MAGGI onderzoek in ZATERDAG 30 SEPTEMBER 1933 DERDE BLAD PAG. 10 Zesde Chr.-Sociale Cursus DR A. A. L. RUTGERS AAN HET WOORD Het resultaat van onze ethische politiek We hebben het zelf zoo gewild en moeten het nu aanvaarden Door de regeling der postverzending ven uit Lunteren kwam er een hiaat in ons verslag van den Chr. Sooiaden Cursus. Ds N. H. K u i p r i, Ned. Herv. predi kant te Acquod ging 's Woensdagsavonds cn Donderdagsmorgens voor in den bid stond. Donderdagmorgen werd in den breede ge discussieerd over de referaten van de heeren Stapelkamp en Ekkel. Niet minder dan 22 sprekers namen aan de discussie deel. Tail van punten werden in details bediandefld. In hun antwoord kon den beide referenten Donderdagavond hun betoog volledig handhaven, zoodat wij met de vermelding der discussie kunnen votl- Sleohts maken wij een uitzondering voor den laateten deelnemer aan de discussies, Dr A A. L. Rutgers, oud-gouverneur van Suriname. Deze verklaarde dot hij, nu hij vorige maand na een verblijf van 23 jaar buiten het moederland, gerepatrieerd was, gaarne deze gelegenheid had aangegrepen, om in contact te komen met den kring der Ghristelijk-eooiale beweging, om daar des kundige voorlichting te verkrijgen. Zich tot zijn eigen gebied bepalend, maakte hij enkele opmerkingen over de verhouding met de koloniën en met de tro pen in het algemeen. Spr. wees er op, dot wij blijvend moeten rekenen met een over gang van de wereldproductie naar gebieden die daaraan vroeger geen deel hadden. Spr. Dr A. A. L. RUTGERS is bij een reis dloor dat land diiiep gebroffep door de ontwikkeling in Japan. Er is bij de Ja pannen? een gewel dige energi e en een geloof in zichzelf. Dat geldt het Japansche volk in zijn geheel. Daarbij wordt gewerkt cp de basis van een levensstandaard, die ongelooflijk laag i6. Dat' geldt ook voor Ned. Indië. De Joorr basis voor de landarbeiders op Java bijv. ie 10 cent per dag. Als men daar een textiel industrie begint, op een loombasds, dlie 3 of 4 maal zoo hoog is, kan die nog conouinreenen tegen ons land, tenzij wij door de betere outillage onzer bedu-ijven en de grootere ont wikkeling onzer arbeid ere, ons verikeere- eveteem, enz., de concurrentie kunnen kee- rcn. Invoerpremiies, contingenteering -J zijn lapmiddelen. Die zijn over heel de reld mogelijk. De vraag is nu maar: zullen alleen de arbeiders uiiitgesbooten moeten worden, of aal ons göbeele völik moeten accepteeren de resultaten der ethische politiek in het Oos ten. Spr. meent het laatste. Als we een oplossing zoeken komt naar voren de vraag: emigratie. Spr. meent, dat emigratie den Hollandeohen arbeider niet kan helpen, al6 hij moet concurreeren te gen den Oostensahen. Alleen voor leidende betrekkingen, voor voorwerkers e.d. kan men ze uitzenden. Doch dat helpt Slechts tijdelijk. Als de imlandsche arbeiders zijn opgeleid, vervalt deze mogelijkheid. In Suriname bijv. is thans reeds geen enkele uitgezondene meer werkzaam bij het openbaar onderwijs. In Indfië zal men over 50 jaar ook zoo ve»r zijn. Dat is het resultaat van onze ethische poli tiek. Wij hebben het zelf zoo gewild en moe ten het nu aanvaarden. Het plaatst ons im- tussohen voor Zber groote moeilijkheden. Bij zijn terugkeer in Hollapnd is het 6pr. opgevallen, hoe rijk Holland nog i6. Daar moeten wij God voor danken. En wij weten, dat ons heele leven in Zijn hand is. Als wij maar in gehoorzaamheid onzen weg gaan, i6 het voldoende. Bijzonder verheugde hel spr daarom, hier zoo'n girooten kring van leiders der Ohir. Soc. Beweging te treffen, diie, na lederen dag met God begonnen te zijn, de oplossing op de moeilijke vragen van dezen tijd zoeken. De heer Pmeenk dankte Dr