O Ammonsalpeter „SI" Eenige goede appelvariëteiten NS PRAATUURTJE LAAD. FN TUIGBOUW No. 210 DONOFROAO 19 OCTOBER 1933 BEWEZEN!! Adverteeren in „LAND- EN TUINBOUW" heeft succes fliiiiiiiaiB Een groot sortiment is niet goed. De bodem speelt ook een rol. Bij den aanleg van een fruittuin of boom gaard, is de keuze der aan- te planten varië teiten een zeer belangrijke fnetor. Worden daarbij fouten gemaakt, bv. door het aan planten van onvruchtbare of geen handels waarde bezittende soorten, dan wreken deze zich vroeg of laat. Het is daarom een eerste vereischte, dat de fruitkweeker zich goed op de hoogte stelt met de goede en slechte eigenschappen der variëteiten. Eenige voorlichting hierin te geven is het doel van dit artikel. In de eerste plaats is het aan to bevelen geen al te groot sortiment te nemen. Dit geeft moeilijkheden bij de ziektebestrijding, bij het plukken, sorteeren en verpaJcken, terwijl kleine partijtjes op de veiling nooit die prijs opbrengen, welke voor grootc uni forme partijen wordt besteed. I-Iet zou zeker in het belang van de fruitteelt zijn, als het geheele sortiment uit tien of twaalf varië teiten bestond. In de tweede plaats speelt de grondslag een voorname rol, want lang niet alle gronden zijn voor de appelencultuur ge schikt. Zoo is' bv. voor een variëteit als de Yellow Transparant alleen een droge grond aan te bevelen, daar zij anders ten offer ,Valt aan de kanker. Ook met do arbeidsver- deeling moet men rekening houden, en het sortiment zoo indeelen, dat we het geheele seizoen kunnen plukken en leveren. Vanzelfsprekend legt ook de vruchtbaar heid groot gewicht in de schaal. Vroeg en regelmatig dragen, is tegenwoordig de eisch, want dit verhoogt de rentabiliteit, de be drijfszekerheid en de afzet Dit mag natuur lijk niet leiden tot het aanplanten van va riëteiten, die wel vruchtbaar zijn, doch wei nig handelswaarde bezitten. Alleen die va riëteiten, welke aan voldoende grootte, een mooier vorm en kleur en een goeden smaak, paren, zullen steeds een loonende prijs op brengen. Tenslotte moet men zich eenigszins rich ten naar de streek. Zekere soort zaJ op de eene plaats uitstekend gedijen, op de andere tegenvallen. Dit moet dus worden overge laten aan het inzicht van den kweeker. Is in het voorgaande getracht in eenige algemeene regels samen te vatten, welke eischen aan de variëteitskeuze moeten wor den gesteld, in het volgende willen we er enkele wat nauwkeuriger beschouwen, en in volgorde van rijpheid en sortiment samen stellen. Wij hebben daarbij speciaal het oog op den boomgaard in struikvorm. 1. Yellow Transparant, in sommige Stre ken Madeleine genaamd. Pyramidale boom- vorm, groeit matig. Draagt reeds op jeugd» gen leeftijd, matig doch geregeld. Heeft mooie gele kleur en is frisch-zuur van smaak. Heeft veel te lijden van kanker, doch weinig van schurft Rijpheid eerste helft van Augustus. Brengt steeds hooge prijzen op. Niet op zwakke onderstam ver edelen. 2. Perzik-roode zomerappeL Lage, breed Uitgroeiende boom, slechte groeier, dus in de jeugd sterk snoeien en bemesten. Draagt uitstekend, geeft een middelmatig groote. doch fraai gekleurde vrucht, die door den DAT IS GOEDKOOP En dan nog wel met ,,POKON", de Dekende oplosbare kunstmest voor kamer planten. Verkrijgbaar in flesschen van 40 cent, 1.75 en 3.— bij de bloem- en saadwinkels, waar gratis kleurenfoto's met behandeling van veel planten be- ichikbaar zijn. H. P. BENDIEN POKONFABRIEK NAARDEN handel zeer gewild wordt Heeft weinig last van schurft, doch zoo veel te meer van meeldauw; ook wordt hij nogal aangetast door de appelzaagwesp en bloedluis. 