Ontwapeningsconferentie hervat BINNENLAND. Gemengd Nieuws. DINSDAG 10 OCTOBER 1933 ^FRSTE BLAD PAG. 2 HENDERSON BRENGT RAPPORT UIT Wat gemakkelijk te bereiken is en wat moeilijk Het presidium van de Ontwapeningscon ferentie is Maandagmiddag voor het eerst sedert maanden in geheime zitting onder voorzitterschap van Henderson te Genève oij eengekamen. Paul Boncour, staatssecre- ;aris Eden, ambassadeur Nadolny en de vei egenwoordigers der andere groote mogena- aeden waren aanwezig. Het presidium heeft besloten de hoofdcom missie der Ontwapeningsconferentie tegei». 16 October a.s. bijeen te roepen en het zal Zaterdag as, een tweede zitting houden, waarin het resultaat der tot nu toe gevoer de besprekingen der vijf groote mogendhe- ien zal worden vastgesteld en een nieuw voorstel voor de werkzaamheden des hoofd commissie zal worden voorbereid. Het presidium zal Zaterdag in plaats van Donderdag bijeen komen, aangezien Paui Boncour midden dezer week naar Parijs moet, waar een belangrijke bijeenkomst zaï jlaats vinden. De president der Ontwapeningsconferen tie, Henderson, bracht vervolgens het pre- ridium rapport uit over zijn laatste reis loor Europa, waarbij hij Parijs, Rome, Ber- .ijn, Munchen en Londen beeft bezocht Hij .egde er den nadruk op, dat al is het na gestreefde resultaat eener algemeene over- senstemming niet bereikt, toch het perma nente contact met de regeeringen zekere nieuwe impulsen heeft geleverd voor de on derhandelingen. Henderson wees er op, dat de grootste moeilijkheden voortspruiten uit ie sanctie-eischen cn de practische toepas sing der rechtsgelijkheid. De thans in be handeling zijnde kwesties kunnen in twee Troepen worden verdeeld. Op de volgende Junten schijnt betrekkelijk gemakkelijk Jvereenstemming te bereiken: 1. het afzien van geweld; 2. de definitie (an aanvaller; 3. controle; 4. unificatie der ég ere op het vasteland van Europa; 5. con- role op cle begrooting; 6. luchtbombarde ment; 7. instelling van permanente ontwe- >eningscommissie, en 8. vlootkwesties. Veel Moeilijker is evenwel de oplossing van hei „weede complex van vragen: 1. duur van hei eerste ontwapeningsverdrag; 2. tonnemaaf der strijdwagens en het .kaliber der artille rie; 3. vermindering van het materiaal dei '.andmacht; 4. wapenhandel en de vervaar diging van wapenon; 5. militaire luchtvaart; 1. sanctie-maatregelen bij het schenden van iet ontwapeniiigsverdrag. Ten slotte wee» Sanderson er op dat de beslissingen slechts op politiek gebied liggen. Onderstaatssecretaris Eden heeft opdracht gekregen wijzigingsvoorstellen in te dienen jp het plan-Mac Donald met het oog op Cle onderhandelingen dienaangaande. De Engelsche pers acht de situatie der ontwapeningsbesprekingen weliswaar zeei- ernstig, doch beschouwt een overeenstem ming niet als uitgesloten. Het voornaamste doel van de gister gehouden zitting van het Engelsche kabinet, was volgens den diplomati.eken medewerker van de „Mor ning Post", middelen en wegen te vinden om de Ontwapeningsconferentie te redden van het onmiddellijke gevaar eener defini tieve ineenstorting. De Engelsche politiek wil bereiken, dat wanneer Duitschland niet •bereid zou zijn tegemoet te komen aan <te eischen der andere mogendheden, de wereld zal kunnen beoordeelen wie de verantwoor delijkheid voor een mislukking dragen. Men verwacht dan ook, dat voorstellen tot wij ziging der tot nu toe gevolgde politiek zul len worden gedaan, zoodat men Duitschland niet het voorwendsel voor eep starre hand having van zijn huidige eischen geeft De Engelsche politiek zal een soortgelijke wij ziging ondergaan en men zal pogen Frank rijk tot eenzelfde houding te brengen. Men zal derhalve den Duitschen eisch tot ver- korting van de aanvankelijk op vier jaar vastgestelde controle-periode in overweging