PiEKaCLOWENBURC DONDERDAG 19 OCTOBER 1933 TWEEDE BLAD PAG. 6 STADSNIEUWS HET PSYCHOPATHIE-BEGRIP REDE VAN Pro*. Dr. E. A. D. E. CARP Gisteravond heeft in een bijeenkomst van wege het Juridisch Criminologisch Insti tuut alhier prof. dr. E. A. D. E. Carp, hoog leeraar in de psychiatrie, in liet laborato rium van prof. van Itallie een inleiding ge houden tot het Psychopathie-begrip. Spr. begon met er op te wijzen, dat bij een vei- handeling over het omvangrijke en in ve lerlei opz-icht nog duistere gebied der psy chopathische reactievormcn uitgegaan dient te worden van een uiteenzetting om trent het psychopathie-begrip, alsmede van een omgrenzing van dit begrip ten opzichte van andere (neurotische c.q. psychotische) reactie-vormen der menschelijke persoon lijkheid. Het psychologisch-biologische standpunt is de beste grondslag voor de ontleding van het psychopathie-begrip. On der een psychopatische persoonlijkheid heeft men een persoonlijkheid te verstaan, welke een belangrijk, aanpassingsdefect vee- toont aan de maatschappelijke orde, hetzij zelve blijvend leed ondervindt als gevolg yan de disharmonische ontwikkeling der persoonlijkheids-structuur. Het vraagstuk der psychopathie is van bijzonder, en zelts actueel belang. Wij weten, dat zich onder anti-sociale en a-sociale persoonlijkheden in den meest mimen zin, velen bevinden, welko men als psychopathische persoonlijk heden zou moeten kenmerken. De groep van crimineele psychopathen omvat eenerzijds die persoonlijkheden, wel ke alleszins als toerekeningsvatbaar voor haar anti-sociale handelingen dienen te worden beschouwd, anderzijds diegenen, welke verminderd, gedeeltelijk of niet aan sprakelijk kunnen worden gesteld voor han delingen, welke lïen met den strafrechter in aanraking brengen. Het is onjuist den crimineelen psychopaath steeds van schuld en verantwoordelijkheid te willen vrijplei ten zooals den psychiater nog menie- maal al te zeer wordt verweten maar toch heeft men goed in te zien, dat het lo- Ven in een maatschappelijke orde voor ve len te moeilijk en te zwaar valt. De groote criminologische beteekenls, welke het verschijnsel der psychopathie heeft wordt geëvenaard door zijn paeda- gogische en algemeen sociale beteekenis; het ds dan ook om deze reden, dat in de hoven gegeven definitie het zwaartepunt op het aanpassingsdefect wordt gelegd. Dit be grip heeft men echter in ruimen zin op te vatten, daar hiermede zoowel een stoornis in het aanpassingsvermogen aan de maat schappelijke eischen en verhoudingen, aan het milieu, als tenslotte aan het eigen zelf wordt bedoeld. Spr. zette de beteekenis van een stoornis ïn het aanpassingsvermogen bij psychopa thie als gevolg eener disharmonische ont wikkeling van temperament en karakter, uiteen en wees er daarbij op, dat het ver keerd is psychopathische reactie-vormen vast te stellen overal waar sprake blijkt te zijn van een min of meer ernstig aanpa»- sings-defect. Dit zou immers in geenen deele juist zijn, daar bijna alle psychoti sche en vele neurotische reactievormen der persoonlijkheid tot een aanpassings-defect leiden. De stoornis in het aanpassingsver mogen bij de psychopathie moet overwe gend als een ontwikkelingsstoornis worden opgevat en treedt als stoornis in de karak tervorming of het temperatment te voor schijn. Bij de psychotische en neurotische reactie-vormen ontstaat het aanpassings defect eerst door afbraak van verschillen de geestelijke functies. Spr. ging uitvoerig in op de onderscheiding, welke men te maken heeft tusschen psychopathische en neurotische reactie-vormen. Het schijnt spr. uit psychologische overwegingen volkomen juist, een principieele scheiding door te voeren en de tegenwerping, dat overal vloeiende