WRIGLEY Jeuk, 'MAANDAG 23 OCTOBER 1933 TWEEDE BLAD PAG. 5 Wanneer gij last hebt v Ekzeem, Open Beenen, Dauw worm, Zweren of andere huid aandoening, zendt dan een briefkaart en U ontvangt gratis een monsterflacon D.D.D., de vloeistof die in de huidporiën dringt en de ziektekiemen doodt. Enkele druppels doen de hevigste jeuk t.. ondragelijkste pijn bedaren. Adres: D.E Comp. Amsterdam. Niet alle boeren zijn echter pachters en niet alle behoeven van hun inventaris ten volle rente te betalen. Wanneer wij nu een gemiddelde maken van de werkelijk behaal de netto-winst waarin dus alleen de werke lijk betaalde rente, pacht en loonen zijn verwerkt, voor al deze bedrijven, waarvan het eene pacht en rente moet betalen en het andere niet of in mindere mate, dan komen wij tot een gemiddelde netto-winst over 1932/33 van f 2.73 per H.A. Van deze f 2.73 per H A. kan de boer met zijn gezin niet le ven, reserves, indien zij er zijn, moeten dus worden aangesproken en als ze er niet meer zijn, dan moeten schulden gemaakt worden. Dooreengenomen toonen de cijfers duidelijk aan dat het resultaat van het gemengde zandbedrijf over het jaar 1932/33 ondanks de getroffen steunmaatregelen geheel onbevre digend is geweest. „De toestand der melkveehouderij" Houden wij aldus spreker geen reke ning met de uitgaven, voortvloeiende uit pacht, hypotheekrente, rente voor bedrijfs kapitaal, waterschapslasten, grond- en we genbelasting, dan blijkt dat in de verschil lende weidegebieden van Friesland en Hol land een opbrengst valt te constateeren van ongeveer f 70 tot f 80 per H.A., een uit komst zoodanig, dat er na betaling van alle lasten nauwelijks voldoende overblijft om cp een uiterst sobere wijze in het levenson derhoud van den boer te voorzien. In Weste lijk Overijssel zijn de uitkomsten van het weidebedrijf nog aanmerkelijk ongunstiger. Men vraagt zich af, hoe het .gezien deze bedrijfsuitkomen, nog mogelijk is geweest dat de boerenstand zich heeft staande ge houden en zooveel mogelijk aan zijn ver plichtingen heeft voldaan. Dat is geschied ten koste van het verlies van een zeer groot deel van zijn vermogen, omstreeks 2/3. Voor een verbetering van den toestand achtte spr. het noodig, dat de verhouding tusschen bedrijfsinkomsten en bedrijfsuitga- ven in gunstiger zin gewijzigd wordt. ROFFELRUMEN. Waarom niet? Voor mijn steekneus ligt een knipsel Uit het een of ander blad; Het bevat de voel verwachte Vrijspraak van Meneer De Kadt, Die onschuldig (voor de wet!) is Schoon hij ernstig werd verdacht Dat hij graag de revolutie In ons landje had gebracht Toen de muiters van „de Zeven" (Door de machthebbers vermoord Of in ketenen geklonken!) Trokken aan het kortste koord... Voor mijn steekneus ligt een andef Knipsel uit een andre krant: Schmidt stond voor een andre recht- ln ons lieve vaderland; [banli Hij erkent dat hij gezegd heeft; Als de generaal zegt: schiet! Schiet hem dan en de ministers Maar je kameraden niet! Van den Dordtschen rechter kreeg hij Zestig dagen maar hij gaat In beroep: hij zal eens kijken Of er hier nog „recht" bestaat 'k Weet niet wat het Hof van plan is, Maar ik heb een glimpje hoop Dat we aanstonds kunnen zeggen: Kijk, het Recht neemt heusch zfn loopl 't Is al veel te vaak gestruikeld En het is ten hoogste tijd Dat het Recht wordt uitgeoefend Eerlijk, in gerechtigheid. Onze rechters vellen vonnis Naar de normen van de wet, Maar wat heb je aan een norm dis Door een andre wordt ontzet? Als de mazen dan zoo wijd zijn Dat de haai zelfs nog ontsnapt, Waarom wordt het net niet sneller. En solider opgeknapt? LEO LENS, (Nadruk