Schrikbarend tekort bij de Zending DONDERDAG 19 OCTOBER 1933 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND DE RIJKSDAGBRAND HET VERHAAL VAN DE ONDER' AARDSCHE GANG Het verhoor te Berlijn g'ng gister weer voornamelijk over de z.g. onderaarrlsche gang onder het Rijksdaggebouw en de mo gelijkheid dat de brands'ichters uit het pa leis van den Rijksdagpresident Goering daar door heen naar het gebouw zouden zijn ge komen. De Senaat we'gerde het verzoek van mitrof om hem het Bruinboek ter lezing te geven. Pimitrnt pro'esteerde tegen deze be slissing. Hij wil de feiten en bijzonderheden over het verband'der dingen weten. Zijn verdediger dr. T e i c h e r t: „Feiten staan er niet in." De nachtportier Anderman getuigt, dat er niemand in den avond van den brand door de onderaardsche gang is geloopen. In zijn loge, waar hij onafgebroken was en waar hij alles kon hooren wat in de gang gebeurde, had hij niets gehoord. Dat er een S.S.-, of S.A.-wacht van ongeveer 30 man in het presidentshuis was geweest noemt hij absoluut gelogen. Voorraden brandbaar materiaal had hij nooit in de kelderru mte gezien. Vroeger heeft hij wel eens des nachts tusschen 23 en 1 uur eenige malen stappen in de gang gehoord. De laats'e maal 40 da gen voor den brand. Iets verdachts heeft hij daarbij echter nooit gemerkt. Dr. Sack: „Toen voor de eerste maal het geruisch bemerkte hebt u toen getracht hieromtrent iets te constateeren?" Getuige: „Ik heb .een draad gespannen en aan de roode deur een smal rood strookje en op de zwarte deur een zwart strookje ge plakt om te conlroleeren of de deuren ge opend '..erden. De strookjes waren d kwijls ongeschonden, doch ook dikwijls doorge scheurd." Op verdere vragen verklaart de getuige, dat hij in den nacht van den brand niets opvallends heeft waargenomen en in het biizonder in de uren voor den brand geen geruisch gehoord heeft. Verder verklaart hij dat hij oyer zijn vroegere waarneming Ge- üieimrat Gallo ingelicht heeft. Dimitrof: „Welke maatregelen zijn geno men in verband met deze waarneming?" Getuige: „Er is een strenge controle in gesteld." Dimitrof vraagt tot welke partij getuige hoort. Daar deze steeds herhaalde vraag van Di mitrof onder de toeschouwers opwinding veroorzaakt, maakt Dimitrof een opgewon den gebaar tot het publiek. President tot Dimitrof: „Gij hebt een verwijt teeenover het publiek niet uit te sprc ken. Gij zijt geen px^sident." Getuige: „Ik behoorde tot eind 1931 tot de S.P.D. en ging daarna naar een der recht- sche partijen over." Torgler: „Is het juist, dat bijna eiken dag in den tuin 5 an het huis van den pre sident S.A. en S.S.-mannen waren? Ik heb dat zelf van het venster van onze fractie kamer uit gezien." Getuige: „Er is geen sprake van S.S.- mannen. De pi-esident had een staatswacht en een hond. Een lid van de staatswacht heeft meeimalen met den hond in den tuin gewandeld." Torgler: „Er waren er echter meer. Getuige: „Des daags ben ik nooit in «dienst geweest. Dat weet ik niet." Het Hof onderbreekt thans de behandeling en gaat de gang naar het huis van den pre sident van den Rijksdag bezichtigen. Ook de journalisten werden, onder scher pe controle eveneens in staat gesteld kelders en gang te bezichtigen. Het bleek dat men niet onopgemerkt u;t de ambtswoning in of uit de gang kan ko men, indien in de woning iemand aanwezig is die de uitgang van de gang in het oog houdt. Door een dienstgebouw en de woning van den Rijksdagpresident kwamen de jour nalisten door portaal V weer in het Rijksdag- gebouw terug. Hierna werd de zitting voortgezet. Uit het verdere verhoor van getu'ge An- 'dermann blijkt dan, dat geen staatswacht van den minister-president zich in het huis van den president bevond, maar in de parti culiere woning van den minister aan de Kaiserdamm. De verklaringen van den volgenden ge inige komen overeen met die van Ander- raann. De volgende getuige verklaart, dat in het huis van den president nimmer een staatswacht is geweest. Onder de dan volgende getuigen is inge nieur B o g u n, die uit portaal II vlak voor het uitbreken van den brand een man had zien komen, die door twee vrouwen ge wenkt werd en toen langs het gebouw ren de naar de overwinningszuil. Hij meende in dien persoon Popoff te herkennen. Hij acht het onmogelijk dat het Thaler is geweest. Popoff verklaart ten slotte, dat ieder woord 'dat de getuige over hem zegt, naar zijn over .tuiging