onderzoek in DINSDAG 24 OCTOBER 1933 Kerknieuws. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Watergraafsmeer (Amster dam-Oost), G. J. Streeder te Leiderdorp. Te Huisduïnen-Julianadorp, J. M. S. Baljon, rust pred. te Voox-burg. Te Hoorn, J. Bconstra te Gieten. GEREF. KERKEN. Beroepen: Te Groningen (vac.-H. van de Elskamp), Mr. W. S. de Vries te Voor burg. Te Rhenen, M. M. Horjus te Rijssen. Aangenomen: Naar Noordwijk aan Zee, I». Bouma te Dirkshorn. Bedankt: Voor Naaldwijk, J. C. Hout zagers te Voorschoten. OUD-GEREF. GEMEENTEN Beroepen: Te Utrecht, J. van 't Hoog, thans oefenaar aldaar. AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE. Men bericht ons: Cand. J. G. Aalders, Hiïversum, doet Zondag 19 Nov. a.s. intrede als pred. der Geref. Kerk te Leimuiden. Bevestiger: zijn vader, Prof. Dr. G. Ch. Aalders te Hilversum. Ds. J. Bakker preekte voor de Ned. Herv. Gem. te Blciswijk (stampvolle Kerk) afscheid met Ex. 14 15b en wel het bevel Gods 1. gezien in menschel ijk licht, en 2. vol bracht in Goddelijke kracht. Hij richtte zica tot den Burgemeester, beide Schoolhoofden, Kerkvoogden enz. en werd toegesproken door Ds. J. Bus, vap Bergschenhoek, consulent, die Ps. 119 17 liet zingen, en oud. K. Verheul, namens den Kerkeraad, die Ps. 121 4 liet zingen. Zeer velen namen met een handdruK afscheid. Dr. P. Blaauw preekte Zondag voor de Ned. Herv. Gem. te Eerbeek afscheid. De Commissaris der Koningin, B. en W. en ande ren woonden den dienst bij. Ds... W. C. Mense (Loenen) sprak hem toe en dankte hem vooi zijn ijver tot stichting der nieuwe kerk. Ook anderen voerden het woord. Ds. Chr. Eerhard preekt, om te ver trekken naar Hillegom, Zondag 12 Nov. a.s. afscheid van de Ned. Herv. Gem. te Workum. Ds. S. vanderWal, emeritaat bekomen na 41 dienstjaren, nam van de Geref. Kerk van Minnertsga afscheid met 1 Thess. 5 23, 24. Toespraken volgden van: oud. S. O. de Groot, Dr. J. Schelhaas (Tzummarum), Ds. D. Hoornstra (St. Jac. Parochie), Ds. J. Offers (Berlikuvn) en Ds. F. Wiersma (Oosterbie- rum). Toegezongen Ps. 121 4. Ds. A. BIKKER. Naar wij vernemen, hoopt Ds. A. Bikker, van Mamasa (Celebes), miss. pred. der Chr. Geref. Kerk, die met de „Marnix van St. Alde- gonde" voor verlof uit Indië kwam, Woensdag morgen half 9 te Utrecht (C.S.) te arriveeren. Hy zal daar door Zendingsdeputaten, leden der Gemeente te Utrecht en familie verwelkomd worden. Denkelijk gaan Ds. en mevr. Bikker zich te Noordeloos vestigen. JUBILEA Ds K. K. Traoat, prediilkant der Geref onm. Kerk te Naaldwijk herinnerde Zon- dagvm aan zij" 40-jariig ambts werk, waarbij God hem de volle maat schonk om te mo- g?n arbeiden. Oud Valstar wenschtc lvem naimens Ker keraad en Gem geluk en deed hem Ps. 121 4 toe zingen Hij krijgl 1 Nov." a.6. emeri taat en d-iend» Naaldwijk 37 jaar Ds. F. DüRRLEMAN. Ds. F. Dürrlcman, directeur van „La Cause" te Parijs, die pas ons land bezocht, houdt a.s. Donderdag van 12-12.80 uur voor de Radio Paris een toespraak over: Nederland en Wil lem den Zwijger. VOOR EMERITI. De Part. Synode der Geref. Kerken van F r i e s 1 a n d-N oord zal a.s. Woensdag te Leeuwarden in buitengewone vergadering bijeenkomen ter behandeling van de zaken in betrekicing tot Art. 13 K.O. HERDENKING. Te Aljcraaar herdenkt de Doopsgezinde Gemeente a.s. Zondag haar 400-jarig bestaan. Het kerkgebouw is van 1617. Een zangkoor zal een lied van Hans de Ries, een der aller eerste predikanten, zingen. Te Eindhoven hoopt de Geref. Kerk Woensdag 1 Nov. as., 's middags te 3 uur (sprekers Dr. K. Sietsma en Ds. A. J. Fanoy) en te 7% uur (spr. Prof. Dr. T. Hoekstra, Ds. H. L. Both, Ds. J. W. Esselink en enkele oudere broeders) te herdenken, dat zij 25 jaar geleden werd geïnstitueerd. Klein begonnen, vergaderend in een woonkamer, ontstond na normalen groei de „trek naar Eindhoven" en kwamen er honderdtallen leden bij. In '24 werd gesticht de kerk in het Villapark en in '29 de tweede kerk. In '30 kwam de tweede predi kant. Thans telt de Kerk 2500 zielen. Een gedenkboekje (f 0.60), geschreven door ver schillende predikanten en Prof. Hoekstra, can bij den scriba P. Dekker (Marconilaan 48) besteld worden. Te O m ra e n herdenkt de Ned. Herv. Gemeente in 1934 haar 100-jarig bestaan. Een Commissie bracht f 1000 byeen voor een ge schenk aan de Kerkvoogdij. Er komt ook een jubileumboekje. VERKIEZINGEN. Naar aanleiding van het bericht omtrent de Herv. kerkelijke toestanden in het Zuider zeegebied, kunnen wij thans mededeelen, ciat het class, bestuur van Hoorn besloten heeft de Kerkeraadsverkiezingen enz. te doen houden op 8 November a.s. ACHTERUITGANG Te Amsterdam heeft de Kerkeraad der Ned. Hen'. Gemeente een voorstel tot in stelling van een onderzoek-commissie naar den achteruitgang der Gemeente afgewezen en zich uitgesproken voor een lezing over deze zaak in een buitengewone vergadering. Schoolnieuws. GEM. UNIVERSITEIT TE AMSTERDAM Dr A. A. V e r d e n i u s, benoemd ha->g- Jeeraar in de Ncd. Taal en Letterkunde hoopt Maandagmiddag 30 October a.e. zijn ambt met een rede te aanvaarden. RIJKSUNIVERSITEIT TE UTRECHT Er is een stichting gevormd en bevoegd verklaard tot vestiging van een bijzondere leerstoel in de Italiaansche taal en letter kunde., ONDERWIJZERSBENOEMINGEN Zandvoort (Wliirh.eah.ool voor U.L.O.. OPENBAAR EN BIJZONDER De Raad van State epralc, n. a. v. een be paald geval van opheffing eener Openb School, de vrees uit van „een minder bil lijke tegenstelling met de scholen van het bijzonder onderwijs, welke onder gelijke omstandigheden niet aan gevaar van op heffing zijn blootgesteld". De Miniver van Onderwijs heeft er op gewezen, dat de fi- nanoieele gelijkstelling niet inhoudt even wicht tussohen de aantallen Op. en Bijz. Scholen Vorig jaar waren er met mindir dan 24 leeml. 110 Op. Scholen en geen Bij zondere. De omstandigheden zijn du6 niet geil ijk. DE ONDERWIJZERS EN DE SALARISKORTINGEN Men schrijft ons: De Afdeeling Rotterdam van de Vereen, van Chr. onderwijzers en onderwijzeressen in Nederland en Overzeesche gewesten be sprak in haar vergadering van 21 Oct. j.l. na een inleiding door een harer leden de voorgestelde nieuwe kortingen op de sala- Het gevoelen der afdeeling wordt door 't bestuur als volgt kort weergegeven: 1. Bij nauwkeurige berekening blijkt dat deze, met 1 Jan. a.s. in te voeren maatrege len, de kortingen op de onderwijzerssalaris- sen opvoeren tot gemiddeld 40 pet. (véértig procent). Tengevolge daarvan zal bijv. een 20-jarig onderwijzer in een gemeente le klas ont vangen f 18.87 per week, ten plattelande f 17.39. Een 21-jarige hoofdakte-bezitter per weelc respect, f 22.01 en f 20.85. Een 32-jarig ongehuwd onderwijzer met hoofdakte ontvangt in een le klasse ge meente dan f 34.92 per week, ten platte lande f 32.17. Is hij gehuwd dan worden dezbedragen resp f 39.71 en f 36.62 per Een ongehuwde met hoofdakte, 43 jaar, ontvangt in de stad f 42.85, ten plattelande f 39.47 per week, een 43-jarige gehuwde met hoofdakte resp. f 48.86 en f 44.84; heeft hij twpp kinderen dan wordt het in de stad f 52.55, daarbuiten f 48.24. Hoe groot de kortingen zijn blijkt bijv. uit deze vergelijking: op 31 Dec. 1921 ont ving een 21-jarige, ongehuwd, met hoofd akte f 1900 per jaar, thans f 1176,16, verschil f 723.84 3S.09 pet. Een 36-jarige, ongeli., met hoofdakte in 1921 f 3100, thans f 1952.80, verschil f 1147.20 37 pet. Een ongehuwd onderwijzer, die in 1921 de hoofdakte bezat, kreeg f 1900 in handen, maar nu, na 13 jaren lang het onderwijs te hebben gediend, krijgt hij in 1934, na steeds maar periodie ke verhoogingen te hebben geïncasseerd, slechts f 1884.45. Een schoolhoofd dat in 1920 44 jaren oud was en toen f 4300 verdiende, zal nu na 13 jaren slechts ontvangen f 2956. 