DUITSCHLAND VERLAAT GENÈVE Uif den Volkenbond en de Ontwapeningsconferentie MAANDAG 16 OCTOBER 1933 EERSTE BLAD PAG. 2 Wil onlwapenen maar nief als minderwaardig behandeld Rijksdag ontbonden Nieuwe verkiezingen en referendum over de regeeringspolitiek Met ontsteltenis is overal in het buiten land en ook blijkens beschouwingen in Nederlandsche bladen in ons land ken nis genomen van het besluit van de Duit sche regeering om zich van de Ontwape ningsconferentie terug te trek kern en uit den Volkenbond te treden en tevens door ver kiezing en referendum naar buiten te de- monstreeren, dat het Duitsche volk het vol komen eens is met deze politiek van zijn regeering. Wij doen niet mee aan het gejammer ovei dozen stap van de Duitsche regeering, maar aarzelen niet hem volkomen logisch en be grijpelijk te noemen en twijfel uit te spre ken ten aanzien van de rampzalige uitwer king, die door sommigen ervan wordt ver wacht? Veeleer zien wij in het besluit der Duit sche regeering het begin ran een welkome 'zuivering van de internationale verhou dingen. Er is, naar onze mecning, geen reden om achter het besluit om te breken met de bekende politiek van na den oorlog, welke door het rampen-zwangere dictaat van Ver sailles beheerscht werd, andere overwegin gen te zoeken dan die welke van Duitschr zijde zonder ophouden naar voren zijn ge bracht, nl. deze, dat men gelijk recht wil hebben en wat de ontwapening betrelt eischt, dat de andere naties zich houden aan de belofte die zij te Versailles hebben afgelegd. Van de zijde van Frankrijk wordt met de grootste hardnekkigheid deze eisch al dus vertaald, dat Duitschland zich weer Wil bewapenen. Deze uitleg bevestigt slechts wat wij al zoo lang weten, dat Frankrijk ei eenvoudig niet aan denkt te ontwapenen en de eisch van gelijkberechtiging voorDuitsch land niet anders kan ziem dan als verlan gen naar herbewapening. Men zou het dus 2ÓÓ kunnen zeggen, dat Frankrijk Duitscli- Jand naar de herbewapening dringt en niet temin den wil tot herbewapening aan d« Duitschers toeschrijft, hoewel deze elke:, dag verzekeren, dat ze zelfs van elk wapen zouden willen afzien als de andere mogend heden dat ook maar doen. Wij kunnen, helaas, niet zeggen, da. Dujtschlands uittreden uit de internationale conferenties ons nader tot de algemeen* ontwapening brengt. Maar aan den anderen kant kunnen wij ook niet aannemen, dat een nieuwe knieval van 'de Duitschers voor de Fransche uitstelpol:- tiek en de kool-en-geit-tactiek van de An gelsaksische regeeringen, de wereld zou hebben geleid op wegen welke voeren naar het dorado van den duurzamen vrede door-ontwapening. In de daad van de regeering van Hitlei zien wij vooral een poging om de publieke meening in de wereld te doen opschrikken voor de werkelijke situatie, welke hierop neerkomt, dat het niet langer aangaat een cultuurvolk van de beteekenis van het Duit sche als een mogendheid van den lageren rang te behandelen. Het zelfrespect, dat de Duitschers door de nationale revolutie her kregen hebben, laat niet toe, dat een Duit sche regeering zich nog verder in de pos»- tie schikt welke de vroegere vijanden, met Frankrijk voorop, het Duitsche volk, naar het schijnt, voorgoed hebben toegedacht. iWie het anders had verwacht, toont niets te begrijpen van de veranderingen, die er Lij onze Oosterburen hebben plaats gegre pen. Men kan daar met meer of minder sympathie tegenover staan, het diepingrij pende van die veranderingen is een objec tief feit, dat men eenvoudig heeft tc aan vaarden. Het is wat naïef om thans voor de inter nationale verhoudingen iets ernstigs, b.v. oorlog te verwachten. Men is waarlijk niet aan Genève gebon den wanneer de diplomaten zich met elkan der willen onderhouden over de een of an dere kwestie. En bovendien, gesteld het theoretische geval, dat de andere