E NATIONALE DINSDAG 24 OCTOBER 1933 TWEEDE BLAD PAG. S BINNENLAND. OFFICIEELE BERICHTEN ONDERSCHEIDINGEN BU Kon. besluit is toegekend de aan de orde Tan Oranje-Nassau verbonden eere-medaille in silver aan J H van Gompel. bedrijfsleider b\i den beer J B DOkmans te Bladel. en aan T Wendel. wonende te Amsterdam, voorheen agent bü de Algemeene Friesche Levensver zekering-Mij. ts Leeuwarden; is toegekend de aan do orde van Oranje- Nassau verbonden eere-medaille in goud aan H C Junker, procuratiehouder bi) de N.V. Admini stratiekantoor v.h. De Wetsteln Pfister en Co, to Den Haag; is toegekend de aan de orde van Oranje-Nas sau verbonden eere-medaille in brons aan A de Vries, typograaf bjj de firma M Lindenbaum cn Co, te Amsterdam. BELASTINGDIENST i het ki bergen naar het kantoor Ommen en de ontvan ger der directe belastingen enz. J. M. Muller, van het kantoor Uitgeest naar het kantoor is de ontvanger der directe belastingen enz. P F J M Schreuder verplaatst van het kantoor Gennep, naar het kantoor Beek (L.). POSTERIJEN, TELEGRAFIE, TELEFONIE Bö Kon. besluit is met ingang van 1 Nov. '33 top zijn verzoek eervol ontslag verleend aan den referendaris lie klasse der Posterijen, Telegra fie en Telefonlo A. Schilderman. Bö beschikking van den directeur-generaal der P.T.T. la met Ingang van 1 Nov. 1933 aan gewezen als directeur van het post- en tele graafkantoor te Eindhoven de referendaris der P.T.T. A v Veen, thans directeur van het post kantoor aldaar. DE RAAD VAN STATE OPHEFFING OF ALLEEN BEZUINIGING? Blijkens het voorloopig verslag der Twee de Kamer over hoofdstuk II der Rijksbe- grooting, noemden verscheiden leden het denkbeeld, den Raad van State op te hef fen overweging ten volle waard. De afdeeling contentieus kan uiteraard niet worden gemist Zij zou in een of ande ren vorm, bijv. als zelfstandig college, of als administratievo kamer van den Hoogen Raad moeten blijven voortbestaan. Naar de meening van eenige leden zou den in elk geval de salarissen van den vice- president en de leden belangrijk kunnen worden verlaagd. Als regel toch genieten deze functionarissen tevens pensioen uit andere betrekkingen. Salarissen van 2000 tot 5000 gulden dit laatste voor den vice- president achtte men voldoende. Mochten tegen een min of meer aanzienlijke verla ging van de salarissen overwegende herwa ren bestaan, dan zou, naar men meende, cumulatie van de salarissen van vice-presi dent en leden met pensioenen zooals die van ministers, Kamerleden enz. verhinderd moeten worden. Verscheidene leden bevalen ook het stel len van een leeftijdsgrens aan, die op 65 of ten hoogste 70 behoorde te worden bepaald Andere leden konden zich met de voor gaande beschouwingen niet vereenigen. De ervaring heeft geleerd, dat de adviezen van den Raad van State over wetsontwerpen en algemeene maatregelen van bestuur vaak van zeer groote waarde zijn en dan ook dik wijls invloed hebben op de definitieve vast stelling daarvan. Moet alzoo huns inziens de Raad van State in stand worden gehou den, naar hun meening behooren de leden van dit Hooge College, evenals die van de andere Hooge Colleges van Staat, op pas sende wijze te worden bezoldigd. In den Raad van State hebben niet alleen oud ministers en oud-Kamerleden zitting. Voor zoover dit wel het geval is, gelden de ge wone cumulatiebeperkende bepalingen, ter wijl er geen reden is uitsluitend voor deze functionarissen aen die bepalingen uitbrei ding te geven. Het stellen van een leeftijdsgrens voor de leden van den Raad van State, zou naar het inzien dezer leden alleen dan wensche- lijk zijn, indien die grens zeer hoog werd gesteld, daar het naast bekwaamheid in zonderheid langdurige ervaring en kennis van antecedenten zijn, welke tot een doel treffende bekleeding van dit ambt bijzondere geschiktheid verleenen. RIJKSCOMMISSIE VOOR- DE WERKVERRUIMING PLAATS ORDERS IN EIGEN LAND! Dezer dagen vergaderde de Rijkscommis sie Werkverruiming onder presidium van haar voorzitter, den heer Ch. J. I. M. Wei ter, te 's-Gravenhage. De commissie betreurde het, dat de be moeiingen van haar bureau om te bevorde ren, dat eer. polderbestuur den voor een ge maal benoodigden motor aan een Neder- landsche fabriek ter uitvoering zou opdra gen, nog niet het gewenschte gevolg had den Goedgekeurd werd, dat opnieuw eenige ge .allen, waarin betaling met sperrmarken do oorzaak werd van een onoverkomelijke