JHeutire iTfiltedjr (Courant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor L eiden en Omstreken GODSDIENST EN WETENSCHAP ABONNEMENT» 'er kwartaal In Lelden eD In plaat »en waar 'n agentschap gevestigd Is ƒ2.35 Franco per post 2.35 portokosten. Pe: week 10-18 Voor het Buitenland bij wekelijk- iche tending »<-50 Bu dagenjkscho zending „5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7Vi cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No. 4098 Bureau: Breestr-jat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 DONDERDAG 19 OCTOBER 1933 ADVERTENTIEN Van 1 tot 6 regelsf 1.1' Elke regel meer.....0-21 ïr.gez. Mfdedeellngen Van 1—5 regels 2.31 Elke regel meer 0.4! Bil contract hplangriike korting. Voor het opvragen aan l bureau wordt berekend 0.11 14e Jaargang liit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD De wetenschap aan de godsdienst gesubordineerd Wat minister Marchant gesproken heeft bij het tweede lustrum der Roomsch-Kath. Universiteit te Nijme gen had Dr. Kuyper indertijd kunnen zeggen bij de opening der Vrije Univer siteit. Iets uit des ministers rede heeft men gister in ons blad kunnen lezen; het loont de moeite er nog even op te rug te komen. Met de felheid en scherpheid, welke we bij mr, Marchant gewoon zijn, hekelde hij de aanmatiging der onge- 1 loovige wetenschap, die zei van geen cachet te willen weten, doch daardoor zich zelf het cachet des ongeloofs op plakte „en meende andere inzichten dan de hare van de wetenschap te kunnen uitsluiten. Zij was verwend door haar monopolie en verwende lieden worden gemakkelijk het spoor bijster." Wat nimmer kan, zou hier gebeuren de godsdienst moest ondergeschikt wor den aan de wetenschap. „Wie het anders voorstelde, kon niet gelden als man van wetenschap. De wetenschap, in het universitair onder wijs gediend, zou boven geloofsver deeldheid zijn verheven. Zij zou in den waren zin des woords neutraal zyn. Neutraliteit is op elk gebied, geestelijk, sociaal, politiek en militair een nega tief begrip." En dan gebruikte de minister een duidelijk beeld „Het terrein van den godsdienst wordt bij die beschouwing kleiner door elke vooruitgang der wetenschap; elke winst van de wetenschap wordt be haald ten koste van den godsdienst. Het is als een globe, waarop de poolstreken wit zijn aangegeven. Telkens wanneer een ontdekkingsreiziger verder komt en een nieuw stuk in kaart brengt, wordt het op de globe bijgekleurd en bijgetee- kend, en verdwijnt er weer een stukje wittotdat de globe geheel gekleurd en beteekend zal zijn. Dat zal zijn de triomf van de wetenschap over den godsdienst, van het gekende over het onbekende." Is het niet, alsof men Dr. Kuyper hoort, toen hij op de Leeuwarder Uni versiteitsdag 5 Juli 1882 sprak: „Want ziet, nu nog met den Naam yan Jezus en met dien ouden Bijbel, ja zelfs met die muffe canones van Dordt, op wetenschappelijk gebied aan te dur ven komen, zeg zelf, is het toch niet al te dwaas?" Maar Dr. Kuyper was ook profeet. En in zijn rede „Tweeërlei Vaderland", ter inleiding van de zevende jaarverga dering der Vrije Universiteit in 1887 durfde hij reeds deze stoute uitspraak aan: „Een Universiteit en niet alleen een Godgeleerde kweekschoolwant wij hebben nog hope ook voor ons nationale leven; art. 36 stond ons niet vruchte loos in onze Confessie, maar diep in 't hart geschreven; ook de wetenschap is Gocles; zonder wetenschap kan ons va derland niet tieren en de schrikkelijke verwoesting der ongeloovige weten schap kennen wij. Zoo verrees op onze erve een school der wetenschappen, die, uit hooger va derland haar bezieling indrinkend, de heerlijke roeping opnam van het aard- sche vaderland met die hoogere bezie ling te bevredigen. En nu, men bespot en belacht ons. Wat. willen die amechtige Joden? Noemt ge dat een