bewezen!! Verlamming der jonge hennen Runderhorzel-bestrijding VLAMPIJPEN M. VERHEUL's KRACHTVOEDERHANDEL N.V. Ons PRAATUURTJE LAhD. EN TÜ1NB0VW No. 209 Adverteeren in „LAND- EN TUINBOUW" heeft succes mi wmmmmmm iiii:!iii:ii;'Eiii;iii!iigiii!iBi:ii!!iii;a!iitw!!iiii!i!iiiiBiiiii;i[f!i:iiiii;ia;ia^ iiaigFuiiinaaiigi'in;:vip! DORtOEROAR 12 OCTOBER 1933 ,Land- en Tuinbouw" bereikt duizenden boeren en tuinders ■■iiiifiii un mi» Neuro-lymphomatosis. Het Oosting Instituut voor Kleïnveeteelt te Emmen (bedrijfsleider de heer B. de Boer) schrijft ons: Algemeen hoort men tegenwoordig spre ken over het optreden van verlammings verschijnselen bij jonge hennen. Nu kan verlamming bij kippen verschillende oorza ken hebben. Het kan zijn een gevolg van tuberculose, coccidiosis, voedselvergiftiging en ook van zich in de ingewanden bevin dende wormen. Wanneer de verlammings verschijnselen ontstaan door één der boven genoemde oorzaken, is dit door deskundigen gemakkelijk te constateeren en kunnen er maatregelen worden genomen de kwaal te stuiten. Over het algemeen is de schade, toegebracht door dergelijke verlammingen, niet zoo heel groot, daar het kwaad, bij zorgvuldige behandeling, in hetzelfde jaar dat het is opgetreden, kan worden uitge roeid. Anders staat het echter wanneer men het te doen krijgt met de boven dit artikel ge noemde verlammingsziekte, ook wel ge noemd de „Mareksche verlamming", omdat deze ziekte het eerst door Marek is beschre ven in het jaar 1907. Sindsdien werd deze ziekte geconstateerd in de meeste landen waar de plum veehouderij tot bloei is ge komen. De statistieken toonen echter aan, dat deze ziekte, vooral de laatste jaren, gewel dig toeneemt Volgens het „Verslag over de werkzaam heden der Rijksseruminrichting" werden daar onderzocht ongeveer 2000 kippen, die lijdende waren aan een of andere ziekte. Terwijl het percentage van bijna alle ande re ziekten een dalende lijn vertoont, blijkt het dat juist de verlamming zich in ons land snel uitbreidt. In 1927 bedroeg het per centage der aan verlamming lijdende die ren 1,6, in 1930 was het 5, in 1931 was het reeds S,7, terwijl in 1932 reeds 13,4 pet. der onderzochte dieren aan deze ziekte leed. In twee jaar tijds is dus. het aantal gevallen van verlamming bijna verdriedubbeld. De verschijnselen die men bij verlamming kan waarnemen zijn velerlei. Het meest voorkomende is wel de verlamming der bee- nen, waarbij gewoonlijk eerst één been wordt aangetast. In het beginstadium wordt dit been nog wel gebruikt, doch de gang is onzeker. Het been wordt verder dan nor maal verplaatst en dikwijls zijn in rust stand de teenen kromgetrokken. Word Look het andere been aangetast, dan zien: we vaak het dier liggen met een been vooruit en één been achterwaarts gestrekt. Ook komt het vaak voor dat de lijder het gebruik der vleugels verliest, die dan mach teloos afhangen, waardoor het dier meer malen over zijn eigen vleugels struikelt. Ook is het mogelijk dat de oogen worden aangetast, die dan een grauwgrijze verkleu ring vertoonen en meestal eindigt dit in volslagen blindheid. Verder zijn ademha- lingsbezwaren, waarbij de dieren het typi sche gapen vertoonen, dwangbewegingen. alsof ze b.v. iets staan door te slikken, digestiestoornissen, gedraaide hals, sufheid enz. aanwijzigingen dat men het met de gevreesde verlamming te doen kan hebben. Het komt voor dat ieder der genoerpde (Verschijnselen zich afzonderlijk voordoet, doch meestal zijn er meerdere gecompli ceerd. Hoewel meestal optredend op een leeftijd van 3 tot 4 maanden komt het ook voor dat verlamming reeds eerder zich openbaart. §oms zelfs op een leeftijd van 6 a 8 weken. Indien de dieren bij het begin der ziekte reeds aan de leg waren, kunnen ze dit soms ook nog een tijdlang blijven daar meestal de eetlust normaal blijft Is de aantasting van dien aard dat de 'dieren totaal verlamd zijn, dan kunnen ze door machteloosheid gedwongen geen voed sel meer opnemen, waarna de dood spoedig intreedt Omtrent de wijze