Laatste Nieuws. Radio Nieuws. BINNENLAND. DONDERDAG 12 OCTOBER 1933 TWEEDE BLAD PAG. 6 STADSNIEUWS VAN HET STADHUIS DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat A. van der Staaij, te Leiden, een verzoek heeft in gediend ter bekoming van een verlof A voor den verkoop van zwak-alcoholischen drank in het klein in het perceel Donkersteeg No. 9a, alhier. A. VAN DE SANDE BAKHUIJZEN, Burgemeester. VAN STRYEN, Secretaris. Leiden, 12 October 1933. KEURING VAN TREKHONDEN. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter kennis van belanghebbenden, dat zij een algemeene herkeuring van trek honden hebben bevolen, welke zal aanvan gen op 23 October a.s. De houders van trekhonden zullen per soonlijk schriftelijk worden opgeroepen om zich op een in de oproeping vermeld tijd stip aan liet Openbaar Slachthuis te ver voegen, met hond, kar cn tuig. De oproepingskaart en het nummerbewijs moeten worden medegebracht. Zij die vergunning wenschen, dat zich tijdens den rit iemand op de hondenkar A. VAN DE SANDE BAKHUIJZEN, Burgemeester. VAN STRYEN, Secretaris. Leiden, 12 October 1933. DE REGEERINGSMAATREGELEN VOOR DE MELKVEEHOUDERIJ VERGADERING IN „DEN BURCHT" Dinsdagavond werd in de Burchtzaal een vergadering gehouden van den bond van Melkveehouders, den Chr. Boeren- en Tuin- desbond, den L.T.B. en de Melkveiling „Lei den". De vergadering, die maar heel matig be zocht was, stond, wegens ziekte van den heer Noordman, onder leiding van den heer C. v. Vliet, die na een welkomstwoord toi de aanwezigen, een blik wierp op den afge- loopen tijd, die voor de veehouders allerlei moeilijkheden heeft gebracht. Wel heeft do regeering iets gedaan om aan de iinan- cieele noodcn der veehouders tegemoet u komen, doch de contractsprijs heeft niet in allo opzichten bevrediging geschonken. Er ontstond concurrentie, die sommigen zeer veel schade deed, men dacht niet allen ge lijk over kwaliteit en houdbaarheid der melk, enz. De heer Uittenboogaard, sprekend na mens den Bond van Melkveehouders, uitte er zijn spijt over, dat zoo weinig boeren aanwezig waren. Dezen avond zou het re- geerings-contract besproken worden en spr. hoopte, dat de aanwezigen klaar en dui delijk hun meening over het contract zou den kenbaar maken. De heer Goedhart (Chr. Boeren- en Tuin- dersbond) besprak eveneens den onvoldoen den 6 cent-prijs voor de melk. De voorzitter vervolgde dan met er op te wijzen, dat de boeren, die met vrouw en kinderen het land bewerken niet meer van hun land kunnen leven. En zulks ondanks beweringen in de Tweede Kamer en andere colleges, dat de boeren recht hebben op een mcnschwaardig bestaan. De practijk ver schilt daarvan wel heel veel. Eerst wanneer de Ijoeren het werk eens zouden neerleg gen, zooals dat in andere vakken meerma len gebeurt, dan zou men wel anders over den boerenstand gaan denken. Spr. wilde dit denkbeeld allerminst aanprijzen, doch hij wees er op, dat alleen sterke drang op de regeering verbetering kan brengen. Spr. hoopte daarom,, dat de leemten en verkeer de bepalingen in het oude contract danig onder de oogen zouden worden gezien. De heer Goedhart weet de slechte op komst aan het feit, dat de boeren beseffen dat al hun vergaderen niets geeft. Op het vaststellen van den regeeringsprijs hebben ook de organisaties zelf heel weinig in vloed. In een algemeene protestvergadering moesten, volgens spr., de wenschen van den boerenstand nog eens duidelijk uiteengezet worden. De voorzn'tter bestreed dezen spreker, want men moet actief blijven. Doen de or ganisaties niets, dan zal men heelemaal niets bereiken. Hierna werden de bepalingen van het oude contract één voor één voorgelezen en waar noodig besproken. Ten aanzien van ue 20 pet. van de taxe, in art. 3 genoemd, waarvoor de verschillen de steden vrij waren, stelden de besturen thans voor te trachten een regeling te krij gen, waarbij de taxe