Jliruuir ^rUtsrijr (Sfrmmnt Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD XV, HOUTHANDEL M. J, VSN SCHIJNDEl C«. KSSSF ABONNEMENT» Per kwartaal Id Lelden en in plaaL esd waar 'n agentschap gevestigd Is f2 35 Franco per post 2.35 portokosten. Rei week f 048 Voor het Buitenland bij wekelijk- »che tending ,4.50 Bu dageiijksche zending „5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7ySt cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 ZATERDAG 14 OCTOBER 1933 No. 4094 ADVERTENTIE!» Vat) 1 tot 5 regels1.17*7 Zlke régel meera 0.22VS xgez. Mededeellngen van 1—5 regels 2J0 Elke regel meer0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 14e Jaargang VALSCHE NEUTRALITEIT „Over geloofsvragen een volstrekt zwijgen bewaren!" De voorbereiding daartoe is de vrede»- tijd. Hoe zullen wij elkander in 't gevaar vin den als broeders, als deelen van een ge heel. inclien we elkander in vredestijd bij voortduring verwijten onze meerdere of mindere gehechtheid aan een partij, onze meerdere of mindere godsdienstigheid? Hoe zullen we elkander in 't gevaar vin den als broeders, als deelen van een ge heel, indien we elkander in vredestijd door cng-egoistische groepsvorming in den weg stonden bij het behartigen van toch zuiver materieele belangen? Op de marlet des levens is „neutrali teit" een artikel, dat slechts zelden een patent van onvervalschtheid, een ga rantie-merk van echtheid kan toonen. Het heeft in de regel een bedriegelijk karakter. De spreuk is bekend: O, vrijheid wat is er in uw naam een dwingelandij gepleegd; men kan met evenveel recht zeggen: o, Neutraliteit, wat schuilt er achter uw mom vaak een gruwelijke partijdigheid; om van eigen gerechtigheid en onverdraagzaamheid maar te zwijgen. Het voorbeeld van de laatste weken is bekend. De Bond van Politieperso neel, die nauw contact met de roode arbeidersbeweging onderhoudt, heeft bewezen dat het gezegdewie zich ver ontschuldigt, erkent schuld; niet altijd met de waarheid in strijd is. De Bond had opzettelijk niet mee ge daan aan het défilé in het Stadion. Hij had daarvoor een rationeele verklaring kunnen geven: op zulke dagen mag de politie zich niet aan haar groote taak, het handhaven der orde) onttrekken. Daarmee was de zaak uit geweest, al thans voor ons. Echter, het verhaal, dat een oog- en oor-getuige in ons blad schreef over het optreden van een politie-agent pleitte niet voor diens mentaliteit en de ver klaring, welke het hoofdbestuur gaf on derstreepte feitelijk, wat deze agent had gedemonstreerd: „Wie Oranje bo ven roept, schendt de neutraliteit". Immers, zoo werd betoogd, een hul diging der Koningin is in de grond der zaak een demonstratie tegen de S. D. A. P. en in dat politieke conflict mag de politie geen partij kiezen, die moet neutraal blijven en mag dus het „Wil helmus" niet mee zingen. Merkwaardig is nu wel, dat de hoofd- commisaris van politie te A'dam gis ter per diensttelegram het personeel heeft medegedeeld, dat voortaan bij het spélen van het Volkslied de houding aahgénomen en het saluut gebracht moet worden, tenzij bizondere omstan digheden dit onmogelijk maken. Hier geldt het woord van Prof. Gou- driaan: Neem gerust uw hoed af, als het Wilhelmus gespeeld wordtge blijft altijd nog veel kleiner dan dit lied. Maar hier blijkt ook, welk een be driegelijk en valsch karakter deze neu traliteit heeft: merkwaardig is reeds die overdreven bezorgdheid voor de S. D. A. P. (waarom doet die toch niet niee? dan was het „neutrale" politie personeel ook uit de moeiten), doch het wordt nog veel erger als men bedenkt, dat de Koningin het symbool onzer na tionaliteit bij uitnemendheid is en dat de politie dient tot handhaving van hel gezag. Het is goed, dat we op deze dingen letten; ons volk moet weten, wat zich 'achter het mom