llirtusr $>Utsdjr GLmtaat U HOUTHANDEL V.H. J.VAN SCHÜNDEL CO. ABONNEMENT* 5er kwartaal In Lelden en in plank jn waar 'o agentschap gevestigd Is f2.35 i-'ranco per post 2J5 portokosten. 91 week ƒ0.18 oor het Buitenland bij wekelijk se sending 4.50 :u dagenjksche zending „5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7V2 cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Dagelijks verschijne nd Nieuwsblad voor L eiden en Omstreken Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 ADVERTENTIEN Van 1 tol 5 regels..........LlV/i Tike regel meer0.22V\ tgez. Mededeelingen Van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer 0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 No. 5000 ZATERDAG 21 OCTOBER 1933 14e Jaargang Oit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD Een klaar geluid Geen rust zonder waakzaamheid De leiding der R.K. Staatspartij heeft deze week een manifest verspreid dat spreekt tot alle Nederlanders, maar in 't bizonder tot de ftoomsch-Katholie- ken. Het is een woord van en voor onze veelbewogen tijd, waarin het beginsel gehandhaafd en de praktijk getoetst en ontvouwd wordt. We hebben in R.K. kring stemmen beluisterd, die zeiden: het manifest is „an sich" (een blijkbaar geliefde uit drukking) uitnemend, maar het Komt te laat, veel te laat. De zin daarvan zou dan zyn, dat men de stroom des tyds niet meer kee- ren kan en dat de afschilfering der partij naar links en naar rechts tot af brokkeling en verstoring zou vererge ren. Naar links, waar de Roomsche de mocraten met volle zeilen in de rich ting van het roode baken koersen; en naar rechts, waar het fascisme de rene gaten met vliegende vaandels en slaan de trom tegemoet marcheert. Wy kunnen deze beschouwing niet deelen. Een bad in het levende water der beginselen kan nooit te laat zijn en toetsing aan 't beginsel van de eischen des tijds is telkens weer noodig. Voor zoover de critiek reden van bestaan heeft, zou ze alleen kunnen slaan op het laatste. Een „gevestigde" en goed- gesitueerde partij loopt altijd gevaar in een weefsel van zelfvoldaanheid ver strikt te raken en niet tijdig de bakens der praktijk te verzetten. Voor haar geestelijk welvaren is het dan een geluk, dat de wellicht ver sneld marcheerende ideeën en de haastig wisselende omstandigneden de noodzaak van zelfonderzoek opdringen en tot heroriënteering, niet wat rich ting, maar wat beleid betreft, nopen. Mocht er bij de R.K.S.P. in dit op zicht schuld van nalatigheid en passi viteit zijn, dan mogen de eigen vrien den daarop wijzen, doch able andere partijen doen verstandig om te zwijgen. Dit nader uit te werken, achten wij ten eenenmale overbodig. Echter, overtollig is zeker niet nader bezien van het manifest; en het loont vooral de moeite voor ons, omdat het ten principale en natuurlijk mu tatis mutandis, van begin tot eind door de geloovige Protestanten kan worden onderschreven. Het is bemoedigend, hierop de na druk te leggen. Indien, gelijk bij vroe gere verkiezingen menigeen zal hier uit overtuiging van „die goede, oude tjjd" spreken de samenwerkende rechterzijde zich in de electorale kamp wierp met een enthousiast „die Fahne hoch!"; dan zou een gemeenschappe lijk manifest woordelijk kunnen luiden als het slot van de boodschap, waarmee de R.K. S.P. zich nu tot het volk, spe ciaal tot haar volk wendt. De leiding vraagt immers „aaneen sluiting ter verdediging en handhaving van de groote beginselen, welke kunnen worden samengevat in de woorden: God Gezag Vrijheid. God, Dien wy wenschen te dienen; Gezag, dat wij gehandhaafd willen zien hoog boven de partijen en verper soonlijkt in onze Vorstin; Vrijheid, welke wij tot uitdrukking willen zien gebracht in een gezonden volksinvloed, die het gezag schraagt en heel de volksgemeenschap ten goede komt. Zóó alleen wordt gevoerd een waar achtig vaderlandsche politiek en kan Nederland zichzelf