varieert van 10 pet. boven en 10 pet. beneden de taxe. De heer Goedhart wees er in verbano met de uitdeeling van contracten aan de veehouders op, dat er bij de regeerings- commissie toch terdege moet aangedrongen worden, dat de bona fide-consumptiemei- kers in de eerste plaats aan een contract geholpen moeten worden en dat deze niei gegeven moeten worden aan de kaasboeren, die, naar gelang de prijzen van de kaat zijn, een enkele maal consumptiemelk leve ren. «Bij art. 5 over de reinheid en houdbaar heid der melk, over het aanwezig zijn van streptoccen, over het vetgehalte en niet ver- valschte melk, over de korting van den prijs cn de boete bij niet nakoming der be palingen van dit artikel, diende dr. Kramei directeur van het controlestation te Den Haag, van voorlichting. Door enkele aanwezigen werden verschil lende bezwaren over dit onderdeel van het contract naar voren gebracht. De voornaam ste waren wel over de reinheid en de houd baarheid der melk. Er werd vooral op ge wezen. dat de veehouders meermalen vuile en oude bussen ontvangen voor de melk, zoodat de schuld voor de onreinheid en on houdbaarheid der melk bij de koopers ligt en niet bij den verkooper. En toch krijgt de verkooper de schuld, toch wordt hij in een klasse geplaatst en krijgt hij minder vooi de melk. Dr. Kramer, hierna het woord verkrijgend, zeide dat de boeren door het contract een hoogeren prijs hebben gekregen. Over de vraag, of die prijs hoog genoeg is, wilde spu liet niet Hebben. Daarna besprak hij de reinheid, de houdbaarheid, het vetgehalte en de uierziekte. Hetgeen dr. Kramer hierover vertelde, dijdiIe uit tot een voordracht, die geruimen tijd in beslag nam en welke met aandacht door de aanwezigen werd gevolgd en naar aanleiding waarvan verscheidene vragen werden gesteld. De voorzitter bracht dr. Kramer hartelijk dank voor zijn uiteenzetting en zeide, dat de thuisblijvers ongetwijfeld veel gemist hebben. Vanwege het vergevorderd uur stelde de heer J. Uittenbogaard .voor van de ya'-iPfo DE PROMOTIE VAN DEN HEER H. H. MAAS Zooals wij gister reeds mededeelden pro moveerde gistermiddag aan de Leidsche Universiteit tot Doctor in de geneeskunde Herman Hendrik Maas, directeur van het Academisch Ziekenhuis te Leiden, op een proefschrift getiteld „Onvolwaardig voedsel en krop". Reeds het enkele feit, dat deze keer niet een student zijn studiën beëindigt, doch dat hier de doctorstitel werd verleend aan iemand, die reeds gedurende een reeks van jaren in het volle leven staat, verdient de aandacht. De heer Maas werd geboren te Giessen- dam op 1 October 1881, bezocht te Rotter dam het gymnasium en vertrok, na met succes de Militaire School te Kampen te hebben afgeloopen, in 1907 als officier naar Indië. Zijn verblijf aldaar is slechts van korten duur geweest, want na drie jaar repatrieer de hij en werd hem te 's-Gravenhage een plaats aan het Departement van Koloniën aangeboden. Zijn verdienstelijk werk aan het Departe ment verricht, bleef niet onopgemerkt, met het gevolg, dat hij in Maart 1912 bij de Rijksklinieken te Utrecht werd benoemd, om de afwerking, de installatie en de in richting der Psychiatrische Kliniek op zich te nemen, en na korten tijd werd be noemd tot adjunct-directeur dezer inrich ting. Gedurende den geheelen mobilisatie tijd bleef hij zijn werkzaamheden als ad junct-directeur waarnemen. Kort na beëindiging van de mobilisatie, heeft de heer Maas gevolg kunnen geven aan een reeds lang gekoesterd verlangen om in de geneeskunde te gaan studeeren en het was in het bijzonder de toenmalige hoogleeraar-directeur van de Psychiatrische Kliniek, Winkel, te Utrecht, die heeft bevor derd, dat deze plannen tot daden konden worden omgezet, als gevolg waarvan thans, de doctorsbul aan hem zal worden uitge reikt. In 1925 volgde zijn benoeming tot direc teur van het Academisch Ziekenhuis te Lei den, welke benoeming