Duitschlands vertrek uit Geneve DINSDAG 17 OCTOBER 1933 EERSTE BL.AD PAG. 2 BUITENLAND EEN ANTWOORD VAN HENDERSON Voortzetting van de Ontwapenings conferentie zonder Duitschland EEN VERDUIDELIJKENDE VERKLARING VAN VON NEURATH Wat aan duidelijkheid nop aan de radio rede van Rijkskanselier Hitler, o\er het besluit tot uittreding van Duitstchland uit den Volkenbond en uit de Ontwapenings conferentie mocht ontbreken, is zoo hejder als de dag geworden door de rede die Rijks minister Von Neurath heeft gehouden voor de buitenlandsche pers. Ons viel daarin op, dat, naar de verzeke ring van Von Neurath, hot bedoelde besluit voor de staatslieden en diplomaten, die. be trokken waren bii de vertrouwelijke onder handelingen van den laatsten tijd, absoluut geen verrassing is geweest. Wanneer van offieieelo zijde dus ontstel tenis en verontwaardiging aan den dag wordt gelegd, moet men dat niet zoo ern stig nemen. Do heeren hebben heel goed ge weten. dat het on een breuk met bet na- tionaal-socialistisehe Duitschland moest uit- loopen, doch zij hebben er de voorkeur aan gegeven dit risico te nemen, teneinde de uiterlijke eenstemmigheid te demonstreeren tegen de z.g. herbewapening van Duitsch land. De verklaring van Sir John Simon, die het plan-Mac Donald van 11 December 1932 ondersteboven kegelde, terwille van den Franschen onwil om tot ontwapening over te gaan, blijkt den doorslag gegeven te hebben tot het Berlijnsche besluit. Het meest interessante in Von Neuraths verklaring is de volkomen logische rede neering, dat Duitschland na zijn uittreding den anderen absoluut niet in den weg staat als zij willen trachten het onderling eens te worden over hun eigen ontwapening, want het is al ontwapend en het is ten al len tijde bereid onderhandelingen en voor stellen in ontvangst te nemen. Dit is de kwestie zoo nuchter en zuiver mogelijk gesteld. Dat de idealist Henderson gepikeerd is over het feit, dat zijn kaartenhuisje omver geblazen ligt, valt te verstaan. I-Iet is nu eenmaal zijn taak oin het ideaal boven de werkelijkheid tc verheffen, doch de werke lijkheid leert nu eenmaal, dat Duitschland er genoeg van heeft over ontwapenings plannen te blijven praten zonder dat er hij de zwaarbewapende staten van Europa eenige ernstige ontwapeningswil te be speuren valt. Een deel van die werkelijkheid is ook, zooals Henderson In zijn gisteren uitge sproken radio-rede zeide, dat een kabinets minister van zijn eigen land dezer dagen in een openbare redevoering de vredesidee onmogelijk hecT genoemd en er op heelt gewezen dat gewichttige dingen altijd en overal alleen door aanwending van macht waren tot stand gebVacht. Henderson noemt zulk een taal gevaarlijk. Maar begrijpt hij dan niet, dat het ont wapende Duitsche rijk, omringd van zwaar bewapende en niet zeer vriendelijk gestem de buren en de gedachten vervuld met de vernederingen van Versailles, zich niet al tijd maar weer de verschuiving van de ont wapeningsbelofte naar de toekomst kan doen welgevallen? Idealen zijn mooi, maar wij hebben nu .eenmaal met de feiten te maken. Het is te hopen, dat het besef daarvan thans gaat doordringen bij de staatslieden, die thans zonder Duitschland de ontwape ningsconferentie gaaa voortzetten. HENDERSONS ANTWOORD Uit Getnève: De president der ontwape ningscommissie, Henderson, heeft aan den Duitschen rijksminister van buitenlandsche zaken, von Neurath, het volgende antwoord- telegram geridht: „Ik hob de hoofdcommissie het telegram Van uwe excellentie van 14 October meege deeld, dat het besluit der Duitsche regeering aankondigt, elke deelneming aan de werk zaamheid der conferentie voor de vermin dering en beperking der bewapeningen te staken, en de redenen voor dat besluit aan geeft. De Duitsche regeering heeft dezen maat regel juist op het oogeniblik getroffen, waar op het bureau besloten had, aan de hoofd commissie een nauwkeurig program voor te leggen. Dit program dat binnen een bepaalde tijds ruimte zou doorgevoerd worden, verzekerde, overeenkomstig de door de conferentie onder deelneming van Duitschland genomen beslui ten, trapsgewijze de verwezenlijking van de vermindering der bewapeningen op een •wijze, die te vergelijken valt met die van het ontwerpconventie, waarmee de hoofdcom missie zich bezighoudt. Dit