HET PROCES TE LEIPZIG Gemengd Nieuws. ZATERDAG 7 OCTOBER 1933 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND DIMITROF WEGENS BRUTALITEIT VAN DE ZITTING UITGESLOTEN VERHOOR VAN POPOFF Na tic opening van de zitting van het Ge rechtshof 1e Leipzig van gisteren protesteer de de Oherreichsanwalt Dr,Werner met ver ontwaardiging tegen geschrijf der buiten- landsche juristencommissie over de „mis handeling" van Dimitrof, die voldoende dui delijk weerlegd was. President Dr. Buenger noemde een derge lijke manier van herhaalden laster onwaar dig en verachtelijk. Thans volgde een nieuwe ondervraging van Torgler, speciaal waar hij zich in den nacht na den brand heeft opgehouden. Torglers verklaringen kwamen hierop neer, dat hij zich niet schuil had gehouden, zooals men hem ten laste wil leggen. Verhoor van Dimitrof. De Senaat gaat er dan toe over, den be klaagde Dimitrof te verhooren. Eerst worden echter twee Berlijnsche re- chercheambtenaren als getuige gehoord, die inlichtingen verstrekten over het bij Dimi trof gevonden en in beslag genomen litte raire en andere materiaal. De president geeft eerst een uiteenzetting van het door de Justitie tegen Dimitrof ver zamelde bewijsmateriaal, evenals van de be schuldigingen tegen de beide andere Bul- gaarsche beklaagden. In de eerste plaats had men een gehectografeerd document ge vonden: „Voor den strijd om het eenheids front van het proletariaat, oproep van het Executief Comité van Communistische In ternationale. Moskou, 3 Maart 1933. waar in de noodzakelijkheid van de vorming van een eenheidsfront wordt uiteengezet. De inhoud heeft tot kop: „De brandstich ting in den Rijksdag ontmaskerd als natio- naal-socialistische provocatie", en heeft de strekking te bewijzen, dat Torgler niet be trokken kon zijn bij de brandstichting in den Rijksdag. Dimitrof verklaart, dit stuk nooit gezien, nooit bezeten en nooit gelezen te hebben en zegt. dat het hem niet zou verwonderen als de politie het tusschen zijn papieren had gesmokkeld. President: „Kriminalkommissar Braschwitz zal daarover gehoord worden. Dimitrof: „Asjeblieft" President: „Ook zonder Uw asjeblieft, tl moot met liet vordaehtmaken van ambte naren voorzichtig zijn. U kunt tl verdedi gen, zooals U liet goed acht, maar in dal opzicht moet ik U waarschuwen. Het verhoor heett weer hetzeltde verloop als gewoonlijk, wanneer Dimitrof in actie komt, en herhaaldelijk komt hij in botsing met den president, die hii voortdurend in de rede valt en die op zijn heurt voortdu rend tracht, den Bulgaar, die steeds met zeer luide stom spreekt, tot zwijgen te bren- 8 De president herinnert Dimitrot eraan.dat ook een stuk is gevonden met het opschrift „Voorbereiding voor een anti-fascistisch Ar- Leiderscongres Dit congres zou te Kopen- k'mm'itTó^Toit stuk was uitsluitend bestemd voor mijn Bulgaarsche vriendep. Ik zou hen van het houden ervan op de hoogte brengen en dat heb ik President: „Ja Dimitrof, U stelt het steeds zoo voor, alsof alles bij U slechts om de Bulgaarsche politiek ging." Dimitnof: „Ik hel, steeds verklaard dat ik mij in het buitenland slechts met mijn [Bulgaarsch werk bezig hield. Deze ver klaring handhaaf ik. Mijn aanklager moet dan maar bewijzen, dat ik ook nog ander werk gedaan heb." President: „Daarom gaat het thans juist Dimitrof. Wanneer U louter documen ten hebt, die niet voor Bulgarije alleen zijn geschreven, doch die betrekking hebben op de samenwerking tusschen verschillende or ganisaties in alle Europeesche landen, dan schijnt mij dat een bewijs, dat U niet. slechts Voor Bulgarije gewerkt hebt. Voorts is bij U gevonden het boek „De gewapende op stand". Dat is toch een leerboek voor den opstand." Dimitrof: „Dij mij had U een heele bibliotheek met boeken van allerlei soort kunnen vinden. Ik heb altijd gestudeerd. Ik lieb in de gevangenis gestudeerd en ik siu- deer ook in dit proces, mijnheer de presi dent (gelach). Ik weet echter niet. of het hoek „De gewapende opstand" een leer boek is." De president constateert, dat het boek „De gewapende opstand" op 27 Mei 1932 door het Biiksgerecht illegaal is verklaard. Dimitrof antwoordt, dat hij het boek in '1931 had gekocht. Overigens zou hij het evengoed gelezen hebben als hij het illegale karakter van het boek had gekend. De kan selier van het Duitsche Rijk, Adolf Hitlei-, ha.' hot ook gelezen. Thans komt aan de orde een