op zichzclve een groote onderscheiding was, wanneer men bedenkt, hoe toentertijd de zaken van dat Ziekenhuis er voor stonden en het nieuwe gebouwencomplex op afwerking en inrich ting wachtte. Het is onnoodig de herinnering daaraan op te halen, doch dat de heer Maas er in geslaagd is dit Ziekenhuis te brengen op het hooge peil, waarop het thans staat, heeft van Regeeringszijde zijn erkenning gevon den in zijn benoeming tot Officier in de Orde van Oranje Nassau op 31 Aug. 1928. Behalve de zoo veel omvattende taak van directeur van het Academisch Ziekenhuis vond de heer Maas nog gelegenheid meer dere bestuursfuncties waar te nemen. Het wekt dan ook algemeen groote be wondering voor het doorzettingsvermogen en de energie van den heer Maas, dat hij tusschen al deze werkzaamheden door nog lust en tijd heeft kunnen vinden om een proefschrift te schrijven, een proci- schrift over de waarde waarvan wij tot ooi- deelen niet bevoegd zijn, doch waarvan ons wel ter oore is gekomen, dat dit de bijzon dere aandacht van de medische wereld heeft getrokken. MEJ. EKERING OVER DONKER PARIJS Het verslag van de lezing van Mej. J. H. Ekering, evangeliste der Parijsche Taber nakelzending op 9 Oct- j.l. voor de Leidsche •erschillende plaatsen van ons land lerin- ;en over het werk der Tabepmkelkerk en .n hoofdzaak behandelt zij daarin dezelfde stof. In de eene lezing brengt zij echter spe ciaal naar voren het jeugdwerk en iiet huisbezoek en in de andere het werk in de Zwarte Zóne van Parijs, het gebied buiten de wallen, waar zulke ontzettende toestan den heerschen op hygiënisch en moreel gebied. Door een verklaarbare vergissing zijn deze beide l iziagen met elkaar .er- isseld. Mej. Ekering sprak dus in Rehoboth over de wonderheerlijke uitreddingen bij den bouw der Tabemakelkerk, de uitbreiding van den Evangelisatie-arbeid en in 't bij zonder van de geopende deur voor het Evan gelie, die God ook in de Zwarte Zóne gege ven heeft. Htet is een reden van groote blijd schap, dat de Tabernakelzending.in die don kere wereld de boodschap der reddende li et- de mag uitdragen.. De rede die Mej. Ekering op 25 October a« in het Wijkgebouw Levendaal zal houden zal in 't bijzonder handelen over nieuwe g" bedsvedhooringen, huisbezoek en jeugdwerk in donker Parijs. CONCERT IN DE PAULUSKERK Op Woensdag 25 October a.s. zal in de Pauluskerk te Oegstgeest een concert geg«- 'orden door het Zangkoor van de Wee«- inrichting te Neerbosch. Ds. H- Kluin, direc teur dezer inrichting zal mededeeling doen over den arbeid die te Neerbosch voor de Weezen wordt verricht. AUTO OVER DEN KOP IN DE SLOOT Gisteravond te 10.15 uur is een auto b.' stuurd door H. v. E. op den Lage Morsoh- weg, door het plotseling defect raken van de stuurinrichting in een sloot gereden en daarbij over de kop geslagen Na een ruit verbroken te hebben konden de chauffeur en de twee inzittenden de auto zonder letsel verlaten- Alleen de chauffeur kreeg lichte verwondingen, die door den E. H. O. zijn verbonden. De auto werd ernstig bescha digd. NED. GEREF. EVANGELISATIEWERK. Vanwege en ten bate van bovengenoem- den arbeid spreekt Maandag a.s., 's avonds S uur, in Gebouw „Prediker", Ds. de Groot, Geref. predikant te Delft, over het onder werp: „De zangers aan de glazen zee". Toe gang vrij. BURGERLIJKE STAND '.Verf— Erdtmai. WPHH van Kempen—SchreU AC Nieuw burgAbrahams d M Beusekamp—Kruit z.; M Sollie—Berks d OVERLEDENJ "Wanninkhof m 38 j.: G v behandeling van liet contract af te zien en dit in handen te stellen van een commissie. De vergadering vereenigde zich met dit voorstel, waarop na een dankwoord van den voorzitter sluiting der vergadering volgde. MR DR H. VOS EEN BOEKWERK VERSCHENEN Een Koninklijke onderscheiding Op 17 October «ls. wordt do bekende rechts geleerde mr dr H. Vos, alhier, 75 jaar. Als hulde aan den jubilaris is dezer dagen een boekwerk verschenen getiteld: „Uit de geschriften van mr H. Vos", met een voor woord van mr A. Jonker, directeur van de Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten. Op Woensdag 11 October heeft de aanbie ding van dit huldeboek aan den heer Vos plaats gehad. Bij deze aanbieding waren tegenwoordig de voorzitter der Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten, r^r P. Droog- leever Fortuyn, mr A. Jonker, directeur, N. Arkema. adj.