)mm STERRENREGEN 1 I DINSDAG 10 OCTOBER 1933 GEMENGD NIEUWS EEN HISTORISCHE PLEK Het Vrijheidsbeeld aan de Noordzijde van Alkmaar houdt de herinnering levendig aan het spannencj be'eg> dat Alkmaar van 21 Augustus tot October 1573 heeft moe ten doorstaan. Daar, waar voorheen de Friesche poort stond, doorleefde de saamgestroomde bevol king 18 September 1573 den bangsten dag van het beleg, toen Don Frederik met' zijn keurbenden beproefde de 12 uren achtereen beschoten veste stormenderhand in te ne- Daar hebben de Alkmaarsche mannen, vrouwen en kinderen, met het bloedige Haarlemsche exempel voor oogen, tot drie maal toe zulk eqn heroïsch verzet geboden, dat de gehate vijand afdeinsde en eigenlijk toen reeds Alkmaars victorie begon. Daar, op die historische plek, was gister, op den dag aan de viering van Alkqjaars Ontzet gewijd, do bevolking van deze schoon gelegen stad in Hollands Noorder kwartier in blijden jubel saamgekomen om mèt Prinses Juliana bij het Victoriebeeld de droevige en blijde dagen van 1573 te herdenken. Door de belangstelling van H. K. H. de Prinses voor de telken jare terugkeerende plechtigheid verkreeg deze ditmaal bijzon dere beteekenis. Met ongedwongen hartelijkheid heeft de bevolking de Prinses op Haar tocht door de stad en in den omtrek begroet. En toen de Prinses tegen half twaalf per auto bij het Victoriestandbeeld aankwam, slechts verge zeld door jonkvr. Schimmelpenninck en ba ron Baud, steeg een luid gejuich van de verzamelde menigte op. Het was druk en levendig op dit anders zoo stille en rustige plekje, waar men in 1873 zulk een schoon monument oprichtte. Een fraai baldakijn was tegenover het mo nument opgesteld, aan beide zijden van de loopers tusschen baldakijn en monument posteerden zich de mannen van de B.V.L., die een eerewacht vormden. Dichtbij stond het zangkoor en de muziek van „Soli Deo Gloria", en in wijden kring om alles heen Verdrongen zich de duizenden toeschou- De Prinses, ontvangen door den burge- ïneester, Mr. W. C. Wendelaar, en den voor zitter van de Vereeniging „Alkmaar Ont zet", Mr. C. J. de Lange, luisterde met aan- idacht naar de herdenkingsrede van den Voorzitter, die in groote trekken de gebeur tenissen tijdens het beleg in herinnering Tijdens het zingen van eenige lie legde de Prinses een krans neer aar voet van het Victoriebeeld, waarna de tigheid was afgeloopen en H. K. H. langdurig gejuich der bevolking vertro aankomst en vertrek van de Prinses het Wilhelmus gezongen. In de ochtenduren brachten een 1 1000 kinderen den burgemeester een re voor zijn woning; van het bordes va Stadhuis bracht „Soli Deo Gloria" ki muziek ten gehoore, het carillon va Groote Kerk werd bespeeld en een g kinderoptocht georganiseerd. Historische op 's Middags was de Prinses H. had te Egmond aan Zee aan het Kol huis Juliana een bezoek gebracht in de stad. Een feestconcert in de G Kerk woonde Prinses Juliana bij en dï verwachtte Zij, onder een fraai baldak; het bordes van 't met planten, bloemt laggen getooide stadhuis de historis- beeld gaf van de Spaansche overheers* het Spaansch geweld symboliseerde, e ander in verband gebracht met het en ontzet van Alkmaar. Fraai waren de costuums der krijg ren, stadhouders, prinsessen en edel wen. Fier marcheerden de Geuzen dot straten; ook de Alkmaarsche schutteri oude dagen mocht er wezen. Eenige f wagens stelden symbolisch voor de heersching door Spanje en de zegepral HET DRAMA TE HAELEN DOOR NEGEN MESSTEKEN GETROFFEN Naar aanleiding van het drama te Haelen kunnen wij nog het volgende melden: Maan dagmorgen arriveerde verdachte van R. per auto uit Heythuizen onder bewaking van twee marechaussees