der politieke neutrali teit verbergt. Dit geldt voor de politie, het heeft niet minder beteekenis voor de mili tairen. Onze aandacht werd gevestigd oj een artikelenreeks over „de geest in het leger", gepubliceerd in het „Alg. Mil. Weekblad", het orgaan van de niet- onvermaarde „neutrale" Onderofficie- renvereeniging „Ons Belang". Speciaal het elfde en laatste artikel in het num mer van 21 Sept. is een toonbeeld van we weten geen zachter woord demagogie. Daar kan de meest gewiek ste volksmenner nog een lesje aan ne men. Het artikel ligt in de watten van de onnoozelste onschuld en de argelooze lezer moet wel de indruk krijgen, dat met duivenoprechtheid de blanke neu traliteit wordt aangeprezen; de listig heid der slang verbergt zich onder het zachte fluweel. Het Militair Weekblad is bezorgd over de „geest in het leger" en zoekt naar geneesmiddelenals panacee heeft het ontdekt de onschuldige neutraliteit, welke in verdraagzaamheid en kame raadschap haar hoogste vermaak vindt en een geest van saamhoorigheid kweekt, welke de onderlinge verhoudin gen slechts ten goede kan komen. Allen voor één en één voor allendat is nog steeds de echte soldatenleus In de loopgraven en in de batterij, o 'de forten en op het slagveld moeten w broeders zijn, deelen van een geheel. Het is roerend gezegd en ieder zou gelooven, dat hier elke partijdigheid absent is, indien de schrijver niet één onvoorzichtigheid had begaan. Hij heefi zijn betoog dermate in abstracto opge zet, alsof er geen enkele organisatie van militairen bestond; maar aan 't slot komt hij ons vertellen, dat hij, eigenlijk tegen zijn bedoelen in, is te rechtgekomen bij de meest neutrale van alle vereenigingen„Ons B Maar heusch, hij kan het niet helpen: het spijt hem bijna, dat hij door zijn onpartijdigheid precies aanlandde bij zijn eigen organisatie. Nu zal men hem misschien van partijdigheid beschul digen! zoo klaagt hij. Hij heeft schoon gelijk. Het betoog is ergerlijk partijdig. Doch dat niet al leen het gaat in tegen den geest in het leger, zooals de overheid die wenscht. Op 24 Mei 1933 schreef de Minister van Defensie aan de militaire bonden: „Mitsdien reken ik er op, dat uw stuur in den vervolge andere militaire vereenigingen niet in de bespreking in uw vereenigingsorgaan gaat betrek ken"; en „Ons Belang", immers regee- ringsgezind als geen ander, zei daar ja en amen op. Men was toch ook voor een kameraadschappelijke verhouding, nü en in de toekomst (zie boven). Maar, het bloed kruipt nog steeds, waar het niet gaan kan. Dat bleek in de beruchte periode van voorzitter kamerlid Wijk in 1918, toen „Ons Be lang" een eehigszins laat ons zeggen weifelende en twijfelachtige houding aannam, waaraan de kamerleden Van Dijk en Tilanus onlangs nog eens heb ben herinnerd, tot ergernis van „Ons dat gauw een brochure deed verschijnen om zijn afkeer van muiterij etc. te betuigen. Doch dit niet alleen. Met weeïge zoetsappigheid en gesle pen listigheid propageert het Weekblad neutraliteit in het vereenigingsleven, maar, zoo heet het, wij doen dit niet, omdat wij Ons Be lang voordeel willen bezorgen, maar wij doen het, omdat wij, als militair, principieel tegen elke andere vorm dan de neutrale zijn voor het leger personeel. In het belang van het leger en in het be ng van den geest in het leger. „Ons Belang" is ons géén doel. Maar „Ons Belang" belichaamt momenteel voor ons het standpunt, zoodat we dit als juist achten voor het leger. Het is weergaloos objectief. Maar de schrijver weet zich zelf nog honderd procent te overtreffen. Daarom schrijft hij deze formidabele stelling neer Indien en zoolang niettemin in het leger Afschillende vereenigingen aanwezig zijn, is het van het allergrootste belang, dat ieder vrij gelaten wordt, lid te zijn van de ver- eeniging die hij