van verbreiding der ziekte valt niet veel met zekerheid te zeg gen. Het komt voor, dat bedrijven, die te voren ziektevrij waren, ineens met deze ziekte hebben te kampen. Voornamelijk schijnt dat te moeten worden geweten aan invoer van broedeieren of kuikens van elders. Is er eenmaal verlamming op een bedrijf aanwezig, dan kan het jaren duren voor het er weer vrij van is. Herstel van aangetaste dieren is vrijwel uitgesloten. Dit feit, gevoegd bij de omstandigheid dat deze ziekte jaren op hetzelfde bedrijf kan stand houden, maakt de verlamming tot een enorm schadelijke en daarom terecht zeer gevreesde ziekte. Temeer nog waar het altijd betreft dieren, die vanwege hun leeftijd reeds een groote waarde vertegen woordigen. Geneesmiddelen zijn tot lieden niet be kend. De eenigo weg om de ziekte bestrij den is te trachten haar te voorkomen. Weet men van welke toom de zieke jonge hen nen afkomstig zijn, dan dient die toom, zoowel de haan als de hennen, van de fok kerij te worden uitgesloten. Verder dienen alle aangetaste dieren te worden afgemaakt en- de cadavers vernietigd, terwijl hokken en rennen, drink- en voederbakken, grondig moeten worden gedisinfecteerd, omdat kan worden aangenomen dat de ziekte zich ook door contact-infectie zeer snel kan verbrei den. Er zijn gevallen dat bedrijven die broedeieren of ééndagskuikens, betrokken van een bedrijf waar verlamming heerschte daarvan gezonde jonge hennen opfokten, terwijl op het besmette bedrijf, alhoewel van dezelfde eieren werd gebroed, de ziekte wel weer uihhrak. Hier bleken dus de hok ken besmet te zijn. Groote voorzichtigheid is dus vereischt. Vooral bij den aankoop van nieuw mate riaal. Nu de tijd voor het aanschaffen van broedeieren of kuikens voor de piepkuiken fokkerij weer aanbreekt, dient men wel op te letten, dat daarmede niet de verlamming op het bedrijf wordt gehaald. Het verdient aanbeveling, alle en te fokken en te broe den van eigen dieren, waarvan men weet, dat ze van deze ziekte vrij zijn. Nu heeft niet iedereen, die piekkuikens wil fokken, zelf daarvoor geschikte kippen cn moet er dus worden gekocht. Daarbij is juist het gevaar groot dat men ongemerkt de ver lamming binnen de palen van zijn bedrijf haalt. Die eieren en ééndagskuikens wor den meestal gekocht in de groote kippen- centra van ons land. En juist daar heerscht de verlamming in erge mate. Wie dus piepkuikens wil fokken dient hiermede terdege rekening te houden. Het kan zelfs zijn dat men bij de piepkuikens zelf weinig er van bemerkt, omdat die juist worden verkocht, wanneer de ver lamming zich begint te openbaren. Toch heeft men dan reeds de smetstof in zijn hokken, wat zich wreekt bij de opfok van jonge hennen voor den leg. Er is een spreekwoord dat zegt: „Een gewaarschuwd man geldt voor twee". Dat zou ik hierop willen toepassen. Wees op Uw hoedel Hyacinthen op glazen Het opzetten begint. Wortels als zilveren draden. Nog niet in het licht. Hoewel de zomer ons dit jaar heel lang gezelschap gehouden heeft, en de gouden herfsttint nog nauwelijks merkbaar is, is het zoo tegen half October toch de meest gunstige tijd om de Hyacinthenbcllen, welke we allen in huis hebben, op de glazen te zetten- Mochten er liefhebbers zijn, die njg niet bestelden, dan zij hun geadviseerd ernst van de zaak te maken, anders zullen zij in den a.s. winter, die natuurlijk weer volop trieste en sombere dagen zal geven, geen lenteboden in huis hebben. En juist dan beeft men zoo 'n behoefte aan bloemen, dxe het naderen van het voorjaar aankondigen. Maar ter zake! De ontvangen Hyacinthpn- bollen moeten op glazen. De glazen, jam potjes of welk materiaal we ook voor ons werk willen gebruiken, staan klaar. Vooraf hebben we gecontroleerd of alle goed schoon zijn, vooral die, welke het vorig jaar voor hetzelfde doel dienst deden. We houden ons nu eesrt even met de Hyacinthenbollen bezig en ontdoen ze van losse, verdroogde huidschilfers, welke er bij hangen. Echter niet meer dan die losse «cl ilfers. Daarna maken