3. Early Victoria. Een zomermoesappel, die de Codlin Keswick geheel heeft verdron gen en ook werkelijk beter is dan deze. Zeer vruchtbaar, vormt daardoor en ook omdat ze van nature een matige groeier is, geen groote, doch wel een regelmatige boom Grasgroen van kleur, weinig schurft De prijs was dit najaar belangrijk lager dan vorige jaren. Pluktijk eind Augustus begin September 4. Transparente de Croncels. Een groote regelmatig, kegelvormige appel, eenigszins doorschijnend. Goed van smaak, met een fijn aroma. Moet vakkundig geplukt en ge sorteerd worden, daar ze gemakkelijk kneust Zeer vatbaar voor schurft, boven dien zeer gevoelig voor sommige bestrij dingsmiddelen. Sterke groeier, matig vrucht baar. Zeer gewilde handelssoort, pluktijk September. 5. Manks Codlin. Iets minder goed van smaak dan de voorafgaande. Ze is vast van vruchtvleesch, daardoor goed houdbaar. Geen groote, tamelijk breede boom. Goed snoeien en terugsnijden is daarom eisch. Weinig schurft doch veel meeldauw. Draagt vroeg en regelmatig, doch geeft nogal eens kleine vruchten. Pluktijk SeptemberOct 6. Notarisappel. Groote, kegelvormige, mooi gekleurde appel. Tamelijk vast, doch overigens goed van smaak. Vruchtbare, goed groeiende boom. Nogal last van kanker, op droge, lichte gronden schijnt ze beter te wil len dan op zwaardere. Pluktijk begin Oct 7. Sterappel. Voldoende bekend. Een sterk groeiende, steile boom. Draagt pas op late- ren leeftijd, waarbij de vruchten nogal af vallen. Heeft weinig van ziekten en insec ten te lijden. Wordt vooral in Limburg veel gekweekt Pluktijk October, doch kan dan nog geruimen tijd bewaard worden, Goudreinette. (syn. Schoone van Bos koop). Een bekende en gewilde handels appel. Groot van stuk, eenigszins ruw van schil. Tamelijk vast en sappig, met een fijne smaak en aroma. Kan den geheelen winter bewaard worden. Heeft daarnaast verschil lende slechte eigenschappen, zooals vatbaar heid voor schurft, kanker, monilia en luis. Draagt op jeugdigen leeftijd slecht en op lateren leeftijd onregelmatig. Groote, brecd- uitgroeiende boom- Vraagt een goede stand plaats en een vakkundige behandeling. Pluk tijd October. 9. Present van Engeland. Een bezwaar m deze variëteit is haar slappe takken. Ze is echter vruchtbaar en geeft een beste winterappel, groot van stuk en goudgeel ge kleurd. Weinig last van ziekten. Geeft op sommige plaatsen geen beste resultaten, op andere bv. in de IJselstreek wel. Pluktijk is October, doch kan tot December— Januari bewaard worden. 10. Zoete Ermgaard. Heeft, evenals de voorgaande nogal slappe takken. Matige groei, is puderen leeftijd tamelijk vrucht baar. Middel-groote, langwerpige, groen- roode keukenappel. Goed houdbaar, hooge marktwaarde. Hiermede is de lijst natuurlijk niet vol ledig, In de laatste jaren treden verschillen de nieuwigheden op den voorgrond, bv. de Zigeunerin. Of ze echter een blijvende plaats in het sortiment zal innemen, zal de toe komst leeren. In elk geval is het af te raden dergelijke nieuwe variëteiten in het groot aan te planten, L. H. Berichten van den P. D. Lijmbanden Wiintervlóndens verschijnen- zooals u:t den naam valt af te leiden, Ifcgen den win ter. Zoodra het flink koud is geweest (eind Octoberbegin November) komen zij uit den grond te voorschijn. In den loop van den winter leggen d' wijfjes baar eitjes, meestai