-directeur, M. L. van Putten, hoofdambtenaar van genoemde vereeniging en de heeren J. B. Samson en W. Samson. Mede was hierbij aanwezig de heer mr A. van de Sande Bafchuysen, burgemeester van Leiden, De heer Droogleever Fortuyn heeft bij deze aanbieding zeer waardeerende woor den gesproken tot den heer Vos. Hij wees er daarbij op, dat deze huldi ging een bijzondere bekoring had, omdat de heer Vos iemand is, wiens karakter mee brengt, dat hij z:ch gaarne op den achter grond houdt. Het boek, dat spreker den heer Vos aanbiedt, legt een waardig getui genis af van de groote beteekenis van den heer Vos voor de ontwikkeling van het pu blieke recht. Het was voer spreker voorts een groote voldoening er mededeeling van te kunnen doen, dat de minister van Binnenlandsche Zaken hem verzocht had den heer Vos in kennis te stellen met zijn benoeming tot ridder in de orde van den Nederlandsehen Leeuw. Spr. wenschte den heer Vos van harte geluk met deze hooge onderscheiding. De heer Vos gaf daarop uiting aan zijn gevoelens van bijzondere dankbaarheid voor de hem gebrachte hulde en voor de hem verleende Koninklijke onderscheiding. IN MEMORIAM PROF. DR E. D. VAN OORT In het zoo juist verschenen Leidsche Uni versiteitsblad komt een in memoriam over Prof. Dr.. E. D. van Oort voor van Je hand van Prof. Dr. H. Boschma, waaraan wij het volgende ontleenen: De bezuinigingsmaatregelen, die tenge volge van de moeilijke tijden ook moesten worden toegepast op het Rijksmuseum van natuurlijke historie, brachten aan Prof. van Oort in de afgeloopen jaren veel zorg. Hij vatte zijn taak als directeur van dit mu seum zeer ernstig op en het viel hem moei lijk zich te schikken in het onvermijdelijke. Hij had tengevolge daarvan met vele moei lijkheden te kampen en dit heeft er onge twijfeld toe bijgedragen, dat hij in Mei van dit jaar ziekteverlof moest aanvragen. In het midden van September was hij echter weer zoover hersteld, dat hij zijn werk zaamheden in het museum opnieuw was begonnen en wie hem in die dagen sprak, verheugde zich er over, dat hij zooveel vroolijker en opgewekter was dan maanden geleden. Zeer onverwachts is hij, enkele dagen nadat hij weer geregeld in het mu seum kwam, plotseling overleden. Er zullen weinig musea op de wereld zijn, waarvan het wetenschappelijk waardevolle materiaal op zoo uitstekende wijze bewaard is als dat van het museum van natuurlijke historie te Leiden; vreemdelingen, die de collecties hebben bezichtigd, roemen dan ook steeds den goeden staat, waarin dit ma teriaal hier verkeert. Voor dit doel beant woordt het betrekkelijk nieuwe gebouw aan ook geheel aan de verwachtingen. Een gebrek van het museum, waarop Prof. van Oort steeds weer de aandacht ge vestigd heeft, is echter, dat met het bouwen van den vleugel, waarin da tentoonstellings ruimte zou komen, nog steeds geen aan vang is gemaakt. Daardoor kan het museum nog altijd niet voldoende beantwoorden aan een van zijn doeleinden, het bijbrengen van het dierenrijk op overzichtelijke manier. Wie in andere zoölogische musea gezien heeft in hoe sterke mate dergelijke show-collecties bezoekers trekken, zal het streven van Van Oort om ook in het museum te Leiden een tentoonstellingsruimte te verkrijgen, alles zins kunnen begrijpen. Van Oort was gesloten van natuur. Zij, die hem echter goed kenden, waardeerden in hem zijn strikte eerlijkheid en zijn strij den voor zijn ideaal om van het Rijks museum van natuurlijke