nemen. Men zou op dit punt inderdaad kun nen toegeven, doch men heeft weinig nel- ging om den anderen Duitschen eisch tot het toestaan van tot nog toe aan Duitsch land verboden zwaar oorlogsmateriaal in te willigen. Het Engelsche kabinet zal waarschijnlijk aan de zijde van Frankrijk staan, wat de Franse ha weigering tot kwalitatieve ontwa pening betreft Zou Duitschland niettemin aan de genoemde eischen vasthouden, dan zou elke hoop op overeenstemming kunnen wórden opgegeven. Ook de diplomatieke medewerker van de .Daily Telegraph" acht het mogelijk, dat be paalde inleidende maatregelen tot vermin dering der bewapening reeds voor 't einde van den 4-jarigen proeftijd, dus na twee jaar, zouden worden genomen, indien de controle tot dat oogenblik bevredigende re sultaten heeft opgeleverd. Duitschland zal zijn eisch tot aanschaffing van prototypen van verschillende wapencategorieën niet handhaven, indien het bepaalde toezeggin- gin voor een spoedige reorganisatie der uropeesche legere in militie-legers met korten diensttijd krijgt. EEN REDE VAN DALADIER. Wat wil Duitschland? Daladier, de Fransche Minister-president, heeft op het congres der radicale partij te Vichy o.m. over de buitenlandsche politiek van Frankrijk gezegd. Hij gaf hoog op van den Franschen vredeswil, maar voegde daar in één adem aan toe: Wij zijn echter ook vast besloten niet over te gaan tot een nieu we vermindering onzer strijdkrachten, ten zij er een oprechte en loyale internationale overeenkomst tot stand komt, welke voor ziet in de organisatie van een geleidelijke ontwapening en van een permanente, auto matische controle. De naleving van deze overeenkomst moet gegarandeerd zijn. De voornaamste beginselen van het ont wapeningsplan, waarover Engeland, Ame rika, Italië, Rusland en talrijke andere lan den het thans eens zijn, luiden: Een periode van vier jaar, gedurende wel ke de controle zal worden georganiseerd en de verschillende legertypes geleidelijk wor den veranderd in legers met korten dienst tijd; de vorming van semi-militaire organisa ties wordt verboden; De staten, die thans vrij zijn zich te bewa penen, zullen geen nieuw zwaar oorlogsma- terieel meer mogen vervaardigen, en het voortaan verboden oorlogsmateriaal zal vernietigd worden. Er zijn thans onderhandelingen aan den gang over cle garanties, welke de conventie moet bevatten. Daladier zeide vurig te wenschen, dat de arbeid welke te Genève door Paul Boncour wordt verricht, resultaten zal afwerpen. In het verdere deel van zijn rede wierp Daladier de vraag op, hoe de regeeringen zich konden verzetten tegen een etappe-ge- wijze ontwapening en een controle, indien zij van goeden wil zijn. Europa is ten onder gang gedoemd, wanneer het zich zal inlaten met een bewapeningswedloop; het zal ge heel ineenstorten, wanneer het opnieuw naar de wapens grijpt. Vervolgens stelde de minister-president de vraag, wat Duitschland eigenlijk wil. Duitschland en Frankrijk hebben eeuwen lang hun handen gedrenkt in het bloed van hun zonen. Tot nu toe zijn alle pogingen om tot een permanente overeenstemming tusschen beide volken te geraken, mislukt. Niemand ontzegt Duitschland het recht op zijn bestaan als volk van 65 millioen zielen. Niemand denkt eraan Duitschland te vernederen. De Duitsche regeering legt openlijk den nadruk op haar vredeswil en bekrachtigde haar wensch aan de toenade ring van beide volken mede te werken. Waarom dan evenwel deze tot een strijd geschoolde jeugd? Waarom deze herhaalde massale betoo gingen? Waarom de verwerping der eerste etappe van de ontwapening? Waarom wordt vandaag het recht geëischt kostbaar oorlogsmateriaal te bouwen, dat spoedig na zijn indienststelling vernietigd moet worden, wanneer bet ontwapenings verdrag zal worden geteekend? Dat zijn vragen, die. zich aan