Jliruuie grifcsrljf (£<mmttt ABONNEMENT» !Per kwartaal In Leiden en In plant en waar 'n agents» Imp gevestigd Is ƒ2.35 Franco per post 2.35 portokosten. Per week 0-18 Voor het Buitenland bij wekelijk- iche zending „4-50 Bu dagenjksche zending „5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent j met Zondagsblad 7V2 cent "Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Dagelijks verschijne nd Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 4093 VRIJDAG 13 OCTOBER 1933 ADVERTENTÏEN 4 Van 1 tot 5 regels1 1.1 Elke reeel mper0.22Yt ïrgez. Mededeelingen Van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer3.13 Bij contract belangrijke korting. j Voor tiet bevragen aan 't bureau Tj wordt berekend 0.10 I 14e Jaargang Dit nummer bestaat uit VIER bladen, waardij inbegrepen: het ZONDAGSBLAD EERSTE BLAD NAAR HET RIJK DER FABELEN TERUG Onder de uitlatingen, waarmee onze te genwoordige criticasters van professie den boer op gaan, doet nogal gaarne opgeld de bewering, dat er in het beleid der Regeering geen lijn zit. Dit is ook de vernietigende overtuiging van den heer Westerman voor zooveel dit de crisisarbeid van het huidige Kabinet be treft Het wordt tijd, dat men eens met dezen suggestieven dooddoener afrekent, die wei nig basis heeft, maar daarom niet minder kwaad doet Wat wil men eigenlijk met zoo'n syste m a t i s c h crisisplan tot verkrijging van evenwicht in ons budget? Zoowel door de vorige Ministers van Fi nanciën Dr. Colijn en Mr. de Geer als door den tegenwoordigen bewindsman is inge zien, dat evenwicht in de financiën noch eenzijdig door bezuinigingsmaatregelen, noch eenzijdig door het opleggen van nieu we lasten kon worden verkregen, maar allen hebben getracht beide methoden in een zoo juist mogelijke verhouding toe te passen. Wil men van systematiek spreken en van lijn, dan is die hierin duidelijk waarneem baar. Die stelselmatigheid schuilt ook hierin, dat van elk departement zonder onderscheid een beteekende bijdrage in den bezuinigings- nood wordt gevorderd. Maar overigens is in afbraakmaatregelen weinig systeem te onderscheiden, zoodat wie met dit argument belieft te werken, daarmee altoos klaar is. Intusschen is er één afbraaksystecm, waaraan men het systematisch karakter be zwaarlijk ontzeggen kan, namelijk het Rus sische, het bolsjewistische, dat gericht is op grondige en volledige vernietiging van 'hei bestaande. Wie daarin zijn idealen verwezenlijkt ziet, zegge dit klaar en duidelijk. .daar overigens blijve men thuis met de kleineerende bewering, dat deze of die sa- neeringsregeling geen lijn, geen systeem ver toont, want dit argument gaat altijd op. Dit beroep behoort verwezen te worden naar het rijk der fabelen, vanwaaruit het ook afkomstig is. MERKWAARDIG VERSCHIL Het eerste bezuinigingsontwerp v^n mi nister Marchant trof vooral de bizondere scholen: bouw en uitbreiding werden zei bemoeilijkt. Een enkel blad van rechts sloeg tegen den minister een scherpe toon aan; ja, uitte het .verwijt, dat Mr. Marchant de kans w nam om een lang verdrongen wrok tegen de bizondere school te koelen. Wij hebben deze onbehoorlijke taal on middellijk gewraakt, en van lieverlede viel heel de rechtsche pers ons bij. Echter, critiek bleef den minister niet ge spaard. De meeste bladen van rechts had den tegen sommige onderdeelen onoverko- menlijke bezwaren; enkele wezen het wets voorstel onvoorwaardelijk af. Totdat ten slotte bijkans heel de rechtsche pers het standpunt innam, dat wij van meetaf had den verdedigd: op sommige punten zal de minister een tegemoetkomende hcudin; moeten aannemen, doch de kern van het voorstel dient behouden te blijven en aan vaard