IHruuir ^riJtsdjr (üuttrwil Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD BINNENLAND. ZENDING IN CRISISTIJD ABONNEMENT» (?pr kwartaal Id Lelden en Id plaat- r.-n waar *1) agontschap gevestigd Is 2.35 r ran co per poat 2-35 portokosten. Ter week ƒ0.18 Vnor het Buitenland bij wekelijk se he tending „4.50 Üu dageujksche zending „5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7% cent tondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaat Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 5002 DINSDAG 24 OCTOBER 1933 ADVERTENTIES Van 1 lot S regels.—. L17MT 0.22^0 Elke regel meer Itgez. Mededeelingen >an 1—5 regels 2.30 Elke regel meer ...aM—0.43 Bij contract belangrijke korting. 4 -i J Voor het bevragen aan 't bureau i wordt berekend 0.18 14e Jaargang Dit nummer bestaat uit TWEE bladen ONBEHOORLIJK VERWEER Wat in zeer gewone omstandigheden ge oorloofd, althans toelaatbaar is, kan in ab normale tijden gevaarlijk zijn en een ver bod noodzakelijk maken. Zóó bezien wij de houding der Regeering tegenover het radiografisch uitzenden van de Internationale en het verlangen, dat de ambtenaren in deze woelige tijden zich zul len hebben te onthouden van elke openbare actie tegen de overheid en haar beleid. De S.D.A.P. staat hierbij op haar achter ste beenen, doch zij moet bedenken, dat zij vierkant positie gekozen heeft tegenover de Regeering; en dat zij bij voorkeur de Over heid en wie haar steunen als v ij a n d e n betitelt. Zij heeft dus zelf de antithese ge schapen. En zij gaat daarmee door. Zij beschul digt de Regeering van kwade trouw. Zij durft schrijven, dat de Regeering de meest laakbare houding aanneemt. Zij pu bliceert in een strooibiljet om propaganda ie maken voor de V.A.R.A. de .volgende schandelijke taal: Begrijpt men dan niet, dat niet het UITZENDEN van ons lied, maar juist het onnoodige, hatelijke VER BOD daarvan groot gevaar oplevert voor de openbare orde, omdat zulk een daad ons volksdeel tegen een regeering die zooiets doet of tole reert, opzet en verzet daartegen kweekt! Men wéét dat natuurlijk zeer weL Men wil dat blijkbaar. Wellicht ln de hoop, dat de arbeiders zich laten provoceeren en tot onberaden daden zullen overgaan om dan daarin aan leiding te vinden om geweld te ge bruiken. oonal dat laatste is d e m on I s c h e op- fiitserij. Denk u goed in wat het beteekent: de Overheid streeft er naar om de nood lijdende bevolking tot verzet uit te lokken, opdat zij dan van wapengeweld gebruik kan maken. Schandelijker, onverantwoordelijker taal kan in deze benarde tijden niet geschreven worden. Zij is hot beste bewijs, dat de SDAP. behoort tot de voor ambtenaren verboden vereenigingen en dat men haai de breidel der Overheidsmacht moet aan- NATUUR EN LEER Merkwaardig toch. De S.D.A.P. bezweert ons honderdmaal, dat zij eerbied heeft voor de godsdienst en elke moderne dominé, die zich bij de partij voegt, is daarvan een be- .wijs te meer. Maar als de roode pers echt kwaadaardig en boos is, dan vervalt zij altijd in spot ternij met de godsdienst en met hetgeen an deren dierbaar en heilig is. Het feit, dat het uitzenden van de Inter nationale verboden is, inspireert de teeke naar in de roode pers niet tot een brandend „protest tegen aanranding van de vrijheid yan het woord", maar tot vileine spotternij methet gebed. Boven de plaat staat: „Het verhoorde ge bed". Een opgeslagen muziekstuk heet „Ge bed eener jonkvrouw". Naast het radio-toe stel leest men „Geen Internationale meer"; en het geheel heet: „De triumf der pietlut tigheid". Het blijkt weer duidelijk: de natuur gaat boven de leer; de spottersnatuur triumfeert over de voorgewende eerbied