"T- ZATERDAG 21 OCTOBER 1933 TWEEDE BLAD PAG. 7 ARBEIDSBEMIDDELING. Als werkzoekenden staan bij het Corres pondentschap alhier ingeschreven 118 per sonen, n.l. 11 timmerlieden, 6 metselaars, 5 opperlieden, 5 grondwerkers, 3 schilders, 47 land- en tuinbouwarbeiders, 16 los-arbei- ders, 1 zilverbewerker, 1 loodgieter, 1 talud werker, 2 scheepmakers, 2 bankwerkers, 3 chauffeurs, 1 radio-techniker, 1 betonwer ker, 1 gereedschapsmid, 1 schoonmaker, 1 stuurman 1 mach.-houtbewerker, 2 mon teurs, 1 electricien, 1 smid, 1 handelsreizi ger, 2 letterzetters, 1 magazijnbediende. KOUDEKERK OPBRENGST COLLECTE De op Woensdagavond in de Ncd. Herv Kerk gehouden collecte ten bate van het plaatselijk crisis-comité, bij gelegenheid van de rede gehouden door Ds. A. W. M. Odé, over zijn reisindrukken van Zuid- Afrika, heeft opgebracht f 69.09l/fe. DE WERKLOOSHEID Het aantal ingeschrevenen bij het agent schap der Arbeidsbemiddeling alhier be draagt thans 52, waarvan 7 gedeeltelijk werkloos. BURGERLIJKE STAND BEVALLEN: Cl. J. v. Walderveen—Las- LE1DEPDORP ZIEKENVERPLEGING Zuster B. M. van der Voort, opgeleid in het ziekenhuis Bethesda te Tiel, lieoft met goed gevolg het examen voor ziekenverple ging afgelegd. BESMETTELIJKE ZIEKTE Wegens het voorkomen van typhusgeval- len in deze gemeente, heeft de burgemees ter een circulaire rondgezonden, waarin hij waarschuwt togen het gebruik van water uit den Rijn, daar dit water waar schijnlijk met typhusbacillen besmet is. Men neme hiervan goede nota. AANRIJDING Op den Van der Valk Boumanweg werd een handwagen met hout beladen en voort geduwd door D. V., aangereden door een vrachtauto, bestuurd door C. S. De hand wagen kwam hierdoor in het water terecht De materieele schade is niet groot Tegen den bestuurder van de auto is proces-ver baal opgemaakt wegens onvoorzichtig rij den. LISSE ZENDINGSREDE In de Chr. Geref. Kerk alhier trad Don derdagavond als spreker voor de zending op Ds. W. Heerma, Chr. Geref. pred. te Ds. Hierma begon na gebed zijn rede met erop te wijzen dat de Zending vele vijan- den heeft Waar God een tempel bouwt sticht de satan een kapel. Vooral wees Ds. i Heerma e? op dat de Zending der Prote- j stantsche kerken veel tegenstand onder- I vindt van aan roomsche zijde, zelfs op voor deze kerk verboden terrein. Het Zendings werk wordt ook bemoeilijkt doord e crisis. Er wordt zooveel gevraagd voor allerlei I doelèinden dat het werk der Zending er I wel eens bij inschiet Er is ook koelheid en I lauwheid. Spr. stelde daarom de vraag: leeft de Zending in uw hart, heeft zij uw gebed en liefde? Naar aanleiding van Ps. 22 28 en 29 sprak Ds. Heerma voorts over het Zendingsbevel dat ons gepredikt wordt en wees op den zegen die God naar Zijn Woord hierop zal schenken. CHR. WINTERLEZINGEN Dezen winter zullen als sprekers voor de Chr. Winterlezingen optreden Ds. G. P. de Veij Mesdagh, Herv. pred. te Rotterdam; Dr B. Wielenga, Geref. pred. te Amsterdam en Ds. K. G. van Smeden, Chr. Geref. pred te Enschedé. OPENING BAZAR De bazar voor de Chr. Zangvereeniging „Excelsior" zal officieel geopend worden Dinsdag 24 Oct om 6 uur. Te kwart voor zeven is de bazar voor het publiek toegan kelijk, termijl om 7 uur „Klein Excelsior" eenige nummer zal zingen. BURGERLIJK ARMBESTUUR Alle aanvragen voor het Burgerlijk Arm bestuur moeten vanaf heden uitsluitend en alleen schriftelijk worden ingediend bij den secretaris-penningmeester van het B. A., de heer N. Matthijs, Veldhorststraat alhier. NOORDWIJK GEMEENTERAAD Donderdagmiddag kwam de raad dezer gemeente te 2 uur in openbare zitting bijeen. Voorzitter, Burgemeester Van de Mortel. Alle leden zijn wezig. De Voorzitter opent de vergadering met gebed. Als voorstemmer wordt aangewezc- Am heer G. H. Krau. Besloten wordt het Achterweglaantje met daar bij behoorende houten kwakel over de Woens- dagsche Watering aan het openbaar verkeer te onttrekken. Het door de Bouwpatroonsbonden ia- gezonden adres aan den raad inzake uitvoering van aanbestede gemeentewerken door Noordwijk- sche patroons wordt in handen van B. en W. gesteld om advies. Eveneens wordt het verzoek van'de R.K. Bes'rer.raad om een siks die in de kosten van ontspanning der werkloozen