NATIONALE Chicago door Hollanders ingenomen BINNENLAND. DINSDAG 17 OCTOBER 1933 TWEEDE BLAD PAG. S VIERING VAN KONINGINNEDAG DOOR DE AFSTAMMELINGEN DER HOLLANDERS Een genotvolle en eervolle avond voor het Hollandsche element in Amerika Van de vier windstreken kwamen ze aan zetten, de afstammelingen van den Vliegen den Hollander. Kanalen, vrachtbooten, slee pers, visscherspinken, trekschuiten, val bruggen, lange horizonnen met veelkleurige zonsondergangen en daartegen de silhouet van Hollands huizendaken en kerktoren tjes deze symbolen van een droomerig en romantisch moederland, ze waren ver neveld tot vage herinnering, en in de ge- dachtenwereld van de duizenden, die hun voeten plantten op den grijzen bodem der Wereldtentoonstelling te Chicago, leefden beelden der toekomst: leviathans, die de oceanen doorkruisen; vliegeniers, die de einden der aarden bezoeken; vlugge stoo- mers, en sneltreinen, die Nederland tot het centrum, de „loop" van West-Europa" schep pen; geweldige baggermolens, stoomgemalen en kranen, die de Zuiderzee zullen veande- ren in lachende landouwen; rubberplan tages en oliemijnen, koffie- en thee-tuinen op Java, het schoonste eiland der wereld; alles teekenen van den rusteloozen ontem- baren ondernemingsgeest der Nederlanders, die voor geen ras der wereld willen onder doen. Oud-Holland naar Chicago. Uit Grand Rapids en Holland, Michigan ar riveerde de speciale trein van dertien wa gons, die zijn honderden uitbraakte op het perron van het Grand Central Station te Chicago. Uit Muskegon kwam de Alabama na een warmen tocht van zeven uur met een half duizend passagiers. Uit de millioenen- stad zelf bleef 't toestroomen en uit de omrin gende staten, tot uit Iowa toe. Nog nooit waren zooveel Amerikanen van Hollandsch bloed tezamen gestroomd. Er waren zes duizend zitplaatsen gereserveerd in het open hof van de Hal der Natuurwetenschappen. Rechts en links van het podium zaten 1500 zangers en zangeressen gekleed in de kleur rijke costumes van oud-Holland. Op de om ringende galerijen en langs den waterkant zag het zwart van de mepschen. Er moeten van tien tot twaalf duizend Hollanders ge weest zijn, die onder begeleiding van het orkest, aanhieven Psalm 68 10 en Ps. 118 1 Het klonk als een overwinningslied. De ko loniale tijd is voorgoed voorbij. Doch de kracht en het geloof en de ondernemings geest der pioniers gaan zich nu openbaren in. een nieuwe taak, de verrijking van het Amerikaansche leven met den öud-Holland- schen cultuurschat en de groepsopenbaring van oud-Hollandsche liefde voor godsdienst, wetenschap, muziek en schilderkunst en philantropie. Een eere-saluut moet niet onthouden wor den aan den voorzitter van den feestavond, Tlieodoor S. Youngsma; aan den bedrijvigen Jacob Baar, die Michigan afgereisd heeft om belangstelling te wekken; aan de pro gramma-commissie, aan wier hoofd Dirk Driebergen stond; aan de muziek-commissie en aan den hoofd-directeur James Baar; aan de uitvoerende, financieele en publici- teitscommissies, en aan allen, die dezegroot- sche viering van den geboortedag van Ko ningin Wilhelmina te Chicago mogelijk ge maakt hebben. De aloude erfenis der Nederlanders. De acht sprekers legden den nadruk op de aloude erfenis der Nederlanders en op ■at door hun afstammelingen in het nieuw» \aderland tot stand is gebracht De voorzitter Th. S. Youngsma bracht uit, dat er geen sprake van was het oude dua lisme van de vorige generatie te vernieuwen Men kan niet .tegelijk Hollander en Ame rikaan zijn. Doch het is wel mogelijk Ame rikaan te zijn met een rechtmatigen trots op wat de Nederlandsche natie tot stand heeft