ZATERDAG 30 SEPTEMBER 1933 TWEEDE BLAD PAG. 6 STADSNIEUWS DE HERDENKING VAN LEIDENS ONTZET In de remise van do N.Z.I-I.T.M. aan den Hoogen Rijndijk wordt de optoclit voor hét 3-Octoberfeest klaar gemaakt. Het is bijzon der aardig daar eens een kijkje te nemen om te zien hoe het geraamte voor het mid- dagfeest wordt opgebouwd. Dc Mayflower waarmede dc Pilgrim Fathers naar hun nieuwe vaderland trokken, staat al netjes opgetuigd, maar het water, waarop het schip in I t dobberen, mort nog getimmerd worden. V 2 platboomde vaartuigen, die in de optocht zullen meevaren liggen lomp log te wachten op den dag, waarop ze vi. enkele uren het verleden zullen doen leven. Eenige fonkelnieuwe antieke karossen beiden ongeduldig het voorname en lieftal lige gezelschap, dat zich op hun uiterlijk fluweclen en innerlijk strooien kussens zal nedervleien. Een Nassau-blauwe en gouden praalwagen zien met minachting lieer op ecu nederige huifkar, die het ge waagd heeft in hunne onmiddellijke nabij heid zijn wachtplaatsje te betrekken. Er is nog heel wat te doen voor het ge raamte van de optocht gereed is, maar de heer v. d. Velden, die ook ditmaal weer het leeuwen-aandeel in het werk heeft, kent liet klappen van de zweep en zal wel zoi- gen, dat het op tijd in orde komt. Ook de heer Jan de Quack, die de artistieke leiding heeft is dagelijks bij het werk te vinden om zijn aanwijzingen te geven. De voorbereidingen voor de optocht zien er interessant genoeg uit en het bestuui ,van de 3-October-verccniging verwacht er dan ook dit jaar bijzonder veel van. Door dat. de optocht verschillende tijdperken uitbeeldt en niet zooals gewoonlijk één be paald tijdperk, kon uit de costuurns een prachtige keuze gemaakt worden. De Leidc- 31 aaI's hebben daarbij een zwak voor histo rische optochten en dit zeer bijzondere schouwspel zal dan ook wel met groote dankbaarheid worden ontvangen. Ook voor de overige feestelijkheden is nu reeds een hijzonder groote belangstelling merkbaar. De deelname voor de taptoe aan den vooravond is overweldigend. Het heeft er alles van, dat deze taptoe, in verband met het feit, dat dc feestviering ditmaal staat in het toeken van Oranje, een mas sale Oranje-hetooging zal worden. Het 3 October-monument zal een Oranjc-verlich- ting krijgen. Wanneer nu de burgerij ook een weinig meewerkt en tijdens het voorbijtrekken van de taptoe-stoet wat vuurwerk (bcngaalsch vuur b.v.) laat branden kan do taptoe dit 'jaar iets zeer bijzonders worden. Wij vestigen ér nog eens speciaal de aan dacht op hoe buitengewoon hinderlijk liet voor de optocht is wanneer de rijweg niet behoorlijk wordt vrijgelaten. Dit is niet al leen hinderlijk maar bovendien ook gevaar lijk. Het is een Leidsche gewoonte om de kinderen vlak vooraan te zetten midden op straat en als dan de optocht aankomt op het laatste oogenblik voor de paarden te wijken, zoodat men vlak vooraan komt te slaan. Kan met deze gewoonte nu eens niet gebroken woixlen. Voordat er ongelukken gebeuren? De politie zal dit jaar strenger optreden als men naar goede vermaningen niet wil luisteren. Laat de burgerij zorgen, dat dit strenger optreden niet noodig is. De „nieuwigheid' van het feest: het wed strijd-rijden met pony-wagentjes door kin deren op de Jan van Houtkade schijnt ook ingeslagen te zijn. Er is groote deelname. Zoo wijst alles er op, dat de 3-October- feesten dit jaar iets bijzonders zullen wor den. De eenige verzuchting die door de or ganisatoren op 't oogenblik nog geslaakt wordt is: Als 't weer nu maar meewerkt! ORDEBEPALINGEN VOOR 3 OCTOBER. De Commissaris van Politie te Leiden brengt ter kennis, dat het bij politieveror dening verboden is op den openbaren weg: a. vertooningen te geven (acrobatiek e.d.); b. aapjes, marmotten e.d. dieren te ver- 'foonen; c. verlotingen te houden of gelegenheid te geven tot deelname aan spelen. Bij constateering van overtreding zal pro ces-verbaal worden opgemaakt, terwijl de voorwerpen, waarmede het feit is gepleegd, iu beslag zullen worden genomen. STEUN DE 3 OCTOBER- COLLECTE! Medeburgers! Het Leidsch Crisis-Comité zal, in de mor genuren van den gedenkdag van Leidens Ontzet, een straat-collecte houden. Een aan tal dames en