mantelstoffen! Prijzen v, 62 c, tot f3.45 p.el| Groote sort. BONTKRAGEN! ZATERDAG 21 OCTOBER 1933 TWEEDE BLAD PAG. 6 STADSNIEUWS DE BEGROOTING VOOR HET DIENSTJAAR 1934 NADERE MEDEDEEUNGEN VAN B. EN W. Tn aansluiting aan de mededeelingen van den Wethouder van Financiën in raadsvergadering van 2 October jjl., ichrij- met betrekking tot de bin nenkort in druk verschijnende ontwerp- hegrooting voor 1934, een uitvoerigen brief nan den Raad waaraan het volgende i» ontleend: Het. stemt ongetwijfeld tót tevredenheid, dat het in dezen tijd is mogen gelukken om. zonder belastingverhooging, een nage noeg sluitende begrooting samen te stel len. Te meer voldoening geeft dit resultaat., wanneer men in aanmerking neemt do biizonder moeilijke omstandigheden, waai aan het hoofd moest worden geboden; in menig opzicht waren de moeilijkheden nog grooter dan die, welke het vorig jaar bij het opmaken van de begrooting werden on dervonden. Ondanks de verschillende, reeds vroeger genomen maatregelen tot versterking van de Inkomsten en beperking van de uit*'1* ven, zooals de met ingang van 1 Mei 1933 ingevoerde belasting-verhooging, de op 1 Anril 1933 ingegane verhooging van he» verhaal van pensioensbijdragen, en bezui nicing op allerlei gebied, sloot het aanvan kelijke concept der nieuwe begroeting niet een tekort van eenige honderdduizenden guldens. Het is nauwelijks noodig te vermelden, dat deze moeilijkheden uitsluitend zijn tp wijten aan de nog steeds met ongekende hevigheid heerschende crisis, waardoor eenerzijds de uitgaven voor armenzorg en werkloozenondersteuning enorm zijn geste gen en anderzijds inkomsten, als belastin gen en pachten, sterk zijn gedaald en nog voortdurend dalen. Voor werliloozensteun en armenzorg te ramen moest netto f 1.060.000 worden uit getrokken, of f 68.000 meer dan op de be grooting 1933 hiervoor beschikbaar is en plm. f 100.000 meer dan de uitgaaf over 1932 bedroeg: de subsidie aan werklozen kassen, in 1933 reeds gestegen tot f 87.500. moest thans worden verhoogd tot f 100.000. terwijl de geneeskundige armenzorg pl.m. f 15.000 meer vorderde. De winst en retributie der Lichtfabrieken bleven ruim f 34.000 achter bij de vorige raming. Overigens wijken de winsten en verliezen der bedrijven in het algemeen niet belangrijk af van de cijfers dor be grooting voor 1933, doch in werkelijkheid zijn de voor 1934 verwachte resultaten, ook dip van de Lichtfabrieken, ongunstiger. Daarenboven konden voor 1933 dekkings middelen worden aangewezen, die 193 i niet of slechts tot een veel lager bedrag ten dienste stonden. Kwam b.v. aan de begroo ting 1933 nog een batig slot van den dienst 1932 van f 214.708 ten goede, 1934 moest met een f 125.600 lager bedrag volstaan. Voorts werd ter beschikking van den dienst 1933 gesteld het restant der z.g. bouwreserve van de Lichtfabrieken ad. f 69.819, welke ontvangst 1934 derhalve moet ontberen. De belastingopbrengsten konden evenmin alle op het peil van 1933 worden gehand haafd: de personeele belasting (hoofdsom plus 100 opcenten) moest van f 563.000 tot f 550.000 worden verlaagd, doch de meeste zorg baart de voortdurende daling van de gemeentefondsbelasting. De rijksinspecteur raamt de opbrengst van 1 opcent op de gemeentefondsbelasting voor 1933-'34 op 75 pet. van de opbrengst over 1932-'33 en voor 1934-'35 weer op 90 pet. van de opbrengst over 1933-'34. Aan vankelijk werd voor 1933-'34 een daling met 15 pet. aangenomen. Het door de rekenings- voorschriften voorgeschreven boekings systeem heeft tengevolge, dat het bedrag van deze lagere raming geheel op 193i drukt, welke dienst bovendien nog voor 2/3 deelt in de mindere opbrengst van het belastingjaar 1934-'35. Hoewel de verhoo ging van de opcenten tot 80 en de indeeling in de 2e klasse thans over een volledig be- grootinesjaar werkten, kon als gevolg van die daling de gemeentefondsbelasting in haar geheel (80 opcentenf classificatiever- schil en rijksopcenten over dit verschil) dit maal slechts on f 431.778 worden geraamd, tegenover f 507.555 voor 1933, gevende een nadeelig verschil van niet minder dan f 75.777. Aangezien het ons echter in de gegeven omstandigheden billijker voor kwam. om de vermoedelijke werkelijke op brengsten der belastingjaren 1933-'34 cn 1934-'35 over de diensten 1933 en 1934 te verdeelen naar evenredigheid van de tijd- vakkpn, is op hoofdstuk I pen bedrag van f 35.555 uitgetrokken als uitkeering van 19S3 aan 1934. waardoor de belastingopbreng sten aan heide kalenderjaren ten eoede ko mende, althans nog ongeveer gelijk zullen zijn. Door sterke besnoeiing van uitgaven en voortgaande