op de plaats van het misdrijf, waar inmiddels ook het parket uit Roermond was gearriveerd, evenals Dr. Hulst uit Leiden, die de sectie op het lijk zou verrichten. De justitie begaf zich met Dr. Hulst in de garage tot instelling van een nader onderzoek. Hierna werd een aanvang gemaakt met het verhoor van verdachte van R. Deze ver klaarde o.m. dat hij met H. Puts in een ho tel te Roermond had gesproken over het smokkelen van wapens uit Luik. Er was dan ook afgesproken naar Luik te gaan om daar wapens te halen. Men verliet Zondagnacht de woning om de auto gereed te maken. Na eenige oogenblikken verklaarde de oudste Puts, dat de auto niet wilde starten. Het kwam tot een woordenwisseling en tot een worsteling, waarbij verdachte met een mes heeft gestoken. Voorts verklaarde verdachte dat de gebroeders Puts nog ruzie hebben ge kregen, van welke gelegenheid hij gebruik maakte om er tusschenuit te trekken. Na dit korte verhoor werd verdachte met het lijk geconfronteerd. Hierna werd door Dr Hulst de sectie op het lijk verricht WORSTVERGIFTIGING EEN DOODE, DRIE ZIEKEN Ten huize van de familie Damas in de Wolfstraat te Maastricht werden Zaterdag na het eten van bloedworst en kaantjes de leden van het gezin ongesteld. De 60-jarige heer Damas is in den nacht van Zaterdag op Zondag overleden. Zijn 71-jarige vrouw, zijn dochter en een schoonzoon, waren ernstig ziek. Zondag werd de politie van deze ver giftiging in kennis gesteld en werden de oude vrouw en de beide andere patiënten, naar het ziekenhuis overgebracht De toe stand van de oude vrouw is vooruitgaande, zij moet nog in het ziekenhuis blijven. De dochter en de schoonzoon konden Maan dagochtend het ziekenhuis weer verlaten. De justitie stelt een onderzoek in. legorische optocht, die in den aanvang Verdachte van R. was tijdens het verhoor tamelijk kalm. en in het tweede gedeelte de bevrijdinj Nader vernemen wij dat bij de sectie op Zooals elk paar werd ook thans de verjaardag van Alkmaars bevrijding van het Spaansche juk in 157S weer feestelijk her dacht. De herdenking kreeg bijzondere luister doordat H. IC. H. Prinses Juliana er bij tegenwoordig was. Onze foto laat het oogenblik zien, waarop de Prinses een krans bij het Vrijheids- het lijk is gebleken dat van R. het slacht offer op negen verschillende plaatsen gesto ken heeft, waarvan een snede in de hals ter lengte van 30 cM., twee sneden in de pols, een snede vlak onder het hart, terwijl een andere messteek de longen heeft door boord. Naar dr. Hulst kon vaststellen, heeft de halssnede den dood veroorzaakt Verder is komen vast te staan dat verdachte het rijwiel waarmede hij naar Haelen is gereden uit de republiek. Op eerstgenoemden wagen i gang van een café te Roermond heeft ont- heerschte het zwart, er hing een waas vreemd, weemoed over, die men ook aflas vai (thans) somber uitziende meisjes, en zwarte lokken den wagen cachet gaven. geheel ander beeld gaf een volgende w. ELECTRISCHE SCHOKKEN. ie zien, waar lachende blondjes een gei xe Bloemendaal zijn geheimzinnige elec- keiijker taak hadden te vervullen doo trische schokken waargenomen. Het N. v. d. weergave van de bevrijding van de Sp D. weet mee te deelen, dat het verschijnsel sche dwingelandij. zich nu te Aalsmeer vertoont, en wel in het Het geheel was alleszins goed (ook n nieuwe plan Zuid in de Handleystraat, waa kaal) verzorgd en werd gadegeslagen in een betrekkelijk nieuwe asfaltweg lig- een dichte menigte, die zich trouwens Tot heden echter heeft deze weg zich als geheelen dag, maar vooral 's middag! een zeer behoorlijke weg gedragen en oox 's avonds door de straten en lang; nu doet't geval zich niet op het