aan de fijnere takjes, dichtbij de knoppen Unit de»ze eitjes komen in het voorjaar de rup6en, trekmaden geheet-en, die de knop pen, bladeren, bloemen en jonge vruchten ernstig kunnen besohadligen. Een eigenaardigheid is, dat de manne lijke vliindere vleugels hebben en kunnen vliegen, maar dat de wijfjes vleugelloos zijn Om in den kroon baar eitjes te leggen, moeten deze wijfjes tegen den stam op kruipen. Dit kan haar belet worden door om den 6tam een ring van lijm aan te breD- gen. Door bet omleggen van lijmbanden voor komt men dus, dat de wintervlindereitjes gelegd worden en waar geen eitjes zijn, kunnen in bet voorjaar geen rupsjes ver schijnen. De lijm mag met diirect op den boom go emeerd worden. Op een vlak gedeelte vin den stam, plan 1 M. boven den grond, be vestigt men mét twee touwtjes- één boven en één beneden, een strook perkament- papder ten breedto van pl.m. 15 cM. Op deze strook papier wordt de z.g. rupeemlijm, d i een lijmsoort, welke maandenlang kleef krachtig blijft, uitgesmeerd. De beschadiging door trekmaden kan, be halve door Lijmbanden, voorkomen worden door een goed uitgevoerde late carbodiineuu» bespuiting. De frudt-kweekers, dd-e van plan zijn hun hoornen in Februari met carboldneium te be spuiten, kunnen derhalve het omleggen van lijmbanden nalaten. Uimhanden dienen uitsluitend om winter vlinders te vangen, niet om wormstekigheid of andere rupsen den trekmaden te bf> Rtirijden Men raadplege voor de bestrijding van wintervflinders Mededeefl-ing No 3 en voor die van wormstekigheid Mededêeling No 20 van den Plantenziektenikundigen Dienst. Nadere inlichtingen worden kosteloos ver «trekt door den FMantenziektenkundigen Dienst te Wageningen en door ambtenarec van dezen Dienst, alsmede door de Rijks- tuinbouwconsulenten. Dunderhorzel- bestrijdingscommissie De Runderhorzel-Bestrijdings Commissie, secretariaat Bilfstraat 16S, te Utrecht, deelt mede, dat zij door het ijitblijven vdn de tot nu toe toegekende subsidie en in verband met de omstandigheid dat van regeerings- wege geen financieele ondersteuning je1 verkrijgen is, zeer tot haar spijt gedwongen is haar propaganda en voorlichtingsdienst sterk te moeten inkrimpen- In verband mei deze omstandigheid heeft ook Dr. 't Iloen zijn werkzaamheden voor de Commissie moeten staken. ONTVANGEN GESCHRIFTEN Wie kent de radiiahailfuurtjes van Herwig niet? Zoo onderhoudend, zoo leerzaam. Maar ja, 't ontgaat je vaak weer, als ge iets ge hoord hebt, dat ge wiildet onthouden. Of ge hebt geen tijd gehad er naa-r te luisteren Hier in ddt fraai uitgevoerde boekje op kunst drukpapier met praohtfoto's, vindt ge een schat van wenken voor uw kamerplanten Practi6che wenken, want ze zijn gegeven naar aanleiding van door particulieren ge stelde vragen: Wanneer moet mijn pa'r. verpot? Even kijken. Hoe krijg ik mijn Geranium door den winter? Even kijken. Mijn Ster van Bethlehem will niet bloeien! Even kijken. Mijn varen-je krijgt leelyke krullende blaadjes. Even kijken. En zoo kunt ge doorgaan. Dit is no. 1 van een uit te geven serie boekjes: „Wij en onze planten." Dj! 'n belooft heel wat goeds. BLOEMBOLLEN IN HUIS EN TUIN Door A. J. Herwig. Uitgave: Kem&nk Zoon N.V. Utrecht. Een thans zeer geliefd onderwerp vooi bloemcnldefh ibbens en liefhebsters en een bekend schrijver, door en door ter zake kun dig en onderhoudend en duidelijk in zijn sohrijven Daarbij een uitgeefster, die alike doet om het boekje aantrekkelijk te maken: Kunstdrukpapier, mooie, scherpe en interes sante foto's. Een recensie over zoo'n boekj - kan ndet anders dan zeer gunstig luiden. Weet ge wat ook mooi is, dat aan het slot geschreven wordt over fouten bij de cultuur der bloembollen in huis en tuin, b.v. eohim- melen, rot, korte bloemstelen, on regelma tige ontwikkeling enz. 