2. De korting voor ongehuwden bedroeg reeds 3 pet., maar zal vanaf 1 Jan. a.s. bo vendien vanaf de 25-jarige leeftijd tot de 32-jarige elk jaar 1 pet. stijgen, dus tot een maximum van 10 pet Door deze maatregel zal de ongehuwde boven 32 jaar op 1 Jan. plotseling door een korting van 5 pet. 7 pet 12 pet. boven de reeds bestaande kortingen getroffen worden. Hoewel het principe aanvaardende dat de salarissen van de ongehuwden minder zijn dan die der gehuwden, oordeelt de Afdeeling toch deze wijze om een korting in te voeren zeer ontactisch en onbillijk. Bovendien wijst de afdeeling verschillen de technische bezwaren bij de toepassing dezer korting aan. Overwogen zou kunnen worden of een algemeen toe te passen vrijgezellen-belas ting geen billijker verhoudingen zou schep pen. 3. Zijn deze kortingen nog redelijk te noemen? De afdeeling acht de grens in vele gevallen reeds nu bereikt en acht de komende kortingen te ver gaan. Dat wij een vaste positie hebben, en dat wij een tijdlang wachtgeld kunnen genieten, is maar zeer betrekkelijk juist en neemt niet weg, dat wij in het huidig maatschappelijk systeem toch een behoorlijk loon moeten hebben om van te leven. Ook de onderwijzers moeten mee betalen in de crisismaatregelen door de verhoogde prijzen der levensbehoeften tengevolge der regeeringsmaatregelen door de onrustba rend stijgende belastingen, terwijl huishu ren en pension-prijzen weinig of niet zijn. verminderd en dc studieboeken en cursus gelden voor verdere studie duur zijn ge bleven In verband met de levensstandaard kan ernstig worden betwijfeld of een korting tot pl.m. 40 pet nog gerechtvaardigd mag heeten. De onderwijzer wil zijn aandeel in de crisis bereidwillig dragen, als hij maar goed overtuigd is dat het niet anders kan, dat het moet Zijn alle andere maatregelen reeds toe gepast? Is bijv. op het Hooger Onderwijs', dat schreeuwend duur is, reeds in een der gelijke mate bezuinigd? Hebben de hooge regeeringspersonen het voorbeeld gegeven door een korting van 40 pet. op zichzelf toe te passen? Passen de leden der Tweede Kamer deze en de ongehuwdenkorting ook toe? Wordt er ernst gemaakt met de ophef fing der cumulatie? Enz. Al wea.t de afdeeling, dat ook, wanneer op dit alles bevestigend geantwoord Kon worden, daarmee nog de 16 millioen niet gehaald is, die onze kortingen moeten op brengen, tóch zou eerst dan het rechtsge voel der ambtenaren bevredigd zijn, OPHEFFING VAN OPENBARE SCHOLEN Te Du ss en besloot de Raad met 7—i stemmen tegen het bevel van Ged. Staten tot. opheffing van de Op. School Wijk A bij de Kroon in beroep te gaan. Te Zwyndrecht stellen B. en W. den Raad voor een der drie openbare lagere scholen op te heffen. De Vereeniging tot bevordering van het Chr. onderwijs aan achterlijke en zenuwzwakke kinderen kwam te Utrecht in algemeene ver gadering bijeen onder leiding van den voor zitter, de heer J. de Graaff van Rotterdam. By de behandeling der ingekomen stukken werd het bestuursvoorstel om de Stichting voor Buitengewoon Onderwys ook dit jaar met f 15 te steunen, aangenomen. De heer de Graaff hield daarna een lezing over „De theorie van het kinderspel" aan de hand van de volgende stellingen: 1. Daar de Schrift ons niets aangaande de theorie van het spel openbaart, moeten wy trachten, deze op te bouwen door waarneming en nadenken. 