Universiteit? Doch laat ze lachen! Over vijftig jaar, als onze zonen tot onze erfenisse ingingen, spreken wij elkander nader Over vijftig jaar Ook dit onderdeel van Kuypers le venswerk is met rijke zegen bekroond. Wij hebben elkander nader gesproken; wij hebben met den vijand kunnen spreken in de poort. En bovendienhoe verschillend in belijdenis ook: de vrije Universiteit te Nijmegen wordt gedra gen door dezelfde grondbeginselen, .waarop Dr. Kuyper de zijne stichtte: geen wetenschap, die het geloof over woekert en ten slotte overwint; maar, zooals de minister het zei: „Geen band bindt vaster dan die van gemeenschappelijk geloof en kerk. Uit het godsdienstig leven is in den loop der eeuwen een Roomsche wetenschap en een Roomsche kunst gegroeid, die iedereen als een Roomsche cultuur moet erkennen. Van die cultuur vormt deze Universiteit de bekroning. De tien afgeloopen jaren hebben het bestaansrecht van een katholieke Uni versiteit afgedwongen metterdaad!" „De" wetenschap dacht een volledige triumf over de godsdienst te moeten en kunnen behalenmaar de minister ant woordt „Het is duidelijk, dat de zaak juist andersom moet zijn. Elke nieuwe ont dekking van wetenschap moet het on doorgrondelijk mysterie van Gods schepping fundeeren en bevestigen. Als alle menschenwerk is de wetenschap aan den godsdienst gesubordineerd. Dat het wel eens anders is begrepen, moet geweten worden aan de opvatting, dat de godsdienst zyn gebied als met prik keldraad zou omringen en de weten schap bestrijden." Die opvatting was ten eenenmale on juist. Het citaat uit Kuypers rede be wijst het overduidelijk: hij maande zijn volgelingen om in het volle leven in te gaan, opdat de band tusschen schep ping en herschepping, tusschen het. aardsche en hemelsche vaderland niet doorgesneden mocht worden. Maar hij waarschuwde er tevens tegen, dat zyn leerlingen niet zouden vervallen in de hoovaardij, waarvan minister Marchant ten aanzien van de „officieele weten schap" sprak, want aldus klonk het in de reeds genoemde rede „Wel kan onze school ten verderve gaan door onze zonden. Als wij in gees telijke hoovaardij ons boven anderen gaan verheffen. Als wij miskennen Gods gaven ook in ongeloovigen; in onze liefde voor het vaderland verkoe len op mannen van naam in plaats van op den Eeuwige het oog richten Eén zin hebben wij in dit citaat on derstreept; de waarschuwing is ook in onze dagen noodig. Het gevaar van geestelijke hoovaardij dreigt immer weer en dan prijst men niet de gave Gods, maar zichzelfterwijl er van ver draagzaamheid geen sprake meer is. En volkomen terecht kon de Minister van Onderwijs namens de nationale regeering verklaren„de bloei van deze vrije Universiteit is ook voor de regee ring reden tot groote voldoening. Van een belangrijk deel van ons volk is het eigen wetenschappelijk leven ontdekt. Daarin ligt een stuk volksbeschaving, waarvan de erkenning vreugde ver wekt." We zijn wel gevorderd sedert 1880. Dat een vrijzinnig minister ruim vijftig jaar later het goede recht der wetenschap, welke zich gebonden acht aan de godsdienst, op deze royale wy ze zou erkennen, scheen toen onmogelijk. Het moge ons leeren, dat wij wel tot arbeid geroepen zijn; doch dat daarna het alles ook in het wereldbestel van Gods wijze en almachtige leiding afhankelijk is. Hij schrijft de historie en niet wij DE ZEGEN VAN HET VASTE INKOMEN Het kan de taak niet zijn van een dagblad partij te kiezen in allerlei loongeschillen. Ook waar het de uitwerking betreft der regelen en normen voor de bezoldiging van ambtenaren en onderwijzers, heeft het zich van het geven van een oordeel te onthouden. Maar wat de redactie van een blad, dat zich niet maar te vreden stelt met reportage en hooger ideaal najaagt dan spreektrompet van eenigen of publieke tribune van de velen te zijn, wel