'n Mooi boekje voor den particulier, dit tweede nummer: „Wij en onze planten". DE ONTWIKKELING VAN HET PROEFVELDWEZEN IN DRENTHE Door Ir. N. H. H. Ad den s. Over druk uit Landbouwk. Tijdschrift. Een schat van gegevens uit de resultaten van de 38 jaren, waarover dit geschrift handelt. MARKTOVERZICHT VOERARTIKELEN. Ofschoon een ieder op de beurs al her haalde malen met ons de overtuiging moet gehad hebben, dat de graanprijzen toch wel op een zoo laag peil gekomen waren, dat er niets meer af kon, zijn wij telkens opnieuw door de feiten in het ongelijk gesteld. Doch het eind der vorige week gaf wel een zoo ontstellend beeld van de afbraak der graanwaarden op de wereldmarkt, dat wij dit hier even willen vastleggen. Prachtig zware goede Hongaarsche tarwe werd ver kocht tegen een import waarde van f 2.4-5, goaue Duitscn-i-uoische rogge tegen f 2.10. lichte gerst tegen f 2.25, mooie zwa re gerst tegen f 2.40, mais tegen f 2.55, alles per 100 kg. Wanneer we hier afrekenen de kosten van transportverzekering enz. tot in onze haven, dan kunnen wij ons meteen een beeld vormen van hetgeen hiervan zal overschieten voor den graanverbouwer iu die landen, die ons dat alles leveren. He denmorgen was er in de meeste artikelen een iets minder bar flauwe stemming te be speuren, hetgeen zou kunnen aanduiden, dat wij het laagterecord weer gehad heb ben. Maar geleerd door ervaring, vragen wii ons af, of die kleine opleving niet even tijdelijk zal blijken te zijn, als de vele andere reacties, die wij op een plotseling intredende scherpe inzinking gehad heb ben. Het vertrouwen van den graanhandel is finaal verdwenen; men koont en handelt van dag tot dag, zonder eenige onderne mingslust. Wij willen er enkel bijvoegen, dat dit alles niets te maken heeft met onze regeeringsmaatregelen. Die staan hier fi naal buiten en hebben op het bovengeschet ste marktverloop volstrekt geen invloed. Amerik. lijnkoeken zijn in de afgeloopen week nog verder in 'jrijs gedaald. Vooral stoomend en spoedig af te laden, partijen werden zeer laag aangeboden. Vandaag is de markt in verband met den vasten dollar koers prijshoudend, d.w.z., de daling is even tot stand gekomen. Grondnoten- en cocoskoeken blijven flauw gestemd met nog iets lagere prijzen. Soyaschroot vrijwel on veranderd. MESTSTOFFEN Stikstofmeststoffen. Ofschoon de vraag naar stikstof voor voorjaarsleve ring nog onbeduidend is en de omzetten zich tot een minimum beperken, blijft de markttoestand erg onrustig. Men bemerkt overal een sterke neiging tot lage prijzen. EEN G0EDK00PE STIKSTOFMESTSTOF MET UITNEMENDE EIGENSCHAPPEN Inlichtingen worden verstrekt door het Landbouwkundig Bureau der Staatsmijnen te Lutterade (L.). VERHEUL's VEEKOEKJES merk M.V.R. (gedeponeerd), worden geleverd op de conditiën der A. H. V. (Alg. Handelsvoorw.), dus ZUIVERHEID VOLLEDIG GEGARANDEERD, leenen zich bijzonder voor BIJVOEDERING IN DE WEIDE. M. VERHEUL's KRACHTVOEDERHANDEL N.V. ROTTERDAM TELEFOON 56892 SMEERK1I ideaal dekmiddeJ voor oude en lekke kassen, kan met kwast koud worden verwerkt. Firma DE VRIES VAN DER LEEDEN DORDRECHT Lange Breestraat 37—39, Telefoon 3218 LANDBOUWKALK 80°/0 Op keur Rijkslandbouwproefstation (80% ÜH?, 90% Verpakking in sterke papieren zakken die in geen verhouding staan tot de offi- cieele noteeringen der producenten, doch blijkbaar uitsluitend beheerscht worden door de zucht om zich van de gekochte par tijen te ontdoen. Het is niet gemakkelijk een juist beeld van de markt te geven, maar wij ontmoetten enkele malen prijzen voor partijen van 80 a 100 ton kalkammon- salpeter van f 5.68, Februari-levering, fran co, hetgeen uitkomt op een pariteit van f 5.58 voor ammonsalpeter S. M. in speciale zakken en van f 5.48 in gewone balen, on getwijfeld een buitengewoon laag peil. Nie mand kan zeggen, of zelfs hiermee het laagste punt bereikt is. Thomasmeel. In de afgeloopen week is gebleken, dat de markt in België zich niet heeft kunnen handhaven. De stem ming was flauw; er kwamen verschillende tweedehandsposten aan de markt, die voor een deel direct werden opgenomen. In België zelf is de vraag gering, in Nederland is er een flinke vraag voor het Noorden van het land, vanaf de Dedemsvaart. Dat is alles blijkbaar nog voor roggebemesting. De overige streken toonden eenige belang stelling voor de lagere maanden. Duitsch- land is de laatste dagen ook weer tot aan- koopen overgegaan. De cijfers voor Neder land zijn: September 1933: 16.500 ton April- September 1933 58.000 t: September 1932: 8.100 ton April-September 1932 92.000 t Nu moeten we wel rekening houden met de groote voorraden, die in Nederland wa ren in het begin van hett seizoen, maar toch staan deze hoeveelheden thomasmeel in een zeer slechte verhouding tot de groo te kwantiteiten kali, die door de boeren be steld zijn. Superfosfaat. Er is een prijzenover eenkomst gemaakt tussehen de producen ten van ruwe fosfaten; de prijs is aanmer kelijk verhoogd, doch deze verhooging zal pas doorwerken en invloed hebben, zoodra de superfabrieken door haar oude con tracten heen zijn en de nieuwe prijzen be taald zullen worden. De markt hgndhaaft zich dan ook; wel wordt er van Belgie tot iets lagere prijzen aangeboden, doch de belangstelling daar voor is gering. Nieuwe zaken in superfosfaat zijn er niet afgesloten. De najaarsprijzen van de coöpe ratieve super zijn nog niet bekend. In het Noorden van het land wordt blijk baar speciaal gewerkt met Russische super van ca. 17-18 pet, waarvan het gehalte door versnijden met een of ander goedkoop artikel (vermoedelijk gips of iets derge lijks) op 14 pet gebracht wordt. Kalizouten. Terwijl de omzet van. kalizouten in Nederland met 400.000 ton als normaal mag worden aangegeven ook ia 1928-1029 en 1929-'30 was de omzet inder daad telkens rond 400.000 ton hebben wij in 1930-1931 een val gezien op 270.000 ton, in 1931-1932 op 185.000 ton en in 1932- 1933 een invoeroverschot van 210.000 ton. Voorraden zijn hierbij niet in aanmerking genomen. Wellicht kan dit in een bepaald jaar enkele tienduizenden tons schelen. Men kan echter vaststellen, dat het kaliverbruik tot hoogstens de helft van het normale was teruggevallen. Dit heeft ons lagere prijzen gebracht veel lager dan wij ze vóór den oorlóg gekend hebben. Daar zijn allereerst onze boeren we) Dij gevaren. Zij hadden natuurlijk hier en daar kali gebrek geconstateerd, maar zouden in deze benarde tijden bij hooge kaliprijzen nog maar schoorvoetend tot meerderen aankoop zijn overgegaan. De huidige lage prijzen echter hebben hun aanleiding gegeven zeer veel te bestel len. De producenten zullen thans moeten trachten zich wat de productie betreft bij de