blijven!" Geldt dat vermaan niet meer voor onze tijd? Laat ons toch angstvallig waken tegen een verwarringwelke zoo licht insluipt. Ook de knapste denkers van onze eeuw worstelen met de vra gen en problemen, welke dagelijks op ons aanstormen; maar vele oppervlak- kigen beweren niet zonder een hautaine houding aan te nemen: Het roer moet finaal omgeworpen worden. Met veel bombarie roept men uit: „de stum- perds, die thans leiding geven, maken slechts broddelwerk"; en bij die negatieve critiek blijft het. Nochtans, wij willen de waarde van die critiek niet ontkennen; we vragen alleen voorzichtig te zijn. Men roepe ook om heroriënteering zooveel men wil, mits men dan zelf aangeve, welke praktische punten daaronder vallen; doch men zy, vooral in onze kringen, uitermate voorzichtig. Zoowel bij de Prot. Christelijke partijen als bij de Roomsch-Katholieken kan men consta- teeren, dat afbuiging van de praktische lijn verflauwing der principieele gren zen in de hand werkt. Zoover als de vrijzinnigen gaat men dan niet en de stelling, welke Mr. Oud eenige jaren geleden verdedigde, aanvaardt men niet en welke hierop neerkomt: ,,'t Is algemeene rechtsovertuiging, dat oude begrippen niet meer gehandhaafd mo gen worden, en daarom mag dit ook niet gebeuren". Dit is offeren aan de waan van de dag en hoe onvast en oppervlakkig die waan vaak is, heeft de rede van Mr. Marchant te Nijmegen duidelijk ge demonstreerd. Het kan zijn, dat we positie moeten kiezen tegenover een algemeene rechts overtuiging en misschien valt vooraf met groote waarschijnlijkheid te „be rekenen", dat we de nederlaag zuilen lijden; doch dit ontslaat ons niet van de plicht öm de handschoen tegen „den geest dezer eeuw" op te nemen. Het is meermalen in de historie geschied en met minder kans op succes. Tot die onwankelbare „beginselen van wijsbegeerte en openbaring over oorsprong en gezag, over wezen en in richting van den Staat", waaraan de R.K.S.P. onvoorwaardelijk wil vasthou den, behoort zooals het in het ma nifest geformuleerd is „de altijd door haar beleden waarheid, dat de wettige Overheid met macht bekleed is en gehoorzaamheid kan en moet eischen van allen, omdat haar gezag uit God is." In de lyn van een groote traditie er kent zij voorts „de souvereine rechten van het Huis van Oranje en de eigen taak van het Koningschap, dat zij be schouwt als ons hoogste nationale bezit en welks eigen recht zij wil zien ge ëerbiedigd. Zij heeft dat altijd gewild en ook metterdaad getoond." Het gezag uit God en niet uit de mensch en in ons land volgens Gods bestel opgedragen aan het Huis van Oranje; die belijdenis is beslissend en laat geen enkel extremisme toe, noch naar de zijde der revolutie, (dat spreekt vanzelf), maar evenmin in de richting van de dictatuur. Immers, onder Gods bestel verkreeg ons volk een medezeggenschap in de openbare behandeling der openbare zaak en een invloed, welke gehand haafd en verdedigd moet worden ten einde toe. Maar het biijve „vertegen woordiging des volks en geen mee- regeeren; of, zooals Dr. Kuyper het in zijn nota van 1912 aan de Koningin schreef inzake de komende Grondwets herziening (vooral met betrekking tot art. 80)„Wie kiest, moet wel ver staan, dat het uitbrengen van zijn stem geen machtsuitoefening is, die immers alleen aan de Overheid toekomt, maar, naast kwijting van plichten, doelt op waken voor rechten en een opkomen voor belangen, waarvan de handhaving hem, met anderen samen, is toever trouwd". Plicht en recht tevens. Maar dan ook, zooals het manifest zegt, afsnij ding van uitwassen, welke het waar achtig volksbelang niet dienen; maar evenmin een onderdrukking, zooal niet vernietiging, van de parlementaire zelf standigheid, welke „volkomen in strijd is met de geschiedenis en den aard van ons volk. Zulk een regeeringsvorm is een gevaar voor gezag en vrijheid neide. Daarom stelt de Katholieke Party zich met beslistheid