'mms' onderzoek in DUITSCHLAND Omzetbelasting aangenomen Gemeenteraad van Amsterdam TAHDPASTA AKKER.CACHETS Land- en Tuinbouw. DONDERDAG 26 OCTOBER 1933 TWEEDE BLAD PAG. F EERSTE KAMER Vergadering van 25 October 1933 OVERZICHT T)« Eerste Kamer heeft de Omzetbelasting z.h.s. aangenomen. Ieder voelde de bezwaren maar betere middelen, die „spek op het bord brachten", werden niet aan de band gedaan en de Régeering moet de S5 millioen onher roepelijk hebben voor een sluitend budget en in het belang van 'behoud van allerlei bestaande sociale voorzieningen. Raken de financiën in de war, dan zijn allereerst de werkloozen en onbemiddelden er het ver schrikkelijkst aan toe. Daarom moeten de gevraagde offers worden aanvaard. Langs den weg van directe heffingen kun nen we er onmogelijk komen; wel zouden we er ons economisch leven mee in de war kun nen sturen. Daarom kon het denkbeeld den heer Visser dat we verstaan om de menschen met inkomens van 30.000 en meer nog eens extra te belasten, weinig baat brengen. Hij beriep zich daarbij op inkomens en vermogenscijfers, die twee jaar oud en dus in hooge mate ondeugdelijk waren. Met zijn op deze wijze geflatteerde berekeningen bracht hij het tot 5 a B millioen tegenover de 85 millioen, die noodig zijn. Een heffing in eens is al evenzeer een on begonnen werk: zij zou op een debacle uit loopen en ook de winstbelasting van den heer Wibaut schijnt niet veel belovend en dringt zich bijna als een parodie aan onze aandacht op. Een verhoogd tarief van invoerrechten werd ten onrechte door de hoeren Blomjous en v. Lanschot ter sprake gebracht Het. zal nog wel komen, maar is cr nog niet. En de eventuecle bate van 'n 20 millioen zul Jen we nog heel goed kunnen gebruiken ook en zal geenszips kunnen dienen om den druk der Omzetbelasting te verlagen.. Aan alle kanten was de weg toegemuurd. zoodat volkomen begrijpelijk was de stem ming, die, bij den geweldigen nood der schat kist, er toe bracht om met deernis in het hart voor de Omzetbelasting te stemmen. Ook de soc. dem. voelden dat er geen ont komen aan was. En zoo geviel het, dat mi nister Oud na vlotte verdediging zijn wets voorstel met algemeene stemmen zag aange nomen. Volgende week Dinsdag keert de Kamer terug. Als de beeren dan nog eenige meer dere moeite willen doen om zich te bepalen tot de onderwerpen, die aan de orde zijn. doen ze een goed werk. Gisteren liet dat wel eenigszins te wcnschen over. VERSLAG De Omzetbelasting is thans ook door de Eer- Sta Kamer afgedaan. De heer VISSER (r.k.) was de eerste spreker er over. H(j zou slechts noode voor het ontwerp stemmen. Liever had hü eerst nog de groótere injiomens aangetast gezien. Nu worden allerlei uroepen belast, die het reeds hard hebben: on dernemers, minder draagkrachtigen en groote gezinnen. Van de groep, die in 1931 nog f 30.000 inkomen per jaar had, zou wel een 6 millioen te halen zijn en van hen, die boven f 50.000 komen, ook nog een 5 millioen, meende de heer .Visser. Het heffingspercentage zou dan mis schien van 4 op 2 kunnen worden terugge bracht. De heer BLOMJOUS (r.k.) constateerde, dat feitelijk tegen deze nieuwe heffing van 85 mil lioen weinig verzet is. Men voelt zich vrijwel machteloos. De door den heer Visser genoemdo ctifers be wijzen wel duidelijk, dat uit de hoogere in komens niet veel meer te halen is. Ook d6 minister waagt het niet de richting van ver dere progressieve directe heffingen op 'te gaan. In tijden van neergang wordt de kleine en mid delmatige belastingbetaler het slachtoffer van die weinig meer opbrengende sterk-progressieve heffingen. De grooto inkomens zijn sterk ver minderd en de groote vermogens zeer gedaald. Gevolg daarvan is. b(J hoogopgevoerde staats uitgaven. de noodzaak van indirecte heffingen, die zwaar drukken op het geheele Nederland- 6che volk. Die ziin dan noodig. om ons door do