niet waar is. De getuige Bogun, die ten slotte opmerk zaam wordt gemaakt op de groote beteeke- nis van zijn verklaring, wordt dan beëedigd. De zitting wordt dan gesloten. Donderdag ïs er geen zitting. DE OPSTAND IN SIAM Verslagen of zegevierende Rebellen? Over het verloop van den opstand in Siam komen uit Bangkok tal van tegenstrijdige berichten. Volgens sommige dezer berichten zou de opstand reeds zijn neergeslagen, na dat de regceringstroepen met behulp van tanks en gevechtsvliegtuigen de stad en ves ting Don Moeang die door de opstandelingen was bezet, na een hevig verzet hadden ver overd. Volgens andere berichten zouden de op standelingen, die veel sympathie van de be volking schijnen te ondervinden, groote suc cessen hebben behaald. Do opstand zou zijn georganiseerd door den radicalen leider Loeang Pradit, die na een langdurig verblijf in Europa naar Siam is teruggekeerd en reeds tot minister van bin nenlandsche zaken zou zijn benoemd. Volgens berichten uit Engelsche bron zou Loeang Pradit communistische relaties heb ben. Geruchten volgens welke de koning, die zich in de badplaats Hoeahin bevindt, met de opstandelingen zou sympath seeren, wor den door de Siameesche regeering gede menteerd. DE MEISJES NAAR HUIS Het stadsbestuur te Keulen heeft van alle in zijn dienst zijnde beambten en arbeiders geëischt, dat zij hun dochters uit het be roepsleven, zoo de gezinsinkomsten voor on derhoud van het gezin naar bepaalden maat staf toereikende zijn, terug zullen trekken teneinde de plaatsen voor werkloozen vrij te maken en spreekt de hoop uit, dat de vrije maatschappij dit voorbeeld algemeen zal volgen, NIEUWE BELANGRIJKE REDE VAN HITLER De „Geneefsche ziekte" der vorige regeeringen EEN VAST BESLUIT In de l ei dersbij eenkomst der N.S.D.A. die in de zittingszaal van den Pi-uisi6c'nen L-anddag werd gehouden, hield Rijkskonse- her Hitier een groote rede. Hij sprak al'ar- eerst over den buiienlandsclien politieken toestand, in het nauwst verbonden met de binnenlandsche werkzaamheden in de mende weken. De worsteling om «ei ijk be rechtigclheid, waarbij de Duitsche natie thans in een beslissend stadium is getreden is onafscheidelijk verbonden met den 6trija om economisch hersteJ, den strijd om brood die reeds langer dan 8 maanden doel bewust gevoerd wordt. De groote fout van alle vorige regeeringen in Duitschland wos dat zij geen rekening hielden me»t het be ginsel dat elke deelneming aan internatio nale conferenties van te voren doelloos zou zijn, zoolang de gelijkbereehtigdheid niet v erwezenlijkt wa6 Hitier noemde zijn voo gangers in vroegere rageeri ngen min meer lijdend aan de Geneefsche ziekt' waardoor zij pessimistisch ten aanzien va Duitschland en optimistisch ten aanzien van den Volkenbond werden. Hitier daatvn tegen is optimistisoh t.a.v. zijn volk en p^s simï6t.isoh t.«.v Genève en den Volkenbond Duitsobland was nimmer vredelievende in nu, den rug toekeerend aan deze stad met zijn weinig opwekkende sfeer, heele Duitsche volk staat achter de regee ring, wanneer het verklaart, dat het vrede wil. doch zich niet als een tweederangs- mogendheid laat behandelen. Ook internationaal zal Duitschland voor zijn rechten strijden, zooale de nationnal- socialistische beweging dat veertien jaar ng nationaal heeft gedaan. Zonder gelijke rechten kon Duitschland iet leven Duitschland wil niets anders dan den vrede, doch het is vastbesloten m de toekomst geen conferentie bij te wc geen bondgenootschap aan te gaan, geen conventie toe te treden- en niets meer te onderteekenen, zoo'ang het niet als ge lijkberechtigde mogencliheid behandeld ordt EEN ENGELSCH WITBOEK OVER DE ONTWAPENINGS BESPREKINGEN? Uit Londen: Hoewel geen officieel com- mniqué verschenen is over de z tting van het kabinet, verluidt, dat sir John Simons houding te Genève door het geheele kab.net oedgekeurd is. Ook zou de uitgifte van een witboek over wogen worden, dat documenten zal bevatten met betrekking tot de jongste gebeurtenis sen te Genève. Volgens de „Evening Standard" zou het doel vooral zijn, het verwijt, dat Von Neu- rath aan het adres van sir John Simon heeft gericht, te ontzenuwen, volgens het- relk sir John Simon het Duitsche stand punt niet voldoende aan de regeering der Ver. Staten heeft bekend gemaakt en ook dat de verklaring van sir John Simon, dat Duitschland hoogere eischen had gesteld, onjuist zou zijn. In politieke