mogend heden hun leven willen verbeteren, dan is de stap terug naar Genève gemakkelijk te doen. Men lierinnere zich, dat een besluit om uit den Volkenbond te treden eerst twee jaren daarna rechtskracht verkrijgt In twee jaren kan heel wat gebeuren. Het besluit om de Ontwapeningsconferen tie voorloopig voor een week te verdagen wijst gelukkig al op een bezonnen en beza digd optreden in de nieuwe situatie. Aan Mussolini wordt bovendien het vooi- nemen toegeschreven om in het Viermo gendhedenpact de betrokken Europeesche staten bij elkander te houden. Wij kunnen natuurlijk niet tegenspreken, dat het Berlijnsche besluit het prestige van den Volkenbond een geduchte slag heeft toegebracht. Maar we stellen hierneven: dadelijk de vraag of dat prestige gebaat zou zijn geweest, met een nieuwe vernede- In een groot deel onzer editie van Zater dag hebben wij nog melding kunnen maken van het onverwachte en schokkende besluit dor Duitsche regeering om zich aan de Ont wapeningsconferentie te onttrekken en uit d-n Volkenbond te treden. De bekendmaking van dit besluit ging ge paard met een proclamatie aan het Duit sche volk waarin de gewichtige stap der re geering wordt toegelicht en tevens wordt medegedeeld, dat de Rijksdag wordt ontbon den en op 12 November nieuwe verkieziugen zullen worden gehouden, d e het karakter zullen dragen van een volksstemming over de politiek der regeering. De ou-de Rijksdag zal eerst nog bijeenko men om aan deze geweldige demonstratie der Duitsche regeering tegenover de geheele we reld zijn sanctie te geven. De rede welke rijkskanselier Adolf Hitler Zaterdagavond voor de radio over de maat regelen der rijksregeering heeft gehouden luidt als volgt: Toen in November 1918 het Duitsche volk in vertrouwvol geloof aan de in de veertien punten van president Wilson vastgelegde beloften de wapenen neerlegde, werd een einde gemaakt aan een rampzaligen strijd, waarvoor wel enkele staatslieden, maar ze ker niet de volkeren verantwoordelijk kun nen worden gesteld. Het Duitsche volk heeft alleen daarom zoo heldhaftig gestreden, wijl het heilig ervan overtuigd is, ten onrechte te zijn aangevallen en daarom met recht ten strijde te trekken. Van de grootte der offers, die het toen maals moest brengen, hadden de andere na ties nauwelijks eenigerlei voorstelling. Had in die maanden de wereld op faire wijze aan den neergeworstelden tegenstander de hand gegeven, dan zou veel leed aan de menschheid gespaard zijn gebleven. aan de genezing der wonden van zijn tegen standers mee te werken, als het Duitscche volk in de lange jaren der vervulling van de aan hetzelve opgelegde offers. Wanneer deze offers tot geen werkelijke pacificatie dei- volken konden leiden, dan lag het slechts aan het wezen van een verdrag, dat de be grippen overwinnaar en overwonnene moest vereeuwigen. De volken hadden met reicht mogen ver wachten, dat uit dezen grootsten oorlog der wereldgeschiedenis de noodige leering zou getrokken worden. Toen daarom aan het Duitsche volk de vernieling zijner wapenen werd opgelegd, geloofden ontelbaren, dat daarin alleen de oplossing te zoeken was. Het Doitsche volk heeft zijn wapens ver nietigd. Vertrouwend op de verdragstrouvv zijner vroegere oorlogstegenstanders, Te water, te land en in de lucht werd een onmetelijke hoeveelheid oorlogsmateri aal buiten gebruik gesteld, vernield en tot puin geslagen. In plaats van het vroegere millioenenleger kwam volgens den wensch der dictaatsono- gendheden een klein beroepsleger met een militair volstrekt onbelangrijke uitrusting. Dé politieke leiding der natie lag in dien tijd echter in handen van mannen, d'ie in geestelijk opzicht slechts in de wereld der o v erwin na a rsstat en tlnu isbeihoorden. Met recht kon het Duitsche volk verwach ten, dat reeds om die reden de overige we reld haar belofte