overgangen te vinden zijn als vanzelfsprekend ter zijde te laten. Is het bij de neurose gekomen tot een stnjd tus schen verschillende gedeelten der eigen persoonlijkheid, waarbij het ik als een min of meer hulpelooze toeschouwer- eerst indirect aan den strijd deelneemt: bij de psychose blijkt het ik door een vaak diepgaande afbraak der persoonlijkheids structuur en een opheffing van remmende functies te zijn overmeesterd en heeft zijn schijnbare zelfstandigheid en wilsvrijheid geheel verloren. De kans op herstel bij zui- yer neurotische ziektebeelden is menig maal groot. Dit geldt in veel mindere mate van de psychopathische reactie-vormen, welke nog inniger met de geheele persoon lijkheidskern verbonden zijn en hiervan 'deel uitmaken. Zuiver neurotische stoornis sen vinden haar oorsprong overwegend m exogene (psychogene) invloeden tijdens hei vroeg-kinderlijke leven; zuiver psychopathi sche stoornissen ontspruiten overwegend uit een endogenen grondslag, welke ons in zijn wezen nog onbekend mag zijn, maar biologisch en erfelijk schijnt te zijn vastge legd in den aanleg der zich ontwikkelende persoonlijkheid. Spr. wijst er voorts op, dat de kennis der psychopatische persoonlijkheid een bijzon dere paedagogische beteekenis heeft. De studie van het verwaarloosde en in eenig opzicht misdadig geworden kind is van bi zonder belang in verband met de vraag, oi ook niet ongunstige milieufactoren tot de ontwikkeling der psychopathie kunnen bij dragen in meerdere mate dan diegenen van oordeel zijn, welke de psychopatische persoonlijkheid als een zuiver biologische afwijking van den norm willen opgevat zien. Na deze paedagogische zijde van het vraagstuk nader te hebben uitgewerkt en vervolgens enkele opmerkingen te hebben gemaakt over het begrip psychopathie zelf, zag spr. tenslotte nog de vraag onder oogen in hoeverre men gerechtvaardigd is, vel schillende vormen van psychopathie kll- nisch te onderscheiden. Ofschoon een indee ling in verschillende groepen of typen ze ker uit practische overwegingen noodzake lijk mag toeschijnen, is elke klinische dn- deeling "theoretisch onbruikbaar doordat de psychopathie minder door klinische maar veeleer door pathogenetische gezichtspunten te onderkennen is en beoordeeld dient te worden. Het is dan ook duidelijk, dat gene tische gezichtspunten en een structuur-ana lytisch onderzoek voor het vaststellen der psvehopathie en de omschrijving van een bepaald tvpe noodzakelijk zijn en steeds aan de klinische gezichtspunten ten grond slag moeten liggen. Hiermede is tevens ge zegd, dat elke klinische indeeling, welke niet op structuur-analytische grondslagen is opgebouwd, onbruikbaar en onjuist kan ge acht worden. HET TOEZICHT OP DE VREEMDELINGEN De Commissaris van Politie te Leiden brengt in herinnering de verordening, rege lende het toezicht op in Leiden vertoevende vreemdelingen, waarhij is bepaald, dat een ieder, die een vreemdeling in zijn inrichting, knia cd yvoning opneemt, binnen 2-1 uur yer- CHR. HIST. JONGERENGROEP De Chr. Historische Jongerengroep, die vooral den laatsten tijd zoo'n groote plaats is in gaan nemen in de rij van Jeugdver- eenigingen in onze stad, had gisteravond in al de zalen van Gebouw Prediker een groote propaganda-feestavond belegd, die zich in een buitengewoon groote toeloop van belangstellenden mocht verheugen. De groote zaal was met groen en bloemen kwistig versierd, terwijl op een bijgebouwd podium een orkest van ruim vijftig musici had plaats genomen, die voor den aanvang wat opgewekte muziek ten gehoore brach ten. De samenkomst werd op de gebruikelijke wijze geopend, waarna de voorzitter, de heer Hendriks, alle hartelijk welkom heette, in het bijzonder den spreker van dezen avond, M.r J. A. de Visser, adv.