mag en moet doen, dat is het opsporen van de beginselen en het aan geven van algemeene richtlijnen en gezichts punten. Wij kiezen geen partij, waar het de ver laging van tractementen en pensioenen be treft, wanneer wij dit maal eens met na druk naar voren willen brengen, hoe groote zegen er in gelegen is in het bezit te zijn van een vast inkomen, uitbetaald door een lichaam, dat de grootst mogelijke waarborg biedt voor geregelde uitkeering, nl. de rege - ring zelf. Pas ten volle zou dit, dunkt ons, gewaar deerd kunnen worden door hen, die met de wisselvalligheid van 's levens fortuin per soonlijk hebben kennis gemaakt en de zegen van een vast inkomen op de eerste van de maand voor langer of korter hebben moeten missen. Hoeveel werkloozen zijn er niet, die geheel niet in de gelegenheid zijn, het brood voor zich en voor de hunnen te verdienen, maar rond moeten komen van een betrekkelijk geringe ondersteuning. Hoeveel boeren in onze veeteeltstreken zijn er niet, die móeten leven van een kleine veestapel bij een melkprijs van 3 cent en nog minder te verteren hebben dan een werk- looze van het gemeentebestuur ontvangt. Hoeveel reizigers, handelaren, fabrikanten enz. zijn er niet, die, door de crisis getroffen, ternauwernood of heelemaal niet meer hun zaken overeind weten te houden en aan het begin van de week niet weten, of ze aan het eind ervan nog iets tot hun levensonderhoud over zullen hebben. Er waren in de tijd van hoogconjunctuur lieden, die de spreuk op de lippen hadden: „Een vast tractement is een vaste armoede". Ons dunkt dat duizenden in onze tijd zou den wenschen, in deze „vaste armoede" te verikeeren. BINNENLAND HEFFING VAN OMZET BELASTING INKOMSTENBELASTING EN TARIEFWET Verschenen is de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer op het Voorloopig Ver slag over het wetsontwerp tot heffing eener omzetbelasting, waaraan wij het volgende ontleenen: De Minister sluit zich van ganscher harte aan bij de meening, dat uit de vruchtbare samenwerking, die met betrekking tot de omzetbelasting tusschen de Regeering en Volksvertegenwoordiging heeft plaats ge had, ten duidelijkste het nut van parlemen tairen arbeid is gebleken. Hij zet de gebie dende noodzakelijkheid dezer belasting uit een en zegt, dat het geheel in de lijn daar van ligt, dat zij op den consument wordt afgewerkt. Dat met dit voorstel de uiterste grens voor de verbruiksheffingen zou zijn bereikt, kan de Minister in zijn algemeenheid niet onderschrijven. Zij sluit niet uit, dat ten aanzien van sommige artikelen,* die niet tot de directe levensbehoeften behooren.nog enkele nieuwe maatregelen kunnen worden genomen. De leden, die deze belasting liever niet zagen, beriepen zich in de eerste plaats op het voornemen der Regeering om op te tre den tegen het misbruik, dat van den rechts vorm der Naaml. Vennootschap wordt ge maakt Met de aangekondigde maatregeleu kan geen opbrengst worden verkregen, die het bedrag van 85 millioen ook maar in de verte zou benaderen. Het ligt niet in 's mi nisters voornemen, te komen met voorstel len, de Naamlooze Vennootschappen over de heele linie aan een winstbelasting te onderwerpen. Tarief inkomstenbelasting De opvatting dat de groote bedragen, die noodig zijn, zullen kunnen worden gevon- de door een verhooging van de heffing en naar het inkomen en het vermogen, kan de Minister niet deelen. Hij durft het tarief van de inkomstenbelasting niet hooger op te voeren dan voorgesteld wordt bij het on langs ingediende wetsontwerp tot herzie ning van dat tarief. Een verder doorvoeren van de progressie zou den prikkel tot in- komstenvergrooting dreigen weg te nemen. Herziening tariefwet De Minister vertrouwt dat een herziening van de tariefwet in den loop van 1934 haar beslag zal kunnen krijgen. De Minister er kent volmondig, dat