JHcuiue £rittedje (üuurant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD ftBONNCMENTi fper kwartaal In Lelden en In plaat* ran waar "n agentschap gevestigd Is 2.35 Franco per post 2,35 portokosten Per week 0.18 Voor het Buitenland bi] wekelijk- nche sending 4.50 Bu dageiyksche zending „5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7Vi cent "Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 MAANDAG 30 OCTOBER 1933 NO. 5007 ïlke iwol mmr»22V r.gez. Mededepllngen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer1.45 Bil contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend f 0.10 14e Jaargang Hit nummer bestaat uit DRIE bladen NIETS BEDUCHT VOOR DE VERANTWOORDELIJKHEID. In verband met de aanwijzing van Regee- ringswege van verschillende vereenigingen, welker lidmaatschap voortaan zal verboden zijn voor ambtenaren, heeft het dagblad „De Morgen" zich aan het rekenen gezet Men miste namelijk op deze lijst de natio- naax-socialistische partij van den heer Mus- sert, die welbewust en ,met opzet door de Regeering zou zijn gespaard. Zelfs wist het radicale R.-K. orgaan mee te deelen, dat de persoonlijke invloed, dien Minister Colijn op zijn ambtgenooten zou hebben aangewend, sterk tot deze beslissing had bijgedragen. Wij zijn de redactie van „De Avondpost" dankbaar, dat zij zich tot Minister Colijn wendde om de juiste toedracht der feiten te vernemen. De waarheid is thans bekend; maar ook is bekend, dat deze waarheid veelzeg gend is. De Minister-president antwoordde name lijk, dat de beslissing in deze niet staat aan het kabinet maar aan den Voorzitter yan den Ministerraad alleen. Dr. Colijn had derhalve niet noodig bizon- idere invloed op zijn ambtgenooten aan te wenden, omdat de plaatsing op de lijst der verboden vereenigingen uitdrukkelijk aan den Minister-president is opgedragen. Deze rondborstige uitspraak die wars is, van elke vlucht uit de verantwoordelijk heid, is voor een man als Colijn vanzelfspre kend, maar tevens leerzaam voor zoovelen, die in onze dagen zichzelf niet durven zijn. Tegenover het „ik alleen ben de verant woordelijke man" van Dr. Colijn, huldigt menigeen de leuze: „ik sta erbuiten, een an der is aansprakelijk". Ook in ander opzicht is het standpunt van den Minister-president leerzaam, wijl vol gens diens verklaring het feit, dat een be paalde vereeniging niet op de zwarte lijst werd geplaatst, op zichzelf nog niets in houdt omtrent haar toekomstig lot, daar de verantwoordelijke Minister de werkzaam heid der vereeniging met aandacht blijft volgen. Wij deelen de vrees der roode pers, dat Dr. Colijn zich met Ir. Mussert verzwa gerd zou hebben, niet Beschikt overigens de redactie van de zoo haastig critiseerende en ten onrechte be schuldigende „Morgen" ook over deze objec tiviteit? Wij wenschen het aan haar voor de toe komst toe, en aan vele anderen met haar. OUD, NIET VEROUDERD. De Zondagswet van 1815, die de leeftijd [van een eeuw reeds lang overschreed, is oud, en daarom volgens het oordeel van sommi gen verouderd. Toegestemd moet worden, dat deze wet 'door menigeen wordt veronachtzaamd, zelfs in de kringen van hen, waar men zich tot toepassing en naleving van s' lands wetten geroepen weet. Ook de rechtspraak heeft meer dan eens Üe werkzaamheid der Zondagswet tegenge staan, wat uiteraard aan de eerbiediging harer rechtsregelen