voor geloof en godsdienst. VAN DE NOOD EEN DEUGD MAKEN De voorstanders der openbare school ko men noodgedwongen langzamerhand op de goede weg. Zij gaan werkelijk iets •doen voor hun school; zij leeren er offers ivoor te brengen. Tot heden was dat niet het geval. Zij praatten en redeneerden maar; zij de- den niets. Wanneer b.v. in gemeenteraden .hun voorgehouden werd, dat zij toch even •goed als anderen een bewaarschool maar dan „neutraal" konden stichten en dat deze dan op dezelfde wijze gesubsidieerd zou worden als de bizondere, dan wezen zij dat steeds pertinent af met de hooghar tige pretentie: onze bewaarschool is toe gankelijk en geschikt voor iedereen; het geld moet dus geheel uit de overheidskas komen. Een enkele maal is het in de laatste ja ren gebeurd, dat de voorstanders van 't openbaar onderwijs bij de geheele of gedeel telijke opheffing van een school dreigden met de mededeeling: wij stichten een ver- eeniging en vragen dan medewerking voor schoolbouw; maar tot heden kwam daar niets van. Men heeft de kunst eenvoudig niet geleerd. Naar het zich laat aanzien komt er nu langzamerhand verandering en verbetering. Men komt op de goede weg. Reeds meer malen is ons, zelfs op dorpswegen, een col lecte-busje van „Volksonderwijs" voorgehou den en wij verheugden ons over die activi teit. Thans vonden we in de pers een oproep van dezelfde helaas in menig opzicht be ruchte vereeniging om met geldelijke bij dragen het „Fonds tot steun van Volks onderwijs" to versterken. En de verzekering wordt gegeven, dat men die gelden zal be steden in het belang van de openbare school, tot hulp van de oeconomisch zwak ken, tot steun van neutrale bewaarscholen, tot verbetering van het onderwijs in menige plaats. Daar maakt men nu letterlijk van de nood een deugd en we mogen slechts hopen dat een deel van het geld, dat anders in bioscopen en dancings (indien niet erger) terecht komt, mag dienen tot versterking van het openbaar onderwijs. Dit zou niet alleen dit onderwijs, maar ons geheele volk ten goede komen. Immers, meeleven met de school, welke men lief heeft (tot heden bleef het bij platonische betuigingen) legt banden en leert toezien op de gang van zaken. Indien met name de vrijzinnigen, die her haaldelijk moeten erkennen, dat vele open bare onderwijzers de grootste vijanden der openbare school zijn, dit eerder bedacht hadden, dan ware er heel wat narigheid voorkomen. Echter besefte „Volksonderwijs" zoo weinig de ernst van het oogenblik, dat het met S.D.A.P., Bond van Ned. onderwij zers etc. op stap ging om meetings te hou den, waarover men zich nu schaamt. En nu men met de oproep om zelf wat te doen, blijkbaar op de goede weg komt, ont siert en verknoeit men zijn actie met onbe wezen verwijten en dwaasheden als deze, dat „het openbaar onderwijs de liefde heeft van het overgrootste deel van het volk, maar dat het wórdt belasterd, besmeurd en geniepig aangevallen door de machten, die de bijzondere scholen en schooltjes wen- schen te vullen, die onze jeugd reeds in schooljaren vergiftigen met de splijtzwam." Wat een groote' woorden zonder inhoud, of volkomen in strijd met de waarheid. Het schijnt, dat de minister 'tevergeefs' naar Jubbega is getogen. Echter, dergelijkekletspraatjes zijn te vaak opgehangen, dan dat ze ons zouden kunnen verhinderen onze waardeering uit te spreken over het nobele voornemen van „Volksonderwijs" om offers voor de eigen school te brengen. HEFFING OP PAARDEN- EN LAMSVLEESCH BINNENKORT TE VERWACHTEN Naar de Tel. verneemt, zal bin nenkort ook op lamsvleesch en paardenvleesch een geringe heffing worden ingevoerd. Het gebruik van deze vleeschsoorten is sedert de