Frankrijk opdringen. Niemand kan het onder deze om standigheden Frankrijk euvel duiden, dat 't vastbesloten is zijn defensie te organiseeren, nu het zoo herhaaldelijk bewijzen heeft ge geven van zijn eerlijke en oprechte liefde voor den vrede. Een Duitsch antwoord De „Voelkischa Beobachter schrijft: Duitschland gaat volkomen accoord met de eerste étappe van de vierjaars-periode, gedurende welke de controle georganiseerd moet worden en in werking getreden. Duitschland kan echter nie* toestaan, dat deze vierjaarsperiode uitsluitend tot een verdere ontwapening van Duitschland zou worden gebruikt. Duitschland is volkomen bereid met Frankrijk overleg te plegen over de modaliteiten van deze eerste periode. Met beslistheid en nadrukkelijkheid moet het echter afwijzen, dat Frankrijk niet zelf ont wapenen, Duitschland echter door de ver andering van het tegenwoordige leger- systeem van de Rijksweer in een militie weer tot een nieuwe ontwapening wil dwin gen. De uitlatingen van Daladier in dit ver band over de zoogenaamde militaire orga nisaties, die behoorden te verdwijnen, zijn door de verklaringen van den chef van den staf Roehm over het karakter der bonden volkomen weerlegd. Wanneer Daladier thans weer over militaire organisaties spreekt, doet hij dat ondanks het feit, dat deze beweringen door Roehm ondubbelzin nig zijn gelogenstraft. Ook zet Daladier het probleem volkomen op den kop, wanneer hij zegt, dat het onzin is duur oorlogsmateriaal te vervaardigen om het na het sluiten van het ontwapenings verdrag weer te vernietigen. Duitschland verlangt geenszins, dat het thans die wa penen krijgt toegewezen, die in een toekom stige ontwapeningsconventie verboden zul len worden. Duitschland verlangt alleen, dat de ande ren de bepaalde termijn voor de vernieling dier wapenen erkennen en dat het gebruik van deze wapenen tot bet verstrijken van dien termijn internationaal zal worden ver boden. Duitschland is volstrekt bereid te onderhandelen over de phase der ontwape ning, maar niet, wanneer die phase er toe moet bijdragen de toegestane rechtsgelijk heid illusoir te maken. DE STAKINGSONLUSTEN IN AMERIKA Huizen van werkwilligen opgeblazen Naar uit Indianapolis wordt gemeld, is de situatie in het staikingsgebied nog steeds zeer ernstig. De gouverneur Mc. Nutt heeft be sloten, den staat van beleg af te kondigen over Sullivan, het gebied waar de spanning het grootst is en drie compagniën nationale garde te zenden. Twee stakingsposten in dit gebied werden dood geschoten. Te Shelburn (Indiana) hebben stakers in den nacht vier huizen van ongeorganiseerde werkwilligen opgeblazen. POLEN EN ROEMENIE Hoogste onderscheiding aan Titoelescoe Titoelescoe de Roemeensche minister van buibemlandsche zaken, heeft tijdens zijn be zoek te Warschau de hoogste onderschei ding gekregen, nl. de orde van den Witten Adelaar. De Luxemburgsc'he regeering heeft beslo ten voorloopig geen passen voor Duitschland meer af te geven tenzij voor dringende ge vallen. DE „TAEGL. RUNDSCHAU" VERDWIJNT De Tagliche Rundschau" die op 8 Juli voor den tijd van drie maanden werd verboden heeft naar de uitgever meedeelt, thans zijn verschijning gestaakt In de tweede helft van September is in Duitschland, naar Wolff uit Berlijn meldt, het aantal werkloozen verder teruggeloopen. Het aantal bij de arbeidsbureaux ingeschre ven werkloozen bedroeg op 30 September cir ca 3.850 000. In vergelijking met Februari van dit jaar zijn er 2.2 millioen minder werk loozen. De feitelijke teruggang der werkloosheid is echter nog veel grooter dan 2.2 millioen, daar niet alle werkloozen worden ingeschre ven. DOLLFUSS DONDERDAG AAN HET WERK Bondskanselier Dollfuss zal Donderdag 12 October van vacantie te Weenen terugkeeren Reeds denzelfden dag zal een ministerraad worden gehouden, welken