niet ten goede kwam. Het gelukkige verschijnsel doet zich echter rde laatste jaren voor, dat de rechterlijke macht en verschillende administratieve in stanties op duidelijke wijze aantoonen de yitaliteit onzer Zondagswet, die oud moge zijn, maar daarom aan effectieve kracht niet inboette. Thans wordt dit gedemonstreerd door het koninklijke vernietigingsrecht, dat een be sluit trof van den Raad der gemeente Ter- neuzen tot wijziging der politieverordening, waarover in die gemeente heel wat stof op waaide. Krachtens dit Raadsbesluit zou het [voortaan aan gezelschappen geoorloofd zijn zich in vereeniging met muziek en zang door de stad te begeven op Zondag tusschen half twaalf en half twee en tusschen half vier en tien uur. Deze optochten met muziek op den Zon dag hadden reeds eerder bij een groot deel der bevolking aanstoot gegeven, en het op- nemen van de bevoegdheid tot dergelijke openbare vermakelijkheden op den Dag des Heeren wekte opnieuw in breede kring ergernis. Terecht maakten Gedeputeerde Staten van Zeeland tegen deze inbreuk op de Zondags rust, die door de Zondagswet wordt gewaar borgd, bezwaar, doch de raad weigerde tot intrekking der bestreden bepaling over le Thans sprak de Kroon, op de voordracht van den Minister van Binnenlandsche Zaken, haar veto uit, en zij beroept zich op het wettelijk verbod van openbare vermake lijkheden op Zordag, tenzij dan na het vol komen eindigen van alle godsdienstoef e- ningen. Deze bepaling is voldoende duidelijk, cn geldt dan toch wel in de eerste plaats en ten volle voor optochten, die op den openbaren weg worden gehouden.' Dat Minister de Wilde door zijn voor dracht een uitspraak der Kroon in dezen geest uitlokte, stemt ons tot groote vol doening. Het besluit der Kroon bevordert de eerbied voor de wet. Oud, maar niet verouderd is onze Zondags wet, GINDS EN HIER! Waar het geloof der Ncderlandsche sociaal-democraten in het dogma der natio nale ontwapening, tengevolge van de ont wikkeling der wereldverhoudingcn, op steeds zwaarder proef gesteld wordt, kan het geen kwaad, er kennis van te nemen, hoe hun partijgenooten elders over deze kwestie denken. Ons land is din het sterkst, indien er ten opzichte van zoo belangrijke zaken als de landsverdediging is en in de toekomst nog meer zal worden, eensgezindheid heerscht en een vaste wil bij zoo groot mo gelijk deel van het volk. Daarom is het verheugend, dat bij de sociaal-democraten langzamerhand een be gin komt van het besef, dat zij met de leer der eenzijdige ontwapening voor een klein, vredelievend maar zeer gevaarlijk gelegen land een enorme dwaling hebben aange hangen en verbreid. Hoe spoediger zij terugkomen op hun ver warringwekkende en bedriegelijlce leuzen ten dezen, hoe beter. Het welzijn van het vaderland wordt e'r door gediend. Misschien kan het sommigen helpen te lezen of te hooren meedeelen, hoe socialis ten elders deze zaak zien, hoe bijv. de socia listische minister Engbert oordeelt. (Merk op, dat Zweden veel minder gevaarlijk be grensd is en dus veel geringer oorlogskans heeft dan wij!) „Men moet aldus Engberg tot een jour nalist .de wereld nemen zooals zij is en dus zien wij (de Zweedsche socialisten) ons verplicht, na de ernstige veranderingen die Europa heeft ondergaan, sommige van onze vorige opvattingen te her zien. Daar wij verantwoordelijk zijn voor het bestuur van