we den bodem schoon, d.w.z- we nemen het stof of vuil, dat dikwijls in de holte van den bodem achter blijft weg, opdat dit ons later geen parten speelt. Vervolgens nemen we een zacht schuiertje en vegen hiermede alle stof van don bol. Zijn we zoover, dan komt de bol' op het glas te staan en kan het bijvullen met water beginnen. We tillen den bol even op en vullen het glas dermate met leiding water. dat het water nog 2 a 3 m.M. van den bodem van den bol afblijft- We houden den bol zoo droog mogelijk! Men begrijpe ons dus goed, het water mag den bodem van den bol niet raken, masr toch moet het zoo dicht mogelijk den bol naderen. Is er te veel ruimte tusschen bol en water, vooral in den beginne, dan duurt het wortels vormen des te langer, terwijl nien ook veel kans maakt op een onregel matige ontwikkeling, doordat de wortel: krans niet gelijkmatig vochtig wordL Alles is zoo eenvoudig, dat verkeerd Tp- grijpen o. i. uitgesloten is. We zetten nu onze glazen met bollen in een donkere, droge en vooral koele ruimte. Zet nooit de glazen in de gestookte huis kamer in een kast, want daarin is het te warm. In een frissche kelder kan men e°n kist plaatsen, hierin de glazen zetten en hpt geheel met planken afdekken, opdat alles goed donker is- Wel moet er aan den donker- sten kant een kleine opening zijn voor ver. tilatie. Hebben we geen kelder, dan in een don kere kast in 'n ongestookte kamer, 's Nachts zetten we dan de deur open voor luchtvei versching, maar 's morgens moet alles weer donker zijn, dus deurtje dicht Staan de Hyacinthen op een goede plaits dan hebben we niets anders te doen, dan af en toe zoonoodig iets water bij te vullen, en mocht het water vuil worden, dit te vr-r- verschen. Dit gaat heel gemakkelijk door het glas schuin te houden en den bol iets op te lichten. Den bol er geheel uitnemen iaden we niet aan, omdat men de wortels zonder breken moeilijk weer in het gl-is krijgt, Ga vooral af en toe eens kijken en zie naar het interessante proces, dat zich in de donkere, ruimte afspeelt- Eerst kronkelen de wortels als zilveren draden door het waiter en vlijen zich rond den bodem van het glas, daarna begint de neus te groeien. Hij wor-.lt langer en dikker enneen verder gaan we niet Laat uw Hyacinthen vooral in het donker, totdat wij u in dit blad adviseeren ze in het licht te plaatsen. J. F. CH- DIX. |nternatioriaal Zuivelcongres te Rome deductie op reiskosten. Het Italiaansche comité van den Inter nationalen Zuivelbond deelt mede, dat de Italiaansche Spoorwegen aan de congres sisten een reductie van 70 op de reiskos ten van de grens tot Rome of Milaan toe staan, en van 50 op de kostep der spoor- reizen ter gelegenheid van de excursies. Het Italiaansche Commissariaat voor Toerisme heeft stappen gedaan om te bevorderen dat ook cle Spoorwegen in de onderscheiden andere landen verlagingen toestaan. Ter gelegenheid van het congres zal te Florence een nationale landbouwtentoon stelling plaats vinden. Aan do afdeeling machinerieën voor de boter- en kaasin dustrie zal ook door buitenlandsche firma's kunnen worden deelgenomen. Voor inlich tingen kan men zich wenden tot het Comi- tato Nazïonale per il Latte et Suoi Derivati, Via Vittorio Veneto, 7, Rome. De speciale trein, die de congressisten op 1 Mei 1934 van Rome naar Milaan zal bren gen, zal te Florence van 's middags 12 uur tot 6 uur 's avonds stilstaan, om den con gressisten de gelegenheid te geven, de ten toonstelling gratis te bezoeken. EEN G0EDK00PE STIKSTOFNIESTSTOf MET UITNEMENDE EIGENSCHAPPEP Inlichtingen worden verstrekt door het Landbouwkundig Bureau der Staatsmijnen te Lutterade (L.). Plaatselijk optreden een krachtig middel. Op een van de kringvergaderingen van de Geld. Over. Mij. voor Landbouw heeft de heer ir. A. Schrooder een inleiding gehouden over: de runderhorzelbestrijding. Hetgeen gezegd werd verdient o.i. om in breeden kring bekend te worden. Hij gaf een uiteenzetting van hetgeen se dert 192S is bereikt In de omgeving van