'liruuir Crihscljr (üottrnnf BINNENLAND. N.C.C.-prijs vraag ABONNCUGNTi Per kwartaal In Leiden en In plaat- »n waar "n agentschap gevestigd la 2.35 Franco per post 2.35 portokosten. Per week fO.I8 Voor hei Buitenland bij wekelijk- iche tending .4.50 Bil dageiijkscho tending .0-50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken NO. 4089 Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 MAANDAG 9 OCTOBER 1933 ADVERTENTIEN Van 1 tot fi regels Elke regel meer...—,— fcgez. Mededeellngen Van 1—5 regels Elke regel meer...... Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 't bureau Wordt berekend 0.10 14e Jaargang Uil nummer bestaat uil DRIE bladen EERSTE BLAD ZE BINDEN IN. De heer Klaas de Vries, die met zijn vrienden van Volksonderwijs t.q. zoo onbe suisd te keer ging tegen zijn politieke vrien den Mr. Marchant en Mr. Oud, is blijkbaar van zich zelf geschrokken toen hij las, wat de Minister van Onderwijs te Jubbenga zei op hetzelfde oogenblik, dat heel het land daverde van „het onverstand en de mislei ding" der verdedigers van de openbare school. Hij zond ten minste o. a. aan de roode pers een artikel, waarin allereerst een po ging wordt gedaan om de actie te rechtvaar digen; maar het slot luidt toch: „Ons comité weet wel, dat de oplossing van dit probleem (opheffing van kleine bizondere scholen) in de huidige politieke situatie niet zoo een voudig is en het wacht met groote belang stelling af, hoe dit aangekondigde proces dan zal verloopen." Op de meetings leek het er toch waarlijk niet veel op, dat men het verloop van het aangekondigde proces wilde afwachten en daér is niet gezegd, wat de heer de Vries nu op zoetsappige toon schrijft: „Het beroep op de Wet, aan de ouders als recht toegekend, zal in geep enkel opzicht worden verkort of zonder meer op zij wor den gezet, zegt de minister. Wij hebben niet anders van den minister verwacht en dit op onze meetings doen kennen." Op welke meeting dat is gezegd, is ons onbekend. Met bijzondere waardeering werd daar over minister Marchant niet gespro ken. Men neme het verslag van de vergade ring te Rotterdam, zooals de „Klasseonder wijzer" dat in jubelende tonen geeft. De heer Posthumus, hoofdbestuurder van de Bond van Ned. Onderwijzers, verwacht slechts onheil van dezen minister en zegl: Dat nu juist twee ministers uit het vrijzinnige kamp de drijvers zijn in deze aanval op de school, terwijl ze wisten, dat alleen de Openbare School te treffen wasr dat-is ontstellend. Als iemand had moeten weigeren daar aan mee te doen, dan hadden zij 't moe ten zijn. Het woord „drijvers" is hier beslissend. Echter, het woord van den bondsman was honig en sucade vergeleken bij de alsem, waarmeeDs. Westmijse zijn rede had gedrenkt. Deze spreker ontzag zich niet de volgende „onbehoorlijkheden" (men zou ook kunnen zeggen: schunnigheden) te debi- teeren: Tragisch is het, dat Mr. Marchant het moet wezen, die tot deze vergadering mede de aanleiding was. Sommigen van U zien waarschijnlijk op 't oogenblik Mr. Marchant in de kari katuur voor zich: staande voor de spie gel met het ministerspak aan, zich af vragende: Staat het me? Welnu, meneer de minister: het staat U niet, de oude plunje uwer liefde voor de Openbare School komt overal nog te voorschijn. Zou 't dan toch waar zijn, vragen we ons af, dat de politiek de karakters ver- laagt? Er bestaat een Genootschap voor Zede lijke Volkspolitick. Misschien is er voor dat genootschap een taak Minister Marchant zal goed doen eens aan zijn