2. Van de zijde van het kind bezien, schijnt ons de krachtoverschottheorie van Spencer de meest aannemelijke. We moeten echter dit krachtoverschot op geestelijk als op lichame lijk gebitd aannemen. 3. Van de zijde van den Schepper bezien, kunnen we de oefeningstheorie van Groos aanvaarden. 4. Als er, wat moeilijk te bewijzen is, eenige waarheid ligt in de atavistische theorie van Stanley Hall, betreft dit alleen de volgorde van de spelen en het katharsis- moment. 5. De ontspanningstheorie is in strijd met de ervaring. De afwisselingstheorie grondt zich op wat iets bijkomstigs kan zyn, niet alleen in 't spel, maar ook in iederen arbeid. 6. Door het aanvaarden van de theoriën van Spencer en Groos blijven we in overeen stemming met waarheden, ons in de Schrift geopenbaard cn met de ervaring en kunnen de meeste verschijnselen bevredigend worden verklaard. Vragen we waarom, dan komen we op Spencer's theorie. De vraag waartoe, leidt ons via den Schepper tot Groos' theorie. De bespreking op dit referaat zal plaats hebben op de a.s. voorjaarsvergadering. Des middags werd een bezoek gebracht aan de Werkplaatsgemeenscliap te Bilthoven. EXAMENS PROMOTIES RIJKSUNIVERSITEIT TE UTRECHT. Ge promoveerd Is tot Doctor ln de Wis- en Nat kunde de heer P. J. D-enekamp, sohelk. in?., sreb. to Delft, op proefschrift: „Dielectrlsohe metingen aan ol en Gel". ACADEMISCHE EXAMENS GEM. UNIVERSITEIT TE AMSTERDAM. Ges!.: Godgeleerdheid: prcp.ex. de heer P E Apothekersassistent, de dames J B Druljff to Amsterdam, T C Dijksman te Rotterdam en HM Roozekrans te Haarlem. RIJKSUNIVERSITEIT TE UTRECHT. Ge^. Wis- en Natuurkunde F: cand.ex., de heeren de Bruljn en D Vermaas (met lof): ld. L. cand.ex., de heïien M J Mauesen en R P E E M Beljaars. Apothekersassistent, de heer J F Rutgers t< Utrecht en de dames W R M Hanssen te MMlfn- gen. G A Buys Ballot te Vleuten en J Th Bol« EXAMENS-WISKUNDE DEN HAAG, 23 Oct. M.O. Akte KI. Ge5x. 2. Eesl. belde cand., nl. de heeren A Kramer te en Haag en mej. L, A Kuiper te Heerlen. D H Sohuitmal Rilland-Bath. K Ree EXAMENS-LICHAAMSOEFENING HILVERSUM. 23 Oct. Sportleidster. GetJx. esl. 3 cand., nl de dames M C de Jong en M an Zoest. belden te Amsterdam: en I J Kr Kunst en Letteren. DR HEIN BOEKEN f Vorige week overleed de dichter Dr. Hen drik Jan Bceken op 71-jarige leeftijd. Boeken werd geboren 2 December 1861 te Amsterdam. Toen hij 16 was, werd hij stu dent. In 1884 maakte hij op de Universiteit van Amsterdam kennis met Willem Kloos en behoorde ook tot de „club", waarvan Kloos, Verwey, Van Looy, Veth, Witsen enz. lid waren. In de -derde jaargang van De Nieuwe Gids publiceerde Boeken voor het eerst. In die tijd bezocht hij Parijs, Italië, Egypte en Londen. Eerst in 1899 promoveerde Boeken tot doc tor in de klassieke letteren op een disser tatie over Apulejus. Na zijn promotie tróuwde de dichter, ver bleef nog drie jaar in de hoofdstad en woon de sindsdien steeds in Hilversum, waar hij klassieke lPtteren doceerde. Dr. Boeken's eerste bundel Gnden en Men- schen zap; het licht in 1896. Twee jaar later volgde de geschiedenis van Floris en Blanche floer in Spenceriaansche verzen, een oor spronkelijk gedicht naar het oude volksver- haal. In 1902 kwam Aan mijn Vrouw, een bun del sonnetten, en het dramatisch werk Helena in rijmlooze zesvoeters in twee dee- len: Helena in Sparta en Helena in