de bedrijven, die de weelde-artikelen voortbrengen de kans lo pen, dat zij hun productie nog meer zullen moeten inkrimpen. Toen hij echter voor de vraag stond wat zou kunnen worden ge daan om de moeilijkheden voor 't bedrijfs leven te verlichten, is het hem voorgeko men, dat de bedrijven meer gebaat waren met een vrijstelling voor hun hulpstoffen, dan met een afschaffing der weeldebelas- Belangen der groote gezinnen. De Minister erkent, dat de omzetbelasting de positie van het groote gezin zal verzwa ren. Niets zal den Minister dan ook aange namer zijn dan, zoodra het evenwicht in de begrooting zal zijn hersteld, maatregelen te overwegen waardoor verlichting van druk voor de groote gezinnen kan worden aan gebracht. In het bijzonder denkt hij daarbij aan verruiming van den kinderaftrek. Wel licht ware zulks mede te bevorderen door een zwaardere belasting voor de ongehuw- den. Daarnaast zal de vraag, op welke wij ze door maatregelen op het stuk der wo ningvoorziening aan het groote gezin kan worden tegemoetgekomen, door de regee ring onder het oog worden gezien. Vermindering Invoerrecht thee Voor een artikel als de thee zal de oplos sing moeten worden gevonden in een ver mindering van het invoerrecht. De Minister is bereid die vermindering van het invoer recht in ernstige overweging te nemen, zoo dra de herziening van het tarief voor in voerrechten door hem ter hand wordt ge- ZEVEN RUSSEN IN ONS LAND ZE MOGEN ZEVEN DAGEN BLIJVEN Naar wij vernemen, heeft do regeering aan de zeven Ruseen, die onlangs een vieum voor ons land hebben aangevraagd, toege staan gedurende zeven dagen in ons land te verblijven. In de aanvrage om naar ons land te mogen komen, was a.)s reden voor hun verblijf hier te lande opgegeven, dat zij eclieepsbenoodigdlhedcn wiilLen koopen. Bo vendien hebben zij tot opdracht inkoop- mogelijkheden hier te lande te onderzoeken Op grond van deze reden bestond er voor de regeering geen aanleiding hun een ver blijf in ons land te beletten. Het oorspronkelijke reisdoel, controüe oefenen op de ontwerpen, welke het In genieurebureau voor de scheepvaart re 's-Gnavenhage op het oogenbMk voor de Russische marine onder handen heeft schijnt dus gewijzigd te zijn. Er worden vele klachten gehoord over de nood der tijden. En terecht. Maar onder de klagers zijn er ook, die geen recht tot klagen hebben. Klagen helpt ons niet verder. Er moet zijn of komen een manmoedig dragen van de gemeenschappelijke druk en daarin moeten wel vooraan gaan zij, die on danks offers, zich toch immer nog in zulk een bevoorrechte positie bevinden. DE „INTERNATIONALE" VERBODEN UITZENDING VAN DE S0CIALISTEN- MARSCH AFGEBROKEN De voorzitter van de V.A.R.A. heeft gisteravond bekend gemaakt, dat de Radio-Omroep-Controle-Commissie in een brief aan het hoofdbestuur van de V.A.R.A. meegedeeld heeft, dat zij uit zending van de Internationale, in wel ke vorm of onder welke omstandighe den ook, niet meer kan toelaten, aan gezien uitzending gevaar kan opleve ren voor de openbare orde en de veilig heid van den Staat. De Commissie is van meening, dat dit lied een revolutionaire strekking heeft en volgens art. 2 lid 1 van hei radio-reglement behoort tot mededee- lingen van woord- en tooninhoud, wel ke niet voldoen aan art. 2 lid 2. Naar het oordeel der regeering zal het bepaalde in het 7e lid van art. 2 van het Radio-reglement (het z.g. uit zonderingsartikel) in geen enkel gevai toepassing kunnen vinden. Voorts deelde de voorzitter mee, dat besloten is, voortaan de Socialistcn- marsch te spelen. Hetgeen men gisteravond dan ook geprobeerd heeft, Echter, nadat de "eer ste twee regels gespeeld waren, werd de uitzending afgebroken. Even daarna klonk een stem, die mededeelde: „De uitzending is verbro ken op last van de Radiocontrole-com- sie en wordt