invoering van de heffing op rund vee, belangrijk toegenomen. DE „HEZENBERG" IN VEILING De bekende landgoederen „De Hezenberg" en „Klooster" te Wapenvelde, nabij Hattum zullen in November a.s. publiek worden ge veild- Voor de betrokken streek is het te hopen dat de landgoederen intact blijven, teneinde het natuurschoon hier zooveel mogelijk te behouden. Mr. K. F. CREUTZBERG f Te Genève is op 53-jarigen leeftijd overle den Mr. K. F. Creutzberg, 'oud-vice pre sident van den Raad van Ned. Indië De heer Creutzberg was grootofficier in de |Orde van Oranje Nassau, ridder in de Orde van den Ned. Leeuw, Commandeur in het Legioen van Eer en grootofficier in de Orde van den Witten Olifant van Siam. VEREEN. VAN GEMEENTE ACCOUNTANTS De vereeniging van gemeente-accoun tants heeft te Utrecht haar accountantsdag gehouden onder presidium van den heer J. M e ij e r A z n. Na do openingsrede van den voorzitter, hebben Prof. Mr. F. de V r i e s, van Rotterdam en de heer S. A. Reitsma, van Utrecht inleidingen gehouden over de coördinantie van het verkeerswezen VT°- derland. VEER ALBLASSERDAM—RIDDERKERK. Ged. Staten van Zuid-Holland stellen aan Provinciale Staten voor een verlaging van het tarief voor het veerrecht van Alblasscr- dam op Ridderkerk. Door de toeneming van het verkeer is de opbrengst van het te genwoordige tarief gestegen tot een bedrag dat op f55,000 per jaar kan worden be groot. Zoo is een verleden jaar nog bestaan de schuld kunnen worden afgeschreven Volgens het ontwerp van Ged. Staten zal het recht voor personen van 5 tot 3 cents veminderd worden, terwijl verder in dat ontwerp voor de geheele linie een verminde ring is doorgevoerdi Botermoeilijkheden in Belgie VERHOOGING VAN HET INVOER CONTINGENT INVOERTAXE VAN FRS. 7.50 OP 8.50 Met de boterprijzen in Beige loopt het niet zoo vlot als men wel in regeerings- kringen had gehoopt. Men wilde de prijs op een bepaald peil houden, doch hoewel daarvoor verschillende maatregelen ge nomen werden, o.a. een verlaging van de invoertaxe en een verhooging van het com tingent, dat in de Zomermaanden 600.000 K.G. bedroeg tot 1.100.000 K.G., steeg toch de prijs. Thans heeft men nieuwe maatregelen in overweging genomen om te bevorderen, dat de prijs op ongeveer 20 frs. per K.G. zal blijven. Daartoe wil men het contin gent van 1.100.000 K.G. voor November brengen op 1.500.000 K.G., doch de invoer taxe wordt tegelijk met 1 fr. verhoogd en gebracht op 8.50 frs. De taxe op boter, die sedert begin van dit jaar in werking trad, heeft lot heden 60 millioen frs. in de schatkist gebracht. Bovendien hebben de Belgische boterimpor- teurs niet minder dan 60 pet. van de extra winst, die ze maken aan het rijk af te staan. Vermoedelijk echter zal, nu in Denemar ken de prijzen dalen ook in België de prijs van de botor wel omlaag gaan. DE INDISCHE PENSIOEN KORTING NAAR DRAAGKRACHT Ingediend is een wetsontwerp tot tijde lijke korting der pensioenen, onderstanden en gagementen van gewezen Indische lands- dienaren,locale ambtenaren en bijzondere leerkrachten. Na stopzetting van de uitkee- ringen aan de pensioenfondsen, welke maat regel feitelijk neerkomt op een verschuiving van lasten naar de toekomst, vergen de di- Irectc pensioenverplichtingen in '34 nog rond 54 millioen op een middelenbudget, dat. na opvoering met 31 millioen door nieuwe hef I fingen en verzwaring van bestaande lasten I slechts 2S9 millioen bereikt. Met inbegrip van de stortingen in de fondsen zpuden de pen sioenlasten zelfs tot 72 nnllioeri gestegen zijn of 25 pet. der ontvangsten. De regeering ziet zich dan ook verplicht de ernstige bezwaren, [die totdusver van dien reeds geruimen tijd