te worden. Wat dan ook geschied Hoe het evenwel ook zij: behoudens het uitzonderingsgeval, waarop we doelden, had de minister niet te klagen over persoonlijk aanvallen. Hoe geheel anders is het thans, nu de openbare school in 't gedrang komt. Uit het weinige, dat wij van de protest ver gaderingen gemeld hebben, blijkt, dat men zich niet ontzag om de persoon van minister op vaak onbehoorlijke wijze ai randen. Misschien zal Mr. Marchant in zijn bin nenkamer hierbij denken aan de wrekende gerechtigheid ook hij was in zijn optre den, als politicus niet zelden onnoodig scherp in 't openbaar beantwoordt h. zijn belagers met cijfers, welke hun actie omver kegelen en met ironie, die hun ciek ontwapent. Dat deed hij ook weer bij het jubilé van ie Leidsche sterrewacht: In de vier maanden, verstreken sedert ik de leiding moest aanvaarden van departement van onderwijs, kunsten wetenschappen, verklaarde hij, heb ik reeds moeten vernemen, dat ik voor het onderwijs weinig of niets gevoel, dut ik de kunst niet of niet voldoende vermag te eeren en dat ik van de beteekenis dei wetenschappen geen begrip heb. BINNENLAND DE NEDERLANDSCHE LANGE GOLF BLIJFT BEDREIGD DE 1875-METERG0LF TOEGEWEZEN AAN ROEMENIE De Union Internationale de Radio diffu sion, clie haar bijeenkomst te Amsterdam heeft beëindigd, heeft, volgens verklaring r. A. Dubois, die. tezamen met Dr B. v d. Pol van de Philips' Fabrieken, Nederland reeds jaren in de Union vertegenwoordigt, practisrh gesproken geen resultaat bereikt. De situatie op het gebied der lange golven is ongewijzigd gebleven, zoodat men den regeeringen geen enkel bevredigend advies kon geven. Op het oogenblik ligt er nog slechts het an van Luzern, dat echter door een acht tal Europeesche landen ijict is aanvaard, door Nederland, Finland, Polen, Zweden on Turkije. Immers wordt volgens 't plan van Luzern, de thans door Nederland gebruikte 1875- meter-golf toegewezen aan Roemenië. Legt Nederland zich hierbij neer, dan beschikt 't voor den omroep nog slechts over de 298- moter-golf. Weliswaar zou het dan niet uit gesloten zijn, dat Nederland in dit geval de hikking zou kunnen krijgen over een tweede korte golf, maar ieder, die de be zwaren kent, die nog steeds aan de kerte golf-ontvangst zijn verbonden, zal het be- grijelijk achten, dat de Nederlandsche Om roep geen afstand wenscht te doen van de eenige lange-golf, waarover hij beschikt. Er dreigt dus op 15 Januari a.s. als het plan van Luzern in werking treedt een eigenaardige situatie in den aether te ont staan. De landen die door het plan van Luzern een lange-golf toegewezen hebben gekregen, gaan met ingang van dien datum op de hun toegewezen golflengte zenden, terwijl cle landen, die het plan Luzern niet hebben aanvaard, en tot nog toe deze golf lengte gebruikten op dezelfde golflengte blijven zenden. Aanvankelijk na 15 Januari a.s. zal Ne derland hiervan betrekkelijk weinig hinder ondervinden. De 1875 Meter-golf waarop Huizen en Hilversum om beurten zullen blijven zenden, is toegewezen aan Roeme nië, dat voor deze golflengte nog geen zen der ter beschikking heeft. Maar Roemenië heeft aangekondigd, dat thans met spoed met den bouw van het zendstation Drasov zal Gordon be gonnen en dat men hoopt- binnen een of anderhalf jaar te kunnen beginnen met de uitzendingenop 1875 M. En ter wijl Nederland en dat nog wel uitslui tend na zes uur des avonds zendt met een energie van 25 50 K.W. zal de zen der van Brasov een sterkte hebben van ongeveer 150 K.W. Dit beteekent, dat de Rocmeensche zender zelfs in Nederland zelf de ontvangst van den Nederland- srhen langegolfzender onmogelijk zal maken. DE POLITIEK DER