ons land, zien wij ons ook verplicht er voor te zorgen, dat het, in alle gevallen, doelmatig verdedigd worde". Wij willen nu maar niet opmerken, dat het ten slotte geen verschil maakt, waar het de verantwoordelijkheid betreft, of men zélf regeert of niet: regeert men dan geen nationale ontwapening, regeert men niet dan van de regeering ontwapening eischen, dat is politiek van Janus met het dubbele aangezicht. En evenmin, dat er nationaal vóór 8 jaar bijv. precies evenweinig motief was voor nationale ontwapening als in 1933. Die veranderde omstandigheden raken in hoofd zaak de democratische invloeden, dus partijbelang. Wij verblijden ons er alleen over, dat ginds Nzulke juiste woorden gesproken zijn, die ook hier zulk een goede invloed zouden kunnen uitoefenen. Ontwapening, zeker! Vrede, och dat God het Europa, ja heel de wereld vergunnen Maar de weg, waarlangs deze, mensche lijker wijze gezien, moeten verworven wor den, is niet een klein, dóór en dóór vrede lievend land weerloos maken. Engberg had nog een spreuk kunnen citeeren, ginds misschien niet, doch hier zeer goed bekend: Maak u tot een lam, zoo eten de wolven u op. DE ERKENNING Dezer dagen schreven wij: „Indien met name de vrijzinnigen, die herhaaldelijk moeten erkennen, dat vele openbare onderwijzers de grootste vijanden der openbare school zijn, dit eerder bedacht hadden, dan ware er heel wat narigheid voorkomen. Echter besefte „Volksonderwijs" zoo weinig de ernst van het oogenblik, dat het met S.D.A.P., Bond van Ned. ondenvij- zers etc. op stap ging om meetings te hou den, waarover men zich nu schaamt." De juistheid van deze opmerking, vooral van de laatste zinsnede, wordt door de Vrijz. Democraat erkend. Het blad noemt het schande, dat men de sprekers op de protestmeeting zulke onjuiste cijfers heeft verslrértt, als waarvan de mcdedeeling over Wons een specimen De actie van „Volksonderwijs" verdient op zich zelf geen afkeuring, merkt de schrij ver terecht op; maar het gebruik van ver- keerde argumenten deugt niet. „De voorzitter van het Comité van Actie en vele sprekers op de Protestvergaderinger. zijn goede Vrijzinnig-Democi'aten en nie mand mag hen hun actie kwalijk nemen. Maar zij hebben helaas niet kunnen belet ten, dat de actie een hetze tegen den Minis ter is geworden, waarin de politiek is be trokken." Dit is op zich zelf volmaakt jüist en ac ceptabel. Alleen is het wel een beetje poli tiek onnoozel geweest van dien voorzitter ,en die nw^«ri«vx ri-vt van aWn'miVe cnre- lcers iets anders dan politieke hetze hebben Nu is het hoofdbestuur van „Volksonder wijs", in verband met het besluit van den Raad van Ministers, genoodzaakt de aange kondigde algemeene vergadering in elk ge val tot Zaterdag 9 en Zondag 10 Dec. te verdagen. De afdeelingen wordt in ovei- weging, gegeven opnieuw een huishoudelijke vergadering te beleggen en de reeds be noemde afgevaardigden onder verwijzing naar genoemd besluit te vragen, of zij in staat en bereid zijn de afdeeling op de algemeene vergadering te vertegenwoor digen. Dit had men voorkomen, als de sprekers op de vorige meetings zich eenigszins ge matigd hadden. BINNENLAND. HET ZENDERVRAAGSTUK Naar „De Tijd" verneemt wijdt Minister de Wilde ernstige aandacht aan het zender- vraagstuk. De leiders der omroepvereenigin- gen zijn dezer dagen door hem ontvangen en vonden gelegenheid den