jfijp onderzoek in DONDERDAG 19 OCTOBER 1933 DERDE BLAD PAG. 9 Kerknieuws. CHR. GEREF. KERK Aangenomen: Naar Den Haag-West, J. W. van Ree te Barendrecht. NED. HERV. KERK Beroeipen: Te Ommeren, cand. H. de Lange te Woerden. Aangenomen: Naar Eerbeek, H. C. Touw te De Kaag. GEREF. KERKEN Beroepen: Te Heerde, Chr. W. J. Teeu- wen te IJmuiden-Oost. PREDIKANTSPLAATSEN Te Amsterdam-Zuid, waar de Geref. Kerk weldra 4000 zielen (th..ns 3700) telt, en Schinkel kerk en Rapliaëlplenikerk steeds ge heel bezet zijn, terwijl ook in de CalvyrGchool diensten worden gehouden, is de Kerkeraad voornemens binnen eenige maanden aan het beroepingswerk voor een 3den predik, it te beginnen. Te N ij kerk (G.) zou bij de Ned. Herv. Gemeente de 3de predikantsplaato opgeheven worden. liet Prov. Kerkbestuur van Gelder land keurde dit niet goed. De Kerkeraad ging nu bij de Synode in hooger beroep. HULPPREDIKERS. Te Wemeldinge heeft aan de Geref. Kerk cand. M. P. van Dijk, van Amsterdam, zich als hulpprediker verbonden, na inleiding door Ds. A. Scheele, van Kapelle. Burgemees ter Keijzer en ouderl. (Jok spraken den hulp prediker toe. AFSCHEID. BEVESTIGING, INTREDE. iMen schrijft ons: Cand. H. M u ij s, van Bilthoven, door de Classis Hallum na peremptoir examen toege laten tot de bediening des Woords en der Sacramenten, zal, na bevestiging door Ds. R. Zijlstra, van .llotterdam-Delfshaven, Zondag 5 Nov. a.s. intrede doen als predikant der Geref. Kerk van Hijum en Finkum. Ds. G. H. van Smeden preekte voor öe Chr. Geref. Kerk van Haarlem-Noord afscheid met 1 Cor. 3 1. Ouderl. Bottelier. Dst W. Bijleveld van Haarlem-Centrum en een afgevaardigde van de Classis Amsterdam spraken den naar Enschedé vertrekkenden leeraar toe. Ds. P. BOS. Te Leek (Gr.) heeft de Kerkeraad der Geref. Kerk, gehoord de manslidmatenverga- dering, besloten Ds. P. Bos, em.-pred. te Karen, uit te noodigen tot het verrichten van hulpdiensten. De pastorie wordt opgeknapt. 'HERDENKING Te Den Haag houdt de Engelsche Kerk hedenavond een feestdienst, geleid door canon F. Partridge, in verband met liet 60-jarig be staan van haar derde kerkgebouw. De t klok, in 1671 door Peter Hemony voor de Eng. Kerk in Rotterdam gegoten, kwam, na oorlog en gesjacher te hebben rondgezworven, in 1873 in Den Haag terecht. Te Tilburg herdenkt de Ned. Herv. Gemeente a.s. Zondag haar 300-jarig bestaan met een morgenwijdingsdienst (geleid door Ds P. van der Wal), middagreceptie, avondher denkingsdienst (spreker Ds. van der Wal en zang der Koraalvereeniging) en een hist, sche tentoonstelling. GEREFORMEERDE PREDIKING Te Alkmaar treedt vanwege de vereen. „Calvijn" voortaan om de veertien dagen in de consistorie der Groote Kerk op Ds J. Fok- kema, van Amstelveen. INTERKERKELIJK SEXTET. Te Soerabaja zullen de zes predikanten van Indische Kerk, Geref. Kerk en Geref. Kerk H.V. elke week een wijdingshalfuur voor de radio geven. De namen der sprekers worden niet te voren bekend gemaakt. HERV. KERK TE BRUGGE. Door Stado J. Verveld, voorganger der Herv. Kerk te Brugge (België), worden voor werk- loozen en armen kleeren en boeken gevraagd. Om verzendkosten te beperken kan een en ander gestuurd worden aan: kapitein Stien- stra, bootdienst Siuis-Brugge, te Sluis (Z.). .ju* Teveel van 't goede. Langs den afsluitdijk' worden 'énörme hoeveelheden paling gevangen. Meermalen blijken i zitten, dat alle visch gestikt is. Een volle fuik wordt ingehaald. fuiken zóó propvol paling te NED.LUTH. GENOOTSCHAP V. IN EN UITWENDIGE ZENDING Jaarvergadering te Amsterdam lil een der zalen van het Parkhotel te Amsterdam hield gisteren bovengenoemd genootschap zijn algemeene