- generaal bij het Gerechtshof te 's-Graven- hage, en echtgenoote en mevr. de wed. Dr. de Visser, vertegenwoordigers van de kies- vereeniging en de raadsfractie, enz. In het verdere van zijn openingswoord stond spr. stil bij het 2-jarig gestaan der groep er hierbij op wijzende dat de groep wil bouwen, een gezonde groep wil kwee ken van sterke menschen, die niet hoezee roepen voor één of ander ideaal en uitzien naar een dictator, maar een groep, die pal wil staan voor de schoone Chr. Hist, be ginselen. De heer DeGeus, namens de leden spre kende, complimenteerde het bestuur, in 't bijzonder den voorzitter, den heer Hendriks, met het twee-jarig bestaan der groep, de beste wenschen uitsprekende voor de toe komst Onder daverend applaus overhan digde sp. den voorzitter een voorzitters hamer. Nadat het orkest op zeer verdienstelijke wijze nog enkele muzieknummers had uit gevoerd, was het woord aan Mr. J. A. de Visser. Spr. begon met op te merken, dat het hem een buitengewoon groot genoegen was voor de Chr. Hist Jongeren dezen avond te mogen spvken. Spr. wil nagaan het contact dat er be staat tusschen ouderen en jongeren. Op tweeërlei wijze is dit mogelijk. De eerste wijze hiertoe is de methode opleggen van de eigen meening der oude ren. Alle aandacht van de ouderen moet besteed worden aan het jeugdwerk, dat ook weer op tweeërlei manier mogelijk is: op een foute en goede manier. De taak van de- ouderen ten opzichte van de jongeren is nauwkeurig onderzoeken waar de oorzaken liggen van de jeugd- ellende. In de politiek moeten maatregelen geno men om de werklooze jeugd te ondersteu nen. Voorts stond spr. enkele oogenblikken bij deze moeilijkheden stil, er hierbij op wij zende dat er een principieel verschil is tusschen het irrationalisme bij de jeugd en het rationalisme bij de ouderen, hetgeen door son met enkele treffende voorbeelden werd aangetoond. Deze tegenstellingen van irrationalisme en rationalisme bestaan, maar zijn te over bruggen, omdat er een overbrugging is tusschen de ouderen en jongeren. Sprekende over het fascisme en nationaal- socialisme, waar de jeugd zoo warm voor loopt, wees spr. er op dat wij bij deze groe pen vinden een irrationeel nationalisme. Egn merkwaardig verschil tusschen de ouderen en de jongeren is ook de generale houding tegenover onze partijleiders. Het schijnt dat de historische grootheid plaats gemaakt heeft voor de actueele grootheid. Ook nog een derde verschil openbaart zich bij ouderen en jongeren, het verschil van rechts- en machtsbewustzijn. Tegen woordig vinden wij bij de jongeren alleen maar het machtsbewustzijn, gelukkig ech ter weet spr. dat de Chr. Hist, jongeren hier diametraal tegenover staan. Voorts stond Mr. de Visser enkele oogen blikken stil bij het nationalisme en het internationalisme. Laten de Chr. Hist, jon geren pleiten en spr. weet dat zij dit doen voor een gezond nationalisme, en hierbij tevens voorzichtig zoeken naar in ternationalisme, opdat wij door gemeen schappelijk overleg de kansen voor en in eigen land verbeteren. Zoeken wij deze combinatie, dan wordt ons Vaderland het best gediend. Het doet spr. groot genoegen dat de Chr. Hist, jeugd zich meer en meer, speciaal in Zuid-Holland, organiseert. Vooral van de jeugd gaat tegenwoordig veel kracht uit. Fascisme en Nationaal-Socialisme, aldus spr. met nadruk, trachten het Hoofd van den Staat op een zijspoor te brengen. En al zet het Fascisme bij al zijn samenkomsten een beeld van de Koningin op het podium, het neemt de gedachte aan de allesbeheer- schende lijnen van deze groep niet weg. De Chr. Hist. Jongeren daarentegen heb ben geen beeltenis noodig, want de Ko ningin evenals het Oranjehuis wortelen diep in hun