program verzekerde ook met passende maatregelen de rechtsgelijkheid, welke de rijksregeering steeds aan het hoofd van haar eischen heeft gesteld. Onder deze omstandigheden betreur ik het !dat uwe regeering deze gewichtige beslis sing getroffen heeft om redenen, die ik niet steekhoudend kan achten. In de hoofdcommissie der Ontwapenings conferentie, die gisternamiddag bijeen kwam en zeer druk bezocht was, heeft Henderson voorgesteld de verklaring die Sir John Si mon Zatardag heeft afgelegd als kennisge ving aan te nemen, een verklaring, welke aan de hoofdcommissie als eenheidsprogarm zal worden voorgesteld. Henderson las hierop het Zaterdagmiddag binnengekomen teleigtram van den rijksmi nister van buitenlandsche zaken, von Neu rath voor, benevens zijn antwoord daarop. Henderson's antwoord werd door de hoofd tommissie met instemming begroet. Spreker motiveerde den inhoud van zijn antwoord met de verklaring, dat in het tele gram van den Duitschen minister drie essen- tieele motieven waren aangegeven, voor Duitschlands uittreden uit de ontwapenings conferentie. Henderson verzocht hierop de hoofdcom missie, hem te machtigen, het voorgelezen telegram aan baron von Neurath te mogen verzenden. Op dit oogenblik stond de vertegenwoor diger van sovjet-Rusland, de gezant te Pa rijs, Dowgalewski op, om te verklaren, dat hij op do afzending van het telegram als „persoonlijk antwoord" van Henderson niets had aan te merken, omdat in dit telegram melding wordt gemaakt van besprekingen waaraan sovjet Rusland in het gehecll wiet heeft deelgenomen. Een gelijkluidende verklaring werd nog afgelegd door de vertegenwoordigers van Polen en Turkije. Henderson maakte op tamelijk opgewon den toon die gedelegeerden van sovjet-Rus land. Polen, en Turkije erop opmerkzaam, dat hij, zoowel als Sir John Simon, een uit voerig rapport over deze besprekingen bij het presidium der ontwapeningsconferentie heb ben ingediend en stelde vervolgens vast, dat de hoofdcommissie met het verzenden van het telegram aan- baron von Neurath ac- coord gaat. Deze aankondiging werd door een deel der aanwezigen met instemming begroet. Voortgaande merkte Henderson op, d besluit \an Duitschland, om de on. m-ngsconferentie te verlaten op een oogen blik, dat men de hoop had, spoedig tot een resul'aat te komen, de moeilijkheden, welke men heeft ondervonden, slechts kan ver- grooten. Hij is ten diepste ervan overtnigd, dat de conferentie haar werk met de groots'e vastberadenheid voort zetten en een conventie tot stand brengen zaL In vanband met den nieuwen toestand is hst noodzakelijk een beslissing over het ver der verloop van het werk der conferentie te nemen. Dit besluit, veroischt zwaarwichtige poli tieke overwegingen, zoodat. men den gedele geerden, door een verdaging der hoofdcom missie, tij-d moet laten zich met hun regee ringen in verbinding te stelden. Henderson stelde daarom voor dat de hoofdcommissie eerst od Donderdag 26 October des middags weder zal bijeenkomen en dat den dag daarvoor een zitting van het bureau zal plaats vinden. Dit voorstel werd met algemeene stemmen aangenomen en Henderson sloot de zitting met de woorden: „Ik hoop, dat u allen met instructies van uw regeöringen voor het slui ten van een conventie zult BEMIDDELING VAN ITALIË To Genève wordt het mogelijk geacht, dat de hoofdcommissie op 26 October zal beslui ten zich voor oruhe naald em tijd te verdagen, im de Oioop, dat het door het bemiddelend optreden van Italië clan gemakkelijker zal wordicm, de Duitisnhers weder binnen de ont wapeningsconferentie en den Volkenbond terug te -brengen. De Italianen hribben alle hoop hiervoor op het vier mogendhedenpact gevestigd. Het ongeluk is echter, dat. Duitschland door hot besluit om ook uit den Volkenbond uit te treden, het daardoor den Fransohen gemak kelijk maakt, bezwaren tegen een toepassing van 't vieir mogenidhedenverclrag op te wer pen, daar dit verdrag vooral beoogt een sa menwerking tusschen de Europeesche mo gendheden met een vasten zetel in den Vol ken,bondsraad te vergemakkelijken. De Italianen schijnen daarom alle moeite te doen om de Duitsche regeering te bewe gen, het 'bij een uittreden uit de ontwape ningsconferentie te laten en den Volkenbond zelf niet te verlaten. In gesprekken met Duit sche