vereadering, die door onderscheidene afgevaardigdenen 's middags bovendien doer vele belangstel; lenden werd bezocht. De vergadering werd geleid door derj voorzitter, Us. C. F. Westcrmann, van Amsterdam. Zij stond eenerzijds in het t.eeken van de aanstaande Lutherherden- king, aan de andere zijde onder den steeds droeviger druk van het stijgend tekort hij hot werk van de Uitwendige Zending. Wat het werk der Inwendige Zending betreft, is er een lichtpunt in Zpist. waar zich een Luthersche Kring ontwikkelt. De hegrooting van het hoofdbestuur en van de kas der. Inwendige Zending sloot met een eindcijfer van f 5180. Die van de kes der Uitwendige Zending meteen eind bedrag van f 15.880. Op deze rekening kwam voor een post .geraamd tekort" van f 4005 Met hoofdbestuur hoopt op verhooging van. de offervaardigheid Berde hegrootingen werden goedgekeurd. Do volgende vergadering wordt in April e.k. te Arnhem gehouden. Het Lutherjubileum Na afhandeling van de huishoudelijke zaken verkreeg het woord Ds. W. T. M an ger, van Tiel, die sprak over het onder; werp: „Het Lutherjubileum en wat het ons te zeggen-heeft". De spreker begon met een woord van broederlijke, sympathie tot de Duitsche Lutheranen en sprak er zijn blijdschap over uit. dat God de Xederlandsche Luthe ranen een ander vaderland heeft gegeven. Boven het geroezemoes der tijden staat de figuur van .Maarthen Luther, die Duitscher was bij uitnemendheid door zijn karakter, afkomst en geaardheid Tegelijkertijd mag hij worden genoemd de wereldburger bij uitnemendheid, Paulus II, de tweede we- reldaposteL Het probleem, dat ons bezielt en tegelij kertijd bezeert is dat van de verhouding tusschen Kerk en Overheid, Koning en Priester, Mozes en Aaron, een probleem dat ook Luther heeft gekend. Uitvoerig schetste spr. den levensgang van Luther, zijn ziels nood. zijn strijd en moeite. In dezen tijd van oplevend nationalisme, na den groot en oorlog, is het niet te ver wonderen, dat men in Luther in de eerste plaats den Duitscher ziet, hoewel spr. in het Lutherbeeld van dezen tijd liever den geest van Stockholm opmerkt. Omstandig schetste spr. Luthers verhou ding tot Thomas Munzer, Erasmus e.a., de aanvankelijke tweespalt in zijn leven ten aanzien van wereld en Kerk. Spr. was van oordeel, flat Luthers opvattingen omtrent Overheid en politiek ook in dezen tijd ons veel te zeggen hebben. Men zoeke het niet in hervormingen van instituten, wetten en organisaties, maar in hartsvernieuwing, ver nieuwing van het geweten. Alleen op de ze wijze kunnen de Lutheranen medewer ken om de wereld te reformeeren. Luther had een sterke eschatologische verwachting; ook de levenshouding van de Lutheranen van dezen tijd zij een stap voor stap volgen van en een wachten op den Heere. Heel ootmoedig mogen wij danken voor het onverdiende goed, dat wij. Neder landers hebben ontvangen in Willem van Oranje. Wij hebben een oecumenische en een zendingsroeping, een. benijdenswaardi ge taak voor de Nederlandsche Oranje-i Lutheranen. Spr.. lichtte een, en ander nader toe, waar na een geanimeerde gedachtenwisseling In deze discussie werd o.a. gevraagd hoe het kwam, dat in Luthersche landen, als b,v. Saksen. Denemarken, Zweden en Noor wegen zooveel socialistische invloed wordt geconstateerd. De referent verklaarde dit uit de omstandigheid, dat Luther zijn vol gelingen niet politiek heeft geschoold in tegenstelling met Calvijn, die dat wel heeft gedaan. Daardoor staan de Lutheranen in genoemde landen niet voldoende gewapend tegenover ongeloof en klassenstrijd. In ons land is dit gansch anders en in flit verband gewaagde spr. dankbaar van den