Minister hun bevindingen over de tegenwoordige regeling en hun verlangen voor een mogelijke ver andering kenbaar te maken. Binnenkort zal door de Regeering beraad slaagd worden tot een gezamenlijke exploi tatie der zenders te komen. De wijze, waar op dit geschieden zal is nog niet zeker, maar zonder twijfel zal bij .de te nemen besluiten vast staan, dat de zendtijden niet veranderd worden. Tot zoover het bericht in de Tijd. Wat hier meegedeeld is, is juist; maar het is niet juist, dat het aan de Tijd doorgegeven is ter publicatie. Inderdaad heeft de minister de leiders der omroepveréenigingen, ieder afzonderlijk in vertrouwelijk onderhoud ge raadpleegd voor een wijziging in de exploi tatie der zenders en de minister heeft aan die vertegenwoordigers zijn zienswijze mee gedeeld! Maar de besprekingen droegen een vertrouwelijk karakter en publicatie was dus niet gewenscht. Binnenkort worden de con ferenties hervat en zal men er dus meer van hooren. FASCISTISCHE ..VERDEDIGING-' De Nat. Socialisten (Groep Mussert) heto- ben te Naaldwijk een vergadering gehouden onder het motto: „Westland ontwaakt." Aan het bezoek dezer vergadering afge meten, is het Westland in diepen slaap ver zonken, het aantal belangstellenden beperkte zich tot enkele tientallen. Het woord werd o.m. gevoerd door den heer De Jager-Meesenbroek, die de gebrui kelijke rede afstak. Hij poogde hierbij ook de rede welke het Tweede Kamerlid, de heer J. Schouten de vorige week te Rotterdam heeft gehouden over het fascisme, te bestrijden. De heer Meesenbroek gebruikte hiervoor den Bijlbel, waarin hij dan blijkbaar toch al heel slecht thuis is. Hij betoogde nl. dat ook de heer Schouten mis was met te verklaren dat op godsdiensti ge gronden 't fascisme niet aanvaardbaar is. „Lees maar hetgeen Jezus zeide", zoo meende de heer Meesenbroek. Toen Hem nl. een geldstuk werrl getoond zeide Jezus: „Geef des Keizers wat des Kei zers is", en dit beteekent volgens den heer Meesenbroek dat Jezus het godsdien stige van het materieelc scheidde. Öók een verklaring! DE ..VLAGGENSTRIJD" ALS DE GEMEENTE EEN VLAG KOOPT In de gemeentebegrooting van Maasland was een post uitgetrokken voor aanschaffing van een nieuwe torenvlag. In de gemeenteraadsvergadering van Vrij dag vroeg de heer Noordam, om wanneer tot aankoop ervan wordt overgegaan, dan een nationale vlag te koopen. „,Dus Oranje, blanje, bleu" concludeerde de Voorzitter. Dat stemde de heer Noordam nog niet aan stonds geheel toe. De heer Boudestein was het met den Voor zitter eens, het rood wit blauw kwam in de tijden van verval. De heer Noordam deed geen bepaald voor stel; „als het ieder geval de nationale vlag maar is", verzocht hij. Welk dundoek zal nu den Maaslandschen toren gaan sieren? Een moeilijk probleem! DE RAMEN VAN DE NIEUWE KERK TE DELFT Tn de laatste jaren werden reeds eenige ramen in de Nieuwe Kerk te Delft door ge brandschilderde vervangen. Bij de in het oorjdar plaats gehad hebbende overdracht an een viertal gebrandschilderde ramen :wam bij eenige Delftsche dames de gedach te op door de Nederlandsche vrouwen en meisjes gelden te doen verzamelen om met dit werk voort te gaan. Daartoe is thans een comité gevoiTnd. De bedoeling is dat vrou wen en meisjes geld verzamelen, teneinde zoo de liefde te toonen zoowel voor het Oranjehuis als voor het historisch bouw- Giften kunnen