Inkomstenbelasting in den steek gelaten fi nanciewezen. In stand te houden. Eetreurd werd, dat de 85 millioen-heffing uit de Omzetbelasting op ons Nederlandsche volk gelegd wordt, eer nog een rationale hefflnff In lie.'t tarief van invoerrechten van het buiten land ten 30, 40 millioen vraagt. Er moet eer (b-trelijk herzien tarief van Invoerrechten komen Len nleuwo directe heffing zou bij den heei Riomious en vele anderen oo ernstice bezwarer ziin gestuit, lndler. zü aan een herziening var het tarief van invoerrechten zou vooraf z(jr gegaan. Mr SLINGE.VBERG (v.d.) had vo-mlnderdo bezwaren tegen deze indirecte belasting, nu manr één keer hli de bron geheven wordt. Er zal niet aan zijn te ontkomen, nu ander» n ■leien tot voldoende dekking vrijwel uitgesloten ziin Er moet gpbukt worden voo- een flnan- oieele overmacht en daarom zal deze belasting worden aanvaard uit besef van verantwoorde lijkheid voor onzo staatsfinanciën. De crisis zal nog jaren duren: daarom ls een heifing In eens niet geraden: deze zou slechts bant kunnen brengen als liet einde der crisb In het zicht is. De heer TER HAAR (r.h.) wees op het nut. dn't hot wetsontwerp In de Tweede Kamer i: behandeld door een commissie van voorberel- diner. .Dat heeft om. geleid tot heffing uit sluitend bU da bron. in hc-t duurte-eiland Nederland zal deze be lasting het zwaarst drukken op do minst-draag kmchtlgen. Maar er Is geen ontkomen aan dit middel, dat dienen moet om een groot tekort In 's Rijks financiën te stoppen. De grens der directe belastingen ls z(jo al niet overschreden, dan toch bereikt. We krilgcn naast de omzetbelasting andore ni.-uwe heffingen, om. belasting op goederen van de doode hand. De heer ter Haar zou ech ter ook wel eens cijfers van bezuiniging willen zien. HU ver«ocht voorts den minister zich schrap te zetten tegen d» niet te verzadigenwenschen van den heer K orienhors't, dis ook in deze Kuiner zün vrienden heeft. De heer DROOGLEEVER FORTUYN (lib.) erkende, dat het tekort zoo groot ls. dat dp omzetbelasting wel moet worden' aanvaard. De overheidsfinanciën hebben trouwens in het al gemeen steeds te zwaar geleund op de directe belastingen. Door de wijzigingen, wat betreft de herhaalde heffingen, ia dit wetsontwerp in middels belangrijk verbeterd. Ook de lieer For- tu.vn drong aan op spoedige ingrijpende bezui nigingen. De heer WIBAUT (s.d.) zag in de Omzetbe lasting oen zware crisisheffing, die wei voor zoo goed als de volle 100 pet. op de verbruikers wordt afgewenteld. Hü vroeg zicb af. of ver schillende heffingen niet behooren te worden gewijzigd: we zön op de grens der belasting- mogelijkheid. wat de indirecte lasten betreft, en toch zjjn er blijkens de Mlllloenennota nog andore heffingen in het verschiet. Als nleuwo heffing werd aanbevolen een '"tto-wlnstbelasting voor naamlooze vennoot schappen, naast het aangekondigde tegengaan in belastingmisbruiken door naaml. \onnoct- happen. De heer VAN LANSCHOT (r.k.) beschouwde het ontwerp als een proefneming en vroeg al lerlei in verband- met de wontueele toepassing. Hij achtte echter den minister oud en w(js ge noeg (gelach) om de moeilijkheden zelf te zien. Verder sprak de heer v. Lanschot over aller lei financieele aangelegenheden, die niet aar» do orde waren en vroeg o.m. verhooging van '»n werkloozensteun voor groote gezinnen. Van een'crisisinkomstenbelasting en van be- lasting op goederen van de dcode hand, ver- htte hü veel minder dan de minister. Ministers plannen in zake het tarief wor den niet duidelük geacht. Is de a s. wiiziglng 'iisluitend technisch of komen er ook hoogere .arieven? Aangedrongen werd op bespoediging der herziening. Staat, zoo werd ten slotte ge raagd. de regeering volstrekt afwijzend tegen- ver een matige tarlefsverhooging? Bü de be handeling van de begrooting zou daarover kun nen worden gesproken. ""r FOCK (lib.) besprak de