journalisten te Genève krijgt men den indruk, dat de Italiaansahe bemiddelingspo gingen tot oplossi-ng van het geschil, waar door Duitschland weder aan de Geneefsche werkzaamheden zou kunnen deelnemen, niet a priori als hopeloos kunnen beschouwd wor den, VON NEURATH OVER DE MOTIEVEN De Duitsche rijksminister van buitcm>]and- sdhe zaken Von Neurath heeft Maandag avond voor de -buitenlandsche pers een uit eenzetting gegeven oveir de motieven van zijn regeering voor haar besluit van Zater dag jl. Hij herhaalde daarin het kernpunt van Hitlers radiorede, dat het voor Duitschland ondragelijk is voor altijd gedregadeerd te blijven en dat geen vrede de vereeuwiging van den oorlog kan zijn. Zal men, vroeg Von Neurath, de verdee ling der wereld in ovetrwnnaars en over wonnenen vereeuwigen of eindelijk het prin cipe erkennen, dat alle staten gelijkberech tigde leden der volkiengemeenschap zijn? Welnu, Zaterdag is te Genève duidelijk gebleken, dat men het Duitsche volk in een van zijn be- langrij leste bestaanskwesties, in de kwestie van zijn nationale e d 1 i g h e i,d r e c h t sg e 1 ij k h e i-d ont zegt. Hiermede hebben de mogendheden het fundament vernietigd, waarop alleen een eerlijke en vruchtbare samenwerking der volken denkbaar is. Zij h-ebben Duitschland de mogelijkheid ontnomen, binnen het kader het Geneefsche instituut, deel te nemen de beraadslagingen over de actueele in ternationale problemen. Met dien duidelijken wil tot de principieele discriminatie van Duitschland hebben zij de grondge dachten van den Volkenbond ge schonden, hebben zij zelf te ken en gegeven, dat zij op een op- echte en reëele samenwerking met Duitschland geen prijs stel len. Het Duitsche volk zou zich zelf diffamee- ren en zou niet eerlijk handelen, wanneer het, ondanks dezen stand van zaken, zijner zijds nog den schijn van een dergelijke sa- enwerking zou willen handhaven. Von Neurath herinnerde er aan, dat Duitschland zijn edsoh tot rechtsgelijkheid van zijn intfede in den Volkenbond af heeft doen gel-dien en herhaaldelijk is aan Duitsch land die rechtsgelijkheid met woorden ver zekerd, terwijl duidelijk was, dat zonder een -echtvaardige oplossing van dit probleem van een werkelijke rechtsgelijkheid van het eenzijdig ontwapende Duitschland geen sprake kan zijn. Steeds duidelijker werd van Duitsche zijde de waarschuwing uitgesproken, dat het lot van den Volkenbond bezegeld zou zijm, wanneer hij bij zijn taak, de algemee ne ontwapening en daarmede het herstel der rechtsgelijkheid ten uitvoer te leggen, zou falen. Het kan zijn, dat men deze steeds weer herhaalde waarschuwingen niet ernstig ge noeg heeft opgevat, maar dat zou dan niet de schuld van Duitschland zijn. Niemand kon evenwel meer twijfelen aan dien ernst, toen Duitschland zich in den zomer van liet vorige jaar van de ontwapeningsconferentie terugtrok, wegens de toen reeds duidelijk •ordende weigering, om rechtsgelijkheid toe te staan. Natuurlijk was het toentertijd, enimin evenmin als thans, het doel der Duitsche politiek, eenvoudig het falen der ontwapeningsconferentie te constateeren. De Duitsche regeering heeft derhalve in dertijd direct getracht, door diplomatieke onderhandelingen te geraken uit de situatie, welke was ontstaan. De onderhandelingen leiden tot de bekende verklaring der vijf mogendheden van 11 December, welke de Duitsche rechtsgelijkheid erkende en de ver wezenlijking der ontwapeningsconferentie beloofde. Von Neuirath herinnerde dan aan hrt plan- Mac Donald op 10 Ma-art, dat tael algemeene stemmen werd aangenomen als basis der te sluiten conventie. Nadat de conferentie het ontwerp Mac Donald in eerste lezing had besproken en op 9 October de tweede lezing zou beginnen, trad een keer in, welke leidde tot de ver klaring van den Britschcn minis ".er van buitenlandsche zaken op Zaterdag jl. De basis voor deze frontverandering is geschapen bij de Parijssche besprekingen tusschen de Franschc, Engelsche en Amerikaansche regesring. Toen wij, na deze onderhandelingen, weer werden betrokken bij de diplomatieke besprekingen, moesten wij tot onze teleur stelling en bevreemding constateeren, dat de voormalige basis der ccnferentie-on- dorhandelingcn niet meer bestond. Het bleek dat het Engelsche plan door zijn opstellers zelf niet meer werd