ten allen tijde aan de pen ningmeesteres van het Delftsche Vrouwen- Comité, Mevr. C. Linsingh Wichers—Door man (gironummer 228050) gestuurd worden. Het Delf'sche Comité heeft zich gericht tot alle burgemeesters in Nederland met het verzoek ter plaatse een Vrouwencomité voor dit doel te helpen oprichten en in werking •te stéden.' SCHIEDAMS BEGROOTING HOE HET TEKORT TE DEKKEN De begrooting van Schiedam vertoonde een bruto tekort van 555.000. Bij uitscha keling van de werkloosheidslasten en bui tengewone dekkingsmiddelen is er slechts een tekort van 82.000. Voorgesteld wordt o.m. verhooging opcen ten fondsbelasting van 50 op 80; verhooging van de gasprijs met 1 ct. per M3.; overgang naar de 2e klasse der Fondsbelasting; ver hooging van de belasting op gebouwde eigendommen van 3 op tyo pet.; verhoo ging van de personeele belasting met 20 pet.; een tijdelijke salariskorting voor 1933 van 3 pet., niet geldende voor de politie agenten. CONGRES OVER DE ARBEIDSTIJD DE VEERTIGURIGE ARBEIDSWEEK In het Zate'-dagmorgen te Utrecht voort gezette N.V.V.-congres inzake het vraag stuk van den arbeidstijd, heeft de heer G. Joustra het woord gevoerd over „De ar beidstijden van het spoorwegpersoneel".. De heer A. Kievit sprak daarna over „De arbeidstijd in het transportbedrijf". Aan het slot van de morgenzitting sprak de heer Waterberg, bestuurslid van den Centralen Nederlandschen Ambtenaarsbond over de arbeidstijden van die groepen va overheidspersoneel, die langer dan 48 uu werken. In de middagzitting sprak de heer S. d la Bella Jr., secretaris van het N.V.V., over: „De eisch van de veertigurigo werk week". Spr. herinnerde aan de ver doorge voerde rationalisatie. Het is mogelijk geble ken, het aantal arbeiders sterk te vermin deren en de productie daarbij op geweldi ge wijze te vermeerderen. Spr. wees voorts op den sterken industrieelen vooruitgang van Japan en Rusland, factoren, die men moet overwegen, als men meent, dat wij automatisch van de werkloosheid afkomen. Onze solidariteit gaat naar de werkloozen uit. Honderdduizenden werkloozen zijn een gevaar voor den loonstandaard en voor de politieke ontwikkeling. Wij willen de veer- tigurige werkweek niet om de werkloosheid op te heffen, want daartoe zal zij niet in staat zijn. Maar zij kan belangrijke verbe tering brengen. Het Congres nam vervolgens een resolu tie aan, waarin werd aangedrongen op uit voering van de veertigurige werkweek. UITRECHTSCHE RUITERWEDSTRIJDEN DE PRINSES AANWEZIG Ter gelegenheid van het vijftienjarig be staan van de bereden politie te Utrecht heeft deze brigade ruiterwedstrijden geor ganiseerd ten bate van het crisiscomité. De belangstelling van het publiek was groot. Aan de wedstrijden namen de corpsen uit Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht deel. Zij werden bijgewoond dooi een groot aantal burgerlijke en politie-auto- ritciten. Om half drie arriveerde H. K. II. Prinses Juliana op het terrein. Zij was ver gezeld door baron Baud cn baronesse Ben tinck. Het publiek ontving het hooge gezel schap met het volkslied, dat ook bij het vertrek van de Prinses aan het einde van de wedstrij'den, gezongen werd. De uitslagen van de wedstrijden is: 1. Den Haag. 2. Amsterdam, 3. Rotterdam, 4 Utrecht. AFZONDERLIJKE BEV0LKINGS ADMINISTRATIE VOOR SCHIPPERS? HET VRAAGSTUK IN STUDIE Naar wij vernemen is een commissie