Invoerrechten op Die zijn veel te hoog en dienen bij de a.s. herziening van het tarief te worden verlaagd Ook de opcentenheffing moet vervallen. De regeering zorge in het algemeen, dat Indische producten niet te zeer benadeeld worjden. N'a do pauze was do minister aan het wooTd MINISTER OUD was eveneens van meening. dat de omstandigheden dwongen tot het opleg gen van de Omzetbelasting, ai is deze bil de behandeling in de Tweede Kamer nog eenlgs- rins verzacht. Het bedrag van de opbrengst is r.oodig en door geen ander middel te ver krijgen. Groote gezinnen worden zwaar getroffen maar te hunnen behoeve ziin verschillende eer ste levensbehoeften vrijgesteld. En naar ver houding gebruikt een groot gezin van die be hoeften het meest. Het is niet te zeggen of de nieuwe, thans bii de bron geheven belasting, den omzet zal doen tcrugloopen. Naast deze belasting blijft bezif- niging een eerste taak. Mochten bü de uitvoering der wet moeilijk heden openbaar worden, dan zalde minister met de eischen van het bedrijfsleven zooveel mogelijk rekening houden. Aan degenen, die meer meerien te kunnen halen uit directe belastingen, vroeg de minister vertrouwen Jn zijn beleid te stellen. Het Is Juist dat we met onze directe belastingen aan het hoogtepunt z[|n. zoo we het niet reeds over- schreden hebben. Men vergeet wel eens de beteekenis van groote inkomens voor het economisch leven. Ei 13 steeds oi,n groote behoefte aan kapitaalvor ming. Zal men het risico van groote inkomens uit bedrijf "villen bibven dragen indien men den Staat heeft als participant in de winst boven een zeker, door den heer Visser op f 50.000 ge steld bedrag'.' Afgescheiden hiervan, elke minister van financiën komt tc staan voor dezelfde economische moeilijkheden. Uit de dl- re-te belastingen is niet mi er te halen. Na den oorlog. In een tjjd van hoog-conjunc- t:mr, was de minister voor eon heffing in eens. Thans is het juist omgekeerd, nu zou zulk een heffing de druppel zün. die den emmer doet ov<=rloopcn. Een globale opbrengst van de indirecte belas tingen zou waj-e ze In andere opzlch'ën te geven afhankelijk zijn van het inzicht, wat onder indirecte belastingen behoort. Een 'ant woord op de vraag naar de opbrengst dep In directe belasting zou der. toestand slechts ver troebelen. Aan cijfers zouden we niets hebben, zonder een diepg^ando studie van heel i»n« be lastingstelsel. Op dit oogenlik hebben we dnai aan zeker niets. Ir het algomc-cn ontziet de Regeering de be langen van het groote gezin. INTERRUPTIES: Du schoolgelden. Dn MINISTER: Die behooren niet tot mü'n öeparlomenf. Hot Is thans praematuur, op do kwestie der naamlooze vennootschappen dl»p In te gaan •Jok heeft het weinig zin om over de winst belasting te spreken Als blijkt, dat ontduiking van de dividend en tantlAmebelastlng een winstbelasting noodig maakt, zal dat geschieden. Maar zoo ver is 't r.og niet en gemakkelijk zou de zaak ook ni -i nfch. In leder go val zouden \vn mc-t een winst belasting niet hebben kunnen halen de 85 mil- linon, die nu verkregen worden. Ook de herziening van het Tarief van In voerrechten zou onvoldoende ziin; we brachten het e- moe tot hoogstens 20 millioen De voor bereiding van de 'techniseho herziening vordert veel meer tüd dan voorzien was. maar daar over kan den minister geen verwijt worden ge maakt De zaak is ook zeer ingewikkeld bü de bestaande verhoudingen. Wat de heerep Blomjous en v. Lanschot wil len. is echter nog Iets andeis. Zij wenschen een uitgesproken beschermend tarief: maar de R' - gecrlng kan zich voor het oogenbllk niet -aan een bepaalde politiek binden. Daarover moet be slist als de zaak anh de orde zal zün. Ten siutt';. beantwoordde de minister nog enkele speclalo vragen. Wat de thee betreft, zal het moeten komen tot aanmerkelijke verlaging van het Invoer recht op thee. Dat komt bi) de technische ta