Het Radio-distributie-bedrijf officieel ingewijd DINSDAG 17 OCTOBER 1933 TWEEDE BLAD PAG. 6 STADSNIEUWS NA REEDS GERUIMEN TIJD TE HEBBEN GEWERKT Drieduizend abonné's aangesloten HET 4e PROGRAMMA OFFICIEEL IN GEBRUIK GESTELD Gistermiddag heeft in de foyer van de Stadsgehoorzaal de officieelc inwijding plaats gehad \an het Gemeentelijk Radio- distributiebedrijf. Weliswaar is dit bedrijf reeds geruimen tijd in werking, maar, aldus legde de directeur van de Lichtfabrieken, ir. E. H. v. Klinkenberg, uit in zijn openings woord, men wilde eerst goed voor den dag kunnen komen met het bedrijf, alvorens men de officieele inwijding eenigszins fees- telijk deed plaats vinden. Dat oogenblik is thans aangebroken. De vorige week is de 3000ste abonné ingeschreven en tevens is het bedrijf technisch zoo volmaakt, dat van af heden het vierde programma zal kunnen worden uitgezonden. De burgemeester zal dit vierde programma officieel in gebruik stellen. De heer Van Klinkenberg wees er bij ver gelijking op, dat de plaatselijke telefoon dienst het ook nog niet verder dan drie duizend abonné's heeft kunnen brengen. Het gemeentelijke asbedrijf deed er 40 jaar over, 't gemeentelijk electriciteitsbedrijf had er 10 jaar voor noodig. Het is dus reeds een prachtig resultaat dat bereikt is. Welkom! De heer van Klinkenberg sprak daarna een woord van welkom tot de aan wezigen, waaronder zich bevonden de bur gemeester, mr. A. van de Sande Bakhuyzen, de wethouders Goslingaa, Splinter en Romijn de gemeente-secretaris Mr. Dr. v. Strijen, de commissarissen van het bedrijf Mr. P. L- Briët, lid der Eerste Kamer, Mr. Bolsius, lid van Ged. Staten van Zuid-Holland, verschil lende raadsleden, hoofdambtenaren van de lichtfabrieken, hoofden van takken van dienst e. a. De leider van het bedrijf Ir. Stokhuyzen hield vervolgens een rede, waaraan het vol gende is ontleend. Radio en Radiodistributie. De radio is onbescheiden, ja zelfs onbe schaamd, ongewild dringt zij door in onze woning, bederft de stilte en de rust. En zoo komt men er toe zich te verzetten met alle macht, te weren dat toestel, dat U tegelijk hindert en tochintrigeert. Maar men kon het ook anders zien! De draadlooze heeft de verbeeldings kracht van den mensch sterk aangegrepen. Ook voor hem, die er dagelijks mede om gaat, verliest de draadlooze niets van hare poëzie en bekoring. Na enkele opmerkingen over de draad looze in het algemeen, stond spr. uitvoeri ger stil bij de radiodistributie zelf. Radiodistributie is op zichzelf een woord zonder eigenlijken zin. Immers de iradio laat zich niet distribueeren. Wat wij hiermede bedoelen, zouden wij dan ook pioeten aan duiden met den naam van electrische ge luidsdistributie. In de kinderjaoen van dei draadlooze stond als het ware een leger van amateur experimentatoren gereed om de schepping van Marconi, welke zoo zeer tot ieders ver beelding sprak, in zijn sfeer te trekken. De bouw door amateurs, het geweldige enthousiasme dat daaruit opging, de ver beteringen die men individueel aanbracht, het contact dat amateurs en zendstations met elkaar onderhielden, de groote vlotheid waarmede zoowel de knaap zijn zakgeld als de groote zakenman zijn geheele bedrijfs kapitaal in dit toovervak belegde, dit alles met elkaar maakte, dat de radio-techiuek op geweldige wijze omhoog werd gestuwd. En zoo is historisch te verklaren en vol komen te begrijpen, dat hier het amateuris me een geweldigen invloed op het vak heeft gehad. Zoo is het ook te begrijpen dat men van een ontvang-toestel door middel van een paar lange draden op afstand een luid spreker liet werken entoen deze luid spreker stond in het benedenhuis van het perceel, waarin op de bovenverdieping de H.B.S.-leeaTing huisde m zijn kamer met zijn draadlooze (die er alles beha'v® loos uitzag, want het was slechts een gewir war van draden en spoelen) toen.. was daarmede de eerste „radiodistribu- TMnemred^ praktijk bleek, - «1- door personen, die minder aandachtaande technische dan wel aan de commercieel® zijde van deze zaak besteedden, dat op deze wijze de draadlooze haar geheimen aan een nog weer veel breedere schare vtrn luiste raars kon openbaren, bleek de groote levens vatbaarheid van deze nieuwigheideerst recht En het valt niet te verwonderen, dav ook onder de minst bedeelde klasse de ra dioristributie vele leden telt. Daarbij is natuurlijk m de eerste Plaats noodzakelijk, dat de