bezuiniging od velerlei gebied, alsmpde door andere maatregelen, kon hel tekort ten slotte tot f 60.000 worden terug gehracht D° f a bri rage-u i ts-a yendie over 1932 f 613.500 bedropgen en voor 1933 werdpn ge raamd on f 621.000, zijn thans uitgetrokken op f 582.300. D« onderwijsuitgaven verminderden met f 50.000. Voorts werd, in verband met den stand van het reservefonds van het grondbedrijf, Vriiheid gevonden om ook thans nog hel nadeplig saldo van den gewonen dienst van dat bedrijf ad. f 78.796 ten laste van de reserve te brengen. Per 1 Tanuari 1933 be droeg die reserve rond f 383 000. Na vermin dering met het nadpelig slot van den ge wonen dienst over 1933 ad. f 81 000 bliift f 3rv>.000 over. Dp winst on sedert 1 Januari 1933 plaats gehad hebbende verkoonpo ove;* trpft bet nadeeb'g slot van 1934, zoodat per saldo de be-schikbaar blijvende reserve nog grnnter is dan na de eerste afschrijving. Vervoleens is het mogelijk gebleken dp baten uit de Leidsche Duinwater Maat- scbanpii ongeveer f 80.000 te verhoogen. Ten slotte hebben de Lichtfabrieken in zeer belangrijke mate bijgedragen tot de versterking van de inkomsten, door over heveling naar den dienst 1934 van de on f 200.000 geschatte hongere winst over 1933. De begrooting van de Lichtfabrieken voor 1934 sluit met een batig saldo van f 268.542 voor de gasfabriek en f 634.075 voor dp centrale, of semen f 902617. De voor 1933 ingevoerde korting op de subsidies is. op een enkele uitzondering na. gehandhaafd; verdere algemeene verminde ring van de subsidies wordt thans mits dien niet voorgesteld. Evenmin zullen naor aanleiding van de hegrooting voorstellen aan den Raad worden gedaan inzake een verdere algemeene korting op de salaris sen van het gemeentepersoneel, voorzoover dit volgens door den Raad vastgestelde verordeningen wordt beloond. Te dezen aanzien wenscht ons College af te wachten, welke maatregelen de Regeering zal ne men als uitvloeisel van het werk van de Commissie-Schouten. Momenteel heeft ons College bij het Geor .ïisccrd Overleg alleen aanhangig ge maakt het laten vervallen voor de onge- huwden van den aftrek van f 700 bij de be rekening van de geldende salariskorting. •">ns College beoogt met deze wijziging vooral om een groot bezwaar van de tegen woordige regeling weg te nemen. De be staande bepaling, dat de korting slechts zal worden toegepast na aftrek van f 700 heeft n.l. ten gevolge, dat een groote groep van personen, hoewel daartoe zeer goed in staat, niettemin niet of zoo goed als niets in de crisiskorting bijdraagt. In de voorge stelde bepaling nu is het middel gelegen om ook dergelijke personeelsgroepen, zoo als jeugdig personeel, verpleegsters, enz. voortaan op meer daadwerkelijke wijze in de korting te betrekken. Ook afgscheiden hiervan is het alleszins gemotiveerd om. in navolging van hetgeen Rijk en verschillende gemeenten doen, van de ongehuwden in het algemeen een grno- ter offer te vragen dan van de gehuwden. In de derde plaats rechtvaardigt de finan cieele toestand der gemeente, hoewel het voorstel niet allereerst met het oog daarop in overweging is genomen, volkomen deze overigens bescheiden besparing van uitgaven. De hieruit voortvloeiende verlaging van personeels-uitgaveh, voorshands als ont vangst op hoofdstuk XV tot uitdrukking gebracht, wordt geraamd op f 15.000, zoo- dat hiermede het tekort der begrooting is verminderd tot f 45.000. Ons College is echter voornemens in nen loop van dit jaar en/of in het begin vap het volgende jaar een reeks voorstellen tot verdere versobering en bezuiniging bij den Raad aanhangig te maken, ten einde zoo mogelijk ook nog dit tekort op te vangen. In afwachting van het resultaat van deze bemoeiingen is, om de cijfers te doen ba lanceeren onder de onvangsten van hoofdstuk XV het bedrag van f 45.000 uit getrokken als uitkeering door de Algemee ne Reserve. Hiermede is dan het administratieve even wicht verkregen, en ook materieel is, ge lijk wij boven reeds vermeldden, de posi tie van de begrooting. niet bepaald ongun stig. Echter mag men zich door dit resul taat niet laten verleiden tot een optimis tische beoordeling van den toesand voor de toekomst. Wij moeten integendeel tegen een mogelijk daaron gevestigd optimisme met kracht waarschuwen, aangezien door het ontbreken van eenige aanwijziging van een verbetering van den algemeenen toestand, de toekomst er in financieel op zicht zeer donker uitziet Het is in dezen tijd nog minder dan anders mogelijk de financieele vooruit zichten te beoordeelen; een en ander brengt dan ook mede, dat evenals tot nog toe, de