invloed van Groen van Prinsterer. En van Kuvper, voegde Ds. Steil wag er bij, beiden groo te Calvinistische staatslieden, die toch ook van den Lutheraan Von Stahl hun licht ontvingen. De voorzitter sloot deze aangename ge dachtenwisseling met de opmerking, dat tot zijn blijdschap bleek, dat van den rijkvoor- ■zienen-disch van Luther nog kruitnkens af vielen voor de groote Calvinistische staats lieden, waarvan Ds. Steil wag gewaagde. „LEEKEN ARBEID". Te Leiden wordt door de Herv. Jongeren organisatie allerlei leeken-arbeid verricht. Naar de „Ned." meldt, zijn er voor voorlezen asn zieken, ziekenbezoek en voorbereiding van Evangelisatie-avonden resp. 15, 13 en 12 „leeken" werkzaam, terwijl een ander aanbood ouden en gebrekkigen per auto naar de kerk te brengen. PREDIKANTSWONINGEN Te Den Ham (O.) is voor den bouw van een Ned. Herv. pastorie het laagst ingeschre ven door M. van Apeldoorn, aldaar, voor f 8824. Bijkomende werken beloopen f 3288. KERKJE TE VLEDDERVEEN. Op het arme heideveld met menschen, hard en dor en geesteloos, waar de broodstrijd alles is en alleen het communisme nog trekt, zag de evangelist bij den 11 October-storm het kerkje ineenstorten. Hij arbeidt voort in het geloof en Ds. J. A. van Nie, Herv. predikant te Hoogeveen (giro 121674) vraagt nu bijdra gen voor den wederopbouw. Hartelijk aanbe- CONFESS. VEREENIGING Te jZwolle wordt Woensdag 8 Nov. a.s de 10de algem. vergadering voor Gelderland Overijsel gehouden. Ds. C. M. Luteijn, van Groningen, zal refereeren over: „Het H.Avond maal en de Gemeente". Vooraf zal Ds. A. Dönszelmann, van iMeppel, een bidstond lei- GARNIZOENSKEKKEN Te Utrecht hebben, onder leiding van Ds. P. Prins te Deventer, afgevaardigde van 13 Geref. Kerken, „Pro Rege" en Deputaten der Gen. Synode vap Middelburg vergaderd, sprekers waren: C. Oranje, Delft: „Bij bellezen in de kazerne"; Ds. P. Prins, Deven ter: „Beetkrijgen en vasthouden"; en Th. Peppink, Amsterdam: .^Zielszorg en indlvl- dueele zielszorg van den soldaat". Op de re feraten volgde eenige bespreking. Aangedron gen werd voortaan in September te vergade- DE MAAGD VAN LOUKDES. Te R o m e hebben de Paus en 21 kardinalen een geheim consistorie gehouden i.z. heilig verklaring van Bemadette Soubirous, thans „zalig", aan wie op het later bedevaartplaats geworden Lourdes Maria zou verschenen zijn. Voor de ,,heilig"-verklaring organiseert een eisbureau te Antwerpen tochten naar Rome. G.E.O.S. Het orgaan van de Geref. Evangelisatie onder Schippers klaagt er over, dat de Syno- an Middelburg niet op een desbetreffend schrijven inging: „omdat deze arbeid nog eerst moet geleid in Kerkelijke banen". Ds. J. Versteegt wijst er op, dat G.E.O.S. uitgaat van een Centraal Comité uit de Geref. Ker ken van Rotterdam. Te Groningen wordt even zoo gewerkt. Doch de vereen. „Het Anker" vindt geen enkele Kerk, die haar wil overne men: „nergens sluizen, alleen waterkeerin- gen", GIFTEN EN LEGATEN. Te Lollum ontving de Ned. Herv. Diaco nie van wijlen mevr. E. R. v. d. Velde-Algera een legaat van f 4000. UIT HET SOCIALE LEVEN CHR. NAT. VAKVERBOND Naar wij vernemen is de heer J. S. Rup- p e r t, penningmeester van het C. N. V., te Utrecht, wegens overspanning eenige weken met vacantie gegaan. De Alg. Ned. Typografenbond heeft het nieuwe arbeidscontract in de typografie aan vaard. Er zal echter nog een referendum onder de Bondsleden worden gehouden. HET VRAAGSTUK VAN DEN ARBEIDSTIJD Het N.V.V. houdt 27 en 28 Oct. een congres te Utrecht over het vraagstuk van den arbeids tjjd voor den landbouw, cafébedrijf, kantoor- vezen. spoor- en tramwegen en transportbe drijf. Uit Oost-lndie