zelf kiest en is het ook ge- wenscht, dat men naar verkiezing van meei dan een vereeniging lid mag zijn. We zien het al gebeuren, dat een ge- loovig protestant of roomsch-katholiek lid van „Ons Belang" daar zijn mate- belangen behartigt (dat is im mers het eenige doel!) doch uit gods dienstige overwegingen lid wordt van de Christelijke of Roomsch-kath. orga nisatie!! Of, zou de schrijver misschien alleen de mogelijkheid stellen, dat de „confessioneel" georganiseerden maar alvast tevens lid werden van „Ons Be lang"bij wjjze van overgangsmaat regel om de andere bonden een zachte dood te laten sterven, aangenamer dan „la mort, sans frase". De geschiedenis der organisatie leert op elke bladzijde, dat het altijd en im mer, eenig en alleen om „Ons Belang" ging. Machtsvorming was het parool, gelijk duidelijk bleek uit de openings rede, welke voorzitter Wijk hield onder het motto: Vormt macht! en met het advies: Trapt ze van u!; daarbij doe lend op en wijzend naar hen, die met den geest van „Ons Belang" niet sym pathiseerden. Machtsvorming, dat was immer het ideaal. Met streelende zoetigheid wordt meermalen van regeeringszijde aange moedigd, is door „Ons Belang" steeds onmogelijk gemaakt; immers, men be zigde fondsvorming altijd als middel om „Ons Belang" sterk te maken. Daaronder heeft de kameraadschap in het leger, zoo hoog geprezen in ab stracto, zeer veel geleden, omdat de andere organisaties wel samenwerking mogelijk achtten inzake woningbouw, kleeding, verzekering enz. „Ons Be lang" dacht steeds aan eigen organisa tie-belang. En dan komt men thans nog met ge veinsde oprechtheid verklaren„Men spreekt van een gouden koord, dat onze onderofficieren bindt". Ja, dat gouden koord is er, maar het zijn niet de finan- cieele voordeelen: Dat is het besef, dat in het militair eenigingsleven tot uitdrukking moet ko men (in het belang van het legejj) de saam hoorigheid en eensgezindheid, dre een goede weermacht niet kan missen. BEZUINIGING BIJ DE SPOORWEGEN VERVROEGD ONTSLAG Naar wij vernemen heeft de Directie der Nederlandsche Spoor wegen besloten alle arbeiders-rem mers en verder alle treinconduc teurs van 55 jaar en ouder met vervroegd ouderdoms-pensioen te ontslaan. Waarljjk, het is te mooi om waar te zijn. En zooveel objectieve en oprechte onpartijdigheid, als hier schijnbaar ge- exposeerd wordt, komt zelfs niet een maal. Hoe onbestaanbaar ze is, blijkt uit elke regel schrifts, welke het Week blad publiceert om de vlekkelooze neu traliteit van „Ons Belang" aan te too nen. Maar wij moeten ook toegeven, dat de oppervlakkige lezer de valsche neu traliteit niet ontdekt achter het mom der onpartijdigheid en verdraagzaam heid. En daarom moeten er, naar men zegt, nog heel wat Christenen lid zijn van „Ons Belang". Het is mogelijk. Maar zjj dienen dan toch bij het licht van Gods Woord eens ernstig na te denken over de verkla ring, dat het louter gaat over zuiver materieele belangen! Kan een Christen er vrede mee heb ben, meelevend lid van een organisatie te zijn, die „elke verbinding met be paalde godsdienstige groepen onzer be volking volkomen vreemd is"een ver eeniging, „waarin over geestelijk-gods dienstige vraagstukken een volstrekt zwijgen wordt bewaard"? Zou spreken dan nimmer plicht zijn? Het antwoord op die vragen behoe ven wij niet meer te geven. WINKELSLUITING De Tweede Kamer heeft gister besloten om het initiatief-voorstel van dr. Vos be treffende wijziging der Winkelsluitings wet achteraan op de agenda te plaatsen. Niet onwaarschijnlijk hangt deze beslis sing samen r^ét de aankondiging dooi Minister Verschuur in een vergadering van den Middenstandsraad van een regeerings- voorstel tot wijziging der Winkelsluitings wet. Valt dat naar den zin der liberalen gunstig uit, dan zal het voorstel-Vos wei worden