reisgids door Berlijn, die in de woning van Dimitrof in beslag was genomen, en waarin merkwaar dige 'notities stonden. Het onderzoek had uitgewezen, dat op het plattegrondje van Berlijn, dat zich in het boekjie bevond, kruis jes waren gezet bij het Stadsslot en het Rijksdaggebouw. Dimitrof interrumpeert, dat deze knusjes 'er bij het eerste verhoor door de politie nog niet gestaan hadden. Zij moeten er dan op het bureau van tie Kriminalpqligei ingezet 21 De president laat den rechercheur Kynast onder code nogmaals uitvoerig verhalen onder welke omstandigheden men de kruis je had ontdekt. Kynast zat met zijn collega's Bauer en Kolling in zijn dienstkamer. Bij het doorbladeren van het gidsje ontdekte hij het kruis naast het Rijksdaggebouw. Op gewonden maakte hij zijn collega's erop op merkzaam en toonde het onmiddellijk m de naast liet dienstvertrek gelegen kamer aan zijn chef dr. Braschwitz, die ook het tweede kruis naast het Slot ontdekte. De Oherreichsanwalt dr.Werner, vraagt of Van der Lubbe, die volgens de aanklacht Dimitrof gekena zou hebben, deze gids mis schien wel eens in zijn bezit had. Van der Lubbes tolk laat hem de platte grond zien en legt hem de zaak uitvoerig uit. Lachend antwoordt v. d. Lubbe, dat hij het boekje nog nooit gezien heeft. Dimitrof wenscht nu plotseling de platte grond ook nog eens te zien. Hij bekijkt het kaartje en verklaart dan: „Toen men mij het kaartje tijdens het verhoor liet zien, stonden de teekens er veel duidelijker. Thans zijn zij heel zwak." President: Wat zou dat dan voor doel gehad hebben?" Dimitrof: „Daarover wil ik het later hebben." Dr. Werner: „Geeft Dimitrof toe dat het boek van hem is?" Dimitrof: Ik heb een reiswijzer ge kocht. Of het deze is weet ik niet. Voor de politie kan ik niet instaan" (vroolijkheid ia de zaal)., Bij het verdere verboor blijven de inci denten tusschen Dimitrof en den president voortduren. Dimitrof verklaart lid van liet Ccntiaal Comité der Bulgaarsche Commu nistische Partii *e ziin en 7>h ook voor het gerpcht als zoodanig te voelen. Na de jiauze gaat liet op dezelfde manier verder. Dimitrof spreekt over de „kolossale onbekwaamheid" en het „onverstand der politieambtenaren" in verband met een po ging der politie om op hem gevonden geco deerde telefoonnummers te ontcijferen. Als do president hem opnieuw tot de orde roepi en Dimitrof zijn uitdrukkingen niet wijzigi en blijft interrumneeren. hesluit de Senaat na kort overleg, Dimitrof uit de zaal te verwijderen. Protosteerend en onder het uitroepen van scheldwoorden verlaat Dimitrof onwillig onder geleide van zijn bewakers de zaal. Het verhoor van Popof Nadat Dimitrof uit de gerechtszaal ver- ijderd was, stelde de voorzitter nog vasf, dat onder de omgekeerde telefoonnummers ook dat van den communistischen afge vaardigden Stöcker voorkomt. Hierop wordt Po pof doormiddel van den tolk verhoord. De voorzitter toont hem eerst vijf kwitanties van 1-4—26 Februari en met Peter geteekcnH Popof -""rt. dat deze Peter voor zijn bekl. rekening Rus- sclie kranten en hoeken gekocht heeft die naar Bulgarije gezonden zijn. Hoe de wer kelijke naam van Peter was, weet bekl. niet. Drie andere kwitanties ten bedrage van 8400 mark, 510 dollar en 300 dollar zijn dooi Popof aan zekeren Bruno uitbetaald. Doz* was een Bulgaarsche communist die gelden kwam afdragen die door Bulgaarsche emt- sranten bijeengebracht waren. Popof zegv Bruno niet verder te kennen, maar van te voren was hij door de partij over de aan komst van Bruno ingelicht Bij zijn arrestatie had Ponof 163 stuks 5-dollar-hilietten in zijn bezit. Bekl. zegt, dat dit geld uit Frankrijk was van een But- gaarschen emigrant. Het bezit van die kwi tanties bewijst toch wel dat bekl. juiste af rekening heeft gehouden. Voor wiens rekening heeft bekl. Russi sche kranten en hoeken moeten koopen, vraagt de procureur-generaal, waarop Popof antwoordt voor rekening van de Centrale der Bulgaarsche Communistische Partij. Waarom die boeken boeken dan niet d' reet in Rusland besteld waren, vraagt dr. Werner. Omdat ik speciaal van de Bulgaarsche communisten opdracht had ze in Berlijn te koopen, antwoordt bekl. Dr. Pari si us constateert, dat, ofschoon de bedragen vrij hoog zijn, uitsluitend kwi tanties zijn gevonden van de laatste dagen voor den brand, ofschoon Popof reeds van 1 11 November af te Berlijn vertoefde. De