partijgenoot de Vries te vragen of hij deze venijnige woorden ook voor zijn reke ning neemt. Van bizonder veel vertrouwen in den minister getuigt de persoonlijke leediging niet KLEINE BIZONDERE SCHOLEN. Minister Marchant heeft te Jubbenga de legende over de kleine bizondere scholen radicaal naar het rijk der fabelen verwezen. Dat was noodig, want als wij ook eens een groot woord mogen gebruiken men lastert er maar op los. De Minister zei: Als men do voorgedragen stellingen leest, komt men onder den indruk, alsof het euvel der kleine schooltjes bij uitstek een euvel is van het bijzonder onderwijs. Toch is het tegendeel waar. In 19S1 ren er 110 openbare scholen met minder dan 24 kinderen. B ij z o n d e scholen metminderdan 2-4 k deren waren er in het geheel niet. Met minder dan 40 kinderen wa ren er 328 openbare scholen en 6 b ij z o n d e r e. De waarheid is derhalve precies het omgekeerde. Maar de heer Zevenbergen van Rotter dam, lid van het hoofdbestuur van het N. O. G., sprekende te Middelburg, vertelde Volgens het verslag in de „Middelburgsche Crt." het volgende: Er zijn in het land 10 bizondere scho len met 1—20 leerlingen, 73 met 2140, 230 met 4160, 279 met 61—80, dus 592 scholen met minder dan S0 leerlingen. We zijn toch wel buitengewoon benieuwd Haar de statistiek, waaruit deze spreker zijn gegevens heeft geput. Hij wijze er den nister op, opdat deze zijn cijfers ook kan herzien. Zonder meer kunnen wij er natuur-. lijk niets van zeggen dan alleen dit: Gelet op de L. O. wet en gezien de jaarboekjes lijken ons deze cijfers zeer apocrief. De heer Posthumus, die in Rotterdam sprak, was duidelijker. Hij vertelde aan zijn gehoor: Kleine bizondere schooltjes, zooals in het Friesche dorp Wons, waar er twee zijn, elk met twaalf leerlingen zijn onaantastbaar. Volgens de zeer betrouwbare statistiek, welke ons ten dienste staat, tellen de Chr. scholen in Wons 45 en 60 leerlingen. Het zijn geen groote scholen, we geven het toe, maar ze zijn toch niet zoo fabel- achtig klein als de actie-makers voor hel Openbaar Onderwijs ons willen doen geloo- De heer Klaas de Vries staat voor geen gemakkelijke taak om de booze geesten, door hem opgeroepen, weer te bezweren. En om te bewijzen dat zijn medepropagiandisteri levende toonbeelden zijn ter bevestiging van het woord, dat Ds. Westmijse met stemver heffing uitriep: „Het is een leugen, dat de Openbare School een propaganda-instituut is anders dan voor waarheid en menschen- min!" LOUTER AFBRAAK? De voorzitter van de Raad van Arbeid te Nijmegen, Dr. J. J. A. Bakker, heeft in d e T ij d een klagelijke klacht aangeheven over de voornemens der Regeering inzake „so ciale zaken", welke „louter afbraak" betee- kenen. Van een groote lijn, van doelmatiger organisatie, ziet hij niets; het is alles afsnij ding en besnoeiing, doch zonder een enkel nuttig effect. De gezondheidscommissies zullen verdwij nen om f 53000 voor het Rijk en misschien een ton voor de gemeenten te besparen: he: eerste stukje wettelijke moederschapszorg zal door wijziging van de Ziektewet ge schrapt worden; en de schrijver kan nog steeds maar niet begrijpen hoe de toch zoo bedachtzame minister Verschuur heeft kun nen voorstellen, om de organieke Radenwet de kern inhoudend van Talma's wijde streven te vervangen door zulk overhaast broddelwerk met liberalen stempel. Moet dan alles louter afbraak zijn; zoe klaagt hij op droevige toon. We beginnen met op te merken, dat we het derde deel van zijn klacht ten volle on derschrijven