REGEERING Het Verbond van Ned. Werkgevers, dat onder presidium van den heer II. P. G e 1- derman te Amsterdam bijeenkwam, heeft en motie aangenomen, waarin bij de Re- geering wordt aangedrongen op: 1. verlaging van de kosten van overheids diensten en overheidsbedrijven. verlaging van de kosten van levens onderhoud, 3. verlaging van het huurpeil van arbei derswoningen, i verlaging der steunuitkeeringen bij -erk loosheid, 5. afschaffing van zakelijke belastingen, zooals de zakelijke bedrijfsbelasting. DE DESTRUCTIE „GEKRO" IS VOORBEREID Nu in de Tweede Kamer het regeerings- oorstel inzake het verleenen van gelden ten behoeve van den bouw van een destruc tor van de N.T.F. in Woerden is verwor pen, hebben wij ons in verbinding gesteld met de directie der N.V. Gckro te Overschie om naar de plannen van deze onderneming te uifoimeeren. Naar ons werd medegedeeld zal Gckro" volkomen in staat zijn een aanzienlijke stijging van de productie op ti vangen. Ongeveer een half jaar geleden heelt men weer een nieuwe destructor aan- geschait, die nog niet in vol bedrijf is, doch die de mogelijkheid biedt van het vei ken van nog veel grootere kwantums dan er nu binnenkomen. Dat blijkt wel hieruit, dat de N.V. „Ge kro"' met ingang van Maandag a.s. groote kwantums vleesch voor de rundveecentrale zal paan verwerken, n.l. de slechtste boeit-u. clie thans het eerst worden afge slacht en gedestrueerd worden. Mocht ech ter nog verdere uitbreiding noodig zijn, dan lcomt. de-/0 stellig tot stand; men heeft nu reeds contact gezocht met den. N C.B., die voor Noord-Brabant een destructor bouwt volgens een nieuw systeem. Thans redient Gekro reeds 97 gemeenten, waarondei de grootste. Naar schatting wordt echtor in 150 gemeenten de destructie- methode voor afgekeurd vee nog niet toege past Mocht tegen 1 Juni a.s. de wettelijke verplichting »vo»den doorgevoerd, dan zaï het zaak zün. dat men vooraf een regeling- treft, wuiirl'i, voor elk der bestaande des- tuidonM» te' gebied wordt bepaald, dat deze moeten bedienen. Zoo zal de meest economische oplossing kunnen worden ver kregen. PRIJSVRAAG N.C.C. INZENDING THANS GESLOTEN ROND 200.000 INZENDINGEN Nu de termijn van inzending gesloten is, schat men het aantal binnengekomen oplossingen van de Radio-p. ij svraag op 200.000 stuks Het juiste cijfer kon begrijpe lijkerwijze thans nog niet worden vastgesteld. De totale opbrengst der prijs vraagbriefkaarten wordt op 70 a 80 duizend gulden begroot. Reeds thans is gebleken, dat on geveer 60 pet. der ingezonden op lossingen foutief is. Daar men niet tijdig gereed kan zijn met het opmaken van den uitslag, kan men zich ook niet aan den daarvoor aanvankelijk vastgestelden datum, 13 dezer, houden. Er zal echter naar worden gestreefd, de trek king zoo spoedig mogelijk te doen plaats hebben! De oplossing Het N.C.C. deelt ons mede: Teneinde aan den wensch van velen om de goede oplossing te ver nemen zoo spoedig mogelijk te vol doen, berichten wij, dat de oplos sing als volgt luidt: 3 H 7 E; 6 J; 5 I; 10 A; 8 B; 9 F; IC; 2 G; 4D Reeds thans maken wij bekend, dat het ons niet mogelijk zal zijn over de prijsvraag en dus ook niet over de toekenning der prijzen correspondentie te voeren. KLANKEN EN BEELDEN VAN DE N.C.R.V. Naar wij vernemen zal de Nederlandsche Christelijke Radio Vereeniging binnen zeer korten tijd een nieuwe propagandatochl be ginnen. Kwam zij voorheen met de zoo zeer geslaagde film „De Klokken Luiden", thans zal de k 1 a n k f iTm van den NationaLen N.C.R.V.