in handen van B. en W. gesteld om advies. Nadat de voorzitter nog 'n welkomstwoord heeft gewijd aan het nieuw toegelaten lid den heer J. G. van Eeden, herdenkt hij uitvoer j hel werk als Jid van den raad en verschillende raadscommissies Van het afgetreden lid de heer C. W. G. Alke- made. Namens de gemeente brengt spr. den heer Alkemade dank voor het door hem voor de ge meente verrichte werk en spreekt de hoop uit, dat hij nog eens als lid van den raad zal mogen terugkeeren. Hierna doet de voorzitter mededeellng van de opheffing van het orgaan van steunverleening. zulks ter uitvoering van een desbetreffend schrij ven van den minister van sociale zaken. Vervol gens deelt hij mede, dat door den minister strenge controle op de toekenning geëischt en stelt daarom den benoemden controleur te handhaven. Zulks wordt besloten. Tot agent der arbeidsbemiddeling wordt be noemd de heer A. van Geelen, adjunct commies middenstanders, die aan den rand van den afgrond staan. Spr. meent, dat men zoodoende den verkeer den weg zou opgaan De steunverleening aan kleine kweekers is geen gift maar een voorschot dat als de tijden iets beter worden verschillende van deze menschen op de eerste plaats hun schuld in deze zullen aflossen. Spr. i-ii de commissie voor steunverleening nog op het hart drukken: „Wees ten opzichte van de kleine kweekers wat soepel". Voorgesteld wordt dat de kwestie van ondersteuning der schelpenvisschers nog nader door B. en W. zal worden bezien. De heer van Eeden merkt nog op, dat Indien dc steun schelpenvisschers onderzocht zou moeten wor den, dit onderzoek zou moeten worden uitgebreid meerderen, die gebrek lijden. B. en W. zullen de kwestie van ondersteuning der schelpenvisschers nog nader bezien. In behandeling komt het in de vorige raadsver gadering aangehouden verzoek van den Alg. Bond Politiepersoneel om aan den ontslagen agent politie J. Smit, zoolang in hoogste instantie geen uitspraak is gedaan omtrent de al of niet juistheid van dit ontslag een wekelijksche uitkee- ring te doen overeenkomende met het tot dusverre door hem genoten salaris. Het advies van B. en W. luidde afwijzend. De heer de Hollander zegt, dat in de vorige raadsvergadering besloten is om de zaak uit te stellen, omdat de raad niet voldoende was inge licht. Nu intusschen de zaak voor hot ambtenaren gerecht is behandeld staat de zaak anders. Geble ken is dat dit uitsluitend is een zaak van den voor zitter en dat de raad hier niets mede heeft te maken. Conform het voorstel van B. en W. wordt i.h.s. besloten. Nu bij koninklijk besluit wegens strijd met de wet vernietigd is het raadsbesluit tot weigering bouwvergunning voor den bouw van een bloembollenschuur en een keuken aan J. Warmen- hoven, stellen B. en W. voor ter uitvoering van dit k.b. thans de gevraagde bouwvergunning te verleenen. Z.h.s. wordt aldus besloten. Voor de verbetering van de Verlengde School mat wordt een crediet beschikbaar gesteld van 830.—. Voor de bestrating van deze straat zullen de uitkomsten nog bruikbare steenen uit de School straat worden gebruikt. De voorstellen tot verbetering van de Bronck- horststraat en een gedeelte van de Pickcstraat worden uitgesteld tot een volgende vergadering. De heer Meijer vraagt B. en W. nog eens te be zien de bocht in de Pickéstraat bij de Vinkcnlaan. Spr. acht het zeer gewenscht, dat deze bocht in verband met het zeer drukke verkeer verbeterd ordt. Voor de verbetering van den Jan Kroosweg achter het Palace hotel wordt een crediet beschik baar gesteld van f 3442.—. en W. stellen den raad voor in te stellen gemeentelijke nakeuring van films en afbeel dingen ter reclame voor films, waartoe een betreffende verordening ter vaststelling is geboden. De heeren Liefferink en Krau achten keuring door de rijkscommissie voldoende. Indien hier een film zou worden afgekeurd, gaat deze toch in Leiden zien. De voorzitter co teert met genoegen dat de heer Krau meent, dat de regeering toch nog Iets goed doet. Met de stem men van de heeren Liefferink, Krau en den Hol lander tegen wordt de aangeboden verordening vastgesteld. Daar de bestaande verordening tot heffing ve belasting op vermakelijkheden per 1 Januari a. afloopt, bieden