overwogen stap hebben weerhouden, ter zijde te stellen en thans ook van de gepen- |sionneerden een rechtstreeksch offer te vra gen. Het belang, dat ook de gepensionneer den hebben bij het verhoeden van de ramp I eener financieele ineenstorting van den staat moet hier het zwaarst wegen. De thans voorgestelde tijdelijke korting blijft aanzienlijk achter bij de daling van de indexcijfers der kosten van levensonder houd sedert 1920, terwijl zij ongeveer gelij ken tred houdt met de prijsdaling, döe zich als gevolg van de huidige crisis heeft vol trokken. In Nederland minder aftrek Waar een zeer groot aantal van de Indi sche gepensionneerden en gegageerden in Nederland verblijf houdt, dient, ter voorko ming van ongelijkheid van druk, rekening te worden gehouden met het feit, dat de draagkracht hier te lande veel geringer is dan in Indië. Verder vordert de billijkheid, dat de lagere pensioenen en gagementen. zooveel mogelijk gespaard worden. Op deze overwegingen berust de in art. 1 van het wetsontwerp neergelegde kortings regeling, waarbij de pensioenen en gagemen ten tot 2200 's jaars in Nederland volgens een andere, op hooger niveau beginnende schaal worden verminderd dan in Indië, ter wijl voor de pensioenen van 2200 en hoo ger de korting algemeen op 17 Oct. is ge steld. Voor gepensionneerden, die kinderen te hunnen laste hebben, voorziet het ont werp in een vermindering van de korting, welke verband houdt met het aantal school gaande kinderen beneden 19 jaar. Ten deze maakt het ontwerp geen onder scheid tusschen gepensionneerden in en bui ten Indië. Om administratieve redenen is het jaar- lijksch bedrag der korting tot volle guldens naar boven afgerond. De opbrengst der korting kan globaal wor den geraamd op 7 millioen per jaar. Voorgesteld wordt den maatregel voorloo- pig voor 2 jaar van kracht te doen zijn. Ten einde belanghebbenden gelegenheid te geven zich op het verminderd inkomen in te stel len, zal gedurende de eerste drie maanden (1 Januari 1934—1 April 1934) de korting slechts voor 3/5 worden toegepast. De regeering ziet geen andere mogelijk heid om de minimaal gepensionneerden te ontzien, dan door aanvaarding van het in het ontwerp neergelegde degressief stelsel met vrijlating van een pensioenbedrag van 200 in Indië en 500 in Nederland. Intusschen is de regeering bereid ten dezen voor de oudgedienden nog een stap verder te gaan en wel door een verruiming van de te hunnen behoeve in 1921 in het leven ge roepen bijzondere steunregeling. UIT DE ANTI-REV. PARTIJ HULPCENTRALE DE HOEKSCHE WAARD De vergadering van de Hulpcentrale „De Hoeksche Waard" zal gehouden worden op Vrijdag 10 Nov. a.s. in de Chr. Schooi te DE ZENDING HEEFT EENVOUDIG TE GEHOORZAMEN AAN HAAR ROEPING De nieuwe koers in de Zending met vreugde begroet Algemeene Nederlandsche Zendings- Conferentie te Amsterdam In het Koloniaal Instituut te Amsterdam begon gisteravond de Alg. Ned. Zendings conferentie, evenals vorige jaren bezocht door talrijke vooraanstaande persoonlijk heden op zendingsgebied. Openingsrede prof. dr P. Scholten Nadat de conferentie door een dames comité ontvangen was, opende de voorzitter prof. dr P. Scholten, hoogleeraar aan de Gemeentelijke Universiteit te Amster dam, de goed bezochte avondsamenkomst. Een woord van welkom richt de voorzit ter tot de vertegenwoordigers van den Minis ter van Koloniën, den Commissaris van de Koningin in Noord-Holland, de Senaten van de beide Universiteiten te Amsterdam, Kerke raden van de Ned. Hen', en de Hersteld Evangelisch Luthersche Gemeente, het Kolo niaal Instituut en het Leger des Heils. De Voorzitter zegt voorts, dat de vrienden der zending