kwaliteit ten minste gelijk aan, maar liefst beter dan de ontvangst met een eigen toestel in den regel is. Deze voorwaarden kunnen bij een eerste-kiasse-aanleg verwezenlijkt worden; wanneer het net aan de hoogste eischen vol doet, wordt een storingsvrije ontvangst langs storingsvrijen weg bij de aangeslotenen i*> huis gebracht, zelfs al laat de buurman zijn stofzuiger werken, zelfs al gaat een electrische tramwagen ratelend en vonkend op 3 M. afstand aan zijn voorgevel voorbij. Daarbij komt, dat men bij verhuizing gra tis een nieuwe aansluiting krijgtl Bij een eigen toestel moet men toch op zijn minst weder geld uitgeven voor een nieu we antenne op zijn nieuwe woning; boven dien zijn deze antennes vaak zeer gebrekkig en is de ontvangst dan ook naar evenredig heid. Onderhoud en stroomkosten bij een eigen toestel een jaarlijks terugkeerende posi hetzij hoog of laag, het bedraagt bij een aan sluiting op de radionetten nihil. Voorts zal men in den winter op bepaalde avonden kunnen genieten van een eerste klas gramofoonmuziek, plaatselijke concer ten of uitvoeringen en andere mogelijke ge beurtenissen, welke plaatselijk kunnen wor den rondgezonden. Dit alles en nog veel meer wordt u voor de somma van twee kwartjes per week gratrs in huis gebracht, dag in, dag uit, van 's mot- gens acht tot 's avonds 12 uur. Het valt waar lijk niet te onderschattenI Het beteekent in vele gezinnen in een vaak trieste atmosfeer een straal van vreuga», een lied van blijheid, een geestelijke, vei standelijke en moreele opfleuring, een ont spanning en ontwikkeling. Het is naar mijn meening dan ook geheet onjuist om dit met den naam van luxe te bestempelen, waarbij men dan eigenlijk stil zwijgend hieronder verstaat, dat het voor den mensch een volmaakte overbodigheid is. Wanneer men dit alles bedenkt, beboer» men zich er niet over te verbazen, dat de radiodistributie in weinige jaren tijcis een enorme vlucht nam, zoodat thans in Nede»- land op 1 April van dit jaar reeds meer dan 291.000 aansluitingen op radiodistributies be stonden en aldus liet aantal eigen toestellen, in totaal ruim 280.000, heeft o\ertroffen. Aan den snellen aanwas van de inmid dels als paddestoelen uit den grond opschie tende distributie-centrales kleefden, zooals steeds bij een te snellen groei, natuurlijk vele en groote bezwaren. Gebrek aan inner lijk stevige structuur, zoowei technisch als economisch gesproken, was vaak de beden kelijke zijde van het snel opkomende be drijf; deze en vele andere redenen maakten het dan ook gewtnscht, dat veelal de Over heid regelend en leidend en ten slotte ex ploiteerend ging optreden. En zoo werd dan in September van 1930 besloten tot bet oprichten van het Gemeen telijk bedrijf en werd mij verzocht de noodi- ge plannen daartoe te maken en te doen uit Reeds in Januari 1931 konden de opdrach ten voor de ondergrondsche netten worden gegeven, in Maart die voor de centrale in richting, in Juli '31 kon de geheel eigen ex ploitatie aanvangen. Het aantal nieuwe aansluitingen groeide ,*an 25 tot 40 en 50 per week. Met kracht rerd gewerkt, ook om aanvankelijk des'pan draadnetten tijdelijk te verbeteren tot be hoorlijke ontvangst Nu vooral in den laatsten tijd de econo mische eb steeds meer en meer komt door itten, gaat daarmede gepaard een vermin dering van de toename van het aantal nieu- aansluitingen, alsmede een aantal ver huizingen, welke aan het bedrijf geld kos ten zonder dat daartegenover de aanwinst ran een nieuwen abonné staat Toch kan naar mijn meening de toekomst •an het bedrijf slechts met optimisme wor den gezien. Na deze beschouwingen over de exploita tie legde spr. uit hoe de distributie tech nisch geschiedt Tenslotte dankte spr. allen, die aan de tot standkoming van het bedrijf hebben eegewerkt Na een korte pauze, waarin ververechin- gen werden aangeboden, werd het woord gevoerd door den wethouder van de Bedrij en, den heer T. S. G o s 1 i n g a. Rede wethouder Gosling a Spr, wees er op, dat de oprichting van dit. bedrijf een bewijs is, dat niet alles wat de overheid onderneemt log en langzaam gaat 3n door eindelooze overwegingen wordt voorafgegaan. Toen eenmaal duidelijk was geworden, dat een radio-distributiebedrijf in Leiden noodwendig het karakter van een monopolie moest dragen en bovendien dat dit zou zijn een publiek bedrijf, toen is met bekwamen spoed gehandeld en slechts eenige weken daarna