B. en W. den raad een nieuwe verordening aan. In deze verordening ls thans uitdrukkelijk opgenomen dat het geven van gele genheid tot schaatsenrijden aan belasting zal zijn onderworpen. De minimum belasting per toe gangsbewijs wordt bepaald op 2 cent. De vrijstel lingen zijn eenigszins verruimd, waardoor thans _n_ i1belasting zal zijn vrij- vrijwel alle jeugdwerk gesteld. De heer van Eeden vraagt waarom het schaat senrijden belastbaar wordt gesteld. De voorzitter zegt omdat dit een vermaak is. De heer van Eeden stelt voor het schaatsenrijden niet belastbaar te stellen, welk voorstel wordt i dersteund door de heeren Liefferink en van Wiel. Het voorstel wordt aangenomen met tegen 6 st. Tegen stemden de heeren de Witt, van der Meer, Alkemade, Admiraal Vink en Soe teman. De heer Meijer stelt hierop vooi voetbalverenigingen eveneens vrij te stellen. Spr. meent, dat uit de verordening blijkt, dat het de bedoeling is, datgene te belasten wat ten eigen bate geëxploiteerd wordt. De voetbal heeft dit ka rakter niet. Het terrein dat spr. op het oog heeft wordt niet geëxploiteerd om winst. De voorz merkt op, dat op het sportparkterrein reeds be lasting geheven werd, dus is het niets nieuws. ontraadt het voorstel Meijer. Een belasting 10 pet. op een gering entrée drukt niet zwaar. De heer Liefferink ondersteunt het voorstel-Meijer. Spr. is van meening, dat wij de sport in de hand moeten werken, vooral waar er hier zoo weinig gelegenheid is om de voetbalsport te beoefenen. Men moet niet vergeten, dat men reeds de groot- moeite heeft om een voetbalterrein te exploi- en. Hierop wordt het voorstel Meijer eange- ïen met 8 tegen 7 stemmen. Tegen stemden de heeren de Witt, van der Meer. Alkemade. Admi raal, Soeteman, van der Niet en van der Wiel. De voorzitter vraagt hierop wie het volgende voorstel voor vrijstelling doet. Hierop wordt de verordening z.h.s. aangenomen. Bij de rondvraag zegt de heer Caspers, dat hij de vorige vergadering heeft gevraagd of de prijs van de parelcokes niet wat lager kon worden gesteld. Spr. heeft hierop geen antwoord gehad. De voorz. zal hierop in de volgende vergadering antwoorden. De heer Liefferink vraagt hoe het zit met het maken van de revislcteekeningen. Spr. is er voor, om als er werk is, dit zooveel mogelijk te verdee- len. De heer Alkemade zegt dat deze zaak thans spoedig aan de orde zal worden gesteld. De voor zitter merkt nog op, dat de raad besloten heeft dat hij bij het verleenen van een crediet tevens medezeggenschap wil hebben In het aanwijzen van den persoon, die dat werk zal uitvoeren. De heer Vink vraagt wanneer wederom brandstoffen bonnen aan de werkloozen zullen worden ver strekt. De voorz. zegt dat dit zal gebeuren, zoodra de minister daartoe toestemming geeft. Hierop wordt de openbare vergadering geschorst. Na heropening der openbare vergadering te kwart voor acht wordt een crediet beschikbaar gesteld voor den aankoop van een strookje grond ter verbetering van den hoek LljnbaanwegPickc straat. Besloten wordt can N. van Zelra, klerk bij den gemeenteontvanger-kassier der bedrijven gratificatie te verleenen van f 100.— voor verricht overwerk. Besloten wlordt voor de verdere af werking van het uitbreidingsplan een crediet be schikbaar te stellen van f 3100.- Hierna volgt sluiting. besturen te staan en vertrouwen in hen te stellen. Werkt zoolang het nog dag is, en dankt God. 'olgens is het woord aan den secreta ris, den heer Plug. In zijn zeer uitvoerig verslag blikt spr. terug op rle achterliggen de 15 iaren. Zeer moeilijke tijden zijn mee gemaakt, thans echter komt er in onzen bond een periode van opleving; hadden wij oen jaar dat slechts 1 vergadering werd ge houden, in 1932 waren hot er 13. Als blijk an piëteit wijdde spr. ook eenige waard ee- rendo woorden aan de nagedachtenis van Ds. Koers en J. v. Beelen, die beiden tot greoten steun voor den bond zijn geweest. De bond telt thafis 5 afdeelingen plus Pa trimonium met tezamen 462 leden. Spr. be slont met. de opwekking tot de Chr. vakver- eenigingen, krachtig te blijven staan en te -ertrouwen op God. Na het zingen van Psalm S9, kreeg de heer Kruvthof het woord. Spr. feliciteerde den bond en zijn