heeren, die zich welwillend be schikbaar hebben gesteld, zullen U daartoe op 3 October een collecte-vlaggetje aan bieden. De nood is nog groot. De kasmiddelen zijn uitgeput. Uw bijdrage Js dus wel dubbel welkom. .Maak deze collec te tot een succes. Bedenk, dat menig nood lijdend medeburger door dezen moeilijken tijd moet worden heengeholpen. Ieder bedrag, hoe klein ook, is van harte welkom. Het Dag. Bestuur van de afd. Leiden van het Nat Crisis-Comité. fciro No. 18SG00. VIER OCTOBER DIERENDAG Het bestuur van de afdeeling Leiden van de Ned. Ver. tot Bescherming van Dieren verzoekt ons de aandacht er op tc vestigen dat op 4 October de Wereld-Dierendag zal worden gehouden. Het is in de eerste plaats tot de geeste lijke voorgangers van alle gezindten en tot de opvoeders der jeugd, tot sprekers, schrij vers, kunstenaars, ouders, dat het verzoek gericht wordt hun gaven en invloed te wil len gebruiken om te wijzen op wat een groot dierenbeschermer noemt; onze ver trouwenspositie tegenover het dier, door van den kansel, in de schoolklasse, in de vergadering, in de pers, hun stem daarvoor te doen hooren en de dicrenbeschermende lichamen in hun woonplaats te steunen. LEIDSCHE BELASTING-OPHAALDIENST De Leidsche Belasting-Ophaaldienst heeft in de afgeloopen maand f 15.403,50 aan den Rijksontvangei afcedragen. benevens f 2485,08 aan den Gemeenteontvanger. De aandacht wordt erop gevestigd, dat alle aanslagen en beschikkingen binnen 4 weken na de dagteekening ten kantore van den dienst Nieuwe Rijn 22 moeten worden ingeschreven. HEVIGE AUTOBOTSING Gisterenmiddag had tusschen Oud Ade en Bijpwetering een hevige autobotsing plaats, waardoor vier personen gewond werden, luaarvan één ernstig. Dc beide auto's liepen, gelijk of) onze foto luel le zien is, groote schade op. DE WERKLOOZENSTEUN- REGELING De heer J. J. v. Stralen heeft den Raad verzocht hem verlof te verleenen de vol gend^ vragen tot R. en W. te richten: 1. Hebben B. en W. door middel van de pers of op andere wijze kennis genomen het voornemen der regeering 0111 wijzi ging tc brengen in dc tol nu toe geldende steunregeling voor werkloozen? 2. Indien inderdaad de regeering het voor nemen mocht hebben, om ongunstige wij zigingen in de steunregeling aan te bren gen. zijn B. en W. dun bereid bij de regee ring stappen te doen, teneinde te trachten haar \an dit voornemen af te brengen? Zoo ja, willen zij dan met het resultaat daar- an den raad in kennis stellen? 3. Willen B. en W. den raad toezeggen ;een verslechteringen in de steunregeling te zullen invoeren, alvorens den raad daar over zoo tijdig in te lichten, dat deze zijn oordeel daarover kan uitspreken? 4. Willen B. en W. den raad meedeelen of van de regeering reeds 'bericht is inge komen of door het college stappen zijn ge daan inzake de verstrekking van brand stoffen of brandstoffentoeslag aan de werk loozen in den komenden winter en kunnen zij don raad omtrent den aanvang en den a,ard dezer verstrekking inlichten? 5. Kunnen B. en W. don Raad meedeelen of zij reeds plannen in voorbereiding heb ben om in de naaste toekomst te voorzien de groote behoefte aan werkgelegenheid en zoo ja, welke deze plannen zijn' De stennnorm van Maatschappelijk Hulpbetoon. Hetzelfde raadslid heeft ook de volgende interpellatie ingediend: Is het B. en W. bekend dat de Rijks steunregeling, waarin voor Leiden voor de groepen van nog niet rechthebbende, dub bel uitgetrokken en ongeorganiseerde werk loozen een steunnorm is bepaald van f 12.— voor gehuwden plus f 1.35 per gezinslid door de gemeentelijke commissie voor Maat schappelijk Hulpbetoon niet wordt toege- ast? 2. Is het B. en W. bekend dat deze ge meentelijke commissie voor bovengenoemde groepen een steunnorm heeft vastgesteld ran f 10.voor gehuwden plus f 1.per gezinslid boven 2 personen, en van f 6.— voor alleen staande personen? 3. Meenen B. en W. niet dat de aanvaar ding door den gemeenteraad van de Rijks steunregeling, de verplichting meebrengt om de verschillende groepen van werkloo zen ook volgens de normen der Rijksrege ling te ondersteunen? 