hier bij elkaar zijn om over 't zendingswerk te spreken. Overzien zij het afgeloopen jaar voor zij er mee aanvangen, dan vervult hen een gevoel van dankbaar heid, ondanks de crisis. Een crisis, die teis tert, doch die de zelf-verzekerdheid ver breekt en zoo open en ontvankelijk maakt voor de Blijde Boodschap. Dit blijkt uit de toeneming van bet aantal gedpopten (spr. noemt enkele cijfers: in 1920 waren er onder de Papoea's 7000 Christenen, nu kwa men er alleen in 1932 bijna 7000 bij, zijn er 43.000, bij de Bataks was een groei van 9300 gedoopte volwassenen en 14.900 kinderen), uit de toeneming ook van het. kerkbezoek, uit het sterk opleven van gemeentebesef op verscheidene plaatsen. Langzaam schrijdt d-- Christianiseering verder, langzaam en onder vnortdurenden strijd. Spr. memoreert daar bij de oppositie tegen de toelating der zen ding op Bali. Hij wijst erop, dat de aesthe- tische houding, die Bali als een resdWaat van Hindoecultuur wil bewaren, een hou ding van ongeloof ise die ten slotte liefde loosheid is. Het verzet is tenslotte tegen het Christendom zelf. Voor de zending is hier slechts één houding mogelijk. Voor haar is de vraag of de zending in ecnig gebied ge schieden moet, geen vraag. Zij heeft eenvou dig te gehoorzamer, aan haar roeping. Spr weidt hierover nog uit. Wij staan hier midden in den strijd, ook voor dien strijd zijn wij dankbaar. Dank baar ook voor de vernieuwing van het ker kelijk leven in Indië. Die geschiedt in tweeër* lei zin thans in Indië. De Indische Kerk wordt van onderdeel der Staats-administra- tie zelfstandig. Spr herinnert aan de ver gadering van Mei 1933, waar de grondslag dier scheiding werd gelegd en waar de be lijdenis in verdere afwachting van nadere beschrijving werd geformuleerd in erken ning van Jezus Christus als fundament Als wij denken aan Paulus' uitspraak, dat nie mand Jezus Christus erkent als Heer dan door den Heiligen Geest, dan is er zeker reden tot dankbaarheid over dit besluit Naast deze scheiding trekt het zelfstandiu worden der Inheemsche kerken de aan dacht. In de Kerk ontgroeit de Tnlandsche bevolking aan de zending. Niet alleen is dit een zelfstandig en rijper worden, het is ook de vervulling der noodzakelijkheid in het Christendom, dat ten slotte in de Kerk moet zijn georganiseerd. De zending moet dus overgeven, doch dit alles gaat niet eenvoudig, maar altijd met moeilijkheden gepaard. Met de bede, dat God het werk der zen ding en ook deze conferentie moge zegenen eindigt spreker. Daarna hield Ds D. Crommelin, zen- dingsdirector te Oegstgeest, een voordracht Deze voordracht diende ter inleiding van de besprekingen in de volgende dagen over het thema der conferentie* de wordende zelfstandige kerken in Ned. Oost en W e s t-I nd i Do Zendingsconferentie te Jeruzalem in 1928 gehouden zoo zegt spr. smeedde de nieuwe term „Jongere en Oudere Kerken" en stempelde daarmede de tegenwoordige zendingsperiode. De oude verticale lijn wordt vervangen door een nieuwe horizon tale, waarin de jonge kerk op één lijn komt met de oude. In de verticale lijn was de zending verlengstuk der kerk; de zendings gemeente was getrouwe copie der zendend? gemeente en daaraan ondergeschikt Oor zaken daarvan waren de financieele afhan kelijkheid van de oudere kerk en het ge brek aan initiatief bij de jongere, vooral de koloniale verhouding, die zich ook afspiegel de op kerkelijk en zendingsgebied. Aan di? oude lijn waren groote schaduwzijden: het Oosten bleef passief, kwam niet tot een eigen reactie op de Westersche prediking, hoogstens tot reproductie. Daarom bevat de ontwaking van het Oos ten, vanuit zendingsoogpunt gezien een zeei hoopvol