voorzitter en wekte ver- olgens in een krachtig betoog alle chr. ar beiders op, mee te strijden om te voorko men dat niet-chr. vakbonden vrij spel krij gen; actief zijn is het parool. Na de pauze sprak de oud-voorzitter, de heer C. v. d. Wiel, een enkel woord, waarin spr. den bond zijn gelukwcnschen aanbood n hoopte dat. hij moge uitgroeien tot een krachtig orgaan. Hierna sprak wethouder E. L. de Wilt namens het college van B. cn W. Spreker maakte gaarne gebruik van de gelegenheid eeij officieel woord te mogen spreken tot de vergadering in 't algemeen en tot het be stuur in het bijzonder. De burgemeester was helaas verhinderd, zoodat spr. den dank verbracht voor de uitnoodiging tot deze ergadering. Spr. maakte eenige opmerkin- en en hoopte dat de vakbonden in B. en W. niet zien een afweergeschut waarop alle klachten afstuiten. Meerdere malen ver leende het college een willig oor en hoopt in den vervolge te kunnen blijven doen, 't belang van den arbeid en de arbeiders, j vieren thans feest, zegt spr. niet met een revolutionaire vereeniging die zegt: de helft plus 1 is de meerderheid, maar met christelijken bond en daarom bidden wij U Gods zegen toe. Hierna werd door leden van den bond opgevoerd: „Het lied van den arbeid", be staande uit 3 episoden, le. de arbeid vóór voering der machines, ten 2e. de ar beid in den tijd dat de machines pas waren ingevoerd en ten slotte werd uitgebeeld dat het, ondanks de machines ook mogelijk is vreugde te scheppen in deze arbeid en God daarvoor te danken. Houden wij in het oog, dat hier slechts amateurs aan het werk wa- dan hebben wij vooral lof voor de zang-spreekkoren die, behoudens enkele technische en rhytbmische afwijkingen, uit stekend voor den dag kwamen. De „arbeid", het „lied", de „ziener", de „smid" en de „spinster" waren na een aarzelend begin ook zeer goed. Ds. Siddré sprak vervolgens een slot woord. Spr. deed dit gaarne omdat de vak- vereenigingen de steun der geestelijke lei ders noodig hebben. Spr. wenschle der. bond van harte geluk en hoopte dat hi] moge groeien tot een krachtig lichaam. Na een schoone vergelijking tusschen 't kunst matige en het natuurlijke, Goddelijke licht, zei de spr. dat men in zijn beginsel niet al leen op de lippen, maar vooral in het hart moest dragen. Tezamen werd hierna gezon gen Gezang 96 waarna Ds. Siddré met dank gebed eindigde. per 100 betaald. Van die hoogste prijs was maar beperkt kwantum. De massa ging voor f 3 tot f 4.—. Tweede soort gaat voor f 1.20 tot 1.60. Roode kool brengt van f 3.50 tot f 4.60, Gele van f 2.50 tot f 3.90 op. BLOEMENHANDEL. Mede tengevolge van het koude weer en den storm van vorige week ls het met de Dahlia's zoo goed als afgeloopen. Sommige partijtjes die in de luwte staan, geven nog iets opbrengst. Evenzoo is het gesteld met Asters, waarvan ook niet veel goeds meer wordt aangevoerd. Herfstasters gaan nog redelijk, ze brengen van f 1.10—f 1.20 op, Zinnia's gaan ook graag weg voor f 0.30 •f 0.05, Anjers gaan voor f 0.35f 0.60, Tri- toma's f 1.40f 1.90, Troscrysanthen f 0.06 •f 0.12, Actea f 0.S0—f 1.10, Eenbloemige crysanthen brengen van f 0.05f 0.10 op. GEMEENTERAAD Goedgekeurd wordt de rekening van de gasthui zen en wel voor wat betreft het gasthuis te Noordwijk-Binnen met een nadeclig saldo van f 119.36 en die voor het gasthuis te Noordwijk aan Zee met een batig saldo van f 1507.87. Overeenkomstig het voorstel van B. e wordt besloten tot voortzetting van de steunver- leeuing aan de kleine kweekers ln deze gemeente zulks o.m. onder de bepalingen, dat de aanvrager een zoodanig bedrijf heeft, dat hij in normale standlgheden daarin een bestaan heeft en hij voldoend sollede borg stelt. Voo. de ontvangen steunbedragen wordt een schuldbekentenis getee- kend. De verleende steun wordt t.z.t. verhaald. Dc heer van der Niet vraag: om en steunregeling voor de schelpenvisschers. De heer Soeteman meent dat deze menschen met het verleenen van rijwerk voor de gemeente zijn te helpen. De heer van der Meer merkt op, dat de steun aan kleine kweekers een soort credietverleening is. Spr. ment, dat het niet de bedoeling van den heer van der Niet is de schelpenvisschers op dezelfde ma nier te behandelen