asfalt, doch grachten bewoog om van de' drukte teop het met klinkers bestrate trottoir nieten, de mooie eerebogen en straal dat voor de winkels ligt. sieringen te bezien en de feestelijke gen dame wilde met haar hond een dezer lichting te bewonderen. winkels binnengaan, doch op de stoep bleef Toen Prinses Juliana omstreeks 4 het dier sidderend staan om daarna als een het Stadhuis verliet, schalde het gej'doiieman te gaan springen. In den winkel van de verheugde volksmenigte luide was de hond weer rustig, maar toen hij weer buiten kwam, herhaalde zich het ver schijnsel. Men was juist de straat aan het schrobben. Nu kregen ook de menschen het te kwaad. Een jongen, die naar den winkel kwam, kreeg een geweldigen schok en sprong bijna een meter in de hoogte. Heb zelfde ondervonden na hem nog tal van an deren. Het typische is, dat het verschijnsel zich alleen voordoet als de straat vochtig is. Zoodra deze nat wordt gemaakt, begint het spel opnieuw. Tot op dit oogenblik is 't raadsel nog niet opgelost. OP VRIJE VOETEN De verloofde van de 29-jarige juffrouw G. v. P., die was aangehouden in verband met den eenigszins geheimzinnigen dood van zijn meisje te Hoevelaken, is weer op vrije voeten gesteld, terwijl tevens verlof is ge geven tot begraven van het lijk. GRAANSMOKKELAARS Bij Nispen (N.-Br.) hebben kommiezen aan de grens een partij graan van 3700 kg. aangeslagen, welke men frauduleus ons land wilde invoeren. Voorts hebben de rijks ambtenaren aan Het Schijf bij de grens een vrachtauto tot staan gebracht, welke 4000: kg. graan bevatte, welke uit België werd binnengesmokkeld. Auto en lading werden in beslag genomen. Tegen de vervoerders ia proces-verbaal opgemaakt Ee DRIE DRENKELINGEN GERED kei Te Oude Pekela (Gr.) reed een meisje op haar fiets te water. De vader sprong zijn kind onmiddellijk na ter redding, waarin hij niet slaagde. Ook de moeder kwam haar man te hulp, doch slaagde hierin evenmin Allen zouden verdronken zijn, indien niet een voorbijganger te water was gesprongen en de drie drenkelingen op den wal had gebracht VIJF MENSCHEN OVER EEN SLOOT GESLINGERD Men meldt ons uit Rosmalen: Hedennacht reed op den Rijksstraatweg Den BoschGrave onder Rosmalen een luxe auto door onbekende oorzaak met groote vaart tegen een boom. T De vier inzittende militairen en de chauf- DV four werden door den schok uit de wagen Pa geslingerd en kwamen aan de overzijde van een langs den weg loopende sloot in het land terecht. Wonder boven wonder kwamen alle vijf er zonder noemenswaardig letsel af. Na ter plaatse te zijn verbonden, zijn zij naar Den Bosch teruggekeerd. De auto is ernstig be schadigd. STAaING BIJ DE WERKVERSCHAFFING IN MIDDEN-LIMBURG Bij de werkverschaffing in Midden-Lim burg zijn Zaterdag en Maandag 130 werk- looze arbeiders uit Maastricht te werk ge steld in twee partijen van 65 arbeiders. Zaterdagochtend weigerde de eerste groep in 65 arbeiders aan het werk te gaan en ook de andere groep van 65 arbeiders, die Maandag zou beginnen te werken, staakte voordat het werk was aangevangen. De stakende werkloozen verklaarden, dat zij voor 27 cent per uur niet aan h;| werk wilden Baan. Bovendien verklaarden zij, dat zij in het water moesten werken en dat er te weinig schuilplaatsen waren. De inspecteur voor de werkverschaffing in Limburg, de heer Martin, deelde ons mede, dat deze klachten ongegrond zijn. Het uurloon bedraagt niet 27 cent, doch 371/2 cent. De werkloozen zijn te werk ge steld bij de normalisatie van de beken in midden-Limburg, doch zij moesten een nieu we bedding voor een riviertje graven, het geen droge arbeid is. Het bezwaar van te weinig schuilplaats is