-Radi o-Land dag vertoond worden, aangevuld met het défilé voor H. M. de Ko ningin en de opening van de Kamers der Staten-Generaal. Juist dezer dagen is een groot reis-filmappanaat op de markt ge bracht, hetwelk in staat is natuurgetrouw het gesproken woord en muziek weer te ge ven. Dit instrument werd door de N C.R.V. aangekocht. Binnenkort zal men allerwege in het land in de gelegenheid gesteld wor den zijn herinneringen aan den Landdag op te frisschen en tevens II. M. de. Koningin haar rede te hooren uitspreken, weike ter gelegenheid van het groote défilé gehouden werd. UITVOER VAN VISCH. De Minister van Economische Zaken heeft bepaald, dat met ingang van 16 October cer tificaten zullen worden afgegeven voor den uitvoer van versche, gekoelde of bevroren zeevisch naar Engeland. Met de afgifte der certificaten is belast de heer W. J. Janssens, inspecteur der Vis- scherijen, te 's-Gravcnhage. De kosten aan deze certifaten verbonden, bedragen f 0.02 per 10 K.G., met een mini mum van f 0.10 per certificaat CHR. NATIONALE ZANGWEDSTRIJD. De Christelijke gemengde zangverepni- ging „Volharding leidt tot het doel" orga niseert ter gelegenheid van haar 50-jarig bestaan op Maandag 21 Mei (2en Pinkster dag) en Zaterdag 26 Mei 1934 een grooten Chr. Nationalen zangwedstriid voor ge mengde-, dames- en mannenkoren Inlich tingen worden verstrekt door den secretaris den beer M. Pronk, Markenschestraat 155 Seheveningen AMSTERDAM GEMEENTERAAD Socialistisch-communistische oppo sitie. „Geen verlaging van üe steunregeling". Onder voorzitterschap, van den loco-burge meester, wethouder Kropman, werden de Woensdag ingeluide besprekingen over de ver laging van den maatschappelijken steun gister middag voortgezet. Naar men weet, had de heer Pothuis (s.d.) een motie ingediend, strekkende om in een gemotiveerd adres de regeering er op te wijzen, dat de steungelden niet verlaagd kun nen worden, De zitting van gistermiddag meende de op positie op dezelfde wijze als den vorigen dag te moeten benutten. Twee voorstellen zijn aan genomen tegen het afwijzend advies in van de tafel van B .en W. Het eerste voorstel was het bovengenoemde, dat namens B. en W. bestreden werd door wet houder Baas (a.r.), die uiteenzette dat de nieuwe Rijksregeling tot stand kwam zonder dat, zooals voorheen gebruikelijk, het gemeen te-bestuur door de Regeering om advies was verzocht. Nu kunnen de communisten wel zee gen: laat de gemeente de steungelden geheel voor eigen rekening nemen, maar dan zou de steunregeling zelfs ongunstiger zijn dan de nieuwe regeling. Bovendien zou de Regeering die eigen regeling zeker niet goedkeuren. Intusschen stemde de wethouder toe, dat de nieuwe regeling voor de werkloözen pijnlijk is. Kon de Regeering hiermee tot het vooriaar wachten, dan zou dit reeds soelaas geven, Maar de harde noodzaak dwingt. Wat de nieuwe regeling zelf betreft, de wet houder oordeelde fat de groote gezinnen het mnist nadeel hiervan zullen ondervinden. Voor het overige meent hij wel te mogen aannemen dat de Regeering zal medewerken den maat regel zooveel mogelijk te verzachten. Tegenover de Regeering behooren wij, be sloot de weth., billijk te zijn. Zij acht de steun bedragen niet te hoog; de slechte toestand van Rijks financiën noopt haar tot dezen maat regel. Namens B. en W. ontraadde spr. aanneming der motie van de s.d.-fractie. Na deze rede van den wethouder werd nog uitvoerig gerepliceerd. De heeren Pothuis (s.d.), Kits? (rev.-soc.) en Schalker (comm.) trokken ieder op eigen manier ge ducht van leer, zoowel tegen B. en W. als te gen de Regeering. Van r.k. zijde werd de wethouder bijgestaan door den heer Schlichting, terwijl de heer ""er Haar. het college den steun van de .h.