Dollfuss zal presi- deeren. DE VOLKENBOND Do volkenbondsvergadering heeft Maan dag in openbare zitting Portugal in den volkenbondsraad gekozen. Portugal krijgt dus den vijftienden raads- zetel, die op zijn initiatief onlangs door de Volkenbon<jsvergadering geschapen is. Portugal kreeg bij de stemming dertig. Turkije twintig stemmen. In de redactie-commissie van de tweede commissie der volkenbondsvergadering is overeenstemming verkregen omtrent de Ne- derlandsche resolutie voor de Duitsche vluchtelingen. Het compromis, dat thans ook door de Duitsche delegatie is goedgekeurd, is aldus geworden, dat de Volkenbondsraad een hoogen commisaris voor de Duitsche vluch telingen benoemen zal, evenals een van den Volkënbondsraad onafhankelijke raad van beheer, aan wien de hooge commissaris re gelmatig rapporten zal moeten uitbrengen. De hooge commissaris zal dus niet aan den Volkenbondsraad te rapporteeren heb ben, zooals aanvankelijk in de bedoeling lag. De speciale raad van beheer zal zijn sa mengesteld uit een beperkt aantal vertegen woordigers der bij de zaak het meest be trokken regeeringen. Deze raad van beheer zal na kennisneming van de rapporten vam den hoogen commissaris hieromtrent mede- dedeelingen doen aan alle regeeringen, die zulks verlangen. Op deze wijze zal de hooge commissaris als zijnde benoemd door den volkenbonds raad zich bij zijn bemoeiingen bij de regee ringen en bij de particuliere organisaties toch op de autoriteit van den volkenbond kunnen beroepen. Anderzijds zal de om standigheid, dat de hooge commissaris zijn rapporten niet aan den Volkenbondsraad doch aan een specialen raad van beheer zal moeten uitbrengen, de Duitsche regee ring vrijwaren tegen het gevaar, dat de rap porten van den hoogen commissaris telkens weer opnieuw tot discussies in den Volken bondsraad over de behandeling van de Joden in Duitschland aanleiding zouden geven. Men mag den Zwitserschen minister Motta dankbaar zijn, dat hij Zaterdag op compro mispogingen heeft aangedrongen. Het is thans mogelijk geworden, dat het Nederland sche initiatief met een veel beter resultaat zal bekroond worden dan Zaterdag na de aankondiging van het Duitsche veto te vreezen was. DE WERKLOOSHEID IN ENGELAND Het aantal werkloozen bedroeg in Enge land op 25 September 2.336.727 d.i. 74.410 minder dan op 21 Aug. en 521.2S4 minder dan het afgeloopen jaar. RUIL VAN GEVANGENEN Tusschen Litanen en Rusland Volgens een dezer dagen tusschen Litauen on Sovjet-Rusland gesloten overeenkomst inzake uitwisseling van politieke gev/.nge- nen zru'llen 14 Litausche priesters, die m Sovjet-Rusland gevangen worden gehouden tegen eind October worden uitgewisseld te gen 24 Russische communisten,welke ai oh •iai Litaiusohe gevangenissen bevinden. DE JODEN EN DE BERLIJNSCHE OLYMPIADE Het Amerika ansóhe Joodisdhe congres heeft een schrijven gericht tot den voorzatter van het Amerikaansche Olympische Comité met het verzoek, om de Olympische spelen van 1936 in een andere 6tad dan te Berlijn te laten houden, aangezien, indien de spelen te Berlijn plaats vinden, geen Jodien er aan deelnemen kunnen. MOEDER MET ZES KINDEREN VERBRAND Uit Piquot (Minnesota): Een moeder en haar zes kinderen, van y2 tot 9 jaar oud zijn hier bij een woningbrand omgekomen. BORAH NAAR MOSKOU GENOODIGD De 60vjet-regeering heeft den Amerikaan- schen senator Borah uitgenoodigd, naar Rus lanid te komen, om te Moskou de verdere ontwikkeling d>er Russisch-Amerikaansche betrekkingen te bespreken. MOORDENAARS TER DOOD VEROORDEELD Overeenkomstig den eisch van den officier van justitie heeft de Berlijnsche rechtbank Maandagmiddag de communistische moor denaars, den 18-janigen Willfly Roohow en den 19-jarigen Otto VVeitha, die op 16 Maart van dit jaar den Hitler-jongen Fritz Schmitz beag, bijgenaamd