verkopen.), Op deze drie redevoeringen volgde eert korte bespreking, waarna de voorzitter de vergadering, welke bijgewoond werd door de vertegenwoordigers van den Minister van Econ. Zaken en van Financiën alsmede door Mr. Smeenge, sloot. TUSSCHEN AMSTEL EN IJ Tn de afgeloopen week woonde ik een ver gadering bij, waar ik nu juist niet bij voor keur kom, nl. een bijeenkomst van de S. D. A. P. in het R. A. I. gebouw, aan het einde .van de Ferdinand Bolstraat. Naar men weet is dit onbetwist de groot ste zaal van Amsterdam, waar nu en dan tentoonstel ingen worden gehouden en men gemakkelijk in een auto een behoorlijk ritje kan maken. Stoelen zijn er niet, behalve voor het bestuur, de sprekers en nog een aantal bevoorrechten. Voor _dc S. D. A. P. in de hoofdstad is het betrekkelijk gemakkelijk zoo'n enorme ruimte vol te krijgen. Zij heeft onder de steuntrekkenden grooten aanhang en de concurrentie van de communisten spreekt eveneens een woordje mee. Er waren dan ook circa 20.000 menschen. Onwillekeurig dacht ik bij het zien dezer massa aan vroegere bijeenkomsten van deze partij, waar het aan alle kanten eischen da verde, en alles stond in het teeken van den „opmarsch der arbeidersklasse". Hoewel er ook ditmaal rumoer genoeg was en het niet ontbrak aan opruiende redevoeringen op het kantje af, vertoonde de vergadering toch (ondanks al het felle applaus en de tal- looze hartstochtelijke discussies van men schen, die niets konden hooren) een mat, on voldaan karakter. Het was om zoo te zeggen het gedemobi liseerde leger van de S. D. A. P., innerlijk ontmoedigd en toch nog op de been gehou den door allerlei holle frases en leege poli tieke leuzen. Want hol en leeg waren ze, de revolutionaire redevoeringen, die den nuch- teren toeschouwer niets dan „franje" toe schenen. Neen, de S. D. A. P. kan niet tegenhouden wat de Regeering óók niet ka.:, nl. de ver laging van steungelden, althans van dat deel van den steun, vroeger ook in deze kringen als „franje" gekarakteriseerd. Men had zeker zelf ingezien, dat er nog een „po sitief" punt op de agenda moest prijken en derhalve demonstreerde men luide vóór den vrede. Dat deed de partij, die jn dit opzicht ontstellende nederlagen heeft te boeken! Bij den uitgang kregen de menschen een ►.motie" mee, het onfeilbare redmiddel als geen resultaat is te verkrijgen. De „partij- genooten in het College" kon men nl. geen boodschap meegeven. Het bleef bij een meeting; een optocht Werd ons bespaard. Wel hoorde men nog laat in den avond veel zingen (wat natuurlijk niet mag), maar verder gingen de demon stranten in groepen naar huis. Vanzelf beleefden we op dit "gebied nog ïneer in de afgeloopen week. Men houdt hier steeds tamelijk veel „demonstratieve con gressen" en hoe die samenkomsten meer mo gen heeten. De Vara krijgen we ook nog, en zelfs juffrouw Dimitroff wilde ons inlichten over het interessante leven van haar broer, den Bulgaarschen communist. Maar dat oordeelde de Overheid toch om allerlei redenen ongewenscht en in plaats naar een communistische vergadering zich te begeven die op Zaterdag jl. was uitgeschreven, ver trok zij schier ongemerkt via Schiphol naar Stockholm. Nu heb ik dit alles waarlijk niet geschre den om onze lezers te vertellen, dat het nu Moeilijkheden ii De toestand in de verschillende bedrijven nog zeer slecht DE BOEKENSTAND HEEFT ONGE VEER TWEE DEKDEN VAN Z'N VERMOGEN VERLOREN In de Zaterdag voortgezette vergadering van het Koninklijk Nederlandsch Landbouw Comité heelt ir T. P. H u i s m a n gesproken over: „De toestand in de Akkerbouwbedrijven" Spr. heeft de beschikking