nam de Ge meenteraad het besluit om de concessie zelf aan den Minister te vragen en dus zelf een radiodistributiebedrijf te gaan exploi- teeran. Nog steeds beschouw ik het monopolis tisch en het publiek karakter van het be drijf als de juiste gronden, waarop de ge meente besloot het zelf ter hand te nemen en het niet over te laten aan een particu lieren concessionaris. Monopolistisch is hpt. omdat in een gemeente van den omvang en den vorm van Leiden, radio-distributie slechts loonend en goed kan werken als de exploitatie geheel in één hand is en pu bliek, omdat voor dit bedrijf zoo voortdu rend de beschikking moet worden gegeven over openbare straten, wegen, pleinen en wateren en gebouwen, dat kwalijk kan worden verlangd deze beschikking toe te staan ten behoeve van een enkelen op winstbejag uitzijnden particulieren conces sionaris. Een tweede bezwaar, ilat wel tegen dit nieuwe bedrijf wordt aangevoerd, is, dat het de mogelijkheid tot het uitgeven van geld voor een niet strikt" noodzakelijke be hoefte veruimt en aantrekkelijk maakt. Spr. merkt evenwel allereerst op, dat het niet inhaerent is aan een gemeentelijke radio-distributie, maar tegen elke onderne ming van denzelfden aard dus ook te gen een particuliere kan worden aange voerd. Zijn antwoord hierop is, dat de buiten gewoon belangwekkende ontdekking van de radio van zoo eminente beteekenis is, dat onthouding van de genietingen daar van aan een zeker deel van het volk zou beteekenen het doen van onrecht Evenmin als eerst het gas en daarna het electriscb licht, evenmin als de fietsen, daarna de auto, een privelege kon blijven van de meer kapitaalkrachtige kringen, evenmin kan dit het geval zijn met de radio. Een radio-distributiebedrijf nu maakt het mogelijk om deze schoone uitvinding bin nen het bereik te brengen ook van don kleinen man en voorts van allen, die, om elke rede ook, de besognes en verdriete lijkheden van eigen ontvangst niet te be- geeren, doch op allereenvoudigste wijze de allerbeste ontvangst willen genieten. Zeker, het kost geld, f 2 per maand of 50 cents per week. Ter uwer geruststel ling luisteraars: ondanks het 4e program ma wordt dit bedrag niet verhoogd. Maar hoeveel uithuizigheid, die toch ook geld kost en knaagt aan de welvaart van vele gezinnen, wordt er niet mee bestreden. Als Christelijk politicus schaam ik mij niet door de oprichtng van dit bedrijf aan de bevordering dezer huiselijkheid mee te werken. Toen het gemeentelijk bedrijf gesticht werd. was 't. terrein niet geheel ontgonnen. Thans 2Vfc jaar na de overname op 1 April '31 is er ontstaan een geheel modern ingericht bedrijf met een centrale, die als voorbeeld strekt voor vele anderen, een voortreffelijk ondergrondsch net en een distributienet van loodkabel, dat noch ont sierend is, noch storend voor anderer ont vangst, zooals zoo dikwijls bij bovengrond- sche netten. Ook administratief is het be drijf van de geboorte af prima verzrogd. Wij danken dit aan de excellente eigen schappen van uw technische en administra tieve staven, mijnheer dé directeur en wel speciaal aan de heeren Stokhuyzen en Wiggers. Nu het geheele net gemoderniseerd is en dus de bouwperiode is afgesloten, is het technisch mogelijk geworden om ook over de 4e lijn een programma door te geven, Dat dit samenvalt met het behalen van 3000 abonné's is zeker wel de moeite waard om herdacht te worden. Al is dit aantal slechts de helft van hetgeen hier in Leiden zeker bereikt kan worden, dat het bedrijf na 2Vfc jaar reeds op 50 pet. van zijn capa citeit staat, is zeker wel een bewijs van zijn innerlijk gezonde structuur en zijn technische perfectie. Kortom wat de gemeente biedt is je ware radio-ideaal en mochten er ooit winsten Aan het einde van zijn toespraak verzocht spr den burgemeester te willen overgaan tot het ingebruikstellcn van het 4e program ma. Daarmee zal het bedrijf dan zijn inge steld op zijn normale, en ook in de toekomst te handhaven omvang. Het vierde programma De burgemeester gaf aan dit verzoek met een korte toespraak gevolg. Spr. wees er op dat deze dag voor de leiders van het bedrijf vrw groote beteekenis is. Het is het einde van een met ijver en groote energie aange pakt groot werk. Spr. brengt namens de ge- meent den leiders hartelijk dank voor het- een zij tot stand hebben gebracht. Spr. wees voorts op de beteekenis van het vierde pro gramma, waardoor het ook