lagere prijzen aan te passen. In elk geval kan men dus dit j'aar reke nen op een aanmerkelijke toename van het kaligebruik en dat is toch ook voor hen van veel belang. Een stijging tot ver boven, de 300.000 ton zou ons niet verwonderen. Er zijn van die dingen, die je aanvoelt. Men komt tot een conclusie zonder be paald duidelijke bewijsgronden. Of dat nu komt door een zesde zintuig, dat men volgens sommigen moet hebben, of dat er een soort fluïdum is, dat je soms waarschuwt, we weten er niet veel van. Wel weten we, dat een voorgevoel soms, (lot wel, soms!) wel eens uitkomt. Zoo hadden wij er een voorgevoel van, dat de z.g. neutrale bond van boeren, land- en tuinbouwers ('k geloof wel, dat dit de naam is, doch weet het niet zeker: 't lijkt me zoo vreemd van boeren en landbouwers te spre ken), dat die neutrale bond allesbehalve neutraal zou zijn, dat is onzijdig, geen partij kiezend. Dat komt nu wel eenigszins uit, als ge weet, dat deze Bond deze week te Alk maar bijeenkwam en bijna de geheele dag handelde over de vraag of ze BIJ DE TE VOEREN ACTTE AL OF NIET VAN DEN WETTELIJKEN WEG AF MOESTEN WIJKEN. Wel is waar werd het bestuursvoorstel om den wettelijken weg te blijven bewandelen met 57 van de 92 stemmen aangenomen, doch dat deze vraag aanleiding was tot een discussie van bijna een geheelen dag, dat van de 92 er slechts 57 waren, maar iets meer dan de helft, die den wettelijken weg niet wilden verlaten, dat zegt toch wel ge noeg van de geest, die er in dezen Bond heerscht. Men wil meer actie, maar die komt niet. Neen, natuurlijk niet, als men door allerlei bonden en hondjes op te rich ten. de actie, die gemeenschappelijk gevoerd moet worden gaat verlammen, dan gaat het zooals op deze vergadering beweerd werd. dat ondanks de stijgende nood de stemming onder de boeren en tuinders verflauwt. De Christenboeren en tuinders behooren in één organisatie, dat is de C.B.T.B., de katholie ken weer in hun eigen, de vrijzinnigen ook in hun eigen en deze drie werken samen waar het gemeenschappelijke belangen be treft, waarbij men het met elkaar eens is. Zóó, en niet door allerlei brokkelpartijen, die de lusit verflauwen, wordt het boeren- en tuindersbelang gediend. Zooals IN ITALIË VAN OVERHEIDSWEGE DF, LANDBOUW KRACHTIG GE STEUND wordt, door krachtig optreden van Musso lini, door doelbewust optreden van den Duce. Meen maar niet, dat de Italiaansche boer dat allemaal maar mooi en goed vond, toen op krachtig bevel van den alleenheerscher de meest radicale maatregelen genomen werden. Ja. nu men er achter staat en de gunstige resultaten ziet, nu juicht men het Joe, wat hij deed. Er was veel te verbeteren in Italië, evenals dat in Duitschland ook het geval was. D* landbouw stond op lagen trap. De gemiddel de opbrengst van tarwe bedroeg vóór 1925 nog geen 1000 K.G. per H.A. Door selectie van zaaizaad, bemesting, onderricht, propa ganda enz. is het in 1931 reeds tot een ge middelde opbrengst van 1520 K.G. gekomen Dit is nog al beduidend lager dan bij ons, doch toch veelbeteekenend. Men had ook boerderijen b.v. hij Milaan die (onder con trole) het tot 7800 K.G. per H.A. brachten, 't Gevolg was dat men in Italië in '22 nog 2 milliard lire moest uitgeven aan geïmpor teerde tarwe en in 1931 maar slechts voor iets meer dan 0.8 millioen Dezelfde kant moet het bij ons uit met veevoeder. Daarop wezen we de vorige maal Ook de andere gewassen in Italië toonen grooter opbrengstcij fers. Suikerbieten b.v. het dubbele. Natuurlijk