te weer tegen eiken vorm van dictatuur." Zoo voert het manifest dus het pleit voor gezag en vrijheid beide; maar het vermaant ook tot rustige waakzaam heid. Immers, de krachtige handhaving van de onveranderlijke beginselen staat een toepassing naar de aard der gewij zigde omstandigheden niet in de weg. Een gewijzigde toepassing, zoo men wil, welke echter voor de Christelijke groepen minder bezwaren oplevert dan voor menige andere partij. Wij hebben deze week de moed be wonderd van minister Marchant, die het fiasco der ongeloovige wetenschap zonder eenige reserve geteekend heelt en de universeele kracht en heerschap pij van het geloof in God zonder restrictie heeft gepredikt en daaruit mochten wij concludeeren, dat de Waarheid van Gods Woord nimmer veroudert en dat het nooit ledig weder keert. Wellicht zal het in de loop der ko mende jaren duidelijker blijken dan iemand nu nog kan vermoeden, hoe groot de hervormde en reformeerende kracht des Evangelies is ook op maat schappelijk gebied. En ook, wat dit be treft, is het manifest leerzaam. Doch daarover spreken we nader! HET FINANCIEEL BEHEER DER GEMEENTEN EEN STERKE BREIDEL NOODIG Minister de Wilde zendt een scherpe nota aan Gedep. Staten der onder scheiden Provinciën. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft betreffende het financieele toezicht op de gemeenten dato 18 October een schrijven tot Ged. Staten in de onderscheiden provin cies gericht De Minister merkt daarin o. a. op, dat de ernstige tijdsomstandigheden bijzondere MINISTER DE WILDE waakzaamheid ten aanzien van de finan ciën van alle publieke lichamen tot onaf wijsbare noodzakelijkheid maken. In 't bij zonder geldt dit wel voor de financiën der gemeenten, die te zamen een zeer belang rijk deel der publieke financiën vormen. De beginselen t. a. v. het Rijksbudget in deze zorgvolle tijden met zware opofferingen vol gehouden, behooren voor elk Gemeente bestuur richtsnoer voor het financieele be leid te zijn. Derhalve behoort zorg voor met gewone middelen sluitende budget het beleid van het Gemeentebestuur op elk ge bied van zijn werkzaamheid te beheersehoii. Dat deze verantwoordelijke taak verkeeTd wordt begrepen, wanneer de gemeenten een tijdelijk evenwicht op hun begrooting bewer ken door de lasten van 't heden naar de toe komst te verschuiven, behoeft niet te wor den betoogd. Dit verderfelijke systeem is scherp te veroordeelen. Doch ook het aan spreken der reserves in het verleden ge vormd leidt tot een absolute verarming, welke te voorkomen eveneens een eerste plicht der bestuurders is. Ook daartegen past het scherp stelling te nemen, zoolang niet alle middelen zijn aangewend om de gewone inkomsten op te voeren en de ge wone uitgaven te verlagen. Verschillende gemeentebesturen schijnen van den ernst van het tijdsgewricht nog steeds niet doordrongen te zijn en voeren een financieel beleid, waaraan de aangege ven beginselen niet ten grondslag liggen. Een sterke breidel is hier noodig, wil niet het Rijk in zijn onderdeelen ondermijnd worden. Waardeerende het belangrijk werk door verschillende colleges van Ged. Staten in het belang van het gezondhouden van de financiën der gemeenten verricht, merkt de Minister op, dat het hem verkeerd lijkt het heil te willen zoeken in een centralisatie van het scherpere toezicht, dat thans ver- eischt wordt naast wat reeds door Ged. Staten van oudsher geschiedt. Met ernst vraagt de Minister Ged. Staten hun volle kracht ten deze in te zetten in het belang der gemeenten in hun gewest en van het heele land. Naar het Groninger Dagblad verneemt, zijn op de aanbevelingslijst in de vacature van Jhr. Mr. A. W. L. Tsjarda van Star- kenborek Stachouwer als Commissaris der Koningin in de provincie Groningen gi plaatst: 1. Mr. S. J. R. de Monchy, burge meester van Arnhem; 2. Dr. Ir. E. J. Bosch Ridder van Rosenthal te Lochem; 3. Mr. B. Ph. van Harinxma thoe