hart (applaus). Ons beginsel is en blijft het Ned. Volk te houden in het spoor eens getrokken door den Vader des Vaderlands: Christendom en vrijheid. Daarom: sluit uN bij ons aan en blijft strijden voor een krachtig Chr. Hist be ginsel. Op deze schoone rede, die onder diepe stilte was aangehoord, werden geestdriftig twee coupletten van het Wilhelmus gezon gen. waarna de voorzitter Mr. de Visser dankte voor het uitspreken van deze rede, die ongetwijfeld tot een ieder een klaar en principieel woord heeft laten hooren. Do heer P. S c h o 1 te, oud-voorz. der Chr. Hist. Jongerengroep te 's-Gravenhage, voer de na de pauze een kort oogenblik het woord, 'waarhij hij o.a. citeerde een gedeelte van een artikel geschreven door wijlen Dr. J. Th. de Visser ter gelegenheid van de verschijning van het eerste nummer van 't Chr. Hist. Jongerenorgaan. Uit piëteit je gens den overledene werden deze wooyden staande aangehoord. Het verdere van dezen zoozeer' geslaagden feestavond werd afgewisseld door muziek van het Residentie-mandoline-orkest te Den Haag, versterkt met enkele krachten van het mandolinegezelschap „Kunst en Genoe gen" alhier, het geheel onder leiding van den heer H. Leegs tra Jr. van 's-Gravenhage en de opvoering door leden der groep van een blijspel in twee bedrijven ,,'n Tip". Zoowel het een als het ander hebben er veel toe bijgedragen dezen avond te doen slagen. Ds. Joh. W. Groot Enzerink sprak in de plaats van Ds. D. Kuilman, die, zoo als men weet, een droevig ongeval is over komen, een slotwoord, dat terwillc van den tijd het was reeds ver over twaalf maar zeer kort kon zijn. plicht is daarvan kennis te geven aan ge noemden Commissaris van Politie (bureau Vreemdelingendienst Zonneveldstraat alhier, geopend va.n 9—12 uur, van 24 uur, en van 7—9 uur). Door aangifte aan het bureau van de Be volking en den Rand van Arbeid vervalt bovengenoemde verplichting niet. Verzuim is strafbaar gesteld. Deze bepaling geldt niet alleen voor dienstpersoneel, doch ook voor logé's enz. ERNSTIGE VAL Gistermiddag te half drie is de 42-jarige rnej. A. T. geb. v. d. L., Bomeostraat 19a, bij het zemen vaji ramen, naar beneden ge vallen. Ze kwam terecht in het tuintje vau de buren. Waarschijnlijk is bij de val een nekwervel gebroken. De vrouw >s door den E.II.D. naar liet Academisch Ziekenhuis overgebracht Haar toestand was heden morgen hoogst ernstig. BURGERLIJKE STAND d Plas—vi d Stelt P Stikvoort—Hesseli vier—Aalbersbergr z.F L Boui i OVERLEDENP C de KrulP get—di M Bouwmanv d.: C J Fe- -Roetman z. 79 J.: G Le- GEHUWD: P Arbouw en Z Muselaar: K H P Boeff en J Erades: B J Favler en P Tlmmers A F v d HeUde wedn en J de Koning: weJ: H W Oudshoorn en M S v Went: W Plaisier er. J van 't Zand; D K A Rlel en J v d Bogaard: A 26 J.; H v Gelderen Uit den Omtrek ALPHEN AAN DEN RIJN HET ZOEKEN NAAR EVENWICHT Lezing Ds. Vunderlnk De zaal der Chr. H. B. S. was Dinsdag avond geheel gevuld met belangstellenden om Ds. Vunderink van Zeist te hooren over „Het zoeken naar evenwicht". Ds. Vunde rink was uitgenoodigd door de afd. Alphen van den Ned. Chr. Vrouwenbond. De presidente, mevr. Westerbrink—'Wirtz opende de vergadering door te loten zingen Ps. 84 1 en te lezen Ps. 93 waarna de Pres. voor ging in gebed. De Pres. leidde de spre ker van dezen avond met enkele hartelijke opmerkingen in en veronderstelde, dat wel ieder der aanwezigen het met haar eens zou zijn, dat we in een tijd leven, die verre van evenwichtig is en dat zeer velen tegenwoor dig uit het evenwicht zijn. Ds. Vunderinik begon met op te merken dat zijn onderwerp voor dezen avond, een psy chologisch onderwerp is: het zoeken naar evenwicht; en toonde aan, dat door terug dringen van allerlei wat uit 't onderbewuste