-fractie toezegde. Niettemin werd het voorstel-P o th u i s aan genomen met 21 tegen 17 stemmen. Bezorgdheid van dei. heer De Miranda lij den tweeden aanval op het college mende de' haas zelf. De heer de Miranda had gele- het wetsontwerp tot vermindering van de uitkeering uit het Gemeentefonds en maakte ernstig ongerust over de financieele ge volgen vifi de voorgenomen korting voor de gemeentehuishouding. Derhalve stelde hij een motie voor om de Regeering en de leden der beide Kamers met de bezwaren van Amster dam op de hoogte te stellen. De r.k. heer Romme oordeelde, dat de heer de Miranda nu juist niet de eerst aangewezene om zich zoo bezorgd voor de gemeente- financiën te maken, en wilde eerat het oordeel van den wethouder van financiën weten. Deze de heer Abrahams (v.d.), vond het adres geheel overbodig, aangezien B. en W. zich reeds hebben aangesloten bij het adres van de Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten. Bovendien hadden B. en W. zich reeds met de Regeering in onderhandeling begeven, zoodat een adres van den Raad, met meer derheid van stemmen aangenomen, niet al leen overbodig doch zelfs schadelijk zou zijn. De wethouder gaf den heer De Miranda den ernstigen raad, zijn motie in te trekken Maar natuurlijk, daaraan mocht de heer De Miranda niet denken. Dat zou niet zijn in het belang van Amsterdam. De gedachtenwisseling tusschen de heeren De Miranda en Romme maakte ook indruk op den heer Seegers (comm.). Natuurlijk laat het hem en zijn vrienden Siberisch koud hoe het staat met de gemeente- of Rijksfinan ciën. Zijn partijgenoot Schalker had een uur te voren nog gepraat over „de schatrijke bourgeoisie". Maar nu het er om ging, de Regeering èn het college dwars te zitten, wilde hij toch ook graag meedoen en vond hij het adres dringend noodig. Nu, de meerderheid van den Raad oor deelde precies zoo en met 23 'tegen 18 stenj^ men werd in principe tot he1: zenden van hët adres besloten. In den loop van den middag waren nog de beide communistische voorstellen (brandstof- fentoeslag en Steunregeling geheel voor reke ning van de gemeente) mét overgroote meer derheid verworpen. Alleen de communisten stemden voor 's Avonds was er weer een ernstig voor stel aan de orde! Dat van den communist Seegers en de zijnen om „werklooze" (in derdaad stakende) bouwarbeiders, die door de Pegeering in verband met de staking van de Amsterdamsche stucadoors, van steun wa ren uitgesloten, toch ondersteuning te ver strekken. Na een heftig fulmineerende rede over de „oekase" van de „regeei-ing-Colijn", stelde de communistische spreker den eisch, dat aa bedoelde arbeiders, die strijden tegen „wereld van vijanden" een steunuitkeering zal worden verstrekt. Wethouder Baas (a.r.) deelde den Raad mede, dat hiervan niets kon komen. Niet B. en W. namen, maar de Regeering nam in de zen loonstrijd den gewraakten maatregel, dien: Spr. evenwel niet afkeurt. B. en kunnen voorts door verstrekken van steun de geheele subsidieregeling niet in gevaai brengen. De lieer Gulden (s. d.) vroeg van hel college maatregelen om het stucadoorscon- flict te beëindigen; de wethouder antwoordde hierop dat B en W reeds hiermede doende Het verloop van de discussie bracht eens een heftig relletje, nu tusschen de hee ren Kits z (rev. soc.) die den heer Schal ker (comm.) den mantel uitveegde, en den communistischen heer H u i z i n g a. De heer K i t s z, die steeds sprak var „stikkedoors", fulmineerde voortdurend tegen ce communisten over allerlei onderling gehar rewar in verband met het stucadoorsconflict. Het slot van het buitengewoon onbelang rijke liedje was, de verwerping van het com munistische voorstel met overgroote meerder heid. De communistische demonstratie was hiermede afgeloopen en de zitting