ingetrokken. Maar juist op het terrein der sociale voor zieningen, waar politieke en godsdienstige gevoelens den strijd zoo uitermate verscher pen, behoort o. i. de militair zich afzijdig te houden van alles, wat onderlingen strijd ten gevolge kan hebben. Echter heeft „Ons Belang" nooit an ders gedaan dan sedert het bestaan van het Georganiseerd Overleg steeds stel selmatig alle samenwerking met de confessioneele bonden te weigeren en de gemeenschappelijke fondsvorming, I 0f met den „Postjager" zelf' BINNENLAND. OFFICIEELE BERICHTEN volgende affabetisc it-griffier bjj de DE GOLFLENGTE-VERDEELING Uit een nadere mededeeling van de zijde van het staatsbedrijf der P.T.T. blijkt, dat op de vergadering der U.I.R. te Amsterdam geen verschil bleek te bestaan over de ver deeling der golflengten tusschen 500 en 1500 Kp/s (600—200 M.), evenmin als over die van 300 tot 500 Kp/s (1000—600 M.). Nederland zegde toe deze verdeeling wat de Hilversum- sche zender betreft te ziullen toepassen, zon der daarmee verdere verplichtingen te aan vaarden. De beschouwing van het lange golfgebied gaf tot uitvoerige gedachtenwisseling aan leiding, waarbij meermalen van sterk uit- eenloopende meeningen bleek. Roemenië, dat gelijk bekend is, te Luzern de 1875 M. golf toegewezen kreeg, verklaarde het ver drag te Luzern, dat door Roemenië onder teekend is, in zijn geheel te zullen toepassen Nederland, dat dit verdrag niet teekende, deelde mede na 15 Januari 1934, datum, waarop genoemd verdrag in werking treedt, geen afstand van den 1875 M. golf te kun nen doen. Hoewel het Roemeensche station nog niet bestaat, ligt hier dus de kiem voor een moeilijkheid, die wellicht t.z.t. langs in ternationalen v/eg tusschen de beide betrok ken landen zal moeten worden opgelost De vergadering gaf echter, overeenkomstig het gevoelen der Nederlandsche vertegen woordigers, met algemeene stemmen uiting aan den wensch, dat in een geval als dit de beide staten gedurende de behandeling der aangelegenheid ter bereiking van een oplos sing, zich zouden verstaan om zooveel moge lijk den bestaanden toestand en de belangen der luisteraars te ontzien. Voor Nederland wordt de toestand dus voorshands deze: Met 15 Januari 1934 wordt de Hilveraum- sche zender op 995 Kp/s (301.5 M) afgestemd in plaats van op 1013 Kp/s (296,2 M.) Indien wat de lange golven betreft, voor 15 Januari 1934 aan ons land geen aanne melijk voorstel wordt gedaan, blijft de Hui- zer zender op 160 Kp/s (1875 M.) werken. alfabetische Hjst NEDERL. GEZANT TE BRUSSEL Aan jhr mr A. L. W. Tjarda van Starken- borch Stachouwer, commissaris van de Ko ningin in de prov. Groningen, is op zijn verzoek met ingang van 16 October 1933, op de meest eervolle wijze ontslag als zoodanig erleend, met dankbetuiging voor de vele n gewichtige diensten door hem als zooda nig den lande bewezen. Met ingang van denzelfdcn datum is jhr r A. W. L. Tjarda van Starkenborch Stachouwer voornoemd, tot buitengewoon rezant en gevolmachtigd minister der le klasse bij de Belgische en Luxemburgsche Hoven benoemd. LUCHTPOST NAAR INDIE IN 3V2 DAG PER POSTJAGER De gelegenheid wordt opengesteld om luchtpost te doen vervoeren met het snelle vliegtuig „Postjager", dat op een nader te bepalen datum een bijzondere vlucht naai Ned.-Indië zal ondernemen, waarbij het tra ject in ongeveer Sy» dag zal worden afge legd. Het luchtrecht, dat gelijk is aan dat voor het gewone wekelijksche luchtvervoer en eventueel ook de gewone porten en rechten, moeten althans gedeeltelijk voldaan worden met het luchtpostzegel voor bijzondere vluchten. Voor briefkaarten en open kaarten moet derhalve wegens port en luchtrecht tezamen minstens 30 cent worden voldaan Stukken, waarop het bijzondere zegel niet voorkomt, worden in geen geval met deu „Postjager" verzonden. Voor Nederland bestemde correspondentie te verzenden met de retourvlucht, kan In een volledig voor luchtpostverzending ge- frankeerden omslag aan 't Hoofd van den P.T.T.