De heer Braun vraagt zich af of men met het ondersteunen van de schelpenvis schers dan aan een eind is. Er zijn nog zoovele In het Casino te Noordwijk aan Zee werd gisteravond door den Chr. B. B. te Noord wijk een feestvergadering gehouden ter ge legenheid van zijn 15-jarig bestaan. De groote zaal van het Casinogebouw was ge heel gevuld, toen de voorzitter, de heer D. v. d. Niet, do vergadering opende en do aanwezigen liet zingen Psalm 68 10. Ver volgens las de voorzitter Psalm 95 17, waarna hij voorging in gebed. In zijn ope ningswoord heette spr. allen hartelijk wel kom. In het bijzonder het college ran B. en W.. het bestuur van „Ons Huis", de bestuur ders van den Katwijkschcn B. B., de R.K. besturenraad, de heer Kruythof, voorzitter van het C. N. V. en de oud-voorzitters do gebroeders C. en B. v. d. Wiel. Spr. bracht dank aan het bestuur van de Noordwijk- sche Sportvereeniging voor het beschikbaar stellen van haar zaal en dankte eveneens •fe Chr. Muziek vereen. „Echo der Duinen" voor haar medewerking op dezen avond. Van Ds. Cupedo was bericht van verhinde ring ingekomen. Zijn openingswoord beper kend, besloot spr. met de modedeeling dat de besturenbond krachtiger leeft dan ooit te voren cn wekte alle leden op, achter de Dit was hèt slot van een in alle opzichten zeer geslaagde en mooie avond. OEGSTGEEST COLLECTE CRISIS-COMITé De door het Crisis-Comité gehouden open- schaal-collecte heeft opgebracht f 627. Het comité is hen, die bijdroegen zeer dankbaar, doch...' niet voldaan- In 1932 was de op brengst f 860, in 1931 f 1607. De crisisnood neemt nog niet af, en de collecte wordt minder! Dat mag toch niet? Ingezetenen van Oegstgeest, zorgt er daar om voor, dat uw comité zijn werk dezen winter kan volhouden. Geeft in de wekelijk sche collecte of gireert uw bedrage op no. 18S636 Elke bijdrage is welkom! Oegstgeest tone „medelijden" voor hen, die door de crisis lijden. BOEKHANDEL J. W. v. A VEEN In het perceel Geversstraat 59, een geheel nieuw opgetrokken huis, heeft de heer J. W. v. d. Veen, een boekhandel geopend, die er zoowel in als uitwendig keurig uitziet Het is een ruime lichte zaak, smaakvol ingericht, die een aanwinst vo de Oegstgeestsche winkelstand mag worden g- noemd. Het werk ls uitgevoerd onder leioing den architect Schcffer uit Warmond. Aanm was de heer Kool ui- Warmond. De wbk.lbe im- mering werd uitgevoerd door de fa. Reens te Am sterdam, de centrale verwarming door de fa. v. d. Voet te Leiden, de electrische installatie door de fa. Nouwens Jr., het schilderwerk door de fa. Schippers en de stoffeering door de fa. v. d. Wilk, de laatsten allen te Oegstgeest. DIEFSTAL Door de politie alhier is tegen A. G. F. wonende te Leiden, proces-verbaal opge maakt, wegens diefstal van eenige rijwiel- belaslingmerken van rijwielen, die onbe heerd langs den weg stonden. DRONKENSCHAP Tegen den zwerver M. A. V-, gedomici lieerd te Amsterdam, is proces-verbaal op gemaakt wegens openbare dronkenschap. AANRIJDING Op den Leidschestraatweg wehd door een groentewagen van J. de R., uit Katwijk, een boompje aangereden, waardoor de boombe schermer er. het boompje belangrijk werden beschadigd. NOG EEN AANRIJDING Op den Almondeweg had een aanrijding plaats tusschen een vrachtauto van ev be stuurd door A K., wonende te Katwijk en een paard en wagen van J. K., te Katwijk- Binnen. Het spatscherm en de wieldop van de auto werden beschadigd- FRAUDULEUS VERVOER Door de gemeentepolitie en een controleur van Aardappelcentrale zijn 10 H.L. aard appelen in beslag genomen, welke werden vervoerd zonder vervoerbewijs door J. wonende te Rijnsburg. Proces-vorbaal is op gemaakt, OUDEWETERING R.K KERK, VEERTIG JAAR! Zondag a.s. bestaat de R K. „St. .Tacobus" kerk, veertig jaar. Dit feit zal feestelijk wor den herdacht RIJNSBURG TUINBOUW Er was, in vergelijking met vorige week, thans eenige verbetering te bespeuren in den gre iten handel, alhoewel de prijzen toch nog te laag zlji voor bijna alle artikelen. Kroten brengen f 1.50 tot f 1.60 per 100 K.G Uien gaan in beste kwaliteit voor f 1.80 tot f 2.