EEN PIONIER DER CHR. SOCIALE BEWEGING ALFRED NOBEL BIJ KLAAS KATER'S 100STCN GEBOORTEDAG De naam van Klaas Kater, de oprichter van Patrimonium, de man, die in de tweede helft der vorige eeuw reeds den strijd aan bond tegen de moderne arbeidersbeweging, zal bij zeer velen nog niet vergeten zijn. Kater, die met gezonde blik de verhou ding van maatschappelijk leven en Konink rijk Gods bezag, trad met het zwaard des Geestes, hetwelk is Gods Woord, den vijand tegen. Den 15en October was het honderd jaar geleden, dat Kater te Aalsmeer werd ge boren. Katers' levensloop De ouders van Klaas waren Godvreezende anenschen en aan zijn vorming besteedde zijn vader veel zorg. Klaas zou opgeleid Worden voor de zeevaart, doch door 't over W. HOVY lijden van zijn vader, in 1847, kwam daar niets van. Met zijn broeders en zusters werd hij opgenomen in het Diaconie-weeshuis yan de Ned. Herv. Gemeente té Amsterdam Eerst bestemd voor onderwijzer, toen als boerenknecht werkzaam, later zelfs op het punt om koloniaal te worden, werd Klaas Kater tenslotteBijbelcolporteur! Door deze keuze kwam hij op 14 Decem ber 1857 bij den bekenden Ds. Buddingh, te Goes te wonen. Ds Buddingh, een eigenaardig man, kreeg het al spoedig met z'n commensaal Kater te 'kwaad. In zijn boekje „Een man uit en \oor het volk" deelt J. A. Wormser enkele staaltjes mee hoe Katers' humor op Ds Bud- il:nghs' vragen reageerde. „Den eersten middag van hun samen wonen zaten beiden aan het middagmaal Kater nam de vrijheid zijn groenten en aardappelen door elkaar te mengen. Do predikant, dat ziende, zei tot hem: ,.Dat zou ik niet willen eten, met het oog op de Wet des Heeren". Hij doelde op Deut 22911 en maakte die Wet toepasselijk op gestoofde pot Het theologisch twistgesprek, waarop Ds Buddingh gerekend en ook wel gehoopt had, mislukte door het nuchtere antwoord: „Dat komt juist goed, want ik maak het voor u niet klaar!" Maar zijn commensaal had nog iets, dat naar de meening van den predikant niet in overeenstemming met Gods ordinantiën was. Dus bpgon hij enkele minuten later: „Broe der Kater, ik ben in twijfel, wien ik voor me heb. De stem is Jacobs' stem, maar de han den zijn Ezau's' handen. Ge hebt de woor den van een schaap, maar het gelaat van een bok, want die hebben ook wangen en lippen zwart begroeid". ,,'t Is eigenaardig", was het antwoord, „dat ik ook in twijfel verkeer, want dominee heeft ook de stem van 't schaap, maar het gelaat van een ezel, want op den ezel z'n wangen en lippen groeit ook niets." Uit deze opmerkingen van Kater zien we hoe gevat hij was. Ruim een jaar lang heeft Kater als Bijbel- colporteur Nederland en Belgisch-Vlaande- ren te voet doorreisd. Hierop volgde een uantal jaren vol van afwisseling. Hij leerde schilderen, suiker-bewerken, steen behan delen, hout kennen, land-arbeid, gas fabri- ceeren en metselen. Van de eene baas ging hij naar den ander, tot- hij ten slotte in 1874 als metselaar in dienst trad van de Bier brouwerij „De Gekroonde Valk" van den hoer W. Hovy, te Amsterdam. Dagelijks kwam hij hier in aanraking met den timmerman Bart Poesiat, dio reeds van kind-af zijn vriend geweest was. Door al het reizen en trekken, dat Kater gedaan had, was hij goed op de hoogte ge en met de belangen, de nooden, de wcnschen en den toestand van do Neücr- landschu werklieden. In 1S72 trad hij als lid too van de Metsc laars- en Opperlieaenvereeniging „Door Een dracht saamgebracht", te Amsterdam, en had h ijde eerste schrede gezet op een weg, /aarvan hem later zou blijken, dat deze ol voetangels