Rutgers zeer voor zijn woord. Nog kon hij meededen, dat minister Slo- temaker de Bruine telegrafisch berichtte, plotseling verhinderd te zijn, zijn voornemen om deze cursus te bezoeken, te volbrengen. Bezoek uit Duitschland Een klein gedeelte van de Donderdag- evondziltting werd bijgewoond door een vier tal vertegenwoordigers der Duitsohe Evan gelische Arbeitervereine, die waren overge komen voor een bestuursvergadering der Prot. Chr. Anhendiersinternatiionalewaarbiij genoemde vereenligungen tot dusver zijn aangesloten. De heer S m e e n k heeft deze afgevaa r digden met een enkel woord begroet. Na mens hen dankte Pf. K n p f e 1 daarvoor. Hij zei daarbij enkele woorden over de ont wikkeling van zaken in Duitschland. Na afloop dezer zlttiuig zongen de cursis ten spontaan op zeklzaam enthousiaste wij ze: Een vaste burcht, Zij zullen het niet heb ben, het Wilhelmus en Wij leven vrij. Ook de Zwiitseirsche gasten, die heel deze cursus meemaken namen met groote instemming deeel aan dezen zang De dag werd gesloten met een bidstond, waarin voorging Ds P. Pr ine, Geref. pre dikant te Deventer. Deze opende ook den laatsten cursusdag met een bidstond. Dezen dag was de hoofdschotel het refe raat van Dr de Vrij er over „Statische en dynamische airmoedie". Ondier stijgende arubroerinig hebben de cursisten het aangrijpend, op practische er varing steunend en van breede visie getui gend referaat van Dr do Vrijer aangehoord. Besloten werd, er niet over te discus sieeren. Slotwoord van den heer Smeenk Slechts sprak de heer Smeenk, diep der den indruk, woorden van dank tot Dr de Vrijer, Hij bad hem Gods zegen toe zijn prachtig werk voort te zetten. In de mdddagzittimg sprak de heer Smeenk een slotwoord, waarin hij er op wees, dat in deze cursus treffend was weest de spanning tusechen het indfivddueeJe en he tcollectieve, die, in alle referaten en ook in de bidstonden aan den dag bra< De Christelijk-Sooiale beweging weet, dat zij, in de lijn van haar beginsel, heeft te streven zooals zij in het verleden r deed naar de hairmoajie tusschen die beide. Jezus Christus hecht groote waarde aan den enkele, maar I-Iij zenidt ook Zijn discipelen uit om het Evangelie van het WAAROM MAGGI? Omdat de producten der Fabriek van Maggi's Voe dingsmiddelen te Amster dam zich tientallen jaren in honderdduizenden gezinnen als de beste op hun gebied hebben doen kennen. Daarom kan men gerust zeggen DE NAAM IS HET MERK VAN KWALITEIT Kruis te prediken aan heel de wereld. Wij weten, dat hier de gebrokenheid on danks al ons werk zal blijven. Maar een maal komt Jezu6 op de wolken, om de ge brokenheid te herstellen. Met samenzang van Gezang 504 (Amen, Jezus Christus, Amen) en het „Onze Vader" werd de cureus gesloten. Wij vermeiden nog, dat de voorlaatste zit ting de heer Jak. Has namens de Zwi/t- eersohe gasten in het Hollandsoh heeft ge dankt vQor de genoten gastvrijheid, waar bij bij zijn groote instemming betuigde met het op dien cursus verhandelde. De heer Smrenk wees in zijn antwoord op het verheugende van de vernieuwde ban den tusschen Holland dat zooveel aan de Zwitsersche reformatie heeft te danken en Zwitserland, waar de resultaten dezeT Reformatie verloren schenen te zijn, dodh waar thans nieuwe opleving is. Aan de middagmaaltijd heeft Dr 1 Unkamp met groote waardeering sproken over zijn ervaringen in dlit eamen- Uijn met „de bonzen" op de heL De heer A m e 1 i n k kan meedee'len, dart voor den Zendingsstudieraad een bedrag van 112.71 was bijeengebracht. De kampcommandant, de heer J. S. Rup' pert Jr, heeft namens de cursisten aan den heer S. P. C. van Eik (Amsterdam) die nu voor de vijfde maal met groote toe wijding voor „de