zou nakomen, gelijk het Duitsche volk in het zweet van zijn arbeid in duizendvoudigen nood en in onnoeme lijke ontberingen aan de vervulling zijner eigen verdragsverplichtingen werkte. Geen oorlog kan een blijvende toestand van de menschheid worden. Geen vrede kan de vereeuwiging zijn van den oorlog. Een maal moeten overwinnaars en overwonne nen den weg in de gemeenschap van weder- zijdsch begrijpen en vertrouwen weervinden Anderhalf decennium lang heeft het Dnitsche volk gehoopt en ge wacht, dat het einde van den oorlog eindelijk ook het einde van den haat en de vijandschap zou worden. De gevolgen van het vredesverdrag van Versailles konden niet uitblijven. Wanneer het recht tenslotte voor het geweld wijkt, zal een blijvende onzekerheid het normale volkerenleven verstoren. Men heeft bij het sluiten van dit verdrag vex-geten, dat de we deropbouw der wereld niet door den slaven arbeid eener overweldigde natie gewaar borgd kan worden, maar dat de overwin ning van de oorlogspsychose de allereerste voorwaarde is. Het is geen toeval, dat na een zoo lange ziekte der menschheid zekere gevolgen zich moesten doen gelden. Een verschrikkelijk verval van het economisch leven volgde, een niet minder dreigende algemeene politieke toe stand bovendien. Wat had de wereldoorlog echter, In het ring van een zijner in zielental sterkste leden en een nieuwe bestendiging van de on. gelijkheid, die door het Verdrag van Ver sailles opzettelijk is in het leven geroepen. De voosheid van de internationale samen werking, die in werkelijkheid reeds lang bestond, is door het Duitsche uittrortingf besluit slechts voor ieder zichtbaar ge worden. Wie voor schijnvertooning gevoelt, zal dit misschien betreuren. algemeen gesproken voor beteekenis, als de gevolgen niet alleen voor de overwonnenen, maar ook voor de overwinnaars geen an dere waren dan een eindelooze reeks van economische catastrofen? De welvaart der volkeren is niet grooter en hun politiek ge luk en hun menschelijke tevredenheid zijn werkelijk niet inniger en dieper geworden. Werkloozenlegers ontwikkelden zich tot een stand der maatschappij. En, evenais de eco nomische bouw der natie in zijn voegen ge schokt is, begint ook haar maatschappelijk raderwerk langzaam aan af te takelen. en van de daardoor veroorzaakte algemeene onzekerheid had Duitschland het meest te lijden. Het aantal werkloozen steeg tot een derde van de normaal in het industrieele leven der natie staande menschen. Dit be- teekent echter, dat in Duitschland, met in begrip van de gezinsleden, rond twintig millioen van de vijf en zestig millioen geen bestaan hebben en een onzekere toekomst tegemoet gaan. Het was slechts een kwestie van tijd, als dit leger van economisch onterfden tot een heir vam politiek en sociaal van de wereld vervreemde fanatici worden moest. Een der oudste cultuurlanden der tegenwoordige be schaafde menschheid stond met ruim zes millioen communisten aan den rand van den afgrond, hetgeen alleen geblaseerd on verstand over het hoofd kan zien. Ware eerst de roode opstand als een brand over Duitschland los gebroken, dan zou men ook in de westelijke cultuur landen van Europa wel hebben leeren in zien, dat het niet onverschillig is, of aan den Rijn en aan de Noordzee de voorposten van een Duitsch-revolutionair en expansief Aziatisch wereldrijk gereed staan, of dat vreedzame Duitsche boeren en arbeiders in oprechte verbondenheid met de overige vol ken van onze Europeesche cultuur door re delijken arbeid hun brood willen verdienen. Doordat de nationaal-socialistische bewe ging Duitscland voor deze dreigende cata strofe heeft behoed, heeft zij niet alleen het Duitsche volk gered, maar verwierf zij zich ook een historische verdienste jegens hef overige Europa. Deze nationaal-socialistische revolutie streefde slechts één doel na: Herstel van de orde in ons eigen volk, werk- en broodverschaffing, voor onze hon gerende massa's, en herstel van de begrip pen van eer, trouw en zedelijkheid, welke den anderen volken geen schade kan toe brengen. Alles wat zich in ons volk heeft opgestapeld aan oneerlijkheid, bedrog en corruptie sinds het rampzalige verdrag van Versailles, werd door ons bestreden. Sinds acht maanden voeren wij van ons volk. Aan het bederf van onze cul tuur, de verwording van onze kunst en de vergiftiging van onze openbare moraal, de verloochening van God, de beschimping van den godsdienst hebben wij een einde ge maakt. Hitier behandelde daarna den laster te gen Duitschland. Tienduizenden Amerika nen, Engelschen en Franschen zijn in deze maand in Duitschland geweest en konden met eigen oogen vaststellen, dat er in geen land ter wereld meer rust en meer orde heerscht dan in het tegenwoordige Duitsch land, dat in geen land persoon en eigendom meer worden gerespecteerd en dat misschien in geen land ter wereld scherper wordt opgetreden tegen misdadige elementen. Wat zou de wereld echter over Duitsch land zeggen, wanneer wij ten gunste van een Individu dat het Britsche parlement in brand had pogen te steken, een onderzoekingscommissie lieten optre den, waarvan de eenige beteekenis slechts zou kunnen zijn, de Britsche justitie en haar rechters beneden een schooier te stellen? Als Duitscher en nationaal-socialist zou ik er geen belang bij hebben, in Duitsch land voor een buitenlander op te komen, die in Engeland den staat en de wetten poogt te ondermijnen of zelfs de steenen representatie der Engelsche grondwet met vuur aantast En zelfs wanneer dit indivi du dan welke schande ons God besparen moge een Duitschpr zou zijn, dan zouden wij het niet in bescherming nemen, maar slechts ten diepste betreuren, dat zulk een ongeluk ons moest treffen, en slechts den wensch koesferen, dat de Britsche justitie de menschheid onbarmhartig van zulk een schadelijk individu zou verlossen. Wij hebben echter omgekeerd eergevoel genoeg, dat wij onbewogen zijn over het schouwspel dat door obscure elementen in scène gezet, tot beschaming en te schande- stelling van het Duitsche gerechtshof moet dienen. Daarna besprak Hitier de rede van Daladler, waarvoor, naar hij zeide, miUioenen Duit schers hem innerlijk dankbaar zijn Duitschland heeft geen anderen wensch, dan dat de wedloop der Europeesche vol ken zich op ander gebied dan dat der be wapening doe gelden. Wij nemen met hoopvolle bewogenheid kennis van de verzekering, dat de Fransche regeering onder haar tegenwoordigen chef niet van plan is het Duitsche volk te kren ken of te vernederen. Ik spreek namens het gansche Duitsche volk, wanneer ik verzeker, dat wij allen door den oprechten wensch bezield zijn een vijandschap uit te delgen, die door haar offers in geen verhouding staat tot een mo gelijk gewin. Het Duitsche volk is ervan overtuigd.dat zijn wapeneer in duizend veldslagen zuiver en smetteloos gebleven is, evenals wij ~ok in de Fransche soldaten slechts aze oude maar roemrijke tegen standers zien. Als national-socialist wijs ik het, met al mijn aanhangers af, overeenkomstig onze nationale beginselen, menschen van een vreemd land, die ons toch niet zullen lief hebben, met het bloed en het leven van diegenen te winnen, die ons lief en dier baar zijn. Het zou een geweldige gebeurtenis zijn, wanneer de beide volken voor altijd het eeweld uit hun gemeenschappelijk leven zouden kunnen verbannen. Het Duitsche volk is daartoe bereid, Terwijl ik vrijmoedig de rechten laat gel den, die wij krachtens de verdragen zelf bezitten, wil ik echter even vrijmoedig ver klaren, dat daarboven uit geen territoriale conflicten voor Duitschland meer bestaan. Na den terugkeer van het Saargebied bij het Rijk zou nog slechts een waanzinnige aan