eveneens onjuist, daar er een keet is voor 250 arbeiders en er tot dusver slechts 100 werkzaam waren. De 130 arbeiders, allen uit Maastricht af komstig, zijn geschorst en zullen van geen enkele zijde steun ontvangen. BRANDEN Men meldt ons uit Aalsmeer: Waarschijnlijk tengevolge van kortsluiting is in den afgeloopen nacht de woning van den bloemist Tas te Aalsmeer-Oost tot den grond toe afgebrand. Het gezin kon zich slechts met groote moeite redden. De brand weer uit Aalsmeer stond machteloos. De schade wordt door verzekering gedekt. ERNSTIGE VAL VAN EEN HUIS Men meldt ons uit Haarlemmermeer: De 26-jarige timmerman K. B. van Roe- lofsarendsveen is bij het verrichten werkzaamheden aan een in aanbouw zijnd huis aan den Aalsmeerderdijk van hoogte van 9 meter uit de dakgoot gevallen De man kwam op een openstaande deur te recht Met zeer ernstige verwondingen is hij naar het ziekenhuis te Haarlem overge bracht Niet lang geleden zou de kantonrechter te Maastricht in een burgerlijk rechtsgeding een getuige hooren. Toen deze met opgeheven rechterhand ge reed stond om de eedsformule uit te spreken liep plotseling één der twee in de zaak op tredende advocaten van zijn plaats, om ach ter den getuige te gaan staan en dezen van daaruit-scherp in het oog te houden. Op de hem door den raadsman der tegen partij gestelde vraag, wat dit zonderling ge drag te beteekenen had, antwoordde hij- „Ik kijk toe of de getuige ook zijn linker hand buiten zijn broekzak houdt, want bij ons (bedoeld werd Den Bosch) steken soms bij het afleggen van den eed de twee voorste vingers van hun linkerhand in hun broekzak omlaag, om er vervolgens maar op los te liegen, zich zelf wijs makende.dat de aldus afgelegde eed van nul en geener waarde is!" DAMES VóóR! Hoe ls het te verklaren, dat, waar de Nederlandsche zwemsters zoo excelleeren, onze zwemmers internationaal van zoc nig beteekenis zijn? Welke acht u de aan gewezen middelen om hierin verbetering te brengen. Aldus vroeg een dagblad. En een spotvogel antwoordde: Ik zou gen, laat de zwemmers achter de dames aan zwemmen inplaats van loopen. Dan krijgen ze dezelfde snelheid wel te pakken. VERDRONKEN Zondagmiddag is een 5-jarig zoontje van den heer D. Steketee te Medemblik in de Oos terhaven aldaar geraakt, zonder dat de vele hengelaars in de nabijheid zulks hebben be merkt. Eerst 's avonds laat, werd het lijkje opgehaald. NOODLANDING Zaterdagavond heeft een Engelsch sport- vliegtuig, bestuurd door Stuart Sygery, met zijn toestel komende van Limited op weg naar Rotterdam, daar hij de koers kwijt was, op een stuk weiland een goedgeslaagde noodlanding uitgevoerd. Nadat men hem de koers had aangegeven, is hij naar Rotter dam vertrokken. DE FILMFABRIEK TE TER HEYDE DE DIRECTEUR OVER DE GRENS GEZET Begin van dit jaar werd aan het gemeente bestuur van Wateringen gevraagd grond te rkoopen aan een zich noemende maat schappij „Filco" gevestigd te Den Haag, wel ke onderneming een filmstudio wenschte te vestigen in het West land. Het gemeentebestuur van Wateringen ging om verschillende redenen op dit verzot Daarna wendde de maatschappij zich tot het gemeentebestuur van Monster, en dit bereid cm den benoodigden grond te verhu'-en. Na cenigen tijd begon men in de duinen vlak bij het Heydsche strand met den bouw van een studio. Naar werd medegedeeld, zou de opzet eerst bescheiden zijn, en .ater uitgebreid worden. Nadat de onderbouw van de „studio" ge reed was, staakte men het werk, omdat de aannemer, iemand uit Voorburg, niet uitbe taald kreeg van de directie. Nadat een regeling hieromtrent getroffen was ging de bouw voort, en een complex van pl m. 50 M2. werd gebouwd. Toen