post" gezoogd had, et geschenken aangeboden. Op zijn beurt werd den kampcommandant bij monde van den heer W. J. Bossen broek, dank gebracht voor zijn prettige leiding; hem werd een boekgeschenk aan- P. G. Kunst, van Dewentt met een enkel woord den dank der gasten. Tenslotte heeft de heer P. J. Nahuizen namens de Commissie voor Samenwerking, die den cursus belegde, den heer Smeenk danik gebracht voor de hoogstaande leiding van den cursus. Kunst en Letteren- CHR. LETTERKUNDIGE KRINGEN. In de jeugdherberg „De Heidebloem" te Soest hebben de Chr. Letterkundige kringen Utrecht, Zeist en Amsterdam van 2325 September een weekeind gehouden, waaraan ook door genoodigden uit andere kringen werd deelgenomen. Ruim vijftig belangstellenden waren aan wezig. Na de opening door den heer P. Vink uit Utrecht sprak Dr. van Ham uit Leiden over: „Een en ander uit de geschiedenis van „Ons Tijdschrift". Op onderhoudende, soms luimige wijze wer den de werkers van nu bekend gemaakt met het werk van Bücbman, de Moor, Enka, Adel Ankersmit (H. A. Mulder) en him stryd om m eigen Chr. letterkunde. Des Zondags werden de kerken in Soest bezocht. Des middags hield de heer B. Vink inleiding over de vraag: Kan een Chr. dichter alleen Christelijke verzen schrijven Hierop volgde een levendige bespreking, 's Avonds werd uit eigen werk gelezen. Bert Bakker, Camp de Basschaerde en P. Vink lazen eenige van hun gedichten; Jilles Limburg eenige hoofdstukken uit een zijner boeken en mej. Schouwenburg nog een hoofd stuk uit „De Kluizenaar" van Ebba PaulL Ook dit drukbezochte weekeind bewees weer dat de belangstelling voor de Chr. Letter kunde sterk groeiende is. Op de tentoonstelling te Milaan De Nederlandsche Kamer van Koophan del in Italië deelt mede, dat de Nederland sche af deeling der Vijfde Internationale Kunsttentoonstelling Milaan 1933 met de volgende prijzen bekroond is: Grand Prix: Joep Nicolas, Roermond, voor de uitvoering van gekleurde ruiten. Grand Prix: N. L. Hildegard Fischer te Amsterdam, voor kant- en borduurwerk. Eere-diploma: beeldhouwwerk in gres ge- teekend door Hildo Krop en vervaardigd door de Chamotte Unie van Geldermalsen. Zilveren medaille: Kunstweefschool van Den Haag voor twee gobelins. Zilveren medaille: Chris Lanooy te Epe voor ontwerp en uitvoering van vier vazen. Zilveren medaille: Kitty v. d. MylBak ker te Nunspeet, voor de teekening en uit voering van vier behangstoffen en twee tee- keningen. Bronxen medaille: „Osselein" voor de te kening van stoffen, vervaardigd door de firma Het Paapje te Voorschoten. Bronzen medaille: Polak, eveneens voor de teekening van stoffen, vervaardigd door de firma Het Paapje te Voorschoten. De tentoonstelling blijft tot en n^et 31 October geopend. De Italiaansche Spoorwegen geven hier voor 70 pet. korting naar Milaan. Land- en Tuinbouw. VOEDSELVOORZIENING EN MELKPRODUCTIE In Augustus Volg-ens mededeelingen van de Directie den Landbouw ia in de maand Augustus voedselvoorziening van het melkvee vrij .ongun stig geweest in een deel van Gelderland en Noord-Brabant, aismede in Zeeland en het Nar den van Noord-Holland, maar betrekkelijk goed In de overige deelen des lands. De gemiddelde melkproductie werd in Fries land normaal geacht en ia in Groningen. Drent< en Oversijsel eenigsains toegenomen. In de an dere provincies is die productie beneden nor maal geweest. Op een vergadering van het dag. bestuur het Utrechtsoh Landbouwgenootschap kon i ROFFELRIJMEN. De taaie vraag zon. Getuige de socialist meer zijn, dan noemt Bovendien platteland vrü Kan een Christen socialist zijn? Hoeveel malen is die vraag Al gesteld, eer ik hem knipte Uit het dagblad van vandaag! Voor den Christen, die