Algemeene Reserve alleen in uiterste nood zaak, wanneer andere middelen in geen ge val meer ten dienste staan, mag worden aangewend, en voorts dat kapitaals-uitga ven, vanwege dpn daaruit voortvloeienden jaarlijkschen last, tot het absoluut noodza kelijke beperkt moeten blijven. VAN HET STADHUIS HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat door hen vergunning is verleend aan M. E. Groo- newegen en rechtverkrijgenden tot het op richten van een bioscooptheater in het per ceel Hoogewnerd No. 49, kad. bekend Sec tie D. No. 827. A. VAN DE SANDE BAKHUIJZEN, Burgemeester VAN STRYEN, Secretarie Leiden, 21 October 1933. STERREWACHT-TENTOONSTELLINO. De tentoonstelling in het Academisch Historisch Museum (Universiteisgebouw) betreffende de geschiedenis van de Stem wacht zal vanwege de groote toeloop va belangstellenden tot en met 3 November geopend blijven, des Dinsdags en des Vrij dags van 1012.30 en van 25 uur. De toegang is kosteloos. VEEFONDS LEIDEN Gistel-morgen is in „Concordia" ae jaar vergadering gehouden van het Veefonds ..Leiden", onder voorzitterschap van den heer S. v. d. Stoel, uit Wassenaar. Er was zeer weinig belangstelling voor deze bijeen komst. Na een kort openingswoord, waar in de voorzitter ziin teleurstelling uitsprak, las de secretaris de heer C. Bakker, de no tulen, die onveranderd werden vastgesteld. Aan het verslag van den penningmeester, den heer P. F. Verkley, is het volgende ont leend: Geassureerd werden 1413 runderen .4 f 3 pers tuk f 4239, 15 a f 3,50 f 52.50, 42 stieren a f 2 f 84. De opbrengst van vleese.h en vet bedroeg f 533.16. Met enkele kleine postjes bedroegen de ontvangsten alzon 4992.16 gulden. De uitgaven bedroegen f 5315.78 (w.o. een schadebedrag van f4016.44), zoodat er een verlies is van f 323.62. l)e kascommisie bracht gunstig verslag uit. waarna de penningmeester*\oir zijn ge houden beheer werd gedechargeerd. Voorzitter merkte op, dat het tekort een ge volg is van het groot percentage levers, dat afgekeurd wordt. Deze afgekeurde levers moeten met. f 2.50 worden vergoed. De aftredende bestuursleden, de heeren C. v. Dam en S. v. d. Stoel, werden herkozen. De heer Wesseling vroeg bij de rond vraag of er niets aan te doen is om de be langstelling voor het Veefonds levendiger te maken. De Voorzitter antwoordt, dat dit meerma len een punt van bespreking in het bestuur heeft uitgemaakt. Zoolang de boeren hun eigen belang niet inzien, door een eigen Veefonds behartigd, zal er echter weinig aan te doen zijn. De heer Bakker lichtte de kwestie nog nader toe, bezien in het licht van het doel van het fonds. Daarna sluiting. DE NIEUWSTE GENRES DE GROOTSTE KEUZE! Allen 140 c.M. breed Vooral de BETERE kwaliteiten vindt j U bij ons VEEL GOEDKOOPER1! Haarlemmerstraat h. Donkersteeg 2-4-6 E Bij aankoop v.af f 5.- GRATIS een Pereboom's Knippatroon A.R. KIESVEREENIGING „NEDERLAND EN ORANJE" DE JAARVERGADERING K. VAN K. RIJNLAND HANDELSREGISTER. Wijziging. PapendrechtVan der Voet (N.V. in oprichting). Sassenheim, Teylinger laan 70. Bloembollcnhandel en -kweekerij. Thans is opgericht de naamlooze vennoot schap onrler den naam: PapendrechtVan dervoet N.V. Soort van bedrijf: handel in en kweekerij van bloembollen, zaden, plan ten, gewassen en aanv. artikelen. Dir. G. Heemskerk, Sassenheim en J. D. Papen drecht, Sassenheim. Comm.: S. Verdegaal, Sassenheim en L. Verdegaal, Sassenheim. Maatseh. kap.: f 25.000, waarvan geplaatst en gestort f 7000. F. de Groen, Leiden, Haarlemmerstraat 52a. Verkoop van sterke dranken en an dere. Wijz. handelsn. in: F. A. de Groen. N. V Stoomgistfabriek en Distilleer derij ..De Valk" voorheen T. H. Ritman en Co. Leiden, Langegracht 95 en 97. Baat straat 5 en 7. N. tred. comm.: L. van Ster ken hrug, Noordwijk aan Zee. Wijziging. 20 Oct. Goedkoope Muziekhan del, Leiden, Hoogewoerd 2.3 (hopkhinderij: Nieuwstraat 30). Wijz. handelsn. in: Feest- magazijn „De Komiek". 20 Oct. J. Wnnninxhof, Leiden, Turf markt 9 broodbakkerij. Overl. E.: J Wan- ninkhof, Leiden, dd. 9 Oct. 1933. N. E.: Wed. A. Th. Wanninkhof-van Hulst, Leiden Gisteravond heeft de a.r. Kiesvereeniging „Nederland en Oranje" in het gebouw „Re- hohoth" haar jaarvergadering gehouden. De vrij goecl^ bezochte bijeenkomst stond onder leiding van den voorzitter, den heer T S. Goslinga, die na opening op de gebruikelijke wijze, een kort openings woord spreekt, waarin hij een verklaring geeft van het feit, dat deze jaarvergadering die gewoonlijk in het voorjaar wordt ge houden, ditmaal tot het najaar is uitge steld. De vervroegde verkiezingen hebben daar vooral schuld aan. Spr. wijst voorts