mogelijk zal zijn specifieke Leidsche gebeurtenissen aan de abonné's door te geven. Dat is een mogelijk heid, waaraan groote waarde moet worden toegeschreven. Tenslotte wenscht spr. het G.R.D. alle voorspoed toe en verzocht hij 't aanwezige strijkje voor de microfoon als opening van het eerste (4e) programma het Wilhelmus te spelen. De aanwezigen ver hieven zich daarbij van hun plaatsen (be halve eenige socialistische raadsleden: klein f Na een dankwoord door den heer van Klinkenberg werd de bijeenkomst gesloten. CH. VAN SPALL t Gisteren is te Wassenaar in den ouder dom van 69 jaar na een smartelijk lijden overleden de heer Ch. van Spall, die gedu rende een lange reeks van jaren directeur was van de Leidsche Duinwatermaatschap pij en in het publieke leven van onze stad een vooraanstaande plaats innam. Het be richt van zijn verscheiden zal oruzetwijfeld in breede kringen met groote ontroering worden vernomen. Charles van Spall werd 10 September 1864 te Den Helder geboren. Aanvankelijk was de jonge Charles bestemd om opgeleid t,e worden als adelborst bij de Marine, maar zijn eigen verlangens gingen een anderen kant uit. Hij voelde zich meer aangetrok ken tot de bouwkunde. Hij was werkzaam bij den bouw van den watertogen te Assen delft ten behoeve van de Zaanlandsche wa terleiding. en vervolgens bij wijlen den architect Salm te Amsterdam, die vele groote bouwwerken heeft uitgevoerd. Op 1 Januari 1897 werd hij aangesteld als controleur-administrateur bij de Leidsche Duinwatermaatschappij, waar hij tevens was belast met de dagelijtafche leiding. In Maart 1902 volgde hij den toenmaligen di recteur Mr. v. d. Vliet op als directeur der Maatschappij, welke functie hij tot 1 Jan. 1931 heeft bekleed. Op dien datum moest hij wegens gezondheidsredenen het werk, dat hij steeds met zooveel toewijding had verricht, neerleggen. Vele groote verbeterin gen en uitbreidingen kwamen onder zijn directeurschap tot stand. Zooals reeds gezegd nam de heer Van Spall ook in het publieke leven van stad en land een vooraanstaande plaats in. Hij was voor zijn rusttijd o.m. voorzitter en eerelid van de Vereeniging voor Waterlei- dingsbelangen in Nederland, lid van het Centraal bestuur van het Verbond van Ne- derlandsche Fabrikantenverenigingen; voorzitter van de Leidsche Vereeniging van Industrieelen, voorziter der Vereeni ging voor Vreemdelingenverkeer, voorzitter van de Leidsche manege, commandant en eerelid van de vaandehvacht van de 3 Oc- tobervereeniging, secretaris van de Leidsche IJsclub, voorzitter van den Ned. Bond van Lich. Opvoeding, bestuurslid van de Ver eeniging „De Kaag", voorzitter van den Ned. Zwembond en van de Leidsche Zwem club. Voor de sport had hij groote interes se en vele vereenigingen zijn daar wel bij gevaren. Leiden verliest in hem een van haar beste burgers. GEEN SPREEKUUR De Wethouder van Financiën, de heer T. RIJKSMUSEUM VAN OUDHEDEN Het Najaarsprogramma Het najaarsprogramma van het rijksmu seum van oudheden te Leiden luidt als volgt 31 October: prof. dr. F. J. de Waele uit Nij megen over De opgraving van de Lerna-ibron te Korint'he; 14 November: dr. W. D. van Wijngaarden: de Egyptische voorstellingen van de zon eru van den zonnegod; 28 Nov. dr.. J. H. Holvverdia: Begraving en lijkver branding in Oud-Europa; 12 December: <Lr. F. C. Bunsche: Geestelijk leven in poae-histori- ficihen tijd. OPBRENGST COLLECTE De collecte voor de Vereeniging „Het AANGEHOUDEN Door de politie is aangehouden de 26- jarige koopman A. G. T. alhier, die zich schuldig gemaakt heeft aan diefstal van een rijwieldynamo en een aantal rijwielplaatjes K. VAN K. RIJNLAND HANDELSREGISTER Wijziging, 16 Oct J. T. C. Goddiefroy (f.), sanitaire artikelen, Leiden, Nieuwe Rijn 37; hoofdz.: 's-Gravenihage, Riemerstraat 117. Het filiaal te Leiden is opgeheven (d.d. 1 Aug. 1932). Wijziging. 16 Oct. Verf- en Vernis-fabrie- ken Herfst en Helder N.V., Leiden, Hooge- woerd 10. N. Pres.-comm.: B. C. J. van Om meren, Leiden. N. Comm.: mevr. wed. J. M. I. Ritman-HerM, Leiden en mej. I. M. Herfst, Leiden. BURGERLIJKE STAND BEVALLEN: C M de Haas—Molenaar 0.; K A M Kooyman—Cornellsf>e z G A Haasnoot— Copier z.: E S M Ouwerkerk—Breedeveld d.; J v d Blom—Bon d.; M de Cl ootdu Chatinier d. M van Tongeren-—MarUnie z.; J C M DUuael- bloem—Koot z. OVERLEDEN: J Oosterom m 58 J.: J de Vries wednr 86 j.; M Rozier—Kluivers wed 73 J. Uit den Omtrek ALPHEN AAN DEN RIJN GEREF. KERK Bij de Geref. Kerk (Alphen) zijn 1 Jan. 1934 aan de beurt van aftreding de ouder lingen: A. G. Dijk, J. Pde Groot, T. Los en S. C. v. d. Spelt. Ontheffing verleende de kerkeraad aan ouderling W. 7. Kamer ling, zulks op verzoek wegens ouderdom. Ter vervulliig van de komende vacatures ouderlingen, stelde de kerkeraad de volgen- do heeren candidaat: J. Bol, P. Deelstra, H. Hoekstra, T. W. Homenborg, W. Huijssoou, L. G.