4. Meenen B. en W. ook overigens niet dat het besluit van Maatschappelijk Hulpbetoon om een steunnorm voor werkloozen vost te stellen welke f 2.lager is dan de Rijks regeling toelaat, in strijd is met den uit- drukkelijken wensch, meermalen door den gemeenteraad uitgesproken, dat ten aanzien Man de steun aan werkloozen zoover moet 'orden gegaan als de Rijksregeling maar eenigszins toelaat? VOOR DE THUISBLIJVERS De propaganda-afdeeling van het Natio naal Crisis-Comité deelt aan degenen, die door bijzondere omstandigheden den avond van den 3en October thuis doorbrengen, mede, dat Hilversum dien avond een radio programma ten bate van het Nationaal Crisiscomité zal uitzenden van 8.05 tot 10.45. H. K. H. Prinses Juliana richt een kort oord tot de luisteraars. Om 9.45 vindt de groote Luisterwedstrijd getiteld: „Hoe was de vacantie?" plaats. Koos Koen laat tien personen voor de mi crofoon komen, die vertellen over hun va cantie. Voor dezen wedstrijd zijn thans reeds dan 1600 fraaie prijzen beschikbaar gesteld door beeldende kunstenaren, handel 1 industrie. De oplossingen moeten uitsluitend worden ingezonden aan het Nationaal Crisis Comité, Kneuterdijk 20 te 's-Gravenhage op de aan alle postkantoren verkrijgbare briefkaarten het Nationaal Crisiscomité, waarop ech- lan postzegels, het hindert niet welke, minstens 25 cent moet zijn b ij g e p 1 a k t. Dit bedrag van 25 cent is een minimum, dat liefst ruim overschreden moet worden, omdat de volle waarde van alle bijgeplakte postzegels door het Hoofdbestuur der Poste rijen aan het Nationaal Crisis Comité zal worden vergoed. GEVEILDE PERCEELEN Ten overstaan van den notaris H. M. Mar- kusse, alhier: Huis met bovenwoning en pakhuis, Hee- mweg 21, 21a, in bod f 3440, kooper de heer E. van Starkenburg q.q. voor f 4200; is met bovenwoning. Koningstraat 29, 29a, bod f 3350, kooper de heer E. van Star kenburg q.q. voor f 3550; huis, Oude Singel 192, uit de hand verkocht; huis met tuin, Utrechtsche Jaagpad, niet gegund. OPENBARE LES Dr. CAV. Lunsigh Scheurleer, toegelaten als privaat-docent aan de Universiteit al hier, zal zijn onderwijs aanvangen op Maandag 10 October a s., des nam. tc 4.15 in het Klein-Auditorium van de Aca demie met het houden van een openbare les getiteld: „Het belang der terra-cotta fi guren om de Griokschc archaeoloHie": GEMEENTERAAD AANVULLING SAGEND A In de Maandag a.s. te houden raadsver gadering zal alsnog behandeld worden een voorstel tot benoeming van een onderwij zeres aan de o. 1. school aan de Paul Kru- gestraat A. Voorgedragen worden: lo. A. C. van Hnuwelingen, wachtgeld ster, laatstelijk onderwijzeres aan de o. 1. school aan de Paul Krugerstraat B; 2o. J. E. P. Vellekoop, wachtgeldster, laat steliik onderwijzeres aan dc 0. 1. school aan het Schuttersveld; 3o. M. C. Eterman, wachtgeldster, laat stelijk onderwijzeres aan de opleidings school voor u.l.o. aan den Maresmgel A. PEEK CL0PPEN3URG HET NIEUWE MAGAZIJN GEOPEND. Een zeer groote veranderng heeft het per ceel Breestraat 78 ondergaan. Eenige maan den geleden stond daar nog het oude ge bouw Amicitia, en thans het fraaie Kle dingmagazijn van de firma Peek en Clop- penburg. Het is een opmerkelijk en tevens een ver heugend verschijnsel dat de winkelstand er tegenwoordig zooveel werk van maakt om het exterieur en het interieur zoo te maken, dat de koopers rustig de etalages kunnen bezichtigen en bij het koopen in den winkel zich „thuis" gevoelen. Bewondering zal men hebben voor het zeer ruime en fraaie winkelpand met zijn kostelijke etalage-portiek en zijn heldere frissche kleuren. De plannen werden ontworpen door het Architectenbureau L. F. G. Gathier te Utrecht, aan wien men een allergeriefelijkst en daarbij opvallend goed pand te danken kreeg. Door den architect is een zeer bijzonder ontwerp van den gevel gemaakt, dat op smaakvolle wijze is uitgevoerd. De naam der firma op den luifel in for- sche letters is zoowel overdag als 's avonds door het Neonlicht goed zichtbaar, ook eeni ge goed uitgevoerde lichtbakken wijzen uit stekend op den naam der firma die hier ge vestigd is. Aan het portiek bevinden zich ruime eta lages, welke in brons zijn uitgevoerd, waar onder een bekleeding van Labrador, de vloer in het portiek is van hardgebakken tegels en heeft een 2eer mooie kleur en teekening. De etalagewanden