erkend en dat men bet grondig wilde wijzigen. Tegenover dit besluit, om de met zoovei moeite opgezette basis voor een bevredigend ontwapeningsverdrag eenzijdig ten nadeele van Duitschland weer op te heffen en daar mede de Deccimber-o vereen komst te niet te doen, bestond voor ons nog slechts een ant woord: de conferentie te verlaten. Von Neurath zeide, dat wanneer de bui tenwereld door het antwoord verrast is, de staatslieden en diplomaten er geenszins door verrast zijn. Wij hebben, zeide hij, bij de laatste besprekingen te Genève met alle dui delijkheid gewezen op de consequenties, wel ke wij moesten trekken, indien men ons de rechtsgelijkheid zou ontzeggen op de thans, voorgenomen wijze. Met voldoening stel ik vast, dat bet bij de laatste onderhandelingen \an de zijde der vertegenwoordigers der Vereenigde Staten e van Italië niet heeft ontbreken aan een eri stig stroven naar bemiddelen. Al deze bemoeiingen mislukten even wel door het streven van andere mo gendheden, om een gemeenschappelijk fxont tegen Duitschland te vormen. Hiertegenover zou, naar men hoopte, Duitschland niet anders overblijven, dan toe te eeven en af te zien van zijn eischen. Dit gemeenschappelijke front is niet tot stand gekomen, maar liet is ook niet gelukt, de onderhandelingen terug te leiden tot de vroe ger overeengekomen basis. In het vervolg van zijn rede gewaagde Von Neurath van de onverdraaglijke onveilig heid van Duitschland in vergelijking met de veiligheid der andere staten, van Duitsc'h 1-anids ontwapening tot het uiterste in verge lijking met de geweldige bewapening der omringende landen. Hij zei te vervolgens uiteen, dat het door Simon Zaterdag te Genève voorgestelde nieuwe plan bcteekent: De ontwapening der krachtigst bewapende staten zal nog vier jaren wor den uitgesteld, doch zal ook voor de latere periode geenszins bindend zijn, aangezien zij afhankelijk wordt gesteld van het welslagen van het controlesysteem. Het standpunt der mogendheden komt derhalve hierop neer, aldus von Neurath, dat zij hun eigen ont wapening aldoor maar verdagen, doch Duitschland het bewapeningsevenwicht ont zeggen. Wanneer de ook volgens het nieuwe plan direct ter hand te nemen wijziging van de rijksweer in een militie met korten dienst tijd plaats vindt, dan is dat niet een con cessie aan Duitschland, maar een concessit ran Duitschland aan de andere mogendhé- den. De 100.000 man rijksweer, welke zou worden vervangen door het dubbele aantal manschappen met korten diensttijd, is toch een verdere verzwakking van onze minima le legeiknachten, daar de ons thans toege stane wapens van Versailles slechts voor de telkens in dienst zijnde 200.000 man doch niet door de uit dienst komende manschap pen zouden worden goedgekeurd. Duitsch land zou dus 200.000 geweren in handen heb ben tegenover de Franschen ongeveer 8 mil- lioen geweren. Zou een der betrokken regeeringen ernstig gelooven, dat Duitschland op een zoodanig plan zou ingaan? Heeft men het werkelijk voor mogelijk ge houden dat de Duitsche regeering genoegen zou kunnen nemen met de gedachte aan een proeftijd, een gedachte welke op zich zelf reeds een niet te aanvaorden d.ffamatie be teekent en waarvan de moti veering niet slechts een beleedigende belastering der Duitsalie regee-ring en een volkomen onge motiveerde verdachtmaking van haar poli tieke bedoelingen zou beteeikenen? En wat voert men ter motiveering van deze onmogelijke plannen aan? Het is het z.g. in gevaar brengen van den vrede van Europa door het nieuwe Duitsohlan-d. Het wordt werkelijk moeilijk thans nog in te gaan op dit ongehoorde verwijt. Welke houding der Duitsche regeering doet zoo iets onderstellen? Wie kan zich verstouten, de herhaalde door zeer grooten ernst en zeer diep verantwoordelijkheidsgevoel gedragen vredesmanifestaties van onzen kanselier Adolf Hitler in twijfel te trekken? Alle pogingen het gebrek aan eigen wil om te ont*. apenen i^et verwijten tegen Duitschland te maskoeren zijn vergeefsch Vijf j are in hebben we geprobeerd wegen aan te geven, welke zouden kunnen leiden tot de ontwapening.' Het antwoord op de vraag wat moet nu gebeuren is niet aan Duitschland doch aan de andere mogendheden Deze hebben thans het woord. De anderen hebben het toekomstige lot van den Volkenbond in