Imme, in Grunowald, met zeven schoten hebben gedood, ter dood va oondeeüd. NIEUWE VERKIEZINGEN IN SPANJE Uit Madrid: De eerste Ministerraad ran de nieuwe regeering heeft den president der republiek verzocht het parlement te ont binden, walk verzoek is toegestaan. De nieuwe verkiezingen zullen op Zondag 1£ November worden gehouden. De regeering zaïl zich op 8 Januari aan het nieuw te ver kiezen parliament voorstellen HONDERDVIJFTIG HUIZEN AFGEBRAND Gisternacht brak te Funakawa, in de Ja- pansohe provincie Akita, een brand uit, die zich met groote snelheid uthreidide en 150 buizen aantastte, die tot den grond toe af brandden. Te Castlebar in het Iersohe Graafschap Mayo werden demonetreerende blauwhem- den dioor een republiikeiinsah gezinde menig te aangevallen en werd een waar steenen- bombardement op hen geopend. Verscheide ne blauwhemden werden gewond en gene raai O'Duffy moe6t door soldaten met ge trokken sabel in veiligheid worden ge bracht. De politie arresteerde vier personen MANDSJOEKOEO EN SOVJET-RUSLAND Oorlogsgeruchten De minister van buitenlandsche zaken van Mandsjoekoeo verklaart, dat de gepubliceer de Russische .geheime documenten" betref fende de samenwerking dor Japansdhe en Mandsjoerijedhe militaire instanties met het oog op de voorbereiding van een'.Russisoh- .lapansoh-Mandsjoerijsohen oorlog een Rus sisch verzinsel zijn. De Mandsjoerijsche regeering zal den Rus- sisohen vertegenwoordiger te Charbin een nota overhandigen, waarin da Mamdsjoerij- sche regeering protesteert tegen de verdocht makingpn in de Russische pers in verhand met de gepubliceerde documenten. Rieten dak door ratten vernield volg dat hl] 's morgens tal van doode rallen vond i nadien geen rat meer heeft gehoord of gezien. Eén doosje Rodent heeft hem voor honderden guldens reparaliekoslen gevrijwaard. Laat Uw eigendommen niet door dit schadelijke ongedierte vernielen. Maak voor goed een eind aan de rattenplaag door aanwen ding van Rodent. Het trekt rallen en muizen on weerstaanbaar aan. Koop nog heden een enkele doos k 50 ct. of een dubbele doos A 90 ct. en morgen zult U van rat en muis bevrijd zijn. O. a. bij alle dro gisten. Imp.; Fa. B. Melndersma - Den Haag. B47 HET RIJKSDAGBRANDPROCES BERLIJN, 10 October. Het is heden de 13e dag van het proces inzake de brandstich ting in het Rijksdaggebouw, en de eerste dag dat de rechtszittingen overgebracht met al wat er bij en er omheen hoort, uit het gebouw van het Rijksgerechtshof te Leipzig worden gehouden op de plaats van dei mis daad zelf, in het Rijksdaggebouw te Ber lijn, waardoor alles in een geheel andei* sfeer komt, en men zich niet zooals te Leip zig moet beperken tot vage aanduidingen en uiteenzettingen van plaatsen, en in vele gevallen van personen, waar men zich on middellijk op de plaats zelf zal kunnen overtuigen of de personen zelf zal kunnen hooren. Reeds tegen 8 uur vanmorgen hielden zich vele nieuwsgierigen in cle buurt van het Rijksdaggebouw op, die niets wilden missen van wat er buiten de rechtzaal wa» te zien. Het gebouw wordt bewaakt door "n groote politiemacht en ieder die naar binnen gaai, wordt nauwkeurig naar wapens onderzochi. In de groote zaal der begrotingscommis sie is aan de smalle zijde rechts het vei hoogde podium gebouwd, voor de leden van den Senaat van het Rijksgerechtshof en voor de ambtenaren van het O. M. In de rechthoekige groote zaal zijn 127 plaatsen voor de binnen- en buitenlandschi pers. Voor het publiek zijn ongeveer 16 plaatsen beschikbaar. Twee dooden en negentien afwonden Bij de ontploffing aan boord van den Engelschen onderzeeër „L. 26'' in de West- Schotsche haven Campbeltown, zijn, naar thans vaststaat, twee leden der bemanning gedood en negentien gewond. De ontploffing vond plaats in de ruimte der accumulatorenbatterij, waar