zijn van grijs Ahorn af gezet met coromandel latjes. De verlichting der etalages is zeer goed opgelost, de ornamenten zijn zoodanig weg gewerkt, dat het publiek van de lichtbron geen hinder heeft. Den ingang vinden wij aan het einde van het portiek. Bij het bin- nekomen valt allererest ons oog op de fraaie vloerbedekking van marmer Linoleum ?n alhoewel de winkel door het diepe portiek niet aan de straat grenst is door het aan brengen van een groote lantaarn, waarin glas in lood ramen, toch zeer goed daglicht verkregen. De betimmering is uitgevoerd van Ma honie, hetwelk geheel met celluloselak is bespoten. Van uit den winkel gaat een gemakke lijke trap naar de maatafdeeling. de betim mering is overeenkomstig die van beneden. De bouw, zoowel exterieur als interieur, is in alle opzichten goed geslaagd en het geheel werd ontworpen door het Architec tenbureau L. F. C. Gathier, te Utreoht, de aannemer van den hoofdbouw was de aan nemersfirma Van der Wal en Woudenberg, LTtrechtVlaardingen; de etalagebetimme ringen, winkelkasten, vitrines enz. werden geleverd door den heer J. P. Vermeulen, Utrechtsche Industrie voor Betimmeringen. De bronzen pui, metalen opschriften enz. werden geleverd door Gispen's Fabriek voor Metaalbewerken N.V., Rotterdam. Het constructiewerk door Gebr. den Os te Leiden. Ilct loodgieterswerk door de Utrechtsche Loodgietcrscombiriatie. Hetstu- cadoorwerk door J. Verhoef te Leiden. Schil derwerk door G. v. d. Berg, IJselstein. De Bouwmaterialen werden geleverd door G. Fontein en Zn. Leiden. Liften werden aan gebracht door de N.V. Starlift. Den Haag. De firma Gebr. Kruyt, te Leiden leverde de ijzerwaren. Vloerbedekking werd aange bracht door het Technisch Bureau „Hollan der", Rotterdam. De N.V. Iemco, te Leiden, leverde de Licht- en Neoninstallatie. N.V. Huygen en Wcssel, te Amersfoort, voorzag het gebouw van een Centrale Verwarming. De zonneschermen en markiezen werden geleverd door de firma Tessel te Nijmegen. Gebr. Gorter, Wormerveer, leverde de ijzer- ramen. Het stoffeerwerk werd geléverd door de firma Waals en door de firma Vroom en Dreesmann te Leiden; ook werd een gedeelte van het stoffeerwerk geleverd door G. D. Casparie te Oegslgest. Het geheel maakt een voornamen en rus- tigen indruk cn is naar de eischen destijds ingericht. Heden had de opening van het nieuwe magazijn plaats. DE HEER F. G. H. GERLINGS "Riet ingang van 1 October heeft dc beer F. G. H. Gerlings eervol ontslag verkregen als directeur van dc Incassobank N.V. Van af 1SS1 is de heer Gerlings bij het bank wezen werkzaam geweest. Aanvankelijk als volontair bij de fa. Koster en Co. te Mann heim en daarna in aetievcn dienst eerst bij de fa. H. Oyens en Zn. te Amsterdam daarna als procuratiehouder cn later ales mede-besturend vennoot bij de C. V. Lein- sche Bankvereeniging H, F. F. C. Gerlings alhier. Toen deze firma overging in de N." Scheurleer en Zn.'s Bank bleef de heer G< lings zijn leidendp functie behouden cn de overname van deze laatste instelling door de Incassobank N.V. werd hij benoemd tot directeur. De heer Gerlings beeft ook in het openbare leven van onze stad steeds een vooraan staande plaats ingenomen. In tal van hestu ren en commissies heeft hij zitting gehad of nog zitting. In zijn plaats zijn benoemd tot directeuren van het kantoor alhier de heeren B. W. de Waal, tot dusverre directeur van het Arn- hemsche kantoor en Mr. B. M. A. Paulus van Pauwvliet., thans onderdirecteur bij het Leidsche kantoor. Het afscheid van den heer Gerlings heeft in intiemen kring plaats gehad. DE LAATSTE WATERTEMPERATUREN. Zweminrichting De Zijl: 12 uur 15Vfc gr. C. Zweminrichting Hooge Rijndijk: 12 uur 17 gn C. zweminrichtingen worden vandaag gesloten. ACADEMISCHE EXAMENS. RIJKSUNIVERSITEIT TE LEIDEN'. Gesl. x. Indisch recht, de heeren R. P. Hatyanto, >en Haacr en Tamr.il. Le-'den. Cand. ex. Rechten: de heer R. Falkenburg. len Haagr. Cand. e;-. Romaansche Tatal, de heer N. P. Raphael Oegsttreest nd. ex. Theologie, de heer K. Steur, HET VAN DER WERFPARK. Ter kennis van het publiek wordt ge bracht, dat voor de a.s. feesten door de po litie de navolgende maatregelen zijn ge troffen: lo. Hot Van der Werfpark wordt Maan dag 2 October des namiddags te 8 uurvooi het publiek afgesloten. Alleen de lichtstoet trekt door het park. Deze maatregel is genomen in het belang van het behoud van het plantsoen. 