en moedgi vend element: voor de zending openen zich nieuwe perspectieven, die pen nieuwe orienteering vereischen. Deze wordt nu aangeduid door de horizontale lijn dip de jongere kerk principieel op hetzelfde niveau plaatst als de oudere uit het Westen: anders gezegd: de zendeling is niet meer de centrale figuur, maar de Inheemsche kerk: de zendeling wordt van heerscher en gebie der over de zendingsgemeente raadgever en helner van de Inheemsche kerk. Deze overgang gaat niet steeds zonder •schokken, maar op de meeste zendingster- reinen ook in de Indische Kerk wint het inzicht veld, dat de nieuwe koers met vreugde moet worden begroet, ook al stelt die in den overgangstijd, waarin wij leven telkens voor nieuwe vragen en moeilijk heden. Dat desniettegenstaande de nieuwe lijn de juiste is, blijkt het best hieruit, dat er nu in de Inheemsche kerk krachten vrij komen, die langen tijd gebonden waren. Ondanks den economischen druk, waaronder ook de Inheemsche kerk te lijden heeft, is een geestelijke groei te bespeuren. Ken merken hiervan zijn een ongekende open heid bij de Inheemsche Christenen, die zich doet kennen als openhartigheid en toegan kelijkheid. De persoonlijkheid gaat zich nu afteekenen tegen het collectief bewustzijn; men gaat de geestelijke boodschap van het Westen nu zelf verwerken en het eigen cul tuurbezit daaraan toetsen. Merkwaardig is, dat de kerkelijke en theologische verschil len van het Westen voor het Oosten on wezenlijk blijken te zijn, al is dit geen waarborg, dat voortgaande eigen ontwikke ling niet tot verschillen zal leiden, maar die zullen dan specifiek Oostersch zijn; intus schen staat voorshands, mede onder invloed van het nationalisme de eenheid als Chris tenen sterk op den voorgrond. Ondanks economischen druk groeit de offervaardigheid der gemeenten, nu dez-* gaan beseffen, dat het om haar eigen zaken gaat; ook de expansieve kracht van het In heemsche Christendom doet zich nu gevoe len. Zoo blijkt de organisatie aan de afzon derlijke persoonlijkheden ten goede te komen terwijl deze op hun beurt de organisatie tot een levend organisme maken. Zitting van hedenmorgen Na een korte liturgische dienst, zette de conferentie hedenmorgen te tien uur haar erkzaamheden voort Het jaaroverzicht van het zendingswerk 1 Ned. Oost- en West-Indië wordt evenals andere jaren gegeven door D s Joh. Rauws, zcndingsdirector te Oegstgeest. Ook werden enkele feiten uit het zendings leven hier te lande naar voren gebracht Het overzicht eindigt met do opmerkine dat het een voorrecht is, om thans in den grooten zendingsarbeid mede te leven. Maar dit voorrecht legt ernstige verantwoordelijk heid op en het vervult dikwijls met groote zorg. AMSTERDAM REGEERINGSBEZWAREN TEGEN DE BEGROOTING 1934 ZWARE FINANCIEELE EISCHEN Naar de „Tel." verneemt heeft de regee ring aan R. en W. van Amsterdam mede gedeeld, dat zij bezwaren heeft tegen de gemeentebegrooting 1934. In de eerste plaats verlangt zij dat de 9% millioen gulden crisisuitgaven uit gewone middelen en niet uit het Crisis fonds bestreden zullen wórden. In de twee de plaats zal een aanvang gemaakt moe ten worden met de overbrenging naar den gewonen dienst van de crisisuitgaven, wel ke op vorige begrootingen uit buitengewoon worden bestreden. Bovendien wordt er be zwaar gemaakt tegen het voorstel om voor den gewonen dienst te beschikken over de 1.250.000,uit het Brandverzekerings fonds. Deze eischen van de regecring baren B en W. der hoofdstad uiteraard de grootste zorgen, vooral als men daarbij in aanmer king neemt dat uit het Gemeentefonds zooals bekend ongeveer 3.750.000 der ontvangen zal worden dan verwacht DE KORTING OP