concurrentie voor eenige Nederlandsche on dernemingen, onder de aandacht van den Minister van Economische Zaken worden gebracht Een overzicht werd gegeven van een cir ca 100 gevallen, waarin sinds de vorige ver gadering van 16 September 1933 de bemidde ling van het bureau was ingeroepen om te verkrijgen, dat opdrachten voor de Neder landsche industrie zouden worden behou den. In aansluiting hieraan werd door de com missie er haar leedwezen over uitgesproken* dat nog steeds niet in voldoende mate bij Nederlandsche opdrachtgevers het besef schijnt te zijn doorgedrongen, dat zij door bestellingen en orders zooveel mogelijk bin nenlands te plaatsen, niet alleen de Neder landsche industrie steunen in haar strijd om het bestaan, maar ook in het algemeen een zeer groot nationaal belang dienen. DE ZAAK-BOEIJINK De heer J. C. C T o n n e t, gep. gen.- majoor der artillerie te Vorden, zendt ons afschrift van een verzoekschrift dat hij de zer dagen naar aanleiding van de zaak- Boeyink tot de Koningin heeft gericht. Deze landarbeider heeft in Mei 1927 land gekocht op onjuiste aansporing van twee leden der landarbeiderswe^-vereen. Locheht Laren. De notaris, vernemende dat de ver- eischte voordrachten op „richtige" wijze hadden plaats gehad, schoot Boeijink de koopsom voor, zonder eenigerlei zekerheids stelling te vragen. De Minister van Finan- tiën weigerde evenwel het op grond van de landarbeiderswet aangevraagde voorschot te verleenen. De ellende was daar. Zij hangt nu eerlang zeven jaar over het gezin van den toen „kundigen en degelijken land arbeider". Uitvoerig gaat de schrijver van het adres na, hoe hij, in samenwerking met den on langs overleden advocaat Mr. Gewin te Al melo, het onmogelijke heeft verricht om voor Boeijink recht en voor zijn gezin uit komst uit de verschrikkelijke misère te ver krijgen, doch alles stuit volgens hem af op de onwil en kwade trouw van hgn. die eigen belangen boven die van een landarbei der stellen. De minister en zijn ambtenaren wareu veelszins bereidwillig genoeg; Mr. Stam, of ficier van justitie te Zutfen was van het goed recht van Boeijink overtuigd, maar niets hielp. De heer Tonnet heeft hoop, dat Mr. Oiid, aan wien minister Colijn de beslissing over liet, helpen zal, doch ondertusschen zou Boeijink dezer dagen uit zijn woning wor- LEVENSVERZEKERING-BANK Rotterdam In 1932 aan polishouders uitgekeerd** .ruim 11 Va millioen gulden den gezet en de burgemeester van Laren weigert zelfs om mee te deelen, wanneer dit zou geschieden. Hoofdschuldigen in deze zaak noemt ge neraal Tonnet de lieeren W. L. van Weide ren Baron Rengers, burgemeester van Ls- ren; wethouder Scholten, R. Luttervclt, burgemeester van Lochem, voorzitter van de landarbeiderswetvereeniging; N. F. Cam- bier van Nooten, burgemeester van Zalt- Bommel; notaris J. B. Everwijn te Lochem en W. C. Arriëns, burgemeester van Vorden. Generaal Tonnet is sinds eenige dagen be zig om, via den procureur, van don burge meester te weten te komen, wanneer do uit zetting zou plaats vinden. Zijn pogingen zijn opantwoord met de mededeeling, dat de burgemeester, „na alles wat er gebeurd is" weigert datum en uur te noemen. Daarop heeft generaal Tonnet het volgen- e telegram gezonden aan de ministers van Justitie en van Financiën en aan den pre sident van de rechtbank te Zutfen: „Burgemeester van Laren (Gelderland) weigert datum mede te deelen, waarop landarbeider Boeyink uit zijn wening zal worden gezet. Verzoeke aan zulke beestach tigheid een eind te maken." MEJ. H. S. S. KUYPER Zooals ta verwachten was, is het laatst verschenen nummer van „Bouwen en Bewa ren", orgaan van den Bond van Meisjesver- eenigingen op Geref. Grondslag, gewijd aan het sterven van de hoofdredactrice Mej. H. S. S. Kuyper, Dit nummer bevat bijdragen van mej. Tj. Torenbeek, mej. J. H. Kuyper, mej. T. Kok, Prof. Dr. T. Hoekstra, mevr. R. Ruinard- Boonstra, mevr. C. H. van Alkemade-Kwak- kclstein, terwijl mej. C. F. Kok een „keur garve" verzamelde uit 't geschreven woord van de overleden presidente. Een goedgelijkend portret van mej. Kuy per is ajs losse bijlage bij dit nummer ge- Dit blad zal ongetwijfeld door duizenden meisjes dankbaar bewaard worden. DE MELKCONTROLE Een uitvoerig onderzoek over melkcon- trole is ingesteld door den Rijkszuivelcansu- lent voor Overijssel, Dr. Breen te Zwolle. De melkkoeien vau de proefboerderij te Heino zijn