kringen is men van opvat ting, dat een publicatie van een dergelijk witboek gewenscht is om de openbare meening in staat te stellen, zelf een ooi-deel te '""raea, Uit Londen wordt nader gemeld, dat de ngelsohe regeerdng er prijs op stelt, dat door het meeningsvensobii] tusschen baron Von Neurath en Sitr John Simon de hoofd zaak niet op den achtergrond raakt, nl. de reden waarom Duitschland de Ontwape ningsconferentie verlaten heeft Zij is der halve bereid de documenten, diie zich ai haar bezit bevinden, te publiceeren, indien dlit wenschelijk Ï6 Anderzijds is zij vast besloten niet6 te doen, waardoor de tegen stellingen verscherpt kunnen worden, aan gezien zij eenstemmig van meening is, dat men Duitschland elke mogelijke gelegen heid wij geven om de besprekingen te her vatten, zoodna dit van Duitsche zijde ge- enscht wordt. Daarom i6 het ook waar schijnlijk, dat tusschen Frankrijk, Itailië Engeland en Amerika in de komende week besprekingen zuilen worden gehouden vooi het bijeenkomen van het Bureau der Ont wapeningsconferentie. Deze besprekingen 'n niet warden beschouwd als een vij andige stap tegen Duitschland. Het doel integendeel na te gaan of er mogelijkheden bestaan waardoor Duitschland aan de ver dere onderhandeliingen zooi kunnen deel nemen. Van Engelscfhe zijde zal piete gedaxr worden waardoor de toestand verscherpt ~>u kunnen worden. Lloyd George verdedigt Dnltschland Lloyd George schrijft in de News Chronicle een uitvoei-ig en vrij scherp artikel, waarin hij zijn bekende critiek nog eens uitspreekt de wijze, waarop de geallieerde mo gendheden zich van hun verplichting ttt ontwapening afgemaakt hebben, en zegt, dat geen natie, die zichzelf eerbiedigt, iets an ders had kunnen doen, dan wat Duitsch land Zaterdag gedaan heeft. Wanneer het tot een oorlog mocht komen, zou Ret zede lijk recht volgens hem aan den kant van Duitschland zijn en het geweten van het Britsche volk zou Groot Brittannië in zijn worsteling dan niet steunen. HET VIERMOGENDHEDEN- VERDRAG ITALICS ACTIE De uit Rome ontvangen berichten, volgens elke Italiaansche regeeringskringen een le vendige diplomatieke activiteit ontwikkelen om reeds in de naaste toekomst een bijeen komst t-sschen de 4 groote Europeesche mo gendheden: Engeland Frankrijk, Duitsch land en Ilalië tot stand te brengen, hebben te Genève groot opzien gebaard. De Fransche regeering zou aan een zooda nige vier mogendheden conferentie deelne- wanneer de door het uittreden van Duitschland uit den volkenbond geschapen internationale toestand op de conferentie be handeld zou worden. Daarentegen zou de Fransche regecring weigeren deel te nemen aan een vier mogendheden-conferentie, wel ke uitsluitend de regeling der ontwapening» kwestie tot onderwerp zou hebben. Uit Parijs: De Kamercommissie van buiten landsche zaken was eenstemmig van oordeel dat het pact van vier in verband met het besluit van Duitschland niet meer geldig is. Voorts heeft de commissie besloten, Paul Boncour om inlichtingen te vragen over de Duitse' eischen met betrekking tot het Saargobied. PRESIDENT VAN ECUADOR AFGEZET Volgens berichten uit Quito zou de senaat van Ecuador met 19 tegen vier stemmen een mot e hebben aangenomen^waarbij de president de Mera wegens wangedrag van zijn ambt vervallen wordt verklaard. Als opvolger van dc Mera wordt Montalvo genoemd- Volgens een Brusselsch blad is bij de be sprek ng tusschen de ï'egeei'ing en de mijn eigenaars overeens'emming bereikt, zoodat een staking vermeden zal worden. Het te genwoordige tarief zal \oorloopig van kracht blijven. D t is echter slechts een voorloopige oplossing, zoodat op lvJanuai-i de geheele kwestie weder aan de orde ges'eld zal wor den, indien voor dien tijd geen overeenstem ming tusschen mijne genaars en mijnwer kers is bei'eikt. PROHIBITIEVE UITVOERRECHTEN Op Zwitsersche horloge-machines RERN, 19 October. De Bondsraad he.'ft eenigen tijd geloden prohibitieve uitvoer rechten vastgesteld voor gebruikte machines uit de horloge-industrie, om te voorkomen cbat bedrijven, due teiigevoMge van de crisis zijn stopgezet, hun outillage aan het bui tenland verkoopen, en op deze wijze bij dragen tot vergrooting ven de buitenlend- sobe conouirrentiie tegenover de Zwitsensohe horloge-industrie. Thans heeft de Bondsraad besloten deze prohibitieve uitvoerrechter! cok van toepassing te verklaren op nieuwe machines voor de horloge-industrie. DE