op de veranderingen, die in politiek op zicht sinds het vorig jaar zich hebben vol trokken. God heeft ons land gezegend mei een minister-president, die in dezen tijd van verwarring, het roer van Staat stevig :n handen genomen heeft. Wij moeten ons n dezen tijd van fascisme en nationaal- •orialisine vasthouden aan onze aloude an tirevolutionaire beginselen. De Bijbel zij ons rich'snoer. De Heere regeert! Dat is de groote vastheid in dit wankelende leven. Ook in het politieke leven moeten wij Gods verbreiden, Zijn Naam hoog houden. Als dit besef bij ons leeft, behoeven wij de toekomst niet donker in te zien. De secretaris, mr. F. H. v. d. T a s, leest do notulen, die onveranderd worden goed gekeurd. Vervolgens leest de secretaris zijn jaarverslag. Na een uiteenzetting van de politieke toestand in 1932 worden in hei verslag gereleveerd de voornaamste gebeur tenissen uit het leven der vereeniging. Onder dankzegging aan den secretaris ordt het verslag goedgekeurd. Uit het verslag van den penningmeester, den heer H. Lamhooy, blijkt, dat de ont vangsten hebben bedragen 2151,33, de ulk gaven 1653,70, zoodat er een batig saldo is van 497.63. Het ledental liep eenigs- zins terug en bedroeg aan het eind van 1932 894. Als commissie tot het nazien van de rekening van den penningmeester wor den benoemd de heer P. v. Weeren Jr., J. J. van Seventer en ir. Westra. De aftredende bestuursleden, de heeren D. Parmentier en H. Lambooy worden her kozen. In de vacature, ontstaan door hei bedanken van mr. F. H. v. d. Tas wordt gekozen de heer J. Karstens. De voorzitter zegt den heer v. d. dank voor het vpte werk, dat hij als cretaris voor de Vereeniging heeft verricht en spreekt den wensch uit, dat hij nog vele jaren actief lid van „Nederland cn Oranje" zal blijven. De Gemeentefinanciën De voorzitter, de heer T. S. G o s 1 i n geeft daarna een uiteenzetting van den toe stand der gemeentefinanciën, waarbij hij speciaal de vraag besprak: Wordt de Leid sche burgerij donr den Wethouder van Fi nanciën misleid? In een artikel in de „Vooruit" is, nadat door spr. in den raad een mededeeling was gedaan omtrent de begrooting 1934, da Wethouder van Financiën beschuldigd van misleiding. Spr. zet uitvoerig uiteen, dat de bovengenoemde mededeeling geen enkel element van misleiding in zich heeft Mo menteel zijn geen voorstellen van B. en W. te verwachten tot salarisverlaging of belas tingverhooging, heeft spr. in °aad ver klaard. Dat „momenteel" wil slechts zeg gen: op grond van de huidige cijfers. Dat is reëel. Men kan niet in de toekomst zien. Wat betreft de salarisregeling dient te wor den afgewacht hetgeen door de commissie- Schouten wordt voorgesteld. Ook daar zit niets misleidends in. Het spreekt vanzelf. Spr. is echter van meening, dat de voorstel len van deze commissie op de Leidsche sa larissen geen belangrijken invloed zullen hebben. De salarisregeling vertoont hiei geen uitwassen. Ze is vrijwel gelijk aan de rijksregeling. Vervolgens geeft spr. een toelichting op de nieuwe gemeentebegrooting. Het slui tend maken van deze begrooting bracht groote moeilijkheden mee. voornamelijk door de groote uitgaven die moesten wor den geraamd voor werkloozenzcg. Toch hebben B. en W. de post voor werkloozen- zorg nog 100.000 gulden lager geraamd dan door den directeur van den Socialen Dienst was voorgesteld. B. en W. hebben dit dur ven wagen, omdat binnenkort in den raad zal worden voorgesteld over te gaan tot uit voering van drie groote werken in werk verschaffing, n.l. do demping van het Le vendaal, de afgraving van het groote Bol werk aan de Maresingel en de doortrekking L'an de Oegstgeesterlaan cn de Mariënpoel- straat naar de Maredijk. Verschillende maatregelen die noodig waren om het aan hankelijk tekort op de begrooting te dekken licht spr. nader toe. Spr. is zeer beslist te gen belastingverhooging. Dit zou beteeke- nen dat men zijn zelfstandigheid prijs geeft. Evenzeer is spr. gekant tegen verdere sala- s verlaging. maar wel vindt ppr. dat er nog te veel personeel in dienst is. Op sommigp diensten zou in dit opzicht nog wel wat be zuinigd kunnen worden, terwijl ook nog wat franje kan verwijderd worden. Een retelling was de wet van minister de Wilde, waarbij een korting wordt toegepast in de uitkeering uit de Gemeentefondsbelas- ,ing. Voor de gemeente Leiden bedraagt deze korting 16 De gemeente moet voor WONINGBOUWVEREENIGING ..ONS BELANG" In een der zalen van café „Royal" had gister avond de bijeenkomst plaats van deelnemers den in den afgeloopen zomer gehouden tuin wedstrijd van de Wonlngbouwvereeniging „Ons Belang". De