gedurende de volle melkperiode, dus vanaf het afkalven tot het droogzetten, dagelijks gecontroleerd op de melkgift, zoo wel wat de K.G., als het vetgehalte betreft, zoodat de juiste opbrengst der koeien kon worden verkregen. Deze gegevens werden benut om na te gaan wat de opbrengsten werden bij een controle van de melkproductie eens in de twee en eens in de drie weken. Totaal wer den van de 11 melkkoeien op deze wijze 154 twee-weeksche en 231 drie-weeksche lijsten verkrgen. Naar de meenining van Dr. Breen, heeft dit onderzoek ten duidelijkste geleerd, dat de betrouwbaarheid der 3-weeksche controle aanzienlijk achterstaat bij die der 2-week- sche en dat het gevaar niet denkbeeldig is, dat men bij de 3-weeksche controle in be paalde gevallen tot een absoluut verkeerde beoordeèling van het werkelijke productie vermogen der dieren kan komen, vooral wat het vetgehalte betreft en daardoor beslis singen neemt, die recht tegen een rationee ls fokkerij indruischen". Daar, zooals Ör. Breen ook opmerkt, Gel derland de eenige provincie is, die de 2- weeksche controle heeft behouden, houdt dat oordeel een compliment aan het adres van de Geldersche veefokkers in. E. A. ZEILINGA I Te Merano (Zuid-Tyrol), waar hij de iaat* ste jaren woonde, is Zaterdag j.L plotseling overleden de heer E. A. Zeilinga, oud- president van de Javasche Bank. GEEN ACTIE TEGEN REGEERINGSBELEID SALARISCONGRES AFGELAST Het bestuur van de Centrale van vereeni gingen van personeel in 's 'rijks dienst heoft in venband met het gisteravond vermelde besluit van de regeering, luidende „dat de ambtenaar zich zal onthouden van elke openbare actie tegep de overheid en haar beleid", aan alle instanties der centrale me* degedeeld, dat het openbaar ealariscongre» van Zaterdag 2S October a.s. in den Dieren* tuin te 's-Gravenhage niet zal doorgaan. NEDERLAND-EXPRESS De speciale posttrein met passagiers ent post, in aansluiting op het m.s. „Marnix van St. Aldegonde" zal hedenmorgen 10-20 uur van Genua vertrekken. Aankomst Woensdag morgen 25 October te 7.02 te Zevenaar, 7.57 uur Arnhem, 8.46 uur Utrecht C S.f 9.29 uur Amsterdam W.P., 9.51 uur Amsterdam CS., 9.45 Den Haag S.S. en 9.56 uur te Rot* terdam Maas, -* BOTVISSCHERIJ De minister van Economische Zaken heeft in verband met art 43a van het Zeeuwsche stroom en visscherij reglement bepaald, dat tua schen 15 November 1933 en 15 Maart 1934 zal zijn toegestaan de botvisscherij uit te oefe nen en deze vischsoort bij zich te hehben, of in eenvaartuig,bun of kaar yoorhanden ta hebben. Ondeugdelijke levensmiddelen De overheid zorgt er voor, dat de winkeliers slechts (deugdelijke eetwaren kunnen verkoopen, doch hoe staat het ermee wanneer U ze gebruikt? Wanneer Ui muizen hebt kan in één nacht Uw voedsel vies ea bedorven worden. Maakt nu direct een eind aa* deze bron van schade en ergernis door Rodent tej Ïebruiken op de voorgeschreven manier. De Heet te K. ondervond in zijn schuur veel last van muizenj die hij metallerlei middelen trachtte te verdelgen. Tem slotte probeerde hij Rodent en na twee dagen schree» hij ons met slechts één doosje 113 muizen gedoodl te hebben. Koop nog heden een enkele doos a 50 et] of een dubbele doos 90 cL en morgen zultU vaal muls en rat bevrjjd zijn. Imp.: Fa. B. Meindersma. Een gevecht tusschen p&litie en Arabierentoen deze laatsten te Jeruzalem protes teerden tegen de steeds toenemende Joodscke immigratie Een bruidspaar van samen 5 jaar en 5 maan- en meter lange sleutel wordt meegedragen in de smedengroep van den optocht, die aan den op een tot in alle details volgehouden t einde der ,JJuitsche Handw erkersweek" door Berlijn trok. miniatuurbruiloft te Long Beach, California Voor leden van de Amst. Aeroclub is op Schiphol een demon stratie gegeven met den nieuwen Pander Post jager. Ir. Slot geeft den bezoekers uitleg. V oor de tweede maal gaat van der Lubbe den weg door Een stevige politiemacht bewaakte bij het begin der f inancieele debatten 't gebouw 't Rijksdag gebouw, nu echter onder politiegeleide, terwijl der Chambre '~des Deputes, alle handelingen van zijn eersten tocht worden nagegaan. De geweldige bro.nd op een olieboot te Bayonne in New Jersey (Ver. Staten). Drie leden der bemanning werden bij de daarop volgende ontploffing gedood. De door brand en exploisie veroorzaakte schade beliep 20.000 dollar

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 5