- ter Louw, A. Noomen, J. W. Meijer, G. v. d. Mik en W. C. Snel. Aan de ibeurt van aftreding zijn de diake nen: C. J. v. d. Bijl en A. Vierbergen. Hiervoor werden candidaat gesteld de hee ren: J. v. Diggele, J. B. de Graaff, A. den Hartogh en A. C. Roos. DE RUNDVEEBEPERKING Door de Chr. Jonge Boeren- en Tuinders- verg. „Eendracht maakt macht." werd in de Chr. Landbouwschool aan do Raadhuisstraat een algemeeno ledenvergadering gehouden De belangstelling was zeer groot, wat zeker mede moet worden toegesclireven aan het belangrijke onderwerp, dat deze avond door den voorzitter den heer G. de Kruijff werd behandeld n.I.: „De Rundveebeperking". Na opening verkreeg de voorzitter gele genheid tot behandeling van genoemd onder werp. Allereerst -wijst sp». op de moeilijk heden van dit vraagstuk, waarover zelfs talrijke geleerden ljlijkens verschillende be schrijvingen en overzichten in de pers met elkaar niet eens zijn. Spr. gaat dan na, de verschillende oorzaken hoe er te veel vee is gekomen, en geeft dan een breedvoerige uit eenzetting, hoe allereerst de crisis is opge treden in de graanbouwbedrijven. Het ge volg was, dat men in deze bedrijven heeft getracht tot een oplossing te komen door de bouwbedrijven om te zetten in veehouders- bedrijven. Uiteindelijk waren hiervan weer de gevolgen een uitbreiding van meer gras land en groote aanwas van de veeteelt, zoo dat de crisis zich ook in deze bedrijven op nog veel scherpere en schrillere wijze heeft geopenbaard. Als andere oorzaken gaf spr. voorts aan meerdere inventiseering van het bedrijf, verminderde koopkracht, de contin- genteeringen van het buitenland en de slechte betalingsregelingen met het buitenland. Thans komt men voor het feit, zegt spr., dat het zoo niet langer meer gaat en men wel tot de reorganisatie in de bedrijven moet komen. De vraag is echter hoe! Spr. gaat dan na of het al of niet noodig is, dat onze rundveestapel zooals de regeering dit wenscht wordt beperkt en of dit de juiste maatregel zal blijken te zijn. Aan de hand van de statistiek is gebleken, dat bij de laatst gehouden veetelling sinds enkele jaren onze veestapel is toegenomen met niet nnnder dan 200.000 stuks. Door de vermin derde uitvoer en het minder vleeschgebruik, zijn van zelf ook de prijzen veel lager ge worden. Volgens spr. zal men weer moeten komen tot dezelfde omstandigheden als voor de Mobilisatie, n.I. uitbreiding der graan bouwbedrijven en beperking van de veehou- dersbedrijven. In dit verband gaat spr. na de plannen van de Crisisveecentrale, de in richting en liPt bestuur daarvan en deelt mede, dat de Centrale dezer dagen is aan gevangen met het aankoopen van vee op de markten. Vanzelfsprekend blijven er bezwa ren, doch als christenen wijst spr. er op om achter de regeering te staan evenals drie Centrale Landbouworganisaties die hun steun, aan de regeering hebben toegezegd, en geen afbrekende critiek uit te oefenen. Na de behandeling van dit leerzame onderwerp volgde een drukke en geanimeerde bespre king en werd de vergadering door den se cretaris, den heer C. Voets, na dank te heb ben gebracht aan den voorzitter, op gebrui kelijke wijze gesloten. De eerstvolgende vergadering is bepaald op 1 Nov. a.s. waar als spreker zal optreden Ir. Verhoeven, Rijksveeteeltconsulent over het onderwerp: „De voeding van het Rund- ERNSTIGE VERKEERSSTREMMING Een boom de oorzaak Gistermorgen van acht tot tien uur had ee-n ernstige verkeersstremming plaats bij 's Molenaarsbrug. Het verkeer naar rich ting Leiden werd omigelegd over de Alpihen- sche 'brug en het verkeer naar richting Utrecht over de hrug te Koudekerk. Deee verkeerssi remming ontstond doordat een zeswielige vrachtauto een z.g. tractor met aanhangwagen van Gebr. Vermeer uit Den Haag uit de Molenaarsbuurt kwam rij den, doch op het laatste moment bekneld raakte tussohen een hoorn èn het huis van den hear K lok- Deze beknlling was zoo ernstig dat men de auto niet voor- of