voorzitter van de Tuintjes-Commissii heer Ph. v. d. Bosch, opende de bijeenkomst met 'n woord van welkom, in 't bijzonder tot het be stuur van de Woningbouwvereen. „Ons Belang", de jury-leden: de heeren Jonker, Lagendijk Mater, de Tulntjes-Comra. van „Ons Doel", den heer J. Smit. voor het bedienen van de lantaarn en den heer Stoeke, voor het gratis afstaan van het scherm. Spr, releveert in 't kort den grooten vooruit gang van het aantal deelnemers sinds verleden jaar, maar betreurt, dat, ondanks de oproep i „Volkshuisvesting" sJechts drie deelnemers zich opgaven. Door huisbezoek is dit aantal geklommen tot 52. Al is 't bedrag, door de Woningbouwvereni ging beschikbaar gesteld, niet groot, groote erken telijkheid moet hier aan het bestuur betuigd worden. De secretaris, de heer W. J. Wlttenaar, la het aantal punten, door de deelnemers behaald, waarna de heer Jonker, opzichter der Gem-Plant- soenen en voorz. der jury, een keurige causerie hield over het aangename van een goed onderhou den tuin. Dat ook de Woningbouwvereniging dit vooi oogen heeft gehad, bewijst de tegenwoordige bouw van woningen met vóór- en achtertuin, gebouwd met steun van Rijk en Gemeente. Dachten de bewoners in het begin, dat de tuin voor een rommel-plaats gehouden kon worden, later kwam het besef bij, dat de ruimte achter en vóór de woning benut moest worden voor idealis tischer doel, n.l, beplanting met bloemen enz., dat 't tenslotte één geheel zou vormen woonka mer en tuin, als bij elkaar behoorende. Vooral de vóórtuinen geven, bij eenig onder houd. aan bewoners en wijk een keurig aspect: het begint bij individueel en eindigt bij universeel, want ieder profiteert ervan. Hoe beter de vóór tuinen onderhouden worden, des te minder zal de jeugd er in verwaarloozen. en het geeft aan de omgeving een rustig uiterlijk. Spr. eindigt met de korte samenvatting: een tuin geeft aangename verpoozing. energie, en wat 't voornaamste is, vooral in onzen jagenden tijd: volkomen rust, want in een tuin ziet men de ver- de schoone natuur, ook in den Dankbaar applaus volgde hierop, en na een /tukje pianomuziek ging de heer lonker o* er tot 'de prijsuitreiking en hij deed dit op zeer amusante le prijs: Ruis, 53)^ p.. M Bol 53 p., H. W. Wittenaar 51H P- v- d. Berg 51 p. 2e prijs: C. D. J. Jansen 51 p., A. Cornet 51 p.. A. Wendt 51H P- W. Roosendaal 50 p 3e prijs: S. Kokkedee 48J-3 p., J- Janssen 48 p., H. v. d. Wijngaard 48 p. 4e prijs: D. Pelt Jr.. 46'/^ p., Joh. Ph. v. d. Bosch 45 p., H. de Graaf 46j-£ p. Troostprijzen. J. Lasander 43^ P-> Brandt 42 p.. H. Dreef 42 p.. Jac. v. d. Mark 41 p. Kleine tuinen: le prijs: Joh. v. d. Bos 42J^ P-. 2e prijs: D. Galjaard 42 p., 3e prijs: J. P. Ouwer- kerk 41 p. Troostprijzen: J. v. Es 40 p., v. d. Meer 39) p.. Brouwer 39H P- Vóórtuinen- le prijs Abspoel 49)^ p„ 2e pr.js A. Wendt 4IVi p.. 3e prijs S. Kokkedee 46 p. Troostprijzen: M. Bol 45 p., Paats 44J/£ p., D. Pelt Jr.. 43 p. De heer Jonker sprak hierna nog een opwekkend woord tot de deelnemers en zeide o.m.: „Neem deze gedachte mee naar huis: 't volgend jaar zal ik vooruit zien te komen". Op verzoek van den vcorz gaven spontaan alle aanwezigen zich als deelnemer aan den tuintjes- wedstrijd voor het komen Je jaar op en door huis bezoek zal getncht w^-den ovir ce 100 ie Komen. Na een korte pauze, welke aangevuld werd met pianomuziek, had de vertooning plaats van lan taarnplaatjes, we'lce n schoon beeld gaven van een gedeelte der stad Leiden en verschillende wijken van „Tuinstadswijk". Een aardige attractie dezen keer was, dat een vijftal plaatjes, in den afgeloopen zomer gemaakt van eigen tuintjes, op 't doek kwamen en door den heer Jonker danig onder de loupe werden genomen, m.a.w. hij toonde de fouten en gaf In overweging deze voor 't vol gende jaar te veranderen. Aan 't einde gekomen was de voorz. zeker de tolk van allen, toen hij den heer Jonker een bij zonder woord van dank bracht voor zijn be moeienissen dien avond. De heer Gerritse, voorz. van „Ons Belang", sprak een kernachtig woord tot de aanwezigen tot opwekking steeds meer liefde te krijgen voor het juiste besef: bij een mooie woning, een mooie tuin, en dankte de Tuintjes-Comm. en jury voor den arbeid. Een gratis-verloting van leuke plantjes hoogde zeer zeker de gezellige stemming. Tenslotte sprak namens de deelnemers de heer H. Wittenaar een woord van dank en besprak eenige technische vragen in verband met de tuin tjes, welke door den voorz. en den heer Gerritst werden beantwoord. Hierna volgde sluiting van dezen zeer geani- meerden en leerzamen avond. 