en klemmen lag. Tot October 1886 bleef Kater op de Bier- rouw erij werkzaam, toen zijn benoeming ais redacteur van Patrimonium zijn ontslag- anvrago noodzakelijk maakte. lot 1905 oeft hij deze arbeid verricht, nadat hij in 1899 eere-voorzitler van het Ve-nond was geworden. !n 1901 werd hij benoemd tot Bidder in de Orde van Oranje Nassau. Den 27sten October 1916 overleed hij, in den ouderdom van ruim 83 jaar. De oprichting van P.ihimoniuin Het Algemeen Nederlandsch Werklieden- Vcrbtnd, dat in 1871 was opgelicht, had 'n positio gekozen voor ae Openbare Schoei. De vereeniging „Door liendiacht Saamgebrachtwaarvan Koter voorzitter was, was vanaf de op' chtirg li t van het Mg. Ned. Werklieden-Veri ond. Moer het positie kiezen van dc/.o „neuu ila' vorei'ni- gmg kon en mocht KaUr niet langer in haar midden blijven. Op Kerstmis 1875 tra den Kater en de zijnen uit de organisatie. De behoefte aan een organisatie van arbei ders bleef bestaan, dit gevoelde Kater maar al te goed. Met zijn vriend Poesiat en zijr patroon, den heer W. Hovy, besprak hij den toestand. Ruim een week nadat Kater uit de neu- t: ale organisatie was getreden, op 3 Januari 1876 weid er ten huize van den heer W. C. Reeremans, Lindengracht 27, in het hartje de Amsterdamsche Jordaan, een samen- spreking gehouden om te beraden, welke maatregelen genomen konden worden tegen den allengs wassenden stroom van ongeloof en revolutie, die dreigde de werklieden van Nederland mee te sleuren. Daar waren samen W. C. Bceremans, J. J Olinderman, W. Hovy, K. Kater, B. Poesiat, J. Witmond en J. Wolbers. De heeren J B. POESIAT Karres en J. Venvev, die mede aanwezig a aren, onttrokken zich, daar zij geen heil in de voorgenomen actie zagen. De zeven anderen lieten zich echter door dit voorbeeld niet ontmoedigen en zetten hun voornemen door. De heeren Beeremans, Kater, Poesiat en Witmond, werden be noemd om statuten te ontwerpen, welke den 19en Maart 1877 Koninklijk werden goedge keurd. Alzoo was er een Chr. Werklieden Verhond geboren. Het Verbond koos tot officieel orgaan, het reeds bestaande weekblad „Do Werkmans vriend", vaan an de heer J. Wolbers redac teur was. Nu had het nieuwe Verbond nog geen naam. Hoe men daaraan kwam? De heer Beeremans heeft dit eens meegedeeld: „Op zekeren avond, als de Commissie van op richting bij mij ?.an huis kwam, kwam ook ter sprake de naam, die aan het verbonJ gegeven zou worden. Wij konden het met ons drieën (Beeremans, Kater en Witmond) niet eens worden en besloten dit punt nog oven te laten rusten. Onverwacht vraagt Kater aan Witmond: „Wat is de juist" vertaling van het woord „Patrimonium"?''. „Vaderlijk erfdeel", antwoordde, Witmond. Dan moet dat de naam zijn die wij zoe ken", besliste Kater en wij gingen zonder beraad accoord met deze beslissing". Kater werd tot voorzitter van Patrimo nium gekozen, zijn boezemvriend Poesiat tot secretaris en W. C. Beeremans tot pen- ingmeester. Vrij spoedig ontwikkelde het Verbond cl), er zat groei in deze organisatie. In 1878 werd te Rotterdam de Vereeniging „Bid er. Werk" opgericht en hierna duurde het i.iet lang meer of een nationaal organisatie- verband kwam tot stand. Op 22 Augustus 1879 werd een congres te Utrecht uitgeschreven, dit slaagde in verre, dat kort daarop in verschillende plaat sen \an ons land aldeelingen van Patrimo- n werden opgericht Het heeft ook den stoot gegeven tot oprichting van het Neder landsen Werkliedenverbond „Patrimonium" waarvan men de stichtingsdag rekent op 12 Maart 1880. Verdere actie Al hebben de eerste leiders