en met hem hopen, dat het on gunstige voorloopdge verslag nu reeds eenige maanden oud aan het wetsont- werp een stille, welgegunde begrafenis zal bezorgen. Met groote waardeering hebben we kennis genomen van de krachtige en sympathieke wijze, waarop Dr. Bakker het opgenomen heeft voor de groote gedachte van minister Talma; met instemming hebben wij meer malen zijn uiteenzettingen vermeld. Maar de schrijver moet niet alles even somber opvatten. Wanneer hij ernstig klaagt over de opheffing der Gezondheids commissies, dan kunnen we hem slechts tot zekere hoogte gelijk geven. Want we gaan accoord met den Minister van Sociale Za ken die „dit voorstel met groot leedwezen doet, omdat hij waardeering heeft voor het vele goede werk, dat staatsburgers in die commissie voor het algemeen belang hebben vei'richt; maar terwijl versobering dringend geboden is, heeft hij er naar gestreefd, veel mogelijk vitale voorzieningen inzake de gezondheid te sparen. Opheffing van de ge zondheidscommissies behoort tot de minst schadelijke maatregelen". Goed werk deden en doen de Gezondheids commissies. Maar men lette toch op het volgende. Deze commissies hebben sedert de laatste jaren slechts beteekenis voor de kleine meenten en dan nog meer voor bepaalde gevallen. De diensten der groote plaatsen, van welke sommige ook gelden voor de om liggende gemeenten, hebben zeer veel werk van de Gezondheidscommissies overgeno- Deze diensten kunnen in vele gevallen met meer gezag optreden dan de commis sies. Het viel ons in de laatste maanden nog op, dat een zeer actieve Gezondheids commissie inzake twee belangrijke aangele genheden: onmisbare drinkwatervoorziening en onhoudbare waterverontreiniging, moest verklaren: meermalen hebben we de aan dacht der autoriteiten op deze aangelegen heden gevestigd, echter tot heden zonder resultaat. Ten slotte willen we er op wijzen, dat het wetsvoorstel niet uit de lucht komt vallen; er is een algemeene enquête aan vooraf ge gaan. Ruim een jaar geleden is aan alle gemeentebesturen advies over de event ueele opheffing gevraagd en zeer vele colleges van B. en W. hebben met instemming van de raden gerapporteerd, dat met alle waardeering voor het werk der commissies bezuiniging door opheffing gewenscht is. Er is o. i. plaats voor de verzuchting: het is jammer; doch sterker is het argument: het m o et 1 DR COLIJN ONGESTELD Naar wij vernemen heeft de Minister-Pre sident Dr. H. Colijn op zijn terugreis per vliegtuig van Berlijn naar Amsterdam een lichte kou gevat, tengevolge waarvan de heer Colijn genoodzaakt is eenige dagen thuis te blijven. MR. W. C. WENDELAAR TWEEDE KAMERLID De voorzitter van 't Centraal Stembureau heeft in de plaats van mr. H. J. K n o 11 e n- b e 11 benoemd verklaard tot lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, mr. W. C. W e n d e 1 a a r, burgemeester van Alk maar. DE NIEUWE BEPALINGEN DER STEUNREGELING Minister Slotemaker de Bruïne heeft aan anderen dan de vier groote gemeenten geen uitstel toegestaan van inwerkingtreding van de nieuwe bepalingen der steunrege ling. I-Iij heeft dit gedaan op de volgende gronden: 1. Alleen in groote gemeenten bestaan overwegende bezwaren tegen snelle invoe ring; in andere gemeenten ,-erkeeren de dubbel-uitgetrokkenen reeds lang in de po sitie als waarin ze nu in de groote gemeen ten worden gebracht. 