in het bewustzijn komt, de ziel uit haar even wicht raakt en op verschillende manieren tracht dit evenwicht te herstellen. Want niet alles wat den drempel van het bewustzijn overschrijdt is geschrikt om ge daan te worden, veel moet worden terugge drongen, en de ziel laét niets terugdringen, 't komt op een of andere wijze of in anderen vorm toch weer zich aandienen, om 't ver stoorde evenwicht zoo mogelijk te herstellen. Alleen héél enkele, spontane, zuivere karak ters kunnen wat uit het onbewuste opwelt, uitleven. De ziel bestaat als 't waie uit twee Lkken: dit toonde spr. met vele duidelijke voorbeelden aan en bevestigde die met Pau- lus' eigen getuigenis: ...„want ik zie een andere wet in mijn leden, welke strijdt tegen de wet mijns gemoedsen „het goede dat ik wil, doe ik niet"; alzoo: twee Lkken. Bij sommige personen is deze splitsing e<5ó, dat het eene „ik" van het andere niet afweet, zooals b.v. hij .hysterici en epilep tici. Doch ook bij geestelijk normalen komt dit wel voor. Men spreekt dan van „split sing der persoonlijkheid". Ook dit werd rijk geïllustreerd, o.a. met 't voorbeeld van de vrouwenmoordenaar Landru. Deze was in gewone tijden een rustig huisvader, maar als het andere ik, de beestmensch de over hand kreeg, lokte hij vrouwen en verbrandde ze in zijn fornuis. Spreker toonde aan, hoe op verschillende manieren, getracht wordt het verbroken evenwicht te herstellen, en stond speciaal stil bij drie groepen. I. Camoufleeren door compensatie. Veel misdaden ontstaan uit minderwaardigheids gevoel. Teekenachtige voorbeelden bracht Spr naar voren om dit duidelijk te maken: o.a. van een Duitscher, die verhoord werd over groote juweelendiefstallen, terwijl hij alles wat gestolen was, weg gaf aan armen. Toen hem gevraagd werd door den vechter, waar om hij zulks toch gedaan haü, was 't ant woord: „Wel, ik wilde ook zoo graag mijn portret eens in de krant zien". Hier dus:' zijn onbeduidendheid verbergen door een opzienbarende daad. Ook lasteren en opscheppen komt meest voort uit een gevoel van minderwaardig heid. Ook liegen of z.g.n. fantaseeren bij sommige kinderen. II. Bipolariteit. Velen doen onver schillig, wanneer ze niet kunnen bereiken wat ze wilden, evenals Reintje de Vos, die trek had in druiven, en er niet bij kon, or- erschillig zei: ik lust ze ook niet, ze ziin te zuur. Iets dergelijks ziet men wel bij kinderen die voor een examen gezakt zijn: om zich over hun minderwaardigheids gevoel heen te zetten, doen ze of het ze niet kan schelen, 't Is teleurstelling of angst om zetten in onverschilligheid. Soms leidt dit tot pathologische verschijnselen. III Compensatie. Verdringen van het. onderbewuste. Een goed praten van 't kwaad Als voorbeeld gaf spr. een jongen die slech; schoolwerk maakte, er niets aan deed. Bij bestraffing, werd terstond het kwaad toe gegeven, en ook direct beloofd: 't zal beter worden, maar 't werd niet beter. En iedere volgende keer werd terstond verkeerde toegestemd en weer beterschap beloofd, terwijl 't toch niet beterde. Hier zien we om 't evenwicht te herstellen: be lijden van 't kwaad en goed beloven, terwijl toch "liet kwaad voortgaat. Spr eindigde met de kernachtige woorden: „Eenige en waarachtige compensatie vindt men alleen in het Evangelie, alleen bij Christus". Onder diepe stilte werd deze duidelijke rede gevolgd. Men kon wel merken, dat het onderwerp in 't brandpunt der belangstelling staat en in Ds. Vunderink had men iemand gevonden die de dingen helder ziet en laat zien. i 't zingen van Gez. 96 I 1 sloot Ds. Vunderink met dankgebed VAN WIE DE AUTO? Gisternacht heeft men op den Steekterweg een auto onbeheerd laten staan. Vermoede lijk is de auto van een handelaar in Delft, alwaar de