Wagenimgen, Ede en Barneveld. De bestrij ding is daar georganiseerd door verschillen de afdeelingen der G.O.M-v.L., Coóp. Aan- en Verkoopvereenigingen, Zuivelfabrieken, Boe renleenbanken en een paar afdeelingen van den C.B.T.B. en den Melkveehoudersbond. Hoofdzaak is, dat er volgens een bepaald plan jvordt gewerkt. Aan de hand van de kaart worden de dorpen en buurtschappen ingedeeld in wijken met 100 a 150 veehou ders, al naar gelang van de grootte van den veestapel. In elke wijk wordt een boeren zoon in opdracht der organisation belast met de bestrijding. Men moet uiterst voor zichtig zijn bij de keuze van dezen persoon, daar het resudtaat van het werk geheel van hem afhangt. Hij moet plaatselijk goed be kend zijn en verder karaktereigenschappen bezitten van gemakkelijk met de veehouders om te gaan en bezwaren op kalme wijze te kunnen weerleggen. Voorts uiterst accuraat op zijn werk zijn. Hij wordt uitgerust met een pot zalf en een verbandschaar. Vóór de behandeling worden eerst de haren om de horzel-bult weggeknipt en de schilfers ver wijderd. Daarna wordt een kleine hoeveel heid zalf in het gaatje van de bult gebracht. Zalf daaromheen is verloren te beschouwen. Worden rijpe bulten goed behandeld, dan bereikt men steeds het gewenschte resultaat Het succes im de Neder-Veluwe is te danken aan de goede samenwerking der verschil lende organisatiën. De kosten worden bestreden uit bedra gen van verschillende Afdeelingen van 15 a 30 cent per Md, van twee Afdeelingen van het U.L.G., voorts van vier boerenleenban ken van 10 tot 40, van twee Afdeelingen van den C.B.T.B. van 5 en 15 en verder van ©en negental zuivelfabrieken In dit district zijn 42 personen met de be handeling belast, terwijl twee controleurs toezicht houden op hun werkzaamheden. Zij moe/ten elk bedrijf tweemaal bezoeken, n.l. in het laatst van den staltijd en als het vee drie vier weken in de weide is. De be handeling moet geschieden als de bulten rijp zijn en dan is het succes voor 90 a 95 pet verzekerd. Zij houden aanteekening van de dagen en uren, waarop zij elk be drijf hebben bezocht en aoteeren het aantal bulten, op de koeien en de pinken behan deld. Do veehouders betalen 5 cent per aan wezig rund. Dit jaar heeft dit, evenals het vorig jaar opgebracht 935. De bestrijdere verdienen 2 per 9-urigen werkdag en krij gen bovendien 20 pet. van de stuivers, die ze ophalen. Stallen, waar mon-d- en klauw zeer heerscht, bezoeken zij niet, maar zij ver strekken den eigenaars de zalf om de koeien zelf te behandelen. Het resultaat, in de vijf jaren bereikt, komt duidelijk naar voren, daar vee in dat district, waarop veel butlen voorkomien, steeds vee is, dat van elders is aangevoerd of op markten buiten het dis trict is gekocht. De veehouders in dat dis trict. betreuren het dan ook zeer, dat de be strijding niet overal in den lande wordt toe gepast. Dit heeft den heer Schrooder doen besluiten, zich te wenden tot het Bestuur der G.O.M.L., dat zoo welwillend is geweest hem de kringvergadering te Barneveld in de gelegenheid te stellen, een uiteenzetting te geven van de verkregen resultaten in het district Neder-Veluwe, en in deze vergade ring een inleiding te houden om te trachten een tweede bestrijdingsdistrict te vormen, dat de rest van de Veluwe omvat. Het dis trict Neder-Veluwe is niet verder uit te brei den, daar het dan niet meer voldoende over zichtelijk is. Het streven is, zoo geleidelijk voort te gaan met het vormen van nieuwe districten, maar de bestrijding in elk dis trict moet. zoo serieus mogelijk geschieden. Spreker gaf vervólgens nog een reeks van cijfers uit het verslag over 1931, waaruit ten duidelijkste blijkt dis gunstige resultaten, in iet district Neder-Veluwe bereikt. Da sub sidie van 30-000, destijds verleend door de Runderhorzelbestrijdingsclub, is uitsluitend voor reclame aangewend en het gratis ver strekken van potjes zalf, door deze club aan de veehouders, is een mislukking geweest, daar deze zalf ten deele op onoordeelkundige