EUROPEESCHE KOLONISATIE OP NIEUW-GUINEA DE REGEERING ZEGT STEUN TOE. BATAVIA, 18 Oct. (Aneta). De derde con tact-vergadering tusschen den Directeur var het Departement van Binnenlandsch Bestuur en vertegenwoordigers van vereenigingen die zich voor de Europeesche kolonisatie interes seeren, besloot de vraag, welke titel op den grond aan kolonisten behoort te worden leend, te doen bestudeeren door den heer Mr. Spit en den inspecteur voor Agrarische Zaken Bastiaans. De Directeur B. B. deelde mede, dat de Re geering in beginsel welwillend staat tegenover verzoeken om financieelen steun, doch dat een beslissing nog met is afgekomen. Onder de huidige omstandigheden is slechts een oplos sing te vinden door een aandeel in de op brengst der loterijen, waarschijnlijk ten bedrage van f 2S.000, hetgeen ook in de eerstvolgende jaren kan worden afgezonderd. De Directeur B. B. stelt voor het eerste jaar het geheele bedrag ad f 28.000 af te staan aan de op Nieuw-Guinea werkende vereeni gingen als de Regeering tot toekenning van een aandeel in de loterijen kan besluiten. Radio Nieuws. VRIJDAG 30 OCTOBOR Hulzen (1875 M.) K.R.O. 8.00 Morgenconcert 30.00 Gramofoon 12.15 Concert 2.00 Ura- xnofoon 2.30 Piano 3.30 Conce.f. 4.30 Gramofoon 5.00 Orkest 7.35 Gramol/on 8.00 Oratorium 10.45 Vaz Dias 10.50 Gra rnofoon 11.00 Concert Hilversum (296 M.) V A.R.A. 8.01 Gramo foon 10.15 Voordracht 10.30 Concert 11.00 Onze keuken 11.30 Concert 4.01 Orkest 4.50 Na schooltijd 5.30 Or!%?st 6.12 Ceyicert 7.00 Concert 11.00 Orkest V P.R.O. 10.00 Morgenwijding 8.00 Week- t 9.50 Concert laven try (1554.4 M.) 12.20 Orgel 12.50 Orkest 1.35 Orkest 4.10 Gramofoon 4.50 Orkest 6.50 Concert 8.20 Orkest 9.40 Gramofoon 10.10 Orkest (1634.9 M.) 7.20 7.30 Piano -e Concert 7.35 Orkest De Regeering gaf te kennen zich de be voegdheid voor te behouden eenige controle uit te oefenen op de verwerking van het geLd, waarbij zij slechts zal aangeven, waarvoor de financieele steun niet mag worden besteed. De Regeering is bereid overtollige 1 andsgoe deren, als werktuigen, ijzerwerk en rails ter beschikking van de vereenigingen te stellen. Ook is zij genegen het kolonisatiewerk ia bevorderen door den aanleg van wegen eni irrigatie, doch de Lands financiën laten dit voorloopig niet toe. De vertegenwoordiger van de Vereeniging Kolonisatie Nieuw Guinea betuigde zijn erken telijkheid voor den te verwachten financieeleui steun, welke een welkome verrassing is. Het voornemen om een landbouwkundige naar Manokwari te zenden werd toegejuicht, evenals de overweging van de instelling van een Landgerecht en de aanstelling van een politierechter op het terrein Hollandia en ta Manokwari. De volgende contact-vergadering zal oveï twee of drie weken plaats vinden. UITBREIDING EUDOKIA XLII Autarkie 5 (H.D.) Wij zeiden; dat Duitschland den autarkische» weg ook opgaat., ojndat de onmogelijkheid bestaat nog verder bui- te n 1 arid sc'h crediet te verkrijgen. Van de nood wordt dus feitelijk een deugd gemaakt. Nu is er in den loop der laatste vijftien jaren door het buiten land heel wat gedaan om het Duitsche geldwezen te ondersteu nen. Het klinkt ietwat naïef en niet van zelfvertrouwen ontbloot, uitspraken te lezen, hierop neerkomend, dat Duitschland spoedig in staat zal zijn elk buitcnlandseh aanbod om leeningen to -er- strekken, dankend af te kunnen slaan. Wij wilden, dat voor beide partijen de toestand anders was, doch wij vreezen, dat er voorloopig noch van aanbod, noch van weigering sprake zal zijn. Na den oorlog is Duitschland telkens door andere landen aan gekl geholpen. Natuurlijk niet uit zuivere menschenmin, maar in de