politie don ook een onderzoek zal instellen. RECITEERCLUB. De knapenvereen. „Die Mij vroeg zoeken, zullen Mij vinden" afdoeling „Bethel" heeft voor haar leden een reciteercluh- opgericht. BEKRONING. Bij de prijsvraag uitgeschreven door de Maatschappij Klei en Vereen, van handela ren in bouwmaterialen, voor het ontwerpen van eenvoudige arbeiderswoningen, ver kreeg Ir. J. D. ,T. Waardenburg, dir. van Gem. werken, een tweeden prijs. Ingekomen waren 45 inzendingen. EEN KALME BRAND. Voor de tweede keer in dit jaar heeft de dienst van gem. werken bij het afbreken van woningen het middel van verbranding toegepast. Thans waren het de huisjes tus schen St. Jorisstraat en Schoolstraat, die gistermorgen verbrand werden. HAZERSWOUDE GEMEENTERAAD Vergadering van den Raad der gemeente op Woensdag 18 Oct., des v.m. 10 uur. Aanwezig alle leden. Voorzitter is de bur gemeester, de iheer J. van der Meulen, die de vergadering opent met gebed. De secre taris, de heer B. den Braver, leest de no tulen, die onveranderd worden vastgesteld. De Voorzitter doet mededeeling van in gekomen stukken, w.o. missive van Ged. Staten, houdende goedkeuring van ra besluiten; goedkeuring en vaststelling van de rekening, dienst 1931; wijziging der be grooting, dienst 1933, en mededeeling dat een beslissing inzake het besluit van den Raad tot verkoop van grond en woning aan de provincie ten behoeve van den cuu- leg van de nieuwe provinciale weg is vet- daagd. Missive van den Minister van So ciale Zaken, houdende mededeeling, dat m de samenstelling der commissie voor steun- verleening wijziging moet worden aange bracht, Voortaan zal de beslissing in deze zaak berusten bij B. en W., die bijgestaan uit een commissie van werkgevers- en ar beidersorganisaties en plaatselijke vakcen trale, met de uitvoering zullen worden be last. Hierbij wordt een zeer nauwkeurige controle als eisch gesteld bij het verleenen van steun, en zoo noodig controleurs moe ten worden aangesteld. In verband met deze wijziging brengt de Voorzitter een woord van dank aan de commissie voor haar ar beid in deze voor de gemeente verricht to*, volle tevredenheid van B. en W„ en deelt verder mede, dat pogingen in het werk zijn gesteld een nieuwe commissie samen te stel len en dat op een e.k. vergadering hiervan mededeeling zal worden gedaan. Mededeeling van den Minister van Bln- nenlandsohe Zaken omtrent wijziging in steunverleening voor dubbel uitgetrokkenen, reglementair nog niet rechthebbenden, en bovendien rekening zal rrjoeten worden ge houden met de inkomsten buiten het hoofo van het gezin. Mededeeling van Ged. Staten dat de uit- keering aan de gemeenten van gemeeme- fondsbelasting zal worden verlaagd, hetgeen voor deze gemeente zal bedragen f 600 dat minder zal worden ontvangen per jaar. Verder is ingekomen een schrijven 1 den kerkeraad der Ned. Herv. Kerk met verzoek, daar het aantal leerlingen der Herv. school is geklommen tot 77, en du* drie leerkrachten noodig zijn, nu van het derde lokaal gebruik te mogen maken. Hier op werd goedgunstig beschikt Een verzoek van genoemden kerkeraad om beschikbaarstelling van gelden voor leer middelen ten bedrage van f 1130 voor de school werd gesteld in handen van B. en W. om advies. Proces-verhaal van kasopname bij den gemeente-ontvanger. Mededeeling van den heer M. Jansen, hoofd der Herv. school, dat hij de benoeming tot lid der commissie tot wering van school verzuim aanneemt. Verslag van den Keuringsdienst van Wa ren van de laatste 3 maanden. Deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Hierop volgt voorloopige vaststelling van de gemeenterekening en de rekening van het Waterleidingbedrijf, dienst 1932, waar van de ontvangsten van den gew. diens» bedragen