Troyen. Het was Boeken's bedoeling er nog een derde afdeeling aan toe te voegen: De Krijgsge vangenen, maar het is hem niet gelukt, deze opzet uit te .oeren. Van Boeken liggen vele verzen verspreid in allerlei tijdschriften. De opsomming van zijn productie zou al te onvolledig zijn in dien geen vermelding vonden zijn verta ling van Dante's Divina Comedia en zijn levensschetsen in de reeks Mannen en Vrou wen van Beteekenis. Hein Boeken behoort niet tot de meest populaire dichters uit de generatie van Tachtig. Het kan niet liggen aan zijn klas sieke scholing en voorliefde tot de Griek- sohe mythologie en cultuur. Bij Boutens is deze ook ruimschoots aanwezig en hij wordt tooh in breede kringen, althans ten deele, gewaardeerd en gelezen. Boeken publiceerde vrij onregelmatig, zijn Radio Nieuws. WOENSDAG 25 OCTOBER Hulz-n 1875 M.) N C.R V S 00 grhrlftlezlr Morg«nconcert 10.30 Morgendienst do< BA mI. 11.00 Piar :ert 2.00 ÜI 3.00 Spr. Mej. A. C. M. Schill, i Ds. J. L. v. d. Wolf. I Chr. Persbur. 7.30 Spr. dhr. Fedde Schui te Amsterdam 8.— Concert Chr. Orat. Ver. te Amsterdam plm 3.15 Vaz Dias 10.15 Gramofoon lllversum (296 M.) VARA 8.01 Gramo foon 10 15 Concert 12.01 Orkest 2.00 Orkest 3.00 Voor de kinderen 5.45 Or kest 6.17 Zang 6.30 Orkest 7.20 Or kest 8.05 Vaz Dlas 8.15 Orkest 8.35 Zing 8.50 Orkest 9.30 Concert 9.45 Orgel 10.— Concert 10.15 Orkest 10.45 Orgel 11.— Grjimofoon V.P.R.Q, 10.00 Morgenwdding. och) (337.8 M.) 12.20 Concert iramofoon 8.20 Orkest ia ven try (1564.4 M.) 12 20 Orgel 1.05 Orkest 1.50 Gramofoon 8.20 Piano 3.35 Orkest 6.50 Coueert 8.35 Concert 4 Koor 9.06 Koor 9.40 Com r g (472.4 - S.20 Orkei Orkest 0.20 Concert mofoon 9.05 Concert beste jaren waren 1907 en 1910. Een auteur, die jaren achtereen niets op de markt brengt wordt vergeten. En dan het karakter van zijn poëzie. Zelf zei hij er eens van gnede als verkla ring voor de impopulariteit van zijn work: „Voor mij is een sonnet veeleer een groot en wijd gebouw of ook wel een symphonic van welke alleen -Ie groote lijnen worden aangegeven. Wil de lezer zulk een gebouw of symphonic voor zichzelf reconstrueeren, dan wordt er van hom zelf heel wat ge- eischt. Hier een enkel sonnet, door Prof. Prinsen, waardig gekeurd opgenomen te worden ia Dichters van dezen Tijd; maar dat tevens doet zien hoe ver Boeken als dichter achter bleef bij de groote Tachtigers. WOORDJES MIJN.... O woordjes mijn, wat moet 'k u dankibaafl zijn! Waar zijt gij toch, waar komt gij toch van- daan? Gij kunt altijd mijn heerlijkheid verstaan, Veel beter dan ik denken kan in mijn Klein geest jen: kom, laat ik u bidden aan, Want telkens als ik bidden durf: verschijn, Komt gij rondom me als vlinderkens zoo rein, En licht en wit. zóó komt gij rond mij aan. En zóó cok nu, nu ik murmlend roep. j Komt .gij rondom mij fladderend zoo zoet, Mijn lippe' en wangen streelend, lichte troep, Als werdt gij altijd uit mijn hand gevoed, XLIII Iets over het cultuurleven (1) !(H.D.) De bescheiden titel van dit hoofdstuk zegt. reeds, d-at hier slechts een enkele greep kan worden gedaan uit wat men noemt het cultuurleven, waarbij wij dan speciaal denken aan de naar buiten gekeerde zijde. Nu, nadat het bewind der nationaal- socialisten zich negen maanden heeft gehandhaafd, en de wereld zich went aan de gedachte, dat de groote meerderheid van het Duitsche volk de voortzetting ervan wenscht, kan het geheel wat beter worden overzien. Ongetwijfeld ontwikkelt zich in Duitschland op cultureel ge bied een toestand, welke ver afwijkt van wat men aantreft in dc zoogenaamde democratische landen, ofschoon deze onder