2o. Dinsdag 3. October is de toegang tot het Van der Werfpark voor de deelnemers aan de Koraalmuziek uitsluitend het voet pad langs het water vanaf de zijde Garen- markt. Het voetpad langs het water van de zijde Doezastraat wordt afgesloten. Het publick heeft toegang tot het achter pad uitsluitend langs den weg naast liet Gymnasium. VIOOLRECITAL ROBERT LE RüTTE Donderdag 5 October a.s. geeft de violist Robert le Rütte in den Foyer der Stads gehoorzaal een concert. Dr. Edward Stem berger zal hem, aan den vleugel, begelei den. DE GAANDE EN KOMENDE MAN Uit Leiden vertrokken: M. L. v. d. Berg, Rotterdam, Gr. Florisstraat 30. Wed. H. J. v. d. Beekde Beijl, Utrecht, Maasstr. 641)15. B. v. BeilenBoter, Amsterdam, Camperstraat 18. G. Brand, Hazersw de, Westeinde 265. M. M. Flaman—Dn Katwijk, Voorstraat 24b. T. van Essen en lam., Rotterdam, Gouvernestraat 60a. B. II. v. Everdingen, Buren. W. F. Fla man, Katwijk, Voorstraat 24b. A. Foek- king, Alphen a. d. Rijn, Hoofdstraat 57. Wed. M. PieperGeeniger, Zoeterwoude, Hooge Rijndijk F 43a Wed. M. Zeelen burg— Godé, Zoeterwoude, H. Rijndijk F 43b F. Gravendaal, Amsterdam, le Helmers- straat 58. W. G. v. Griethuijsen, Aspe- ren. P. C. J. Guldemond en fam., Haag, Ch. de Boubonstraat 220. B. W. Hageman en fam., Zoeterwoude, Vrouwenweg 67 E J. v. Herk en fam., Leiderdorp, Konings straat 27 C. Th. C. Heuzen, Voorhout,. Jac. v. Beleernw. 64. G. L. Hofsteenge, Batavia. G. Horvèth, Budapest. N. Kooy, Voorschoten. Leidschestr.w. 154. J. Laman, Zoeterwoude, H Rijndijk F 43b. M. C. Lancel, Wassenaar, Tuinpad Wed. C. J. W. GravendaalLandzaat, Amster dam, le Helmersstraat 58. J. de Lange, Oegstgeest, L. de Colignylaan 1. G. E. Lthmann, Rijnsburg, bij H. G. Jonker. J. v. d. Linden, Voorschoten, Leidseheweg 13b W. J. U. Mulder, Katwijk, Adrianastraat 23. P. J. v. d. Nagel, Haag, Gouverneurs laan 421. A. C. v. Nieuwkerk, Haag, Wei marstraat 210a J. P. W M Noordman, Beaune H. Pieper en fam., Zoeterwoude, H. Rijndijk F 43a N. Pfeifle, Zwolle, So- phiastraat 18 R. v. d. Pol en fam.. Zoeter woude, Vrouwenweg 80 N. v Putten, Val kenburg Z.H., Valkenb.weg 155a G. Rosa Bian, Alkmaar, Laat 81 M. v. Schelven, Renkum, Beneden Dopsweg 142 J. B. Soutendijk, Rotterdam, Voorschoterlaan 38. P. J. Spierenburg, Rotterdam, Voorscho terlaan 55 F. Stolz, Haag, Frankenstraat 19 M. H. Streiter, Rotterdam, Immobi- lialaan 9 M. C. II. J. v. Putten—Struik, Valkenburg Z.H., Valkenb.weg 155a V. Szabo, Rotterdam, Nw. Binnenweg 230b. C. P. Tazelaar, St. Maartensdijk, Hazesiraat A 295 M. v. d. Toorn, Dordrecht, Celebes- straat 82 J. v. d. Vegt, Haag, Mevvede- straat 34 E. Verkade, Haag, Groenhoven- straat 32 P. H. Wismeier, Utrecht, Oude gracht 353bis A v Wolde en fam., Kat wijk, Havenstraat 15 M. C Laman—Zec- lenberg, Zoeterwoude, H Rijndijk F 430. In Leiden gevestigd: Wed. E. v. Elk—v. Aken, I-Ieerengracht 24 C. v. Arkel, Sta tionsweg 79 A. .T. Arnoldus, Nassaustr. 3 E W Barnouw, Terweepark 3 E. L. H. Beneken, dienstbode, Breestraat S4 S. Chr. Bolderdijk, dienstb. Steenstraat 36 Wed. S. HuberBouma en fam., Oude Sin- ge,l 130 L. J. Braat, slager, Zonneveltstr. 16a C. H. D. den Brinker, Schelpenk. 3S Chr. Brücker, dienstb. K. Mare 22 Wed. E. W. Roest—Dekker en fam., Buiten straat 4a G. R. Dekker, Lijsterstraat 31 H. A. L. M. Disch, adv. en proc., Sta tionsweg 8a Raden Mas A. M. Djoijo Ad- hiningrat, Mare 68 P. C. J. Drubbel, Hooi gracht 31 M. v. Eek, dienstb. Levendaal 94 A. v. Egmond, handelsreiziger, Nieuwe Rijn 8 L. C. v. Egmond en fam,, oberkell- ner, Fr. v. Mierisstraat 16a. J. Jansen van Es, R. Visscherstraat, 53 G. H. A. Evers en fam., kellncr, Morschweg 26. Raden S. Gandasoebrata, Schelpenkade 65 J. H. v. Vessem-de Haan en fam., Oude Rijn 27 H. M Hagen, verpleegster, Rijnsb. weg 155 H. Halbertsha, Nieuwe Rijn 8 F. W. Helmons en fam., Haverzaklaan 11 W. M. v. d. Hurk, Lammenschansweg 19 T. Hijlkema, Rapenburg 131 L. H. C. E. BlauwJacobs, Zoeterw. weg 80 H. Jansen en fam., spoorwegarb., dé Genestet- straat 40 S. Johannsen, keilner, Vreewijk straat 11 G. B. Keiter, Rapenburg 131 J. F. Kessels, lijnvverker, H. Morschweg 27 A H. C. M. Keulemans, Noordeinde 50 N. S. Klooster, Rapenburg 131 Chr. Kok, arts, Rapenburg 104 J. C. Kooij, Witte Singel 27 J. Koppers, buffetchef Leeuwe rikstraat 23 A. Markwat, blikslager, Oude Vest 97 W. v. Meegen, schilder, Haarlemmerstraat 37 J. v. d. Meij en fam., straatmaker, Amaliastraat 36 G. Mo">r, TTnogewnerd 20 F. L. Postel, Wit te Singel 9 P H Schrauwen, Pieterskerk- ehoorsteeg 24 J. P. v. Sitteren, Rapen burg 131 M. C. Smits, Leeuwerikstraat 25 R. Staal, Botermarkt 2S C. Stammers, dienstb. 