handen. De hoogstbewapende staten hebben een hunner elementaire bondsverplichtingen geschonden. Duitschland zal natuurlijk op ieder oogenblik ernstige ontwape ningsvoorstellen bestudeeren en ook ver der bereid blijven op de basis van rechts gelijkheid te onderhandelen over zijn toekomstige wapeningsregiem. DE STEMMING OP 12 NOVEMBER Waarover en hoe? De staatscourant bevatte gister een veror dening over de volksstemming, welke op 12 November a.s. zal warden gehouden over het uittreden van Duitschland uit den Volkenbond. Hieruit blijkt, dat op het stembiljet het volgende gedrukt zal staan: Keurt, 't Duitsche volk de in den omroep van de rijksregeering van 14 October uit eengezette politiek goed en is het volk be reid, dit als een uiting van zijn eigen wil en opvatting te verklaren? Hieronder staat in twee vierkanten „Ja" en „Neen". De stemgerechtigde" moet een kruis zetten onder het woord „ja" als hij liet met de regeering eens is en in het te genovergestelde geval onder het woord „neen". HET RIJKSDAGBRANDPROCES Van der Lubbe was niet voor het eerst in het Rijksdaggebouw DE BRANDSTICHTING EN DE ONDEEAAEDSCHE GANG Beklaagde Dimitrof was gisteren weer de zitting van het Rijksgerecht te Berlijn present Onder do voorlezing van het protocol der drie zittingsdagen maakte hij voortdu rend aanteekeningen. Van der Lubbe zit in zijn gewone apa- tische houding, het hoofd laag gezonken. Verschillende getuigen werden ge hoord, die bijzonderheden mededeelen welke uitwijzen, dat er geen S.A. of S.S.-lieden in of bij het gebouw waren toen de brand uit brak. Verder blijkt, op vragen van Dr. Sack, dat Torgler en anderen dikwijls laat in het Rijks daggebouw werkten, heel vaak tot na tie nen. ja zelfs wel tot vroeg in den ochtend; voorts, dat het geen bijzonders was. dat Torgler door het voormalig Rijksdaglid Koe nen werd bezocht. Zulke personen konden het gebouw ongemoeid binnengaan. Vervolgens wordt nagegaan onder welke omstandigheden Van der Lubbe zich toe gang verschaft moet hebben tot kasten met servetten en tafellakens en tot gordijnen, die hem als brandstoffen hebben gediend. Zekere getuige Schmal zegt Van der Lubbe den dag van den brand al om 2 uur bij het Rijksdaggebouw te hebben gezien Hij maakte een ongunstigen indruk en get. herkende hem later onmiddellijk van de ge publiceerde portretten. Get herkende hem ook nu, als Van der Lubbe ertoe gebracht is op te staan. De president spreekt Van dor Lubbe op nieuw toe: .„Antwoord tocli eens. Ben je buiten bij den Rijksdag geweest?" De tolk vertaalt de vraag, doch Van der Lubbe blijft zwijgen. President: „Van der Lubbe, was je om 2 uur al bij den Rijksdag?" Er komt eenvoudig geen geluid over de lippen van Van der Lubbe. President: „In Leipzig heeft hij tweemaal na elkaar nadrukkelijk zelf gezegd, dat hij op den middag van den brand bij het Rijksdaggebouw is geweest." Aanvankelijk heeft Van der Lubbe ont kend eerder bij den Rijksdag te zijn geweest Dr. Parisius noemt dit een belangrijk feit. Volgens de verklaring van de volgende getuige Wenig had Van der Lubbe eeni- gen tijd voor den brand aan een bezichti ging van den Rijksdag deelgenomen. Dit moet geweest zij in de week van 19 tot 2i Februari. Van der Lubbe behoorde tot een groep Wanderburschendie tegen 2 uur op het bureau van de hoofdbode kwamen, om vrijkaarten voor de rondgang te krij gen. Deze groep viel getuige bijzonder op en Van der Lubbe, die in het midden van de groep stond, wordt door getuige dan ook met stelligheid herkend. Geconstateerd wordt, dat verwarring van Van der Lubbe met den student Perl niet goed mogelijk is. Ook Rijksdagemployé Franz Holdack had Van der Lubbe als een der „Wanderbur- schen" herkend. Ook zijn beide collega' hadden onmiddellijk verklaard dat zij de zen man bij een rondgang al eerdür gezien hadden. Zij hadden toen nog gezegd: „Die kerel heeft een gezicht als een misdadiger". De overtuiging van getuige, dat. hij met Van der Lubbe te doen had, Was, zooals uit het dossier bleek, door confontratie nog bevestigd. Op verzoek van Dr. Sack worden de drie laatste getuigen Schmal, Wenig en Holdack nog eens samen gehoord. Dr. Sack wenscht dat ook dezen getuigen de vraag wordt voorgelegd of op den dag van den brand of kort tevoren, Rijksdagpersoneel met ver lof was