van Patrimo- lum niet direct het juiste inzicht in de so ciale toestanden gehad, toch legden zij eer activiteit aan den dag waarop men than? nog wel mag terugzien. De tijden waarin Patrimonium optrad in aanmerking nemen de, heelt liet Verbond aan allerlei onder werpen die in die dagen aan de orde wa ren, zijn aandacht geschonken. Onvergete lijk is geweest de Plancius-avond, op 11 Maart 1884 te Amsterdam, toen Patrimo nium te Amsterdam, op initiatief van Ka- tor en onder zijn presidium de Transvaal- sciie deputatie .bestaande uit president S. J 1'. Kruger, generaal N. J. Smit en Ds. S. J uu Toit ontving en tot eereleden benoemde. Aan vecht-generaai Smit werd door den feestredenaar Dr. A. Ivuyper, die toen zijn bekend geworden Plancius-rede uitsprak, een zijden vlag der Zuid-Afrikaansche repu- Lliek overhandigd. Steeds meer ging Patrimonium den kant van de practijk op, al is het eerste decen nium van zijn bestaan verre van gemakke üjk geweest, in 1885 ontstond er kwestie o\er liet weekblad „De Werkmansvriend" redacteur J. Wolbers, dat nog altijd Patri moniums orgaan was. Men besloot toen tot uitgave van een weekblad, dat de zelfde naam zou dragen als het Verbond, waarvan het eerste nummer op 5 November 1886 ver scheen onder Katers redactie. De kwes tie werd bijgelegd. Op 1 November 18S8 wer den beide bladen vereenigd en verscheen „Patrimonium" met den ondertitel „Chris telijk Sociaal Weekblad voor Nederland" onder redactie van J. Wolbers en K. Kater In den Kerkelijken Strijd. Niet alleen de maatschappelijke,' maar ook de Kerkelijke zaken gingen Kater ter harte. Met zijn vriend Poesiat was hij be- luurslid van den „Vriendenkring Kerk dijk Oosterkerk" Deze wijk omvatte de oogenaamdo .Eilanden" (Kadijk, Katten- iurg, Wittenburg, Oostenburg en Funen) en dichibcvotkto buurt voor een goed dee: lewoond door de .Bijltjes" (personeel van Je Marinewerf en scheepsbouwvcreen); een bevolking die bekend stond als nijvere Cal- istischc Oranjeklanten. Een groot gedeel te van deze bevolking was lid van „Pa trimonium" en velen leefden ook mee in den .kerkdijken strijd, de Doleantie, die in 1886 was uitgebroken. De sympathieën van Ka ter, hij was lid van het kiescollege, gingen ïaar de op 4 Januari 1886 geschorschte tachtig kerkeraadsleden, waaronder ook zijn /riend Poesiat hoorde. Korten tijd daarna ,ing do strijd om do kerkelijke goederen tan. Zijn patroon de heer Hovy, vroeg hem of hij de Kerkvoogdij wilde bijstaan in bet bewaken van do consistoriekamer der Nieuwe Kerk,. Kater nam deze taak op zich, met eenige werklieden van Poesiat, echto Bijltjes, on der welke ook de reus Van den Akker. Kater, wiens lichaamskracht aan het onge looflijke grensde, was dus wel de ge- wenschto man, om ongewcnschto elemen ten buiten de deur te houden. Zijn naam had dit tegen, dat hij gemakkelijk stof gaf aan do carricatuur en Katers' tegenstand' zeiden met een toespeling op zijn naam, dat hij gevoelig kon krabben. Van zijn post is Kater niet geweken, dan toen zijn aanwezigheid niet meer noodzake- ijk werd geacht Hoe reageerden de leden van Patrimo- ïium op Katers partij kiezen in dezen ;trijd? Do meerderheid van 't Verbond stond aan de zijde der geschorsten. In het Ver hond heeft hij zich echter gewacht over de kerkelijke kwestie te spreken. Zijn herkiezing, toen hij in Augustus 1886 entslag als voorzitter had aangevraagd, mocht gelden als bewijs van goedkeuring \oor de houding die hij als president in ceze aangelegenheid had aangenomen. Patrimonium nam in omvang steeds toe en de behoefte deed zich gevoelen aan een meer omlijnd Sociaal Program, en toen Patrimonium op 10 en 11 November 1890 in Bondsvergadering bijeen was kwam dit onderwerp ter sprake. Kater had met Dr. Kuyper overlegd, en in de vergadering waar het voorstel behan deld werd. gaf Dr. Kuyper in overweging de discussie te staken en een vraag te richten tot het Centraal Comité der A.