de mogelijkheid ran een oorlog tus schen beide staten kunnen denken. Wanneer de Fransche minister-president ons vraagt, waarom de Duitsche jeugd in rij en gelid marcheert, dan zeg ik. dat het niet is om tegen Frankrijk te demonstree- ren, maar om die politieke wilsvorming te ontwikkelen, die ter neerwerping van het communisme noodig was en tot het neer- houden van het communisme noodzakelijk zal zijn. Er is in Duitschland slechts één wapendragende macht en dat is het leger. Wanneer echter de Fransche minister president Daladier de vraag stelt, waarom Duitschland wapens eischt, die toch nader hand weer vernietigd moéten worden, dan is hier een vergissing in het spel. Het Duitsche volk en de Duitsche regeering hebben ln bet geheel geen wapens, maar slechts gelijk berechtiging geëischt Wanneer de wereld besluit, dat alle wa pens tot het laatste machinegeweer toe ver nietigd worden, dan zijn wij bereid onmid dellijk tot zulk een conventie toe te treden. Wanneer de wereld besluit bepaalde wa pens te vernietigen, zijn wij bij voorbaat bereid ze te vernietigen. Wanneer de wereld echter bepaalde wa pens aan elk volk toekent, dan zijn wij niet bereid ons principieel als minderberechtigd volk ons daarvan te laten uitsluiten. De vroegere Duitsche regeering is in vol vertrouwen tot den Volkenbond toegetreden, in de hoop, in den bond een forum te vin den voor een rechtvaardig afwegen van de belangen der volken en voor een oprechte verzoening, in het bijzonder tusschen de vroegere tegenstanders. Dit veronderstelt .echter de definitieve erkenning van gelijke rechten voor het Duitsche voik. Onder de zelfde voorwaarden hebben wij ook aan de Ontwapeningsconferentie deelgenomen. Een degradatie tot lid zonder ge lijke rechten van een dergelijk in stituut of een dergelijke confe rentie is voor een eerlievende natie van 65 mil lioen menschen en voor een niet minder eerlievende regeering een niet te verdragen verdeemoediging. Veiligheid is voor Duitschland geen min der recht dan de veiligheid voor andere na ties. Zoo de Engelsche minister Baldwin het als natuurlijk voorstelt, dat Engeland onder ontwapening slechts de ontwapening van de sterker bewapende naties tot het niveau der Engelsche bewapening of tot c^n zeker gemeenschappelijk niveau kan verstaan, dan is het unfair Duitschland met verwijten te overladen, dat het per saldo als lid met gelijke rechten op de conferentie dezelfde opvatting ook voor zich zelf verdedigt. In dezen eisch van Duitschland kan ech ter in het geheel geen bedreiging voor de overige mogendheden liggen, want de ver dedigingswerken van de andere volken zijn berekend op de zwaarste aanvals wapenen, terwijl Duitschland geen aanvals wapenen eischt, doch slechts die verdedigingswapenen, die ook in de toekomst niet verboden, doch aan alle naties toegestaan zijn. Doch ook hier is Duitschland bij voor baat bereid, zich met een in cijfers uitge drukt minimum tevreden te stellen, dat in geen verhouding staat tot de reusachtige bewapening met aanval- en verdedigings wapenen van onze vroegere tegenstanders. De bewuste degradatie van ons volk. welke daarin gelegen is, dat aan ieder volk ter wereld een natuurlijk recht wordt toe gestaan, doch slechts aan Duitschland al leen wordt onthouden, gevoelen wij als een vereeuwiging van de discriminatie, welke voor ons onverdraaglijk is. Ik heb reeds in mijn rede van Mei ver klaard, dat wij onder zulke voorwaarden tot onze spijt ook niet in staat zullen zijn om'tot den Volkenbond te behooren of aan internationale conferenties deel te nemen. Het fs voor ons als vertegenwoor digers van een eerlijk volk en voor ons eerlijke eigen „ik" on mogelijk deel uit te maken van Instellingen onder voorwaarden, die slechts voor oneerlijken te verdragen zijn. Voor ons part kunnen er lieden zijn, die onder een