van den Raad tevens beëindigd. ROODVONK-PATIëNTEN THUIS Niet meer in een ziekenhuis Blijkens mededeeling van Dr L. Hoyer- mans, directeur van den Gem. Geneeskun digen en Gezondheidsdienst te Amsterdam, hebben B. en W. van Amsterdam besloten ingrijpende veranderingen aan te brengen in de methode van verpleging van lijder* aan roodvonk. In hoofdzaak zijn dit, zooals bekend, kinderen. Voorheen strenge afzondering In vroeger jaren heerschte in medischi kringen te Amsterdam trouwens daar niet alleen, de opvattingen waren destijds vrij algemeen zulk een vrees voor besmet ting door roodvonk, dat de lijders geheel afgezonderd .moesten blijven, aanvankelijk in IJmuiden, daarna in de qarantaine-inriclv ting Zeeburg, destijds verder van het be bouwde gedeelte der hoofdstad gelegen dan thans. De woningen der patiënten werden toen grondig ontsmet Later wijzigde wel niet de isolatie-opvat ting, maar bracht men de lijders aan rood- vonk in de barakken van het Willielmina- gasthuis. Ten bewijze, dat de afzondering toen nog streng werd gehandhaafd, mog» worden herinnerd aan het verbod voor d< ouders om hun kinderen te bezoeken. Vader en moeder mochten hun patiëntje alleen maar zien, veilig en we) aan de buiten- I zijde van de barak. Dat was vooral in den I winter voor menigeen buitengewoon bezwt rend, gezwegen nog van het leed, dat men destijd ouders en kinderen meende te moe ten aandoen door hen weken aaneen alle contact van eenige beteekenis te ontzeggen. Weer later werd den ouders wel toege staan de ziekenzalen te betreden (een aan merkelijke verbetering- maar -/ader of moe der mocht alleen met de kleine huisgenoot spreken; aanraken was verboden. Ook de ontsmetting der woningen werd geleidelijk minder en langzamerhand nagenoeg geheel achterwege gelaten. Nu geen isolatie meer Thans zal alleen in een bijzonder geval, ter beoordeeling van den Geneesk. en Ge zondheidsdienst, worden overgegaan tot zie- kenverhuisverpleging. Hoewel aangifte ver plicht blijft, kan onder leiding van den huisarts of een dokter van Gemeentewege de roodvonklijder thuis worden verpleegd Zelfs stelt men zich voor, dit als regel te doen geschieden, tenzij de woninginrichting te primitief is of een bepaalde omgeving bv. een levensmiddelenbedrijf ziekenhuis-- erpleging wenschelijk maakt. Desnoods zullen verpleegsters voor de be handeling der zieken en voorlichting der ouders worden beschikbaar gesteld. Dr Heyermans meent, dat in de toekomst kinderen door inenting voor de ziekte kun nen worden geïmmuniseerd. H. S. S. KUYPER t Gisteravond is te Bazel (Zwit serland), waar zij voor herstel ver toefde, overleden mej. H. S. S. Kuyper, dochter van wijlen Dr. A. Kuyper Sr. Kerknieuws. NED. HERV. KERK Zestal: Te Kampen (vac.-tM. Ottevanger), van Asch te Wierden, J. Enkelaar te Leer dam, J. C. W. Kruishoop te Bodegraven, J. Lekkerkerker te Oldebroek, J. H. van Padden- burgh te Elspeet en L. Vroegindewey te Wilnis. Viertal: Te Kruiningen, J. Mortier te iZalk, W. A. Plug te De Cocksdorp (Texel), W. C. Posthumus Meyjes te Rotterdam en Dr. H. Stoel te Veenwouden. Drietal: Te Kampen (vac.-M. Ottevan ger), F van Asch te Wierden, J. Lekkerkerker te Oldebroek en L. Vroegindeweij te Wilnis. Beroepen: Te Paesens, cand. H. de Lange te Woerden. Te Lettelbert en Enuma- til, P. Siemelink te Gasselter-Nijeveen. OUD-GEREF. GEMEENTEN AFSOHEID, BEVESTIGING, INTREDE Men schrijft ons: Cand. H. A. Jell erna, van Woubrugge, hoopt Zondag 5 November a.s. intrede te doen als predikant der Ned. Hervormde Gemeente te Grypskerke (iZ.), na bevestigd te zijn door Ds. J. Jellema, van Woubrugge. Cand. T. van der Meulen, Garijp, die door de Classis Ommen