2. In de kleinere gemeenten moest reeds per week worden beslist of de vrouw in een bepaalde week verdiend heeft. NAT. JONGEREN VERBOND EN MUSSERT-GROEP Naar het „Handelsbl." meldt zou de voor zitter van het Nationaal Jongeren Verbond hebben medegedeeld, dat er onderhande lingen worden gevoerd, die tot resultaat kunnen hebben, dat het N.J.V. de jeugd organisatie wordt van de N.S.B. DE MUITERS OP DE „ZEVEN PROVINCIËN" Naar het „Nieuws van den Dag" meldt, zal het nog wel eenigen tijd duren, alvo rens de muiterij op de „Zeven Provinciën" voor het Hoog Militair Gerechtshof ter spra ke zal komen, naar aanleiding van de be handeling van de zaak tegen den vroegeren commandant van dit schip kap.-luitenant ter zee Eikenboom. Dat daarbij nog vele onopgehelderde kwesties aan het licht zul len komen, staat vast, ook ten aanzien de samenstelling van den état-major van het schip en de eventueele geschiktheid v de desbetreffende officieren. OP NON-ACTIVITEIT De vele reizigers naar Zeeuivsch-Vlaanderen (route HansweertWalsoorden) kennen allen het trammetje van station Vlake naar Hansweert. Vele jaren lang heeft t zijn goede diensten bewezen, nimmer een ongeluk veroorzaakt en nooit de aansluiting </e- mist met de provinciale boot. En toch moest 't verdwijnenomdat de route werd verlegd. Zaterdag maakte het voor 't laatst de oude, bekende tocht. Onze fotograaf legde dit gedenkwaardige moment op de gevoelige plaat vast. Afgrijselijk drama te Haelen EEN NACHTELIJK GEVECHT TUSSCHEN SMOKKELAARS Een doode, een ernstig gewonde Te Haelen bij Roermond heeft zich in den nacht van Zaterdag op Zondag een afgrijselijk drama afgespeeld, dat weer een schel licht werpt op het leven der smokkelaars. Zaterdagavond laat kwam de 29-jarige P. van Rooy uit Nederweert aan de woning .an de gebroeders Puts aan den Napoleons- weg den Rijksstraatweg te Haelen. De 45-jarige Hendrikus Puts, voor wien van R. eigenlijk kwam, was nog niet thuis Eerst te ongeveer half twee in den nacht arriveerde hij met pen vrachtauto, waarmee hij suiker over de grens had gesmokkeld en welke hij naar het in de nabijheid gelegen Roggel moest vervoeren. Van R. moest H. P- spreken over het smokkelen van wapens. Daarover had hij met hem onderhandeld in een café te Roer mond. Hij van R. zou in België hon derd revolvers koopen en deze zouden door P. over de grens naar Duitschland worden gebracht. Van R. zou. daar hij den toestand in de grens goed kende, meegaan. Het schijnt de bedoeling geweest te zijn, dat de smokkelwaar dezen nacht over de grens zou worden gebracht. Van R. en P. bevonden zich in de garage, die naast de woning van de gebroeders P. ligt. Wat er toen gebeurd is, staat nog niet precies vast De broer van H P., de ruim dertigjarige P. Puts, die op de bovenkamer gekleed te bed lag te slapen, hoorde plotseling een twist tusschep zijn broer en van R. Toen hij in de garage kwam, lag H. P. in een hoek er. gaf nagenoeg geen teekenen van leven meer. Van R. stond met een mes in de hand. Toen ontstond er een vechtpartij tusschen P. P. en Van R. Eerstgenoemde trachtte Van R. het mes te ontrukken, doch dit gelukte niet, voordat hij zelf vrij ernstig was gewond. P. riep naar boven waar ook nog een zuster van de beide broeders was om eer. geweer. Toen het meisje hiermede naar be neden kwam, schijnt Van R. op de vlucht gegaan te zijn- P. trachtte hem, ondanks zijn wonden, achterna te gaan, doch viel spoedig ten gevolge van het vele bloedver lies neer. Het meisje heeft daarop onmid dellijk de politie gewaarschuwd en hulp ge haald. Toen geneeskundige hulp ter plaatse kwam, bleek H. P. reeds te zijn overleden. ~.,e rechterhalsslagader bleek