Amsterdam verga derd en met 1640 tegen 382 stem men het contract aanvaard. Tenslotte heeft ook de Alg. Ned. Typografenbond (de „moderne" organisatie) de overeenkomst bij referendum (2656 vóór, 2425 tegen en 259 van onwaarde) aanvaard. Waar thans alle partijen het nieuwe contract hebben aanvaard, treedt dit Maandag 6 Nov. a.s. m werking. DE WERKGEVERS IN HET BOEKDRUKKERSBEDRIJF De Federatie der Werkgeversorganisatiën In het boekdrukkersbedrijf vergaderde onder voorzitter schap van den heer S .S. Korthuis, die in zijn openingswoord wees op de toenemende bedrijfs- ordening, die allerwegen is te constateeren en op het weinige dat te dezen opzichte op dit oogenbiik nog in het typografisch bedrijf bestaat, zoodat ook daar dringend maatregelen zijn gewenscht om den economischen nood te bestrijden. De nieuwt lectieve arbeidsovereenkomst werd aanvaard. de bespreking van de begrooting, werden door het hoofdbestuur nadere mededeelingen ge daan omtrent de plannen tot het vieren van het 25-jarig bestaan der boekdrukkersorganisatie in Nederland in het najaar van 1934. Deze mededee lingen hadden betrekking op de alsdan te organi- a tentoonstelling te Utrecht en op het uit geven van een gedenkboek. Voorts werd het hoofdbestuur gemachtigd om mede ter gelegenheid dit jubileum een internationaal boekdrukkers- congres in ons land voor te bereiden. Het eerste internationale boekdrukkerscongn !«rd gehouden in 1923 te Gotenburg, het tweede l 1928 te Keulen, het derde in 1929 te Londen. VERBOND VAN ZUIDELIJKE KANAALCOMITE'S Te Breda is een Verbond van Zuidelijke Kanaalcomité's opgericht. Dit Verbond omvat de Kanaalcomité's van Westelijk Noordbrabant, van Zeeuwsch Vlaanderen, van 's-Hertogenbosch, Eindho- ïn, Tilburg, de Langstraat en Breda. De onderscheiden Kanaalcomité's, die alle tot stand zijn gekomen ter bevordering van nationale oplossing van het vraagstuk der nieuwe Sc.helde-Rijn verbinding en behartiging van de gewestelijke belangen Brabant en Zeeuwsch-Vlaanderen, bij het Nederlandsch-Belgisch verkeersvraag- stuk betrokken, blijven alle de eigen zelf standigheid behouden, doch hebben te sa men een onderling verband geconstitueerd, dat het in de toekomst mogelijk zal maken ook als een eenheid naar buiten op te tre- I-Iet bestuur van het Verbond, Verbonds raad genaamd, wordt gevormd door de ge zamenlijke voorzitters en secretarissen van de afzonderlijke Kanaal-comité's. Dank zij de Nederlandsche Federatie zake een Nederlandsch-Belgische overeen komst, welke Federatie landelijk is en ver tegenwoordigers der Zuidelijke Kanaal comité's omvat, en donk zij het pas opge richte Verbond van Zuidelijke Kanaal comité's, is voortaan een nationale actie ten aanzien van de Nederlandsch-Belgische be trekkingen mogelijk, welke als een uiting kan woa-den beschouwd van een zeer aan zienlijk gedeelte der openbare meening in het geheele land. Gemengd Nieuws. DEMONSTRATIE REVOLUTIONAIREN Het raadslid Smid loopt een stevig pak slaag op Men meldt ons uit Dordrecht: De leider deir Rev. Soc. Partij allhier, het raadsilM Smid, heeft gistermiddag gepoogd, tegen loon- en steunverlaging een demon stratie te houden, waf men had aangekon digd met de meer vreedzaam klinkende naam van: wandelen. Om drie uur vertrok men met ruim pemsonen van hef Bevewrijokeplein. hef laatste moment had de heer Smid zich aan het hoofd van de troep geplaatst. Via Bagijnhof en Lenghenstraat ging het naar de Kromme Elleboog, begeleid door tal van politie-agenten in burger. Bij het kruispunt Kromme ElleboogDwarsgang stuiitte de troep plotseling op politie, die beval zich te verspreiden. Onmiddellijk werden in aüfle richtingen charges uitge voerd. De heer Smid liep hierbij een stevig pak slaag op, daar hij, na gedurende de wande ling reeds eerder te zijn gewaarschuwd, de sommatie van de politie niet opvolgde. 