achteruit kon krijgen. Het allerergste was echter dat het voorste gedeelte reeds stond op den verkeersweg Leiden-Utnecht, lage zijde, waardoor het. ver keer ernstige vertraging onderzvond. Te 10 uur gelukte het een vrachtauto van Schou ten die auto los te treikken. Wel eenigszins vreemd leek deze strem ming, doch bij nader onderzoek bleek 'ons dat het hier betreft een oude groote boom die het verkeer in een uit de 's Mol enaarsbuurt ernstig belemmert. Als men van Alphen komt moet men altijd eerst naar Hotel 's Molenaarsbrug rij'den en dan draaien om zoo dezen weg in te rijden. Omgekeerd eveneens rijden naar dit hotel en dan draaien. Nu blijkt het dat men reeds verzoeken heeft gericht tot het Hoogheemraadschap van Rijnland, doch deze de boom wenscht. te behouden uit het oogpunt van natuur schoon. Inzonderheid de dakpannenfabriek van Rijn en Kloot, waar 80 man werken, onder vind door deze boom moeilijkheden. Moei lijkheden inzonderheid met vrachtauto's, want ook deze auto van Gebr. Vermeer had dakpannen geladen aan deze fabriek. Wederom zal een verzoek gericht worden aan het Hoogheemraadschap van Rijnland en we hopen dat men ernstig deze zaak of beter deze boom zal bekijken, voor men be sluit de toestand zoo te laten uit het oog punt van natuurschoon. Ook dit laatste heeft zijn waarde, maar dit mag toch geen groote last veroorzaken voor een flinke fabriek en nijvere streek in onze KATWIJK AAN DEN RIJN OP HOL Het paard van dien koopman H. ging er met de wagen achter zich van door en ge raakte aan de leuning van de brug beklemd Het tuig brak en het paard ging op hol doch kon spoedig tot staan worden gebracht. Het geval bleef beperkt tot materieels schade. AANRIJDING De bestuurder van de vrachtauto van Z. v. Z. kwam met zijn wagen in botsing met de luxe auto van de Wed. A. O. Volgens mededeelingen had de bestuurder van de vrachtauto schuld omdat hij de luxe auto voorrang had moeten geven. Beide auto's werden nogal beschadigd doch de schade zal door verzekering worden gedekt. GEREF. KNAPENVERGADERING. Als leiders van de Geref. Knapcnvergade- ring zullen dezen winter optreden de heeren G. v. d. Perk, J. Schoneveld en W. L. Noor- dijk. KOUDEKERK REISINDRUKKEN VAN Ds. ODE. Woensdagavond te halfacht hoopt Ds. Odé alhier in de Ned. Herv. Kerk een le zing te houden over zijn reisindrukken in Zuid-Afrika. COLLECTE VOOR DE DIACONIE. De in de afgcloopen maand gehouden col lecte in de Ned. Herv. Kerk voor dc Diaco nie heeft opgebracht f 135.benevens een extra-gift ven f 100— en een van f 10.—. Voorts is aan Ds. Odé een gift van f 50. tea* hand gesteld ter vrije beschikking en een gift van f 10.voor de meisjesvoreeni- oing. BIBLIOTHEEK VAN SAMUEL. De bibliotheek van de Chr. Jongel. Ver. „Samuël" alhier, is Vrijdag a.s. weer ge opend van des nam. 6.307.30 uur in de Kooi zaal der Ned. Herv. Kerk. DE WERKLOOSHEID. Het aantal ingeschrevenen bij het Agent schap der Arbeidsbemiddeling alhier be draagt thans 52, waarvan 7 gedeeltelijk werkloos. LEIDERDORP „RONDOM HET WOORD" De Geref. Mannenvereeniging „Rondom het Woord" vergadert Woensdagavond 7.30 uur in Irene. Als onderwerp zal behandeld worden „Het Werkverbond" (Leidraad Mannenblad Jan. 1933). WIJKVERPLEGING In de plaats van den heer W. Mol is tot tijdelijk voorzitter van de Vereeniging voor Wijkverpleging gekozen de heer J. Rijns- burger Pzn GEVONDEN Een rijwte'lbelastingmerk. Inlichtingen tar T KWAM NIET TE PAS De zestienjarige H. v. L. is een jongeling, die graag fietstochtjes maakt. Dat is niets bijzonders, maar 't ongeluk wil, dat hij zelf geen fiets heeft. Nu is het reeds eenige ma ten voorgekomen, dat hij door leiderdorps straten slenterende, voor de kapperszaak of een ander winkel een fiets zag staan en dan plotseling zin kreeg in een tochtje. Onge vraagd en zeer ten ongerieve van den eige naar nam hij cLe fiets en need er ge no egel ijk mee naar Leiden. Na de tocht werd de fiets weer op de plaats gezet, waar hij haar van daan had gehaald. Die tochtenmakerij kwam echter te veel voor en daar de eigenaars van de fiets op zulke vrijpostigheden begrij pelijkerwijze niet gesteld waren,de poli tie er bij te pas moeten komen, die H. eena goed onder handen heeft genomen. USSE GROENTEN- EN PLUIMVEE-VEILING ,J)e Vereeniging In de zaal van .J)e Vereeniging" werd Maandagavond de eerste veiling gehouden van groenten, konijnen, kippen, enz. De prij zen waren