te zijn door gesneden, terwijl nog eenige andere snij- en steekwonden waren toegebracht. In afwach ting van de komst van de justitie die Zondagmiddag ter plaatse een onderzoek heeft ingesteld is het lijk voorloopig in de garage gebleven. P. Puts werd per auto naar het St Lau- rentiusziekenhuis overgebracht, waar hij ter verpleging is opgenomen. Hij is ernstig aan het gelaat, hoofd en armen gewond. Zijn toestand was Zondagmiddag echter redelijk weL De dader heeft den geheelen nacht rond gezworven, geruimen tijd zonder te weten, waar hij zich bevond Zondagochtend tegen halfzeven heeft de dader zich bij de marechaussee te Grathem aangemeld. Tengevolge van den hevigpn regen, die des nachts was gevallen, was hij door en door nat Uit het verhoor, dat hem direct werd af genomen, blijkt naar wij vernemen dat Van R- niet wist, waar hij naar toe moest. Hij vertelde den wachtmeester van de marechaussee Mariens, die hem het eerst sprak, dat hij voornemens was geweest zich bij de politie te Roermond aan te melden. Hij was echter in het boseh verdwaald. Zondagochtend in de vroegte was hij bij de kerk te Baexum gekomen, waar hij zich weer kon oriënteeren. Hij is toen gegaan naar den boer Kessels, dien hij kende en hij heeft hem het verhaal van het drama ver teld en hem tevens den weg gevraagd naa Grathem. Aldaar bij de kerk had Van R. nog drie vrouwen aangesproken en den weg gevraagd, doch dezen waren in de kerk vlucht. Wachtmeester Mariens, bij w Van R. zich meldde, lag nog te bed. Eerst te drie uur in den nacht waren hij en een collega thuis gekomen van een tocht naar de grens, waar zij veertien woonwagens met zigeuners, die uit België naar ons land den komen, hadden tegengehouden. Van R. is voorloopig per auto naar de marechaussee-kazerne te Heythuizen over gebracht in afwachting van het verder on derzoek door de justitie. DE ENVELOPPE MET INHOUD. Op 16 September 1933 is in een brieven bus van den rijkspostdienst te Vlissingeii een envoloppe aangetroffen zonder eenige aanwijzing, bevattende bankpapier. Tot dus ver is die enveloppe niet afgehaald. Ver moed wordt, dat iemand van elders in die brievenbus correspondentie heeft geworpen en daarbij uit onbedachtzaamheid bedoelde enveloppe met bankpapier mede in de bus heeft gedaan. Indien dit juist is, dan heeft betrokkene vermoedelijk later er geen oogen blik aan gedacht, dat de enveloppe met bankpapier in een brievenbus te Vlissingen is geworpen, en heeft hij waarschijnlijk bij de politie elders aangifte gedaan van ver missing van deze enveloppe. Voor inlichtingen omtrent een en ander kan men zich wenden tot den commissaris van politie te Vlissingen. IN BESLAG GENOMEN Door een paar controleurs van de Crisii Zuivelwet werd te Waddinxveen een aut aangehouden van een koopman uit Moer- capelle, waarin boter (margarine) werd ver voerd, die niet gedekt was door een zegel. Auto en inhoud werd in beslag genomen. EEN RARE KOSTGANGER Te Leusden (Utr.) is 's avonds de 17-jarige J. H. uit bet arrestantenlokaal ontsnapt. Hij was daarbij opgesloten wegens mishandeling van zijn kost juffrouw. OPZIENBARENDE VINDING OP RADI0GEBIED DOOR DE INGENIEURS DER RIJKSTELEGRAAF Lange omroepgolf met slechts één zijband DE RUIMTE IN DEN ETHER VERDUBBELD Op de internationale radio-conferentie fe u/.ern, dit jaar gehouden, kon men het iet eens worden over den ruil van onzen omroepgolf van 1875 tegen een van 1195 M. Thans is de Union Internationale Radio- difftission (U.I.R.) te Amsterdam bijeen om nader over