gebracht, en de goede tradities van 't voorgeslacht in het nieuwe vaderland voort te zetten. Dr Allen R. Albert, lid van het Bestuur der tentoonstelling, en bekend met Neder land door zijn bezoek van twee jaar ge leden, complimenteerde de Nederlanders over hun stoerheid en hun toewijding tot de Amerikaansche vlag. De heer John Vennema, contul-generaa Nederlanden te Chicago, merkte op, dat de Hollanders Chicago schenen ingenomen te hebben, en dat zoowel de gevangene als de vanger voldaan schenen te zijn. Hij deelde mee, dat de heer Postema, van het con sulaat, heden tot Ridder van de Orde van Oranje-Nassau was verheven en dat de Am- sterdamsche Kamer van Koophandel haar groeten getelegrafeerd had. Advokaat (gewezen rechter) Peter D. Danhof, wenschte de Koningin geluk met haar geboortedag en wees op de beteekenis van den 80-jarigen oorlog voor de ontwikke ling van het Hollandsche karakter, dat uit blinkt in vrijheidsliefde en betrouwbaarheid, en voor den groei van de moderne demo cratische regeeringsvormen onder het leider schap van den tot de gansche wereld be hoorenden Willem van Oranje. Dr. Frederik H. Wegeman, directeur van het Chicago Junior College (Lyceum) schet ste wat tot stand was gebracht op het ge bied van lager en middelbaar onderwijs: een 80-tal Chr. lagere scholen, waarvan verschei dene kopscholen zijn, en een dozijn middel bare scholen, de groote meerderheid niet- kerkelijke en open voor iedereen, doch ge controleerd door besturen van orthodoxe ouders. Dr. Wynand Wichers, president van Hope College, schetste de liefde der Holland sche Amerikanen voor het Hooger Onder wijs. Een der oudste Amerikaansche colle ges, Rutgers College, werd gesticht door de Dutch Ref. Church en is nu sinds enkele jaren staatsuniversiteit New Brunswick Seminary is de oudste theologische school Amerika. Verder noemde hij Hope Col lege en Central College, beiden van de Ref. Church in America en Calvin College, 't insti jongere zuster van Hope College, het insti tuut der Chr. Ger. Kerk te Gr.-Rapids. Hij merkte op hoe velen Hollandsche Calvinisten betrekkingen van invloed bekleeden in ver scheidene Amerikaansche colleges, universi teiten en seminaries. De heer A. Peters, Voorzitter van het Pychopatisch hospitaal in Michigan,was verhinderd te spreken, doch aan zijn verslag ontleende Ds. E. J. Tanis dat de Hollanders op philantropisch gebied stichtingen hebben, die een waarde vertegen- woordingen van twee millioen dollars en een jaarlijksche begrooting van 355.000 dol- lasr. Dr. S. Nettinga, president van Wes tern Theol. School te Holland, Mich, be roemde zich op den ouden oorsprong der Dutch Ref. Church ^prak met waardeerinj ook over de „settlers" van 1846 en wees e op, hoe de kerken, van Nederlandschen oor sprong steeds gekweekt hebben: overtuiging, eerlijkheid en spaarzaamheid. Ds. Clarence Bouma van Calvin Seminary te Grand Ra pids bewees hulde aan de nagedachtenis van Dr. Van Raalte en zijn mede-pioniers en wees er op, hoe de Chr. Geref. Kerk, ofschoon een der kleinste in Amerika, uit muntte door werkkracht in Kerk en Zending, en door soliditeit en invloed. Hij wees er ten slotte ook op, hoe de meeste Nederlanders in Amerika als Calvinisten, de eer voor al hun ondernemingen toeschrijven aan den gen Gods. Het is God, die aan ons Hol landsch Volk in een vreemd land een plaats der eere heeft gegeven, en de genade om zich thans thuis te gevoelen als burgers met al de duizenden, die vroeger of later uit Europa kwamen of met hun kinderen kindskinderen. Het muzikaal gedeelte van het program ma was wel verzorgd. Het koor van 1500 deelnemers deed uitnemend werk onder