Sloten, te Leeu warden en 4. Jhr. Mr. A. W. van Holthe tot Echten, advocaat en procureur te Assen. Do Nationale Vereeniging tegen de Werk loosheid heeft gisteren in het Parkhotel te Amsterdam een bijeenkomst gehouden, al waar de prae-advieaen besproken zijp van Prof. Dr. W. C. Mees, van Wageningen, en Dr. L. G. Kortenhorst, van Den Haag, over de vraag, welke lessen er ter voorkoming van werkloosheid, moeten e trokken worden uit de wijzigingen, welke, tengevolge van de economisch-pnlitieke maatregelen van verschillende staten, in het internationaal ruilverkeer van Neder land ingetreden zijn. Regeering verbiedt hazardspelen Ernstige aanwijzingen verkregen in Haagsche proefproces ONMIDDELLIJK STAKEN, ANDEKS STRAFVERVOLGING De Minister van Justitie tfeeft tot de pro cureurs-generaal bij de Gerechtshoven een schrijven gericht, waarin hij zegt, dat de z.g. behendigheidsspelen zooals Straperlo, Romatjo, Spiralo en dergelijke over het> ge- heele land hand over hand toenemen. Deels worden deze spelen, zoo zegt de Mi nister, georganiseerd in gesloten sociëtei ten, die in werkelijkheid door de gemakke lijke voorwaarden waarop men als „lid" kan toetreden voor het publiek toegankelijk zijn. Van de zijde van het parket bereikt mij zooeven, zoo vervolgt de circulaire, de me- dedeeling, dat in het Haagsche proefproces ernstige aanwijzingen zijn verkregen in de richting van hazardspel. Ik moge u in dit verband daarom bij deze opdracht verlee- nen den ondernemers van boven bedoelde „behendigheidsspelen" in uw ressort, daar onder begrepen, die, georganiseerd in zoo genaamde gesloten sociëteiten, zoo spoedig mogelijk te doen aan zeggen, dat, indien deze spelen niet met ingang van de dag na die van aanzegging \vordt gestaakt, tenmin ste tot in 't Haagsche proefproces 'n uitspraak in hoogste instantie zal zijn verkregen, ook tegen hen, en wel onmiddellijk, een strafvervol ging zal worden ingesteld, met in beslagneming uiteraard van het overige betrokken materiaal. Tot de betrokken vervolging van eventueel niet staken verleent de Minister gelijktijdig opdracht T ALM A-STICHTING HET VIERDE RUSTHUIS GISTER TE APELDOORN GEOPEND lp tegenwoordigheid van een zeer groot aantal belangstellenden, waaronder we o.tn. opmerkten mej. T a 1 m a, dochter van den overleden staatsman, he^ft gistermiddag re ADeldoorn de opening van het vierde Rust huis der Talma-Stichting plaats gehad. De heer J. Land, die de bijeenkomst presideerde, deelde mede, dat Minister S 1 o- temaker de Bruine niet bij dezeplech tigheid aanwezig kon zijn, doch dat van Z.Exc. een telegram met gelukwenschen was ontvangen. De voorzitter sprak er in zijn openings woord zijn vreugde over uit, dat, terwijl nauwelijks vijf jaren zijn verloopen sedert de oprichting der vereeniging, nu reeds het vierde rusthuis, dit „Talma-Elim", mag worden geopend. De snelle bloei onzer Talma-rustoorden stemt ons tot dank. Allereerst aan onzen God, die krachten gaf tot den arbeid, dii gaf een rijken zegen. Tot dank ook aan de velen, die niet achterwege hieven om ons te steunen met woorden en daden, ook door het gebed. De arbeid, die wij ondernamen is niet gemakkelijk. Het is onze b^de, dat God dien arbeid zal blijven zegenen; dat Hij kracht zal geven aan hen, die hier tot arbeid worden geroe pen en dat Hij ook dan, wanneer er veel moedbenemends wordt ervaren in dezen arbeid er zijn ook „doorpen in 't vleesch" van hen, die werken ten bate van anderen, toch den moed niet zal doen verliezen, maar ieuwe kracht zal geven. Nadat door mej. Ta lm a de eerste steen was gelegd voor den bij te bouwen vleugel, en zij het bestuur der vereeniging had ge- lukgewenscht met het nieuwe tehuis, heeft de heer Gosker, namens het gemeente bestuur van Apeldoorn het woord gevoerd, aarna Ds. H e 11 i n g a met dankgebed geëindigd heeft DEN HELDER CHR. MILITAIR TEHUIS De balans- en exploitatie-rekening over 1932 