-dienst te Bandoen worden gezonden. De frankeerkosten (gewone porten en rech ten, alsmede luchtrecht) voor de terugzen ding moeten aan genoemd Hoofd worden overgemaakt, per postwissel, welke pet luchtpost moet worden verzonden. De ver zending van deze retourstukken en postwis seis kan geschieden met den gewonen ekelijkschen luchtdicnst op 19 en 26 Oct. NAT. CRISISCOMITE DE PRIJSVRAAG-OPLOSSINGEN De propaganda-afdeeling van het Nat. Crisis Comité deelt mede; Volgens de offi- cieele telling der ingekomen briefkaarten naar aanleiding van de prijsvraag, zijn 173960 briefkaarten ontvangen. Hierbij wordt opgemerkt, dat dit alleen de telling betreft en dat bet grootste aantal briefkaarten nog geschift moet worden in goede en verkeerde oplossingen. Dit zal nog geruimen tijd in beslag nemen. Het Nationaal Crisis Comité verzoekt dan ook dringend niet lastig gevallen te worden met het verzoek 01I1 nadere inlichtingen. BIJEENKOMST MIDDENSTANDS RAAD WIJZIGING WINKELSLUITINGSWET. J.l. Woensdag hield de Middenstandsraad onder presidium van mr. A. I. M. J. Baron van Wijnbergen zijn 155ste vergadering, welke een bijzonder karakter droeg doordat zij grootendeels werd bijgewoond door mr. T. J. Verschuur, minister van Economische Zaken. Met betrekking tot de wettelijke regeling van het afbetalingsstelsel kon worden ge constateerd, dat de regeering bereids in deze richting diligent is; hetzelfde geldt vat vraagstuk der crediethulp voor door de crisis getroffen middenstandsbedrij waarover inmiddels door den Raad schrif telijk advies is uitgebracht. Voor beide derwerpen is een wetsontwerp in voorbe reiding. Inzake de winkelsluitingswet deelde de minister mede, dat een wijzigingsontwerp kan worden tegemoet gezien, hierop neer komende, dat van een principieele wijziging geen sprake is, doch wel uitsluitend voor den duur der crisis, voor zoover de noodza kelijkheid daarvan blijkt, voor bepaalde branches in beperkte mate op Zondag meer verkoopgelegenheid zal worden gegeven. Voorts zal ook met de belangen der Jood- sche winkeliers rekening worden gehouden. DE SUIKER TOCH DUURDER EEN CRISISHEFFING VAN 9 CENT PER KILO Deofficieele waarheid is niet altijd waar. We hebben dat weer tot onze teleur stelling ondervonden. Op gezag van een vakblad publiceerden wij half September, dat er met ingang van 1 Oct. een crisis belasting op suiker gelegd zou worden Daarop volgde evenwel een officieuse tegen spraak. Een man van 't vak verzekerde ons echter, dat het eerste bericht ten volle juist was; alleen de datum stond nog niet vast. Toen wendden wij ons tot de autoriteiten met verzoek om inlichtingen. Ze werden ons welwillend en openhartig verstrekt, ge lijk blijkt uit ons bericht van 23/25 Sept. en dat wij hier herhalen: We hebben te bevoegder plaatse geïnfor meerd, maar daar is niets van dergelijke voornemens bekend. Financiën noch Econo mische Zaken weten er iets van. Wel is in de Millioenennota aangekon digd, dat de 10 opcenten, geheven ten bate van den Crisisdienst en het Leeningsfonds zullen worden gecontinueerd, maar dat is niet iets nieuws. Duidelijk of niet? Men hield heelemeel geen slag om de arm, zooals meer gebeurt als iets waar is, doch niet gepubliceerd mag worden. En ziedaar; thans wordt officieel meege deeld, dat er Maandag a.s. eencrisis heffing op suiker komt. Het bedrag ervan is zelfs hooger dan men aanvankelijk had verwacht. De bestaande accijns van f 22.50 wordt n.l. krachtens ministerieel be sluit van 16 October tot 31 December 1933 met 40 opcenten verhoogd, zoodat de heffing neerkomt op een bedrag van f 9 per 100 K.G. Zooals uit de tekst