dergelijke belasting zouden m^e- nen deel te kunnen nemen aan internatio nale conventies. De vraag is hier niet van belang of dergelijke personen zelf wel de beste personen van ons volk zijn, doch het is zeker, dat achter hen niet het beste deel van ons volk zou staan. Het kan voor de wereld niet onverschil lig zijn of er onderhandeld wordt met man nen van eer of mannen van twijfelachtig gehalte, of er met mannen van eer of met anderen verdragen gesloten worden, want de geest van dergelijke conferenties kan slechts de geest van oprechte verzoening zijn, anders is het succes van al dez? po gingen bij voorbaat tot mislukking ge doemd. Nu wij uit de verklaringen van de offi- cieele vertegenwoordigers van verschillende mogendheden hebben gezien, dat van hun kant op het oogenblik niet gedacht wordt aan werkelijk gelijke rechten voor Dnitschland, is het voor het tegenwoordige Duitschland op het oogenblik ook niet mogelijA, zich verder in een zoo onwaardige positie aan andere volken oji te dringen. Bedreigingen met geweld kunnen, zoo zij werkelijkheid worden, slechts inbreuken op het recht zijn. De Duitsche regeering is diep vervuld van de overtuiging, dat haar beroep op de heele Duitsche natie de wereld zal bewij zen, dat de liefde tot den vrede van de re geering, evenals haar opvatting van eer volkomen in overeenstemming zijn met den wensch naar vrede en het eerberoep van het geheele volk. Moge de wereld aan dit besef de overtui ging ontleenen, dat. 't Duitsche volk zich in dezen strijd om gelijke rechten en gelijke eer zonder onderscheid identiek ver klaart met zijn regeering. De Rijkskanselier eindigde zijn rede met te verklaren, dat het Duitsche volk geen anderen wensch heeft dan om met andere volken samen te werken om een einde te maken aan het tijdperk van vijandschap en haat, dat achter ons ligt Volksstemming en Rijksdagver kiezing gecombineerd. De volks vertegenwoordigingen der landen ontbonden. Van welingelichte zijde te Berlijn wordt vernomen, dat de volksstemming over de po litiek der Rijksregeering en de Rijksdagver kiezing op 12 Nov. a.s. in combinatie met el kaar zullen plaats vinden. Voor de Rijksdag verkiezing zal slechts één candidatenlijst worden ingediend. Ook de volksvertegenwoordigingen der Duitsche landen zijn ontbonden. Van nieuwe verkiezingen wordt echter voorloopig afge zien, overeenkomstig par. 1 al. 2 van de Rijksstadhouderswet. Naar van welingelichte zijde wordt verno men, is de Rijksstadhouderswet tegelijkertijd in den zin van de door dr. Frick gegeven instructie gewijzigd. DE ONTWAPENINGSCONFERENTIE WORDT VERDAAGD Zaterdagavond tegen 9 uur heeft het pre sidium der Ontwapeningsconferentie^ na een bespreking d'ie vier uur duurde, besloten de hoofdcommissie heden voor te stellen, de conferetntie gedurende een korte periode, on geveer een week, te verdagen. Naar verluidt zou dit besluit vooral zijn genomen op aandringen van Italië en Ame rika, die een gematigde houding zouden wenschen aan te nemen. Men motiveert heit besluit met de mededeeling, dat men de af zonderlijke delegaties tijd wil geven om zich met hun regeciring dn verbinding te stellen en hun houding ten aanzien van de nieuw ontstane situatie te bepalen. Of, wanneer zulks noodig zal zijn, de hoofdcommissie ook na afloop van deze week nog langer erdaagd zal worden, staat nog niet vast. In de bureauzitting van Zaterdagmiddag is voorts de tekst vastgesteld van de ant- oordnota aan Duitschland. Naar van wel ingelichte zijde wordt vernomen, is de nota in zeer hoffelijken en zakelijken toon ge houden. De tekst, die nog door ee<n kleine redactie-commissie, waarin de vier groote mogendheden Engeland, Frankrijk, de Ver- Staten en Italië vertegenwoordigd zijn, zou worden herzien, zou hedenmiddag ter goed keuring aan de hoofdcommissie worden voor gelegd en door