van bovengenoemd tehuis, sluit me* een nadeelig saldo van f3232.f0. Dit saldo bedroeg het vorige jaar f2090 if), zoodat het tekort in het afgeloopen jaar gestegen met 1 f 1162.41. Aan inkomsten alzoo ruim f 1100 minder, terwijl, om met dit moo>e werk door te kunnen gaan, f 1100 méér ont vangen moest zijn. In alle deelen van ons land wonen dui zenden oud-bezoekers van dit Tehuis, die deze mededeeling ongetwijfeld met leedwe zen zullen ontvangen. Misschien zijn er der hen, die daar eens hun „Tehuis" t den, die dezen arbeid willen steunen. D; toe is gaarne gelegenheid. Een postwissel- tje, hoe klein ook, aan: „Het Tehuis Militairen, Kanaalweg 106. Den Helder," zal dankbaar worden aanvaard. Of wilt U lie ver gireeren? Het giro-nummer is 207193 Aan hetzelfde adres zijn stounboekjes te verkrijgen, welke 12 steunbonncn 10 cent bevatten. ZAGERIJ EN SCHAVERIJ: NASSAUHAVEN B0EREGAT IAND- EN TUINBOUW TEELTBEPERKING IN DEN TUINBOUW GROOTE MOEILIJKHEDEN Vooral in de groentencultuur Naar wij vernemen zal zeer binnen kort in de Centrale Commissie, inge steld krachtens de Landbouwcrisiswet 1933, de inperking van de tuinbouw- cultuur aan de orde worden gesteld. Met het oog op de wenschelykheid, dat bij het opmaken van het teeltplan voor 1934 tijdig rekening kan worden gehouden met de ten aanzien van de beperking van de cultuur van tuin- bouwgewassen noodige maatregelen, is het noodzakelijk, dat de te nemen maatregelen reeds spoedig bekend kun nen worden gemaakt. Naar men ons heeft medegedeeld, zai bij de teeltbeperking rekening worden gehouden met den aard en omvang van het bedrijf. In bedrijven, die door hun omvang en aard tot de landbouwbedrij ven behooren, zal de teelt van groenten in het teelt jaar 1934 het sterkst moe ten worden beperkt of in verband mei de cultuur van gesteunde landbouwge wassen geheel worden nagelaten. Er kan niet worden voortgegaan met steun aan teelt van tuinbouwge- wassen, indien door den omvang van de cultuur dezer gewassen een zeer be langrijk gedeelte van de groenten aan de vernietiging moet worden prijsge geven. Landbouwers zullen goed doen by het opmaken van hun teeltplan voor 1934 met het bovenstaande rekening te houden. Ten aanzien van de z.g. gemengde bedrijven, waar een geheele vervanging der groententeelt door landbouwgewas sen niet altijd mogelijk is, zal met een belangrijke beperking van de groenten- cultuur in vergelijking met jaren 1931 en 1932 moeten worden gerekend. In de kleinere tuinbouwbedrijven stuit de inkrimping op de grootste moeilijkheden, maar ook daar zal op beperking moeten worden gerekend in vergelijking met de twee voorgaande jaren. Het stichten van nieuwe bedrijven, en in de glascultuur het uitbreiden van de hoeveelheid staand- of platglas voor den verbouw van groenten en fruit, zal voor 1934 niet kunnen worden toege staan. Spoedig zullen nadere bijzonderhe den ten aanzien van bovengenoemde maatregelen kunnen worden tegemoet gezien. (hlz. 1) Minister de Wilde heeft tot Gedep. Staten der provincies een circulaire gericht om op de gemeentebesturen een scherpe controle te oelenen. De Centrale Commissie ingevolge de Land bouwcrisiswet zal overwegen in hoeverre het teeltplan 1934 beperking in de tuin bouw noodzakelijk is. (hlz. 2) Prof. Thomas Hunt Morgan Nobelprijs* De Amerikaansche boeren gaan heden in staking tegen de regeeringsmaatregelen in ike prijsregeling. Roosevelt noodigt Rusland uit tot bespre* kingen over herstel der handelsbetrekkin gen. Litwinof komt met spoed naar Wash ington. Graaf Helldorf en luitenant Schultz wor den te Berlijn als getuigen gehoord. Heines stuurt bericht van verhindering. 