klaarblijkc lijk watrr was binnengedrongen, toen ae duikboot in den nacht van Zaterdag op Zondag aan den grond was geloopen. Toen de ontploffing plaats had, zaten dertig man aan het middagmaal in de eetruimte onder de accumulatoren-kamer. Zij werden naai alle kanten weggeslingerd en het interieur werd zwaar beschadigd. Op de ontploffing volgde een brand, die pas na 4 uur geheel gebluscht was. Een matroos sprong in het water en zwom naar den oever om hulp te halen, die werd verleend door visschers en door de beman ning van een in de haven liggencLen tor pedojager. DE BEDRIJFSRADENWET Naai* de „Volkskrant" verneemt, kan ver wacht worden, dat dezer dagen de commis sie van advies, bedoeld in de Bedrijfsraden- wet, tot stand zal komen. Reeds nu, zoo vervolgt het blad, sporen wij die (komende) commissie en in het hij zonder haar voorzitter, prof. rnr. Josephus Jitta. met kracht aan. terstond, actief met haai* werkzaamheden te beginnen. Er mag in dezen tijd geen dag onnoodig worden gewacht met het werk gericht op den bouw eener sociaal-economisch goed ge ordende maatschappij. NED. HERV. ZONDAGSSCHOLEN BOND OP G.G. JAARVERGADERING TB UTRECHT Bovengenoemde Zondagsscholenbond hoopt 14 OcL. a.s. in hotel „Terminus", Stations plein te Utrecht, zijn jaarvergadering te houden. Deze vergadering vangt te half 3 aan. Behalve de gewone huishoudelijke zaken zal Prof. D r. J. S e v e r y n een referaat houden over het onderwerp „De Zondags school en het kerkelijk onderwijs". AMSTERDAM DE NIEUWE MARKTCENTRALE Het Gemeentebestuur heeft aanbesteed hé: bouwen van een koelinrichting op een be staande paalfundeering met bijbehoorende werken op het terrein der MarkLcentrale na bij de Kostverlorenkade. Er waren 35 inschrijvingen. De laagste in schrijver was het bouwbedrijf C. Kool en Co. te Amsterdam met f 265.900. Het hoogst werd ingeschreven door Chr. Eskes 'te Amsterdam met f385.000. VAN SCHOOL GEJAAGD ,B. en W. hebben aan de twee zoontjes van den vader, die het onderwijzend personeel van een school aan de Valen'tijnkade herhaal delijk lastig viel en het hoofd der school met een schroevendraaier letsel toebracht, voor goed den toegang tot de openbare scholen ii de gemeen'te ontzegd. De jongens maakten zich by herhaling aan ernstig wangedrag schuldig. Het dochtertje valt niet onder dezen strafmaatregel. Zij schijnt zich op school behoorlijker 'te gedragen. Denkelijk is de onhandelbaarheid van de jongens op school een gevolg van ophitsing door den vader. Indien ook bijzondere scholen plaat sing weigeren, blijven de jongens verstoken van onderwijs. AMSTERDAMSCHE DIAMANTWERK In de vergadering van de Commissie voor de Algemeene Handelsbelangen van de Beurs voor den Diamanthan del werd besloten tot het organiseeren van een Amsterdamsche Diamantweek, de tweede week in November. In deze week zullen de groo';.e firma's hun goederen niet naar het buitenland zenden, maar deze op de Amster damsche markt toonen. Verwacht wordt dat dan vele buitenlandsche firma's hierheen len komen om de Amsterdamsche markt te bezoeken. Op ruime schaal zal aan de week publici teit worden gegeven. Indien zij slaagt zal zij mogelijk een maal per maand geregeld gehouden worden. HET DRIJVENDE EILAND Zondagochtend heeft een groot stuk gras land gedurende eenige uren het scheepvaaiL- erkeer belemmerd. Dit stuk land was losge raakt aan de oevers van de Nieuwe Meer en bleef vastzitten bij een zandelevator vóór de brug van de Zeilstraat. He': eilandje belem- -.fSrde de vaart in beide richtingen en ten ;lotte moest de politieboot he'; eiland weg- sleepen naar ruimer vaarwater. Weerbericht. UIT DE ANTI-REV. PARTIJ KAMERKIESKRING LEIDEN Het bestuur van den Kamerkieskring Leiden", kwam Zaterdag onder leiding van zijn voorzitter, de heer H. Nieuwen- h u y s e n, van Zegwaart, in bijna volitalllige vergiadering bij ee n. Na opening der vergadering richtte de voorzitter een woord van gelukwensöh totj den heer Ds E. H. Broek et ra, die dezer ■dagen, onder veeii belanigsteMing, zijn 25- jarige ambtshedliening als predlikaimt d'ea- Geref. 