gekregen over de bedrijfsresultaten in de zeekleigebieden van Groningen, Friesland, Zuid-Holland,Zee land en West-Brabant vanaf 1924 en over S80 bedrijven (in 1931), gemiddeld omstreeks 35 H.A. groot en vertegenwoordigende een grootte-groep wier totale oppervlakte zeer belangrijk is. Behalve voor Groningen blijkt uit de be drijfsresultaten, dat tot en met 1923 gemid deld nog eenig loon door den ondernemer kon worden verdiend, schommelende als ge middeld per gebied tusschen f 560 en f 2700. Na 1928 g'even de gemiddelde cijfers on danks de steunmaatregelen steeds verliezen voor den landbouwer, als ondernemer aan. Door de sterke prijsdaling der akkerbouwge wassen is de bruto-opbrengst per H.A. in 3 a 4 jaj-en tijds met niet minder dan 50 pet gedaald. Deze sterke prijsdaling kon onmo gelijk worden goedgemaakt door verlaging der uitgaven. Deze, zooals loon en pacht, zijn wel lager geworden, welke laatste daling slechts van theoretisch belang is. Dat is voor de eigen bedrijven. Daarvan is de pachtwaarde lager getaxeerd, doch de werkelijke lasten aan hypotheek- en andere rente, aan grond en polderlasten zijn niet verlaagd, waar schijnlijk tezamen wel hooger geworden. De sterkste daling is te constateeren bij de uitgaaf van veevoeder en kunstmeststoffen. Om een indruk te krijgen van de in 1923 en 1931 bestaande verhoudingen heeft inlei der de diverse uitgaven weergegeven in pro centen van de bruto-opbrengst. Hieruit blijkt, dat de groote daling dezer bruto-opbrengst ten gevolge heeft, dat de di verse uitgaven in 1931 een grooter percen tage innemen dan in 1928. Alleen de bere kende pacht maakt eenzelfde percentage^ (30 pet.) der bruto-opbrengst uit. Het arbeidsloon bedroeg in Groningen in 1928 30 pet. dér bruto-opbrengst. Ondahks de daling per H.A., hierboven aangegeven, was dit percentage voor 1928 en 1932 (dit is boekjaar 1932/33) respectievelijk 27 en 29 pet- tegen 44 pet. en 43 pet., een stijging dus van 14 a 17 pet. der bruto-opbrengst. De bedrijfsuitgaven bedroegen in 1931 in Groningen in totaal 138 pet der bruto-óp- brengst, in Friesland en Zuid-Holland in 1932 resp. 109 en 117 pet. Hieruit volgt, dat in genoemde jaren en gebieden de landbou wer zelf heeft moeten bijpassen, zonder rtelf eenig loon te verdienen, respectievelijk 38 pet 9 pet. en 17 pet. der bruto-opbrengst. Uit 1de cijfers valt voorts te berekenen, dat in fee- noemde jaren de pachtwaarde negatief is geweest, indien men den ondernemer een i de Landbouw locm zou willen laten verdienen van f 50 per H.A. Wat de vermogenspositie der akkerbou wers betreft, de gebruikswaarde van den grond is niets, zoodat de verkoopwaarde moeilijk is aan te geven. Voor Zuid-Holland komt spr. tot een lands waarde van f 1700 per H.A., hetgeen in 't al gemeen en bij het voortduren van den toe stand zeker veel te hoog zal zijn, op een aan tal van 30 pet. der landbouwers, die meer schulden dan bezittingen hebben. Dit aantal neemt jaarlijks toe en stijgt sterk, indien men in plaats van f 1700 een lager bedrag aanvaardt. Zijn betoog samenvattend meent spr. te mogen concludeeren, dat zonder flinke prijs stijging saneering van den toestand onmo gelijk is en dat van de uitgaven in de eerste plaats voor verdere verlaging in aanmerking behooren te komen de vrijwel constant geble ven of zelfs toegenomen uitgaaf aan rente en vaste lasten, als grond- en polderlasten en tarieven voor overheidsbedrijven. Gebeurt in deze beide richtingen niets, dan is een debacle niet te voorkomen. Gebeurt niet voldoende, dan zal on danks alle vertoogen en uit pure nood zaak, vooral bij de eigen