historie steeds meer te maken een centrale instelling voor wetenschappelijk onderzoek in de systema tische zoölogie. Behalve directeur van het Rijksmuseum van natuurlijke historie was Van Oort, sinds eind 1920, hoogleeraar in de systema tische zoölogie. Hij besteedde veel zorg aan zijn colleges en vertoonde daarbij altijd een groote menigte voorwerpen uit de collecties van het museum, zoodat deze colleges door iederen student in de biologie eenige jaren trouw bezocht werden. Dit was te meer op merkelijk, omdat deze colleges voor de stu denten geheel facultatief waren. In den persoon van Prof. van Oort heeft Leiden een zeer bijzondere figuur verloren. Zijn levensdoel was de bloei van het Rijks museum van natuurlijke historie en hij heeft met alle middelen, die hem ten dienste ston den, er steeds voor geijverd om de belangen van zijn instelling te bevorderen. DE STORM De plotseling opgestoken storm heeft gis teren ook in onze stad nogal huisgehouden, al zijn gelukkig geen ernstige ongelukken voorgekomen. Op de Zoeterwoudsche Singel is een boom ontworteld en op enkele an dere plaatsen, o. a. aan den Ouden Rijn, Jan van Houtkade en Lammerschanswcg kwamen hoornen los te staan of zij knapten gedeeltelijk af. Ook moesten natuurlijk verschillende schoorsteenen het ontgelden, terwijl van de meisjes H. B. S. op de Garenmarkt enkele zinken platen lossloegen en op straat wer den gesmeten. In de Rembrandtstraat werd een gevel beschadigd, terwijl ook verschil lende glasruiten het loodje hebben moeten leggen. Bij den kruidenier B. op de Oost- dwarsgracht woei een winkelruit in. In het blok huizen in de Verlengde Bloe- miistenlaan, bewoond door dq gebrs. D. wer den eveneens verschillende ruiten verbrij zeld. Een motordriewieler, waarop de glazcn- wassehers K. en H. reden, werd op den Rijnsburgerweg door een rukwind op zij ge worpen, waardoor een juist passesrende auto werd aangereden en beschadigd. De beide glazenwasschers liepen verwondingen op en zijn in het Acad. Ziekenhuis verbon den FELLE BRAND IN DE PIETERSKERKKOORSTEEG Gisteravond even over half acht heeft een voorbijganger brand ontdekt in het perceel Pieterskerkkoorsteeg 6,waarin tot voor kort gevestigd was een uitdragerij annex handel in antiquiteiten. Het huis, dat den laatst en tijd leeg stond behoort toe aan den heer Swaak, wonende Rijn- en Schiekade. De vlammen sloegen fel uit het dak en uit de eerste verdieping terwijl al spoedig een groo te vonkenregen zich over de omgeving ver spreidde. De politie gaf het eurst water met een slang op de waterleiding en spoedig arriveerde ook de brandweer, die vanaf het dak van het tegenoverliggend perceel een massa water in de vlammen wierp. Op deze wijze was men het vuur in drie kwartlier meester. De zolder en de bovenverdieping van het perceel brandden geheel uit. De be lendende perceelen kwamen er zonder scha de af. De brandspuit moest opgesteld worden op do Aalmarkt, zoodat de slangen door de Moorsmansteeg en over de Breestraat moes ten worden gelegd. Het verkeer, vooral het tramverkeer ondervond daardoor geruimen tijd vertraging. Een groote menschenmenig- te was op de been, zonder evenwel veel van de brand te kunnen zien. Omtrent de oorzaak van de brand tast men in het duister. Wel staat vast dat en kele uren van te voren nog werklieden in hei huis zijn geweest, die o. a. een aantal kisten naar boven hebben gebracht. Verzekering dekt de schade. De burge meester was op het terrein van den brand aanwezig. Uit den Omtrek ALPHEN AAN DEN RUN STORMSCHADE Groote ongelukken door de storm van gister zijn ons niet bekend. Boomen werden ontworteld in de Hofzichtstraat, Van Boet- selaerstraat, tuin St. Joseph Gesticht e.a. plaatsen. Op de terreinen van de firma Oosthoek en Zn. verkreeg men schade aan de electrische verlichting evenzoo op de los- en laadplaats aan de Rijnkade. AANRIJDING Op den