hoop, dat hierdoor de internationale zwarigheden nu ein delijk uit den weg zouden worden geruimd. De bijna niet in cijfers uit te drukken schuldenlast, welken 'de overwinnaars Duitschland te Versailles hadden doen aanvaarden, kon slechts afbetaald worden, wanneer het Duitsche volk aan den arbeid kon gaan. Daarvoor had het verarmde volk geld noodig. Oorlogsindustrie moest omgezet worden in vredes-industrie. Hoe het verloopen is met dit door de geallieerden in overwin ningsroes opgezette grootscheepsche plan. behoeft hier niet breed uiteengezet te worden. De hoop veranderde snel in teleurstel ling. Het finantiëcle bankroet van Duitschland deed bet volk al de verschrikkelijke ellende van de inflatie-periode meemaken. De te betalen schulden aan de overwinnaars werden herhaalde lijk herzien tot dat er een streep onder werd gezet. De Young- ieening zorgde nog eens weer voor nieuw kapitaal en ook op andere wijze werden credieten verstrekt De klacht is, dat veel van deze voorschotten is gebruikt om in Duitschland allerlei groote economische werken in het leven te roepen: havens, spoorwegen, fabrieken enz. Daar zal veel van waar zijn. De waarde van het geld kende men niet meer. Geld wordt wel eens een sluier genoemd. Deze sluier heeft heel wat volken en per sonen in de war gebracht. Toen is de wereldcrisis van 1929 gekomen en heeft de laatste kans op herstel vernietigd. Maar waarom zullen wij beproeven deze periode van beurtelings hoop, teleurstelling, rijkdom, armoede, volop werk, werkloosheid, te schetsen. Indien de mcnschheid, indien elk. volk niet gelijk was aan een neer gedrukte veer, welke indien de kans schoon is, toch weer op springt, dan was West-Europa reeds lang economisch volkomen vernietigd geweest. Wij, Nederlanders, weten van dit spel met den sluier geld waarlijk ook genoeg. Hoeveel millioenen zijn niet uitgeleend aan Oostenrijk, Duitschland, Zuid-Aanerika en welke landen al niet meer? Men had en heeft het nakijken. Hoe heeft men zijn boos heid gelucht, om althans van die klep te,r.ontspanning van het gemoed gebruik te maken! Te zijner tijd zal elke herinnering aan deze ondervinding vergeten zijn, en zal de sluier igel(5 opnieuw ons in zijn wonderlijk spel vangen. En waarom ook niet, wanneer wij reden tot vertrouwen meenen te hebben, beter gefundeerd dan de vorige maal? Niet de mensch moet het geld dienen, maar het geld den mensch. Achter dien sluier zal elk geslacht opdringen, om nu eindelijk eens precies het geheim te weten van dit, als men denkt, geluk aanbrengend ruilmiddel en leeningsobject, met zijn voortbren gen gskans tot. in het bijna oneindige. Wij kunnen niet wijzer worden en wij mogen het niet, want het bestel der dingen is nu eenmaal zoo, dat de sluier geld niettemin de stevige band is tusschen menschen en tus schen volken, waar zonder het bestaan van onze samenleving zich niet denken laat. Een volk, dat als het onze, in de gelegenheid is geweest tot op lieden zal dat zoo blijven? met zijn geld telkens diensten aan te bieden aan andere volken, zal vaak ontnuchterd zijn geworden, omdat, wat het voor werkelijkheid aanzag, een sluier bleek te zijn. En inmiddels gaat het wereldbestel toch zijn gang. Maar nu is het dan zoover, dat Duitschland voorloopig is uit geschakeld als voorname speler in dat spel. De teleurstellingen waren in kort tijdsverloop te vaak het deel dergenen, die met hun geld over de brug kwamen. De Stillhalteverdragen van 1931 hebben de deur dichtgedaan. Het zal zich moeten redden met eigen middelen, al zal het gewone han- delscrediet zijn gang gaan, zij het zoo voorzichtig mogelijk gehanteerd. Per jaar moet