'Danig bloedend aan zijn hoofd, werd hij naar hef politiebureau geleid, waar tegen hem om gemelde overtreding (art. 41 politie verordening) proces-verbaal werd opge maakt. Om dnie uur begon de „wandeling", en tegen half vier zat de leider al op 't politie bureau. De heele opzef was mislukt. Wel bleef het nog een-igen tijd een beetje c.i- ig, zoodat nog een enkele maal een kleine change noodig was. Behalve den heer Smid werden nog een paar personen bekeurd, o.m. wegens het gooien met stee nen. AUTO MET VIJF MENSCHEN IN HET MERWEDEKANAAL MOEDER EN ZOONTJE VERDRONKEN Gistermiddag omstreeks 3 uur heeft onder Loenersloot, gemeente Abcoude-Baambrugge, een ernstig auto-ongeval plaats gehad, hetwelk 2 slachtoffers heeft geëischt. Een auto van een taxi-maatschappij uit Den Haag bevond zich op weg van de residentie naar Laren. In den wagen waren, behalve de bestuur der, nog vier personen gezeten, nl. de ongeveer 60-jarige mevrouw Muller, echtgenoote van een ge- pensionneerd arts uit Ned.-Indië en thans woonachtig te Den Haag, voorts een schoondochter van mevr. M. en haar twee jonge kin deren, een jongen van tien en een meisje van acht jaar. De familie was op weg naar Laren, om daar een zoontje, dat te Laren in een rusthuis verpleegd wordt, te be zoeken. Bij de brug over het Merwedekanaal onder Loenersloot is de bestuurder van den wagen, de ongeveer 18-jarige chauffeur Kal uit Den Haag, den verkeerden weg ingeslagen. In plaats van den hoofdweg te volgen is hij vermoedelijk uit onbekendheid met den weg ter plaatse het weggetje naar Nigtevecht opgereden. Plotse ling schijnt de wagen te zijn gaan fingeren met het gevolg, dat de auto met de vijf personen in het Merwedekanaal terecht kwam. Onmiddellijk scho ten verschillende omstanders, die het ongeluk za gen gebeuren, te hulp. Vrij spoedig konden de vijf inzittenden dan ook uit den wagen en op het droge gebracht worden. De chauffeur en mevr. M. hadden zich direct uit den wagen kunnen bevrijden, terwijl de drie ande- r uit moesten worden gehaald. O.m. werd nog een der onmstanders enkele malen gedoken. Intusschen was Dr. Van Doorn uit Abcoude ge waarschuwd, die slechts den dood kon constateeren bij de jonge vrouw en haar tienjarig zoontje. Het kleine meisje alsmede mevr. Muller kwamen er vrij goed af. Mevr. M. had zelfs nog gepoogd door kunstmatige ademhaling toe te passen de le vensgeesten van haar schoondochter op te wek ken, evenwel zonder resultaat. Ook Dr. Van Doorn mocht daarin niet meer slagen. auto is later in den middag met een kraan wagen op het droge gebracht en in beslag geno men. De drie geredde personen zijn per auto naar Den Haag vervoerd. De burgemeester van Abcoude, Jhr. Dedel, was spoedig ter plaatse gew est en leidde persoonlijk de verschillende werkzaamheden. Een voorloopig onderzoek werd door de politie en veldwachters ingesteld, doch omtrent de oorzaak, van dit wel heel droevige ongeval kon