President stelt uit de acten vasf, dat alle kwitanties van Peter van voor den rijksdagbrand dateeren, evenzoo die van Bruno. Volgens het uitgavenboek zijn ook nog posten na den brand voorgekomen, n.l. twee keer 29 mark, waarachter onleeslmr» namen staan. Popof verklaart, dat aan Peter ook op 1 Maart nog een bedrag van 53 dollar is uitbetaald. De Procureur-generaal wijst er op, dat Popof vroegei; verklaard heeft, dat hij 500 dollar eigen geld uit Moskou heeft meegebracht en voorts van Peter belang rijke bedragen heeft ontvangen. Popof antwoordt hierop, dat hij bij de eerste verhooren niet de waarheid heeft ge sproken, daar hij niet wilde toegeven uit Rusland naar Duitschland te zijn gekomen uit vrees, dat men hem aan de Bulgaarsche autoriteiten zou uitleveren. Later heeft hij den rechter van instructie echter de waai- heid gezegd. Het proces wordt hierop tot heden ver daagd. In opdracht van het Internationale Van der Lubbe-Comité in Nederland heeft mr. Wilhelm Loeb gister per brief aan de drie verdedigers, den president en den Ober- staatsanwalt te Leipzig medegedeeld, dat Eduard Sirach, redacteur van „Spartakus", het orgaan der linksche arbeidersoppositie, als getuige wenscht te worden opgeroepen, daar hij als intiem vriend van Van der Lubbe belangrijke verklaringen wenscht ar te leggen over diens karakter en over diens politieke gedragingen in den laatsten tijd, speciaal dat Van der Lubbe geenerlei voe ling had, noch met de N.S.D.A.P., noch S.P.D., noch K.P.D., noch eenig lid dier or ganisaties persoonlijk. Door een inwoner van Leiden, die Van der Lubbe van nabij kent, is hedenmorgen aan de voorzitter van het Rijksgerechtshof te Leipzig een telegram gezonden, waarin ordt medegedeeld, dat in de naaste om geving van Van der Lubbe hardnekkige ge ruchten gaan, dat de persoon, die door hel Rijksgerecht wordt verhoord niet de Mart- is van der Lubbe uit Leiden zou zijn. Hij geeft in het telegram als zijn meening te kennen, dat het om die reden goed zou zijn Van der Lubbe met personen uit zijn vroe gere omgeving te Leiden te confronteeren. Het is merkwaardig, aldus schrijft „Das fevangelische Deutscliland", om te zien hoe n dezen tijd in de Duitsche Evangelische Kerk de kerkelijke tucht ingevoerd wordt. De oorzaak is de terugvloed tot de kerk van de vroeger uitgetredenen. De massa beweging naar de kérk noodzaakte de kerk tot maatregelen als bijv. in het sterk ont kerstende Saksen, waar aan de terugkee renden een jaar proeftijd is opgelegd, in welk jaar trouw kerkbezoek en een Chris telijk leven blijken moet zal men als lid op genomen kunnen worden. Uit deze maatre gel wordt echter per onvermijdelijke conse quentie een norm geboren aan welke onk leden der kerk zich moeten gaan houden, zoodat de terugvloed tot de kerk de invoe ring der kerkelijke tucht in het geheele ker kelijke leven tot gevolg krijgt BYRD'S „BEAR" Bvrd-'s onderzoekingsschip „Bear" is op veg naar de Zuidpool op een zandbank ge- aren, ter hoogte van Noord Caroline. De „Bear", aan boord waarvan Bvrd zelf zich niet bevindt, wordt door een sleepiboot naar 'Scuthpou t gesleept. ERNSTIG ONGELUK TE MILAAN TCT NU TOE ZES DOODEN GEBORGEN Een ontzettend ongeluk heeft gister in het begin van den middag plaats gevonden te Milaan. Reeds maandenlang is men daar bezig met de slooping van het oude centraal station en het daarby behoorende spoorweg emplacement, dat over een steenen dyk door een druk stadsdeel leidde. Een hiertoe behoo rende spoorlijn, welke in de directe nabyheid \an het station over de straat loopt en vroeger uit twee bogen bestaande viaduct, waarvan de laatste dagen nog maar één boog over was, werd hierdoor naar het schijnt niet meer voldoende gesteund en brak Vrijdagmid dag plotselmg over de geheele breedte van 20 Meter af. Tal van personen werden onder het puin bedolven. Hoeveel slachtoffers te betreuren zijn, is nog niet te overzien. Tot nu te konden uit het puin zes dooden te schyn worden gehaald. Op het oogenblik van het ongeluk zou evenwel een auto, waarin eenige personen waren gezeten en een vracht auto ter plaatse zijn gezien. Direct na het bekend worden van de ramp verschenen auto riteiten ter plaatse. Het bergingswerk is met koortsachtige haart ter hand genomen. Dui zenden nieuwsgierigen werden door de fascis tische militie op een afstand gehouden om de werkzaamheden niet te doen