boeren, geen andere uitweg mogelijk zijn dan het verder bezuini gen ook op de grootste uitgaafpost, het ar beidsloon. Hierna sprak de heer jr. J. S. Keljser, uit Zwolle, over „De toestand van het gemengde be drijf op de zandgronden". Spr. zette uiteen dat de Inkomsten van den zandboer in hoofdzaak van de melk, het rundvee, de eieren en de varkens komen. Dat deel van de inkomsten, dat verkregen wordt door verkoop van producten van den akker is in Overijssel verdwijnend klein Van meer beteekenis zijn de inkomsten uit den akkerbouw in de gemengde bedrijven in Drente en in het zuiden des lands, doch aolc hier komen de inkomsten voor het aller belangrijkste deel uit de veehouderij. Onze landbouw en het gemengde bedrijf op de zandgronden in het bijzonder heeft partij getrokken van de mogelijkheid, die er tot voor betrekkelijk korten rijd bestond om zuivel- en veeteeltproducten onbelemmerd te exporteeren. Geholpen door de goede organi satie op het gebied van verwerking der pro du eten en aankoop der hedrijfsbenoodigd- heden en verder gesteund door onderwijs en voorlichting is het bedrijf gegaan in de rich ting van voortbrenging van veredelde land bouwproducten. Daarbij is een steeds ver dere intensiveerihg van het bedrijf tot stand gekomen en zijn weiden en akkers steeds meer productief gemaakt. De finantieele uitkomsten van het ge mengde bedrijf op de zandgronden zijn cle laatste jaren zeer sterk achteruitgegaan Wat spr. met cijfers duidelijk maakt. De Crisisvarkenswet en de Crisiszuivelwet zijn het gemengde bedrijf in het afgeloopen jaar ongetwijfeld tot steun geweest. Al is de toestand van het gemengde be drijf iets beter dan het vorig jaar, toch is de situatie absoluut onbevredigend. Indien d« zandboer na betaling van pacht en rente zou uitrekenen welk loon hij had kunnen beta Tijdens de groote rede, die de Duitsche propaganda-minister Goeb- bels hield in het Berlijnsche sportpaleis, waar tienduizenden zijn woorden over Vrede en Gelijkberechtigdheid volgden. De bekende Fransche staatsman Herriot vertrekt uit Lyon, om aan de kust van de Riviera herstel van zijn ziekte te gaan zoeken. verder, al zijn de tijden moeilijk, tamelijk goed zal gaan. Neen, mijn doel is om onze menschen op te wekken, toch vooral paraat te blijven. Laat ieder onzer, waar ook, mede werken om tegenover de destructieve revo lutionaire agitatie te stellen het krachtige, opgewekte cn montere streven om juist in deze moeilijke tijden de reformatorische vaan moedig op te heffen; want, nietwaar alleen het Evangelie vermag redding te brengen ook in socialen en politieken nood. Het is een voorrecht, dat de overgroote meer derheid van onze burgerij (ik bedoel nu niet Amsterdam alleen, maar heel ons land) onze Regeering wil steunen. En te verwonderen is het dan ook allerminst, dat in deze be narde dagen, veler blikken in de hoofdstad zich naar Den Haag richten. Meer zal ik hierover thans niet uitlaten. FRISO. Land- en Tuinbouw. Het afwerken van de stcenen glooiing van het voltooide gedeelte van het Twente- Rijnkanaal onder de gemeente Gorssel, nabij Eefde. Een van de drie verbouwde schepen der maatschappij HNederlandde „Manoeran", maakt zijn proefvaart. Het schip in de sluis van IJ muiden. De feestweek der Romeinsche politie werd besloten met een grootsch défilé voor Mussolini. De Duce reikte per soonlijk onderscheidingen voor betoonden moed uit. Van der Lubbe wordt geconfronteerd met den pölitie- president van Potsdam, graaf von Helldorf. Naast van der Lubbe, de Nederlandsche tolk, dr. Meyer-Collins.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 5