peremptoir examen tot de bediening des Woords en der Sacramenten is toegelaten, hoopt Zondag 19 November a.s. intrede te doen als predikant der Geref. Kerk van Daarle (O.), na bevestiging door Ds. K. van Meulen. van Kommerzijl (Gr.). BEROEPINGSWERK. Tc Reitsum heeft de Kerkeraad der Ned. Hervormde Gemeente besloten den aanslag van den Raad van Beheer voor de Predikantstractementen te voldoen, zoodat binnenkort met het beroepingswerk een aanvang gemaakt kan worden. BEGRAFENIS-JAN GEEN SE Te Nieuw-Lekkerland werd Donderdagmid dag onder zeer groote belangstelling op het kerkhof ter aarde besteld het stoffelijk over schot van den heer Jan Geense, leider der „Ledeboerianen". Voor het huis van den overledene lagen twi schepen van twee schoonzoons van den heer Geense. In de ruimen van deze schepen den familie en genoodigden ontvangen: in het geheel plm. 400 menschen. Op het graf werd het woord gevoerd door de heeren Blaak Klein en nog een derden spreker. De maatregel van de versterkte politiemacht om op de begraafplaats de hekken gesloten te houden, mocht niet baten. Het publiek drong zóó op, dat het niet te houden was, terwijl anderen over de omheining klommen. Het tal aanwezigen bedroeg naar schatting ze honderd. KERKDIENSTEN In den Waver te Ouder-Amstel hoopt vanwege de Kerkeraden der Ned. Llerv. Ge meenten van Ouder-Amstel en Vinkeveen tijd tot tyd kerkdiensten in het schoolgeh te houden. Jl. Zondag had de eerste dienst plaats onder leiding van Ds. L. R. Aalbers, Ouderkerk a. d Amstel. GEREF. KERKEN IN HERST. VERBAND. Dp heer K. van den Berg, oud-hoofd der Keuchenïusschool te Amsterdam, die zich thans te Santpoort heeft gevestigd, heeft zich, naar liet „Hbl." schrijft, op verzoek van den Kerkeraad der Geref. Kerk in II.V. aldaar bereid verklaard des Zondags om de 14 dagen de godsdienstoefeningen Gemeente te leiden. De Gemeente, die kl-.... is (5i zielen, waarvan 28 belijdende leden), hezit geen eigen predikant. In den ochtend dienst van j.l. Zondag heeft Dr J. G. Geel kerken den lieer Van den Berg in het ambt van ouderling te Santpoort bevestigd. ORTHODOXE LIDMATEN UITGESLOTEN? Van orthodoxe-Hervormde gezaghebbende zijde schrijft men ons: „In de Ned. Herv. Gemeente van W o m m e I s-II ij d a a r tl (Friesland) bestaat sinds lang een bloeien de orthodoxe Evangelisatie, die haar samen komsten beurtelings in haar lokaal t' Wornmels en in de Hervormde kerk te Hijdaard houdt. De wassende invloed dezer groep was natuurlijk ook bij de Kerkelijk» verkiezingen te marken; de a.s. verkiezin gen z•den wr-- hi'n'ijk haar een meer- (blz. 1) Op de prijsvraag van het Nat. Crisis Co mité zijn rond 200.000 inzendingen binnen gekomen. De oplossing wordt thans bekend gemaakt. Het Verbond van Nederlandsche Werkge vers heeft een motie aangenomen met be trekking tot de economische en sociale poli tiek der regeering. Mej. H. S. S. Kuyper overleden. Al Smith genoemd als hooge Volken- bondscommissans voor de Duitsche vluch telingen. Proefnemingen bij het Rijksdaggebouw. De wrijving tusschen Rusland en Japan. Catastrophale droogte in Zuid-Afrika. Militaire opstand in Siam. (blz. ITet Centralen Convent der Antirev. Partij heeft, de wijzigingen in het Program van Beginselen besproken. (blz. 5) De Tweede Kamer heeft het voorstel tot verleening van een voorschot voor de bouw van een destructor te Woerden verworpen. Het wetsontwerp tot wijziging van de be grooting van Sociale Zaken werd aange nomen. Minister Slotemaker de Bruine heeft nogmaals verklaard een wetswijzi ging tot vervroeging van de verkoop van versche cadetjes niet te zullen bevorderen. (blz. 9) Nadere bijzonderheden over het ontzet tende