vandaag niet hervat". De V.A.R.A. heeft naar aanleiding hiervan reeds drie protestvergaderin gen georganiseerdte Amsterdam, Rotterdam en Den Haag. GOOISCHE ACTIEGROEP TEGEN VOLKSVERWILDERING ONWELVOEGLIJKE BADKLEEDING De Gooische Actiegroep tegen Volbsverwil- dering heeft in een adres aan den Minister van Binnenlandsche Zaken om maatregelen ver zocht tegen het dragen van onwelvoeglijke bad kleeding. Zij attendeert erop, dat de badkleeding voor het seizoen 1934 reeds nu door belanghebbenden wordt ingeslagen, zoodat het zaak is, dat de overheid er reeds thans blijk van geeft, tegen excessen in de toekomst te willen optreden. VERGADERING HOOFDBESTUUR C.H. UNIE BELANGRIJKE AGENDA Op 25 Nov. a.s. hoopt het hoofdbestuur der Christelijk Historische Unie te Utrecht te vergaderen, ter verkiezing en installee- ring van een nieuwen Unie-voorzitter en ter bespreking van den politieken toestand. Deze bespreking zal worden ingeleid dooi den Minister van Staat, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, jhr. mr, D. J. de Geer. WONINGBOUW TE KAMPEN WERK AAN DEN WINKEL Door het architectenbureau Henk J. Duytshoff te Kampen werd Woensdag na mens de woningstichting „Eigen Woon" in hotel ,.de Moriaan" aldaar in het open baar aanbesteed het bouwen van 82 arbei derswoningen en 4 winkelhuizen, op een bouwterrein achter het stadsziekenhuis te Kampen. Ingeschreven werd als volgt: Bouw: J Holsbrlnk. Almelo f 271.100: G. van 't Hag. A'.melo f 271.000; H. Schipper. Al melo f 269 000; fa Schipper Zn., Dalfsen f 268.000; J. H. Ludden, Lcmneker f 261.560; W. L. Kemper, Enschede 259.300; fa. Hoenders <K- Vos, Hengelo f 258.6U0; H. J. Lammers Kok. Enschede f 258.550; J. W. Bunnink, Amersfoort f 258.500; H. J. Hannlnlc, Lonneker f 25S011fa. Miel Seinen,K-r, Almelo f 258.000; fa. Krtftenburg-. Harllngen f 257.800; C, Zantman, Coevorden f 256.370; fa. Roelofs. Haase en Markvoort, Rljssen f 255.555: G. Westenbroek. Zwolle f 255.132; O. J. Maas. Winterswijk f 254.960: E. J. Wlellnk, Almeh rd f 250.900: A. H. Brink. Leei en f 249.300; fa. Relnders Zn.. Dieren 249.060; Joh. van Goor. Zwolle f 248.900; B. laveman. Steenwijkerwold f 246.800; K. Kui lers. Surhuisterveen f 246.200; fa. Gebrs. Ge- cke, Leeuwarden f 245.000; H. C. Gevelce. f 235.660; A. v. d. Meer en W. Ebbea. Donkerbroek f 235.200: fa. Fokkens. Arnhem f 235.000; H. Ahrens. Dronrüp f 229.466; Zaanscho Coöp. Bouwersbond, Wormerveer f 27.200; St. Spanliaak. Zwolle f 219.000. Schilderwerk- G. A. Slcrs. Oldenzaal f 20.460; H. J v. d. Bos Zn.. Balkbrug f 17.630; Chr. Weüenberg. Elburg f 17.000: fa. Zwolle f 15.400, Roelof Bosch, Har- denberg f 14.SS8; Gebrs. Prins en v. d. Steeg. Deventer f14.468; N. V. Schilders- en Beh. zaak v. h. Zieren. Zwolle f 14 000; S. Tichelaar. Zwolle f 13.600; G. J. Reumer, J. Bres en H. v. d. Voer. Kampen f 12.478; G. Aalderink. Goor f 12.010. Eeraad volgens bestek. ZUID-AFRIKAANSCHE LEGATIE. Naar wij vernemen is de heer A. J. Bos- m a n, eerste secretaris der Zuid-Afrikaan- sche Legatie te Den Haag voornemens een reis naar Zuid-Afrika te maken, ter bestu- deering van de verhoudingen aldaar en -an de actueel e vraagstukken op het gebied van den handel en de betrekkingen tusschen beide landen. Tevens zal de heer Bosman zijn verlof in zijn vaderland doorbrengen. De heer Bosman zal zich Vrijdag 27 dezer aan boord van het s.s. Usambara inschepen naar Kaapstad, waar hij 24 November hoopl aan tc komen. TRAM RIJDT OP ARTILLERISTEN IN MILITAIR UIT MAASLAND GEDOOD Paarden 37 Meter meegesleurd Hedenochtend omstreeks half zes heeft te Den Haag op den Raamweg hoek Waals- dorperweg een ernstig ongeval plaats ge had. De eerste tram, een z.g. Blauwe Tram, welke van Voorburg naar Scheveningen reed, is daar ter plaatse ingereden op een militaire colonne van het 2e Regimem