gezonden. Alle drie getuigen ver klaren, dat hun van zoodanige verloven niets bekend is. Enployé Otto Gericke bevestigt de ge tuigenissen van zijn collega's. Dr. Werner vraagt of de kelder, waar de g. onderaardsche gang in uitmondt was gesloten. Getuige Gericke antwoordt bevestigend. Dimitroff: Is het mogelijk, dat de brand stichters door de onderaardsche gang in het Rijksdaggebouw zijn gekomen? Vooriztter: Deze aangelegenheid is nog met aan de orde. De vraag is in dezen vorm ook onmogelijk, aangezien het een oordeel van den getuige eischt, dat hij niet kan hebben. Dr. Sack: Ik wraak de vraag van Dimi troff. Het staat nog niet vast of er een brandstichter of meer zijn geweest. Dimitroff: Ik zou willen weten van welke partij de geatuige lid is. Getuige: Ik ben nog nooit lid van een par tij geweest. Dimitroff: Hoe is Uw politieke overtui ging? Voorzitter: Aangezien het stemrecht in Duitschland geheim is, kan ik een derge lijke vraag niet toelaten. ochtend.11'118 wordt verdaaPd tot Dinsdag- HET V. B.-SECRETARIAAT EEN NEDERLANDER DIRECTEUR VAN DE INFORMATIEAFDEELING In de vertrouwelijke bijeenkomst van den Volkenbondsraad gisteravond heeft de secre tarisgeneraal Avenol medegedeeld, dat het zijn bedoeling is, onzen landgenoot, den heer A. Pelt te benoemen tot directeur van de informatie-afdeeling van het volkenbonds secretariaat. Ln de kringen van Volkenbondsjournalis ten zonder onderscheid van nationaliteit heeft men dit bericht met groote voldoening ontvangen. 5000 JAPANSCHE SOLDATEN VERDRONKEN? Volgens een bericht uit Shanghai zijn 5000 soldaten bij het overtrekken van een rivier verdronken. Zij wilden tijdens een gevecht met vijandelijke Chineesche troepen met eigen Sebou\vde booten de rivier oversteken De booten werden evenwel door den stroom medegesleurd en vernield. GASONTPLOFFING TE PARIJS PARIJS, 17 October. Gister heeft in den kelder van een woonhuis in het centrum van Parijs een hevige gasontplofifng plaats gehad, waarbij 25 personen werden gewond. Rechts en links van de toegangsdeur toi de bovenverdiepingen bevonden zich twee winkels van levensmiddelen, die op het oogenblik van de ontploffing vol met klan ten stonden, en door de explosie geheel ver nield werden. De vloer sloeg uit elkaar en de meeste klanten vielen in den onder de winkels liggende kelders. GRATI VAM S PROEF-AANBOD KRUSCHEN Indien U Kruschen nog steeds niet gepro beerd hebt probeer het dan nu eens op kosten van de fabrikanten. Zij hebben thans voor een beperkten tijd een aantal speciale „reuzen" pakken verkrijgbaar gesteld, waar door het U gemakkelijk wordt gemaakt de werking van Kruschen zelf eens te onder vinden. Vraag dus uw apotheker of drogist naar het „reuzen" pale a 1.60, voordat deze alle zijn uitverkocht. uit pak bevat namelijk den gewonen flncon Kruschen h f 1.60 en nog een aparten proef- flacon. Welke voldoende is voor ongeveer een week. Ope-n eerst den proefflaeon. probeer schonden Breng dezen terug. Uw apotheker of drogist is gemachtigd U uw heele uitgave (i 1.60 onmiddellijk en zonder omwegen terug te lakkeiijker Handels-Maatschappij Amsterdai Kerknieuws. CHR. GEREF. KERK. Beroepen: Te Kornhom, J. Tamminga te Harderwijk, Bedankt: Voor Steenwijk, P. W. Dam te Onstvvedde. NED. HERV. KERK. Aangenomen: Naar 's-Grevelduin- Capelle, J. R. Cupenis te Mastenbroek. Bedankt: Voor Den Bommel (Flakkee), J. R. Cuperus te Mastenbroek. Voor Oud- dorp (Z.-H.), E. Schimmel te Ameide. GEREF. KERKEN. Aangenomen: Naar Tienhoven (U.), cand. H. J. Westerink te Nunspeet. AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE Men schrijft ons: Ds. K. Fernhout nam wegens ingang van emeritaat na 50-jarige ambtsbediening afscheid van de Geref. Kerk te Vreeland met 2 Cor. 13:13, sprekende over: „de afscheids groet van Paulus aan de Kerk van Corinthe" on wel: 1. zijn inhoud, 2. zijn veronderstel ling, en 3. zijn strekking. Aanwezig waren de consulent Ds. H. M. Mattex, van Baambrus- ge; Burgemeester en een Wethouder namens het Gemeentebestuur, en afgevaardigden van Baambrugge, Loenen en Nigtevecht. Ouderl. C. Kok sprak namens Kerkeraad en Gemeente «n liet toezingen Psalm 121 4, en Ds. Matter namens da Classis Breukelen. Cand. E. L. W. M. H o e u f f t v a n V e 1 s e n, tc Scheveningen, hoopt Zondag 12 November