DE UITKEERING UIT HET GEMEENTEFONDS Overeenkomstig het besluit van den Ge meenteraad hebben B. en W. van Ainstei dam een adres aan de regeering ontwoi pen ter zake van het ontwerp van wet tot vermindering van de uitkeering uit het ge meentefonds, zoomede met de financieele gevolgen voor de gemeentehuishouding. Zij stellen voor, een adres te richten tot de re geering en afschrift van dit adres te den aan de leden van de Staten-Geenraal. AANBESTEDING De directeur van den Dienst van Publie ke Werken der gemeente Amsterdam heeft aanbesteed het aanleggen van wegbeton op Voornaamste Nieuws* (bit. 2) Het kabinet-Daladier gevallen. Naar herstel van Spaansche monarchie? Het I.A.B. bijeen zonder Duitechland, Te Hoofddorp zijn twee personen ernstig gewond, doordat een motorrijwiel tegen een handkar is opgereden. Te Harding eld heeft onder groote be langstelling de begrafenis plaats gehad van de bij het ongeluk met de „blauwe tram'* omgekomen militair. (bli 5) In verband met het besluit der regeering inzake actie van ambtenaren, is het salaris congres van het rijkspersoneel afgelast, (bit. 7) Op onderzoek in Duitschland XLIII. (bli 8) -4 De te Winterswijk gehouden oefeningen ter bescherming tegen luchtaanvallen. „Landlust" nabij de Wiegbrug met bijbe- hoorende werken. Laagste inschrijfster was de fa. J. I* Groeneweg to Amsterdam met 8278, Hoogste inschrijfster was de firma G. Kuy- per te Heemstede met 11.500, DE STUCADOORSSTAKING Aan liet Centraal Station en aan het Station Weesperpoort is in den vroegen morgen een vrij groot aantal stucadoors aangekomen om te werk te worden gesteld op verschillende bouwwerken in de stad, waar nog door stucadoors wordt gestaakt, -Incidenten hebben zich bij do aankomst niet voorgedaan; van het politie-geleide, dat aanwezig was, wenschte een deel der aan- gekomenen geen gebruik te maken, zoodat zij op eigen gelegenheid de stad introkken. Gemengd Nieuws DOODELIJKE VAL De landbouwer J. L. Scholten te Nutter ln de gemeente Ootmarsum (Ov.), die van den hooi zolder viel, is aan de bekomen wonden overleden. ^MISHANDELING VAN EEN SOG DEM. De N. S. B. hield Zaterdagavond te Roermond een openbare vergadering. Aan het slot van deze vergadering werd een verslaggever van „Het Volk", toen hij weigerde, naar fascistische wijze den arm op te heffen bij het zingen van het Lun- burgsche volkslied en het Wilhelmus aan de pers tafel mishandeld. Men bracht hem slagen toe op het hoofd en de schouders. De bril werd van den neus geslagen. Enkele glassplinters schrampten de oogleden. Men sloeg hem met een hard voorwerp, vermoedelijk een gummiknuppel, dwars over den schouder en het rechteroor. Enkele menschen uit het publiek bemoeiden zich er mee. De leiding der vergadering trok zich niets van de mishandeling aan, aldus „Het Volksblad". Bij den uitgang werd opnieuw geschopt en ge- De „Limb. Koerier" meldt dit incident als volgt: Ir. Mussert had aan degenen, die niet met het Wilhelmus sympathiseeren. verzocht de zaal te verlaten: niemand ging! Toen de aanwezigen staan, de het volkslied zongen, bleef een verslaggever van het socialistisch Volksblad demonstratief zitten. Hij kreeg een wenk om op te staan en 'oen hij aan dit bevel op wat uitdagend-minachtigde manier ge volg gaf, namen eemge N.S.B.-ers hem in zijn kraag en werkten hem op niet al te zachtzinnige wijze uit de zaal. waarbij zijn brilleglas sneefde en de jongeman eenige stooten en slagen opliep. VEEMARKT CRISIS RUNDVEE CENTRALE Maandag hield de Crisis Rundvee Centrale te Amsterdam een veemarkt, die druk bezocht we d. O» weg daar heen nam ome fotograaf deze kick.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1