de leiding van James Baar en anderen. Een van de beste nummers was het lied van Va lerius :„Wilt heden nu treden", dat in de Engelsche taal gezongen werd. Als soliste trad op de door gansch Amerika bekende soliste Flora Waalkes, sopraan. Ook op dramatisch gebied was de feest commissie niet achter gebleven. Een groep kinderen in oud-Hollandsch costuum speelde een sprookje: „De prinses met twintig rok ken", waarvan de tekst gelezen werd door mej. Anna de Vries van Chicago voor luidspreker. Een groep volwassenen stelde de Hollandsche maagd voor,, die met zeven ver schillende groepen, vertegenwoordigende Im migratie. Arbeid. Landbouw, Handel, Weten schap, Onderwijs en Religie en Barmhartig heid, haar hulde kwam bèwijzen aan" Oom Het was een genotvolle en een eervolle avond voor het Hollandsche element in Amerika, en volgens Dr. Albert eem der LEVENSVERZEKERING-BANK Voor een tijdelijke verzekering van f 10.000 bij overlijden. -betaal» een 25-|arige slechts/80.—per jaar meest indrukwekende plechtigheden van de wereldtentoonstelling. Ja, het opmarcheeren van het koor onder het zingen van een wel bekende hymne aan den Eeuwigen Koning, was het plechtigste, dat hij tot nu toe gezien had. De feestviering ter gelegenheid van den geboortedag van Willem van Oranje, in April en deze feestviering op 31 Augustus hebben de Amerikanen van Nederlandsche afkomst dat ras-en-saamhoorigheidsbesef ge geven, dat zoolang aan het sluimeren was, doch dat nu tot volle ontplooiing is geko- mei. De drie jaarlijksche Hollandsche avon den, georganiseerd door de Knickerbocker club van Calvin College waren hiervan het eerste teeken. Het historische tafereelenepel in 1929 Het Beleg van Leiden, riep den nationalen trots wakker. De wereldtentoon stelling bracht dien trots tot een climax. De Amerikanen van Nederlandsch bloed zijn nu gereed voor hun nieuwe taak: bewust een zegen te zijn voor Amerika. DE NAT. VEREEN. PRO REGE Gelijk wij onlangs hebben gemeld, heeft het moderamen van het hoofdbestuur van Pro Rege een commissie benoemd ter be antwoording van de volgende vragen: le. Is definieering van het fascisme in ons land reeds mogelijk? 2e. Moet Pro Rege in dezen een uitspraak doen? Tot leden dezer commissie werden be noemd: de heeren Dr A. H. Gybland Oosterhoff te Den Haag, secretaris vaD de Indologische faculteit der Rijksuniver siteit te Utrecht; Prof. Mr B. C. de Savor- nin Lohman te Utrecht, lid van de Eerste Kamer en Ds J. Smelik, Geref. predikant te Loosduinen. Deze commissie heeft met bekwame spoed een rapport uitgebracht en daaraan ontlee- nen we het volgende: „De nauwe band, die tusschen „Pro Rege" en de weermacht bestaat, moet er naar de meening der commissie, toe lei den, dat in elk geval organisaties, waar van het lidmaatschap krachtens beschik king van den Voorzitter van den Raad van Ministers, onvereenigbaar is ver klaard met het zijn van Rijksambtenaar in het algemeen en van Rijksambtenaar bij Defensie, in het bijzonder geacht moe ten worden ook voor de leden van Pro Rege verboden te zijn. Ook het op eeni- gerlei wijze steun verleenen of leiding geven aan dergelijke organisaties zal niet van een lid van „Pro Rege" kunnen worden geduld. Reeds daardoor zijn tal van fascistischs organisaties buiten geding gesteld. Intus- schen wordt „Pro Rege" door haai4 statu ten genoopt een strengeren maatstaf aan te leggen dan de Regeering, zoodat voor de mogelijkheid ruimte blijft, dat ook andere organisaties van fascistisch karak ter als ongewenschte vereenigingen zou den moeten worden beschouwd. Nu is' het spraakgebruik op dit gebied uiterst onvast Reeds wie met overtui ging