elkaar toch ook nog weer groote nuanceering vertoonen. Het gaat niet op, Frankrijk, waar de godsdienst geen diepte meer vertoont cn in het volksleven weinig spoor nal&at, te vergelijken met Enge land, waar dit wel het geval is. Zonder het ingrijpen van een sterk centraal gezag, schudt het Engelsche volk tot op dit oogenblik vrij gemakkelijk cultureele uitwassen van zich af, al gelijkt het er soms wel eens wat op, alsof dit volk zoo nu en dan reeds wat vrijmoedig begint te spelen met gedux-fde dingen, om even later zich toch weer stevig vast te grijpen aan de beproefde zeden van eeuwen her. En hier heoft men, dunkt mij, juist het groote verschil met Duitschland. Het Duitsche volk had wellicht wel de innerlijke sterkte om het min oirbare ver weg te slingeren, maar het ontbrak aan de wekstem, welke dit ingesluimerde leven tot den voortdurenden kamp opriep tegen de steeds dieper invretende verwordingsverschijnselen. Allerlei geestelijke parasieten, die den klassenstrijd predikten en verscheuring der bestaande ban den, of wel anderen, die dc reinheid des levens bedreigden, hadden zich vast gehecht aan het volk, en den gezonden bloeds omloop verstoord. De reactie, hierop uitgcloopen, dat naast vele in ons oog goede wijzigingen, de persvrijheid in haar volkomen tegendeel is omgeslagen, valt zóó uitnemend te begrijpen. Het nationaal-socialisme heeft aangevoeld, wat sluimerde in dc beste kringen van het volksleven, en heeft aan veel onkruid het leven benomen, maar ook, naar het ons voorkomt, goede planten in een verkeerde richting geleid en van de zon afgewend. Het was vooral het zoogenaamde cultuur-bolsjewisme, waar tegen de strijd van het nieuwe, ontwaakte Duitschland ging. Zelfs dc oppervlakkige kenner van Duitsche toestanden weet, ■wat er met dit cultuur-bolsjewisme bedoeld wordt. Het betee- kent, dat een groot deel van het Duitsche volk op geestelijk en zedelijk gebied van zijn ankers was losgeslagen, en steeds verder wegdreef van goddelijke wet en menschelijke moraal. Dit is zeer merkwaardig, waar overigens op staatkundig gebied de Duitscher weinig vrijheid gewend was. De vorsten hebben altijd voor hem gedacht, en hij vond het goed. Het parlementarisme, hetwelk Bismarck toestond, had weinig meer dan den naam gemeen met wat het volk zich aan rechten toc- l.edeeld zag in de westersche landen. Maar op cultureel en maatschappelijk gebied was het anders. Hier heerschte vrijwel een ongebonden vrijheid. De Duitsche wetenschap, zwaarwichtig in alles, daalde af tot in alle bereik bare diepten, maar verloor juist daardoor de eigenlijke levens diepte uit het oog. Op wijsgeerig, litterair, kunstzinnig, hygiënisch Of welk ander gebied, overal groeiden de wilde loten op, welke eigenlijk los stonden van den volks geest. Steeds gewaagder stellingen werden uitgesproken, steeds verder raakte men af van wat vroeger als moraliteit gold. De botsingen tusschcn dit cultuur-bolsjewisme en de völkische gedachte der nationalistische groepen waren onver mijdelijk geworden. Maar tegelijk hiermede heeft het Duitsche liberalisme, hetwelk evenmin als het marxisme deze ongebonden vrijheid bestreden heeft, eigen positie ondergraven. Er was waarschijnlijk van een zoo snel gegroeide beweging der nationaal-socialisten geen sprake geweest, wanneer de innerlijke kracht van het Duitsche volk nog groot genoeg was geweest, om uit zichzelf deze uit wassen over boord te werpen. De uitstallingen van de boekwinkels en van de kiosken waren door menschen, die op hun fatsoen gesteld waren, bijna niet meer te beschouwen. Het is verblijdend, dat niet alleen van onze