inge steld ter bestudeering van het denkbeeld voor schippers een afzonderlijke bevolkings administratie in te richten met doorhaling van hun inschrijving in de bevolkingsregis ters der onderscheiden gemeenten. Voorzitter van deze commissie is: rar. D. G. W. Pitzum, administrateur-chef der afd. binnenlandsch bestuur van het depar tement van binnenlandsche zaken. BEDRIJFSRADENCOMMISSIE In verband met de thans ingestelde com missie van advies, als bedoeld in art. 8 van de Bedrijfsradenwet, vernemen we nader dat het hier betreft de benoeming van de „vaste kern" der advies-commissie. Daarin hebben zitting 3 leden, voorgedragen door werkge versorganisaties in de industrie en 3 leden, voorgedragen door vakcentrales van arbcj- ders. voorts eenige wetenschappelijke leden en enkele hoofdambtenaren. Telkens wan neer de commissie ad\ ies zal hebben uit te brengen over de instelling of opheffing van een bedrijfsraad, zal de „vaste kern" worden aangevuld met werkgevers- en arbeiders vertegenwoordigers uit het betrokken bedrijf Kerknieuws. NED. HERV. KERK groepen: Te Roderwolde, cand. F. H. Landsman te Utrecht. angenomen: Naar Amsterdam (vac.- Dr. P. A. Klap), W. H. A. Nelck te IJesel- monde. e dan kt: Voor Kesteren, J. Haring te GiessendamNederhardinxveld. GEREF. KERKEN Aangenomen: Naar Groningen (vac.- G. H. A. van der Vegte), A. Wijngaarden te Bedum. Naar Oudega (Small.), Th. Boers- ma te Hylaard. Bedankt: Voor Middelburg (vac.-D. Ringnalda), A. Wijngaarden te Bedum. Voor Rijnsburg (vac.-J. de Waard), A. S. Timmer te ,Bedum. OUD-GEREF. GEMEENTEN Aangenomen: Naar Utrecht, J. van 't Hoog, oefenaar aldaar. GEREF. GEMEENTEN 'Beroepen: Te Tholen, J. Fraanje te Barneveld. CANDIDATEN TOT DEN H. DIENST De heer P. v a n Til, cand. aan de Theol. School te Kampen, door de Classis Groote- gast in de Geref. Kerken beroepbaar verklaard woont niet te Emmatil, maar te Enumatil (Gron.). BEROEPINGSWEHK. Te Le me 1 e-Lemelerveld ontving de Kerkeraad der Geref. Kerk van de Classis Ommen het advies in de vacature van den op 23 Mei overleden Ds. A. Borsjes ten spoedigste een beroep uit te brengen. AFSCHEID. BEVESTIGING, INTREDE. Men bericht ons: Ds. G. J. van Reenen, voorheen te Warns, doet Woensdag 15 November a.s. bij ae Geref. Kerk van Amsterdam intrede als miss. predikant voor Djokja. Bevestiger: Ds. R. van Reenen, Sleeuwijk. Ds. M. MEINDEItTSMA. Ds. M. Meindertsma, sinds kort em.-pred. der Geref. Kerk van De Leek, zal zich aan de kleine Geref. Kerk van Staphorst voor hulpdienst verbinden.. Dr. K. SCHILDER. Dr. K. Schilder, benoemd hoogleeraar aan de Theol. School te Kampen, zal met ingang van 1 November a.s. aldaar (Vloeddijk 101) gevestigd zijn. PREDIKANTEN CONFERENTIES Te Hengelo (O.) is de 11de tweedaag- sche vergadering van de Broederschap van Baptisten-predi kanten gehouden. In een korte gebedsure sprak Ds J. W. Weenink, van Stadskanaal, het openingswoord. Staan de en in stilte werd het plotseling sterven van Ds J. de Haan hei-dacht Ds G. Bouri- tius, van Deventer, sprak over: „De Aposto- lischen en hun leer"; Ds C. Brandt, van Haulerwijk, over: „Liturgische cn jeugddien sten"; Ds G. Visser, van Noordbergum, over „Doop en Avondmaal"; Ds K. Reiling, van Hengelo (O.), over: „Gemeente-organisatie en de ambten in de Gemeente"; en Ds J. Jeronimus, van den Haag, die mededeelin- gen over de Oxford-beweging deed. PREEKEN MET NABESPREKING. Te Den Haag gaf Dr. M. M. den Hertog, pred. der Ned. Herv. Gemeente, gistermorgen na afloop van den dienst gelegenheid in van de bijgebouwen der Wilhelminakerk gen over de preek te stellen. EEN NAT.