riefsherziening aan de orde. Maar het moet geen geld kosten. Daarom moet tegenover deze verlaging een compensatie elders worden go zocht. Met de herziening zal de meest mogelijke spoed worden gemaakt. Het wetsontwerp werd z.h.st. goedgekeurd. De Kamer ging tot 31 October a-s. uiteen. Wederom onder leiding van den burgemees ter, vergaderde de Raad zoowel gistermiddag als gisteravond. Landlost Een voordracht om nan bouwondernemers cre- dieten te verstrekken voor arbeiderswoningen op de zg. terreinen Landlust in West gaf de Middenstandsfractie aanleiding zich hiertegen te verzetten. De heer BERXHARD meende, dat het risico voor de gemeente te groot is. Weth. BOISSEVAIN (v.b.) zette uiteen, dat biervoor geen vrees - behoeft te bestaan en dat door hc-t verleenen van deze credieten de werk gelegenheid wordt bevorderd. Met de drie stemmen der Middenstanders tegen werd de voordracht aangenomen. Aanval on het bijzonder onderwijs Eenige punten der agenda passeerden zonder gedachter.wlsseling, doch toen werd de hamer van den voorzitter opeens in zijn vaart gestuit door den heer WIJNKOOP (c.p). die een gele eenheid aangreep om zün haat en afkeer van be't bijzonder onderwijs te luchten. Aanleiding was de voordracht om' dé besturen van bijzon dere scholen over 1932 een vergoeding voor boventallige onderwüzers uit te keeren. Regel is, dat de communistische fractie dergelijke voordrachten „geacht wordt tegen te stem men". Maar nu ging dat zoo maarjBLet. votid de heer WIJNKOOP, want de „ver gaande aanval der Regeering op het openbaar onderwps" (be doeld werd de komende opheffing ,van d^jcjrca 20 eenmansscholen) gaf de communisfische fractie aanleiding tot het voorstel' om d© iiit- houdt de tanden mooi wit en gezond INEDERLANDSCH FABRIKAAT! DE SPOORWEGRAMP TE CONCHES Een cliaos van gekraakte treinwagens langs de spoorbaan te Conches na de ramp, die aan talrijke personen het leven kostte. De. reddingswerkzaamheden in vollen gang. Tusschen de van het viaduct gereden wagens wordt naar dooden gezocht. gaven voor het bijzonder onderwijs te schorsen. Uw voorstel, aldus de VOORZITTER, is in strjid met de we't, zóoals de heer Wijnkoop heel goed wist, maar deze vond dat heel niet erg. want de wet verbiedt hem niet om strijd te voeren, en om strijd tegen de Regeering was het hem te doen. Weth. ABRAHAMS (v.d.) kon het voorstel moeiliik serieus nemen; hü &af den strijdlust!- gtn voorsteller den raad naar een andere ver gaderzaal om te zien. waar zün denkbeelden een meerderheid kunnen verwerven. De Raad wilde hiertoe wel medewerken: ver wierp het voorstel met 30 tegen 5 stemmen en nam do voordracht aan. Instrumentarium geologisch instituut Dr DE HARTOGH (onafh.) maakte bezwaar tegen hef beschikbaar stellen van de aange vraagde gelden voor een instrumentarium ten behoeve van het geologisch instituut van prof. Brouwer aan de Plantage Muidrngracht Vol gens dit raadslid waren er maar tien studenten en» de colleges te volgen en hiervoor achtte hü de gevraagde som ta hoog. Wethouder ABRAHAMS (v.d.) telde evenwel 25 studenten en prees den wereldvermaarden hooglevraar voor zün werkelükheidsbesef, dat hü eenige malen had toegelaten, dat het be- r.oodigde bedrag werd verminderd. Deze zaak hield de gemoederen langdurig bezig, waarin PROF. WOLTJER (a.r.) een ruim aandeel nam en bet oor van den Raad had. 