vijze, ten deele voor andere doeleinden is aangewend. De bestureij van erukele boter- fabrkiken en van afdeelingen der verschil lende organisatiën moeten kunnen beslui ten, dertig oent per lid voor dit doel be schikbaar te stellen. Zij moesten dan sa menkomen om de kaart te bestudieeren, hoe het district in kringen is in te deelen en desverlangd was spr. gaarne bereid, hierbij oorlichting te geven. De veehouders is heit toch ongetwijfeld wel vijf cent per rund waard, dat het vee 's zomers rustig in de eide kan loopen. Voorts zou het bestuur der G.O.M.L. hoogst nuttig werk kunnen errichten, door op de groote voorjaarsmark ten twee of drie personen aan te stellen om vee te behandelen, indien de eigenaren daartegen geexi bezwaar hebben. Qnderzoek van Thomasphosphaatmeel Herhaalde malen is er dezerzijds op ge wezen, dat een onderzoek van Thomasphos phaatmeel, alleen op het gehahe aan in mineraalzuur oplosbaar phosphorzuur, o n voldoende is en dat daarnaast ook de fijnheid en de echtheid, met inbegrip de oplosbaarheid van het phosphorzuur in citroenzuur, vastgesteld dienen te wox*den. Nu is het een gelukkig vex*schijnsel, dat vrijwel, althans door den landbouw, nis regel volledig onderzoek gevraagd wordt, doch het blijtt te betreuren, dat er toch ook nog landbouwei's en zelfs secretarissen van landhouw-coöpeiaties zijn, die meenen, dat een onderzoek alleen naar het gehalte aan in mineraalzuur oplosbaar phosphorzuur, voldoende is en die daarom geen verder on derzoek vragen. Voor dezulken worde hier nogmaals met nadruk vastgesteld, dat uit een dergelijk onvolledig onderzoek niet blijkt of de onder zochte stof inderdaad Thomasslakkenmeel is; een vervalsching met bijvoorbeeld na tuurlijke, moeilijk opneembare phosphaten, wordt dan niet geconstateerd- Evenmin krijgt men een inzicht in de, met het fijn- meelgehalte samenhangende verdeelbaarheid in eix opneembaai'heid door den bodem. Wil men zich omti-cnt de waai-de van een Thomasphosphaatmeel geheel cffiënteeren, dan is een volledig onderzoek noodzakelijk. Het proefstation zal zich dan ook bij een onvolledig ondei-zoek moeten onthouden van elk advies tot vexgoeding of kox-ling. Daar uit voortvloeiende nadeelige gevolgeiï of moeilijkheden komen geheel voor rekening van de inzendex-s. Belanghebbenden wordt nogmaals mee gedeeld, dat het Proefstation ingezonden monsters Thomasslakkenmeel steeds ledig zal onderzoeken, tenzij uit de betrek kelijke aanvraag voor onderzoek blijkt, da» een volledig onderzoek niet verlangd wordt. Het is dus zaak, vooral ook mei betx*ek- king tot dit punt, aan de invulling van d-i aanvrage voor onderzoek, de noodige aan dacht te schenken, opdat het Proefstation in de gelegenheid is, zich aangaande gevx'aagde ondex-zoek te kunnen oi'iënteeren. De Directeur van het Rijksland bouwproefstation Maastricht. MARKTOVERZJCHT VOERARTIKELEN De afgeloopen week bracht geen nieuwe gezichtspunten voor de markt van voeder- granen. Er kwam een enkel moment, dat Prima schoongemaakte voor kasverwarming, afx*aste- ring, waterleiding, stalpalen enz. In alle diameters en in ieder kwantum voorhanden. Afrasteringsbuizen worden van geboorde gaten voorzien om draad door te trekken. „TUBUS" Handel-Maaltchippij Hl Veerschedëjk C 276a Hendrikldo-Ambacht Te'. Dordrecht 6475. Na 6 u.'3193 Dordt er geen lossende maisbooten waren en voor al bij Donaumais was er een tamelijk lange tusschenruimte, doch wat verder op waren telkens voldoende nieuwe ladingen koop baar. De Donau begiixt op November/De cember vei'scheping den nieuwen maisoogst tot zeer schex-pe, of beter veilaagde prijzen aan te bieden. Gerst blijft van de Zwarte Zee laag aangeboden, terwijl ook Laplata veer meer in de lijn kwam en blijkbaax* nog wat van den ouden oogst wil spuien, voor de nieuwe oogst aan de beurt komt. Rogge vindt op het oogenblik voor den im port geen markt, daar het binnenland over stroomd is met aanbod van eigen verbouwde rogge. In haver gaat nog steeds niets om. Voex-tax-we is erg