die eernaam Met een gróóte letter schrijft, Was dat nimmer twijfelachtig Maar de vraag, het twistpunt, blijft. Als ik in het roode dagblad Vraag en antivoord zóó ontmoet Als hierboven, rijst de toom weer Feller op in mijn gemoed: Zulke grove volksmisleiding Zulke veile leugentaal Onderschrijven de genossen Zonder blozen allemaal, Want nog nooit of nimmer las ik Eens een zweem van een protest; Daarom acht ik deze lichtbaak Even schuldig als de rest. Stelt niet, in hetzelfde dagblad, Juist een uitgewerkt verslag Van een speech van doctor Banning Klaar en helder in den dag Dat de mensch „natuurproduct' is, Dat zijn oorsprong en zijn eind Zich „verliest in 't onbekende" Hoogst beschaafd en zeer verfijnd Maakt de zeergeleerde heer hier Zijn partijgenooten wijs: Schepper? Schepping? Hel en Hemel? Geeft gerust die onzin prijs „Wonderlijk tweeslachtig wezen Is de mensch", zegt hij per slot; Ja! dat is hij vast en zeker Als hij losweekt van zijn God! „Wonderlijk tweeslachtig wezen Is de mensch, de socialist"f Als hij zóó z?n stelling opbouwt Wordt hij niet door mij betivist. (Nadruk verboden.) LEO LENS. LEVERINGSPLICHT AARDAPPELMEEL Gereduceerd tot 65 percent de Aarda] aansluiting aa en in verband P w mige fabrieken de voorgeschreven vrijsteUani SïdiTSssrte ntot h« toi- 1. De lever!ngs-plicht wordt ^gereduceerd aarbij of verklaringen Radio Nieuws. ZONDAG 1 OCTOBER v.). Parkkerl Ds. J. J. Bu; belijdenis; 5. Zin 3. Voi it de Geref. Kerk <H. terdam-W. Voorganger Orgel: 2. Zingen Ps 63 ïm en zegen; 4. Geloofs- Lied 41 vs. 2 en 3 (Gez. Gebed: 7. Zingen Ps. 33 vs 5, 6 en 9; 8. Schriftlezing; 9. Lezen van den tekst; 10. Prediking; 11. Amenapel; 12. Dankgebed; 13. Zingen Ps. 73 vb 13; 14. Zegen 7.30 1 Orgelbespeling, ry (1554.4 M.) 8.20 1 Korte dienat (355.9 M.) 8.20 nm. Kerkdienst g. (398.9 M.X 8.20 nm. Kerk- 2 OCTOBER hr. lectuur 11.30 Gramofoo" Em's*1 Gra? lofoon 12.30 Orgel 2.00 Voor de scho- gel 6.00 Spr. Ds. G. Verrii. te Hardenberg 6 30 Vragenuurtje 7.15 Nc%f Chr. Persbur. Mjtai' rtje 8.00_ Herdenking van lil ver sum (296 M.) V-A.R.A. 8.01 Grarao- foon 10.15 Voordracht 10.30 Orkest 11.00 Voordracht 11.15 Orkest 12.01 Or kest 2.30 Orkest 3.30 Voordracht 4.00 Plano 4.30 Na schooltijd 5.00 Gramofoon 6.02 Orkest 7.10 Orkest 8.02 Vaz Diaz 8.15 Orkest 9.00 Voordracht 9.20 Orkest 10.05 Orkest 10.50 Orgel 11.15 Gramo- 1.20 Gramofoon 5.20 Orkest 6.50 Gramo foon 8.20 Orkest 9.20 Orkest (Fransch) (509.3 M.) 12.20 Gramofoon 12 40 Orkest 5.20 Orkest 6.35 Concert 8.20 irt 8.55 Gramofo< 10.25 Gramofoon leutechlandsender (1634.9 M.) 8.20 12.20 Gramofoon 2.05 Concert - 8.25 Ort 8 (1153.8 M.) 12.20 Concei 8.50 Concert 10.35 Gre aanbrengen van een speciaal her Eventueele een fabriek haar contracthouders heeft den om het overschot boven de 65 leverings plicht ter beschikking van de fabriek te stel len. moeten worden geannuleerd. 2. Van het vrije gedeelte wordt een maalloon geheven van minstens 5 cent per 100 Kg. Geen maalloon is verschuldigd voor vrije aardappelen vóór 29° Septembet-V^9^3°k<>rnSteD zUn 3. Het koopen van aardappelen van aandeel houders is verboden. Het koopen zal uitsluitend geschieden door de betrokken fabrieken tegen een lp cfverleg met den regeeningscomm liasaris vpt te stellen prijs, wel-ke thans bepaald is op 70 cent per 100 Kg. CICHOREITEELT Slechte prijzen Men schrijflt ons uit Ouddorp: Voor de verbouwers van cichoreiwortelen BLOEMBOLLEN NAAR FRANKRIJK Contingent van 750 ton Volgens mededeelingen ln het Fransohe Staats blad is het invoercofitin-gent van bloembollen voor het vierde kwartaal gesteld op 750.000 kilo* Bloedende planten zijn niet geconitlngenteerd. Zijn verhoogd an Bloemenveilingen. welk«j