'Kerk van Rijneburg mocht her denken. Onder de ingekomen stukken was een inededeeling van den heer Mr P. E. B r i t te Leiden, dat hij zijn herbenoeming ajs Md van den Raad van Beheer der Dr Abr. Kuy- perstichting, die in de vorige vergadering van het Kamerkieskringbeetu ir heeft plaats gehad, a on neemt Hierna kwam aan de orde een door het Moderamen uitgebracht praeadvies ïnzaüe het organiseeren van spreekbeurten voor de K iesvereeni gingen in de a.s. wintermaanden, en het bieden van financieelen steun aan zwakke Kieevereenigingen. De vergadering vereenigde zich, op een klein onderdeel na, met dit prao-advies, waarbij aan de Hulpcentrales wordt opge dragen voor de binnep hun rayon liggende Kieevereenigingen dezen winter een spreek- tournée te organiseeren en indien noodiig bij financieel zwakke K.V. helpend op te treden. Eerst wanneer blijkt dat de financieel e moeilijkheden eener K.V. een gevolg zijn van de gevoerde actie bij een Kamerverkie zing, zou het Kamerkieskringbesituur het veirstrekken van steun in overweging kun nen nemen. Na behandeling van dit prae^advies had een uitvoerige en levendige bespreking plaats over het door het Moderamen inge diende concept-reglement met daarbi, be- hoorende ontwerp-todlichting aan de Kies- vereenigingen. Na het aanbrengen van eenige wijzigin gen, voornamelijk van redactioneelen aard werd het concept-reglement met toelichting aangenomen. Omstreeks Kerstmis zal een vergadering van afgevaardigden van den Kamerkies- kring „Leiden" worden bijeengeroepen, m welke vergadering het conoept-reglement zal worden behandeld. Aan het modenamen wordt opgedragen deze vergadering voor to bereiden en den Kiesvereenigingen de desbetreffende stuk ken tijdig toe te zenden Tot afgevaardigden naar het Centrallen Convent op Dinsdag 10 October worden be noemd de hieeren Ds E. H. Broekrtre en Dr C. Beekenkamp, Hierna wordt de vergadering gesloten nadat de heer W. W a r n a a r, van Sa^sen- heim, is voorgegaan in dankgebed. UIT HET SOCIALE LEVEN Het orgaan van den Ned. Bakkersgezelloi bend deelt mee, dat de arbeldersorganisatt in het bakkersbedrUf een loonsverlaging heb- afgevaardtgden bond en van de R.-l De besprekingen stonden onder leiding den heer Fred. C. St&hle. voorzitter Ned. Bakkers (patroons)bond. Na een voorstel van de werkgeve loonen van f 35 per week met 12 pi van f 34 per week met 9 pet. te verlagen, werd een compromisvoorstel geformuleerd door de werknemers-vertegenwoordigers. Dit voorstel luidde, dat de vertegenwoordi gers van de vier bonden bereid waren in hun bestuursinstanties en eventueel tegenover hun leden te verdedigen: dat in da plaatsen, waai de loonen f 34 bedragen, een loonsverlaging van f 1 per week zou worden aanvaard: dat plaal voor F compromis gezocht den. wöl het niet mogelük zou zon, aaar op de loonen te korten, terwUl voorts vooi aantal andere plaatsen naar verhouding do voor Amsterdam en Rotterdam vastgestelde loonen plaatselijk overeenstemi den gezocht. ractloonen voor de ln volledlgor dienst zUnde arbeiders worden per j| Octobei 1933 gebracht: voor Amsterdam 1 April 193 Er is ten slotte geen ov reikt. N% bespreking in de Den Haag op f 33 BRANDENDE HOOIBERGEN BRANDSTICHTING? Men meldt ons uit Delft: Hedennacht brak in den hooiberg van S. K. aan den Rotterdamschenweg brand uit Onmiddellijk werd de politie-brandweer ge alarmeerd, die met de spuit aanrukte. Daar aan den overkant een kistenfabriek staat, vreesde men voor uitbreJing van den brand, Eén der bewoners van den