65 en 13S weer aan Fransche versjes ver want zijn. Voorts werd er op gewezen hoe Bou» geois door eens eigenhandig een melodie te wijzigen dour den kerkeraad van Genève in de gevangenis werd gezet (1551), hoe Cal- vijn beslist tegen Bourgeois' vierstemmige toonzetting was. Alie melodieën in de meeste uitgaven zijn genoteerd in lange en korte waarden zonder maatstrepen. Als Nederlandsche componist, die vele Psalmmelodieën 4-stemmig heeft beweir.% noemde Spr. J. P. Sweelinck. In Nederland vinden wij reeds voor de Hervorming een bundel Psalmen uitgegeven door W. van Zuylen Ncycvelt. Do bundel van P. Datheen heeft in ons land de meeste ingang gevon den (1565), al mogen ook niet vergeten wor den de bundel van Kevius cn Marnix van St. Aldegonde. Ondanks alle vertalingen is de melodie onaangetast gebleven en vinden wij nog in onze psalmen het middeleeuwscli karakter terug. In het verder verloop van zijn rede wee» de heer Mens on nog op, dat or de laatste jaren ineer belangstelling komt voor het oude en wel vooral op muzikaal gebied. De 19e eeuw heeft de muziek verloochend, wai zal de 20e brengen? Wij staan, aldus spr., echter sterk want de zaak is het waard. Bij monde, van Dr. W. Th. Boissevain werd de lieer Mens bedankt voor zijn mooie, be langrijke lezing, waarin voor velen ongetwij feld veel nieuws is naar voren gebracht. Een koortje onder leiding van den heer- Mens heeft ter verduidelijking van het ge sprokene enkele psalmen, zoowel één- at-, vierstemming, gezongen. NEDERLANDSCH WEST-INDIE Door de fa. Burgersdijk en Niermans (Templun Salomonis) is uitgegeven een catalogus van boekwerken, prenten en kaar ten, betrekking hebbende op Nederlandsch West-Indië. LEIDSCHE UNIVERSITEIT Tot 18 Oct. hebben zich 2134 studenten laten inschrijven om den cursus 19331934, tegen 2067 op denzelfden datum van het vorig jaar. BURGERLIJKE STAND BEVALLEN': S de Boerv Nlerop d.: A M C Bus;cherv d Vooren z.; B A H Veldhuis—We? terlaken d.; J Z Oliev Noord d.; J M Lam— Koopman z.; W HeüermanOudshoorn z.; J H. Vlasveld—Stolwök z OVERLEDEN: 11 J Dekkers—Laarman vr 31 j ONTSTAAN EN BEHANDELING DER PSALMMELODIEËN LEZING VAN DEN HEER LEO MENS De afd. Leiden van de Vereen. Kerkop bouw meer speciaal de „club Dr. Bois sevain" had gisteravond in den Burcht een vergadering belegd, die zeer goed be zocht was. De voorzitter van genoemde club, de heer De Reu, sprak een kort welkomstwoord, waarna hij direct het woord gaf aan den heer Leo Mens, die een zeer belangrijke lezing hield over: „Ontstaan <?n behande ling der Psalmmelodieën". Spr. begon met op te merken, dat dezn materie onze aandacht ten volle waard is. Voor velen in den lande is zij de eenige muzikale uiting. Bij zeer velen is zij ook in discrediet geraakt, mede doordat hét uit gerekt gegalm allerminst verheffing in zien draagt! Spr. toonde dan aan, hoe ongeveer vier eeuwen geleden de melodie der psalmen de Hugenoten in hun strijd konden op wekken. In dezen tijd den tijd dat Calvijn tc Genève vertoefde zijn de meeste psalm melodieën bewerkt, omgewerkt of opnieuw gecomponeerd. In 1542 werd dan ook in Genève de eer ste bundel, omvattende 35 psalmen, bewerkt door cantor L. Bourgeois, uitgegeven. De heer Mens toonde bij de behandeling van deee stof o. in. aan, dat Bourgeois menige melodie, ontleend heeft aan volksliedjes dn hiermede het gebruik populair te mu Voor het. meerendeel werden toon soorten gebruikt, die wij tegenwoordig niet mepr kenen, doch deze pasten karakte ristiek bk den tekst aan en wortelden ln hpt oude Vire^oriianorh Snr. wees er hk"1- hij nog op. dat de melodie van Psalm 25 is ontstaan door een Vlaemseh liedje, Psalm haar uitgaven naar een lager niveau. Hot versoberen stuit weliswaar np groote bezwa ren maar het is onontkoombaar. Fr volgt op deze uiteenzetting eenige be spreking. Daarna wordt de vergadering gesloten. Uit deri Omtrek KATWIJK RAADSZITTING De openbare vergadering van den Raad dezer gemeente zal gehouden worden op Maandag 23 Oct., ds avonds tn half acht Punten van behandeling zijn: L Vaststelling van de notulen der verga deringen van 25 Juli en 7 Sept. 1933. 2. Mededeelingen van ingekomen stukken. 3. Voorstel tot voorziening in de vacature in de commissie van plaatselijk schooltoe zicht 4. Voorstel tot verkoop van twee perceelen grond. t»t. 5- Voorstel tot verhuur van land m „Nieuw Zuid". 6. Voorstel tot verhuring van land aan de Sandtlaan. 7. Voorstel tot verlenging van de huur overeenkomst der brugwachterswoning aan den Noordwij kerweg. 8. Voorstel tot ondersteuning van armlas tigen. 9. Voorstel tot wijziging van de begroot,ing 1933 van den schoolartsendienst. 