van het hieronder vermeld Kon. besluit blijkt, zijn van deze heffing uitgesloten de voorraden, welke niet grooter zijn dan 250 K.G, Het Koninklijk besluit Gedurende het tijdvak van 16 Oct. tot 1 Sept. 1934 zal het in voorraad hebben, ver voeren en invoeren van suiker, al dan niet verwerkten staat, voor zoover die suiker, na het in werking treden van dit besluit., in het vrije verkeer wordt gebracht, slechts toegestaan zijn tegen betaling van een door den Minister van Economische Zaken vast te stellen bedrag. Dit bedrag wordt uitge drukt in een percentage van de hoofdsom van den accijns, met in achtneming van het suikergehalte. Voor suikerhoudende goede ren, voor met saccharine of andere kunst matige zoetstof bereide artikelen wordt het hoogste suikergehalte geacht te zijn hon derd procent. Zuivere natuurhonig wordt, bij invoer in verpakkingen van meer dan 1200 gram netto, geacht geen suiker te be vatten. Bij invoer van gedistilleerd, waar de alcoholaccijns niet naar de juiste sterkte berekend wordt, van wijn en van met niet meer dan vijf procent suiker be reide goederen, blijft de heffing eveneens achterwege. Het is verboden na medio October suiker n onvenverkten staat in het vrije verkeer .•oorhanden te hebben of te vervoeren, ten zij het bedrag der heffing is voldaan. Dit bedrag is verschuldigd door den gebruiker of hoofdgebruiker van de opslagplaats, waarin de suiker aanwezig of voorhanden was of waarheen deze onderweg was. Voor de berekening van het verschuldigde voor kandij, ruwe suiker en basterdsuiker wordt deze geacht te zijn belast met een accijns van f 2250 per 1Ó0 kilo. Suikerhoudende vloeistoffen blijven bui ten beschouwing, terwijl suiker, welke bin nen een maand na het in werking treden van dit besluit in een opslagplaats wordt aangetroffen of suiker, die in die maand blijkt afgeleverd of verbruikt, geacht wordt reeds met ingang van den dag .'.er inwer kingtreding aldaar aanwezig of daarheen onderweg te zijn geweest Van een en Eender zijn uitgezonderd de voorraden suiker, die per opslagplaats, met inbegrip van de hoeveelheden daarheen onderweg, niet grooter zijn dan 250 K.G. Als opslagplaats wordt beschouwd ieder gebouw, erf of besloten terrein. Wanneer iemand in een plaats meer dan een pakhuis bezit, worden deze voor de toepassing van dit be sluit als één opslagplaats beschouwd. Voor raden grooter dan 250 K.G. zijn voor de volle hoeveelheid aan de heffing onderworpen. Voornaamste Nieuws. (blz. 1) De crisisheffing op suiker, die op Maan dag in werking treedt, is bepaald op 40 pet. van de hoofdsom der tot dusver geheven suikeraccijns. Vervroegd ontslag bij de Spoorwegen, (blz. 2) Het getuigenverhoor in het Rijksdagbrand proces laat nog altijd het mysterie voort bestaan, dat Van der Lubbe alleen den brand zou hebben gesticht, dien hij niet alleen k&n hebben gesticht Een bom op de geldbeurs te Chicago. Arabische onlusten te Jeruzalem. i Schaakrubriek. (blz. 5) Het mysterie Van der Lubbe. Bizonder- heden uit zijn jeugd. De Tweede Kamer heeft het wetsontwerp tot wettelijke regeling der huisindustrie aan genomen. Het ontwerp-De Visser tot wijzi ging van de Kieswet werd verworpen. Op onderzoek in Duitschland. XL. (blz. 10) Het Saargebied en het Saarplebisciet. II. GEMEENTE-ACCOUNTANTS ZEVENDE ACCOUNTANTSDAG TE UTRECHT. De Vereeniging van Gemeente-accoun tants organiseert haar 7e accountantsdag, op Zaterdag 21 October a.s. des voormiddags te 10.45 aanvangende, in de groote restau- rantzaal van het Jaarbeursgebouw le Utrecht. Als sprekers zullen optreden de heeren prof. mr. F. de Vries, hoogleeraar aan de Handelshoogeschool te Rotterdam en S A. Reitsma, hoofdredacteur van „Spoor- en Tramwegen" te Utrecht, die een inleiding zullen houden over: „De coördinatie van het Verkeerswezen in Nederland". BAGGERWERK IN W.