is besteed. Dat gebeurt hier ook, doch in den laatsten tiid wat eenzijdig. (Daar zit hij weer op zijn oude knol, zult ge zeggen, ja dat doe ik. Maar die knol, sterk als hij is, trekt voor jullie wagen, o Zool). En dat is nadeel. Dat zien sommigen maar niet in. Kali kan geen super vervangen, stikstof geen kali. Alleen slaJikenmeel kan voor een deel kalk vervan gen. Dat is niet goed gezegd, 'k Bedoel: met slakkenmeel geeft ge bij elke baal ook 50 K.G. kalk. Daarom behoeft ge niet altijd slak kenmeel te geven. Als de grond het wegens ziin zuurgraad hebben kan is super, die nog al goedkoop is. ook heel goed. Nou en of! Maar alle gronden zijn er niet even geschikt voor. Zooals het gewas er ook wel niet steeds ge schikt voor zal zijn de meststof al« overbe mesting te ontvangen. Dat moet men ook weten. Zoo las ik HET ADVIES VAN PROF. ELEMA OMTRENT OVERBEMESTING OP ROGGE. Dat zat zóó. Iemand wist niet hoe hij han delen moest als voor de roggezaai de be stelde kunstmeststoffen kalizout en slakken- meel er nog niet waren. Hij vroeg prof. Elema, de oude landbouwveteraan, die uiter mate practicus is 'k herinner mij uit zijn lessen nog zoo goed, 'dat altijcj heenwijzen naar den practischen hoer Die roggeverbouwer heeft heel goed gehan dcld. Eerstens door slakkenmeel en kalizout te bestellen en twecdens door advies bij ziin landbouwconsulent ('t was in Drenthe) te vragen. Het advies luidde: Zoodra de rood? kiemkleur van de jonge roggeplanten ver anderd is in frisch groen kan men kalizout en slakkenmeel over de rogge strooien. Wacht tot de grond goed vochtig is door flinke regens en kies voor het uitstrooien een dag uit, dat de bladeren van de rogge droog zijn. Maar van droog gesproken en nu kom ik op geheel ander terrein men moet ook 't Is de tijd weer, dat die wondermooie, exotische vlinders gelijkende, bloemen onze huiskamers gaan sieren. Veel licht, doch geen direct zonlicht, moeten ze hebben. Ve«' licht anders blijven de bloemen weg of de bladeren worden geel. Maar ligt water geven moet ook met zorg geschieden. Als de knol nat wordt, gaan de bloemknoppen en de bladstelen licht, o zoo licht rotten. Daarom is het 't beste de pot water te geven, volop water te geven in het schoteltje onder de pot, dat daarvoor wel een wat diep scho teltje mag zijn. Geef geen koud water, dat geeft gele bladeren, 't water mag wel goed heet zijn: 35 graden b.v. Dat is zoo warm. dat ge het maar amper lijden kunt, dames, 't Water, dat na een half uur a drie kwartier niet opgezogen is doet ge weg. Is de aarde zeer uitgedroogd, dan zet ge de geheele pot tot den rand in warm water. Laat hem daarin een half uur staan. Na het uitlek ken weer in het schoteltje zetten. Succes! En succes verzeker ik jullie ook als ge DE RAADGEVINGEN OMTRENT DE BEHANDELING VAN BLOEM BOLLEN die in ons blad verschijnen, geschreven door den bekenden heer Dix, hoofdredacteur van Floralia, opvolgt. En 't is niet moeilijk, die raadgevingen op te volgen. Moeilijker is het om ie zeil te overwinnen, die de bollen altijd te vroeg in het licht en te veel in de warmte wilt plaatsen. Er zijn er, die het steeds mis lukt met hun bloembollen in huis. Dat komt van ongeduld. Laten die dames eens «tanken, dat ze, als ze uitgaan, dus zich op zijn mooist willen vertoonen ook heel lang werk hebhen. En dat ze zich ook niet laten forceeren door de ongeduldig wachtende hij". Tia. deze uitdrukking kost me weer wat, vanavond, maar 's is er uit en't is waar! Zooals het ook