't Betrof hier het napraten over een oude zaak. de leerstoel in de geologie aan de Ge meentelijke Universiteit, waarover destüds in den Raad veel te doen geweest is, en de finan cieele opofferingen, die Amsterdam zich des wege heeft te getroosten. De heeren DE HAKTOGH (onafh.) en de r.k. SCHLICHTING waren vooral de tegenstanders, tegen wie PROF. WOLTJER (a.r.) uit billijk heidsoverwegingen optornde. De VOORZITTER, als president-curator der Universiteit, kwam ten slotte op te^en de dis kwalificatie der Universiteit door discussies van raadsleden, de zich niet. voldoende, op de hoogte stelden. Het velen verbazende slot was. dat de voor dracht' Zonder hoofdelijke! stemming werd aan genomen. Het adres van den Raad aan de Regeering en aan de beide Kamers, waartoe ln principe ïn de vorige zitting was besloten, lokte nog eenige peuterig debat uit. dat toch niet geheel zonder beteekenis was. In Hebl Ge U aan iets geërgerd, meer dan Ge weien wilt Hebt Ge U boos gemaakt, een emotie, een schrik of 'n hevige pijn ondergaan? Nedtrlandich Dan kunt Ge niet beter doen Product dan dadelij k 'n "AKKERTJE' te nemen. Weldra zijt Ge dan weer Uzelf en zal alle narigheid vergeten zijn I "AKKERTJES" schaden nietl Per 12 stuks slechts 50 cent. Gébruikt dut voortaan uitsluitend: Volgent recept van Apotheker Dumont het adres worden breed gemotiveerde bezwaren ontwikkeld tegen het wetsontwerp tot ver mindering van de ultlteering uit het Gemeente fonds. De heer DE MIRANDA (8.d.). zich beschou wend als de geestelijke vadev, vond het adres keurig. Maar de heer SCHALICER (c.p.) had „drastische -maatregelen" .in het adres bespeurd en wilde zich niet vastleggen. De passage moest er dus uit. meende hij. Maar. aldus de heer DE MIRANDA (s.d.). hebben de communisten dan die andere passage waarin over vërdtr gaande loonsverlagingen wordt gehandeld, niet gelezen? En moet die e- dan lnblüven? Neen, laat ons er maar nieis in veranderen, dacht hl). Weth. ABRAHAMS (v.d.) had reeds gezegd, dat B. en W. prüs stelden op ongewüzigd aan nemen van het adres, hetgeen ten slotte ook geschiedde met 33 tegen 5 stemmen. Waarmee de Boclaal-democraten. momenteel althans, da drastische maatregelen" slikten, alsmede de loonsverlaging! De heer WIJNKOOP (c.p.) die het gister zeer volhandig had, ontdekte in den loop van den avond gevaarlüke kapitalistische bacteriën* zoowel ln de uitvoering van de Crts|s-Zulvel« wet, als in de melkvoorziening van Amsterdam. De Raad trak zich daar niets van aan en bleef volmaakt lonverschilllg onder de lang ademige en vervelende uiteenzetting van. den braven iuterpellant, wlen door weth. KROP MAN (r.k.) heel netjes werd gezegd, dat bi tl voor dezo zaak in de Kamer meest ziin. Nu. dat vond WIJNKOOP eigenlijk ook en daarom wlN de hü een adres aan de Regeering zenden. Vermakelijk was de afstraffing, die de ohrls- tf Uik-historische heer MEERVELD den heeri Wijnkoop toediende. De Raad had er veel schik in. toen deze- eenvoudige en degelijke „platte* lander" den communlstischen veelprater ovor da knie nam en herhaaldelük aantoonde, dat deze er niets van wist. Bovendien deelde de wethou der nog mede. dat B. en W. reeds eenige weken geleden met de Regeering in correspondentie waren getreden over de verhoogde prpzen der levensmiddelen. Met 3i tegen 6 stemmen werd ln den laten avond de laatste eer bewezen aan Wünkoopa motie. INTERNATIONALE TUINBOUWMAKKT. In Engeland dalen wegens groote aanvoeren de prijzen van koolsoorten (bloemkool inbe grepen), terwyl tomaten en kropsla duurder worden en komkommers en aardappelen ieti vaster liggen. Ln België is de aardappelmarkt nauwelijks prijshoudend, terwijl de Fransche zeer stil ligrt. Eind van de-Te maand verwacht men da bloemkoolexport. De sinaasappeloogst in Spanje geeft groote verwachtingen. De uienmarkt is zwakker. De afzet van druiven in Italië is niet slecht, BI oemkoolprij zen dalen wegens verwachting van een groote productie. mffls XLIV Iets over het cultureele leven (2) !