laag aangeboden van de Oostzee, zoodat ze de vorige week op een gegeven moment op het xxiveau der maïs-, prijzen kwam. Er is voor spoedig leverbare Amerik. lijn koeken nog steeds een flinke vraag. Des niettegenstaande blijft de markt zeer kalm. gestemd, terwijl de prijzen zelfs nog iets teruggeloopen zijn. Voor grondnoten- en co- coskoek is vrijwel geen vraag; dc prijzen hiervoor zijn nog verder teruggeloopen. MESTSTOFFEN. Stikstofmeststoffen. Niets nieuws onder de zon op de slikstofmarkt. Ook deze week was er weer weinig vraag en blijkbaax* veel aanbod. Het gevolg van dit laatste was een zwakke stemming, die de prijzen op het voox-jaar nog vex*der deed inzinken, zoodat in een enkel geval reeds onder kostprijs verkocht werd. Nu treft men dit verschijn sel om dezen tijd van het jaar meer aan. Men heeft veel ingekocht, cr is weinig vraag en men wil toch wel eens wat om zetten. Eenmaal met dat idee behept, vraagt men niet meer of men met de prijs uit kan. men verkoopt eenvoudig en daarmee uit. Thomasmeel. Er is in de afgeloopen week een behoorlijke vraag geweest naar Thomasmeel. Meerdere groote posten wer den aangekocht. Nu de roggesteun volledig bekend is en de prijs op circa f 7.50 gebracht is, koxnt er blijkbaar overal animo om meer rogge te verbouwen. Daardoor is er vraag gekomen, voor spoedige levering. Voor de latere maanden was er echter geen belangstelling. De binnenlandsche noteeringen zijn door de importeurs vx*ijwel op eenzelfde niveau gebracht, alhoewel de laatst afgesloten con tracten minstens tot een cent per procent méér zouden moeten opbrengen. Tegen het einde der week begonnen de nrijzen weer iets op te loopen. De statistiekcijfers van België/Luxemburg zijn: Uitvoeroverschot- ten: Augustus 1933 85.800 Kg. 1932: 69.500 Kg. April/Augustus 1933: 325.800 Kg. 1932: 303.600 Kg. De vermeerderde uitvoer dezer landen ging tot nog toe regelmatig naar Duitscli- land. Superfosfaat. De markt is kalm. Vraag is er bijna niet en nieuwe zaken worden er tegenwoordig ook al niet afge sloten. België blijft met belangstelling ds ontwikkeling der Nederlandsche markt volgen. VERHEUL's VEEKOEKJESj merk M.V.R. (gedeponeerd), worden gele ver,d op de conditiën der A. H. V. (Alg. Handelsvoorw.), dus ZUIVERHEID VOLLEDIG GEGARANDEERD, leenen zich bijzonder voor BIJVOEDERING IN DE WEIDE. ROTTERDAM TELEFOON 56892 I 'k Moet eerst iets rechtzetten. Dat gaat zoo als je aan den weg timmert en dus veel bekijks hebt. Als men dan een spijker krom slaat is men er dadelijk bij om er op te wijzen. En waarom ook niet. Zoo'n kromme spijker deugt niet voor het doel waarvoor men hem aanwendde. Ik sloeg ook een spijker krom en miste 'dus doel. Betrekkelijk althans. In elk geval ik sloeg verkeerd en deed anderen pijn. Onrechtvaardig pijn. Dat is niet goed. 'k Schreef in mijn eerste artikel voor 14 da gen over de uitlating onder het marktbe richt van het Centraal Bui*eau omtx*ent Tho masslakkenmeel. Daarin stond iets over de strijd op de kalimarkt tusschen het Duitsch syndicaat en de V.I.S.K.A. Wat dat met slak kenmeel te maken had weet ik niet, weet misschien de ..kaliman" van het C.B. ook niet. Maar, enfin, ik sohreef dan: wij hopen, dat de heide partijen in dezen (kali) strijd in leven blijven, want mocht één sneuvelen, welke dan ook, dan beteekent dit weer duurdere prijzen voor de bopren. Misschien wenscht dit het C.B. enz.". Nu wordt hieruit natuurlijk gelezen, dat het C.B. duurdere prijzen wenscht voor de boeren, doch dat was mijn bedoeling niet. Uit hetgeen volgd/ kon bliiken. dat ik bedoelde, dat het C.B. misschien het sneuvelen van één der partijen wcnschte. omdat het een der partijen met zoo'n hou tain gebaar bejegent. Volgens ons inzicht is de hoer en tuinder er mee ge diend dat er concurrentie bij zijn leveran ciers bestaat. Dat geeft voor hem de laagste prijzen Maar dio Zwavelzure ammoniak was heel goedkoop. Men kocht meer dan men verantwoorden kon. Kali is xxu ineens, dank zij de komst van de Spaansche kali, heel goedkoop en men koopt veel, heel veel kali. Dat is goed, want alle gronden hadden kalihonger. Doen nu verzuimt men phosphorzuur te geven ln evenredigheid met zwavelzure ammoniak en kali. En zoo moest in het Marktoverzicht van 2 Oct. 1.1. staan dat belangstelling voor slakkenmeel zeer gering was. 