werden evenwel opnieuw de bouw werken stopgezet, doordat er weer moeilijk heden zich voordeden. Dit speelde zich enkele maanden geledon i, en sindsdien is de bouw niet voortgezet, 1zal zeer waarschijnlijk ook niet wor den voortgezet. De „directie" moet nl. zonderling zijn om gesprongen met „aandeelen" die beschik- lar werden gesteld. Een ieder die iets te maken kreeg met de onderneming moest voor een bepaald be drag aan aandeelen nemen. Een hoeveelheid van deze aandeelen den geplaatst, doch niet een voldoend aantal om de filmstudio tot gereedheid te brengen. Toen er op deze wijze geen geld meer bin nenkwam, stond weldra de geheele bouw stop. De politie werd in het geval gemengd, en haar belangstelling ging in de eerste plaats uit naar den „directeur" zekeren R., die af komstig is uit België. Naar we vernamen, waren de inlichtingen elke vanuit België over R. werden ver kregen zeer ongunstig, cn gezien de hande lingen van R., werd besloten R. als „onge- wensoht vreemdeling" over de grens te zetten. Dit heeft de vorige week plaats gehad. De aannemer van de studio-bouw is wel het meest gedupeerd, doch ook nog verschil lende andere slachtoffers in dit „filmdrama" zijn gemaakt. Thans is de jeugd van Ter Heyde reeds bezig het sloopingswerk van hetgeen eens de filmfabriek zou zijn geworden, te sloo- Naar we voorts nog vernemen had het ge meentebestuur van Monster den grond aan R. nog niet officieel verhuurd, daar R. nog steeds het contract niet had ROFFELR1JMEN. Van twee uilen en drie lijsters Jansen had een uil gevangen Op z'n avond-autorit; Als een jongen op z'n vlieger TTas hij trotsch op zijn oezit! In z'n leeren jas gebakerd Nam hij 't beestje mee naar huis, Maar, natuurlijk, in zoo'n dwangbuis Voelt een katuil zich niet thuis; Dus ging Jansen toen hij thuiskwam ('t Was al over middernacht!) Zoeken naar een bivak dat-ie Aan z?n uil had toegedacht: Bij z'n buurman achterbuiten Hing een mooie lijsterkooi Waar de lijster uit ontsnapt was, En dat trof bizonder mooi; Jansen wist niet dat z'n buurman Juist een niéuwe lijster had, En dus stopte hij in 't donker Zoo z'n katuil door het gat! Amper was de nieuwe morgen Aangebroken, of z'n buur Roept: „Zeg Jansen! kom es kijken: Gister doe ik, heel secuur, Weer zoo'n prachtstuk van een lijster. In de kooi, en wat een strop! Nou zit er een groote uil in, En hij vrat m'n lijster op!" Jansen zei dat-ie 'et gek vond; Was dat eventjes een bak!? Stiekem dacht-ie bij-z'n-eigen: Jansen, uil!, dat kost je zak!,.. En in alle stilte ging-ie Op een nieuwe lijster uit; En toen weer de avond aanbrak Kwam-ie huiswaarts met z'n buit; Heel voorzichtig, in het donker, Met een zaklantaarn op zak, Ging-ie naar de lijsterkooi toe Hij was niks op z'n gemak! Eventjes een heel klein lichtje Wat! waar was zijn prachtig beest? Neemaar! nét was hem een gauwdief Bij de katuil vóór geweest! Foetsie! zei-die, en hij gooide Kwaad de lijster in de lucht; Nou, je moet maar eerlijk wezen, Dacht-ie, met een zware zucht (Nadruk verboden.) LEO LENS. VERDACHT STERFGEVAL Dezer dagen is te Arnhem een 33-jarige vrouw, die van haar man gescheiden leefde, in haar woning aan de Trans, onder ver dachte omstandigheden overleden. De poli tie heeft het lijk in beslag genomen en over laten brengen naar het lijkenhuis aan Onder de Linden, waar dr Hulst, uit Leiden, de sectie heeft verricht Over de resultaten van het onderzoek laat de politie nog niets los. HET WERKLOOSHEIDSVRAAGSTUK Te Amsterdam belegt het Ned. (soc.