5e Binnenv. gr. 4 Tan Siang Hien, Hooigracht 95 W. Warreman, Ra penburg 131 J M. v. weehlon, kantoor bediende, L. Rijndijk 90c F G Wesseling en fam banketbakker en kok, Rapenburg 24 A. Wintgens, Rapenburg 66 F. M. Wolfson, Houtstraat 6 R E. v. Zanten, T. de Wittstr. 45 J. A. Zonderland, R. K. priester-, Mnienpoelstraat 4. AFSCHEID VAN DEN AGENT VAN POLITIE K. WIELINGA EEN HARTELIJKE HULDIGING Vrijdagmiddag drie uur heeft de briga dier van politie, de heer K. Wielinga, in de theoriezaal van het hoofdbureau van poli tie afscheid genomen van superieuren en collega's. Na dertig dienstjaren gaat hij het corps met pensioen verlaten. Ter gelegenheid hiervan waren alle in specteurs benevens de hoofdinspecteur cn alle collega's, die voor korten tijd maar even uit den dieux 5-jmist konden worden aanwezig, uit weiko groote belangstelling al dadelijk bleek met hoeveel sympathie men steeds tegenover Wielinga gestaan had. Toen ook de heer Wielinga mot zijn vrouw en kinderen aanwezig waren, nam aller eerst de heer .1. Zwart het woord, die na mens supérieuren cn collega's memoreert, hoe goed in de afgeloopen dertig jaar de verhouding tot W. was. En mocht er een enke# maal eens eenige wrijving ontstaan, dan was dit toch slechts tengevolge van de groote stiptheid, waarmede W. zijn taak steeds opvatte. Het geldt hier een droevige plechtigheid, aldus spr., omdat gij 11a dertig jaren dienst thans heengaat. Prettig is liet, dat gij dit kunt doen in liet bezit van een betrekkelijk goede gezondheid en begrepen hebt, dat gij aanspraak op uw pensioen moet maken, zoo gauw gij daartoe in staat zijt, waarvoor ook personen en bonden steeds hebben ge streden. Spr. biedt hierop namens het geheele corps den jubilaris een fraaie divan aan, hopende, dat W. er nog vele jaren gebruik van zal kunnen maken en nog langen tijd van een welverdiende rust gaat genieten. De heer L. Duval, sprekende namens den hoofdinspecteur en inspecteurs, memoreert vooral de groote trouw van den heer Wie linga, niet alleen aan den dienst, maar niet minder aan vrouw en kinderen, aan zijn gezin, waarover hij ook altijd met zoo veel warmte kon spreken. Met een harte lijk „Het ga jo verder goed op je verdere loopbaan", neemt spr. afscheid. Het woord is vervolgens aan den heer K. Wielinga zelf. Het is thans voor de tweede maal, dat ik hier bij u in deze zaal ver schijn, aldus spr. Den eersten keer was het met mijn 25-jarig dienstjubileum, waaraan ik nog vele aangename herinneringen be waar. Nu sta ik voor u om afscheid te nemen. Met velen onder u heb ik tal van jaren samen gediend, vele aangename oogenblikken beleefd. Spr. dankt de supe rieuren voor de zeer prettige verhouding, waarin zij zich tot spr. steeds plaatsten en de collega's voor de aangename collegiale samenwerking. Nadat spr. voor cadeau en woorden heeft dank gezegd, nemen de aanwezigen allen nog persoonlijk afscheid van den heer Wie linga. AGENDA De Zondagsdienst der huisartsen wordt morgen waargenomen door de doktoren Bruins Slot, P. van Es, Meyboom, Niemer en Starck. De geneeskundige Zondagsdienst te Oegst geest wordt waargenomen door Dr. Vare kamp, telef. 1916. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 25 Sept. tot en met Zondag 1 Oct. a.s. waargenomen door apotheek C. B. Duyster, Nieuwe Rijn 10. Telef. 