Henderson, den voorzitter der Ontwapeningsconferentie, telegrafisch naar Berlijn worden gezonden. In sommige kringen hecht men groote po litieke beteekenis aan het besluit tot verda ging, aangezien men van Engelsche en Fransche zijde aanvankelijk terstond in de hoofdcomimeissie de beraadslagingen over den toestand wilde openen. Inmiddels zullen ook de diverse regeeringen gelegenheid heb ben zich over het besluit uit te spreken, zoodat een definitief besluit tot verdaging der geheele Ontwapeningsconferentie niet te Genève zal worden genomen, maar door de regeeringen der groote mogendheden. In het Reichsgesetzblatt ds verschenen de verordening inzake de ten uitvoer legging der volksstemming over de proclamatie der rijksregeering. Op het stembiljet staat het volgende gedrukt: „Keurt het Duitsche volk de hem in den oproep der rijksregeering van 14 Oct. 1933 voorgelegde politiek der Rijksregeering goed en is het bereid, deze als de uitdrukking van zijn eigra opvatting en van zijn eigen wil te verklaren, deze plechtig te erkennen? Deze vraag moet met „Ja" of „Neen" wor den beantwoord." Uit Genève: De Duitsche delegatie is Za terdag uit Genève vertrokken. Ook de permanente Duitsche vertegen woordiging bij den Volkenbond keert in ge zelschap van gezant Von Keiler naar Ber lijn terug. Een beslissing over het blijven van Duit sche ambtenaren in het secretariaat is nog niet genomen. De radiorede van Hitler is dn den nacht van Zaterdag op Zondag te één uur opnieuw uitgezonden over kortegolf-zenders, vertaald in het Engelsch, Spaansch en Portugeesch. DE DUITSCHE MEDEDEELING AAN HENDERSON De Duitsche Rijksminister van Buitenland sche Zaken Von Neurath heeft namens de Rijksregeering het volgende telegram ge zonden aan don voorzitter der Ontwapenings conferentie Henderson: „Mijnheer de Voorzitter. Namens de Duit sche regeering heb ik de eer, U het volgende mede te deelen: Na het verloop dat de laatste beraadsla gingen der deelnemende mogendheden over de ontwapeningskwestie hebben genomen, staat thans definitief vast, dat de Ontwapeningsconferentie haar eenige taak bewerking van algemeene ontwapening, niet zal vervullen. Tegelijkertijd staat vast, dat dit mislukken der Ontwapeningsconferentie alleen terug te voeren is od het gebrek aan goeden wö 1 bij de zwaarbewa pende staten om hun verdrags plicht inzake de ontwapening na te komen. Daardoor is ook de verwerke lijking van het erkende recht van Duitsch land op gelijkgerechtigdheid onmogelijk ge maakt en zijn de voorwaarden vervallen, onder welke de Duitsche regeering zich in het begin van dit jaar bereid verklaard had, weder aan de conferentie deel te nemen. De Duitsche regeering ziet zich derhalve gedwongen, de Ontwapeningsconferentie te verlaWi. Aanvaard, mijnheer de president, de ver zekering van mijn hoogachting." - 7/on N^irathl Weerbericht. Het dunne pelltje geeft den vorlgen stand aaa Hoogste stand te La Coruna 767.4. Laagste stand te Thorshavn 740.3. Stand vanmorgen halftwaalf 755.6. WEERVERWACHTING (Medegedeeld door bet Kon. Ned. MeteoroL Instituut te ~>e Bilt) Matige tot krachtige Z.W. tot N.W. wind, zwaar bewolkt met tijdelijke opklaring, aan vankelijk nog regen- en hagelbuien en koude. BUITENLANDSCH WEERBERICHT (Medegedeeld door het Kon. Ned. MeteoroL Instituut te De Bilt) De hooge druk in onze omgeving is ver drongen door een nieuwe depressie, die diep is en ten Z. van IJsland naar Schotland trok en door een zeer koude luchtstroom uit het N. wordt gevolgd. De temperatuur daalde op geheel IJsland onder het vriespunt In het O. en Z. van Duitschland, Zwitserland en Oostenrijk is de ochtendtemperatuur weer laag geweest In W.