de golflengteverdeeling te over leggen. t is een gelukkig samentreffen, dat juist nu bekend wordt, dat de ingenieurs der Rijkstelegraaf een uitvinding hebben ge daan. die voor de golflengteverdeeling een ontzaglijke groote beteekenis heeft, omdat de beschikbare ..ruimte" in den ether erdoor wordt verdubbeld. De directeur van het laboratorium der Rijkstelegraaf Dr. Ir. N. Koomans en zijn staf hebben deze vinding Zaterdag j.l. voor een dertigtal technische experts van de U.I R. gedemonstreerd. De 1875 Meter golf werd n.l. als zender met „één zijband" ingericht en zoo in wer king vertoond. Wat dit beteekent, valt ge makkelijk te hegrijpen voor ieder, die niet •olkomen vreemd is in de radiotechniek. Men weet, dat het practisch onmogelijk i3, dat twee voor den omroep gebruikte golf lengten te dicht naast elkander worden ge legd. Zij storen dan elkander en bederven de goede ontvangst. Bij de laatste golf lengteverdeeling is voor den noodzakelijken onderlingen afstand een „breedte" van 9 ki loperioden aangenomen. Aan weerskanten an elke dra «wolf is dus normaal een „zij band" van 9 kiloperioden. De vinding van de Rijksingenieurs te Kootwijk is nu, dat een omroep-draaggolf ■dt uitgezonden, waarvan één der zijban- als het ware is afgesneden. Op de ultra korte golf had men dit systeem reeds gerui tijd in werking. De uitvinding van de Nederlandsche ingenieurs verwezenlijkt dit beginsel echter ook voor de omroepgolf leng ten en maakt daarmee de beschikbare ruim te in het ethergebied van den omroep grooter. Het meest nabijliggend voordeel van de inding is, dat wij Nederlanders thans het krachtigste argument, dat te denken valt, hebben voor het behoud van onze lange golf. Dezer dagen zal een proefuitzending over Kootwijk plaats hebben, waarbij met één ziiband gewerkt wordt De heeren der U.I.R. zullen dan te Amsterdam in de gelegenheid gesteld worden de resultaten van deze hoogstbeteekenisvolle Nederlandsche vin ding ook op afstand te beoordeelen. Als 't even kan Rookt „EDELMAN' In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is bij Woerden bij de Kattenbroek een goede ren trein op een dood spoor gereden met een vaart van 40 50 K.M. Ï-Iet geheele slootblok werd weggeslagen, terwijl locomo tief en tender een tiental meters verder in het zand wegzakten. De volgende goederenwagen werd geheel in elkaar geschoven. Een remmer werd uit den wagen geslingerd, doch niet verwond. Een andere remmer, de 38-jarige A. Nachte gaal uit Zuilen, hing met het boven lichaam uit het nog overgebleven remmers hokje, terwijl zijn beenen bekneld zaten. Na 45 minuten bezig te zijn geweest, kon men hem tenslotte bevrijden. De rustend genees heer Griethuizen uit Woerden was spoedig ter plaatse en constateerde, dat N. een dij been gebroken had. Hij werd per auto naar de Rijkskliniek te Utrecht vervoerd. De oorzaak van het ongeluk schijnt te zijn, dat de machinist meende, dat het sein veilig stond, maar een verkeerd sein had gezien. De goederenwagen is als 'n lucifersdoosje in elkaar geschoven. DE KERKINBRAKEN IN HET GOOI De daders van de vele kerkinbraken in het Gooi zijn thans zoo goed als opgespoord. Het blijkt, dat een Italiaan, die ook in Lim burg inbraken in kerken pleegde, en zekere M. H., die te Amsterdam een zelfde misdaad bedreef, de daders zijn van ver schillende lcerk-inbraken in het Gooi. E zijn echter nog meer arrestaties te ver wachten. DE ZIEKTE VAN WEIL Te Ouderkerk a.d. IJssei is een geval van de ziekte van Weil geconstateerd. Als oor