OOGST DER GODLOOZEN Op voorstel van de godloozenvei'bonden zijn in het verloopen kwartaal in Rusland slechts 31 kerken en moskeeën gesloten ge worden. De sluiting geschiedde omdat de betreffende gemeenten beoordeeld werden da gebouwen niet voldoende te kunnen on derhouden Gemengd Nieuws. DIJKDOORERAAK TE BERGENTHEIM Huizen ontruimd. Gisteravond om half tien heeft te Bergent heim, nabij Ambt-Hardenberg, waar de Ned. Heide Mij. bezig is een waterleiding te ma ken, welke onder het Overijsselsch kanaal moet worden dooi-gemaakt, door middel van een duiker, een dijkdoorbiaak plaats gehad. Het water van het kanaal stroomde over het land en over den weg, zoodat een groote oppervlakte land onder water kwam te staan Vier huizen moesten worden ontruimd, terwijl twee op een grooteren afstand staande woningen eveneens rondom in het water kwamen te staan. Men heeft 't huisraad gedeeltelijk kunnen weghalen. Het vee kon in veiligheid gebracht worden. Den geheelen nicht is getracht het gat in den dijk te dichten, evenwel tot he denmorgen 5 uur zonder resultaat ONGELUK OP EEN ONBEWAAKTEN OVERWEG Vanmorgen is op den onbewaakten over weg 't Hoog te Nieuwkuik de vrachtauto van den veehandelaar D. van Loon uit Veen door den trein, die om 6.42 uur uit Den Bosch naar Lage Zwaluwe vertrekt, gegrt? pen en totaal vernield. Dc chauffeur v. L. en de naast hey. gezeten veehandelaar J. Rouman uit Wijk bij Heusden werden uit de cabine geslingerd v. L. kwam met den schrik vrij, B. bekwam een armfractuur en eenige lichte verwondingen aan het hoofd. Hij is per auto naar Heusden vervoerd. De oorzaak van bet ongeval is te wijten aan onoplettendheid van den bestuurder. De trein had geruimen tijd vertraging. DE SMOKKELARIJ AAN DE NEDERLANDSCH-BELGISCHE GRENS Nu als gevolg van de smokkelarij welke thans aan de Brabantsch-Belgische grens hoogtij viert, België niet voldoende graan meer heeft, wordt het daar wederom inge- \oerd "anuit Duitschland. Hierbij doet zich nu een eigenaardig geval voor. Het Duitsche graan dat u t België in ons land binnenge smokkeld wordt, wordt via ons land naar België getransporteerd. Dagelijks passeeren in de omgeving van Budel groote wagens, hoogopgeladen met graan, dat in België wordt ingevoerd. Deze zonderlinge handel kan geschieden, doordat de uitvoer van graan uit Duitschland vrij is, de doorvoer in Nederland eveneens en de invoer in België ook. Om de reehtstreeksche invoer in Neder land vanuit Duitschland te beletten, wordt het graan in verzegelde zakken verzonden. DOODELIJKE VAL Te Oef feit (N.Br.) viel de 30-jarige on gehuwde Haken van een trap. De man kreeg een hersenschudding en is aan de gevolgen overleden. De 83-jarige weduwe J. van Rynn, wie 't on geluk overkwam bij de kanteling van een tent wagen te Blokland, is aan de gevolgen over leden. HET DORPSGERICHT TE BERLICUM Voor den officier van justitie te Den Bosch zyn geleid en opgesloten drie personen, welke erdacht worden van geweldpleging te Ber- licum op 12 Oct. jj. 'tijdens het dorpsgericht aldaar. BRANDEN Te Groningen is 's nachts omstreeks 2 uur brand ontdekt op de groote nieuwe tribune van de Groninger wielerbaan aan den Paterswoldscheweg. Dank zij het doortastend optreden van de brandweer, was het vuur spoedig gedoofd. In de kleedkamer onder de tribune zyn ii benzine gedrenkte lappen gevonden, zoodat hier aan brandstichting wordt gedacht. Dienzelfden ':yd woedde een felle binnen brand in de lunchroom Kerstholt in de Hee renstraat. Zes inwonenden, vier mannen en twee vrouwen, hebben zich in nachtgewaad langs een laddertje van de 2e etage met groc'.e moeite kunnen redden. De brandweer bestreed het vuur met 4 stra len op de waterleiding. De lunchroom is ge deeltelijk en de kelder geheel uitgebrand. De oorzaak van de brand is onbekend. Verzekering dekt de schade. Te Haarlem heeft 's nachts een felle brand gewoed in den groen ten wink el van YV., in de Doelstraat. \V., die met vrouw en vijf kinderen op de bovenverdieping sliep, werd wakker door den dichten rook. Daar het perceel toen reeds grootnndeels in lich ter laaie stond, moest het gezin in allerijl nachtgewaad vluchten. Do hi'andweer rkle met 4 stralen op do waterleiding. Het bovenhuis en een deel der benedenver dieping brandden uit. Winkel en pakhuis kregen veel waterschade, zoodat de opgesla- i UITVAART MEJ. H. S. S. KUYPER Op de begraafplaats Oud Eik en Duinen te Den Haag