— per 100 kg., Waschpeen brengt van f 2.50 tot f 3.40 op. Voor bloemkool 1ste soort werd van f 2,90 tot f 6.20 (Vervolg) en W. stellen voor de verordening dt Mei 1933 voor het heffen van een we genbelasting in te trekken. De heer Speelman wil hiermede wach ten tot de behandeling van de begrooting, daar hij op grond van informaties meent dat de opbrengst van de personeele belas ting zal tegenvallen. De heer A. Warnaar kan het stand punt van den heer Speelman niet bogrij- daar op de vorige vergadering over eengekomen werd de pers. belasting te ver hoogen en dan de wegenbelasting te laten ■rvallen. Welh. Warnaar merkt op dat de fi- nancieele commissie van oordeel was dat oorloopig geen vérdere belastingen moes ten worden ingevoerd en dat daar de hand having vah de verordening geen zin heeft. Besloten wordt de verordening in te trek ken. Punt 11. Steun aan kleine kweekers wordt in besloten zitting behandeld. De Voorz. doet mededeeling dat over 1932 de kosten per leerling van de openbare school hebben bedragen f 23.10 per leerling. De heer Speelman vernam van den Inspecteur van het onderwijs dat deze kos ten zouden kunnen dalen tot f 12 per leer ling, wanneer maar voldoende leerlingen werden ingeschreven. Dc Voorz. zegt dat dit, gezien de cijfers van de andere scholen, ten eenenmale on mogelijk is. Hierna wordt uitvoerig gehandeld over den aanleg van een trottoir van „Even Bui ten" tot aan het huis v. d. Voort. De totale kosten hiervoor worden geraamd op f 1500, waarin door het Rijk wordt bijgedragen 600 over het geheel en bovendien f 300 bij wijze van bijdrage in de werkverschaffing. De heer Speelman is voor doortrek king van het bestaande rijwielpad en bang dat anders de tuintjes last van het water zullen krijgen. De Voorz. wijst er op dat het juist de bedoeling is om de bewoners te gerieven het aanzien van de huizen te verhoogen. De heer A. Warnaar vindt een uitgaaf van f 600 voor dit tro'toir niet gemotiveerd Waarom dit perfectionisme, het is een fout onzen tijd. Wel is opgemerkt dat ma terialen voorhanden zijn en in mindering komen op de raming, doch bij nader onder zoek blijken deze reeds afgetrokken te zijn Nadat nog geruimen tijd in den breed" hierover is gesproken wordt het voorstel aangenomen met 8 stemmen voor en de stemmen van de heeren Speelman, Verkley en A. Warnaar tegen. Hierop brengt de commissie tot onder zoek van de gemeneeterekening over bij-monde van den heer A. Warnaar rap port uit. Spr. roemt de overzichtelijke en accurate wijze waarop deze administratie wordt gevoerd. Er zijn enkele posten die vergeleken met de begrooting, meevallen. Hiertegenover staan echter verschillende posten waarvan het tegendeel het geval is. De telefoonkosten komen de gemeente op f 1000 i. p. van f 800 als geraamd. Hierop kan toch zeker wel bezuinigd worden. Lan taarns en verlichting zijn f 1000 hooger, on derhoud en aanleg tegelpaden f 1500, onder houd plantsoenen enz. f 1500. Het benzine- erbruik blijft schrikbarend hoog. De in komsten zijn in totaal f 3700 onder de ra ming gebleven. De Voorz. deelt mede, dat de telefoon kosten de aandacht van het gem. bestuur hebben. Koffie en thee voor de secretarie komt niet meer op de begrooting voor 1934 voor. De hoojïere kosten voor lantaarns en verlichting zijn ontstaan doordat de lan taarns in 1932 werden geschilderd. Onder houd voetpaden en plantsoenen zijn hoo ger doordat hieraan werk door arbeiders m werkverschaffing is verricht, zooals terecht ook door de commissie wordt verondersteld. Wat het benzineverbruik betreft, door on W. wordt overwogen de oude wagen buiten gebruik te stellen, daar deze te veel benzine kost Bij de rondvraag noodigt de heer Dan- n ij s de Voorziter minzaam uit, om bij giet- weer eens een bezoek te brengen aan de Oude Haven, dan staat er wel een water. De Voorz. kan zich waarschijnlijk geen Juist denkbeeld van deze maat vormen. Maar het wordt in ieder geval genoteerd, De heer Breda wil lagere tarieven van is, water en electriciteit. De Voorz. toont met cijfers aan dat dit vooralsnog niet mogelijk is. Electriciteit h.v. zou bij verlaging van 1 cent per KW een derving van f 20.000 beteekenen, terwijl dit voor iederen verbruiker slechts f 1 per jaar uitmaakt. De baten uit de bedrijven komen toch weer aan de gemeenschap thans speciaal de sociale