-R. Partij, tct het beleggen van een Sociaal Congres. Een jaar later, op 9 November 1891, werd dit Congres te Amsterdam gehouden; Dr. Kuyper sprak er over „het Sociale vraag stuk en de Christelijke religie." Op 22 Augustus 1899 legde „Kater de Voorzittershamer van „Patrimonium" neer. I'. van Vliet Jr. werd zijn opvolger eerst ..waarnemend" voorzitter ;later definitief. In 1903 werd hem op zijn zeventigsten verjaardag een warme en verdiende hulde gebracht voor al hetgeen hij voor Patri monium gedaan had en geweest was. Klaas Kater en zijn vrienden waren één 'n de liefde voor de Chr. Sociale Actie en wij herdenken hem dankbaar als den man, die eens uitsprak „Gods Woord en de tradi- tiën van ons volk zijn ons ..Patrimonium", J. A. K, minuut kon zich de catastrophe van Stock holm herhalen! Steeds weer dacht Nobel er er na, hoe hij dit ten goede kon verande- n, maar hij vond geen uitkomst. Tot hij op zekeren dag door een bloot toeval in het laadruim op het goede idee kwam. Morus vertelt in zijn boek: „Hoe zij groot en rijk werden", de ,gel>oorte van het dyna miet zeer eenvoudig: „Uit een groote glazen flesch, die in het laadruim stond, was op een goeden dag wat ontploffingsolie doorge sijpeld, doordat het glas was gesprongen. De doorgesijpelde olie had zich met het inate- moet er anders worden van de zich steeds meer en meer ontwikkelende industrie? Hoe wil men een tunnel bouwen, zonder de rots massa's te laten springen? Zeker, de spring stof is verschrikkelijk, maar het tragische is juist, dat de groote calastrophcn toch eigenlijk de beste propaganda voor het dy namiet zijn. Men z et thans de voorbeelden van zijn ontzettende, geweldige kracht! Langzamerhand komen de landen tot in zicht;; de bouw van nieuwe fabrieken wordt toegestaan. Ja, men begint zelfs om No«bels patente^ DE ONTDEKKER VAN HET DYNAMIET Op den derden September van het jaar ISfti, een dag met een stralenden, helder- blauwen herfsthemel, werd Stockholm opge schrikt door een ontzettenden slag, die de stad deed beven. Vensterruiten sprongen, geheele straten waren als bezaaid met glasscherven, en daar rolden reeds de eerste brandweerwagens voorbij; de vonken spatten onder de hoeven der paarden. Snel als de wind verbreidde zich het ge rucht; De 6pringstoffabriek van den gekken scheikundige is in de lucht gesprongen! Op de plaats des onheils heerschte een beeld van schrikkelijke verwoesting. De groote fabriek met de vele gebouwen was nog slechts één rookende puinhoop. Steeds weer werden er lijken te voorschijn gehaald, men kon het aantal niet meer schatten. Had de fabriek niet buiten de stad gelegen, dan zou er van Stockholm op dezen 3en September 1864 niet veel overgebleven zijn. Woedend verdringen de menschen zich voor de villa van den fabriekseigenaar Alfred Nobel. Luid uiten zij verwenschingen; zij trachten het huis binnen te dringen. Poli tie en militairen moeten de massa terug houden. Alfred Nobel, de „gekke scheikundige", zoo als hij altijd in Stockholm werd genoemd, zit in zijn kamer en hoort het getier der menigte. O, wat hem betreft, zouden de menschen geritst binnen mogen komen en een einde aan zijn leven maken! Hij is vol komen gebroken! Zijn