Honderden begaven zich hedenmiddag naar dp begraafplaats „Oud Eik en Duinen" te 's-Gravenhage, om getuige te zijn van de teraardebestelling x an hrt etofielijk hu. sel van mej. II. S. S. Kuyper, oudste dochter van wijlen Di*. A. Kuyper, beken«l publiciste en vooraanstaand figuur in den kring van den Geref. Meisjeshond. Onder hen bevonden zich zeer veel leden van laatstgenoemde organisatie. In het woonhuis van de ontslapene aan de Van Blankenburgstraat, vond tevoren een intieme rouwdienst plaats voor verwan ten en genoodigden, welke geleid werd door den wijKpred kant Ds. A. G. Barke.» W o I f, predikant bij de Geref. Kerk van Den Haag-Oost, en welke geheel een litur gisch karakter droeg, terwijl in de Valken- hoschkerk aan de Loosduinschekade tege lijkertijd een korte rouwdienst plaatsvond, welke uitging van den Geref. Meisjesbond. Deze werd bijgewoond door tal van leden van meisjesvereenigingen tot uit den ver ren omti'ek. Tegen half drie kwamen de rouwauto's met familie en genoodigden op de begxaaf- plaats aan. In den stoet, die uit zeven auto's bpstond, waarbij zich nog vier auto's van den Geref. Meisjesbond aansloten, bevonden zich o.m. mevr. Kuyper-Heybloni, echtge- noote van den reeds ruimen tijd ongestel- den Prof. cir. H. II. Kuyper, oudste broeder van de ontslapene; Dr. A. Kuyper, Geref. predikant le Rotterdam: de hooghejaax-de douair. Jhr. J Rammelman Elsevier-Kuyper; burgem. G. Kuyper van Stedum; de da mes J. H. Kuyper en C. M. E. Kuvper: freule Van Limburg Stirum; onze minister president Dr. H. Colijn met zijn echtgenoo- te; Prof. Mr. V. H. Rutgers, hoogleeraar aan de Vrije Universiteit, met zijn echtgenoote; Dr. K Dijk, Geref. predikant van Den Haag- YVest: Ds. A. G. Barkey Wolf en van het hondsbestuur van den Geref. Meisjeshond de dames Torenbeek, van Zuidlaren; Klap wijk, van Delft en Jonkhof, van Groningen. Op de begraafplaats was voor een ruime afzetting zorg gedragen. Te halfdrie verliet de stoet de rouwkapel, waar het stoffelijk hulsel sinds Dinsdagavond opgebaard stond, gpdekt door twee palmtakken van de fa milie. Tevoren defileerden de leden der Geref. Meisjesvereenigingen langs de kist. Onder het spelen van Handels: Ik weet, dat mijn Verlosser leeft, en: Jezus mijn Toever laat, schreed de tsoet naar het graf. Toen de kist in de groeve was neergedaald, trad uit den breeden kring der omstanders als eeni ge spreker naar voren Dr. K. D ij k, Geref. predikant te 's-Gravenhage-YVest, aan wiens rede wij het volgende ontleencn: Toespraak Dr. Dijk Yvanneer ik in de eerste plaats aan dit graf op verzoek van de familie een enkel woord spreek, wil ik beginnen met lof en dank te brengen aan den God aller gena de, dat Hij aan dit leven wilde schenken de weelde van Zijn kindschap en we hij dit graf mogen roemen van Zijn verlossin gen in Jezus Christus. Dit is toch het voor naamste. Niet wat wij, menschen, groot noemen en wat onder ons schittert, maar Zijn liefde aan een zondig menschenkind bewezen, is het hoogste. En daarvan mo gen wij getuigenis afleggen hij dit sterven. Mej. Kuyper wist in Wien zij geloofde. Zij wist zich gegrepen door Gods verkiezende liefde. Zij kende de plaats bij het kruis, en zij heeft Gode zij dank uit dat geloof geleefd en geworsteld toen de Heere haar weg door de donkerheid voerde. Toen was in haar ziel wat zij zelf eenmaal zong: O leer mij toch te lijden, Dan zal 'k U eenmaal danken Voor wat Gij voor mij deed Door middel van dit lijden, Voor 't voorrecht van dit leed. Dat is het eerste, waarvoor wij hier dan ken. En dat lich over haar leven, leidt uw oog, bedroefde familie, naar boven, naar den hemel, en vervult uw hart met ver troosting een troost die ik in 't bijzonder u toebid mej. J. H. Kuyper, die zoo lang met uw zuster heeft saamgewoond en saam gearbeid. Die haar hebt verpleegd en ver zorg met onverflauwde teere liefde, on een troost dien God in Zijn genade ook rij kelijk moge schenken aan Prof. Kuyper, wiens beker door den Heere wel met bitter heid gemengd is. Maar Zijn vertroostingen zijn u niet te klein tn gij weet haar ver lost in eeuwige «heerlijkheid. Er is echter nog meer, waarvoor wij wil len c«inkcn. Wij loven ook des Heeren lief de voor ales wat zij in deze begaafde vrouw ons geschonken heeft. Zij gaf ons in haar een arbeidster bij Zijn gratie op velerlei terrein in Zijn Koninkrijk; een strijdsters, die met de twee schoone wapenen uit Gods