f 173.382,11, de uitgaven f 177.417,12, nadeelig slot f 4.035,01; de kapitaaldienst Ui ontvangsten f S5.009.49, rle uitgaven f93.141,63 nadeelig slot f 8122.14. De rekening van het Waterbedrijf in ontvang en uitgaven f 15.279,78 met een reserve van f 3353.96. Het rapport van de commissie, benoemd tot het nazien der rekeningen, wordt voorgelezen, waarin wordt geadviseerd de rekeningen goed te keuren en voorloopig vast te stellen. Overeenkomstig het advies der commissie wordt besloten tot vaststelling der rekenin gen. Anngeboden wordt de gemeentebegrooting en de begrooting voor hut Waterbedrijf voor het dienstjaar 934. De Voorzitter doet hierbij eenige mededro- lingen, wijst op het nadpclig saldo dor re kening 1932 en zegt, dat de SO opcenten op de gemeentefondsbelasting en de 150 opcen ten op de personeele belasting ongetwijfeld zullen moeten blijven gehandhaafd, daar de ontvangsten, begroot op f 157382,61, de uit gaven op f 162.982,41, nog een tekort aanwij zen van f 5599.80, hoewel gepuogd zal wor den het tekort weg te werken en de begrqo- ting alsnog sluitend te maken Tot lid der commissie tot act nazien der begr jtingen worden benoemd de meren L. Noordam, N. P. Kaptein en D. Euitcrhuis. Hierop stelt de Voorzitter aan de orde: benoeming van een persoon voor de bedie ning van de klok in den gemeentetoren. De Voorzitter deelt mede dat na het overlijden van den heer H. van Hoff, die met deze werkzaamheden was belast, door zijn zoon die functie werd waargenomen. Hoewel geen sollicitanten hiervoor waren opgeroepen, was van den heer Jac. van Gorkum een schrijven ingekomen, met verzoek in aan merking te mogen komen voor deze vaca ture. Na gehouden bespreking werd goedgevon den nog geen beslissing te nemen, maar sol licitanten op te roepen voor de betrekking en op de e.k. vergadering daarin te voorzien. Bij een voorstel van B. en W. tot onder- handsche verhuring van de woning nevens het raadhuis, wijst de Voorz. er op, dat deze woning tot 1 Oct. 1.1. was verhuurd aan den kerkeraad der Ned. Herv. Kerk, ten behoeve van het hoofd der Herv. school, en de huur prijs was gerekend tegen f 400 per jaar. Daar de opheffing der openbare school nu een feit is geworden, zoo is deze woning tot vrije be schikking gekomen en kan tot onderhand- sche verhuring worden overgegaan. Van den Kerkeraad der Ned. Herv. Kerk is een sohrij ven ingekomen met verzoek de huurprijs te brongen van f 400 op f 300 per jaar. B. en W. stellen echter voor het bedrag te brengen op f 350 per jaar, onde«* bepaling van een opzeggingstermijn van 3 maanden. Bij de bpsprokinir dip daarop volgde stelde de heer M. Scheel voor de huurprijs te be- polen op f 300 per jaar, om daarmede een voorbeeld te geven aan particulieren om tot verlaging van de huur der woningen over te gaan. De heer A. J. de Jong wijst er op dat de gemeente in dien zin reeds een voorbeeld heeft gegeven, door de huur der woningen in de Torenstraat te verlagen, en acht het zeer billiik wanneer voor bedoelde woning een huurprijs van f 350 per jaar wordt betaald. De heer D. Buitenhuis stelde voor voor loopig voor één faar de woning te verhuren voor f 350, waartoe met algemeene stemmen wordt besloten. Bij een vorstel van B. en W. tot wijziging van de verordening op den Keuringsdienst van vee en vleesch, bleek het noodig dat een art. werd bijgevoegd voor het invoeren van vleesch, waarvoor ter aangifte daarvan ge legenheid zal worden gegeven van 12 tot nam. 6 uur ter gemeente-secretarie, waarme- de de raad accoord ging. Goedgevonden werd wijziging der ge- Laatste Nieuws. HET MOTOR-ONGELUK VAN ZONDAG Het tweede slachtoffer gestorven Vanmorgen is ook het tweede slachtoffer 'an het motor-ongeluk, dat Zondag j.l. te Soesterberg