-SOC. PREDIKANT. Te Bourtange (Gr.) zou Ds. W. Bron neger Onnekes, van Wedde, die tal van spreek beurten voor de Nat.-Soc. Beweging vervult, gisteren een vacaturebeurt in de Ned. Hen*. Gemeente waarnemen. De helft der leden het Kerkkoor berichtte te voren in dezen dienst niet te willen zingen. ALLERHEILIGENDIENST Te Amstelveen besloot de Kerkeraad der Geref. Kerk in-Hersteld Verband tot een ,AIlei-heiligendienst" op a.s. Woensdagavond (voorganger Ds M. Hinlopen) „ter herden king der gestorven geloovigen". „Wij ge denken dan de eenheid in Christus van alle geloovigen, daarboven en hierbeneden. Wij mèèrien, dat in een Prot Kerk plaats moet kunnen zijn voor dezen bijzonderen dienst naast de enlkele, die wij nu kennen als: oud en nieuwjaar, herdenking der Kerkhervor ming, bid- en dankuur voor het gewas". GEEN OPSTANDING DES VLEESCHES D s H. W. M. Hupkes Jr, pred. der Necl. Herv. Gemeente te Zwaagwesteinde, die in dertijd door propaganda voor de „volmaakt- baarheidslecr" \an zich deed hooren, heeft nu een traktaatje geschreven, waarin hij de opstanding des vleesches loochent DIACONALE CONFERENTIES. Te Almelo zijn Zaterdag j.l. op de 23ste Diaconale Conferentie der Geref. Kerken in de Classis Deventer tot Comité-leden herkozen de heeren L. van der Wal te Deventer er Woonink te Rijsser. en in de vac.-B. Radstake te Enschedé (niet herkiesbaar) gekozen >1- heer G- J. Schuurhuis te Enschedé. Voorts werden de aangekondigde referaten gehouden. DIACONAAL ZAKBOEKJE. Van dit zeer practisch zakboekje vanwege de Federatie van Ned. Herv. Diaconieën bij Van Gorcum Corap. te Assen uitgegeven, verscheen de tweede druk. Een uitnemend „woord vooraf" geeft J. R. Snoeck Henke- mans, van Den Haag, over .,Onze Diaconieën". Na de reglementen volgen duidelijke toelich tingen t.a.v. de Diac. Armenzorg, de Ned. Herv. Kerk en haar Bestuur, Armenwet, Sociale Wetgeving, Kinderwetten, Crisispacht wet, Zegehvel en Boekhouding. Alles is zake lijk en goed begrijpelijk in dit boekje ver werkt. We bevelen deze vermeerderde uitgave KERKVOOGDIJEN. Te Leeuwarden wordt Donderdag 9 November a.s. een streekvergadering vanwege de Vereen, van Ned. Herv. Kerkvoogdijen gehouden. Sprekers zijn J. A. Bakker, SJenal- dum, voorzitter: Openingsrede; Ds. Mr. C. J. Bartels, Colmschate: „Kerkvoogdijen, diake nen en predikanten als administrateurs der Gemeente"; en Mr. A. de Jong, Dordrecht: „Het Reg'ement op de Predikantstractemen- ten, gebreken en wenschen". KERKELIJK CRISIS-COMITE. (Met medewerking van de Ba:»t. Synode van Noord-Holland werd in 1932 een Comité op gericht tot steun van Geref. Kerken in die provincie, wier voortbestaan door de crisis bedreigd wordt. Door giften en collecten werd eenigermate geholpen. Vooral de z.g. kool streek verkeert nu in grooten nood. Vandaar dat nu voor de tweede maal een circulaire met bede om hulp is verzonden. KERKELIJKE PERS Te Zutphon heeft de Kerkeraad van de Geref. Kerk het voorstel van de uitgevere firma J. B. van den Brink cn Co. 0111 het nog eens met een Kerkbode te probeeren, grif aanvaard, wijl het zonder bezwaar voor de kerkelijke schatkist geschieden