het nu ongeveer 750 millioen mark betalen voor den dienst der overeengekomen schulden. Dit schijnt nu reeds spaak te Joopen, en levert allerlei moeilijkheden op voor zijn zoogenaamden deviezen-voorraad, wat de houders van Duitsche obligaties al tot hun verdriet bespeurd hebben. Dit groote bedrag kan slechts verkregen worden door een gunstige handelsbalans. Nederland kan een ongunstige handelsbalans zoo noodig nog dragen door de binnenvloeiende renten van in het buitenland uitgezette kapitaal, gelijk in de gunstige jaren ons Indië daar voor ook zijn deel bijdroeg, zoomede de scheepvaart. De autarkie, welke Duitschland wil nastreven, kan dus nooit beteekenen, dat in- en uitvoer precies tegen elkaar zouden op wegen. Een overschot aan uitvoer zal noodig zijn. Maar geld opnemen, om met dit geleende geld handelsschulden te betalen, wil men niet meer, maar dit kan ook niet meer, omdat niemand meer leen en wil. Goed beschouwd heeft de autarkie dus tot doel den invoer i n Duitschland zooveel moge lijk te beperken, en toch den uitvoer te blijven bevorderen. Op deze wijze zou Duitschland zich kunnen redden met de deviezenvoorraad, welke het heeft. Het maken van méér schul den zou het geldwezen in nog grooter moeilijkheden brengen. Dus zoo weinig mogelijk koopen, en zoo veel mogelijk verkoopen. Precies gel ij k een firma doet, die over te weinig middelen beschikt. Helaas, en dat is voor ons zoo bezwaarlijk, zal het minder koopen vooral slaan op landbouwproducten. Invoer van produc ten, waarvoor het land zelf zorgen kan, noemt men onzin. Het batig saldo van de Duitsche handelsbalans bedroeg over 1930 nog ruim 1600 millioen mark. Over 1932 was het reeds teruggeloopen met 600 millioen mark. De noodlottige streep van het bedrag, alleen reeds benoodigd voor de jaarlijksche rente op de gefundeerde Duitsche schuld, was dus bijna bereikt. Door een zoo nauwkeurig vastgesteld in- en uitvoerplan wil men vaststellen, wat men van het buitenland absoluut noodig heeft. Van een volkomen onafhankelijkheid zal nooit sprake kunnen zijn. Wil men nu weten, hoeveel geld Nederland heeft uitstaan in Duitschland, dan zij gemeld, dat dit in totaal o n g e v e e r* v ij f milliard mark bedraagt. Alleen de Vereenigde Staten van Noord-Amerika gaan boven dit bedrag uit. Ons belang bij een opleving van Duitschland is dus wel buitengewoon groot, veel te groot, gezien ons nationaal vermogen. In 1932 waren wij de grootste afnemer van Duitsche uitvoerartikelen. Recht van spreken tegenover Duitschland hebben wij dus wel. De hoop uitspreken, dat eindelijk een stabiele toestand in Duitschland meewerke om de maatschappelijke moeilijkheden te boven te komen, mogen wij ook wel doen. De verhouding bederven door de twee volken tegen elkaar op te stoken, is wel het dwaaste, wat wij kunnen doen. Weer zeggen wij, wat wij eerder deden, en nu gezien onze groote geldelijke belangen, de algemeene welvaart in Nederland zal niet weer bereikt worden, vóór onze oosterburen er finantiëel ook weer beter voor komen te staan. Als vierde factor, waarom Duitschland steeds verder den autarkischen weg wil inslaan, noemden wij de erkenning, dat de industrie over haar cumulatie-punt is heengegroeid. Dat wil zeggen, dat het nuttig effect, hetwelk men zich voorgesteld had, niet bereikt werd. Integendeel, dat het aldoor uitzetten der groote bedrijven, is uitgeloopen op schade voor persoon, voor maatschappij en voor Staat Dat dit verschijnsel in 't algemeen waar is, zal thans nauwe lijks kunnen worden ontkend. De crisisperiode van heden doet in het dagblad dagelijks lezen van afgeschreven kapitalen, van- ingekrompen