zorgen voor een groot deel ten goede. Hierna sluiting. GEMEENTEREKENING 1932 Op de gewonen dienst hohben de untvang- -ten in totaal bedragen 336.112.18 de uitga en 347.69S.13 Batig slot 8.414.05 Van de kapitaalsdienst bedroegen de ontvangsten 89.022.03 en de uitgaven T2.307.65. Batig slot 16.514.38. ONTWERP-BEGROOTING 1934 De ontwerp-begrooting begint met hot ba tig slot van 1932 ad 8.414.05 de inkomsten en uitgaven zijn in totaal ieder 354.737.89. De post onvoorzien bedraagt S.618.99 is ruim 2 van de totaal uitgaven tegeu an ders ongeveer 5 VALKENBURG GEMEENTERAADSVERSLAG Gisteravond vergaderde de raad onder oorzittersohap van burgemeester Lotsy, die op de gebruikelijke wijze opende. De secre taris leest de notulen, die onveranderd wor den vastgesteld. Ingekomen stukken ter goedkeuring van Raadsbesluiten passeoreri de revue. Een be vat enkele bepalingen tot aanvulling van de instructie der gemeente-secretaris. Deze aan vulling wordt met algemeene stemmen goed gekeurd. De Voorzitter brengt nu de gemeentebc- grooting, dienst 1934 ,te.r tafel. In ontvangst en uitgaaf is deze vastgesteld op 29156.88. Een belang, ijk deel er van is bestemd tot bestrijding van crisisgevolgen; ooral de werkloosheid. Om de begrooting sluitend te krijgen, wor den de volgende heffingen voorgesteld; 25 opcenten op de Vermogensbelasting; 125 o pc. op de Pers. belasting; 50 opc. op de Gem. fondshelasting en tot slot rangschikking van de gemeente van de 2e in de 3e klasse van de Gem.fond&belasting. De heer Zandbergen zegt, tot zijn verwon dering geen bedrag gehoord te hebben tot steun aan de kleine kweekers. De Voorz. antwoordt, dat er geen post voor gevonden is kunnen worden en geeft de heer Z. in overweging een voorstel in te dienen, mits hij ook de dekking aanwijst. Deze stelt oor er dan maar voor te leenen. Voor de rbeiders wordt wel gezorgd en deze men schen maar aan hun lot overlaten, dat gaat niet. De Voorzitter merkt op, dat de werkloos heidsbestrijding verplichtend is. Leenen kan niet, want bedragen voor steun moeten uit de gewone dienst bestreden worden. Boven dien twijfelt hij sterk aan toestemming tot leenen en wie zal 't doen, daar de gemeente reeds plm. 40.000 schjild heeft? Weth. Bol merkt hierna op, dat bet ver wijt van den heer Z. eigenlijk hem treft, om dat hij op zich genomen had de belangen der kleine kweekers te behartigen. Hij heeft dan ook wel driemaal met de Burgemeester de zaak besproken, maar telkens stuitte het af op de middelen. Het is werkelijk onmacht iets tc doen. Op de vraag of er hier een Burg. Armbe stuur is, antwoordt de Voorzitter ontkennend en verwijst naar B. en W., maar laat er weinig troostvol op volgen, dat e»r geen fond sen zijn om uit te putten. Aanmerking wordt gemaakt op de groote .erhooging van opcenten op de Pers. Belas ting, omdat dit juist zoo zwaar drukt op minst draagkrachtigen. i i In stemming gebracht, wordt met 6 tegen 1 stem besloten, de begrooting ter goedkeu ring op te zenden, zooals zij is ter tafel ga- bracht. Hierna sluiting, terwijl de raad in ge heime zitting gaat, ter behandeling reclames schoolgeld, BOND VAN KLEINE KWEEKERS De afdeeling Valkenburg van den bond ,an Kleine kweekers, hield haar eerste jaar vergadering. De voorzitter, de heer G. C. Bol .opende de vergadering met een hartelijk welkom aan de leden. Hij wenschte hun een beter seizoen, dan 't afgeloopen, waarin de bedrijven zware offers hebben moeten bren gen. Hij hoopte, dat de saneringsmaatrege len het gewenschte resultaat zullen brengen. Hij wekte de leden op propaganda te ma ken om nieuwe leden te winnen, want al is de groei in een jaar niet slecht ,van 11 tot 30 leden, te veel zijn nog niet georganiseerd. Notulen en jaarverslag worden gelezen en onveranderd vastgesteld. 12 Bestuursverga deringen zijn gehouden en 8 bij het Hoofd bestuur. De penningmeester deelt mede, dat er een klein nndeelig slot is van l 0.87. Voorgesteld wordt de contributie te verhoogen tot 1.25. De heeren G. Zandbergen en L. Bloemen- daal worden herkozen als bestuursleden. Tot bode wordt aangesteld G. Slootweg. In zijn slotwoord wekte de voorzitter de leden op met hun moeilijkheden tot 't be stuur te komen of zich of zioh te wenden tot 't Hoofdbestuur. Daar worden gaarne alle inlichtingen gratis verstrekt. Hierna sluiting. IEPZIEKTE Bij een onderzoek van de boombeplanting op het Kerkplein, is gebleken, dat vele iepen door de zgn. iepziekte zijn aangetast Een veertien-tal boomen zal gerooid worden, wat 't Kerkplein wel een eenigszins ander aan zien zal geven. 