bemoeilijken. NUCHTERE WOORDEN VAN MUSSOLINI iDe Parijsdhe „Excelsior" publiceert een artikel van de hand van Mussolini over de houding -dor mogendheden ten aanzien van de ontwapening. De volkeren verwachten thans geen won deren meer, aldus de duce, doch stellen ziiah al teviieiden met compromissen. Een ontwapeningscommissie moet behalve de instemming van de bij den Volkenbond aan gesloten mogendheden ook die van Amerika en Sovjet-Rus land hebben. Ten aanzien van de gelijkberech'ligdheid is het moeilijk, voor Duitschland alleien een uitzondering te maken. Anderzijds dient men ook rekening te houden met de bezorgdheid der andere sta ten, zelfs als men de zaak uitsluitend uit psychologisch oogpunt beziet Men heeft gepoogd, een algemeen© over eenkomst op te stellen, om tot ontwapening te komen. Daarbij was echter van werkelij ke, ontwapening geen sprake, doch uitslui tend van bepeiiking en gelijkheid van be wapening, want er zijn grenzen aan de be perking van bewapening en men kan van een staat niiet verlangen, dat hij voortdurend zijn bewapen,'ng zal inkrimpen zonder dien staat daarbij aan ernstige gevaren bloot te stellen. Het prestige van den Volkenbond heeft bij :t alles echter in de laatste twintig maan den harde klappen gekregen. Tussohen de beschermers der verdragen en degenen, die gedwongen waren zich aan deze verdragen te onderwerpen, bestond geen gunstige ver houding. De overwonnen staten hadden re denen genoeg, een dergelijke houding aan nemen, aangezien in het Verdrag van Versailles dezelfde ontwapeniingsmaatrege- len waren voorzien voor de overwinnende staten als d:e op de overwonnen staten wer den toegepast, en aangezien de overwinnen de staten zelfs d,e verplichting hadden, voor de uitvoering der verdragen zorg te diagen. Om deze dubbele moeilijkheid te overwin nen had Mussolini niet, zooals men beweer de, het juiste plan voorgesteld, doch slechts voorstellen gedaan, die tot het doel, zij het dan ook in beperkte mate, konden leiden. Frankrijk bezet een buitengewoon veilig heidselement in zijn militair apparaat, zijn traditie en het moreel van zijn leger als van zijn bevolking. Duitschland heeft op 17 Mei officieel in •n rede van zijm le'ider uitgesproken, dat het aan geen oorlog kon denken, aangezien een oorlog een ramp zou beteekenen. Het nationaal-socialistisch regime wordt te zeer itn beslag genomen door vraagstukken van binnenlandschen aard, dan dat het zou kun- nendenken aan een militair avantiuur. Slechts wanneer men de moreele belemme ringen uit den weg zou ruimen, zou men het Fransohe en het Duitsche standpunt op do basis van die garanties van het Vier- mogendheden-pact met elkaar in overeen stemming kunnen brengen. Om de volle zwaarte van het ontwape- ningsvraagstuk te beseffen moet men zich ens een min of meer vérgaande mislukking an de conferentie voorstellen. Op dien dag zal de Volkenbond praotisch hebben opge houden te bestaan. Nieuwe statengroepen zuilen zich vormen, de meeningsverschillen zullen zich toespitsen en een periode van vreeselijke onzekerheid zal intreden. DE EVANGELISCHE KERK EN DE ARIëR-PARAGRAAF Het Europeesche Centraal-bureau voor kerkelijke hulpiactie te Genève (leider prof. dr Adolf Keller) heeft een verzoek gericht aan de nieuwe leiding der Duitsche Evan gelische Kerk om aan het centraalbureau- te Genève te willen meedeelen, welke hou ding de Duitsche kerk aanneemt ten opzich te van de vele Duitsche Christenen van niet zuiver Arische afkomst, die thans uitDuitsch land gevlucht in het buitenland op philan tropie zijn aangewezen en of de Duitsche kerk de medewerking van het buitenland in de verzorging van deze haar leden wenscht. Mede in dit verband vermelden wij een schrijven van dr Friedrich von Bodel- schwingh en 200 Westffealsche predikanten aan den rijksbisschop Ludwig Müller, waar in betoogd wordt, dat het optreden tegen Christenen van niet-Arische afkomst in strijd is met het 14e artikel van de 'Augs- burgsche confessie, VOOR EEN KERK TE BEAURAINO Naar Kipa meldt, heeft een r. kath. dame, die den prijs van 5 millioen frs. van de loterij gemeenteeredi-et van België heeft ge wonnen, de helft van dit bedrag ter beschik king gesteld van het comité voor het bouwen ran een Mariakerk te Beauraing, de plaats ran de beweerde „verschijningen". VOLKENBOND EN HET MINDERHEDEN PROBLEEM De debatten over het minderhedenpro bleem