groot-bedrijven, van ontslagen van groote getallen personeel, van bijspringen van Gemeente of Staat. Deze twee laatstgenoemde zijn er evenmin aan ontkomen. Zij zuchten onder de schulden en snakken ernaar talrijke bemoeiingen, waarnaar het verlangen uitging in de goede jaren, ongedaan te kunnen maken. Het technische tijdperk schijnt inderdaad voorloopig over zijn hoogtepunt heen te zijn gegroeid. De internationale industrie en ook de groote binncnlandsche hebben zich vergist in het opnemingsvermogen van de menschelijke samenleving, en zij moeten den terugtocht aanvaarden, hetwelk gepaard gaat met ontzaglijk veel mcnschelijk leed. I-Iet liberalisme, hetwelk van geen beperking wilde weten, heeft hier groote nadeelige gevol gen veroorzaakt voor den mensch, die bijna ten onder ging in de zucht naar groot en naar geld. De persoonlijke ver rijking stond op den voorgrond, niet het algemeen geestelijk en maatschappelijk welzijn van de massa. In dezen tijd komt mij nog wel eens te binnen, wat vóór ongeveer dertig jaren Ds. Rudolph aanvoerde in debatten met sociaal-democraten, als Van der Goes. Ds. Rudolph was econo misch niet buitengewoon sterk. Daarom temeer trof mij zijn' meening, als zou de ontwikkeling van het grootbedrijf op den duur beteekenen groot geestelijk nadeel, maar ook eenmaal in elkaar zou zakken, omdat de economische nadeelen op den duur grooter zouden zijn dan de voor de e 1 e n. Later is dit mij ook steeds meer duidelijk geworden. Het huidige tijdperk geeft de volkomen bevestiging van deze waarheid. De torens van Babel storten achter elkaar in, en er staan nog heel wat sidderend te wachten op het uur van af rekening. De kwiekste aandeelhouder, de voorzichtigste obligatie- bezitter, de knapste directeur, met hun allen beteekent hun venveer niets. De tijd van het kleinere, van het middelmatige bedrijf met den ijvorigen onder nemer aan het hoofd, die elk onderdeel kan overzien, staat voor de deur, de profetieën van Marx ten spijt. Dr. Werner Sombart zegt: „Een groot deel van wat bereikt werd door den stand der ondernemers is bouwvallig geworden door de ontwikkeling zelf, welke het kapitalisme genomen heeft: onder den ballast van de groot-organisatie in reuzenhanken, kartels, koncems, verstikt de vrije werkzaamheid van den afzonderlijken ondernemer." De groot-industrie, welke het grootenaeels moest hebben van het buitenland, raakt niet meer aan de mogelijkheden, van welke gedroomd is. Daarom zal ook hier autarkie, inperking, bezinning, de uitkomst moeten geven. Zoo in het algemeen kan men het autarkisch streven In Duitschland bezien. Enkele doctrinairen zinnen op algeheele afsluiting van de andere volken. Natuurlijk is dit reine dwaas heid. De excessen van een wild uitgroeiend bedrijfsleven willen de meer beaadigden, die bij slot van rekening toch den toon aangeven, afsnijden, om daardoor het eigen volk innerlijk te versterken. Genist kunnen wij aannemen, dat hier één der grootste vraag stukken van onzen tijd ligt-, waarin wij, als klein volk, ons meer hebben te voegen, dan dat door ons de marschroute zou kunnen worden aangegeven. Nu word ik toch waarlijk door vakmenschen op den vinger getikt naar aanleiding van de productie-cijfers der record-'*oe uit het vorig artikel. Over hoeveel dagen liep die melkopbrengst, vraagt men mij. Ik heb mijn bescheiden maar eens weer opge zocht, en kan thans meedeelen, dat 14.708 K.G. melk de op brengst was van 365 dagen. De koe, Quappe genaamd, was eigendom van het landgoed Palmnicken in Oost-Pruisen. Do hoogste dag-opbrengst was 60.6 K.G. met 5.2% .vet.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 9