-dem.) Verbond van vakvereenigingen (N.V.V.) een ztm. demonstratief congres op 20 October. Al dar wil men het werkloosheidsvraagstuk bespreken. Uit Oost-lndie BEZUINIGINGEN BIJ DE K.P.M. Nieuwe maatregelen BATAVIA, 8 Oct (Aneta.) De directie van de K.P.M. deelt mede, dat per 1 Jan. 1934 worden ingevoerd als verdere bezuinigings maatregelen: le, een nieuwe korting van 5 procent od alle inkomsten van het geheele wal- en rende personeel. Deze nieuwe korting zal niet worden toegepast op de gages van ge huwde, derde en vierde stuurlieden en tuigkundigen, voorzoover hun gages bruto 190.— of minder bedragen. 2e. Wijziging van de mailboot-klasse-indeeling ten aan zien wa .rvan wordt bepaald, dat de dienst- ehefs, souschefs, 1ste en 2de agenten en de oudste vijftig gezagvoerders en hoofdwerk tuigkundigen in de eerste klasse, de overige gezagvoerders en hoofdwerktuigkundigen met de 1ste en 2de stuurlieden, 2de en 3de werktuigkundigen, administrateurs en wal- personeel, beneden den rang van souschef in de tweede klasse worden ingedeeld, ter- wijlde derde en vierde stuurlieden en de vierde en vijfde werktuigkundigen in de derde klasse reizen. lasten voor de maatschappij. verstrijking daarvan een crisis-verlofverleo- ging van zeven maanden met halve verlofsin komsten wordt verleend. Op eigen verzoek kan aan gehuwden deze crisisverlofverlen- ging ook worden verleend. DE MUITERIJ OP DE ZEVEN PROVINCIËN BATAVIA, 9 Oct. (Aneta). De behande ling van de muiterij op de Zeven Provin ciën vindt 31 Oct. a.s. plaats en betreft al lereerst 19 inlandsche hoofdmuiters. De be rechting betreft verschillende artikelen van het militair strafwetboek. Denkelijk zal de berechting groepsgewijze geschieden. ONTSLAGAANVRAGE REGENT VAN TJIANDJOEK BATAVIA, 9 October. (Aneta). De Regent van Tjiandjoer dient aan het einde van 't jaar een verzoek om ontslag in, hetwelk in Maart 1934 zal ingaan. AUTO-BOTSING VRAAGT 5 DOODEN! PADANG SIDEMPOEAN, 9 Oct. (Aneta). Nabij Prapat heeft een ernstige botsing plaats gevonden tusschen een vrachtauto en een personenauto. De vrachtwagen stortte in een ravijn, de personenauto werd zwaar be- beschadigd. Vijf personen zijn overleden, enkele werden zwaar gewond. BRUG DOOR BANDJIR WEGGESLAGEN TJILATJAP, 9 October. (Aneta). Bandjirs belemmeren het spoorverkeer. De treinenloop op het baanvak Maos-Kawoeng- ganten was gisteren en heden gesupprimeerd. Het reizigers- en goederenvervoer is omgelegd over Poer.vokerto-Cheribon-Tjikampek. In den vooravond van 8 October vielen weer harde regenbuien, waardoor nieuwe ravages aan de spoorbaan werden aangericht nabij Tji- pari, Melowoeng, Bandjar en Langen. De brug in den grooten verbindingsweg Tjilatjap-Poer- wokerto-Banjoemas-Djokjakarta, tusschen Goe milir en Kesoegihan, is 8 October door een bandjir weggeslagen. Tjilatjap is per as be reikbaar over Kenganti en Wangoen. De stremming zal minstens een week duren. FEUILLETON WAT EEN KIND VERMAG Naar het Engelsch van FLORENCE MONTGOMERY (20 HOOFDSTUK XII. Veranderde inzichten- Toen cr veertien dagen verloopen waren, kreeg de heer Ramsay een brief van zijn ouden klerk uit Londen, die hem dringend verzocht, al was het slechts voor één dag, laarheen te komen om eenige zaken af Le doen. Het moge vreemd klinken, maar deze ge dachte was hem niet aangenaam. Integendeel, toen hij den brief las, grensde het gevoel, dat bovendreef, aan verveling. Hij had den smaak verloren voor alles, Waarnaar hij veertien dagen geleden zoo verlangd en gehunkerd had. Hij bekeek dit nu uit een geheel ander oogpunt. Thans gevoelde hij, dat het zonde zou z>jn een Juni-dag in de City van Londen door te brengen, en hij gevoelde nog krachtig3r dat. hij het zeer onaangenaam zou vinden een geheelen dag zonder Gillie te zijn. Intusschen kon hij geen geldende veront schuldiging