in de politieke commissie van de VoLkenbondsvergadering zijn gisteren beslo ten met de instelling van een subcommissie, waarin twaalf staten vertegenwoordigd zijn en die zal trachten de vér strekkende voor stellen der Fransche regecring tot princi- pieele erkenning van de verplichting tot be scherming der minderheden in alle landen, in overeenstemming te brengen met het Pool sche voorstel tot uitbreiding der minderhe- denverplichting en tot alle staten en verder met alle o\erige ingediende voorstellen. Van Duitsche zijde wijst men het Fran sche voorstel als een tegen Duitschland be doelde maatregel af. Daarentegen wordt het Poolschc voorstel door Italië onaanvaard baar geacht, zoodat de commissie voor een moeilijke taak staat. DUITSCHLAND EN DE WAPENCONTROLE Verworpen als het niet bepaalde wapen typen krijgt De Duitsche regeering heeft liet Fransche voorstel van een internationale wapenings- controie gedurende een bepaalde periode ver worpen, indien niet dadelijk aan Duitsch land bepaalde wapentypen worden toege staan, met name gevechtsvliegtuigen, tanks, zware artillerie en duikbooten. liet resultaat van dit Duitsche antwoord is, dat op de gedelegeerden, die begin vol gende week te Genève bijeen komen, op nieuw de verantwoordelijkheid geladen wordt om een volkomen breuk van de ont wapeningsconferentie te verhinderen, waar toe de Engelsche regecring alles in het werk stelt. Indien de algemeene commissie op 7 October bijeenkomt, zonder dat een verzach ting van het conflict tusschen den Duit- schen eisch van bepaalde prototypen van wapenen en den Franschen tegenstand te gen dit idee bereikt is, zal de crisis op zijn hoogst zijn. BINNENLAND. CUMULATIE Het is opvallend, hoezeer het cumulatie- vraagstuk de gemoederen blijft vervullen. Wij hebben .eeds zeer geruimen tijd ge leden getracht deze kwestie met zakelijke gegevens tot de juiste Droportie terug te brengen, schrijft de Maasbode en vervolgt: Ook ons partijbestuur deed dit in een rap port, uitgebracht aan den partijraad in No vember 1932. Ons partijbestuur blijkt te begrijpen, dat deze kwestie, zuiver zakelijk van niet zoo grooten omvang en van niet zoo overwegend belang, psychologisch in de tegenwoordige omstandigheden haar groote beteekenis hoeft Het is verklaarbaar, dat, om in de termino logie van Mgr. Hopmans te blijven, een al te dikke boterham bij iemand, die er nauwe lijks een meer heeft, min of meer verbitte rend werkt. In bedoeld rapport kwam ons partijbestuur na uiteenzetting van de bestaande bepalin gen en den feitelijken toestand, tot de vol gende conclusies: Regeeringsbeleid. 1. Het is gewenscht dat de Regeering en dat andere bestuurslichamen bij het doen van benoemingen de kwestie der cumulatie mede in hun overwegingen betrekken en dat zij in het algemeen geen ambtenaar, die ge pensioneerd is, of die uit anderen hoofde reeds helooning voor de vervulling van een volle dagtaak uit de openbare kas geniet, be noemen, indien een andere candidaat beschik baar is, die het te vervullen ambt even goed kan waarnemen. De politieke partijen. 2. Bezien van het standpunt der partijen is een algemeene wettelijke regeling niet wenschelijk, omdat deze zelf het in de hand hehben cumulatie van functies te beperken. De partijen kunnen elk voor zich bij het aan wijzen van haar vertegenwoordigers reke ning houden met het samengaan van ver schillende functies. Dit verdient aanbeveling boven een rege ling door den wetgever. De partij kan elk geval op zichzelf beoordeelen en dit is van niet minder gewicht de partij kan beoor deelen over hoeveel en welke geschikte lei ders zij beschikt. Wetgeving. 3. Ook in het algemeen is het onnoodig, dat de wetgever verder gaat dan thans met het uitspreken van de onvereenigbaarheid van functies. Wel zou de cumulatie van inkomsten op een enkel punt verder dienen te worden be perkt dan bet geval is. Gedacht wordt hier met name aan de „pensioenen"-cumulatie van oud-leden der Tweede Kamer, oud-wet houders en oud-Gedeputeerden. Wij zouden naar aanleiding van dit laat ste de vraag willen stellen, of de regeering, die dit onderwerp in studie heeft, in dit verband ook niet de koloniale pensioen regelingen nader zou moeten betrekken. Ten aanzien van punt 2 zouden wij de vraag willen stellen, of het geen overweging zou verdienen, dat onze partij in t algemeen als regel de onvereenigbaarheid