a.s. intrede le doen als predi kant der Ned. Hervormde Gemeente van Langer- en Korter Aar, na bevestigd te zijn door Prof. Dr. H. Visscher, te Huis ter Heide. Dr. G. Sevenster, benoemd kerkelijk hoogleeraar te Leiden, preekte Zondag jl. voor de Ned. Herv. Gemeente van Boxum af scheid met 2 Cor. 3 11b. Na toespraken volgde het toezingen van Gezang 2241 Ds. TH. KUIPERS Ds. Th. Kuipers, pred. der Geref. Kerk te Djokja, met verlof in ons land, keert 24 N' a.s. van Genua met de ,Marnix" naar Indië terug. PREDIKANTSPLAATSEN. Te Bargeroosterveen (Dr.)waar de heer W. Dijksma, voorganger der Ned. Herv. Evangelisatie 1 Jan. 1934 eervol ontslag ver krijgt, wordt ovenvogen een predikant te benoemen. Te Hoofddorp (Haarl emmermeer) wordt, mee door sterke uitbreiding van de Badhoevebuurt, sterk aangedrongen op de stichting van een tweede predikantsplaats in de Ned. Hervormde Gemeente. KERKGEBOUWEN. Te Hilversum zal om de tijdsomstan digheden van den bouw der derde kerk der Geref. Kerk, benoorden den spoorweg, be groot op f 100.000, voorloopig niets komen. Er staat aan de Joh. Geradtsweg reeds een hulpkerk. Te N a a 1 d w ij k heeft de Ned. Herv. Ge meente Zondag j.l. voorloopig voor het laatst in de oude kerk, die geheel gerestaureerd za! worden, dienst gehouden. Er wordt nu tijdelijk in „Hulp en Voorzorg" vergaderd. Te Onnen (Gr.), waar denkelijk spoe dig de zelfstandige Geref. Kerk geïnstitueerd zal worden, schonk een zuster bouwterrein, teekenden de Gereformeerden tot een voldoend bedrag voor een schuldvry kerkgebouw heeft 20 October a.s. de aanbesteding plaats. Weerbericht. BAROMETERSTAND Hoogste stand t« La Coruna 766.0. Laagste stand te Vestmanör 744.6. Stand vanmorgen halftvvaalf 75S.6. WEERVERWACHTING (Medegedeeld door het Kon. Ned. MeteoroL Instituut te ~>e Bilt) Afnemende N.W. tot Z.W. wind, aanvan kelijk nog zwaar bewolkt, met regenbuien, later opklarend en iets zachter. THERMOMET^RSTAND Stand vanmorgen halftwaalf 10.6 C. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 18 OCTOBER. Van 's avonds 5.29 uur tot 's morgens 6.03 uur WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig Heden Vorig Wnrtzbnrg 0.0» O.no Canb 1.69 i 53 Straatchuru 0.0n -0.ro Ein.s 105 1.02 Brela i h 1.31 i.«8 Cohlenz 1.65 1.50 KhelnPi lden 01' 0-0.00 Trier -0.07-0.05 IG'hl 2.61 2.66 Keulen 1.10 0.93 Mnxau 4.01 4.< 7 Kuhrort -0.52 -0.56 Dledeahelm 0.37 0.46 W»sel -0 90 -0 93 Mannheim 2.6? 2.71 Emmerik 0^31 (*30 0.99 0.98 Dusaeldorl 0.40 <.'33 z 0.45 - 0.40 Maastricht 40.56 40.62 en 1-55 1.46 Venlo 10.75 10.70 HOOGWATER NED ZEEHAVENS DelTztJl 10.27 23.01 Hellevoetsl. 2.07 14.26 rerachelllng 7.45 20.13 Willemstad 3.u3 15.16 jlarlingen 8.35 21.00 Krouwersh. 1.19 13.33 Den Helder 6.15 is.55 Zierikzet 1.58 14.06 JJinuluen 2.1a 4.27 Weineldlngt 2.16 14.30 H v. Holland i.z4 13.48 Vlissiugen 1.3-4 n.39 beven inj;en 1.34 i3.58 Terneuzen 1.03 lïi3 itt rilam 3.34 15.31 Hanswert 1.46 13.51 ACADEMISCHE EXAMENS VRIJE UNIVERSITEIT TE AMSTERDAM. Geel.: Rechtswetenschap: doet. ex., de heer b. ndy .n.d.ex., de heer GEM. UNIVERSITEIT TE AMSTERDAM. '-appen; doet.ex., de heer and.ex., de heer J. van S. Goedkoop Schoolnieuws. RIJKSUNIVERSITEIT TE UTRECHT Prof. T. T. H. Ferguson aanvaardde gisteren zijn ambt als bijzonder hoogleeraar ii de Chineesche Taal en Letterkunde met een rede over: „De ontwikkeling en studie van Kuo-Yii, de moderne taal van China". LANDBOUWHOOUESCHOOL TE WAGENINGEN. Hoogleeraarsbenoeming. By Kon. Besluit is tot hoogleeraar benoemd Dr. Ir. C. H. Edelman te Amsterdam, voor Minera logie, Petrologie, Geologie en Agrogeologie. De benoemde werd 29 Jan. 1903 te Rotterdam geboren, studeerde te Delft, promoveerde 27 Sept. 1933 te Amsterdam, was assistent-mi ralogie te Delft, conservator Geologie thans privaatdocent-Mineralogie te Amster dam. Hij deed uitgebreide onderzoekingen voor de „Bataafsche" en schreef vele vak artikelen. R.