6. wijziging der Verordening op de Perso neele Belasiing; 7. verhooging opcenten op de Personeele Belasting; 8. vaststelling aan tal opcenten op de Gemeentcfondsbelasting; 9- verkoop van grond; 10. wijziging steun regeling-, 11. extra steunverleening aan werkloozen: 12 opheffing O.L. School aan den Ringdijk; 13. behandeling en vaststel ling der begrootingen van de gemeente en dc bedrijven: 14. besluiten comptabiliteit; 15. ontheffingen schoolgeld. WOUBRUGGE RAADSAGENDA De Raad der gemeente komt Dinsdag a.s. des voormiddags om half tien in openbar© [ergadering bijoen ter behandeling van de olgende punt/i: 1. Notulen cn mededee- ingen: 2. voorstel tot het verleenen afschrij fing schoolgeld: 3- voorstel tot het aanvra- ;cn van vrijstelling van liet geven van gyni- iastiekondei-»».js op de O.L. schppl no. 2; 4. aanbieding gemeente- en hedrijfsbggroo- ing 1934 5. voorstel tot het verleenen ec-ner subsidie aan de vereen. Ziekenhuisverple- ging „Onderlinge Hulp" te Hoogmade: 6. foorstel tot wijziging van het raadsbesluit an 22 April 1920; 7. voorstel tot conversie van gelcile?ningenj 8. wat verder ter tafel komt en rondvraag. GEVAARLIJK SPEELGOED Een zesjarig scholiertje stapte met irC elke broekzak een scheermes naar zijn speelmakkertjes en liet zijn bezit aan deze zien. Ook de politie zag dit en nam veilig heidshalve de messen van het ventje over. Bij onderzoek bleek dat zijn ouders hem den kapper hadden gezonden om zijn haar to laten knipper en dat hij aldaar de gelegenheid gebruik had weten te maken de scheermessen te ontvreemden. VOORSCHOTEN RAADSAGENDA De Raad djzer gemeente zal vergaderen op Maandag 23 Oct. a s. des avonds half acht Onderwerpen ter behandeling: 1. ingeko men stukken; 2. uitloting obligaties geld leening; 3. verzoeken ex art. 13 der Lager Onderwijswet 1920; 4. benoeming leden Com missv van Toezicht op hot Lager Onderwijs; 5. benoeming van den heer C. van Meurs tot controleur der gemeentelijke armenzorg; GODSDIENSTOEFENINGEN Rt)n) 10 u rv. Kerk 10 u Ds Waardenbif-g rv' 'Kerk 9% uur Ds Touw rv. Kerk 9% u Ds Pres. van KatwflK i u dhr de Witt v Noordwtjk b_ Zee ierk en 5 u Ds MeUerlng KOUDI3KKRK Ned. Herv. KePc 9% en 6*4 u Ds Odé Geref. Kerk 9*4 en Cu u Ds Haspers I.EIDEI1DORP. Ned. Herv. Kerk 10 en 6% u Ds Streeder H. Avondmaal en Dankzeglng Geref. Kerk 9% en 6& u Ds DUk I.FIMUIDICN Ned. Herv. Kerk 9U u Ds Jongens Geref. Kerk 9*4 u Ds Bos uit Alphen: 2*4 U Ned. Herv. 1 Ds Tichel nar Ke'k 9H u. Dr Ruys% 4 u Ds Visser, 3 10 u. Ds Tichelaar. 5 \u Noordwfffc-B Chr. ceref. Kerk. 10 en 6u. Ds. Ponsteta Geref. Gemeente. 9Vj u. en 4 u. Leeskerk Mxilrlitt IJK AAN ZER. Ned. Herv. Gem. 10 u. Ds. Cupedo. Geref. Kerk 10 en 5 u Ds Velllnga, Meppel N OOIt 1111 MK-IIIMVKN. Geref. K#rk 10 u Da Visser (Voorber.); 6 u, geen opgave ontvangen Ncd. Hei (IRGHTGRBHT. Ned. Herv. Kerk (Pa 1 Ds Hennemann Kerkje 10 u. Ds. Jui RIJNS ATEnWOÜDB Ncd. Herv. Kerk 9% Woerden Chr. Geref. Kerk 0>4 1 RIJNS III' It G. Ds de Lange, vaq 6 u Leesdlenst i rg). 9H o- D* Broekstra S A SS B NI IF? I M?rl1 Ned. Herv.Kerk .1 Geref Kerk. 9^ 1 5 u Ds de Jong mbachtshuis 5 u. leesdïei il f 2.80—6.40; gro»ne kool f LlO—2.8( fl—4; pieterselie 50—80 c.; prei f 1—1.80 .508.60; selderie f 0.50—1.40; knol [tslen f2.10—5 pci selderie f 1.503; r.. kroten f 1.50—2.50; gok. kroten f 3—S; enübw non f5—36; stokboonen f4—39; stambooncn f3 —43. witlof f 8-19; boerenkool f 1.60—3; pos teleln f5—12; spinazie f 2—8; uien f 1—2.50J spruiten f5—15; spruiten f 1.50—5 p 100 kg. LBroiflfi 21 Oct. Eieren. Aanvoer 6536 sL f G.606.10: kuikeneleren f4.23—4.45 p 100 et. Aan het Bureau van de NIEUWE LEIDSCHE COURANT, Breestraat 123, Leiden ik abonneer mij voor minstens één jaar als op de NIEUWE LEIDSCHE COURANT. NAAM D» aan1 Doorhalen wat niet verlangd woedt

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 7