zijde, welke men dan puriteinsch kan noemen, deze uit spraak komt. In het Nieuwsblad van den Boek handel schrijft de heer J. Terstceg, dat er inderdaad reden is om de Duitsche zuiveringsplannen niet onvoorwaardelijk te ver- oordeelen, waarop hij volgen laat: „Als ook in Nederland schrijvers, uitgevers en boekverkoopers in een beschouwelijke bui terugzien op wat er door hun toedoen aan boeken is verschenen, die ons volk even goed had kunnen missen of waaruit het maar stoutigheden heeft geleerd, dan mogen zij best nog even schrikken bij de herinnering, dat onder een pootig bewind zoo maar mir nichts dir nichts, een kunste naar als Jakob Wassermann met al zijn levenswerk uit de oirbare literatuur kan geschakeld worden, maar dan zullen zij zich toch niet op de borst kunnen slaan met den uitroep, dat het maken en verspreiden van al die boeken louter heeft bij gedragen tot het verhoogen van de kracht en de zedelijkheid der Nedcrlandscho natie." De geestelijke ongebondenheid kwam vooral uit in de Schmutz- und Schundlitteratuur. Vroeger kwam veel vieze lectuur uit Parijs, de laatste jaren had Duitschland deze „taak" overgenomen, en natuurlijk tegelijk gezocht naar een „weten- schappelijken" ondergrond. Dit behoorde zoo bij de Aufklarung (verlichting). Mij werd overhandigd een lijst met vragen, in totaal 137, rondgezonden door Dr. Magnus Hirschfeld, leider van het Insti tuut voor Sexualvvissenschaft te Berlijn. Iets zoo gruwelijks is mij, en een dagbladman ontmoet veel, nog nooit onder de oogen gekomen. De vragenlijst demonstreert het toppunt van de zoo genaamde onderzoekingslust om door te dringen tot alle schuil hoeken des levens met het doel op deze wijze verklaring te vinden voor allerlei ziekelijke afwijkingen op moreel gebied. De Berïijnsche studenten hebben een eind gemaakt aan de ver spreiding ran deze viezigh id en ik zal de laatste zijn om hun dat kwalijk te nemen. In een pas verschenen tijdschrift, waaraan verschillende gevluchte Duitschers medewerken, do Nieuwe Pers genaamd, staat te lezen, dat deze Dr. Hirschfeld thans te Parijs lezingen houdt. De psycho-analitische kunst werd gebruikt om alle gezonde opvattingen te vernielen. Niet alleen de pornografie werd beoefend, doch evenzeer werden allerlei anarchistische, com munistische, anti-godsdienstige denkbeelden verspreid onder het volk. Wéér geven wij een niet-geest- verwant blad het woord. In dit geval 'is dat waarlijk het beste. De Tele graaf doet het aldus: „Men kan over de auto-da-fe's '(met welken naam hier de boekenverbran dingen worden aangeduid) en derge lijke verschijnselen denken zooals men wil, maar om ze grondig te beoor- deelen moet men zich toch ook een begrip maken een begrip, dat in het buitenland veelal mankeert van de wijze, waarop de omzet van reusachtige hoeveelheden literatuur in de wereld der werkloozen ingang begon to vinden. Men kan zelfs een groote libertijn zijn, maar toch dc meening huldigen, dat er sexueele prikkellectuur bestaat, d i e de uiterlijke grenzen van het maar eenigszins toelaat bare verre overschrijdt. Van deze soort boeken waren er ongehoorde hoeveelheden aan do markt. „En nu waren er in bijna alle groote steden leesbibliotheckjes op gericht, die er zich speciaal op toelegden aan deze soort boeken een schamelen penning te verdienen. De zetbazen dezer inrichtingen zagen kans allerlei werken, waaronder pracht uitgaven op dit gebied, tegen enkele penningen per dag uit te leenen. „Het spreekt van zelf, dat allerlei ophitsende, allerlei com munistische en alles ondermijnende literatuur op dezelfde wijze en in ongehoorde