't Schijnt ech ter dat de ge-bruikers tot bezinning gekomen zijn en zoo luidt het marktoverzicht van deze week, dat er een behoorlijke vraag voor slakkenmeel was. Dit is wel verblij dend. De crisisnood maakt, dat met veel meer overleg gehandeld moet worden. En ais nu betrekkelijk veel stikstof en veel kali ge geven zou worden en op het slakkenmeel zal men beknibbelen, vooral op de boven dien nog zuurachtige gronden (en die zitn er zoo veel) en op super, voor de andero gronden, dan zou een deel van het geld, dat aan de eerstgenoemde meststoffen gege ven wordt, nutteloos uitgegeven worden. Men dient vooral op slakkenmeel te lettei» en op super. Men betrachte in dezen de noo dige evenredigheid, het noodig evenwicht tusschen de verschillende noodige planten- voedingsstoffen. Kalk ook niet te vergeten, dodh die komt ook voor de helft van het gewicht in slakkenmeel voor. Bedenk wel de bodem en de daarop groeiende planten laten zich niet bedriegen en een, zij het onbewuste, poging daaitoe wordt gestraft. ook gestraft is. Dat was in Amsterdam, waar een veehouder varkens had, welke valsche oormerken hadden. Dat wist hij wel. Hij had dit laten doen door een jonge man, maar beiden liepen leelijk tegen de lamp. De aat*- brenger van de oormei'ken kreeg 5 maanden gevangenisstraf en de boer hoorde, dat de officier, die eens een afschrikwekkende straf wilde uitdeelen, want deze overtreding komt meermalerx voor, tegen hem vroeg 4 maan den opsluiting. Ja, op deze manier leeren ze het wel af. 'tls zoo vervelend, dat zulke lui aan de geheele boerenstand een smet opleg gen. Het publiek zegt dan, dat de boeren (niet die boer, maar de boeren) bedril gers zijn. Er wordt wel meer gezegd. Zoo werd laats* od een vergadering van den Bond van Werk gevei-s beweerd, ten koste van den Nederlandschen consu ment en dat de nood in scheepvaart, in- dustx-ie en middenstand in vele gevallen even hoog is als bij den landbouw. Men vergeet dat de verkoopprijs der land bouwproducten ver beneden den prijs van vóór den oox*log ligt en de kostprijs dezer producten ver boven die van voor 1914. De officieele. cijfers weerspreken eveneens het beweerde als zou er bij andere volksgi'oepen even groote «nood zijn. Al moet toegekend, dat daar ook nood is. Doch deze is voor een zeer belangrijk deel een gevolg van de ma laise in land- en tuinbouw. De pi'ijzen zullen moeten komen op het vooroorlogsche peil. Dat de regeering daar ook op aanstuurt, hlijkt wel uit het antwoord vau de minister op de vragen van den heer v. rl. Heuvel, over rle rogge- en gerststeun, dat 1.1. Dinsdag ln onze krant stond. Op deze wijze zal nu het huitenland ons als afzetgebied in de steel* '«at. het best bereikt worden, dat een groo- ter aantal personen van en op den Neder^ landsohen bodem leeft. Bij deze wantoestand, dat er eigenlijk te veel volk in ons land is om 'n goed emplooi te vinden, komt ook het vraagstuk der emigratie. En nu is er veel over EMIGRATIE NAAR NIEUW-GUINEA geschreven in den laatsten tijd. Maar daar tegen moet ernstig gewaarschuwd worden Ge hebt de vorige week het x*apport daarover kunnen leizen. Dat was niet zeer bemoedi gend voor eventueele belanghebbenden. Iemand van stand, Dr. Kamerling uit Lei den, was eerst zoo enthousiast voor deze emigratie, dat hij, met zijn vrouw, daar ook heen wilde trekken Met ernst had echter de regeering reeds voor enkele maanden gewaarschuwd tegen emigratieplannen voor Nieuw-Guinea. Met klem blijft de regeering ook nu afwijzend staan tegenover zulke plannen. En Dr. Ka merling blijft hier nu ook. 