-K. UNIVERSITEIT TE NIJMEGEN. Het tweede lustrum is gisteren gevierd met een academische Christusherdenking, ter eere van het Heilig Jaar, en redevoeringen van: Prof. Dr. G. Kreling: „Christus, God en Mensch"; Prof. Mr. W. Duynstee: „De recht vaardigheid Gods in het werk der verlossing"; Prof. Dr. Jac. van Ginneken: „Christus on3 leven". Een zangkoor wisselde de redevoe ringen af. HERV. LYCEUM TE AMSTERDAM. Zaterdag j.l. is op een terrein aan de Schu bert-, Brahms- en Ghopinstraat voor een iv gebouw ten behoeve van het Herv. um te Amsterdam de eerste steen gelegd door Ds. L. C. W. Ekering, Voorzitter van het Bestuur en initiatiefnemer van de stich ting. Beneve is dezen spraken nog architect J. Petri en rector Dr. J. Smit. Dankgebed van Ds. A. G. H. van Hoogenhuyze volgde. Met het „Wilhelmus" werd besloten. ONDERWIJZERSBENOEMINGEN. Hoornsterzwaag (hoofd J. Faber), van der Veen te Wouterswoude. Voor tijd. Schelle (gem. Zwollerkerspel; Herv. School, hoofd J. W. Veurtjes), P. D. van der Eaide te Bojven-Smilde. Geel.: Handelt J. H. Th. Schippei ">r Kolk. Apothekersassistent, de da; te Baarn en E. Sluis te Hllvi RIJKSUNIVERSITEIT TE UTRECHT Geeft: Indologie: taolk. ca-nd.ex., do heer F. M. J. de Wis- doet. ex., de heer A. J. M. Beui ex.. de heer J. C. Zwagremakers; ld. G: cand.ex. de heer B. J. Blomberg; id. F; oauctex., de heef A. H. van Rij. Tandheelkunde: 1ste theor, ex.. de heer H. W. Hannivoort. Apothekersassisent. de dames A F. A. M. van Oor^ohot te Helmond. S. C. H. M. van Harder wijk te Tilburg en de heer M. H. Stam te Utrecht. R.-K. UNIVERSITEIT TE NIJMEGEN. Gaat: Rechtswetenschap: cand.ex., de heer F. J. F. M. Duynstee te Den Haag. RIJKSUNIVERSITEIT TE GRONINGEN, x., de heer E. van Gesl.: Genees-kurnde: do< der Voort Maarschalk. THEOL SCHOOL TE KAMPEN. Gert.: God geleerdheid: cand.ex., de heer H. de Valk te Rotterdam; prop, ex., de heer J. Potjer te Win* EXAMENS-LICHAAMSOEFENING Blömer te Bussum. Land- en Tuinbouw. ZITTINGSDAGEN VAN DE CRISIS RUNDVEE-CENTRALE De Minister van Economische Zaken maakt bekend, dat de Crisis-Rundyee-Cen- trale gelegenheid zal bieden aan haar te leveren: Drachtig rundvee in alle soorten en kwa liteiten (uitgezonderd kunnen worden bij de afneming zeer hoogdrachtige dieren) op een daartoe bijzonder aangewezen plaats op of bij de veemarkten in onderstaande ge meenten en op de volgende tijdstippen: Lochem 18 Oct. 1933 van 810 u. 's-Hertogenbosch 18 811 Zutphen 19 810 Hoogeveen 19 811 Leeuwarden20 811 Zwolle 20 8—11 Utrecht 21 £—10 Het ligt in de bedoeling van die C. R. U wekelijks mede te deelen op welke plaatsen vee zal worden afgenomen. Uit den aard der zaak is het niet mogelijk reeds thaua op o.lle plaatsen, welke daarvoor in aan merking komen, vee af te nemen. De algemeene werkwijze bij de over» neming zal in het kort zijn als volgt: De aangeboden dieren zullen volgens da gebruikswaarde wonden ingedeeld in de volgende klassen: Klasse ADieren met volüie gebraikswaöTda B: Dieren welke niet geheel voh waardig zijn. C: Dieren welke meer afwijken -U gebruikswaarde Overigens zal zoo noodig gebruik worden gemaakt van klasse A plus: voor dieren mot hooge gebruikswaarde doch gering gewicht; klasse C min: voor minderwaardige dieren. In het bijzonder wordt nog gemeld, dat ongeveer iy2"jarige, ip den winter afkalven de pinken ook kunnen worden geleverd en het niet de bedoeling is dieren, welke voor afmesten geschikt zijn en door uiergebreken daarvoor in aanmerking komen, over te nemen. De som van overname zal worden be paald naar het levend gewicht in dien zin, dat wordt betaald: Voor dieren in klasse A plus 34 cent p. kg. Voor dieren in klasse A plus 30 cent p. kg. Voor dieren in klasse B plus 25 cent p. kg. Voor dieren in klasse C plus 20 cent p. kg. Bovenstaande prijzen zullen vóór 1 Ja nuari 1934 niet lager worden gesteld dan ten hoogste 4 cent onder de bovengenoemde. Wanneer na slachting blijkt dat dieren niet drachtig zijn, zullen de prijzen met 20 pCt. worden verminderd. Van dieren in klasse C min worden de prijzen per stuk bepaald. BPtaling zal zoo spoedig mogelijk plaats hebben door de C. R. C., terwijl elke leve rancier dadelijk na de levering een bon voor zijn levering ontvangt. MINDER BOTER DOOR DE MARGARINE? Engeland zou veel boter vragen. De „Utrechlcsche Crt." deelt mede verno men te hebben, dat de kans op een kleiner mengpercentage van boven door margarine groot is omdat de Nederlandsche handel be richten Uit Engeland ontving, dat men er daar prijs op zou bellen, dat ook gedurende den winter met dë levering van groote hoeveel heden natuurboter wordt voortgegaan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2