Oudshoorascheweg wilde een auto bestuurder uit Eist een stilstaande brood wagen passeeren, juist op het moment dat ook het gespan van H. alhier passeerde. De wagen van H. werd beschadigd, doch de autobestuurder wilde de schade niet vergoe den "wat voor H. aanleiding was de politie met de zaak in kennis te stellen. JEUGDIGE WERKLOOZEN Gelegenheid voor aanmelding tot deelname aan de ontwikkelingscursussen voor de jeug dige wenkloozcn kan alsnog geschieden Woensdag 18 Oct a.s. ven. van 10.30 tot 12 u. en nam. van 3 tot 4 uur in de Nuts Am bach tsteekenschool. HET LOSSEN VAN PULP Een schipper die een lading pulp te los sen had bij den landbouwer S. aan den West Kanaalweg heeft zichzelf en anderen een onaangename dag gemaakt. Zonder ver gunning van den Prov. Waterstaat wilde hij de lading pulp vanuit zijn schip dat in 't Kanaal lag lossen. Bezoek en herhaald be zoek van ambtenaren der Prov. Waterstaat en Politie bleek niet voldoende dat hij z;ch in het bezit wilde stellen van een vergun ning. Na herhaalde waarschuwing en later (toen hij weer bezig was met lossen) een tweetal processen verbaal, bleek hij einde lijk genegen aan te voorschriften te voldoen. KATWIJK BEGROOTING De gemeentebegrooting voor 1934 is hedei. aan den raad aangeboden. We kunnen de verblijdende mededeeling doen dat de be grooting is sluitend gemaakt kunnen wor den zonder helastingverliooging. Het beken de, pas kortelings aangenomen wetje be treffende korting aan de gemeenten, is voor de Katwijkacbe begrooting van onderge schikt, belang en bedraagt ongeveer f 2000 of 2 pCt. De behandeling in den raad der gemeente zal nog een paar weken vorderen. KATWIJK AAN DEN RIJN SCHADE Behalve dat de hevige wind gisteren eenige schade toebracht aan sommige ge bouwen, was het van meer beteekenis wat de tiwnders hiervan ondervonden. Bij het naar de veiling brengen van hun schuiten met bloemkoof zijn twee schuiten, een van .T. v. L. en een van J. G. door de golfslag waardoor het water in de diepgeladen schui ten sloeg, gezonken. Dit gaf voor anderen nog hindernis omdat de Zanderijvaart hier door versperd werd en enkele tuinders te laat aan dc veiling kwamen. De schuiten zullen worden opgehaald en de kool gedeel telijk overgeladen. Een gedeelte is wegge dreven. DE STORM De hevige Z. W. storm van gister ging ook onze gemeente niet ongemerkt voorbij. Aan den Valkenburgschewcg en op het Kerkplein werden boomen ontworteld, ter wijl honderden dakpannen het moesten ont gelden. Persoonlijke ongelukken hadden □iet plaats. KATWIJK AAN ZEE VOETBAL A.s. Zaterdagmiddag half vier speelt Quick Boys I tegen A.R.C. I op het terrein aan den Nieuwen Duinweg Aan den Can- tineweg wordt, eveneens om half vier een wedstrijd gespeeld tusschen Katwijk II en Ons Clubje I. STORMSCHADE De feüe storm, die gistermorgen vrij plotseling uit het Zuid-Westen opstak, heeft in onze plaats niet veel schade aange richt. Behalve enkele omgewaaide «choor- steenen en vrij veel afgewaaide pannen is ook de telefooncel aan den Boulevard het slachtoffer geworden van den hevigen wind. Een op het parkeerterrein staand' woonwagen moest in allerij' in de luwte van den muziektent geplaatst worden, daar het gevaarte groote kans liep omvci ge worpen te worden. Van de woning van den congierge van du Gemeentezaal woei een houten, met zink gedekte schoorsteenkap naar beneden, be nevens een 2 M. lange gegalvaniseerde pijp, op de plaats waar slechts één minuut te voren een vrouw met een baby op de arm stond, die dus voor een waarschijnlijk ern stig ongeluk zijn bewaard. KOUDEKERK JUBILEUM-GEMEENTESECRETARIS Op 15 October a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer E. Rollema, als secretaris dezer gemeente in dienst trad. Het zal den a.s. jubilaris, die al die jaren zijn beste krachten voor de gemeente gege ven heeft en door zijn groote vriendelijk heid en voorkomendheid jegens den