Rotterdamschen weg waarschuwde de commissaris, dat een twintigjarige jongeman, D. L., hem had ver teld, dat hij van plan was alle hooibergen in de omgeving in brand te steken. Inder daad zag men op eenigen afstand nog een hzbiberg branden. De commissaris volgde den dader met een auto. Nadat nog meer materiaal was aangevoerd, werd de vervol- eing voortgezet Het gelukte spoedig, hem te pakken. Om vier uur waren de branden gebluscht en begon de nablussching. Do dader heeft bij verschillende boeren in cle buurt gewerkt, den laatsten tijd was hij werkloos. VERDRONKEN De 50-j|arige Lieben is, terwijl hij bezig Hoogste stand te Zürich 765.6. Laagste stand te Thonshavn 722.4. Stand vanmorgen halftwaalf 755.7. WEERVERW ACHTING (Medegedeeld door het Kon. Ned. MeteoroL Instituut te "Te Bilt) Meest krachtige tijdelijk afnemende Z.W. wind, zwaar bewolkt met tijdelijke opklad- ring, waarschijnlijk enkele buien, later iets koeler. BUITENLANDSCH WEERBERICHT De depressie die gisteren ten W. van Schotland lag, trok verder in N.O. richting, terwijl de hooge drukking verder Oostwaarts ferugtrok. De felle koude, die gisteren in Scandinavië inviel, is weer sterk afgenomen en zal geheel verdwijnen nu de warme stroo ming uit het Z.W. met stormsnelheid over de Noordzee en naar omgeving trekt. Aan de W. grens van deze strooming vie en op de Briteche eilandei zware regens. Maar tengevolge van de vorming van uitloopers der depressi tot dicht bij de Azoren, zal deze toestand zich slechts in verzwakte mate ove ronze omgeving uitbreiden. In Duitsch land was na een heldere nacht de ochtend- temperatuur vrij laag. Er is veel regen gevallen. Zware storm waait in het Kanaal en de omgeving van Schotland. Voorloopig is nog buiig weer te wachten. STORMWAARSCHUWINGSDIENST Geseind van Ds Bilt 9 Oct. om 8.20 uur n.m.: Weest op uw hoedel THERMOMET^RSTAND Stand vanmorpen halftwaalf 18.4 C. 11 OCTOBER Zonsopgang 6.19 u.; Zonsondergang 5.14 u. Maan. Laatste kwartier 5.06 uur nam. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 11 OCTOBER Van 's avonds 5.44 u. tot 's morgens 5.51 u. WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig Heden Vorig Wurtzburg 0.01 0.00 Canb 1.24 1.43 Straateburg 0.00 -2.00 Ems 1.11 1.U Breig n 0.00 0.00 Coblenz 1.46 1.44 Rheinfelden 2.02 -1.92 Trier -0.00 -0.00 Kehl 2.40 2.46 Keulen 0.99 0.97 Maxau 3.58 3.69 Rührort -0.00 -0.46 Diedeshelm 0.00 0.43 Wesel -0.00 -0.00 Mannheim 2.27 2.30 Emmerik 0.00 0.00 Lobr 0.98 1.01 Dusaeldorf 0.00 o.OO Mainz 0.12 -0X0 Maastricht 40.56 40.53 Btngen 1.30 1.34 Venlo 10.76 10.70 HOOGWATER NED ZEEHAVENS 11 October Delfzijl 3.18 15.47 Hellevoetsl. 7.2619.46 Terschelling 0.34 13.00 Willemstad 8.25 20.48 Harlingen 1.10 13.15 Brouwerah. 6.38 18.58 Den Helder 11.15 23.20 Zlerikzee 6.57 19.24 IJmniuen 7.35 19.59 Wemeidinge 7.27 19.49 H v. Holland 6.46 19.03 Vliasingen 5.44 ls.15 Scheveningen 6.56 19 i3 Terneuzen 6.15 18.44 i.ott- rdam 8.35 21.09 Hausweert 6.48 19.16 was een auto te herstellen aan den Lagen Kanaaldijk te Maastricht in het kanaal ge vallen en verdronken. Het lijk is opgehaald- LICHAMELIJKE OEFENING VOETBAL DE R.C.V.B.-COMPETITIE Standen op 9 October e I;- Gesp. Gew. Gel. Verl. Fut. t Gesp. Gew. GeL Verl. Pnt. t Gesp. Gew. Gel. Verl. Pnt. v.—t Wit I 3 3— 6 13 6 o I 4 2 1 1 5 19 6 wen I 2 2— 4 19 3 D.O.S. I Res. Klasse I: Gesp. Gew. Gel. Verl. Pnt t Oranje Wit II 3 3 6 1 Lnicum II 4 3 161 H.B.S. II 4 3 161 Zwart Wit II 12 115 1 Steeds Hooger II 4 2 2 4 1 Uxcelslor II 4 112 3 Zwaluwen II 3—212 K.D.O. II 4 1 321 Pro Patria II 4—222 e II: Gesp. Gew. Gel. Verl. Pnt. v.t Unicum III Vitesse II O.D.S. II V.V.O. II Stormvogels II S,H. II V.V.S. III W I.A III Vitesso III D.O.S. lit V.V.O. Ill 8 17 6 w. Gel. Verl. Pnt 1 17

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2