-FRIESLAND De Minister heeft de door tal van gemeen ten in West-Friesland vastgestelde baggcr- ï-egelingen, waarbij werkloozen en kleine tuinders in werkverschaffing het bemesten van hel land met uit de slooten opgebag gerde modder moeten uitvoeren, weer goed gekeurd, doch de loonen over het algemeen met S pet. verlaagd. In sommige ge meenten mag niet meer in stukloon, d.i. per schuit modder, worden gearbeid, doch moet acht uur worden gewerkt tegen een loon ran 25 cent per uur. In andere wordt de modder per schuit ad 50 cent betaald en mogen per dag slechts vier schuiten worden gehaald. Bij deze regelingen betalen de tuin bouwers ongeveer 20 pet. van den prijs van de bagger en dragen rijk en gemeente do JAPANSCHE PRINS !N ONS LAND DOOR PRINS HENDRIK ONTVANGEN. Gisteravond is in Den Haag aangekomen Prins Ivosate Tokoegawa uit Japan. De Ja- pansche Prins maakt een reis door Europa, dat hij reeds vroeger heeft bezocht en is gister uit Londen naar Vlissingen overge stoken. Prins Tokoegawa stamt uit een oud en aanzienlijk Japansch geslacht, een geslacht, dat voor de Hollanders steeds een bijzonde re voorliefde schijnt gehad te hebben. Prins Tokoegawa is tot voor korten tijd voorzitter van den Japanschen Senaat ge weest, welke hooge functie hij ongeveer 30 jaar bekleed heeft. Daarnaast is hij ook reeds tal van jaren voorzitter van het Ja- pansehe Roode Kruis. In laatstgenoemde hoedanigheid zou hij vanochtend ten 11 ure ontvang vnnl.ni door Prins Hendrik, voorzitter van liet Ne derlandsche Roode Kruis, in tegenwoordig heid van enkele teden van het dagelijksrh bestuur in het getrouw van het Roode Kruis •aan de PrincesSegracht Uit Oost-lndie Houding van Commandant Eikenboom De dagvaardingen inzake de muiterij aan boord van De Zeven Provinciën zullen Maandag 16 October aan de eerste groep der muiters worden beteekend. Aan den voor avond van de berechting voor den Zee krijgsraad te Soerabaya zijn er gegevens over de houding van de officieren op het schip vóór en tijdens de muiterij bekend gew orden. De commandant kapitein-luitenant ter zee Eikeboom, die reeds ter reede van Soerabaya was gewaarschuwd door den marine-com mandant, had bij ontvangst van dit telegram verboden om, indien er iets voorviel, van de pistolen gebruik te maken. Verzekerd wordt, dat geen der officieren zich heeft verzet en dat zij, hoewel zij vóór het wegroepen van het schip over geladen pistolen beschikten, geen enkele poging hebben gedaan, om tegen de muiters op te treden. Deze verklaring wordt aan de hand van een uitvoerige schildering der gebeurtenis sen toegelicht. Eerst dagen later, toen de bom dooden en gewonden had gemaakt sprongen de officie ren dreigend met de revolvers naar voren, waarop de Europeesche leider der muiters uitriep: „Het is nu niet meer noodig!" EEN BLOEDBRUILOFT Te Buurse, gemeente Haaksbergen, is het 's avonds na afloop van een bruiloft ten huize van den timmerman Holters tot een groote vechtpartij gekomen tusschen een aantal bruiloftsgasten, w.o. eenige Duit- arhers. Met flesschen en messen ging men elkaar te lijf. Toen de politie arriveerde vond deze de breekbare inventaris kort en klein geslagen, terwijl Holters een ernstig» hoofdwonde had opgeloopen. De politie ving dadelijk met een onderzoek aan en arres teerde reeds enkele personen. Bovendien heeft de politie nog een persoon, zekere K. M. uit Haaksbergen, ook eon dPr gasten van de bruiloft, in arrest gesteld die er van ver dacht wordt een strooinijt in brand te heli- hen gestoken bij den landbouwer ter Hmirne te Buurse. Met veel moeite wist men te voorkomen, dat het vuur zich mededeelde aan de boerderij. OPSl. r L TSEAJ: Mo. 228, R'DAM ZAGERIJ EN SCHAVER1J: MASSAUHAVEM B0EREGAT

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1