't Plan was an ders om reeds in Januari a.s. met enkelp wei-kloozen er heen te gaan. Maar 't blijft nu bij deze plannen. Voor de Engelsche tuinbouw is het goed dat ze met organisatieplannen komt en deze uitvoert ook. De Engelsche regeering wil de vele verzoeken om vei*hoogde invoerrechten, con t:/een teeringen enz. wel ernstig overwe gen, doch DAN MOET DE ENGELSCHE TUIN- Bomv ZICH BETER ORGANISEE- REN. Want door gebrek aan organisatie worden producten geproduceerd, die niet aan de ver wachtingen voldoen wat betreft goede kwa liteit en voldoende hoeveelheden tegen rede lijken prijs. Blijft dat zoo, dan zal de com missie van advies voor dp tarieven naar ze volgens de Daily Telegraph in haar verslag tnededeelde, „niet aarzelen om onmiddellijke opheffing van welk tax*ief ook, aan te be velen". Er zijn slechts 25 pet. der kweekers geor- saniseerd. En van deze komen weinig klach ten en van de ongeorganiseerden heel veel, over verpakking en sorteering hunner pro ducten. Een goede organisatie doet heel wat. In ons land is de tuinbouw vrij goed ge organiseerd. Een nieuwe organisatie zal maar venvarring en verbrokkeling geven en daarom achten wij die niet noodig, nu ons gebleken is, dat VERREWEG HET MEERENDEEL ONZER TUINDERS REEDS GEOR GANISEERD IS. Zoo zijn bij het Centraal Bureau van de Veilingen, dat 145 veilingen omvat, niet minder dan 55.000 tuinders aangesloten. Bij zelfstandige plaatselijke tuinbouwvereeni- gingeo zijn Viim 22.000 leden die' geen lid zijn van een veiling van het Centraal Bu reau. Bij Katholieke organisaties zijn ruim 45.000 en bij de Chx*ist. B. en T. bond 11.000 boeren en tuinders aangesloten. Nu hoorde ik dezer dagen beweren, dat van de 30.000 tuinders er geen 10.000 georganiseerd zou den zijn. Dat raakt toch kant noch wal, zoo'n bewering. Zoo ook de bewering dat de organisaties niets doen. Verleden week nog is DOOR HET CENTRAAL BUREAU VAN VEILINGEN, MET DE CEN TRALE LAND- EN TUINBOUW ORGANISATIES OVERLEG GE PLEEGD OVER DE TEELTBE PERKING. Deze vijf organisaties, die wel bijna de geheele tuinbouw en landbouw omvatten, hebben hun conclusies aan den Minister medegedeeld, zooals wij die deze week heb ben opgenomen onder „Land- en Tuinbouw" in ons hoofdblad. Ook over andere belang rijke aangelegenbeden is veel met de auto riteiten gehandeld, 't Doet zoo eigenaardig aan als een als vooi*zitter van een nieuwe organisatie verklaart, van zulk ontreden der ox*ganisaties niets te weten. Dan zwijgt men Teg n een die niet op de hoogte is praat men niet meer. Maar vreemd is het. Even vreemd als men hoort, dat Hij wil de landbouw industrialiseeren. Zijn nieuwste denkbeeld is om reeds op het land- bouwbedi'ijf de machines te brengen, die de oogstproducten al dadelijk splitsen in mis schien wel honderd andere, welke laatste dan de grondstoffen kunnen vormen voor vei*dere bewerking. Eerst deze halffabrikaten zal men vervoex*en voor verdere bewex-king naar de industrie-centx*a. Daardoor bespaart men veel op dQ huidige vervoerkosten. Niet alleen voor de voortbrenging der oogst producten maar ook voor de gedeeltelijke verwerking er van, ziet Ford do 'oplossing ran het landbouw-vraagstuk. Do voortbren ging van voedingsgewassen zal in de toe komst slechts een klein onderdeel van hst landbouwbedrijf zijn. Maar zoover is het nog niet Hoewel on gemerkt komt men tot dingen die men eerst heel in de vex*te ziet. Zoo begrijp ik niet dat dit reeds MIJN 200STE PRAATUURTJE Waar blijft de tijd! Zeg dat wel. Maar 't is mij altijd een genot geweest zoo'n uurtje met de lezers te babbelen op gewone vlotte toon. In gewone artikelen doet men dat wat anders. 'k Weet wel 't was niet altijd gare kost, doch rauwkost is op zijn ti.id ook wel eens goed. 'k Heb heel veel belangstelling ge noten, vaak een compliment of een dankje gehad, doch ook wel eens op mijn k ho, ho! niet al te rauwe kost jo! ook wel eens op mijnhoofd gehad. Maar dat is nogal glad en zoo rolde het er meestal vlot bij neer. En nu maar met de volgende tweehon derd beginnen. Maar eerst een weekje wachten. Tot de volgende week. PRAATJESMAKER.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 8