opgeven- Hij wist, dat hij, nu bij naar lichaetm en geest zooveel sterker was, de inspanning zeer goed zou kunnen verdragen en hij wir t ook, dat er op dit oogenblik een opeen- hooping van zaken zou wezen, waarop hij orde behoorde te stellen. Hij telegrafeerde terug, dat hij den vol genden morgen in Londen zou zijn en daar na bleef hem niets anders over dan zijn plannen aan Gillie mede te deelen. „O, oom John!" riep het knaapje verdrie tig uit, „ga als 't u belieft niet weg. Ik kan u niet laten gaan. Wat zou ik zonder u be ginnen?" Het plan van den heer Ramsay wankelde nog meer. Gillie kwam nooit te weten, hoe weinig het gescheeld had, of zijn oom had zijn plan opgegeven en de dividenden en geldbeleggingen aan hun lot overgelaten. Toen de volgende morgen aanbrak, voelde hij zich zeer terneergedrukt bij de gedach te, dat hij het kind moest verlaten en het was alsof hij een brok in de keel kreeg, to*-n hij het vaarwel zeide. Het was opmerkelijk hoe drukkend hij Londen, hoe donker en vervelend hij» de city dien dag vond- Het zien van zijn ouden klerk bracht hem slechts vervelende dingen in herinnering. Hij bemerkte, dat, toen hij op het kantojr zat te werken, zijn gedachten zich voort durend keerden naar het heerlijke land schap en de vroolijke zomergezichten er. geluiden, die hij achter zich had gelaten, voortdurend afdwaalden naar het kleine persoontje, dat er het middelpunt van uit maakte, en alles opluisterde; dat hij zic.i afvroeg, wat het kind deed of het hein miste of het gelukkig was zonder hem -- en dat hij met zijn geestesoog alle bezig heden, die de knaap op zoo 'n dagje ver richtte, yolgde, terwijl hij hijna hardop zeide: „Nu werkt hij in zijn tuintje, nu voedt hij de vogelsI" t Hoe morsig waren zijn Londensche vei- trekken! Hoe donker! Hoe bedompt! Hoe somber! Wat een leven en gedreun buiten op de straat! Wat een onophoudelijke be weging, wat een rumoer in plaats van die diepe stilte buiten, slechts afgebroken door het gezang der vogels door het gelacn van den specht. Zou hij er nu naar luis- Hij 'moest nu toch die droomen terzijde zetten en met zijn zaken voortgaan. Maar de gedachten aan het kind bleven hem vervolgen. Hij zag hem als 's ware op het terras huppelen, hoorde bijna zijn lichte, dansende voetstappen en zijn vroolijk stemmetje, dat het aardige liedje zong. De oude klerk van den heer Ramsay kwam dien dae een paar maal aan de deur van diens kantoor om te vragen, of hij geroepen had, want de meest ongewone ge luiden hadden van uit de kamer zijn oor bereikt. Maar neen! De heer Ramsay had niet geroepen Hij zat te schrijven, zooals ge woonlijk en schoen verbaasd te zijn, dat I gestoord werd. Een derde maal wilde de klerk de deur niet openen en zijn meester met dezelfde vraag lastig vallen en toch was hij bijna zeker, dat hij ditmaal geroepen was. Dus bleef hij een oogenblik buiten staan en bemerkte tot zijn vebrzing, dat zijn meester néuriede. Neuriede en zong! Maar stilte en ijverig pengekras volgden hierop. Gerustgesteld door dit bekende geluid was de klerk op het punt heen te gaan. toen een nieuwe uitbarsting hem deed op- schrikken en stilstaan. Met vernieuwde kracht begon de zanger weer, en ditmaal klonken de woorden luider en waren ze duidelijker te verstaan. En 't vliegje gonst: Och lieve bij Kom trouw mij toch, En woon met mij- Het gezicht van den klerk nam een ern stige uitdrukking aan en hij schudde even hret hoofd. Hij keek omzichtig rond en we! voornamelijk naar de kamer, waar hij juist was uitgekomen, alsof hij hoopte, dat er buiten hem niemand was, die het had kunnen hooren. Alles was nu weer stil in zijn meesters kamer en het