in het Westland. te Rot- prijzen welke aan de veilingen zullen gelden, als volgt bepaald; Rozen 5 cent per bos. Tulpen per dozijn. Trosohrysamten 3 cent pen lotbloemige Chrysanten 1 cent per stuk* ende soort grooitbloemigen 3 cent per S Dahlia's 30 cent per 100 stuks, Larthyrua bos, groott afwijkende herkenbaar is uit andere er niet erg rooskleurig uit, daar het prodi goed als waardeloos is. De prijs is een mini mum. nl. 3 (drie gulden) per 100 kilo gedroog de wortelen. Aangezien de telers nu al twee de cïchoreiiteelt hier en in de omge ving aanzienlijk Ingekrompen zal worden of in 't geheel niet meer uitzaaien. Voor vele zand boeren is het een schadelijk geval. XXXIV Organisatie van den Arbeid (H. D.) Hoe het nieuwe Duitschland de organisatie van den arbeid wil voltrekken, is nog lang niet duidelijk-. Als groote lijn kan men hier ook wel het streven onderkennen, het Duitsche volk vast aan zijn bodem te verbinden en het gloeiend aanéén te smeden met verwijdering van alles wat de natie zou kunnen splitsen, doch van een vast program is nog geen sprake. Het komt ons voor, dat in de jaren van voorbereiding wel een vrij nauwkeurig schema is vervaardigd van den nationaal-socialisti- schen staat, doch dat dit ten opzichte van de maat schappij niet het geval geweest is. Nu is dit laatste ook veel moeilijker. De staatkundige bestuursvorm laat zich indenken volgens een bepaald stelsel, hoeveel bezwaren ook zullen rijzen bij de invoering. Vooral in een land als Duitschland, hetwelk geen in den loop der jaren gegroeid parlementairisme kende als bijvoorbeeld ons land. Doch het maatschappelijk proces is niet plot seling te veranderen door een ander. Zijn vezels strekken zich horizontaal en verticaal uit. Zij verbinden de naast en van elkaar levende standen, maar vormen evenzeer de schakel tus schen de heengegane geslachten en de thans levende. Een ruw ingrijpen zou de levenskiemen doodelijk kunnen treffen. Te dezen opzichte kwamen spoedig na de overwinning der nationaal- socialisten leiders en volgelingen tegenover elkaar te staan. Er waren er van deze eenvoudige volgelingen heel wat, die zich voorgesteld hadden, dat het er straks in de bedrijfswereld heel anders zou gaan uitzien, met andere woorden, dat wat tot op lieden plaats moesrt nemen op de onderste sport van de maatschappelijke ladder, kans had naar de bovenste sport te verhuizen. Een zelfde gedachtengang, als in de revolutie van 191S speelde bij de arbeiders- en soldaten raden. Thans, in de eerste weken na 31 Januari van dit jaar, stelde het personeel in liecl wat bedrijven commissarissen aan. De directeuren lieten zich dit welgevallen. Zij konden zich trouwens niet vernetten tegen de eischen der bedrijfscellenorganisatie. Maar niet dit binnendringen in het heiligdom der bedrijfs leiding door de werknemers was het snel gedaan. Bij de eerste revoluticgolf moesten de leiders wat door de vingers zien. Doch het bleek al spoedig, dat er van een omzetten der maat schappelijke verhoudingen geen sprake zou zijn. Wél bedoelde de beweging het gcheele maatschappelijke leven méér ten bate van het algemeen nut te doen strekken, doch niet door het historisch gegroeide maatschappelijk proces op zijn kop te zetten. Op hoog bevel van den Leider werden de arbeiders-commis sarissen teruggetrokken, die bij de joodsche warenhuizen het laatst, en, wat alleen mogelijk is bij een sterk gedisciplineerde partij als die der nationaial-socialisten, aan dit bevel werd zonder meer voldaan. Het kwam er immers op aan den strijd tegen de maatschap pelijke ellende zoo spoedig mogelijk met alle kracht aan te vatten. Het succes van Hitler was voor een belangrijk deel te