men ons log niets po sitiefs zeggen. DE AVONTUREN VAN HET HOSPITAALKERKSCHIP „DE HOOP" DE STUURKAST WEGGESLAGEN Het hospitaal-kerkschip „De Hoop" liep op Vrijdagavond 27 October, terugkeerend van derde en laatste reis van dit jaar, de pieren IJmuiden binnen. Het heeft ofc deze reis 46 patiën ten, waaronder eenige ernstige gevallen, mogen helpen. Medicus was Dr. J. de Jager uit Krom- enie; predikant Ds. P. van der Staay, uit Tricht j Geldermalsen. De hevige Noordwester storm, welken den dag vóór het binnenloopen woedde en zware zeeën over dek wierp, zal den opvarenden bijzonder Tezelfder tijd, dat op de Sch. 235, niet ve „De Hoop" verwijderd een grondzee vier schen over boord sloeg, die hoewel ernstig gewond, als door een wonder werden gered, werd op „De Hoop" de stuurkast als bordpapier in elkaar ge drukt en weggeslagen. De twee mannen achter het roer werden door het op hen vallende hout be dolven, hetgeen hen verwondde, doch tevens voor overboord spoelen bewaarde. De radioverbinding met den vasten wal was eenlgen tijd verbroken door kortsluiting. Juist op den dag voor het bin- ;n loopen werd de toestand aan boord kritiek. Het schip heeft nu een nieuwe stuurkast noodig. Giften worden gaarne Ingewacht bij den penning meester den heer G. D. W. Boissevain, Keizers gracht 221, Amsterdam; secretaris is de heer W. R. Chambers, Oudebrugsteeg 16, Amsterdam. Het werk vraagt niet naar een bepaald kerkge nootschap doch de helpende hand wordt uitgesto ken, daar waar hulp noodig is. DUITSCHE DIEVEGGE GEARRESTEERD De politie te Tegelen is er in geslaagd te steeren de 30-]arige Else Lint uit Berlijn, die reeds geruimen tijd door de politie in Duitschland ge zocht werd terzake van diefstal van briljanten ter waarde van 250.000 Mark in Berlijn. Voor haar opsporing was door de politie een beloouing uit geloofd van 5000 Mark. Het bleek dat zij ook hier te lande het een er ander op haar kerfstok had. Zij is naar Roermond ■gebracht, waar zij voor den Officier van Jus titie geleid zal worden. Nadat zij haar straf ont vangen zal hebben voor de hier te lande gepleegde feiten, -.al zij aan de Duitsche politie worden ult- IN DE OLIE VERDRONKEN De 45-jarige arbeiders C. J. Stol is op de teer fabriek te Uithoorn in een groot reservoir met olie gevallen en verdronken. Het slachtoffer laat een rouw na en 7 kinderen. EEN RIJWIELDIEF ONTKOMEN Te Haarlem hield een politieagent aan de Amsterdamsche vaart een fietsend persoon, die een damesfiets meevoerde, aan. Toen de agent en onderzoek wilde instellen, gooide de man de damesfiets neer en ging op de andere fiets aan den haal. De agent, die ook op de fiets was, reed hem na. Er volgde een opwindende achtervolging door verschillende straten, waarbij de agent twee revolverschoten loste op den vluchte ling, echter zonder hem te raken. Op de Zo- merkade raakte de agent het spoor bijster, zoodat de dief kon ontkomen- Later heeft een voorbijganger op de Zo- merkade een heerenfiets gevonden en naar het bureau .van politie gebracht. LEEUWARDErt- lnqezovden Mededeeling Voornaamste Nieuws. (blz. 1) Verschenen ls de Memorie van Antwoord op de algemeene beschouwingen der Twee» de Kamer naar aanleiding van de Rijks- begrooting. Verschenen zijn de Voorloopige Verslagen! der Tweede Kamer over de begirootiu- gen van het Wegenfonds en het Zuiderzee. De nieuwe collectieve arbeidsovereen komst in