arsenaal, het Woord en de pen. kloek de worsteling gevoerd heeft voor Zijn eer; een echte Calviniste, die haar g I orto en naam getrouw, overal waar zij een plaats mocht vervullen, de gereformeerde belijdenis heeft verdedigd, en een vrouw, die bij al haar werk op het publieke levens- erf nimmer de grenzen overschreed, die de Schrift aan het optreden en het werk van de vrouw stelt. En in dit werk heeft zij zich met al haar talenten in het bijzonder ge geven aan onzen bond van Meisjesvereeni gingen op gereformeerden grondslag. Het is mij een weemoedig voorrecht da tik, on verzoek van het hondsbestuur, namens dien Bond vertolken mag wat er leeft in duizenden gereformeerde meisjesharten, nu God haar de eere-presidente, de leidsv rou we heeft ontnomen. In die harten is droef heid, want mej. Kuyper was zooveel vont den Bond. Ik heb dit zelf van 1918 af mee gemaakt, en wal gaf ze dan? Ze gaf haar naam. toen onze meisjesvereenigingen met veel tegenstand te worstelen hadden; ze gaf zichzelf toen deze jeugdarbeid in het bcgn» van zijn ontwikkeling stond; ze gaf haar principieele voorlichting in het bondsleven; de fijne vrucht van haar kunstenaarstalent in het orgaan, dat mede door liaar op hoog peil werd gebracht; haar woord en de kracht van haar leiding op de bondsdagen; haar trouwe vriendschap aan de bestuurs leden, die getuigen moeten dat zij in haar niet alleen een raadsvrouwe, maar meer, een hartelijke vriendin verliezen. En bij dit alles was me; Kuyper zoo naief afhanke lijk. Zij zou hij alles het advies vragen van anderen, want voor haar ging boy en alle dingen het waarachtig heil van onze gere formeerde jeugd, en voor die jeugd te mo gen zoeken do rechte levensvorming naar Gods Woord was haar vreugde en eer. En allen, die hierin met haar meegewerkt heb ben, gedenken haar groote trouw aan het gereformeerde beginsel, waarvan af te wij ken haar de verloochening van haar levens- adel zou zijn. Zoo heeft zij u geleid, meisjes, die hier staat om de groeve. Ik heb vaak van nabij haar strijd gezien voor uw geestelijke toe rusting. En zij vroeg mij steeds met onze jongeren dicht te blijven bij het Woord Gods en onze Gereformeerde belijdenis. Dat was haar levenshegeerte, en zal die vervuld worden? Dan moeten wij verder arbeiden in Gods kracht en in overgegevenheid des harten aan Hem. Dan zullen wij bij dit graf onze belofte hernieuwen aan den strijd voor de eer van onzen Koning Jezus. Voor dertien jaren deden de ouderen dit bij het grof van haar vader; nu leggen de jonge ren de gelofte van trouw aan den God des Verbonds af. Dan eert gij haar nagedach tenis. De Heere nam haar weg. Te vroeg, zeggen wij en wat zal het haar gekosi hebben én woord èn pen weer in Gods hand te geven. Maar zoo is het goed. De Heere heeft haar verlost. Zij is thuis, daar waar de vrede van den eeuwigen sabbath de za ligen verblijdt. Zoekt dien vrede, allen, die bij dit gryf staat. Zoekt dien Heiland, gij onderen en jongeren. Zoekt Jezus Christus, meisjes van onzen Bond, enO, dan ruischt over dit graf uw bede: Bewaar en bouw ons in 't geloof, Bind' Uwe liefde ons semen, En, wat ons ooit de wereld roov'. Op Uw Woord klink' ons amen! De Heere heeft gegeven, de Heere heeft genomen, de Naam des Heeren zij geloofd, aldus eindigde dr. Dijk zijn rede. H erna dankte dr. A. Kuyper, Gerei, predikant te Rotterdam, als broeder ran de ontslapene voor de betoonde belangstel ling, waarna hij voorging in gebed. Nadat gemeenschappelijk gezongen was een der lievelingspsalmen van Mej. Kuyper, n.l. Ps. 89:7 en S, sloot ds. A. G. Barkey Wolf met het uitspreken van de apostoli sche geloofsbelijdenis de droeve plechtig heid. HOE ZAL HET GEWELDIGE TEKORT GEDEKT WORDEN De Zendingsweek eischt alle kracht en volle toewijding NAJAARSVERGADERING DER NEDERL. ZENDINGSVEREENIGING In het gebouw van de .Deutsche Verein." te Rotterdam werd gisteren de najaarsver gadering gehouden van de Nederl. Zendings- Vereeniging. De voorzitter, ds. P. G. de Vey Mest dag h, opende de vergadering door te laten zingen Ps. 1211, 2, ging voor in gebed, waarna hij voorlas Hand. 4. In zijn ope ningswoord, waarbij spr. allen hartelijk welkom heette, wees hij er op hoe we hier nu vergaderen onder den druk der tijden. Maar we moeten en we willen dat ook hier samenzijn in de zekerheid, dat wij ge- looven in Hem, die ook in donkere dagen, ja dan bovenal, ons Zijn heerlijkheid toonen wil. Dat gevoelen moge vooral in deze onze vergadering levendig zijn bij allen, dan zal onze vergadering een goede kunnen zijn. In enkele warme en hartelijke woorden herinnerde de voorzitter aan den heer G. v. Vliet, door God aan ons ontnomen. Hartelijk heette spr. voorts welkom de heer en mevrouw Van der Klift van Z.O.