(H.D.) Ook de dagbladpers is in Duitschland gelijkgeschakeld, 'dat wil zeggen, dat zij zich van critiek op de regeeringshande- liiigen heeft te onthouden. De totale Staat laat dit niet toe. Hier heeft men nu het derde groote land in Europa, waar de pers de staatsgediachte heeft te vertolken. Rusland, Italië en Duitschland hebben van de dagbladschrijvers een soort .van staatsambtenaren gemaakt Terwijl de democratie de pers vrijheid, bijna zonder grenzen, in haar vaandel voert, laat noch communisme, noch fascisme, noch nationaal-socialisme haar toe. Natuurlijk is er onderscheid. In een cultureel hoogstaand land als Duitschland zal de pers op den duur bij den opbouw van den totalen Staat, een geheel andere taak te vervullen hebben, dan in een land met zooveel analfabeten, als Rusland. Evenmin als de wetenschap binnen bepaalde grenzen is terug te dringen, evenmin zal de pers geheel aan banden kunnen worden gelegd. Steeds meer zal de teugel gevierd worden, naar mate de pers positief meewerkt aan den opbouw, maar ondermijning van de staatsorde, of verbreiding van beginselen, welke vierkant ingaan tegen de wereldbeschouwing van den Staat, zal geweerd worden. Het vraagstuk van de pers in een nationaal-soeialistisch land is van uitermate groot belang. Beschaving en pers behooren bij elkaar. Zonder pers is geen enkel beschaafd land te donken. De invloed, welke van de dagbladpers op de volksziel uitgaat, is van ontzaglijke beteekenis. Men denke aan den oorlog, hoe de kranten van de onderscheiden landen in den aanvang er in slaagden het geheele publiek in den waan te brengen, dat de eigen regeering totaal onschuldig was en alle schuld moest worden afgewenteld op de tegenpartij. Wat is er weinig noodig, om door de pers het volk tot kookhitte te brengen. Da Costa kon met recht zeggen, dat de verwaten koningin, gezeten in haar koets, de Meening als slavin heeft. Veel meer dan boek of rede vormt de krant de publieke pinie. Wie langen tijd dezelfde krant leest, gaat over godsdienstige, politieke, economische yiaagstukken ten slotte denken, gelijk zijn blad dit doet. Tegenstand is hier meestal nutteloos. Natuurlijk dragen niet alle bladen hetzelfde karakter. Men kan ze verdeelen in dagbladen, welke slechts nieuwsbladen willen zijn, en die, welke een bepaalde opinie willen propa- geeren. In Duitschland had men de laatste jaren bijna niet anders, dan de laatstgenoemde. De politiek had het volk ver scheurd. De verkiezingen volgden elkaar op den voet. Daarbij kwam, dat de onderscheiden bladen bijna alle een econo misch belang hadden bij een bepaalde richting. In vele op zichten was het een krantenstrijd geworden. De nabootsing van de westersche democratie, welke in 1918 na de nedeilaag haar intrede deed, en welke steunde op de Grondwet van Wei- mar, schonk, zonder voorbereiding, het volk al de „zegeningen" van een ongebreidelde persvrijheid. Op politiek gebied was het Duitsche volk altijd vrijwel onmondig geweest. Dè kranten wisten precies hoe ver zij konden gaan zonder zichzelf ^n gevaar te brengen. En nu werd daar ineens het hek van den dam gegooid, nadat in de oorlogsjaren een strenge censuur er nauw lettend voor had gewaakt, dat geen enkele -staatsgevaarlijke uiting in de kolommen verscheen. ln de westersche landen was het ook niet zoo vlug. gega&n. Napoleon moest zoo weinig mogelijk van dë kranten hébben, Siij snoerde ze den mond of hij zorgde, dat er in 't leven wertfen geroepen, welke zijn ideeën verkondigden. Toen hij in 1814 van Elba terugkwam en aan de Fransche kust landde, dacht hij er anders over. Toen beloofde hij volle vrijheid voor de kranten. Hij riep ze zelfs te hulp, maar het was te laat. Deze zwenking heeft hem niet meer kunnen redden. Een langdurige strijd is gestreden voor de vrijheid van de,(i pers. In menig land is een verbod uitgevaardigd tegeii het uit- geven van nieuwsbladen, toen deze van karakter gingen ver- 1 anderen en een critisch gedeelte aan den overigen inhoud gingen toevoegen. Overheid en Pers stonden verre van vriend schappelijk tegenover elkander. Bij Overheid moet hier evengoed gedacht worden aan de kerkelijke als aan de wereldlijke Overheid. Toen het verbod niet meer strikt kon worden gehandhaafd, ging censuur er de plaats van