de typografie is door de Federatie van Werkgevers en door de Chr. Grafische Bondoen de Alg. Ned. Typografenbond aan* Gister ls een auto met vijf personen !rf het Merwedekanaal gereden. Een moeder: met haar zoontje zijn verdronken. (blz. 2) J Torgler in conflict met het Gerechtshof, Nieuwe beschuldigingen door i nisklant. Dr. Benesj over de situatie ln Europa n$ Duitschlands uittreden uit Volkenbond en Ontwapeningsconferentie. (Blz. 5) J Op onderzoek in Duitschland XLVI. (blz. 7) j Roosevelt zou van plan zijn aan het Ame. rikaansch Congres verdere inflatie volmach- ten te vragen. De dollar zou tot 1/3 van zijrf vroegere waarde moeten kunnen depre. cieeren. ERNSTIGE GASVERGIFTIGING TE SCHOONHOVEN DRIE PERSONEN BEWUSTELOOS Vermoedelijk tengevolge van gas- j vergiftiging zijn in den nacht van I Dinsdag op Woensdag te Schoon- hoven drie personen bewusteloos geraakt. In het perceel Varkens- markt 19 woont de 66-jarige schoenmaker A. Walter met zijn i 74-jarige zuster H. C. v. d. Berg, j een weduwe met haar 45-jarige j dochter A. J. H. v. d. Berg. Toen gister de woning gesloten bleeF en men "dtf bewoners niet zag, waarschuwden buren eeni familielid, den heer J. C. Peltenburg in de Koe. straat. Men forceerde de deur van den schoenmaker^ Walter, en vond de drie personen bewusteloos ofl hun bed. Drie geneesheeren uit Schoonhoven waren spoedig aanwezig en constateerden vergif tiging. De oorzaak kon tot nu toe niet worden opgehelderd. Daar er gen kachel had gebrand kon ••an kolendampvergiftiging geen sprake zijn. Ook erden geen sporen van gas gevonden. De magen an de drie bewustelooze personen werden leeg. gepompt en den inhoud voor onderzoek naai] Utrecht opgezonden. Voer zoover bekend bevonden zich daarin geen •rgiftigingsverschijnselen. Een kind dat bij de familie gegeten had, had geen last. Wel klaagden een aantal meisjes die Dinsdagavond bij de familie in huis waren ge weest, waar zij naailes hadden ontvangen, over misselijkheid en hoofdpijn. De meisjes hadden niet* gebruikt. Hoewel de toestand der drie personen ernstig is, bestaat er geen direct levensgevaar. Vermoedelijk betreft het hier een geval van gasvergiftiging ten. gevolge van een lek in de ondergrondsche gas. leiding. Bij de laatste ernstige winter deed zich een der gelijk geval voor in een woning aan de Haven- straatschewal. Tijdens de vorst bleek de gasleiding stukgevroren te zijn. waardoor het gas door den bevroren grond onder de huizen in de woningen drong. Men is dan ook begonnen met het bloot, leggen der gasleiding om naar een lek :e zoeken, anmorgen is men er in geslaagd de dochter de oude vrouw weer tot bewustzijn te bren. gen. Ook de 66-jarige Walter gaf weer teekenen van leven. De oude vrouw was echter nog steeds bewusteloos. Men tracht de levensgeesten op te wekken. ERNSTIGE VAL j Men meldt ons uit Hoofddorp (Haarlem. ermeer) Op de boerderij van den landbouwer Kranen burg aan den Sloterweg kwam de arbeider Tame- ra van een hooge hooimijt te valen. De ongeluk kige liep een ernstige schedelbreuk op. Op den Kruisweg kwamen op onverklaarbare ..ijze twee wielrijders met elkaar in botsing. Een hunner, een zekere J. S.. kwam met zijn nooFd op een steenen rand terecht. Hij kreeg een hersen schudding. De andere fietser kwam met den schrik vrij. De beide rijwielen waren geheel vernield.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1