danken aan het toestroomen der radeloos geworden middenstan ders, der verarmde boerenbevolking en der werklooze arbeiders. Een omwenteling zonder meer geeft geen brood. Bij de Fransche Revolutie van 1789 konden de sans-culottes in het soldatenpak gestoken worden. Hier moest alles beproefd worden om deze maatschappelijk diep getroffenen zonder verwijl uit de grootste ellende te halen. Het gezond verstand heeft er de leiders toe gebracht van alle economische experimenten af te zien. Trouwens, de grootste tegenstanders van de nationaal-socialisten moeten erkennen, dat knappe economische en organisatorische koppen aan het hoofd der maatschappelijke beweging kwamen te staan. De wijze, waarop tegen de werkloosheid werd opgetreden, waarover wij later nog wat te zeggen hebben, biedt ook wel leerzaams voor andere landen en volken. Maar men gevoelde zoo, dat deze strijd door gewaagde proeven op het gebied van het bedrijfsleven slechts geschaad zou kunnen worden. Is er dus in den onder- en den bovenbouw van het maatschap pelijk stelsel niets veranderd, wél is beproefd den arbeid in te schakelen in den nation aal-socialist i- schen gedachtengang. Hiermede bedoelde men dan den zoogenaamden liberaal- individualistischen opzet van het bedrijfsleven te vernietigen. Niet het persoonlijk voordeel moet de drijfveer zijn van den arbeid, doch het algemeen belang, of beter nog het volksbelang, het welzijn van het Duitsche volk en dus van den Duitschen staat. Dus ook hier weer de zoogenaamde „völkische" gedachte, welke wij reeds zoo vaak hebben ontmoet Deze „völkische" gedachte plaatst eensdeels de burgers van het land, dus ook alle werkers in een bedrijf als gelijken naast elkaar, maar gaat daarnevens uit van de Führer- gedachte. Wil dus, dat de voortreffelijk toegeruste persoon zal komen op de plaats, welke hem met het oog op zijn kwaliteiten toekomt. In het bedrijf moet dus evengoed als in den Staat gezag zijn en is de discipline noodzakelijk voor het vlot verloop der werkzaamheden. Doch niet de jacht naar hooge dividenden moet de leiding voortstuwen, echter wel de zucht om het volksbelang te dienen. Het is de Staat, welke de Maat schappij gelegenheid biedt, zich te ontplooien. De Maatschappij van haar kant dient nu op te gaan in de gedachte van den alles overheerschenden Stiaat. Men gevoelt, dat de klassenstrijd nu een onding is. Sterker, dat deze vernietigd moet worden. Wij gelooven het niet mis te hebben, wanneer wij zeggen, dat deze opdracht één der zwaarste problemen was, waarvoor de nationaal-socialisten kwamen te staan. De organisatie van de arbeidersbeweging, welke onder leiding stond van de sociaal-democraten, dus de zoogenaamde moderne vakorganisatie, is in Duitschland altijd bijzonder sterk ge weest. De Duitschers namen de sleutel positie in in het Internationale Vakver bond. De vakbewegingswetenschap was in Duitschland het verst gevorderd. Van een algemeene werkstaking om oorlog te voorkomen of met het doel om een loon strijd te winnen, kon alleen sprake zijn, als Duitschland meedeed. Vlak vóór de Hitler-overwimning vertelde mij een Nederlandsch sociaal-democraat, dat het op een conferentie te Berlijn gelukt was de moderne havenarbeidersbonden van alle zeevarende landen van West-Europa te vereenigen tot één groot front. Hij meende, dat het nu mogelijk zou zijn voor zijn organisatie de arbeidsvoorwaar den in alle West-Europeesche havens te beheerschen. De nationaal-socialisten nu beschik ten in de kringen der zoogenaamde vak arbeiders over veel minder invloed dain bij middenstanders en boeren en ook intellectueelen. Bij de verkiezingen voor de zoogenaamde bedrijfsraden behaalden zij een veel kleiner