nogal variëerend. Er was van de zijde van het publiek veel belangstelling te constateeren. J. MASTENBROEK f Maandagmidag is onder groote belangstel ling ter aarde besteld het stoffelijk overschot van wijlen den heer J. Mastenbroek, die niet minder dan 22 jaren de Geref. Gemeente al hier in het ambt van onderling heeft mogen dienen. De heer Mastenbroek, in den volks mond het beste bekend als „oude Masten broek", heeft jaren aaneen mogen werken bij de fa. Gebr. Segers. De laatste jaren werd hij m de gelegenheid gesteld de rust te ge nieten. De overledene bereikte, den hoogen leeftijd van ruim S7 jaren. Vele malen heeft hij den predikant bij begrafenissen vervan gen en de omstanders bij de groeve het „Memento Mori" toegeroepen. Zijn leven go- tuigde van een vromen levenswandel. Thans is hij ingegaan in de rust die er over blijft voor het volk van God. ZIJN PATROON BENADEELD De politie alhier heeft de bediende van kruidenier v. d. M. aangehouden wegens het plegen van verduisteringen gedurende een jaar achteeen. In totaal werd een aanzien lijk bedrag door hem ontvreemd. DE BURGEMEESTER TERUG Na zijn verlof is de Burgemeester dezer gemeente baron Dr. van Wijnbergen weer in de gemeente teruggekeerd en heeft zijn ambtsbezigheden hervat, „HET SLUITEN DER ARK" op Ds. A. Verhagen, van Middelburg, met het onderwerp „Het sluiten der Ark". De voorzittr, G. C. Tromp Czn., verzocht bij den aanvang te zingen Psalm 119 5, waarna hij Psalm 43 voorlas. Varvolgens ging Ds. A. Verhagen in gebed voor, waarna hij kwam tot zijn rede. Hij be paalde zijn gehoor bij de woorden uit Gen. 7 11 „En hij sloot de deur toe". Ds. Verha gen sprak achtereenvolgens over „Het slui ten der Ark"; ten eerste: God sloot toe voor de tijdgenoot en van Noach; ten tweede God sloot toe achter Noch en de zijnen, en ten derde: God sloot toe tot rust in de bangste aanvechtingen. Na den tusschenzang richtte spr. zich in het bijzonder tot de jongeren en wees hun in ernstige woorden op het komende Godsge richt en vermaande hen tot een zoeken van Christus verzoening. WERKLOOSHEID In de afgeloopen veek stonden 245 werk lieden ingeschreven, nl.: 175 landarbeiders, 40 bouwvakarbeiders en 30 tot andere be roepen behöorend. In dezelfde week van 't vorig jaar stonden 187 (vverkloozen inge schreven. NOORDWIJK RAADSAGENDA De Raad dezer gemeente zal vergaderen op Donderdag 19 October 1933, des middags te twee uur. Agenda: Ingekomen stukken. Mededeelin gen. Vaststelling notulen. Verslag volkshuis vesting 1932, Benoeming correspondent ar beidsbemiddeling en werkeloosheidsverzeke ring. Rekening gasthuis 1932. Steunverle ning aan kleine kweekers. Verzoek Alge- meensn Nederl. Politiebond inzake J. Smit Vernietiging raadsbesluit inzake weigering bouwvergunning J. Warmenhoven. Voorstel tot verbetering van de Verlengde School straat. Voorstel tnt verbetering van de Bronckhorsstraat. Voorstel tot verbetering van een gedeelte Pickéstraat Voorstel tot •ei-betering van een gedeelte Jan Kroons- weg. Wijziging beheersverordening bedrij- Voorstel tot gemeentelijke nakeuring 'van films. Vaststelling verordening tot hef fing en invordering van een belasting op -makelij kheden. OEGSTGEEST VERGADERING A. R. PROPAGANDACLUB Gisteravond werd in de Rehoboth/k&pel al hier een vergadering gehouden van de A.R. Propagandiaclub „Voor God, Koningin cn Vaderland." AGENDA Dinsdag 17 Oct., 7 uur, „Zomerlust", verga dering Tuinders, over de Nood in de Tulfitbou'w. (De avond--, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 16 tot en met Zondag 22 Oct. a.s. waargenomen door apo theek D. Pelle, Kort Rapenburg 12, telef. 594 De voorz. de heer H. Veenstra opent de wuga-dering, laat zingen Ps. 103 vs. 9 en gaat voor in geibed. Na het lezen van Ps. 141 heet hij de aanwezigen met een kort woord wel kom. Na lezing en goedkeuring dier notulen, fcidt do voorz. een onderwerp in, getiteld: wde Chr. dem. Unie". Spr. schetst het histo- isch ontstaan van de C. D. U. De Staalman partij die zioh ontwikkelde tot de Christen- Democraten gaf hot aanzijn aan de tegen woordige Chr. U. De denkbeelden van deze partij concentreeren zich voornamelijk tot ontwapening en staatspensioen. Verder geeft spr. een kort verslag van het gesprokene door den heer C. Smeenk op de- jaarvergadering in Utrecht, Na een korte pauze werd overgegaan tot de bespreking van het onderwerp, waarvan door enkele heeren gebruik