van bepaal de functies met het kamerlidmaatschap regie mentair zou vastleggen. Wij denken b.v. aan wethouders in de grootste steden, burge meester, lid van Gedeputeerden en mede uit anderen hoofde bezoldigde ambtena ren van bepaalde organisaties. Wij schrijven met opzet: „in 't algemeen, als regel"; in het waarachtig partijbelang zal de mogelijkheid dienen open te blijven, dat ons partijbestuur om bepaalde redenen of onder bepaalde omstandigheden, van een dergelijken eventueelen algemeenen regel zou kunnen dispenseeren, zeer tijdelijk. Een bijzonder begaafd, nauwelijks te ver vangen persoon, die zijn geheele krachten in dienst van de publieke zaak wil stellen, zon der een deel daarvan te besteden aan een winstgevend particulier bedrijfsleven, zou men dit, alleen om financieele redenen, toch niet onmogelijk moeten maken. VERBINDING ZUID-BEVELAND ZEEUWSCH-VLAANDEREN Naar de „Msb." verneemt, schijnt de Rijks waterstaat het plan te hebben de verbin ding WalsoordenHansweert eenigszins te willen wijzigen. In den Perkpolder ten N.W. van Walsoorden zou een inloo.phaven wor den aangelegd voor de Prov. boot, die dan de aanlegplaats te Walsoorden zou vervan gen, terwijl de plaats van aanleg aan den Zuid-Bevelandschen wal verlegd zou wor den van Hansweert naar de afwaterings- sluis te Kruiningen, waar eveneens een in loophaven tot stand zou komen. Ook zou er een nieuwe weg worden aangelegd van de inloophaven aan den Perkpolder naar den grooten weg naar Hulst Het plan schijnt een millioen te kosten. De nieuwe verbinding zal een aanmerke lijke bekorting van den afstand beteekenen. HET EINDE VAN HOLLENDE PAARDEN. Men meldt ons uit Kampen: Gisteren reed een knecht van boer S. met een ledige wagen, waarop eenige kinderen, door de Oudestraat, toen de paarden schrok ken en op hol sloegen. In woesten ren ging het door de straat en op het Plein recht op den IJsel af. Inmiddels hadden de kinderen het bevel opgevolgd zich achter van den wagen te laten vallen, terwijl op het laatste moment ook de voerman zich wist te redden. Allen kwamen met lichte verwondingen •ij. De beide paarden stortten met den wa rn van de hooge kade in de rivier en wa ll verdronken voordat reddingspogingen in het werk gesteld konden worden. AUTO- EN MOTORONGELUKKEN. Te Sassenheim had op de Postbrug over de Leidsche vaart een ernstige aanrij ding plaats. Een man, die plotseling den weg overstak, werd aangereden door een uit de richting Leiden komende auto. De bestuurder van deze auto kon den man niet ontwijken, daar uit de richting Sassenheim eveneens een auto naderde. De man werd eenige meters met de auto meegesleurd en zeer ernstig gewond. Dr. Huberts uit Sas senheim liet den man naar liet St. Bernar- dusgesticht te Sassenheim overbrengen. De politie stelt een onderzoek in. Don automo bilist treft waarschijnlijk geen schuld. Bij Moerdijk kwam een luxe auto met een vaart van circa 100 K M. gereden van uit de richting Zevenbergsehenhoek over den rijksstraatweg. Gekomen nabij de Lap- dijk verscheen plotseling een auto. Om een aanrijding te voorkomen remde de chauf feur zoo krachtig dat de auto slipte, over den kop sloeg en terecht kwam in den tuin van W. v. d. Made. De chauffeur en een bij hem zittend heer liepen kneuzingen op. De auto werd door de garage Huibregts weg gesleept. Te Orthen (N.-Br.) werd de motorist Van Nunen achterop gereden door een auto mobilist. Toen de beide voertuigen elkaar bijna genaderd waren, ging de motorrijder plotseling van rechts naar links. Hoewel nij krachtig remde kon de automobilist een aanrijding niet voorkomen. Van N. kwam te vallen en liep een hersenschudding op. Hij is naar het Grootzieken-Gastlïuis overge bracht. Zijn toestand is echter niet levens gevaarlijk. Te Den Bosch ontmoette pater H. v. d. Veer van het Missiehuis te Sparrendaal te Vught, die op een motorrijwiel uit de rich ting Vught kwam, in de bocht een luxe auto. Vermoedelijk week de pater te ver uit, tengevolge waarvan hij mot het hoofd tegen een der hoornen terecht kwam. Dr. Kortbeek constateerde schedelbreuk. Pater v. d. Veer is in het Grootzieken-Gasthuis op genomen. Het ergste wordt gevreesd. COCAINE TUSSCHEN DE MOSSELEN. (Men meldt aan „de Maasbode" uit Pary: Op 19 September j.l. kwamen te Jeumont 200 zakken mosselen aan, welke door een Nederlandsche mosselenfabriek waren afge zonden en bestemd waren