pengekras werd weer hoorbaar. Plotseling, luider dan ooit en vergezeld van stampen met de voeten en van .iets, dat geleek op het trommelen van vuisten op tafel, klonk het= Hoezeel hoezee! Ik ben zoo blij. Het vliegje trouwt de lieve bij. De klerk trok bepaald een zeer lang ge zicht en zette groote, verschrikte oogen op Hij ging heel, heel zachtjes heen, elke deur zorgvuldig achter zich sluitend en het hoofd treurig schudddend. Want hij was oprecht en trouw cn hij hield op zijn wijze van den stillen, afgetrokken man, dien hij zoo lang had gediend- Het had hem al verdriet genoeg gedaan dat de zenuwen en hersenen van zijn mees ter geschokt waren, maar zoo ieta vreese- lijks als dit had hij niet verwacht! In al die lange jaren had hij hem niet hooren neuriën of zingen. En dan dat trommelen met de vingers en dat gestamp met de voeten, en dat wel midden in zijn zaken! ach, het was heel treurig, heel treurig, maar boe minder men er van zeide, hoe beter het Eenige uren later snelde het voorwerp van deze treurige voorspellingen met den trein huiswaarts, genietende van het voor hem nieuwe gevoel, dat iemand hem verwachtte, neen, naar zijn terugkeer verlangde en op hem stond te wachten. Hij voelde zich zelfs opgewonden, toen hij aan het station in het rijtuig stapte en huiswaarts reed. Hij zette zijn oogen wijd open, toen hij bij het hek kwam in de hn'-ji een klein persoontje te zien, dat hem tege moet kwam loopen. Ja! daar was hij! Daar was het knaapje' Hij hield het hek open en wuifde met zijn hoed. Het rijtuig hield stil, de hoer Ramsav stapte terstond uit, en Gillie sprong hem in de armen en verwelkomde hem even harte lijk, alsof zij jaren waren gescheiden ge weest, terwijl zijn vroolijk gezicht de ver zekering, dat hij zich zonder hem zoo vree- selijk verveeld had, logenstrafte. Hand in hand wandelden de hereende vrienden door de kastanjelaan huiswaarts en toen de heer Ranisay de schoonheid van den zomeravond genoot en naar Gilli/s vroolijk gesnap, over alles wat hij in zijn afwezigheid gedaan had, luisterde, voelde hij, dat hij nooit weer zou kunnen heen- Hoe kalm en frisch was het buiten na dien langen, warmen dag in de city! Hoe heerlijk roken de rozen en het pas gemaaide gras! Hij ontwaakte den "olgenden morgen mot een gevoel van groote verlichting, dat zijn bezoek aan Londen achter hem lag, en dat hij dien dag, den volgenden en den daarop volgenden zich weer aan Gillie wijden kon. Hoe aangenaam was het, na het ontbijt in de bibliotheek te zitten met dat heerlijke gevoel vdu vrijheid en rust, en te luisteren naar den vroolljken lach van het kind op het terras, terwijl de geur van de linde bloesems door het venster naar binnen kwam. Hij leunde in zijn stoel terug met een ge voel van kalme voldoening, dat hij weer vrij was om te deelen in kindorlijke bezig heden en eenvoudige genoegens, dat zijn dag andermaal het jongetje toebehoorde *>n dat hij slechts diens leiding had te volgen. De dagen waren ook zoo kostbaar, want de tijd naderde, waarop de drie weken van kleine Gillie's berekening voorbij zouden Er waren reeds veertien dagen om! John Ramsav wilde zijn gedachten niet verder dan die drie weken laten gaan. Hij wist, dat ze een einde zouden nemen, dat, hoe ook zijn broeders ziekte mocht afloopen het kind van hem zou worden weggenomen; maar hij wendde zijn gedachten vastberaden van de toekomst af. Hij was een kleine oase in de woestijn van zijn leven binnengetreden cn hij wilde niet denken aan do clorto vlakto, die er waarschijnlijk achter lag. Zoo lang het duurde, behoorde het kind hem toe (Wordt vervolgd)

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 3