wordt gemaakt. De rondvraag levorde niets bijzonders, zoo dat de voorz. mei dankgebed sloot. SPORTCLUB OEGSTGEEST Zaterdagmiddag moest door de bovenge noemde vereeniging twee wedstrijden ge speeld worden. Het derde elftal speelde thans teg enL.R.C. III en veroverde haar eer ste puntje door met 1—1 gelijk te spelen. De adapiranten trokken naar Quick Boys en sloegen daar de b-adsp. met 20. UNIE-COLLECTE De jaarlijksohe Uniecolleote voor het Chr. onderwijs zal D.V. in deze gemeente en aan den Rijndijk onder Voorschoten gehouden worden op Maandag 23 en Dnsdag 24 Oc tober a.s. SASSENHEIM A.R. PROPAGANDACLUB De eerstvolgende ledenvergadering van de A.R. Propaganda en Studieclub is vastge steld op 25 October a.s. De voorzitter de heer A. Warnaar Jzn. zal een 'beschouwing geven over de huidige politieke situatie. Verder komt aan de orde bestuursverkiezing ter vervanging van twee aftredende bestuurs leden, terwijl ook de jaarverslagen van het vore en ig i ngsj aar 1932-1933 zullen uitgebracht worden. Verder zullen proefnummers van het orgaan „Nederland en Oranje" voor de aanwezigen beschikbaar zijn. De leden zul len tijdig per convocatie tot deze vergade* ring worden uitgenoodig en wij hopen dat deze eerste vergadering in het seizoen een algemeens belangstelling zal hebben. AARDAPPELENCENTRALE Tot kantoorhouder van de Aardappelen- centrale voor Sassenheim, Warmond en Voorhout is aangesteld de heer C. Berg, al hier. VOORSCHOTEN ONDERTROUWD: W A Fix 25 j en C Velt- huizen 23 J. GEHUWD: J van Leeuwen en B v de Peppel. OVERLED N: Wed P J LensMelnders 88 j.; S VolkerszSibeün 72 J. WOUBRUGGE OPHEFFING O. L. SCHOOL. Door Ged. Staten is het adres van den heer J. Visser en anderen, ouders van leer lingen der O. L. School te Hoogmade, inzake opheffing dier school, ongegrond verklaard en het Raadsbesluit tot opheffing dier school goedgekeurd. IJK WET. Bij de door de politie gehouden controte op de naleving der bepalingen van de IJk- wet is tegen eenige personen, die ongeijkte gewichten voorhanden hadden, proces-vei" baal opgemaakt. WADDINXVEEN WINKELWEEK De neutrale en R. 'K. middenstandsvereeni- gingen besloten ook dik najaar weer een win* kelweek te organiseeren. CRISIS-COMITE Onder voorzitterschap van den Burgemees ter vergaderde het plaatselijk Crisis-Comité ten Raadhuize. Ruim een 30-tal heeren waren 'tegenwoordig. Besloten werd weder een krachtig beroep te doen op het saamhoorigheidsgevoel van de burgerij' en ook nu weer een collecte te houden met lijsten, teneinde ook dezen win ter weer in de gelegenheid gesteld te worden veel leed en zorg te lenigen en verzachten. Wij bevelen deze collecte gaarne ten reerste aan. DE VLEESCHPRIJS Door de slagers in deze gemeente is de vleeschprys met ingang van gister met 20 eert: per kilo verhoogd. IOETERWOUDE ERNSTIG ONGELUK Zondagavond had op de Hooge Rijndijk weer een zeer ernstige aanrijding plaats. De militair W. Visser afkomstig uit Kou dekerk thans dienende bij de mitrailleur- afdeeling te Leiden, reed tesamen met een vriend per rijwiel langs de Hooge Rijndijk. Ter hoogte van den houthandel van den heer P. Koning, wilde hij van den Straatweg naar het rijwielpad (dat links van der. straatweg ligt) wijken. Toen hij dit need was vlak achter hem een auto. bestuurd door den hoer Griethuizen uit Oegstgeest, die een aanrijding blijkbaar niet meer kon voor komen. V. werd met zijn rijwiel tegen de straat gesmakt en deerlijk verwond bij een der bewoners aldaar binnengedragen. Nadat door Dr G. A. de Bruijne van Leiderdorp eerste hulp was verleend is hij naar het Elisabethgesticht te leiden o\ ergebracht Zijn toestand was bij aankomst aldaar zeer ernstig. Volgens ooggetuigen is de oorzaak te wijten aan onoplettendheid van het slachtoffer. ARBEIDSSECRETARIAAT Door het bestuur van het Plaatselijk Ar beidssecretariaat (afd. Zoeterwoude) is aan het gemeentebestuur alhier een adres ge richt, waarin verzocht wordt om aan werk- looze gezinnen gedurende de a.s. winter te erstrekken 1 H.L. eierkolen, een verbooging an steun, met het oog op de stijgende prijs der eerste levensbehoeften en tenminste f 25 per gezin voor het aanschaffen van klee ding. AMBTENAAR BURG. STAND De heer J. Friebel, 1e ambt ter secretarie, alhier, is door den officier van Justitie be- eedigd als waarn. ambtenaar van den Bur- gelijken Stand, alhier.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 6