jongere broer heeft men dood onder de puinhoopen der fabriek te voorschijn ge haald, zijn beste vriend, een scheikundige, ligt zwaar gewond in het ziekenhuis. Slechts als door een wonder heeft hij zelf het leven er af gebracht! Hij wilde een springstof-fabriek stichten, want hij had een methode uitgevonden, waar mee men het buitengewoon explosieve nithro glycerine op minder gevaarlijke wijze ge bruiken kon. Eerst wilde niemand op zijn plannen ingaan, want geen menseh wilde zijn geld in een onderneming steken, die elk oogenblik in de lucht kon vliegen! Voor zooiets was het zuurverdiende geld toch te goed! En nu was de catastrophe gekomende droomen van den jongen Nobel waren mee- doogcnloos verstoord! Naar het scheen, zou hij ook geen tweede kans krijgen om een fabriek te bouw want men wilde hem daartoe geen grond meer afstaan. Toen nam Nobel een koen besluit: op een in het Malar-meer verankerd schip richtte hij opnieuw zijn bedrijf in. Hier kan zij desnoods explodeeren, zijn spring stofwerkplaats zonder gevaar voor wonin gen en straten op te leveren! Op dit schip fabriceert hij zijn ontploffingsolie" in het groot. Nog had deze springstof echter niet de gewenschte kracht. Bovendien speelde men steeds met den dood, men zat in den waren zm van het woord „op het kruitvat", elke riaal, dat men bij de verpakking gebruikte, nl. poreuze vormaarde, vermengd. Daaruit een vaste mortel ontstaan. Nobel, die het procédé met aandacht beschouwde, ge bruikte dezen mortel voor experimenten en constateerde, dat de explosieve uitwerking van het nieuw ontstane product buitenge woon groot was, terwijl het gevaar der ex plosie aanmerkelijk was verminderd! Nobel noemde zijn nieuw gevonden springstof: dynamiet, d.w.z. „het geweldadige". Sinds Nobel het dynamiet uitgevonden heeft, werd de wereld door tal van cata- strophen beroerd. Nachten lang heeft de uitvinder zijn hersenen gepijnigd met de vraag, of het niet beter geweest zou als hij zijn uitvinding niet had gedaan. Als hem de doodenlijsten werden voorgelegd, kon hij vertwijfelen als hij echter zag, te vechten! Maar Nobel Is geen droomerige uitvinder, die zich door gehaaide kooplia- den de kaas van het brood laat eten, neen, Ilij weet uit koopmansoogpunt er alles vao! Zes jaar lang reist hij in alle landen en or« ganiseert zijn nieuwe dynamietfabrieken, In de volgende jaren ontstaan overal fa brieken, in Duitschland, Zwitserland, Span je, Portugal, Finland, Oostenrijk en Frank rijk. In Engeland wordt eerst in 1871 J<* eerste fabriek opgericht, doch spoedig volgt 'hier een tweede. Ook buiten Europa, ln Amerika, China, Japan, Zuid-Afrika en Australië verrijzen de fabrieken, waar de gevaarlijke ontploffings- stof wordt gefabriceerd, welke de wereld vei:* overd heeft Wederom zou Ndbel op een merfcwaairdigfï manier tot een ontdekking komen. dat veel van de technische en economische vooruitgang zonder de uitvinding van het dynamiet niet mogelijk zou zijn geweest, dan voelde hij, dat hij, dat hij toch goed had gedaan. Maar zijn leven was niet ge lukkig het werd beheersoht door dynamiet. De eerste catastrpohe had plaats met het stoomschip „Maud". Dit schip ging in April 1866 te gronde en deze ramp vulde wekenlang de kolommen der dagbladen. De „Maud" was onderweg van Stockholm nas Peru. In verren omtrek was alles afgezet toen het schip geladen werd. Dag en nacht laden. Eindelijk stoomde de „Maud" de haven uit; alles herademde, er was niets gebeurd. Ook de wekenlange reis over de zee verliep goed, de matrozen waren in hun nopjes, want