10. Voorstel tot het verleenen van een cra- diet, ten behoeve van de verbouwing van de school, verbonden aan het Rotterdamsch Zeehospitium. 11- Aanbieding van de gemeente- en be- drijfsbegrootingen voor het dienstjaar 1934 12. Voorstel tot wijziging van de wijze van de zekerheidsstelling ten behoeve van den administrateur en den kassier van het grond bedrijf. 13. Voorstel tot vaststelling van het defi nitieve plan tot onteigening van gronden, in verband met de exploitatie van het v.m Grootbadhotelterrein. 14. Praeadvies met betrekking tot het voorstel v. Tongeren inzake eventueele af- zanding van de gronden in „Koestal" en hot desbetreifende adres van Jac v. d. Marei. 15. Voors'el tot het vaststellen van een uitbreidingsplan. 16. Benoeming van leden van raadscom missies. 17. Praeadvies op het adres van den Cen- tralen Bond van transportarbeiders e.a. in zake steun verleening, enz. Rondvraag. COMMISSARIAAT VAN POLITIE De lezers hebben kunnen kennis nemen van de motie aangenomen in de vergadering van de Middenstandsvereeniging betreffen de het voornemen om alhier een commis sariaat van politie in te stellen en het be- Isuit om deze motie ter kennis te brengen van do pers en adhaesie te vragen aan de Hanze en aan de Kiesvereenigingen. Dit is aanleiding voor de Inspecteur van politie om aan genoemde vereenigingen een schrijver» te richten, in welk schrijven de inspecteur o.m. zegt: „Ware het niet dat in de motie de naam van ondergeteekende wordt genoemd, hij zoi' aan de publieke opinie overlaten om te beoordeelen of meergenoemde afdeel ing (d Ohr. Middenstsndsvereen.) competent is zich hierover op een dergelijke manier uit te spreken en of hier van een middenstands- belang sprake kan zijn. Thans nu de motie een sterk persoonlijk karakter draagt, meent hij tegen deze handelwijze krachtig te moe ten protesteeren, te meer, daar hij op grond van hetgeen hij in den loop der jaren belang van den politiedienst, de gemeente "n de badplaats heeft gedaan en waarvoor hij zijn geheejp persoon en tijd .beschikbaar stelde, op andere behandeling meent te mo gen rekenen. Hij neemt de vrijheid U ei; op tn wijzen, dat der afdeeling de bevoegdheid moet worden ontzegd om te oordeelen of de functie van Commissaris van Politie in deze gemeente „onnoodig en financieel onverant woord" is, daar zij niet op de hoogte is van den aard en den omvang der justitieele en administratieve werkzaamheden der politie alhier, derhalve niet kan beoordeelen of de instelling van een Commissariaat van Po litie noodzakelijk is en bovendien absoluut niet weet, f en zoo ja, welke uitgaven aan de instelling van een Commissariaat van Politie alhier zijn verbonden. Hierbij dient te worden opgemerkt, dat de midden standsbond zich tot heden nimmer met pro moties van ambtenaren en het instellen var nieuwe rangen heeft bemoeid en het onnoo dig bewerken van de puhlieke opinie in da oprs, dnnr het voeren van een persoonlijke hetze niet bevorderlijk kan zijn voor het prestiep van een hoofdambtenaar, die het gezag moet handhaven. Het optreden van slechts enkele personen die reeds eerder op een dergelöke wijze bü een zuiver gemeentelijke aangelegenheid in vloed trachtten uit te oefenen, is z.i. een Radio Nieuws. rna Langenberg. MAANDAG 23 OCTOBER ma 3: 8—12,20 Langenberg:12.20— ntry; 14.05—15.20 North Keg.; 15.20 hlacker; 17.20—13 Brussel VL; 19— AGENDA Woensdag, 25 Octooer. cauluskerk (Oegst- geest) 7.30 uur. Uitvoering door het Zang koor van de Weesinrichting Neerbosch. Donderdag, 26 October. Stadsgehoorzaal (foyer) 8.30 uur. Openbare Vergadering Verbond van Nationaal Herstel afd. Leiden Vrijdag, 27 October. Stadsgehoorzaal, acht uur. Openbare Vergadering afd. Leiden van de Alg. Ned. Fascistenbond. De Zondagsdienst der huisartsen wordt morgen waargenomen door de doctoren Kortmann, Jasperse, Meyboom en Niemer. De Geneesk. Zondagsdienst te Oegstgeest wordt waargenomen door Dr. Bertel, tele foon 3302. De avond-, nacht- en Zondagsdienst /der apotheken wordt van Maandag 16 tot en met Zondag 22 October a.s. waargenomen door apotheek: W. Pelle, Kort Rapenburg 12, telef. 