zaak van de ziekte wordt van medische zijde het drinken van slootwater vermoed. Voornaamste Nieuws. (hlz. 1) Te Haelen (L.) heeft zich een afgrijselijk smokkeldrama afgespeeld. (blz. 2) Tweeduizend Duitsche dominees verzetten zich tegen de Ariër-paragraaf en de onder erping van de kerk aan de staatsmacht. (blz. 3) De uitkomsten van de postcheque- en giro dienst over 1931 stemmen tot tevredenheid. Uitgifte van een 4% Staatsleening groot 200.000.000 tegen een koers van 99x/2 Te Gouda is de twaalfde leidersvergade- ring gehouden van de Bond van Ned. Herv. Knapenleiders op Geref. grondslag. (blz. 9) Conferentie van de Raad van Kerken over de onkerkelijkheid in Nederland. Tweede Landdag van de Nat Soc. Bewe ging te Utrecht. DE MOORD OP BLONDE MIEN HAAGSCH GERECHTSHOF BEVESTIGT HET VONNIS Het Gerechtshof te Den Haag heeft heden bevestigd het vonnis der Rotterdamsche Recht bank, waarbij de 20-jarige Duitsche matroos ter koopvaardij H. R. H., tot 5 jaar gevange nisstraf i6 veroordeeld, wegens doodslag ge- jd in den nacht van 17 op 18 September 1932 in een perceel aan den Schiedamschedijk te Rotterdam, alwaar hij Wilhelmina E. (bij genaamd „Blonde Mien") door worging van het leven beroofde en bovendien diefstal DE BENNEKOMSCHE MOORDZAAK De in de pers verschenen berichten, over brieven bij den verdediger van Jan Hoek, mr Maten, uit Renkum, ingekomen, waarin de onschuld van eerstgenoemde betuigd wordt, hebben in de omgeving van Benne- kom en Renkum groote opschudding ge wekt Vooral nu de naam van mr. Roobol, die bekend werd door zijn succes bij de revisie van de Giessen-Nieuwkerksche moordzaak in verband hiermee genoemd wordt Er heerscht te Renkum ongeloof aan die vermeende onschuld, en vrees, „dat-ie weer loskomen zal", wat een sterk benijs tegen zijn onschuld is. Velen hebben slechts wil len spreken, indertijd als getuige gedag vaard, nadat ze vrijwel zekerheid hadden, dat hij levenslang krijgen zou. Zóózeer vrees den zij zijn niets-ontziende wraak, wanneer hij vrij zou komen. Zoo ging het ook zijn vrouw, die ook bijna niet tot spreken to krijgen was en die pas heelemaal loskwam, toen haar man al veroordeeld was. Men ziet hier met belangstelling nadere berichten tegemoet DOODELIJK MOTORONGELUK Dezer dagen werd bij het oversteken per fiets van een weg te Ellecom de 69-jarige heer H. C. Nas, directeur der Renaldo-siga- ren-fabriek, door een motorrijder aangere den, teqgevolge waarvan beiden kwamen te vallen. Thans is de heer Nas aan de gevol gen overleden. De motorrijder, de 45-jarige heer De Ruiter uit Arnhem, wien geen schuld treft, werd aan een been gewond en zal gedurende eenige dagen niet tot werken in staat zijn. VERDRONKEN De fabrieksarbeider J. van Wijck is, toen hij van zijn werk te Sas van Gent per rij wiel naar zijn woning te Hoek terugkeerde, nabij Driekwart in het kanaal gereden. Twintig minuten later is zijn lijk opgehaald. Het slachtoffer laat een vrouw en drie kin deren achter. DOODELIJKE DEMONSTRATIE De 17-jarige bakkersleerling B- Kool haas te Winschoten demonstreerde voor zijn vriend eenige acrobatische toeren op de fiets. Toen hij met zijn voeten op het za del stond is hij gevallen. Hij kwam op het trottoir terecht- Hij werd met een hersen schudding naar het ziekenhuis gebracht waar hij 's nachts aan de gevolgen is over- U kunt net zooveel oplos singen insturen als U wilt, mits elke briefkaart maar aan de eischen voldoet! Kneuterdijk 20 - Den Haag._

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1