523. Radio Nieuws. GEMEENTELIJKE RADIO-DISTRIBUTIE R. of Biussel VI. BURGERLIJKE STAND z.; J do n Zoelen d. VERLEDENM Das—Oldenburg vr. 75 j. Uit den Omtrek. ALPHEN AAN DEN RIJN Aan het verslag omtrent den toestand en de exploitatie van de Hoogdruk-Bronwater leiding over 1932 ontleenen wij het volgen de: Op het einde van het jaar had het bui zennet een lengte van 57250 meter, met een inhoud van circa 470 M3. In verband met de werkzaamheden van het Rijk aan Postbrug werd de waterleiding-hoofdbuis omgelegd en de zinker door de Vaart ver vangen door een aquaduct in hel voet pad van de nieuwe brug. Totaal waren op 31 Dec. 1932 in liet net aanwezig 188 brand- kranen en 204 afsluiters. Het aantal aan sluitingen bij abonnement bedroeg op 1 Januari 1933 2757 stuks op 1 Jan. 1932 2783 afname alzoo 26 stuks. Over de meter 1067 v.j., nu 1155 stuks, vooruitgang 8S stuks. Het totaal aansluitingen bedroeg derhalve 3912 (v.j. 3850) toename 62 stuks. Op 1 Jan. waren onbewoond en verzegeld 81 percee- len. Het getal waterverbruikende perceelen op 1 Jan. 1933 was dus 1931. In den loop van het jaar werden gecontroleerd 462 clo setreservoirs en bleken daarvan 42 niet in orde te zijn. Doorgegaan werd met de ge regelde controle van perceelen. Gevonden werden: 42 defecte tapkranen; 12 defecte stopkranen; 16 defecte buitenleidingen; 15 defecte binnenleidingen; 12 closets waarvan geen opgave was gedaan. In totaal werden uitgegeven en teruggenomen 694 waterme ters. Aan het pompstation werden door den machinist 64 watermeters gerepareerd. Op 1 Jan. 33 stonden uit 1178 meters. In 1932 werden opgepompt 576240 M3.tegen 566762 m3. in 1931 zoodat de vermeerdering bedroeg 9478 m3. over de watermeters werden afge leverd 165201 M3 tegen 1B0319 m3 in 1931 of minder 115 m3. Aannemende, dat 1690C inwonere aan het buizennet wonen, dan i; het gemiddelde verbruik per hoofd en per dag, na aftrek van het waterverbruik van Woubrugge en het verlies circa 84.8 liter, tegen 84 in 1931. Bij raadsbesluit werd gaande 1 Juli, een tijdelijke verhooging van de abonnementspijzen en prijzen per m3. van plm. 10 pet. ingevoerd. De op brengst van het water was f 67407.26 (v. j. f 63450.08). Iedere 4 weken werd het gefil treerde water onderzocht door het Bacterio logisch-, Hygiënisch- en Scheikundig Labo ratorium Dr. I-I. J. van t Hoff en L. Weo'da te Rotterdam. liet i^ultaat van het onder zoek was gemiddeld: Scheikundig zeer goed; Bacteriologisch uitsteVmd. De winst over 19.32 blijkens de verlies- cn winstrekening bedraagt f 18488.79 (v.j. f 22.201.37) ingevolge verordening bestemd voor uitkee- ring aan de gemeente f 7395.52, toevoeging reserve a f 2218.65, b. f 8874.62. CHRISTELIJKE MUZIEKVEREENIGING „ARTI ET RELIGIONI" 1908 2 October 1933 Maandag 2 October a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat bovengenoemd) werd opgericht met aanvankelijk 17 leden. Hoewei 't eerste plan was 'n sympho- nie-vereen. te stichten, werd door de vele moeilijkheden hieraan verbonden, dit plan gewijzigd en besloten een fanfarecorps te ormen, hetwelk later, zoo mogelijk, zou worden omgevormd in een Harmonie-ver- eeniging Dit laatste is in 1924 geschied. Gewijd aan de kunst en den Godsdienst is het „Arti's" streven steeds geweest, de bur gerij van Alphen en omliggende plaatsen :oede en verheffende muziek te bieden. Want niet alleen te Alphen is „Arti" een joede bekende, maar ook in de omliggende plaatsen is „Arti" een gaarne geziene gast. Op haar uitvoeringen bracht zij goed ver zorgde .programma's ton .gohoore, waal-mede ze „elck wat wils" trachtte te bieden. Ook door de medewerking welke zij zich zoon avond verzekerde, liet zij ons genieten. We noemen o.a. het strijkorkest „Ad Nostram Utilitatum" uit Leiden. Hoewel dc mobilisatie geen gemakkelijke tijd voor Arti was, is zij die doorgeworsteld en kon in stand worden gehouden, waar andere vereenigingen tijdelijk werden opge heven. Van 1910 af maakte zij telken jare de boottocht mede om tijdens de reis muziek tc maken die werd georganiseerd n,aar het Zendingsfeest te Sassenheim. Eu hoeveel keer vermeldden we de medewer king door „Arti" aan één of andere ver- eéniging? Van 19121923 o.a. verzorgde zij de muziek tijdens de W.V.