594. slag in het aangezicht van den gemeente raad, in casu d e instantie die tot oordeelen bevoegd is, na kennisneming van de cijfers en feiten, waarover momenteel slechts het college van B. en W. de beschikking heeft. Op grond van 't hierbovengenoemde ver zoekt ondergeteelcende U beleefd aan ge meld verzoek niet te voldoen en zoo moge lijk, op Uw welwillende medewerking te mogen rekenen". KATWIJK AAN DEN RIJN TUINBOUW Wij leven in een tijd van verrassingen, ook op tuinbouwgebied. Na een korte pe riode. dat de hoofdproducten zeer goed weg gingen, tegen beter prijzen dan men had durven verwachten, kwam de val, welke van dien aard was, dat het geleek of het voor het geheele seizoen totaal verloren was. De storm van 11 October was het droe vig slot er van. Vrijdag daaropvolgend was de meest lustelooze veilingdag van 1933. Wat nog nooit gebeurd was, had toen plaats, eenige duizenden bloemkolen gin gen naar de belt. Men beschouwde alles verloren. Doch gelukkig nadien kwam er weer een kleine opleving en de verwach ting is, dat nu de overvloed weg is, de prijs wel iets beter zal worden. Nog een verrassing. Deze week werden door den ontvanger der registratie en do meinen in het openbaar 32 perceelen best teelland verhuurd. Dit ging, let wel, zonder kosten en zonder borgstelling! Deze laatste maatregel, zegt men, omdat er toch geen enkele goede borg meer te vinden is! En niettegenstaande die gemakkelijke voor waarden kon dit land, dat bij vorige ver pachting, 3 jaar geleden, per R.R. f 1,25 op bracht, thans niet meer opbrengen dan ge middeld 18 ct. per R.R.! Ingewijden weten, dat hierm eer aan vast zit dan de lage prij zen der producten. Het is bekend dat men voor 1934 voor de teelt van groenten en vroege aardappelen, cn zeer waarschijnlijk ook voor late aardappelen, teeltvergunning zal moeten hebben. Erg gemakkelijk gaat het op heden om land te huren, doch moei lijker zal het gaan om het te mogen bete len. Daarvoor is noodig dat andere percee len, die in 1933 beteeld werden, thans uit de teelt genomen worden. Wie dus nieuw land wil betelen, moet de perceelen die hij in 1933 beteelde, niet meer inhuren. De eenige, en mogelijk goede uitweg om nieuw en goedkoop te mogen gaan betelen, is, te voren gebruikt en duur land laten gaan. Naar we vernemen zullen de .tuinders al hier, waarvan er velen zuchten onder de hier nog bestaande hooge pachtsommen die voorloopig niet betaald zullen kunnen wor den, binnenkort ter vergadering worden opgeroepen om te overleggen wat hun in deze te doen staat. De stemming is alge meen van dien aard, dat venvacht kan worden dat zeer vele perceelen, zonder aan zienlijke pachtverlaging, niet opnieuw zul len worden ingehuurd. GEREF. MANNENVEREENIGING De Geref. Manrvmvereeniging „Schrift en Belijdenis" vergadert Dinsdae 24 October, des avonds om 8 uur in de kerkeraadska- mer der Geref. Kerk. Behandeld zal worden het ondenverp „De Raad Gods en de zonde". GEREF. ZONDAGSSCHOOL. De kinderen, wier ouders blijk gaven het behoud der Zondagsschool op prijs te stel len en in verband hiermede hun kinderen deden inschrijven, worden morgen, Zondag 22 October, verwacht. Beide Zondagsscholen zullen voortaan ge houden worden van 12 tot 1 uur KATWIJK AAN ZEE ONVEILIG DUIN. Wegens schieten met scherp is het ter rein achter de Rijksschietbanen volgende week onveilig op Maandag en Woensdag van 9 uur v.m. tot 4 uur nam. VLEESCH IN BLIK. De Slagersvereeniging Katwijk en Om streken richtte een verzoek aan B. en W. van Valkenburg, Katwijk en Rijnsburg om medewerking dat de verkoop van vleesch in blik aan de werkloozen via de georgani seerde slagers in de genoemde gemeenten zal kunnen geschieden, opdat op deze wij ze eenige compensatie wordt verkregen voor het verlies hetwelk door de maatregel der Rundveecrisiscentrale anderzijds aan de slagersbedrijven wordt toegebracht. KWAADAARDIGE HONDEN Door een surveilleerende agent van politie werd in den nacht van Woensdag op Donderdag in de Zuidduinen bemerkt dat een wlte geit door een tweetal honden werd aangevallen. Hij zond de op de vlucht slaande honden eeniqe revolver schoten na, die echter geen doel troffen. De ge wonde geit werd meegenomen naar het politie bureau. BEDRIJVIGHEID In de bouwbedrijven alhier heerscht een tame lijke bedrijvigheid. Op verschillende punten van onze plaats verrijzen nieuwe panden, ook is men begonnen aan een complex woningen aan de Wilhelminastraat, de hoofdstraat van het vorm. Badhotelterrein. STAND DER WERKLOOSHEID. Als werkloos staan 335 personen inge schreven; hieronder zijn 88 los-arbeiders, 75 landarbeiders, 27 visschers, 23 timmer lieden. 41 grondwerkers. 14 metselaars, 14 opperlieden. 7 schilders. 6 stokers, 6 scheep makers, 6 varensgezellen. OVERPLAATSING. In de vacature aan de Herv. School IV, hoofd do heer W. v. d. Akker, ontstaan dnnr de benoeming van den heer S. Sidc- rius te Baarn, en de ontslagaanvrage van mej. J. F. v. d. Akker, zal worden voorzien door de overplaatsing naar die school van den heer A. J. D. v. Dieren van School Ien

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 6