- Celcbes en de heer en mevrouw van de Weg van West-Java. Uit het voorlezen der presentie-lijst bleek, dat 21 afdeelingen afgevaardigden naar de ze vergadering hebben gezonden. Mededeelingen over den stand der finan ciën worden gedaan en hebben een zeer neerdrukkende kracht Voor de N.Z.V. had tot op 1 Oct. ontvan gen moeten zijn 182.250; er is ontvangen 112.000, zoodat de achterstand voor de N.Z.V. alleen op 1 Oct. j.l. bedroeg 69.750,—. Voor het geheel der Samenwerkende Zen- dings-Corporaties maken die getallen nog gen voorraden waardeloos werden. Een agent wist nog een geldkistje en een porte- monnaio met geld uit het huis te halen. Een portefeuille met f600 is wellicht verloren gegaan. De brand is vermoedelijk ontstaan doordat vonken uit het brandend fornuis zijn gevallen. W. is tegen brand- en water schade verzekerd. veel klemmender indruk. Die bedroegen: Ontvangen had moeten zijn 816.750, ontvangen is 469.500,zoodat de achter stand in totaal bedroeg 347.250,In de reeds verschenen dagen van October is deze achterstand nog weer met 25.000,geste gen. zoodat op dit oogeniblik die achterstand bereids gestegen is tot ruim 370.000,—. Zal de „Zendingsweek" dat geweldige bedrag inbrengen? We doen die vraag met vrees in het hart betreffende het antwoord. Maar allen gevoelden hoe aan de voorbereiding van die „Week" zal moeten worden gewerkt met alle kracht en volle toewijding. De B(innenl.) A(ctie) heeft in de laatste maanden gedaan, wat zij kon, om de ge meenten met nadruk te wijzen op de moei lijkheden voor dit werk des Heeren. Boven al zijn besprekingen gevoerd met de Classi- cale Zendingsacties; en met blijde dank baarheid mocht geconstateerd worden, dat over het algemeen de Classicale actie zeer gaarne zich wilden inspannen tot grooter ontplooiing van kracht. Verblijdend is ook, dat vooral onder de jongere predikanten in toenemende mate warme, medelevende be langstelling gevonden wordt. Onder de afdeelingen zijn er, die sluime ren. Het werd met smart opgemerkt. Maar bij andere afdeelingen is toenemende lust en liefde om aan te pakken. Was het ver kwikkend dit te vernemen vooral deed het goed, toen een afgevaardigde vertelde, hoe de afdeeling in zijn woonplaats, die tien jaar geslapen had, nu den laatsten tijd ge voeld had, hoe zij ook aan den arbeid moest tijgen en reeds nu mochten zij spre ken van verblijdende uitkomst op hun po gingen. Verkiezing van leden voor het Hoofdbestuur Bij acclamatie worden herkozen alle afge- tredenen, de heeren W. J. A. C. B i n s, K. v. u g, W. C o e n r a a d, E. v. Mee r, B. F. r v e e n, P. G. de Vey M e s t d a g h, J. J. Voortman en C. v. d. W a a. NAMIDDAGVERGADERING Mededeeling werd gedaan over de gehou den stemming voor de vacaturen van wijlen Ds. H. J. de Zwart, wijlen de heer G. van Vliet en do heer J. Hoekendijk. Met over- groote meerderheid zijn daarvoor gekozen Dr. A. II Edclkoort, van Feijenoord, M r. Th B. ten Kat e, Rotterdam en dc heer H. Schuiveling, te Amsterdam. Op 2 December e.k. hoopt de Ned. Zend. Weerbericht. w'WiiauaMfi'iii Hoogste stand te Hernösand 776.3. Laagste stand te Vestmanör 746.3. Stand vanmorgen half twaalf 764.0. WEERVERWACHTING (Medegedeeld door bet Kon. Ned. MeteoroL Instituut te ~*e Bilt) Zwakke tot matige Z.O. tot O. wind, neve lig tot licht bewolkt, droog weer, waar schijnlijk nachtvorst, weinig verandering in temperatuur overdag. STORMWAARSCHUWINGSDIENST De hooge drukking in Scandinavië is zoo toegenomen, dat daar nu barometerstanden boven 775 mM. voorkomen. In Midden-Euro pa is de barometer óók iets gestegen. De depressie in het W. nam sterk af, maar breidt zich verder over de Golf van Biscaye uit. Oostelijke winden waaien over een groot deel van het vasteland. De nachtelijke uit straling veroorzaakt ochtendnevel en in Z.- Duitschland lichte vorst, terwijl hier te lan de nachtvorst voorkwam. Op de Britsche eilanden valt hier en daar nog regen, op het continent is het „behoudens" een optrek kende mist, droog, behalve in Oostenrijk, Scandinavië heeft fraai weer met ochtend nevel, die de afkoeling nog heeft beperkt, zoodat alleen in het. hooge Noorden lichte vorst voorkwam. De algemeene toestand duidt op aanhouden van het fraaie herfst weer. THERMOMET^RSTAND Stand vanmorgen halftwaalf 11.2 C. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 20 OCTOBER. Van 's avonds 5.24 uur tot 's morgens 6.06 uur WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig Heden Vorts Wnrtzbnrg 0.00 o.ri) Canb J.?9 161 Straat-borg 0.00-0.<0 Ems 110 1.11 RrHs.. h 1.12 1.35 Coblem 161 1.65 Ifheinft Iden 2.24 2.42 Trier -0X6 -0.04 Kehl 2.71 2.61 Keolen 1.20 1.24 Maxau 4.01 3.97 Riihrort -0.28 -0.52 Dieiieshelm 0.4-2 0.35 YVesel -0.62 -0.73 Mannheim 2.53 2.55 Emmerik 0.61 0.54 Lohr 1.U0 1.00 Dusaeldorf 0.60 0.59 Malnz 0.00 -0.39 Maastricht 40.65 40.70 Hingen 1.47 1.51 Venlo 10.75 10.75 HOOGWATER NED ZEEHAVENS 20 October Delfzijl 11.46—.— Hellevoptsl. 3.18 16.37 Terschelling 9.01 21.24 YVIIIemstad 4.08 16.23 Harlingen 10.00 22 i5 Hreuw. isu. 2.30 14.49 Den Helder 7.10 20.10 Zierikzee 3.12 15.21 IJ muioen 3.1H 15.37 Wemeldinge 3.30 15.44 H v. Holland 2.29 14.48 Vllsslngen 1.33 13.41 Scheveniugen 2.39 I4.f8 Terneuzen 2.06 14.16 botterdam 4.43 16.43 Hausweert 3.04 16.10 Vereen, haar 75-jarig jubileum te vieren. Verschillende afdeelingen hebben plannen voor dien dag; ook de afdeeling te Rotter dam. Men gevoelde, dat dit zoo algemeen mogelijk gedaan diende te worden. Zendeling Directeur Dr. Brouwer leidde de vergadering naar het Zendingsveld West-Java. De arbeid onder de Chineezen gaat geregeld voort; bijzondere dingen zijn hierover echter niet te vermelden. Waar straks de ter vergadering aanwezige zende lingen over hun arbeid zullen spreken, was spr. zeer sobe.- in zijn mededeelingen. Naar aanleiding van een gestelde vraag deelde spr. mede, dat voorzoover bekend het laatste jaar de volgende volwassenen door den Doop in de gemeente zijn opgenomen. Het waren Soendaneezen 11 m. en 23 vr.j Chineezen 23 m. en 8 vr. In totaal dus 65. De schoolarbid, evenals die der Medische Zending lijden zeer onder de verzwaarde subsidie-bepalingen. Op Z.O.-Celebes gaat ook alle anbeid ge regeld voort Daar werden verleden jaar ge doopt in totaal 300 volwassenen, zoodat het aantal Christenen daar de 2300 heeft ovex> schreden. Inzake de ziekenhuiskwestie te Kendari is nog steeds geen beslissing genomen. Dr, A. Bosmsn, zendeling-arts van Poer- wokarta sprak de vergadering over het zen- dingsziekenhuis Bajoe-asih te Poerwokarta, gelegen aan de spoorlijn Batavia-Bandoeng, geoprj'd in 1925. Nog jong is dit deel der Medisrhe Zending, maar evenals haar andere zusters .groeide ook dit ziekenhuis krachtig uit. Spoedig zou de arbeid voor een man te veel zijn geweest, maar deze lokter vond in zijn vrouw een heerlijke hulp voor de administratie. Het oude was eenvoudig de voortzetting van een oud z.g.n. „Stadsverband", dat bij de bevol king een goeden naam had. Langzaam aan won Bajoe Asih het vertrouwen der bevolking. In 1930 zag men zich genoodzaakt het oude na een brand, die het grootste ge deelte van het oude verwoestte, te vervangen door een nieuw ziekenhuis. Dit heeft 130 bedden, die voortdurend bezet zijn. Eiken dag wordt in Bajoe Asih kliniek gehouden. In de vijf buitenklinieken twee maal per week. Dit werd ten slotte voor één man toch te veel. Toen is dr. Bremmer spr. in dit werk komen helpen. Een der vijf genoemde bui tenklinieken. die te Krawang, groeide in tus schen uit tot hulpziekenhuis, aanvankelijk met 12 bedden, maar dat nu reeds te klein is en noodzakelijk uitgebreid zou moeten worden en een eigen dokter hebben moest, maar. niet aan te denken in dezen tijd ran malaise en algemeene bezuiniging. De rondgang, dien we ten slotte aan Spr.'s hand maken, heel Bajoe Asih door, was een zeer interessante wandeling. „De dagtaak van een zendeling" door zen deling J. v. d. Weg, ons geteekend liet ons zien hoe het werk is veel en velerlei. Vele dingen zouden we „kleine dingen" kunnen noemen. De zendeling zet op een papiertje 's morgens, wat hij dier dag wil doen maar God komt en blaast dat papiertje weg en geeft hem allerlei te doen, waarop hij niet gerekend had. Deze gedachte greep ons daarbij vast: „Veel en velerlei en daarbij overvalt den zendeling eiken dag nog de zorg voor al de .gemeenten". Nadat gezongen was: „Zijn naam moet eeuwig eer ontvangen" eindigde de heer Bets met dankgebed.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2