waar moet zijn, dat in onze Oost in de Bataklanden er inboorlingen loopen met den naam Tieleman en Dros. Dat is de invloed van blikgroenten of van groenteblikken, zoo ge wilt. In onze Oost spelen deze blikgroenten een voorname rol in de Europeesche huizen Zooals ze ook een voorname rol spelen in het drukken der prijzen van vroege groen ten- Als de inboorlingen tot het Christendom bekeerd worden, nemen ze bij de doop ook een anderen naam aan. Meestal een Bijbel- sche, Petrus, Paulus, Johannes, zelfs Nebu- cadnezar. Maar er zijn ook een aantal die de naam op de groentenblikken zoo mooi vonden en als één geheel hesrhouwden, en zich dus Tieleman en Dros lieten doopen 't Is anders met busgroenten in Indië wei wat minder geworden. Zoo kan men thans in veel plaatsen van eenige beteekenis al versche snijboonen, sla- boonen. koolsoorten, witlof, enz. krijgen. De prijzen zijn wel wat hooger dan in ons land, doch alles telt daar dubbel, heb ik wel een" gehoord. Maar de blikgroenten zijn uit den aard der zaak ook veel duurder in Indië dan bij ons. Er wordt daar heel hard gewerkt om ver schillende producten, die anders geïmpor teerd werden, zelf te produceeren. De bloe menteelt b.v. van dahlias, van chrysanthe- um, van orchideeën enz. heeft al een groote vlucht géïlomen. Ook op het gebied van zui vel begint men zich te weren. Men begin» al met boter te maken in een quantum van eenige beteekenis. Of het quantum boter, dat volgens het be richt, dat we Dinsdag plaatsten, Engeland dezen winter van ons zal „blijven afnemen" van eenige beteekenis i,s betwijfelen we. Een blad wist te vertellen, dat HET MENGPERCENTAGE VAN BOTER DOOR MARGARINE ER ZOU VERLAAGD WORDEN. Wij deelden dit bericht mede, zooals we het lazen. Het komt ons voor. dat men zijn verwachtingen omtrent den afzet van boter naar Engeland niet te hoog moet spannen. Van onze boteroxport dip in September 1641 ton bedroeg nam Duitschland 1156 ton, Bel-. gië en Luxemburg 257 ton en Engeland 139 ton. Zelfs al zou met de levering van deze „groote hoeveelheden worden voort gegaan" gedurende den winter, dan zou dit vermoedelijk nog niet veel invloed hebben op het mengpercentage. OF DE AARDAPPELSTEUNWET, VEEL STEUN GEEFT is ook nog de vraag. De aardappel de steurt van den boer! Ja 't zou mooi zijn. Maar we vreezen. Zekere J. S. legt in het „Nieuws blad van het Oosten", de aardappel het vol- eende in den mond, waarmede we ons praatje maar besluiten, ('t is welletjes zoo): Wij. de Nederlanders piepers, Dienen thans een zware zaak: Onzen boerenstand te redden Is voorwaar geen kleine taak. Alle aardappels in Neêrland Moeten daaraan mede doen. Groote, kleine, dikke, dunne, Lange, ronde, rijp en groen. Steunt uw boer, gij Eigenheimers, ..Eigen heim" is in gevaar. Samen met de andere soorten Spelen wij den steun wel klaar. In 't geweer dus, Duinzandpiepers. Roode Star en Koh-I-Noor, Noordeling en Bevelander Wilde Duke, help hem er door. Bintje, Ideaal en Friso, Bonte Star en Industrie, Majestic, Great Scot, King Edward Geef een blijk van sympathie, Gij de Wetten, helpt ook mede, En Bravo's. zegt ook: bravo. Helpt eendrachtig allen mede Met heel Uw miljoenental. Opdat aan den nood der boeren Eéns een einde komen zal. Laten wij van harte hopen Dat de boer zijn steun ook k rij g t En dat niet een groot gedeelte Aan den strijkstok hangen blijft. Tk help het de aardappel hopen. Tot de volgende week. PRAATJESMAKER,

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 10