Veldartillerie. Deze tram was om 5.10 uui uit Voorburg vertrokken en passeerde om streeks half zes den overweg bij huize Kat wijk. Op dat oogenblik passeerde daar de hier bovengenoemde colonne, welke onder bevei van de adj -onderofficier uit het Artillerle- park vertrok voor een oefening in de om geving van Rijksdorp. De colonne bestond uit 12 caissons. Toen 10 van deze oaissons de trambaan waren gepasseerd, naderde volgens verklaring van ooggetuigen met groote snelheid de Blauwt, Tram. waarvan de schijnwerper brandde. De 11e caisson kon niet meer op tijd over steken en werd door de aansnellende tram gegrepen. Met volle kracht botste de tram tegen het achterspan, waarvan de strengen werden doorgesneden, terwijl het caisson vier meter werd meegesleurd. De paarden van dit achterspan werden later 37 meter verder langs de trambaan gevonden. De achter rijder, de 22-jarige militair J. E. uit Maasland, werd zwaar gewond op genomen en is eenige oogenblikken later overleden. Het lijk is door de G.G.D. naar het Militair Hospitaal vervoerd. Voorts is nog de militair G. v. G. aan beide beenen gewond en naar 't Hospitaal overgebracht De twee paarden van het achterspan werden door de tram zbodanig gewond, dat één van deze paarden op slag gedood werd, terwijl het tweede paard ter plaatse moest worden afgemaakt De beide cadavers zijn door een Kraan- wagen naar het Openbaar Slachthuis ge transporteerd. De bestuurder van de tram, die volgens verklaringen van de zijde der Tramweg directie bekend staat als een uiterst be daard wagenbestuurder, die reeds meer dan vijftien jaar in dienst der maatschap pij werkzaam is zonder ooit aanleiding toi klachten te hebben gegeven, is door 't voor- gevallene zoodanig overstuur dat hij buiten dienst moest worden gesteld en ter verple ging in het Ziekenhuis aan den Zuidwal moest worden opgenomen. Naar ons van andere zijde nog wordt medegedeeld zou het ongeluk veroorzaakt zijn door het feit, dat de militaire colonm niet vlug genoeg kon aansluiten, waardoor het passeeren van den overweg meer tijd vorderde dan oorspronkelijk berekend was. P. J. RAAYMAKERS t Te Overveen is op S6-jarigen leeftijd over leden de heer P. J. Raaymakers, ouct- secretaris-generaal van de Rijksverzeke ringsbank. De heer R a ay m a k e r s, die te Wouw weni geboren, ging reeds jong in dienst der P.T.T. eerst als klerk te Roozendaal en daarna als kommies derde klasse te Am sterdam. Door Dr. A. Kuyper, toenmaals Minis ter van Binnenlandsche Zaken, werd hij be noemd tot tot secretaris-generaal der Rijks verzekeringsbank, in welke functie hij zeer veel arbeid heeft verricht. Hij trad als zoo danig af in October 1914, maar bleef nog tot 1925 lid van den Raad van Toezicht. Daarnaast was hij nog in verschillende an dere functies werkzaam. Vele onderscheidingen vielen hem ten deel: hij was o.m. commandeur in de Orde van Oranje Nassau en ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw en ontving het ridderkruis in de Orde van den H. Gregorius den Grooten. BEDRIJFSRADENWET. In het Staatsblad is afgekondigd de be- drijfsradenwet, die in werking zal treden met ingang van 20 October 1933. HET ORANJE KRUIS De 24ste Bondsvergadering. Woensdag S November a.s. zal in het ge bouw der A.N.V. „Het Groene Kruis", te Utrecht, de 24ste algemeene Bondsvergade ring plaats hebben van de Kon. Nationale Bond voor Reddingwezen en Eerste Hulp bij Ongelukken. Op het agendum komt o.m. voor de ver kiezing van vier bestuursleden, door de periodieke aftreding van de heeren Ad. ter Cock en P. II. L. J. L o m m e n, beide her kiesbaar, en door het bedanken van de heeren I) r. J. P h. E 1 i a s en Dr. L J. M ii n 1 i e ff. Tevens zal de verkiezing plaats hebben van een vertegenwoordiger voor de provin cie Zuid-Holland. BESMETTE HAVENS. De minister van Sociale