percentage dan de klossenstrijders. Hun bedrijfscellenorga nisatie ondermijnde in de bedrijven wel de macht van de modernen, doch met dat al beschikte het) moderne vakverbond nog over vier millioen achthonderduizend leden. Het cijfer der christelijke organisaties ten getale van zeshonderdduizend stak hierbij wel zeer ongunstig af. Dit groote getal modern georganiseerde arbeiders verklaart de aarzeling der nationaal-socialisten in het stellen van een daad tegenover deze beweging. Men dacht, dat de arbeiders nog met vele banden verbonden waren aan hun moderne organisatie, terwijl in werkelijkheid deze beweging reeds door en door voos was, en zij niet meer in staat was haar leden het geloof aan haar onmisbaarheid voortdurend bij te brengen. Zoo zakte op 2 Mei de leemen kolos in elkaar en had de klassenstrijdperiode haar eind gevonden. Het is bekend, hoe de christelijke organisatie, innerlijk ook minder sterk dan wij in het buitenland wel wisten, ofschoon het toch ook wel weer vermoed werd, dit lot na enkele weken moest deelen. De vraag komt nu op, of er niet hier en daar resten zijn te bespeuren van dit eertijds zoo machtige lichaam, en of de bedrijfswereld dit nog bemerkt in den vorm van strubbelingen. Het merkwaardige is, dat niets van dien aard aan den dag treedt. Er zullen nog wel velen "zijn, die met heimwee terug denken aan de oude organisatie, maar het schijnt, dat dit getal steeds kleiner wordt. De gelijkgeschakelde pers werkt dit natuurlijk sterk in de hand. Maar overigens ontkomt ook de arbeidersstand niet aan de nieuwe wereldbeschouwing. Vóór eenige maanden stond de pers vol van berichten over zooge naamde vijfmansschappen, welke dan in fabriek en werkplaats De eerste openlijke proef der nationaal-socialisten om de arbeiders, ongeacht hun orga nisatie-vorm, bij elkaar te krijgen, i Mei waren op het Tempelhoferveld te Berlijn /Vz millioen menschen aanwezig om het „feest van den arbeid" te vieren. Den volgenden dag werden de gebouwen der marxistische vakbeweging bezet. De grond was voldoende bereid. de contra-revolutie heetten voor te bereiden. Een Engelsch journalist had dit gerucht verspreid en gretig ging het over da wereld. Nu hoort men er niet meer van. Onze indruk is, dat de arbeidersstand in Duitschland zicH steeds nauwer verbindt aan de nieuwe beweging. Voor hoe lang weet niemand. Doch r.'ets wijst erop, dat dit van korten duur zal zijn. Het geloof in een betere toekomst, als een gevolg der eenheid, groeit nog steeds. De vijf jaren, welke Hitier gevraagd heeft, geeft men hem gaarne. Zou dit er ook niet uit gelezen kunnen worden, dat, hoe men ook staat tegenover het nationaal- socialisme, om des beginsels wil afwijzend als wij, de k 1 a s- senstrijd in zijn leer en in zijn practijk toch ook nooit voortdurende bevrediging kan schenken? In de bedrijfswereld is het inmiddels rustig geworden. Stakin gen en uitsluitingen zijn verboden. Aan loonen mag voorloopig niet getornd worden, noch naar de ééne zijde, noch naar de andere. Bij verordening van 4 Februari 1933 heeft de Rijkspresi dent bepaald, dat periodieken kunnen worden verboden, indien daarin wordt opgeroepen of aangezet tot algemeene werkstaking of tot een staking in vitale bedrijven. Nadien zijn nog strenge straffen uitgevaardigd van een maand tot drie jaar voor wie dusdanige stakingen proclameeren of voorbereiden. Op te merken valt, dat ook in andere landen, als Denemarken en Oostenrijk, stakingsverboden voor korter of langer tijd zijn uitgevaardigd. Leven wij niet in een tijd, welke talrijke nieuwe dingen doet zien? Wie had dit yóór enkele jaren durven voor» spellen?

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 9