innemen. Dit geschiedde op méér dan één wijze. Of er moest vrijheid gevraagd worden om een krant uit te geven, waarbij tegelijk vaststond, dat er nooit iets in zou worden opgenomen, hetwelk de Overheid mishaagde, öf wel er werd geëischt, dat de krant zoogenaamd in depót zou worden gegeven bij hen, die het recht vnn censuur hadden. Alvorens dan tot verspreiding werd overgegaan, werd de inhoud nagezien en men begrijpt, dat onder dergelijke omstandigheden evenmin iets onwelgevalligs aan de Overheid kon passeeren. De volle persvrijheid dagteekent, zij het dat er nog bezwaren bleven kleven aan de pnactische uitoefening, van het eind der 18e eeuw. Wat Nederland betreft, artikel 7 van de grondwet geeft het fundament, waarop de pers in ons land is kunnen opbloeien. Dit artikel luidt: „Niemand heeft voorafgaand overleg noodig om door middel van de drukpers, gedachten of gevoelens te openbaren, behoudens ieders verantwoordelijk- heid voor de wet". Niet iedereen heeft de noodzakelijkheid van vrijheid voor de Pers ingezien of toegejuicht. Da Costa deelde bijvoorbeeld een heel andere meening. Bismarck juichte deze persvrijheid ook niet van harte toe. Toch begreep hij opperbest, welk sterk wapen de staatsman in handen heeft, wanneer de pers op zijn hand is. Hij toonde dit op een heel eigenaardige wijze. Hij was namelijk medewerker aan verschillende dagbladen, doch nimmer onder zijn eigen naam. Zijn denkbeelden lanceerde hij op deze wijze en hij maakte groote kringen van het volk murw. Men gevoelt nu wel, dat het bij de Overheid er vooral op aankomt, hoe het critisch gedeelte van de krant is samengesteld. Hier wordt een machtig, doch ook een gevaarlijk wapen gehanteerd. De democratische opvatting is, dat aan het critisch element volkomen vrijheid moet worden gegeven, waarbij de schrijver zelf moet weten, hoe ver hij kan gaan met liet oog op zijn verantwoordelijkheid voor de wet. Dat er in democratische landen nooit gezondigd wordt, zal niemand durven beweren. Maar klachten worden niet vaak ingediend bij de Overheid, en de Overheid zelf heeft een ruim hart. Of het niet tijd wordt, den breidel hier en daar aan te leggen, is voor ons niet meer de vraag. Dit zal zeker moeten geschieden. Men heeft slechts acht te geven op wat hier en elders gedrukt wordt, en waarin hoon van de Over heid, laster van het Opperwezen, en ondermijning van de orde onder woorden wordt gebracht. Indien ooit, dan is het nu de tijd, om te zoeken naar het juiste ^verbandtusschen vr ij-hei d en gezag. Pas wanneer dat juiste verband is y gevopden, is de persvrijheid in goede banen geleid. De fascistische, en ook de n a t i o na al-socialistische opvat ting is, dat persvrijheid, overgelaten aan niet nader omschreven verantwoordelijk heid van den schrijver, een onding is. En nu komen wij tot de wijze, waarop volgens dit systeem de voorlichting en ;de critische taak van de pers moet plaats hebben. In Rusland is de per9 gesociali seerd. Zij. is partij-instituut, en wijl partij j>n staat jiaar één zijn, oefent zij als het ware een soort toezicht uit voor den staat. In 11 a 1 i is toestemming van de Overhèid noodig, om een krant in het Jreven te roepen. De Overheid heeft het ierswezen goed in de hand door ver plichte inschrijving van alle kranten- schrijvers in een register, hetwelk slechts mogelijk is na aan verschillende voorwaarden te hebben voldaan. In Duitschland staat het oprichten van kranten en tijd schriften vrij. In bladen, welke politieke voorlichting geven, mogen alleen redacteuren schrijven, die in den zin van de wet daartoe bevoegd zijn. Alleen zoogenaamde Ariërs komen hiervoor in aanmerking. De Duitsche geest moet worden aangekweekt en gezorgd moet worden, dat nimmer de kracht van het Duitsche rijk of van het Duitsche volk wordt verzwakt door artikelen in deze bladen. Slechts bij het Persverbond