-feesten en sedert 1923 tot op heden die van de C. O. V. In 1|)26 organiseerde „Arti" in samenwer king met „Crescendo" een concert op de terreinen der Martha Stichting, w aarvan de opbrengst werd afgedragen aan het „Storm- ramp-comitc 1926". In 192S verzorgde „Arti" met verschillende plaatselijke vereenigingen een radio-avond, die vanuit de Kerkzaal der Martha-Stichting over de zender Huizen door de N.C.R.V. werd uitgezonden. In 1931 een concert met „Zanglust" ten bate van het plaatselijk Crisis-Comité. Voorts verleende de jubileerende vereeni- ging steeds trouw haar medewerking bij volksconcerten (welke helaas dit jaar van wege bezuiniging op de gemeentebegrooting niet konden worden gehouden). Door dit alles heeft „Arti" een goede naam en veler sympathie verworven, dank zij de eminente leiding van haar energieke directeur de heer W. J. Smolders te Leiden, welke Maan dag a.s. zijn zilveren Jubileum als dirigent hoopt te herdenken. Tevens zal de heer J. Basic. Sr. idien dag zijn 25-jarig lidmaat schap van „Arti" herdenken. De heer Basie was gedurende tal van jaren voorzitter en maakte gedurende de 25 jaren steeds deel uit van het bestuur. Steeds is hij een vurig strijder voor de belangen van de Chr. Mu ziekvereniging „Arti et Religione". Maandagmiddag van 46 uur houdt het bestuur met de jubilarissen de heeren Smolders en Basie, receptie in „Concordia" en 's avonds 8 uur een Jubileum-Concert voor donateurs en genoodigden. Ongetwij feld zullen velen Maandag ter receptie gaan. Onze hartelijke gelukwenschen voor bestuur jubilarissen en leden. Zeer hopen we, dat de herdenking van dit jubileum moge bij dragen tot meerdere bloei der vereeniging. Tot slot vermelden we behaalde prijzen op concoursen: 1919, Rotterdam 4e afd. fanfare, le prijs. 212 pL 1922, Alphen a. d. Rijn 3e afd. fanfare le prijs 323 pt. 1923, Leiden 2e afd. fanfare, 2e pr., 449 pt. 1926, Nieuwerbrug, 3e afd. Harmonie le prijs 309 pt. 1926, Alpen a. d. Rijn, 2e afd. Harmonie 2e prijs 288 pt DE INDUSTRIE Dinsdag 3 Oct. a.s. zal het bedrijf de N.V„ v.h. Fa.'s D. en Johs. Boot, Scheeps- en Rep. Werf „De Industrie" in de Wilhelmina- straat 25 jaar bestaan. Dien dag herdenken de heeren J. de Knijff, magazijnmeester en VV. Muts en P. Schollaardt, scheepsmakers knechts, hun 25-jarig jubileum. 25-JARIG BESTAAN N. H. EVANGELISATIE Zondag zal het 25 jaar geleden zijn dat de Evangelisatie I-Iooftstraat werd opgericht Ter gelegenheid van dit feit zal Woensdag avond a.s. een herdenking worden gehouden in het EvangeliSatiegebouw aan de Hooft straat waartoe zijn uitgenoodigd B. en W.; plaatselijke predikanten, de kerkeraden van de gcref. kerk Oudshoorn; chr. geref. kerk v. Reedestraat en chr. school Hooftstraafc en anderen. De herdeningsrede zal worden uitgesproken door den eerw. heer A. J. Dekker, voorganger der Evangelisatie. BURGEMEESTER P. A. COLIJN ZAL EEN BEZOEK BRENGEN AAN AARLANDER- VEEN Volgende week zal ons nieuwe burgemees- Ier de lieer P. A. Col ij n een bezoek brengen aan het gedeelte onzer gemeente Aarlander- veen. Waarschijnlijk zal dit bezoek plaats hebben Donderdagmiddag a.s. Ter gelegen heid van dit bezoek heeft zich te Aaritmder- veen een comité uit de burgerij gevormd dat de burgemeester aan het Noor-deinde omstreeks 2 uur met ruiters te paard zal verwelkomen. De burgemeester zal hierna een rondrit door Aarlanderveen mak.vi en na afloop recipieeren in één der lokalen van de O. L. School, waar do schoolkinderen zijn edelachtbare een zanghulde zullen brengen, terwijl tevens twee plaatselijke muziekver- eenigingen hun medewerking hebben toege zegd. Hel geheel belooft een hartelijke ont vangst te worden. We wekken gaarne een ieder op to vlaggen. VEREOOPINO Bij de ten overstaan van notaris H. B. J. r. 0 Krek»? bij opbod en afslag gehouden /erkoopm^ in hei hotel N. Delfos werd het heerenhuis niet tuin en water Dorpstraat 113, toegewezen voor de som van f 3000 aan den heer J. Bonij to Alphen a. d Rijn. ZEER ERNSTIG ONGEVAL. Gistermiddag heeft op het Alphia-terrein aan de Nieuwe Sloot een zeer ernstig onge- ral plaats gehad. Een der deelnemers aan de athletiekoefe- ningen kreeg oen met volle kracht wegge worpen speer tegen t hoofd. De speer ging langs het rechteroog in het hoofd en kwam achter 't oor uit. Twee doktoren verleenden eerste hulp. De ongelukkige werd naar het ziekenhuis te Leiden vervoerd. Zijn toestand is zeer ern stig.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 6