kan. Het eerste nummer van „Geref. Kerkblad", da» enkel wil zijn „geregelde boodschapper van wat onder ons omgaat", is reeds verschenen. KERKGEBOUWEN Te Bunschoten door de Geref. Kerk haar 3dé kerk (Eemdij-k) in gebruik g<mo Crcvuar dreigt 11 wanneer U uit de warme feestzaal in den kouden winternacht komt. Liever voorkomen l Een paar Wybert-tabletten in de zaal als bescherming tegen infectie. Eenige vóór het naar buiten gaan -1 het gevaar van een langdurige ver koudheid is be zworen. Verlaagde prijzen Als 't even kan Rookt „EDELMAN" Voornaamste Nieuws. (bli. 8) De onlusten in Palestina. De hooge com missaris belooft een parlement. Ongelooflijke zekerheid van nazi-getuigen in het proces te Berlijn en opvallende ge- heugenloo&heid van getuigen a decharge. (blz. 3) Te Den Haag is de jaarvergadering ge houden van het Gewest Holland van liet Ned. Chr. Gymnastiekverbond. (blz. 9) De achtste Rijksdag der Duitsohe republiek (Van onzen Duitschen correspondent). Onderhandelingen met Katwijksche reoders over het laten varen van Hoilandsche vis- scherschepen onder Poolsche vlag. (blz. 10) Faillissement N.V. Scheurleer Zoonen te den Haag. Verslag over licjuidatieperiode. Vei-moedelijke uitkeenng 23 Uitgifte van kerkelijke leeningen, nl. van de Geref. Kerken van 's-Gravenhage-West en Zwolle. men. Zij heeft 220 zitplaatsen. Er waren ruim 300 belangstellenden, trots storm en regen. Ds P. de Jong droeg namens de bouw commissie de kerk over. Ds M. Post bedien de het Woord uit Openb. 6 2, sprekend over: paard, wapen en kroon. Onder de aanwezi gen waren Ds W. Seinen en Ds K. Fern- hout (beiden Baarn) en Ds W. Schouten (WestbroekQ. Wegens ziekto waren B. en \V. niet vertegenwoordigd. Te Middelburg wordt hedenavond het nieuwe kerkgebouw der Geref. Gemeente in gebi-uik genomen. MANNENVEREENIGINGEN. Te N i e u w-L ekkerland is een Geref. Mannenvereeniging opgericht. Ds. H. van Heijst, aldaar, en een tweetal Bestuursleden van den Bond hebben vooraf het woord ge- OUDE HOOGHEIDSWAAN Do Commissie voor de postpropaganda van den Ned. Protestantenbond deelt mee, dat „een stijgend aantal verzoeken om toe zending van boeken uit orthodoxe kringen en ook uit die der' intellectueelen komt". Over deze verzoeken hebben we 't nu niet. Maar wel wijzen we op de onderscheiding „orthodoxe kringen" en „intellectueelen", want die twee schelen nog al heel wat, ziet u! En, nis van ouds bekend, vormen alleen de vrijzinnigen ze hebben 't zélf gezegd en dus is het zool „het denkend deel der natie". HONGAAR8CHE DOGMATIEK. Na 50 jaren is weer een Dogmatiek in de Hongaarsche taal verschenen. Schrijver is I'rof. Tavany, uit Klausenburg (in Zeven burgen. thans tot Roemenië behoorend). Hij richt zich naar Karl Barth „van Calvyn wordt hier en daar afgeweken, van Barth worden hier en dar enkele kanten afgevijld). EVANGELISATIE. Te Hees (by Soest) worden vanwege de Ned. Hervormde Gemeente vaste Evangeli satie-samenkomsten gehouden. Ook bestaan er plannen tot stichting eener kerk. ZENDING S. J. P. G 00 ss ft ns, miss. pred. der Geref. Kerk van Appmgedam op Soemba. moest in Juni met zijn gezin overhaast naar Java vertrekken voor een operatie van me vrouw en in verband met ziekte van de drie oudste kinderen. Vermoedelijk kon Ds G. in September weer naar zijn Zendings- post terugkeeren'.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1