plaats hud, mej. M. A. de Graaf, uit I-Ioensbroek, overleden. DOODELIJKE AANRIJDING Te Utrecht is op den Catharijnesingel een 53-jarige wielrijder, verbonden aan de inspec tie van een levensverzekeringmaatschappij, by het oversteken van den rijweg door een taxi gegrepen. Wielrijder en auto reden in de zelfde richting. Plotseling stak de man den over zonder richting aan te wijzen. De auto reed over het lichaam heen. De ongeluk kige overleed eenige minuten na het ongeval. De auto werd eenigszins beschadigd. Den chauffeur treft geen schuld. SCHOOLNIEUWS ACADEMISCHE EXAMENS RIJKS-UNIVERSITEIT TE LEIDEN. Gesl. techtswetenschap: cand. ex., de heeren C. S. Ie Jong en H. J. Kcssler, belden te Den Haas Radio Nieuws. —21.05 Wai VRIJDAG 20 OCTOBER una 3: 11.20—I6.X0 Kalundborg; IC 10 ventrv: 17.20—19.35 Brussel Fr; 19.35 1.05—atloop: Pards Radio meent eb egrooting dienst 1933, tot een bedrag van f 318.03. Bij de rondvraag geeft de heer M. Scheel in overweging als oDject van werkverschaf fing in den a.s. winter, de Zijdeweg door werklooren in orde te doen brengen, daar het anngend noodig is dat verbetering wordt aajigemacht. Bij de daarop gevolgde bespre king bleek dat dit werk 111 hooiuzaak door gemeente-werklieden zal moeten worden uitgevoerd en het dus voor werkverschaf fing van( weinig oeteekenis zou zijn. Hierbij komt dat de kosten voor het benoodigde ma teriaal zeer hoog zijn en bij een doeltreffen de behandeling een bedrag van f 2800 zou moeten kosten, alleen aan materiaal, het geen in de tegenwoordige finqjicieele om standigheden der gemeente niet gerechtvaar digd zou zijn. Goedgevonden werd nog een opgave der kosten te doen en deze zaak nog aan te hou den. De heer Jac. de Kort geeft B. en W. in overweging indien het mogelijk is aandrang uit te oelenen bij de Provincie, om werk- loozen uit de gemeente te werk gesteld te krijgen bij den aanleg van de nieuwe Pro vinciale weg die in onze gemeente zal wor den gelegd. voegde autoriteiten en veel kans bestaat dat werkloozen uit deze gemeente hierbij te werk zullen worden gesteld. Hierna sluiting. (Gedeeltelijk gecorrigeerd) KATWIJK AAN DEN RIJN DIEFSTAL Uit de schuur van'v. W. aan den Valken- hurgscheweg is een zwart gelakt heeren- rijwiel meegenomen. KATWIJK AAN ZEE FEDERATIE VAN DIACONIëN Op Woensdag 8 November zal alhier de Diaconale Conferentie gehouden worden van de Federatie van Diaconiën der Ned, Herv. Kerk in Zuid-Holland. WINTERLEZINGEN NED. CHR. VROUWENBOND Vrijdagavond 8 uur hoopt mej. J. H. Ekc- ring te spreken in Irene. Onderwerp: Gods wonderen in donker Parijs. GOED AFGELOOPEN Op den Boulevard werd het acht-jarig zoontje van den heer H., uit de Varkevisser- straat, aangereden door een bestel-auto van de Bijenkorf, uit Den Haag. Do jongen kwam per fiets uit de Zeesteeg, waarschijn lijk zonder -voldoende opletten. De chauf feur remde terstond, doch kon niet verhin deren, dat een aanrijding volgde. Liet het zich in 't begin nogal emstig aanzien, later bleek, dat de knaap slechts eenige schaaf wonden hekomen had. KOUDEKERK GEKNIPT Verleden week Dinsdag werd door de po litie alhier bekeurd een koopman in schil derstukjes, die bij de bewoners erg opdrong en daarbij vaak brutaal optrad. Het bleek echter achteraf, dat hij een valschen naam had opgegeven. Gistermiddag, na het vol brengen van zijn dagtaak, peddelde hij ech ter weer door onze gemeente, doch dit reis je werd hem noodlottig, want de politie die hem ontmoette, was hem nog niet ver geten, en na een korte achtervolging, werd onze vroegere zeeman, zooals hij thans zei- de te zijn, na eenig verzet, voor onderzoek aangehouden en ingesloten. HET DOODELIJK ONGELUK TE DEN HAAG

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 6