zij hadden voor deze reis een drievoudig loon gekregen. Er waren 53 man aan boord en de kapitein en niemand van deze 54 men schen is ooit teruggezien. Reeds had het schip aan de kust van Panama het anker geworpen. Op dit oogenblik klonk een schrikkelijke slag: het schip vloog in lucht! Niets heeft men teruggevonden, alles was tot atomen veraplinterd. Het zelfde lot heeft nog vele dynamietschepen getroffen, vele zijn uitgevaren en nooit heeft men ze teruggezien. In Mei 1866 trof Nobel opnieuw een zware slag: zijn springstoffenfabriek bij Hamburg vloog in de lucht. Als een vogelvrij verklaarde, als een paria, reist Nobel nu van land tot land. Hij weet, dat de wereld het dynamiet noodig heeft. Zij moeten hem de poorten openen! Wat Geboortehuis van Alfred Nobel Op zekeren dag Heeft hij zich" met zijrt zakmes gesneden. De wond bloedt hevig en opdat deze hem bij zijn arbeid in het labora torium niet hindert, opdat hij geen infectie oploopt .beschermt hij den vinger door col- lodium. Maar de pijn wordt niet minder. In den naoht wordt zij zoo erg, dat Nobel op staat, zich aankleedt en naar het laborato rium rijdt, om in het werk afleiding te zoeken. Hij zet zich aan de experimenteel* tafel, waarop in 'n flesch nitroglycerine staat. Aandachtig bekijkt Nobel zijn pijnlijke vinger, aandachtig beschouwt hij het collo- dium. Daar staat de flesch met nitroglycerine hoe zou het zijn als hij eens probeerde da beide chemische stoffen te mengen? Reeds zijn de pijnen vergeten, want 'Uc proef gelukt. Reeds bij matige temperatuur laat het collodium zich in nitroglycerine tot een geleiachtige massa oplossen. Deze spring gelatine of springgummi echter is het sterk ste explosiemiddel, dat tot dusver werd uit gevonden! De grootste bouwwerken, b.v. de bouw van den St. Gothardtunnel konden slechts met behulp van dit explosiemiddel zoo snel voltooid worden! Een kleine wonde aan den vinger was het begin Nobel ging voort, wapens te fabriceeren, hij kon zijn aard en zijn uitvindingen niet verloochenen. Zoo zeide hij eens op een paci fistisch congres: „Mijn fabrieken zullen wellichf nog eer der een einde maken aan den oorlog dan uw pacifistische congressen: op den dag, .dat twee legercorpsen elkaar wederzijds in één seconde kunnen vernietigen, zullen alle be schaafde volken zich huiverend terugtrekken en hun troepen afdanken!" Hij wist .dat de wereld nog niet rijp was voor den vrede maar wellicht zoudeu latere generaties eens zoo ver komen, als hij het zich in zijn villa in San Remo droomde. Zoo kwam hij tot de stichting van den Nobelprijs, een instelling, die den meesten menschen meer bekend is geworden dan zijn eigenlijk levenswerk, de dynamietfabri- orrie. Zijn geheele reusachtig vermogen ver maakte Nobel aan deze stichting. Een-en- dertig en een half millioen Zweedsche kro nen liet hij na. Uit de rente van dit vermogen moeten, volgens de bepalingen van het testament vijf prijzen jaarlijks worden toegekend, een vredesprijs en vier prijzen voor degenen, die op het gebied der geneeskunde, de-r na tuurkunde, de scheikunde en der litteratuur iets groots hebben verricht. Elk jaar reikt de koning van Zweden in Stockholm den Nobelprijs uit en elk jaar we der wordt de wereld opnieuw herinnerd aan Alfred Nobel, die thans 100 jaar geleden werd geboren. Zijn geniaal brein vond het „moorddadige dynamiet" uit maar Nobel wilde de wereld den weg toonen, die naar den wereldvrede zou leiden en hij d'rd J.t door de stichting van den vredesprijs.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 12