voor een commissaris te Parijs. Naar aanleiding van een telefonisch bericht van een onbekend gebleven persoon, werd door de douane te Parys een onderzoek ingesteld, waarby bleek, dat in 80 zakken mosselen, bestemd voor Marseille, 10 K.G. cocaïne was verborgen. De burgemeester van Ierseke, van waar de lading mosselen werd verzonden, heeft de zaak thans in onderzoek. De „Tel." meent te weten, dat het geen echte cocaïne Was. De afzenders moeten zeer goed geweten hebben, dat zy een vrijwel waardeloos goedje aan hun „afnemers" zonden. De onbekende, die de justitie te Parijs waar schuwde, dat er cocaïne zou worden, gesmok keld, moet ook zeer goed op de hoogte zijn geweest van hetgeen in de mosselen was verstopt. Te Nijmegen is in het St. Canisius-zieken- huis overleden een der drie gezusters R., die in den nacht van iMaandag op Dinsdag door kolendamp waren bedwelmd. De beide andere zusters maken het goed. AUTO'S IN VLAMMEN. By Deurne (N.-Br.) reed een tractor met Omtrent de oorzaak tast men in het duister, de botsing vloog de tractor in brand en voor dat afdoende hulp kon worden verleend ston den de aanhangwagen en de personenauto, welke beiden uit Vugt afkomstig waren, in lichte laaie. Beide wagens zyn verbrand. De chauffeur van den tractor bleef ongedeerd. EEN DRAMA? In het dorpje Hoevelaken nabij Amersfoort heeft zich Maandagavond, volgens de NR.C., een drama afgespeeld, dat aan de 20-jarige boerendochter G. v. P. het leven heeft gekost. Zij bevond zich met haar verloofde in het z.g. bakhuis. Om half elf ongeveer ging de ver loofde de 26-jarige Y. v. W. een der broers van het meisje wekken. Hij vertelde, dat ze flauw gevallen was. De broer vond het noodig den dokter te waarschuwen. Deze constateerde den dood. Hy oordeelde het noodig den burge meester en de politie op de hoogte van het geval te stellen. De burgemeester heeft als hulpofficier van justitie het lyk in beslag genomen. De gemeenteveldwachter heeft na een verhoor den verloofde gearresteerd. Des Dinsdags arriveerde het parket uit Utrecht, dat aanleiding vond het lijk ter gerechtelijke schouwing noar Utrecht te doen vervoeren. Daarheen is Woensdag ook de gearresteerde verloofde gebracht en in het huis van bewaring opgesloten. AMSTERDAM Mevrouw L. de Hartog-Meyjes (echtgenoote van Prof. Dr. A. H. de Hartog) geeft in zes bijeenkomsten een cursus over bovenstaand onderwerp. Achtereenvolgens behandelt de spreekster: angst, twijfel, wankelmoedigheid, wanhoop en de vrijmaking. EEN GROOTE-STADSKERK. Aan het jaarverslag van het Bevolkings register van de Ned. Herv. Gemeente te Am sterdam ontleenen wy het volgende: Brachten de eerste berichten omtrent de uitslagen van de laatste volkstelling de voor velen ontstellende mededeeling, dat nog „slechts" 161000 leden bij onze Gemeente waren aangesloten, hier moge er aan worden herinnerd, dat dit getal alle Hervormden voor Groot Amsterdam omvat. Voor onze eieen Gemeente (Watergraafsmeer, een deel van Amsterdam Noord en West vormen af zonderlijke gemeenten) daalt het cijfer tot ruim 135000. Echter zij men indachtig, dat velen by de volkstelling hebben verklaard niet tot een kerkgenootschap te behooren, terwyl zij nog het Register staan ingeschreven. Zoodoende staan tegenover de ruim 135000 der volkstelling, de byna 225000 van het Re gister. Welk een arbeidsvet ligt hier braak ior de inwendige zending! Aan de wykcommissiën werden 36396 gege vens in verschillenden vorm verstrekt. Twaalf van de 31 wijken zyn overgegaan tot het inrichten van een wykregister. Voor de biihouding der adreswijzigingen werden 27.074 mutaties uitgewisseld, welke door het gemeentelijk bevolkingsregister aan ons bureau werden verstrekt. Van het getal der 3461 opgegeven geboor ten werden slechts 1073 gemeld als Hervormd, zoodat de wykcommissiën 2344 adresopgaven ontvingen van geboren kinderen. Ter bevordering van den doop werden 1964 circulaires verzonden en 1446 paren schriftelijk uitgenoodigd hun huwelijk kerkelijk te doen inzegenen, terwyl de Commissie voor het Godsdienstonderwijs een register met pl.m. 13000 namen ontving voor het toezenden van eer. felicitatie op de verjaardagen. Weerbericht. iltje geeft den vorlgen stai Hoogste stand te Weencn 771.6. Laagste stand te Rost 745.8. Stand vanmorgen halftwaalf 763.5, WEERVERW ACHTING (Medegedeeld door het Kon. Ned. MeteoroL Instituut te BUt) Zwakke