ingeze tenen, aller achting verworven heeft, dien dag zeker niet aan belangstelling ontbreken. Talrijk zijn degenen, die hij met raad en daad terzijde stond cn het behoeft dan ook niet te verwonderen, dat de heer Rollema zich bij velen bemind heeft gemaakt. Ook voor zijn ondergeschikten was de heer Rollema steeds een trouw en humaan chef. Altijd vonden de ambtenaren bij hem een open oor en indien dit noodig bleek, stond hij immer voar hen in de bres. Terecht verheugen ook zij zich m dit a.s. jubileum. De a.s. jubilaris, die in breede kringen, ook buiten deze gemeente, een zeer geziene en geachte persoonlijkheid is, neemt naast zijn ambt als gemeente-secretaris, ook op kerkelijk gebied een voorname plaats in. Sedert vele jaren dient hij de Ned. Herv. Kerk, alhier, als ouderling en als secretaris- kerkvoogd, waarbij hij zich steeds onder scheiden heeft door zijn nobel en rechtscha pen karakter en alwaar zijn arbeid ook steeds op hoogen prijs wordt gesteld. Het zij den jubilaris gegeven nog vele jaren in eezomjheid zijn beste krachten aan de gemeente te mogen wijden. Wij twijfelen met of het zal den heer Rollema Maandag 16 October a.s., op welken dag het jubileum gevierd zal worden, door vele blijken van sympathie, zoowel vanuit de gemeente als van elders, tot een onver- getelijken dag worden gemaakt. LEIDERDORP DE STORM Gister viel de heer De W. tengevolge van den storm van een 7 M. hooge stelling ai, welke geplaatst was aan de in aanbouw zijnde huizen aan de Acacialaan. De heer De W. ontwrichtte hierdoor zijn arm en moest zich opder geneeskundige behande ling stellen. CONTROLEUR AARDAPPELCENTRALE De heer J. M. de Koning is benoemd tot controleur der aardappelcentrale in de ge meenten Leiderdorp, Zooterwoude cn Kou dekerk. DE WERKLOOSHEID Deze week staan bij het correspondent schap der arbeidsbemiddeling 54 werkioozen ingeschreven. NOORDWIJKERHOUT CAFé UITGEBRAND Hedennacht is brand uitgebroken in cafe Centraal, bewoond door den heer M. J. P. I-let perceel brandde geheel uit. De brand weer was spoedig ter plaatse. De naast gelegen winkel was reeds aan het branden, doch de brandweer heeft het perceel nog weten te behouden. De eigenaar is uit de eerste verdieping gesprongen en later In bewusteloozeii toestand naar het krankzin nigengesticht overgebracht, daar hij teeke nen van krankzinnigheid verkonde. STEUNUITKEERING Aan steungelden is in de maand Septem ber door de gemeente uitgekeerd de som van f 6678.71, terwijl er nog f 128 door de bouwvakbonden is betaald. BEEN GEBROKEN Het 13-jarig dochtertje van den heer V. alhier had het ongeluk toen zij bij hei circus v. Bever aan het spelen was, eenige schotten, die door een windvlaag omwoeien, op haar been te krijgen. De geneeshee. Wésten constateerde een dubbele beenbreuiv en heeft het meisje naar het ziekenhuis te Leiden laten vervoeren. BAZAR CHR. ZANGVEREEN. CONCORDIA Met alle hens aan dek wordt er gewerkt om de noodige kleedjes enz. voor de a.s. bazar gereed te krijgen. Door B. en W. de zer gemeente is bereids toestemming ver leend tot het houden van dezen bazar. DE ROOFOVERVAL TE WATERINGEN De Haagsche Rechtbank wees heden von nis tegen den 27-jarigen koopman W. H. L. G„ gedetineerd, verdacht van uitlokking van den roofoverval gepleegd op 22 Mei jl. ie Wateringen, waarbij de 82-jarige L. Krispijn door 2 mannen is overvallen, die ter zake door deze rechtbank tot 5 jaar gevangenis straf zijn veroordeeld. De Rechtbank ver oordeelde G. overeenkomstig den eisch tot 5 jaar gevangenisstraf. SCHOOLNIEUWS ACADEMISCHE EXAMENS. RIJKSUNIVERSITEIT TE LEIDEN Gesl. Godgeleerdheid: cand. ex, de heer H. J. Kater te Lelden (met lof). Rechtswetenschap: cand. ex,, de heer A. den GEMEENTELIJKE RADIO-DISTRIBUTIE KORT VAN DUUR Door den Z.W. orkaan is hier nog al ma- terieele schade aangericht. Bij de familie v. Z. is een boom ontworteld. Het haantje van