1 Politieke spanning in Frankrijk. De opstand in Siam onderdrukt. Japansche voorstellen aan China. De behandeling der Mijdrechtsche millioe- nenzaak is gister te Amsterdam voortgezeL (blz. 5) Minister Colijn geeft een uiteenzetting aarom toepassing van exorbitante rechten Indië noodig was. fblz. 9) De Tweede Kamer heeft met 45 tegen IS stemmen het wetsontwerp aangenomen tot "wijziging der Ambtenarenwet. Het Kón. Ned. Landbouwcomité heeft gister te Den Haag een algemeene vergadering gehouden. VERGOEDING VOOR SANEERINGSBOLLEN GEMEENTEBESTUUR PLEIT ER VOOR. Door de gemeentebesturen van Hillegom, Lisse, Sassenheim, Voorhout en Noordwijker- hout is gister een gezamenlijk adres verzon den aan den Minister van Economische Za ken van den volgenden inhoud: „Waar thans van verschillende zijden aandrang op Uwe Exc. wordt uitgeoefend om te bevorderen, dat aan bloembollen kweekers een vergoeding wordt uitgekeerd oor het ingeleverde leverbaar, meenen erphcht té zijn in het belang der door bestuurde gemeenten, de desbetreffende po gingen te ondersteunen. Het zal voor Uwe Exc. geen geheim zijn, dat de vastgestelde minimumprijzen zeer laag zijn, zelfs voor diegenen, die geen rente en aflossing behoeven te betalen. Als men daarbij overweegt, dat een zeer be langrijk kwantum bloembollen voor de 41-! neering moest worden afgestaan en dat de overgroote meerderheid der kweekers speciaal alle kleine kweekers met geleend geld hun bedrijf gaande hielden, dan staat zonder meer vast, dat de nood bij alle kweekers hoog is, bij velen zelfs zoo hoog, dat. zij geen uitkomst meer weten. Als de ingeleverde, bollen niets zal worden uit gekeerd, dan zal een groot aantal klein kweekers dezen winter moeten teren op de openbare liefdadigheid de middelen der bijzondere liefdadigheid laten niet meer toe, in dezen nood te voorzien terwijl te vreezen is, dat vele groote kweekers z< als exporteurs het aantal van hen die niet meer aan hun verplichtingen kunnen vol doen, zullen vermeerderen. Tenslotte mag niet worden vergeten, dat de bloembollenstreek zware verliezen heeft geleden door de inzinking van vreemde va luta's, daar de export van bloembollen hoofdzaak geschiedt naar die landen, welke den gouden standaard hebben verlaten, Wij verzoeken daarom Uwe Exc. met den meesten aandrang wel te willen bevord' ren, dat de heerschende nood, althans een germate worde gelenigd, door voor het ir geleverde leverbaar een vergoeding, ten minste gelijk aan den minimumprijs te wil len beschikbaar stellen". Voornaamste Nieuws. SMOKKELARIJ VAN ROGGE GROOT DERI, IS OPGESPOORD. In den laatsten tijd hebben verschillende be- mokkelhandel in producten, waarvoor van Co- geruchten hebh 11 ide kringen ceinformeer ngen. Hoewel i n omvang van d' et ontkende wer< druk opgelegd, dal der regeeringsmaatregelen geen sprake is. ~"t verdere mededeelingen bleek ons. dat do destiene handel in rogge in de laatste 14 nl In liet OostclUk deel van Zeeuwsch- Meelce gelen dez Rogge is welke niet door de mo- voerd. verboden, van deze bepalingen e zetten, zijn het administratief et Kegeeringsbureau voor de Uit- Tarwewet. de heer Ebbink en de i de Meelcentrale, de heer Abrahn^i >ch-Vlaanderen gegaan en heoben g- genomen. Hierdooi ;n hoeveelheid van ongeveer 17C duidelijk Toolsche rogge. Ook i dam zlin enkele partüen in beslag g mokkel handel is waard succes NIEUWE SCHEEPVAARTDIENST N. PACIFIC—ROTTERDAM De Fruit Erpress Line zal een geregelden scheepvaartdienst openen voor het vervoer van verseh fruit \an de Noordelijke Pacific- kust naar Rotterdam. De dienst zal met drie motorschepen onderhouden worden, waarvan er twee eerst dit jaar te water zijn gelaten en het andere binnenkort te water gelaten zal worden. Het zijn de Washington Express, voor rekening van de reederij Björn Bjornstsad Co. te Oslo; hij Gotaverken te Gothenburg gebouwd; do Oregon Express, voor rekening van de A/S Ilerlofson Co. te Moss en een schip voor rekening van Chr. Gundcrson Co. tc Oslo, tc Gothenburg in aanbouw. Als eerste schip in dezen dien t i3 do Washington Express 23 Sept. j.l. van Gothenburg naar Seattle vertrokken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1