voor sommige idealen van „Pro Rege" zelf opkomt, loopt kans, in bepaal de kringen als fascist te worden aange duid! Het kenmerk van het fascisme, zoo als zich dat in Italië, en van 't nationaa- socialisme, zooals zich dat in Duitsch- land openbaart, en dat in lijnrechte tegen spraak is met de beginselen van „Pro Rege", is echter de volstrekte onderwer ping van het individu aan de staatsge- meenschap. In beginsel is daar voor gees telijke en dan ook voor de Christelijke vrijheid geen plaats. Alles, ook de Kerk, moet zich aan „Gleichschaltung" onderwerpen. In een zuiver Roomsch-Katholiek land geeft dat naar het uitwendige misschien geen on middellijke moeilijkheden, in een ge- mengden Staat als Duitschland ziet men de fatale uitkomst van een dergelijk streven duidelijk. Zelfs indien dus een organisatie, die 't fascistisch beginsel belijdt, zegt alleen van wettige middelen ter bereiking van haar doel gebruik te zullen maken eischt zij met zooveel woorden of metter daad voor zich de vrijheid op, langs revo lutionairen weg haar idealen na te stro ven, dan is zij uiteraard in strijd met de beginselen van „Pro Rege" moeten haar beginselen geacht worden met die van „Pro Rege" in strijd te zijn. Want naar Christelijk beginsel moeten gezag en vrijheid elkander in den Staat in even wicht houden en mag met name de reli- gieuse vrijheid niet door den Staat aan; banden worden gelegd. Noemt een organisatie zich fascistisch' of nationaal-socialistisch, dan heeft zij 't aan zichzelf te wijten, dat haar 't odium treft, dit onchristelijk doel na te streven. Voor het nationaal-socialisme komt daar nog bij de onchristelijke vergoddelijking van het ras, waaraan alle andere waar den ondergeschikt worden gemaakt, al moet worden erkend, dat ras-criterium bij het Nederlandsche nationaal-socialisme tot nu toe slechts hier en daar een rol Moeilijker is de beslissing, als de naam „fascistisch" wordt vermeden. Dan zal in verband met de statuten en de actie der betrokken organisatie van geval tot geval moeten worden beslist, of zij al dan niet toelaatbaar is. Alleen over twee organisaties wenscht de commissie te spreken, omdat zij in de discussie zijn genoemd. De Commissie geeft er zich rekenschap van, dat zij niet dan zeer in het algemeen op de gestelde vragen heeft geantwoord. Maar zij is overtuigd, dat het in de prak» tijk niet moeilijk zal zijn, uit te maken, welke gedragslijn moet worden gevolgd, indien maar bij de- beoordeeling van an dere organisaties streng de hand wordt gehouden aan de bovengenoemde criteria geen revolutionair karakter, geen staats» absolutisme, en geen ras-criterium. Het hoofdbestuur, zoo deelt het orgaafl van „Pro Rege" mede, gaat met dit advie$ volkomen accoord. Tusschen stakende werklieden aan een buizenfabriek tc Cambridge (Amerika) en politie kivam het tot ernstige straatgevechten. De met geweren bewapende mannen zoeken tijdens 't gevecht dekking achter de boomen. De machtige kruiser „Renown" van de Engelsche vloot, vreedzaam voor anker in de Cromarty Firth bij Irwergordon na de herfstmanoeuvres. Velen lezen aan de Berlijnsche aanplakzuilen het besluit van de Regeering omtrent het uit treden uit den Volkenbond. Het verhoor inzake den Rijksdagbrand wordt nog steeds voortgezet. Op bovenstaande foto ziet men Dr. Genyp, hoofd van het Berlijnsche brandweercorps, zijn verklaringen afleg gend. De verklarlingen van de brandweerlieden worden van groot belang geacht, waarom zij dan ook bloot staan aan een kruisvuur van vragen. Een geweldige Heemaf-draaistroom generator in de fabriek te Hengelo, f

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 5