vliegongeluk bij Lienden. Het ZONDAGSBLAD van heden bevat o.m.: Meditatie: Deonbcschaamdheid des ge- Uitbreiding over Psalm CXXV, vers van Dirck Rafaélsz Camphuysen. Van Boeken en Schrijvers: P. J. Ris- seeuw bespreekt: Droom en Vuurvan E. Reitsma. Literaire in- en uitvallen, door P. v. E. Menschen in crisistijd: Verloren idealen. door D. C. A. Bout. Van bonte dingen: Van goud, alumi nium en... een liefdezuster, door G. K. A. Nonhebel. Brugge, de Schoont, door H. Kuyper- Van Oordt. Bonte vragen. Vervolgverhaal van K. Jonkheid: Langs kromme wegen. Dagboek van de familie Berkelmans. Jeugdrubriek met o.m. een vervolgver haal van G. Mulder: De gebroken ruiten. Voornaamste Nieuws. derheid in het Kiescollege verschaffen. Van vrijzinnige zijde had men (de Ker keraad) reeds vroeger geprobeerd door split, sing van de combinatie Wommels-Hijdaard het „omgaan" der Gemeente te verhinderen Waar deze Gemeente gelegen is binnen het ressort-Franeker en deze Classis een beslis sende beteekenis heeft voor de samenstel ling van het Provinciaal Kerkbestuur en dus voor de afvaardiging naar de Synode, kreeg deze lokale richtingsstrijd een bijzon deren achtergrond. De Synode heeft echter splitsingpogingen tot nog toe verhinderd. Docli nu vernamen de in Hijdaard woon achtige lidmaten der Gemeente dezer dagen met verbazing, dat hun namen niet voor kwamen op de lijst van stemgerechtigden, tlif- ieder jaar moet worden opgemaakt Bliikbaar heeft de Kerkeraad geheel wille keurig een groep van ongeveer 45 lidmaten van het stemrecht uitgesloten, om op die manier zijn doel te bereiken. Het is niet waarschijnlijk, dat alle geest verwanten van dit Kerkbestuur met deze onrechtmatige daad instemmen. Anderzijds is het een bij drage te meer tot de lijst, van unfaire prac- tijkeo in den Kerkelijken strijd". HERSTELD APOSTOLISCHE KERK. Te Utrecht werd Zondag onder over gro«te belangstelling een landelijke samen komst dor Hersteld Apostolischen in Neder land geiiouden. Er waren circa 2500 deel nemers. De vergadering werd toegesproken door de heeren Van Oosbree uit Nederland, Dach uit het district Dusseldorf, Klaphof uit Zuid Afrika pn Dietz uit Australië VERKIEZINGEN Breda. Bij de verkiezingen voor het Kies college bij de Ned. Hervormde Gemeente al hier zijn de 15 candidaten van de Vereeniging „Evangelie en Belijdenis", by enkele candi- daatstelling verkozen verklaard. Door de Ver eeniging voor z.g.n. Evenredige Vertegenwoor diging was geen candidatenlijst ingediend. KERKGEBOUWEN. Te Den Haag-Zuid is door de Geref. Kerk een eigen nieuw kerkgebouw aan de Allarri Piprsonlaan in gebruik genomen. De heer W. van der Klis, voorzitter der bouw commissie, ring de wordingsgeschiedenis van deze kerkstichting na, las eon oorkonde over de voorgeschiedenis van de Laakkerk voor en droeg het gebouw aan den Kerke raad over. Ds. J van der Spek heeft voorts het Woord bediend uit Openb. 21 22. Beide sprekers uitten dank aan allen, die hun medewerking verleend hadden. Ds. P. Ded- dens, van Rijswijk; Dr. J. Hoek, van Den Haag West, namens de Classis; en Ds. IC van Anken, van Delft. als lid der voorma lige „Adviescommissie", hebben de Kerk van Den Haag-Zuid met het nieuwe kerk gebouw gelukgewenscht. Slotzang was Ps. 135 12. NAAR INDIE Ds. J. G. Fernhout, van Bandoeng en D s. C. Mak. van Medan, die met verlof hier te lande vertoefden, zijn met hun gezinnen gisterenmorgen van Rotterdam uit voor de terugreis naar Indië vertrokken. Zij gingen per trein naar Genua en schepen zich daar in op de „Johan van Oldenbameveldt", die Don derdag 2 November a.s. te Batavia hoopt aan te komen

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1