Zaken heeft de havens van Peru besmet verklaard wegens pest. Voornaamste Nieuws. (blz. 1) Verschenen is de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer over het outwerp- Umzetbelasting. Vanmorgen is te Den Haag een tram op artilleristen ingereden, waarhij één militair; uit Maasland is gedood. De radio-omroep controle-commissie heeft de uitzending van de Internationale ver boden. Te Overveen is in den ouderdom van S7 Jaar overleden de beer P. J. Raaymakers, oud-secretaris-generaal van de Rijksverzeke ringsbank. (blz. 2) Engelands houding tegenover de Geneel- sche gebeurtenissen. Geen staking in de Belgische mijnen, Te Den Haag heeft hedenmiddag de uit vaart plaats gehad van mej. H. S. S. Kuy- Te Rotterdam is de najaarsvergadering gq houden van de Ned. Zendingsvereei\iging. (blz. 5) De Tweede Kamer heeft het wetsontwerp tot wijziging van de organen, belast met de uitvoering van de sociale verzekering, aan genomen. Daarna is met 80 tegen 5 stemmen; het wetsontwerp tot naasting van spoor wegen, o.a. die van Zwolle naar Kampen, aangenomen. t (blz. 9Ï Te Amsterdam is de jaarvergadering van het Ned. Luthersch Genootschap voor In- en Uitwendige Zending gehouden. Op onderzoek in Duitschland. XLII. FASCISTISCHE ACTIE OP DE MIDDELBARE SCHOOL Men 6chrijft ons uit Rotterdam: f' De fascistische actie onder de school jeugd, die elders reeds eerder werd gesigna leerd, schijnt thans ook in Rotterdam te worden gevoerd. Aan oen niet onvermaarde inrichting vart middelbaar onderwijs hier ter stede werden tenminste gister z.g. schoolkrantjes, geheel opgezet naar communistisch voorbeeld, ver spreid. Het vodje richt zich „tot U, die nog niet zijt aangevreten door de splijtzwam van een verkeerd begrepen internationalis me, die walgt van de minderwaardige baan- tjesjagerij van partij- en vakhonzen, kortom tot diegenen, die nog geen weekdieren-men taliteit bezitten!" en eindigt met een oproep tot bijwoning van een fascistische vergade ring. We treffen er voorts nog in aan de hoogsC belangrijke mededeeling, dat de fascistische Jongeren wenschen „Handhaving van het Oranjehuis" en „Eerbiediging van Vrij heid en Geloof", maar dat zij daarnaast; eischen „Verbod van staking en uitslui ting" en „Instelling van arbeidersrechtban- As-je-blieft! Het Oranjehuis mag toch' maar weer dankbaar zijn dat het door de Fascistische Jongeren wordt gered, onder leiding van de super-Nederlanders Schmalhausen cn Schroder, die den w e n s c h daartoe kenbaar maakten. Als men deze lieden eens een dagje in da strafbank op school zette met de verplich ting de zin waarin de splijtzwam vau een verkeerd begrepen internationalisme wordt gespleten in het Fransch, Duitsch en En- gelsch te vertalen en er dan strafregels van na te schrijven? Wellicht zou „Het Zwarte Front" No. 2 dan wel in portefeuille blijven. Wat natuurlijk jammer zou zijn voor heE vaderland en de Nederlandsche litteratuur. EEN LEGAAT VOOR NEERBOSCH De w e een n rich ting tr erbosch heeft een legaat van ƒ5001? ontvangen van wijlen Jkvr. S. A. C dc B. C. NED. INDISCH CHR. PERSBUREAU. Te Bandoeng is een Ned. Indisch Chris telijk Persbureau opgericht, onder leiding van Mr. II. S c h o k k i n g, secretaris der A. M. V. J. aldaar, als dochter-ondernpming van het Ned. Chr. Persbureau te Zwijn- d recht Ter viering van haar 25-jarig bestaan hoopt dc Vereeniging van Armenzorg en Weldadigheid op 10 en 17 Nov. a.s. in de Ridderzaal te Den Haag een plechtige bij eenkomst te houden, waarin door verschil lende sprekers de ontwikkeling en de plaats van deze vereeniging zal worden geschetst. ANTI REV. PROPAGANDACLUBS Te Glanerbrug (O.), is een A.-R. Propagandaclub opgericht met aanvanke lijk 9 leden, welk getal, naar verwacht wordt, zich spoedig zal uitbreiden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1