tot matige wind uit Zuidelijke richtingen, half tot zwaar bewolkt of betrok ken, aanvankelijk nog weinig of geen regen, weinig verandering in temperatuur. THERMOMETERSTAND Stand vanmorgen halftwaalf 13.6 C. 8 OCTOBER. Zonsopgang 6.14 uur, zonsondergang 5.21 uur VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 8 OCTOBER. Van 's avonds 5.51 uur tot 's morgens 5.46 uur WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig Heden Vorig Wnrtzbnrg C.fi4 0.63 Canb J.48 1.63 Straatsburg 2.20 -2.25 Ems 1.09 1.04 Breis<« b 1.17 1.19 Cohlenz 1.48 1.53 Rhelnfelden 0.00 -0.00 Trier -0.10 -0.11 Kehl 2.45 2.48 Keulen 1.05 1.10 Maxan 3.83 3.83 Rfihrort -0.39 -0.27 Difilesbetm 0.42 0.40 Wesel -0.00 -0.00 Mannheim 2.36 2.44 Emmerik 0.00 0.00 Lohr 0.97 0.99 Dusseldorf 0.00 O.u0 Mainz 0.23 -0.28 Maastricht 40.60 40.59 Bingen 1.38 1.42 Venlo 10.72 10.70 HOOGWATER NED ZEEHAVENS 8 October Delfzijl 1.41 13.55 HellevoetsU 6.27 17.42 Terschelling 11.07 23.26 Willemstad 6.23 18.38 Harlingen 11.55 Brouwersh. 4.3» 16.54 Den Helder 9.30 21.45 Zierikzee 5.12 17.25 IJinuioen 5.31 17.47 Weineldlnge 5.37 17.49 H v. Holland 4.41 16.57 Vllssingen 3.41 15.58 DelfzUl 2.13 14.32 Hell.v.Bluis 6.03 18.19 Terschell. 11.44 23.S6 Willemst 7.00 19.17 Harlingen 0.05 12.30 Brouwersh. 5.15 17.31 Rotterdam r 16.39 Terneuzen 4.54 17.13 Hansweert 6.33 17.50 De Amsterdamsche Christelijke Besturen bond meldt ons het volgende: De gemoederen zyn de laatste dagen in be roering gebracht door de mededeeling van den Minister van Sociale Zaken, dat de uitzon dering voor de vier groote steden in ons land, ten opzichte van de dubbel uitgetrokken werk- loozen, wordt ingetrokken. Begrijpelijkerwijs heeft dit in de kring der betrokkenen opschud ding veroorzaakt. Immers kende men de laatste jaren in de vier groote steden niet de bepaling van dub- beluitgetrokken werkloozen, zoodat deze be handeld bleven als crisiswerkloozen, zonder de aftrek, die op dubbeluitgetrokkenen van toepassing was. Die gunstige positie wordt nu uitgeschakeld, zooals voor het geheele land gebruikelijk was en gelijk daarmede wordt niet meer, zooals tot nu toe, de verdienste der vrouw tot f 5 per week buiten beschouwing gelaten, maar zal ook daarvan 2/3 worden gekort op de steun en vervalt eveneens de toeslag voor de werkende kinderen. Wij hebben sedert de tyding ons gewerd een conferentie gehad met den Wethouder voor Maatschappelijken Steun, een conferentie met de overige vakcentrales in onze stad en een conferentie van het C.N.V. met vertegenwoor digers onzer Besturenbonden uit de bedoelde steden in ons land. We hebben bereids met de besturen der daarbij betrokken organisa ties vergaderd en onze lynen uitgestippeld om intrekking van dezen maatregel te krygen. Zij zullen goed doen hun menschen van voldoende voorlichting te dienen, We kunnen ze de ver zekering geven, dat we niet na zullen laten langs de bij ons gebruikelijke weg te pogen dit plotselinge besluit zoo mogelijk ongedaan te maken. De logementhouder in de Boomstraat, op wien een moordaanslag werd gepleegd, is in het Binnen-Gasthuis aan zyn verwondingen overleden. BRAND IN HET WILHELMINAUASTHUIS In het laboratorium van paviljoen II der Physiologische af deeling in het Wilhelmina- gasthuis was men bezig in een kolf benzol te verwarmen. Door het overkoken van de benzol ontwikkelden zich benzoldampen, welke in vlam geraakten. De raambetimmering vatte eveneens vlam, terwyl door de warmte-ontwik- keling een aantal ruiten sprong. Met een flinke hoeveelheid water slaagden de personen, die in het laboratorium waren, er in, den brand te blusschen. De brandweer, die inmid dels was gearriveerd, behoefde geen assistentie te verleenen. De schade is gering. Persoon lijke ongevallen vonden niet plaats. SCHOOLINBRAKEN. Onbekende daders zyn, na de straatdeur verbroken te hebben, binnengedrongen in een school in de Eerste Jan van der Heydenstraat. Door een tusschendeur hebben zy zich toegang verschaft tot een school voor meisjes in de Ferdinand Bolstraat, waar zij uit een kast in de keuken f 20 en uit een schrijfbureau f 300 stalen. DRANKWETOVERTREDING. In den afgeloopen nacht heeft de politie wederom een inval gedaan in een nachthuis op den Achterburgwal. Er werd overtreding "an de drankwet geconstateerd. De dranken zijn in beslag- genomen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2