hoeveelheden onder de werkloozc jeugd ver spreid werd. „Zag de zetbaas geen kans zijn kosten te dekken, dan deinsde hij hoogst waarschijnlijk niet voor eon beetje afpersing terug. Want toen kort vóór de revolutie de wel wat erg laksche politie er eindelijk toe overging een der grootste inrichtingen van sexueele literatuur in Berlijn te sluiten, vond zij in het archief een lange lijst met de namen van andere klanten. En daarop prijkten die van vele hooge ambtenaren, rechters enz. enz. Deze lijst werd waarschijnlijk wel niet voor niets keurig bijgehouden. „Nu kan men over zulke ontsporingen van den boekhandel denken, zooals men wil, maar men kan de consequentie niet ontkennen, en deze ligt in het misschien wat pedant klinkende woord van volksverpesting en volksvcrgiftiging." Theater en bioscoop vérvolicdigden het beeld, hetwelk boek, tijdschrift en illustratie maar al te raak boden. Dnt vele joden een voorname plaats innamen bij deze voorlichting, is één der zeer groote oorzaken van het anti-semitisme. Hoe het hier hard tegen hard ging, blijkt uit het volgende: de joodsche litterator Kurt Tucholsky, die onder verschillende schuilnamen optrad, sichrccf een boek „Deutschland, Deutschland iiber alles", waarin op bladzlfde 63 een illustratie voorkwam met als onderschrift „Tiere sehen dich an". Op de illustratie kwamen de portretten voor van verschillende Duitsche legeraanvoerders uit den laatsten oorlog. Als weeromstuit verscheen toen van uiterst nationalistische zijde een geschrift met vele portretten onder dnn titel „Juden sehen dich an". Doze felheid over en wocr 1lei jl. "hun onwelgevallige heeft de kloof bijna onoverbrugbaar gemaakt Het joodsche ras, hetwelk zoovele hoogstaande figuren heeft opgeleverd, en nog zal opleveren, is nooit in staat geweest, door samenwerking der boste elementen, dit te verhinderen. Ais ras hangt het joodsche volk sterk aan elkaar, doch op geestelijk gebied blijven do uitersten even ver van elkaar af staan. Indien het joodsche volk eens in groote eendracht beproefde de beste eigen schappen tot nog grooter ontwikkeling te brengen, en hieraan ook méér toevoegde de ethiek, hoe zou dan het anti-semitisme aan kracht verliezen. Mocht er eens een profeet opstaan, wiens \foord in dezen wet was! Hot simpele woord straperlo in ons eigen land herinnerf insgelijks aan een aanval op de innerlijke sterkte van een volk, waartegen het gezag zich wel te weer moet stellen. De samen leving heeft toch den plicht zich te verdedigen tegen aanvallen op haar geestelijke, moreelo en lichamelijke gezondheid? Dc daad dor Berïijnsche studenten op 10 Mei moet in dit lichf worden bezien. Met veel onreins zullen ook wel enkele goede producten aan het vuur zijn overgegeven. Maar het symbolische sloeg op wat men noemde „den onduitschen geest". Elkd revolutie brengt zijn excessen mee. Die van 1789 evengóed als die van den puritein Cromwell. De tijd zorgt meestal voor herstel. Maar dat het vuile, anti-godsdienstige boek on geschrift in Duitschland voor een doel is opgeruimd er blijft nog genoeg kaf onder het koren stemt ons tot blijdschap. Niet gaarne zouden wij durven beweren, dat, hoeveel schun nigs opgeruimd is, thans het vertoonde beeld aan enkel edele motieven ontsproten is. Dit is nergens het geval en in Duitsch land zeker ook niet. Zoo zendt ons juist heden eon student een serie prentbriefkaarten te Berlijn gekocht, wel niet me» onzede lijke illustraties, maar wel voorzien van nare anti-s?mltische teckoningen. Hoe wil men toch den duivel uitcrijven door Beöizcbul?

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 7