ingeschreven schrijvers mogen aan de voorlichting van het publiek meewerken. Hier heeft men dus de gelijkgeschakelde pers. Het beeld, hetwelk de politieke bladen vertoonen,«wijkt wel sterk af van dat in het verleden. Geen enkel blad zal het thans meer wagen een andere meening te verkondigen, dan die der regeering. In de practijk heeft dit tot gevolg gehad, dat er op persgebied een ware omwenteling heeft plaats gehad. De com munistische pers, waarvan Münzenbe^g, de man van het bekende Böiinboek inzake het Rijksdagbrandproces, de voornaamste uitgever was, is verdwenen. Insgelijks de sociaal-democratische. Overigens zijn er ook groote wijzigingen ingetreden. Het Ber liner Tageblatt, uitgave van de firma Mosse, waarvan Theodor Wolff jaren lang hoofdredacteur was, en waaruit vele Nederlandsche kranten putten, is van groot blad ineengeschrom peld tot een krant, welke met den dood worstelt De V o s s i- sche Zeitung, vroeger ook op den voorgrond tredend onder leiding van Georg Bernluard, biedt geen merkwaardigs meer. Zijt beleefden hun glorietijd door de democratie, en zij zinken er mede in tot organen zonder invloed. De oplagen zijn sterk gedaald. Alleen de officieele nationaal-socialistische bladen hebben den wind in de zeilen. Tegen deze bladen voeren vele andere thans een hopeloozen strijd. \'an polemiek tusschen de kranten is geen sprake meer. Bij ons gaat hel ontegenzeggelijk vaak te scherp, dikwijls helaas op het kantje van het persoonlijke af; in Duitschland is het polemisch geluid geheel verstorven. Er is voldoende leergeld betaald. Wie maar even uit den band sprorr,, liep gevaar, dat zijn krant voor enkele weken verboden v w en da*. sloM Eet Kaiser Friedrich-Museum te Berlijn, vrijwel gelijk met besfaansvernietigmg. Wie als Nederland©!» niet absoluut zijn liefde verpand heeft aan een zoogenaamd neutraal blad, hetwelk over staatkundige vraagstukken geen eigen meening geeft, zal als hij alleen aangewezen is op Duit sche bladen, geestelijk verdorren. Het onderscheid tusschen de verschillende dagbladen is, althans wat de voorlichting betreft, zoo klein geworden, dat de krantenverkoop er sterk dood getroffen is geworden. De finantiëele positie der dagbladen is, mede tengevolge van de langdurige crisis, alles behalve schit terend te noemen. Wij denken, dat de gelijkschakeling, al zal niet terug verlangd worden naar den feilen persoonlijken strijd van het verleden, op den duur bij velen teleurstelling zal opwekken. En vroeger of later zal de moeizame strijd weer beginnen, om wat meer bewegingsvrijheid, en deze zal ook verkregen worden. Een groot ontwikkeld volk kan niet op dezelfde wijze behandeld worden als een achterlijke natie. Als dan maar nut getrokken wordt uit de ondervinding met zijn droevige burgertwisten tot in het oneindige. Zoowel de roomsche, als de protestantsch-christelijke dag bladen hebben zich neergelegd bij den nieuwen stand van zaken. Hun positie in Duitschland is trouwens naar verhouding veel minder- sterk dan in Nederland. Bij de protestanten is dat een gevolg van den lutherschen inslag in het volksleven. Voor de calvinistisch aangelegde protestantsche Nederlanders was het een uitgesproken zaak, dat zij ook het gebied van do pers moesten betreden. Deze eigen pers zal niet het minst in moei lijke tijden van verschuiving van denkbeelden nieuwe dingen moeten toetsen aan oude beginselen; niet halsstarrig vast houden aan wat niet meer past, echter met de principes in geen enkel opzicht laten spelen. Over de kunst, gelijk die zich in Duitschland ontwikkelen moet naar den wensch der nieuwe volksleiding, en waarin ten volle de Duitsche geest moet uitkomen, valt nog niets te zeggen. Een tijdsverloop van meerdere jaren zal noodig zijn, om van resultaten in den zin van een vernieuwden geest te kunnen opreken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 5