den gemeente-toren, dat er enkele da gen geleden opgezet vras, is door de orkaan weer van zijn plaats gerukt en verkeert weer in lagere regionen. ADRES AAN B. EN W. Het bestuur der Slagersvereeniging zond een verzoek aan B. en W. dezer gemeente, waarin de medewerking van het CollegQ wordt ingeroepen, dat de verkoop van het vleeseh in blik aan de werkioozen zal ge schieden via de georganiseerde slagers in deze gemeente, opdat op deze wijze eenige compensatie wordt verkregen voor het ver lies, hetwelk de voorgestelde regeerings- maatregel anderzijds het slagersbedrijf brengt. Het bestuur der vereeniging zal desge- wenscht het College gaarne van advies diu- nen op welke wijze deze beschikbaarstelling aan de werkioozen kan worden uitgevoerd en biedt ten deze haar medewerking aan. VOORSCHOTEN ANTI-OPIUMFILM Gisteravond had vanwege de Hervormds Zendingsvereeniging de vertooning plaats van de Rawanafilm (Anti-Opium). Deze film in acht acten wil een beeld geven van de ellende der opium en wat de Zending ook op dit terrein voor lichaam en ziel der ongelukkige verelaafden doet. Ds. Fortgens opende en slootTdeze mooie avond op ge bruikelijke wijze. Jammer, dat de zaal maar voor twee derde bezet was. DE ROODE VALKEN EN HET UNIFORMVERBOD In een te Amsterdam gehouden vergade ring van de leiders der socialistische „Roo- de Valken" is besloten, de verschillende roo- de vlaggen en vaantjes niet meer te dragen, teneinde zooveel mogelijk elke moeilijkheid in verband met uniformverbod te voor komen ROTTERDAM DE STORM TE ROTTERDAM De rivier ging tengevolge van den storm hevig werken. Tal van zeeschepen sloegen van ankers en boeien en moesten door sleepbooten worden opgepikt. Bij de kop van de Leuvehaven kwam een lichterschip in nood van zinken. De sleepboot Eb beeft kans gezien de opvarenden over te "nemen en het schip in veilige haven te brengen. 7 Zeeschepen zijn op drift geslagen, nl. het Italiaansche s.s. San Marco, gemeerd aan boei 15 op de rivier; het Duitsche s s. Chris ten liggende in de Maashaven; de Italiaan Monte Bianca, liggende in de Waalhaven; het Noorsche s.s. Dagfred liggende in de Rijnhaven; het Engelsche s.s. Lucciston lig gende in de Waalhaven; het Nederlandsche s.s. Minnewater, liggende in de Waalhaven en het Nederlandsche s.s. Megara, liggende aan boei 27 op de rivier. Al deze schepen konden met sleepboot hulp weer op hun plaats worden gebracht; persoonlijke ongelukken zijn er niet bij ge beurd. Ten gevolge van den storm is op het Wee- naplein het bovenstuk van een boom afge broken en op een parkeerende auto terecht gekomen; de auto is zwaar beschadigd. Om dat nog een andere boom gevaar liep is het verkeer omgelegd. Op den Westzeedijk is een zware tak van een boom gewaaid en op de bovenleiding van de trambaan terecht gekomen. Het tramverkeer van lijn 18 naar de stad is ten gevolge daarvan 20 minuten gestremd ge weest. In de Parklaan en in de Eerste Mid dellandstraat zijn eveneens boomen omge waaid. De brandweer is voor dertig gevallen van stormschade gewaarschuwd; de brigade is onophoudelijk voor hulpverleening uitge rukt. Op den Coolsingel is een zonnescherm van de bodega Sandeman stukgewaaid. Bij het graanpakhuis „Java" van de Er- I ven van Sillevoldt aan den Honingerdijk is een elevatorkost van 15 M. hoogte omlaag j gestort en op het dak van een andere loods terecht gekomen Er werden 200 dakpannen vernield: de elevatnrkast is beschadigd. Doordat het onmogelijk was de binnenwate ren niomenleel op de rivier te loozen zijn deze dermate gestegen, flat overal rondom de stad de weilanden blank staan. In Overschie was het water over den dijlt geloopen; verderop, bij Maassluis, stond al les blank, omdat liet gemaal aldaar het wa ter niet kan verwerken. Ten gevolge van den storm is op ueiï Groenen Hilledijk eon boom op de trambaan

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 6