-Frankrijk, ons land en Zweden is de temperatuur bij Z.W. wind ge stegen, maar is opnieuw afkoeling met buiig weer bij Zuidwesten wind te wachten. Krach tige tot stormachtige winden waaien over de Noordzee, de Britsche eilanden en Oost- IJsland, krachtige Z. winden over liet Ska- gerak. In heel West-Europa vallen regen buien. STORMWAAR9CHUWINGSDIENST THERMOMETERSTAND Stand vanmorgen halftwaalf 12.4. 17 OCTOBER. Zonsopgang 6.29 uur, zonsondergang 5.01 uur VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 17 OCTOBER. Van 's avonds 5.31 uur tot 's morgens 6.01 uur WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig Heden Vorig Wnrtzburg 0.00 0.00 Caub 1.53 1.34 Straatsburg 0.00 -0.00 Erna 1.02 1.09 Brelsn» h 1.38 l.fiS Coblenz 1.50 1.40 Rheinfelden 0.( 0 -0.00 Trier -0.05 -0.14 Kehl 2.66 2.71 Keulen 0.93 0.91 Maxan 4.07 3>3 Rührort -0.66 -0.57 DifdeBheim 0.46 0.30 Weael -0.93 -Ö.93 Mannheim 2.74 2.28 Emmerik 0.30 0.31 Lohr 0.98 0.99 Dusseldorf 0.30 0.31 Mainz 0.10 -0.15 Maastricht 40.62 40.69 Hingen 1.46 1.26 Venlo 10.70.10.75 HOOGWATER NED ZEEHAVENS 16 October Delfzfjl 9.46 22.26 HellevoetsL 1.29 13.53 Terschelling 7.06 19.37 Willemstad 2.28 14.43 Harlingen 7.55 20.ï0 Brouwersh. 0.41 13.05 Den Helder 6.30 18.20 Zierikzee 1.10 13.28 IJ muioen 1.39 13.68 Wemeldlngt 1.37 13.55 H v. Holland 0.60 13.18 Vlissingen 12.07 Scheveningen 1.00 13.23 Terneuzen 0.26 12.41 botterdam 2.68 14.58 Hansweert 1.07 13.14 DE INDRUK IN HET BUITENLAND Te Genève Te Genève was men over het bericht van den Duitschen 6tap zóó verrast, dat het aan vankelijk nergens werd geloofd. De Duitsche vertegenwoordigers werden met vragen be stormd. De eerste groote opwinding maakte in den loop van den miiddag plaats voor een rus tiger beoordeeling van den toestand. De toe stand wordt echter algemeen als buitenge woon ernstig beschouwd. Vooral wordt thans gesproken over de vraag, welke mo gelijkheden er nu zijn voor het verder voe ren der zakelijke onderhandelingen. Op den voorgrond staat daarbij de ge dachte, dat thans het pact van vier in een of anderen vonn in werking zou kunnen treden. Aan Fransche zijde is men van mee- niing, dat het pact heeft opgehouden te be staan, daar het was gegroeid in het kader van het Volkenbondspact en de vier mo gendheden het pact als zelfstandige Raads leden hadden geteekend. Daartegenover schijnt men in Engelsche en speciaal in Amerikaansche kringen het pact van vier thans als geschikten uitweg te beschouwen. Van Amerikaansche zijde wordt zelfs verklaard, dat de regeering der Vereenigde Staten zich thans niet zou ont trekken aan een uitnoodigng der vier mo gendheden tot deelneming aan de onderhan delingen. Een goede imdiruk is gemaakt door het be sluit der Duitsche regeering tot het sluiten van non-agressieverdragen. Men neigt tot de meening, dat Frankrijk en Engeland voor loopig geen bijzondere stappen zullen doen, maar de verdere ontwikkeling zullen af wacht- a. In Volkenbondskringen is de stemming buitengewoon gedrukt, daar het uittreden van Duitschland wordt beschouwd als een zware slag. In Frankrijk Ter bevoegder plaatse te Parijs bewaarde men Zaterdag een gereserveerdheid in de beoordeeling van den toestand. Het besluit der Duitsche regeering wordt beschouwd als een zeer belangrijk en onverwacht feit. De semi-officieele Temps verklaart, dat do Duitsche stap er op berekend is, indruk te maken in Duitschland en geheel Europa. Na dat de Duitsche pogingen om de eenheid tusschen Frankrijk, Engeland en Amerika te verbreken zijn mislukt, heeft de Duitsche regeering thans alles op een kaart gezet. De stap is van groote beteekenis, maar men moet hem kalm bekijken, Duitschland heeft den Volkenbond een ontzettenden slag toe gebracht, den Volkenbond, die het in zijn midden had opgenomen en het een perma nenten Raadszetel had verzekerd, ofschoon het niet alle internationale verplichtingen was nagekomen. Par Soir schrijft, dat ook Japan wel uil

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2